Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Diskusija na forumima, u realnom životu, polemike po medijima, pisanim ili živim su često podložne zamagljenjima, spinovanju - kako bi to mladi rekli, neegzaktnim bacanjima reči i gomilanjem argumenata za ili protiv pitanja koja uopšte nisu predmet diskusije. Ovaj kratki dijalog, nazovimo ga tako, sa Arsenijem je vrlo dobar primer parčenceta egzaktne nauke u moru opisnih društvenih nauka. Arsenije mi nije odgovorio, a sada vidim da dolazi MP, u pokušaju da spasi situaciju, da odgovori na pitanje o petardama zaključkom - pogodili ste - da je vakcinacija protiv kovida najvažnija. Politički deo foruma je nažalost sistematski anesteziran prefinjenim forsiranjem tolerancije i na momente nespretnim iskazivanjem ljubavi i razumevanja prema sns. Neko zlobniji bi to nazvao botovanjem za malo finiju gospodu.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Odakle ti ideja da njih podrazumevam pod opozicijom? 

 

A što se tiče ove druge rečenice o procentima "građanista" da li gledaš N1, da li kupuješ list Danas, da li ideš na još neke sajtove i portale pored ovog foruma? 

Upravo relativni odnos prodatog tiraza Danas-a prema Informeru i drugom slicnom smecu dosta dobro govori o politickim stavovima populacije. Znam dovoljno ljudi koji su glasno "protiv SNS i Vucica"  koji kada vide da kupujem/citam Danas nastupaju sa stavom "zasto citas te Sorosevske/antisrpske/--umetni odgovarajuci pridev -- novine".

 

Opozicija kojoj ne smetaju murali Ratka Mladica, a protiv Vucica je zato sto nije otvorio koncentracioni logor za Sirijske izbeglice i jos nije poceo vojne operacije za "oslobadjanje Kosova" i nije nekakav izbor. Nisu neki izbor ni oni koji bi da proglase dogadjaje iz 90-ih za daleku istoriju i kojima smetaju "mirovni profiteri" poput Save Manojlovića i njemu slicnih.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tako se divno i na forumu slažemo. Ausvajs za svaki prč. :classic_love:
 
edit: Zrelo & dubioznotm.
Pa nije Južna Srbija šaka pirinča da je pozoba svaka vrana koju vetar donese...ako mi iz provincije habamo prestonički asfalt, i za to smo nešto dužni glavnom gradu, Boga mi i vi ćete da platite.... jašta
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:
16 minutes ago, Neme said:
Tako se divno i na forumu slažemo. Ausvajs za svaki prč. :classic_love:
 
edit: Zrelo & dubioznotm.

Pa nije Južna Srbija šaka pirinča da je pozoba svaka vrana koju vetar donese...ako mi iz provincije habamo prestonički asfalt, i za to smo nešto dužni glavnom gradu, Boga mi i vi ćete da platite.... jašta

Moglo bi da se nešto zaradi i od organizovanih tura gledanja naj naj naj postera na hotelu Ambasador.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tomas.hokenberi said:

Upravo relativni odnos prodatog tiraza Danas-a prema Informeru i drugom slicnom smecu dosta dobro govori o politickim stavovima populacije. Znam dovoljno ljudi koji su glasno "protiv SNS i Vucica"  koji kada vide da kupujem/citam Danas nastupaju sa stavom "zasto citas te Sorosevske/antisrpske/--umetni odgovarajuci pridev -- novine".

 

Opozicija kojoj ne smetaju murali Ratka Mladica, a protiv Vucica je zato sto nije otvorio koncentracioni logor za Sirijske izbeglice i jos nije poceo vojne operacije za "oslobadjanje Kosova" i nije nekakav izbor. Nisu neki izbor ni oni koji bi da proglase dogadjaje iz 90-ih za daleku istoriju i kojima smetaju "mirovni profiteri" poput Save Manojlovića i njemu slicnih.

 

A odakle mi znamo koji je tiraž Informera ? Rekao Vučićević ? Kada se saberu svi tiraži, onako kako glavni urednici tvrde, ispadne da se dnevno štampa preko 500k novina. A onda ispliva podatak onomad kada je Nova tražila štampariju da je maksimalan dnevni tiraž svih novina u Srbiji na nivou od 220k. Dakle neko debelo laže.

 

Druga stvar je da danas čita urbano stanovništvo. Urabano stanovništvo je evoluiralo i koristi internet jer njih ne zanimaju vesti od juče što novine jedino mogu da ponude. Mene brine da danas nije odavno propao jer mi nije jasno ni tih 5-10k tiraža koji prodaju osim ako ljudi ne kupuju čisto da ih podrže.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:
2 hours ago, Accuphase said:
Moglo bi da se nešto zaradi i od organizovanih tura gledanja naj naj naj postera na hotelu Ambasador.

