Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Sve i svašta čitam na netu povodom ovog jadnog deteta iz Bora, pa ako može neki ovdašnji pravnik da mi pojasni:

 

Ako ne nađu telo, ne mogu da optuže ovu dvojicu za ubistvo, jer se dete zakonski vodi kao nestalo, a ne mrtvo?

 

Na sudu ova dvojica mogu da povuku priznanje, kao "dato je pod prisilom"? Priznaju li to ovdašnje sudije uopšte?

 

Ako ne nađu telo, ostaje samo forenzika kola?

 

Ako ne nađu telo da sudski patolozi odrede vreme i način smrti, ova dvojica mogu da optužuju jedan drugoga, a pošto nema drugih svedoka, kako sudija da presudi ko je ubica a ko saučesnik?

 

Nisam pravnik, pa oprostite ako lupam ko Maksim po diviziji, samo me zanima da li je sve ovo moguće?

 

 

Edited by Stiletto
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Stiletto said:

Ako ne nađu telo, ne mogu da optuže ovu dvojicu za ubistvo, jer se dete zakonski vodi kao nestalo, a ne mrtvo?

 

Na sudu ova dvojica mogu da povuku priznanje, kao "dato je pod prisilom"? Priznaju li to ovdašnje sudije uopšte?

 

Ako ne nađu telo, ostaje samo forenzika kola?

 

Ako ne nađu telo da sudski patolozi odrede vreme i način smrti, ova dvojica mogu da optužuju jedan drugoga, a pošto nema drugih svedoka, kako sudija da presudi ko je ubica a ko saučesnik?

 

 

 

Mogu da ih optuže za bilo šta, sud nije vezan kvalifikacijom dela iz optužnice. Verovatno pitaš da li mogu da ih osude za ubistvo bez tela. Mogu i da ih osude za ubistvo ali će to biti mnogo teže dokazati bez tela.

 

Mogu da menjaju iskaz što se često dešava u praksi, obično se iskaz daje 3 puta - pred policijom, u istrazi pred javnim tužiocem, i na kraju na glavnom pretresu pred sudom. U praksi bi morali da postoje baš jaki dokazi da je prethodni iskaz dat pod prinudom da bi sud to uzeo u razmatranje, obično se ne pridaje veliki značaj promeni iskaza u kasnijoj fazi postupka ako nema dokaza koji potkrepljuju tu promenu npr. neki novi svedok itd.

 

Ne znam detalje slučaja pa ne mogu da lupam šta je sve ovde u opticaju od dokaznih sredstava, možda imaju neke uzorke od devojčice od ranije ili neku medicinsku dokumentaciju pa mogu da uzmu i dnk od ove dvojice, biće raznih veštačenja kako u vezi vozila tako i njih dvojice.

 

Nisu važni samo iskazi njih dvojice. Kao što rekoh, biće tu raznih veštačenja, verovatno suočenja ako im se iskazi ne poklapaju, posrednih svedoka (ko je dužio auto na sebe od njih, ko obično vozi, kako se inače ponašaju itd.) Nisu oni pali s marsa tu gde su se zatekli nego su pre i posle toga negde bili itd.

 

Generalno, jako je pogrešno donositi neke zaključke na osnovu površnih, često i oprečnih informacija iz medija. Ne zaboravite ni šta je cilj medija posebno danas u Srbiji, ne da se sazna istina nego da se zaradi na tuđoj nesreći. Dok sam bio davnih dana u sudu često nisam mogao da verujem kako banalno i površno, ponekad i potpuno neosnovano mediji pišu o nekim slučajevima čiji sam predmet držao u rukama sa svim spisima.

Edited by Chaos Is Me
  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Stiletto said:

Sve i svašta čitam na netu povodom ovog jadnog deteta iz Bora, pa ako može neki ovdašnji pravnik da mi pojasni:

 

Ako ne nađu telo, ne mogu da optuže ovu dvojicu za ubistvo, jer se dete zakonski vodi kao nestalo, a ne mrtvo?

 

Na sudu ova dvojica mogu da povuku priznanje, kao "dato je pod prisilom"? Priznaju li to ovdašnje sudije uopšte?

 

Ako ne nađu telo, ostaje samo forenzika kola?

 

Ako ne nađu telo da sudski patolozi odrede vreme i način smrti, ova dvojica mogu da optužuju jedan drugoga, a pošto nema drugih svedoka, kako sudija da presudi ko je ubica a ko saučesnik?

 

Nisam pravnik, pa oprostite ako lupam ko Maksim po diviziji, samo me zanima da li je sve ovo moguće?