Ne iritiraj mi želudac pominjanjem ovog velikog Srbina i Beogradjanina na vodi...

Šta ima da te iritira, uostalom "on" je naš koliko i njihov.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Neme said:

Tako se divno i na forumu slažemo. Ausvajs za svaki prč. :classic_love:

 

edit: Zrelo & dubioznotm.

 

ee mozda ne mora neka stroga viza...  Onda bi Beeeoogradjanima Pancevo doslo kao sto je  sad Segedin...  mesto za shoping ture..  A umesto linglonga da se produzi aerodrom u Ecki  pa da tu slecu low cost kompanije, pa da ne morate u Temisvar  😄:lala2:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

 

A odakle mi znamo koji je tiraž Informera ? Rekao Vučićević ? Kada se saberu svi tiraži, onako kako glavni urednici tvrde, ispadne da se dnevno štampa preko 500k novina. A onda ispliva podatak onomad kada je Nova tražila štampariju da je maksimalan dnevni tiraž svih novina u Srbiji na nivou od 220k. Dakle neko debelo laže.

 

Druga stvar je da danas čita urbano stanovništvo. Urabano stanovništvo je evoluiralo i koristi internet jer njih ne zanimaju vesti od juče što novine jedino mogu da ponude. Mene brine da danas nije odavno propao jer mi nije jasno ni tih 5-10k tiraža koji prodaju osim ako ljudi ne kupuju čisto da ih podrže.

Uopšte nisu bitni apsolutni tiraži, bitni su relativni odnosi. Za vrlo realnu procenu je dovoljno uporediti jutarnje zalihe listova na trafikama i šta ostane do večeri. Retko na kojoj trafici ćeš ujutro naći više od 10 primeraka Danasa. Zatećićeš zato barem 50 do 100 primeraka Informera, 30-ak Politike, i po 15-20 primeraka raznih tabloida. Uveče na istoj trafici ćeš zateći neprodata 2-3 Danasa, 5-10 Informera, 5-10 Politika itd. Zaključke o relativnom prodatom tiražu je lako izvući, polazeći od početnih brojeva.

 

Druga stvar, o kome urbanom stanovništvu pričamo? Šta to uopšte znači u Srbiji? Da ne čitaju ništa osim info portala na svojim mobilnim? Ako je to definicija urbanog onda ok. 

 

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, freethrow said:

Diskusija na forumima, u realnom životu, polemike po medijima, pisanim ili živim su često podložne zamagljenjima, spinovanju - kako bi to mladi rekli, neegzaktnim bacanjima reči i gomilanjem argumenata za ili protiv pitanja koja uopšte nisu predmet diskusije. Ovaj kratki dijalog, nazovimo ga tako, sa Arsenijem je vrlo dobar primer parčenceta egzaktne nauke u moru opisnih društvenih nauka. Arsenije mi nije odgovorio, a sada vidim da dolazi MP, u pokušaju da spasi situaciju, da odgovori na pitanje o petardama zaključkom - pogodili ste - da je vakcinacija protiv kovida najvažnija. Politički deo foruma je nažalost sistematski anesteziran prefinjenim forsiranjem tolerancije i na momente nespretnim iskazivanjem ljubavi i razumevanja prema sns. Neko zlobniji bi to nazvao botovanjem za malo finiju gospodu.

 

Kako nisam odgovorio? Jesam, jedino možda nisi zadovoljan odgovorom, to je druga stvar. Odgovorio sam kratko, jer ne želim da po n-ti put ponavljam ono što sam pisao na temi o RT niti da se ta tema preliva ovde. Sada opet čitam, jedino na šta nije direktno odgovoreno je deo u kojem pišeš kako će finansijsku konstrukciju projekta raditi Siniša Mali, ekologiju onaneznamkakosezove, softvere Ana Brnabić i njen brat itd. Takvu vrstu priče možemo da primenimo na bukvalno sve i tom logikom da opravdamo da život u ovoj zemlji mora potpuno da stane. To je kao kad bih te ja pitao kako možeš da ideš kod lekara ako zdravstvo vodi Zlatibor Lončar, kako ti deca idu u školu ako je ministar obrazovanja Branko Ružić, kako putuješ bilo gde ako puteve gradi Toma Mona, kako koristiš vodu koju ti obezbeđuje Vesić itd.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2021 at 10:16 PM, Klotzen said:

 

Razlozi su različiti ali ću ja da napišem šta je po mom mišljenju pravi razlog.