 

 

 

Dokaz je i nalaz i mišljenje veštaka, kao i njegov iskaz, ali se i bez takvih dokaza, ako se iz bilo kojeg razloga ne može pronaći leš, okrivljeni može oglasiti krivim za ubistvo, ukoliko sud na temelju svih ostalih dokaza oceni da je učinio to krivično delo. I ovde se kao i inače, primenjuju načelo slobodne ocene dokaza i princip slobodnog sudijskog uverenja, a stvar je fakticiteta iz kojih dokaza proizlazi zaključak suda. To mogu biti i iskazi svedoka, bilo „običnih”, bilo tzv. kooperativnih svedoka, kao što su to okrivljeni saradnici. Dokazi mogu biti i određeni tragovi i predmeti krivičnog dela, rezultati DNK  analize, pa i fotografije, video-materijal itd.  Kao i inače, sud sve dokaze ceni kako pojedinačno, tako i u njihovoj međusobnoj vezi. U savremenom krivičnom postupku nikada nijedan dokaz nije ekskluzivnog karaktera.

 

Sud se ne rukovodi Holivudskom produkcijom. U anglosaksonskom pravu je osniva no bady-no case ali i tu ima veliki broj presedana ako se izvede dovoljno dokaza koji su uzročno vezani sa žrtvom.

Ovo je inače deo izlaganja prof prava na fak u Bg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, deez nuts. said:

Mogu da koriste njihove izjave samo ako su date u prisustvu advokata. 
 

Ne mogu ih osuditi samo na osnovu izjava, bez tela u ovom slucaju. 

Meni je ovo sve neshvatljivo. Na automobilu nema nikakvih tragova ( kaze milicija), tragova ima u automobilu,

oni ne znaju ( nece da kazu) gde je telo, ali zato mrtvi ladni govore kako je jedan od njih zadavio. A mozda su stvarno

pod nekim strasnim pritiskom izmislili ubistvo. Koji razlog moze da postoji da ne kazu gde je telo. Strah, ali od koga, cega?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 

Dokaz je i nalaz i mišljenje veštaka, kao i njegov iskaz, ali se i bez takvih dokaza, ako se iz bilo kojeg razloga ne može pronaći leš, okrivljeni može oglasiti krivim za ubistvo, ukoliko sud na temelju svih ostalih dokaza oceni da je učinio to krivično delo. I ovde se kao i inače, primenjuju načelo slobodne ocene dokaza i princip slobodnog sudijskog uverenja, a stvar je fakticiteta iz kojih dokaza proizlazi zaključak suda. To mogu biti i iskazi svedoka, bilo „običnih”, bilo tzv. kooperativnih svedoka, kao što su to okrivljeni saradnici. Dokazi mogu biti i određeni tragovi i predmeti krivičnog dela, rezultati DNK  analize, pa i fotografije, video-materijal itd.  Kao i inače, sud sve dokaze ceni kako pojedinačno, tako i u njihovoj međusobnoj vezi. U savremenom krivičnom postupku nikada nijedan dokaz nije ekskluzivnog karaktera.

 

Sud se ne rukovodi Holivudskom produkcijom. U anglosaksonskom pravu je osniva no bady-no case ali i tu ima veliki broj presedana ako se izvede dovoljno dokaza koji su uzročno vezani sa žrtvom.

Ovo je inače deo izlaganja prof prava na fak u Bg

 

Bold: Sve češće i oni iskoračuju iz ovakvih "pravila". Ako su ostali (forenzički) dokazi dovoljno jaki, moguća je presuda i bez tela.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Bold: Sve češće i oni iskoračuju iz ovakvih "pravila". Ako su ostali (forenzički) dokazi dovoljno jaki, moguća je presuda i bez tela.

 

Poznat je njujorški slučaj ubistva izvršenog 1979. za koje je ubica osuđen tek 2017. Šestogodišnja devojčica je nestala na putu iz škole. Izvesni Hernandez je 2010. priznao da je devojčicu zadavio kada je ušla u radnju u kojoj je radio, te je potom njeno telo raskomadao i bacio smeće. Ovaj slučaj se inače smatra i posebno bizarnim jer je nekoliko članova porodice ovog okrivljenog tvrdilo da je on to ubistvo priznao još 1980. godine, kada se ispovedio svešteniku, kojeg je naravno, obavezivalo čuvanja takve specifične tajne. Mada i to je poprilično polemično oko obaveze čuvanja tajne kod ispovesti. Ne bih ja to baš tako prepustio sveštenicima....nego nema veze sada, da ne širim.

 

Zabeleženo je u SAD i više slučajeva ubistava žene od strane supruga, koji su se uspešno „oslobodili” tela svoje žrtve, smatrajući da će na taj način onemogućiti dokazivanje i izbeći osudu.