 

Referendum je raspisan navrat nanos u februaru da bude uvertira pred izbore. Cilj je da režim pregazi sve na referendumu i da sa tim rezultatom sam sebe pogura na izborima. Drugi cilj je da se opozicija između sebe svađa oko referenduma. Naime referendum je uslov za ulazak u EU i većina stranaka iz opozicije ne može da kaže da je protiv toga. Sa druge strane ne može ni da ga podrži jer ga je izglasala skupština bez legitimiteta. Savršena pozicija da se zakuva svađa u opozicji.

 

S tim u vezi ja se slažem da ga treba bojkotovati zbog nelegitimne skupštine i na taj način izbeći obe zamke diktatora.

 

Sam referendum jeste pomak na bolje, ali sudstvo i dalje ostaje pod kontrolom vlasti samo što se sudije neće birati više u skupštini nego će ih birati institucija u kojoj će vlast imati većinu. Nije šija nego vrat. Diktator je iskoristio da to mora hitno da se donese jer nema napretka u pregovorima sa EU ali to je čista laž. Taj zakon je već 15 godina trebalo da se donese pa smo i te kako napredovali u pregovorima kada država nije zastranjivala na drugim temama.

 

Vruć krompir za opoziciju kojoj su opet vezane ruke i šta god uradi dobiće minuse.

 

Ovi što su za izlazak njih mogu da podelim u dve grupe. Prvi su vučićeva opozicija koja želi što veću izlaznost, a drugi su iskreni opozicinari koji pod utiskom ovih protsta gaje iluziju da "NE" na referendumu može da pobedi. Njihov poraz će biti brutalniji od onih što su izašli na izbore 2020.

 

 

Pa čekaj ti prvo kažeš referendum je uslov za ulazak u EU i da je zato opozicija u nezgodnoj poziciji, a posle kažeš da je to čista laž?! Na kraju krajeva i za EU me zabole.

 

Ne razumem i dalje vašu logiku... poraz na referendumu će biti brutalan pa onda ajde da se i ne borimo. Ajde ga jebi. Pa kakav će tek poraz na izborima da bude, ako na referendumu ne možemo da se skupimo oko jedne stvari, a na izborima treba da se dogovorimo oko hiljadu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2021 at 12:37 PM, freethrow said:

Bojkot referenduma je direktna posledica viđenja tekuće političke i društvene situacije u Srbiji, odnosno legitimiteta vlasti.

 

Odlična analiza svega, ali ja ću morati da se zakačim samo za ovaj prvi deo. Ukoliko sam dobro shvatio, ti jesi za bojkot referenduma.

 

Kao što rekoh, analiza je odlična, ali hajde da malo vidimo šta možemo da uradimo povodom toga. Ugrubo, dve vrste metoda imamo - institucionalno (izbori, referendum, itd.) ili vaninstitucionalno (ulica, protesti, blokade,  itd.). Smatram da je za uspeh neophodno oba, u nekoj meri. Meni se po ovome čini da bi ti da se mi potpuno odreknemo ovog prvog jer je trenutna administracija (hvala princu Filipu što je dao bar mali doprinos na uticaj svesti u Srba da izraz vLaSt treba izbaciti - ima nešto i u nauci o imenima) nelegitimna. Tu ne mogu da se složim, iako sam bio za bojkot prošlih izbora. To je trebalo biti samo sredstvo u daljoj borbi, a ispalo je da je za većinu opozicije to bio krajnji cilj. Sada se, čini mi se, ponavlja ista priča - idemo u bojkot, a zašto ne znamo. Bitke treba pametno birati, a okupiti se oko jednog NE na referundumu je sigurno mnogo lakše nego okupiti se oko milion različitih stvari na izborima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možemo mi da se okupimo koliko hoćemo oko tog NE na referendumu. Rezultati na istom će biti onako kako se vučiću sviđa i kako mu odgovara. Tu opozicija neće imati nikakvu kontrolu, i ovi mogu da ubace koliko god hoće DA, pa da kažu kako narod podržava njih i njihove inicijative. Totalno nebitna tema je taj referendum što se opozicije tiče, to bi trebalo samo na ignore pa nek se orci igraju demokratije. Velikoj većini naroda nije ni jasno šta se tu u stvari odlučuje, a dosta njih ni ne zanima, nažalost. Čak ni glasače SNSa. To se, kako neko reče, i organizuje dva meseca pred izbore, kako bi na talasu velikog procenta za DA (naravno naštelovanog), jahalo i na izborima, pa da bi se možda neki probudili iz letargije i glasali za sektu, a neki drugi demotivisali da glasaju protiv jer misle da nema šanse bilo šta da se promeni...

 

Setimo se prošlog referenduma, koji je iako organizovan u nekom malo više demokratskom vremenu (a koga su i radikali podržali), bio teška sprdnja... ubacivali su "glasove" kamionima u poslednja 2-3 sata glasanja, a glasalo se dva dana... mogu misliti tek sad na šta će to da liči...

 

A što se tiče ove priče o RT i nemanju vremena da se čekaju promene... ovoj državi i ne bi bilo loše da sve stane, pa makar i na godinu dana, ako bi se smenila ova sekta, pa uradila lustracija i totalni reset "sistema"... to bi se nekako i preživelo, a bar bi se znalo da država ide ka nekom ozdravljenju i oporavku (postojala bi neka nada). Jer propast nam je sigurna ako ova bagra bude jahala još 5 ili 10 godina, tu više nema sumnje uopšte. Pa ko voli da laže sebe da je sa ovima moguće bilo šta kapitalno uraditi a da to nema katastrofalne posledice i da se ne raspadne... ko sam ja da mu rušim sneška... srušiće mu se sam, vremenom...

Edited by Issey
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Issey said:

Možemo mi da se okupimo koliko hoćemo oko tog NE na referendumu. Rezultati na istom će biti onako kako se vučiću sviđa i kako mu odgovara. Tu opozicija neće imati nikakvu kontrolu, i ovi mogu da ubace koliko god hoće DA, pa da kažu kako narod podržava njih i njihove inicijative. Totalno nebitna tema je taj referendum što se opozicije tiče, to bi trebalo samo na ignore pa nek se orci igraju demokratije. Velikoj većini naroda nije ni jasno šta se tu u stvari odlučuje, a dosta njih ni ne zanima, nažalost. Čak ni glasače SNSa. To se, kako neko reče, i organizuje dva meseca pred izbore, kako bi na talasu velikog procenta za DA (naravno naštelovanog), jahalo i na izborima, pa da bi se možda neki probudili iz letargije i glasali za sektu, a neki drugi demotivisali da glasaju protiv jer misle da nema šanse bilo šta da se promeni...

 

Setimo se prošlog referenduma, koji je iako organizovan u nekom malo više demokratskom vremenu (a koga su i radikali podržali), bio teška sprdnja... ubacivali su "glasove" kamionima u poslednja 2-3 sata glasanja, a glasalo se dva dana... mogu misliti tek sad na šta će to da liči...

 

A što se tiče ove priče o RT i nemanju vremena da se čekaju promene... ovoj državi i ne bi bilo loše da sve stane, pa makar i na godinu dana, ako bi se smenila ova sekta, pa uradila lustracija i totalni reset "sistema"... to bi se nekako i preživelo, a bar bi se znalo da država ide ka nekom ozdravljenju i oporavku (postojala bi neka nada). Jer propast nam je sigurna ako ova bagra bude jahala još 5 ili 10 godina, tu više nema sumnje uopšte. Pa ko voli da laže sebe da je sa ovima moguće bilo šta kapitalno uraditi a da to nema katastrofalne posledice i da se ne raspadne... ko sam ja da mu rušim sneška... srušiće mu se sam, vremenom...

U redu, šta je onda strategija? Dokle ćemo da ih puštamo da se igraju?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Jedna stvar nije jasna oko tog referenduma: ako je to vec opcija koju sugerira EU (nezavisno sudstvo), zasto onda biti protiv toga po svaki cenu???? Pa jesmo li za tu EU ili nismo????

Tebi ova otvoreno profašistička, rusofilsko-sinofilska vlast izgleda kao EU orijentisana???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

U redu, šta je onda strategija? Dokle ćemo da ih puštamo da se igraju?

 

Ide se na izbore i treba obezbediti koliko god je moguće više kontrolora. Dokumentovati sve nepravilnosti, snimiti sve što se može. Orci su uveliko spremni da brutalno pokradu izbore. Po meni vučić već zna procente. Pa sutradan celokupna opozicija izađe sa nekim dokazima, objavi da su izbori pokradeni i pozove na proteste da se brani izborna volja. U tim protestima bi zapravo bile uključene sve teme, od ekologije pa nadalje. Mora se imati nešto za šta bi se uhvatili, a nema ništa bolje od pokradenih izbora, da bi se vlast rušila na ulici. Neće skoro biti bolje prilike. E sad, ako građani to neće, ako smatraju da ekologija i RT nemaju veze sa politikom i izborima (pa izlaze na proteste samo kada su u pitanju te teme), pa izađe nas par hiljada, onda ništa... svaka strategija pada u vodu... 

Edited by Issey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...