Nekada se osobenost američkog krivičnoprocesnog sistema ogleda i u mogućnosti ublažavanja pravne kvalifikacije u okviru mehanizma „ispregovaranog priznanja krivice”, što je tipična američka varijanta sporazuma o priznanju krivičnog dela te predstavlja jednu od najkarakterističnijih specifičnosti američkog krivičnog pravosuđa. Čista trgovina stepenom težina dela (ubistvo I stepena, II stepena i sl)...

 

Oko ovoga treba spomnuti i Belivukov klan koji je, kao što smo videli, mleo ljude u mašinama za mlevenje mesa, a posle ostatke razbacao. Ukoliko ne bude imao zaštitu iz vrha vlasti neće se izvući bez teške robije.

 

Neko je pomenuo i da se pedofili i silovatelji drže u izolaciji. Možda neko vreme nakon dolaska na odsluženje kazne, ali nije moguće da budu izolovani više decenije....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se nešto ne uklapa oko ovog deteta. Kažu da su telo nakon ubistva bacili na divlju deponiju, a narednog dana suvozač je došao uzeo telo i odneo na nepoznatu lokaciju. Ako se dobro sećam, oni su tog istog dana kad je dete nestalo pretražili i tu deponiju, kako onda da nisu našli telo? Ili im je ta deponija promakla ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Skyglider said:

Meni se nešto ne uklapa oko ovog deteta. Kažu da su telo nakon ubistva bacili na divlju deponiju, a narednog dana suvozač je došao uzeo telo i odneo na nepoznatu lokaciju. Ako se dobro sećam, oni su tog istog dana kad je dete nestalo pretražili i tu deponiju, kako onda da nisu našli telo? Ili im je ta deponija promakla ?

https://n1info.rs/vesti/nastavlja-se-potraga-za-telom-danke-osumnjiceni-za-ubistvo-sprovedeni-na-saslusanje/
 

Ima na ovom linku. Neće da kažu policiji.

Link to comment
Share on other sites

Ako misliš na Vučića, ne znam kako možete gledati kombo Vučić Vučićević.

Fizički se sloši čoveku.

Kakva EU i njegove priče, koliko znam, nigde nema smrtne kazne.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Ako misliš na Vučića, ne znam kako možete gledati kombo Vučić Vučićević.

Fizički se sloši čoveku.

Kakva EU i njegove priče, koliko znam, nigde nema smrtne kazne.

 

Caca kuva kafu...vratio sam, zainteresovan, da li ću čuti nešto novo. Pre svega da li ću uspeti nešto izmedju redova da nasluti, ali stvarno je teško pratiti. Uspeo sam čak 12 minuta da pogledam. Olajavanje opozicije na najprizemniji način....a šta i očekivati od magarca poput Vučićevića.....magarac žvalavi.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ma znam da neće da kažu policiji gde je telo sada, ali da li je policija pretražila tu deponiju tog istog dana kad je devijčica nestala to me zanima. Jer ako se dobro sećam policija je pratraživala i neke deponije tog istog dana, a ako su pretražili i tu deponiju kako to onda da nisu našli telo na deponiji jer jer ono još uvek bilo tamo, jer tek narednog dana je došao suvozač i odneo telo deteta na nepoznatu lokaciju. Ili je policiji ta deponija promakla prvog dana !? To mi se ne uklapa nekakao. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Skyglider said:

 

Ma znam da neće da kažu policiji gde je telo sada, ali da li je policija pretražila tu deponiju tog istog dana kad je devijčica nestala to me zanima. Jer ako se dobro sećam policija je pratraživala i neke deponije tog istog dana, a ako su pretražili i tu deponiju kako to onda da nisu našli telo na deponiji jer jer ono još uvek bilo tamo, jer tek narednog dana je došao suvozač i odneo telo deteta na nepoznatu lokaciju. Ili je policiji ta deponija promakla prvog dana !? To mi se ne uklapa nekakao

Tog su dana trazili devojcicu u okolini kuce, a ta deponija je nekoliko km udaljena od kuce u kojoj je bila devojcica.

 

Meni se nekako " ne uklapa" ovolika nekforfilija kod srpskog stanovnistva, a narocito ne kod politicara, obernekrofilicara

Vucica i njemu vernih i odanih medija.

 

U svim civilizovanim pa i manje civilizovanim zemljama postoje pravila kako se javnost informiše o tragedijama, postoje timovi koji na tome rade i postoji procedura. Kod nas je za to zadužen predsednik Vučić. Prvo je u direktnom programu objavio vest o smrti devojčice, pa tek 17 minuta kasnije, takođe javno, upitao da li je obaveštena njena porodica

Nakon što su tabloidi 10 dana sistematski uništavali već uništenu porodicu Danke Ilić, uz nesebičnu podršku pripadnika MUP-a koji su im svakodnevno davali senzacionalističke detalje pa čak i materijal za satanizaciju majke, priča je završena na najtragičniji mogući način – devojčica je mrtva, a vest o tome je preneta na najskandalozniji mogući način. Možda je dovoljno reći samo to da ju je predsednik države objavio u 10 časova i 20 minuta, okružen svim ministrima bivše vlade i novom predsednicom Skupštine Srbije, i da niko od njih nije izjavio saučešće porodici, već je ono stiglo tek u 15 časova i dva minuta od strane ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića.

 

https://radar.nova.rs/drustvo/smrt-dvogodisnje-danke-ilic-hronologija-bescasca/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pre svega i iznad svega velika tuga i tragedija za devojčicu i porodicu.

Međutim,tuga i naše nazovi države i tzv.društva. Na koje smo grane spali..ne zna se jel gore opšte moralno potonuće ljudi ili kompletna nesposobnost nadležnih organa.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, deez nuts. said:

Evo ga populista ce predloziti Vladi uvodjenje smrtne kazne, samo da stigne iz Pariza. 


Ja mislim da je greška što je 2002. ukinuta doživotna kazna. Naš kazneni sistem nije u stanju da resocijalizuje ljude ni nakon 40 godina provedenih u zatvoru. Evo na konkretnom primeru, ubice iz Pohorske će za manje od 10 godina izaći iz zatvora. Ježim se na pomisao da će ti ljudi opet šetati medju nama. Ti monstrumi nisu zaslužili da budu na slobodi nikada više.
 

Još više brat jednog od ubica je prvo ubio ženu, odslužio 20 godina i onda opet ubio čoveka nedugo posle izlaska iz zatvora. 

Link to comment
Share on other sites

Razumemo se ^^

Ono što ne razumem je da:
A) Osumnjičeni neće da pokažu tačnu lokaciju? Zašto kad su već priznali delo? Jesu tako savetovani od advokata?
B) Kako inspektori ne uspevaju da to izvuku iz njih? Mora da postoje neke tehnike,metode koje će uroditi,a da to nije gola primena sile.

Ne znam. Ne mislim da se nešto krije,ali sve ovo je veoma poražavajuće.

Edited by Drug Crni
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Razumemo se ^^

Ono što ne razumem je da:
A) Osumnjičeni neće da pokažu tačnu lokaciju? Zašto kad su već priznali delo? Jesu tako savetovani od advokata?
B) Kako inspektori ne uspevaju da to izvuku iz njih? Mora da postoje neke tehnike,metode koje će uroditi,a da to nije gola primena sile.

Ne znam. Ne mislim da se nešto krije,ali sve ovo je veoma poražavajuće.


Tu treba tuzilastvo da uleti sa nagodbom, kazi gde je telo, dobices 30. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:



Ono što ne razumem je da:
A) Osumnjičeni neće da pokažu tačnu lokaciju? Zašto kad su već priznali delo? Jesu tako savetovani od advokata?

 

 

Ono što mene navodi na pomisao je da ne žele da otkriju gde je telo jer su sa telom uradili nešto gnusno. Ne želim ni da pomislim šta. Ili im je eventualno neko rekao da bez tela ne mogu da ih optuže za ubistvo pa sad igraju na tu kartu. To su jedine dve opcije koje mi padaju na pamet. 

 

 

 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

U slucaju da se telo ne nadje koji dokaz od ovih kojima se trenutno raspolaze moze biti dovoljno cvrst da bi ih osudili za ubistvo? Meni kao laiku je jako klimav dokaz njihovo priznanje (ako se to uopste moze smatrati dokazom), kao i nadjena DNK u kolima. Cak i cinjenica da su je udarili autom ne moze biti dovoljna da sa sigurnoscu kazemo da su je i usmrtili, makar po meni. GPS i kretanje ih definitivno povezuje sa nestankom, ali da li postoji nesto na osnovu cega se moze reci da su sigurno ubili devojcicu?

 

Inace, tesko je konstruisati bilo kakvu teoriju jer su informacije koje stizu do nas obicnih smrtnika cesto lazne ili nepotpune. Cak i cela ona prica o devojcici u Becu pitanje uopste koliko dugo je bila aktuelna u policiji, tj verujem da su brzo saznali istinu, ali svesno pustili medije da se zamlacuju time.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...