Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

@medobrundo apsolutno se slažem sa tobom po pitanju crkve.

Na ovim prostorima SPC ima veliku političku ulogu i bez njih nema nikakve ozbiljnije matematike.

Na žalost, ali to je što je.

Ukoliko idući protest ( ne znam ni ja sam za koliko dana je tačno) ne uspe u smislu masovnosti, a moglo bi  se iskoristiti nezadovoljstvo u raznim granama privrede i poljoprivrede, mislim da nam sledi bar još 5-7 god SnS-a i za mene ni bila konačna potvrda da "opozicijom" vlada DB .

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, goldberg said:

Pa ne moze, ali da li je neko tada pricao kako SPS i SRS treba da nastave i dalje da vladaju?

 

Ne znam za tadašnji broj onih koji su to pričali, ali koliko mi je poznato, oni i dalje vladaju. Ovi prvi čak imaju i sasvim dobar kontinuitet.

 

40 minutes ago, goldberg said:

Postoji solidna sansa da mene Vucicev rezim nadzivi i zato je u igri i ovo "ako". Sto se tice "Boskica i slicnih" oni mogu da dodju na vlast kao deo koalicije, to nije ni priblizno isto onome sto imamo sada. U najgorem slucaju mogu da obore vladu i izazovu nove izbore ako budu previse nefleksibilni.

 

Da si živ i zdrav, što ozbiljno mislim, njegov režim će pasti, ali će se lako vratiti ako se formira neka levo-desna koalicija.

 

1 hour ago, medobrundo said:

Crkva je jedan od bitnijih društvenih faktora i to je jasno. Nije slučajno da baš sada dobija podršku od crkve, odnosno huška opoziciju na istu.

 

Sa tom fukarom se može jednostavno obračunati - samo ih spominješ u medijima koliko je potrebno, npr. kad se čestitaju verski praznici ili kada pravosuđe počne da radi svoj posao i pozabavi se Patkomijem, Kačavendom i sličnima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Da si živ i zdrav, što ozbiljno mislim, njegov režim će pasti, ali će se lako vratiti ako se formira neka levo-desna koalicija.

 

Možda će se vratiti ako se formira levo-desna koalicija, ali da bi se vratio mora prvo da ode, a neće otići ako se ne formira levo-desna koalicija..

 

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Sa tom fukarom se može jednostavno obračunati - samo ih spominješ u medijima koliko je potrebno, npr. kad se čestitaju verski praznici ili kada pravosuđe počne da radi svoj posao i pozabavi se Patkomijem, Kačavendom i sličnima.

 

Ko to treba da uradi i kada, pre osvajanja vlasti ili posle. Pre, ne može, nema medije, neće hteti jedan deo nužne koalicije. Posle, neće, svakome je dobrodošla podrška crkve, a crkva može da podrži svaku vlast koja daje pare za plate i penzije sveštenika, ne kontroliše "poslovanje" crkve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

Ssa tom fukarom se može jednostavno obračunati - samo ih spominješ u medijima koliko je potrebno, npr. kad se čestitaju verski praznici ili kada pravosuđe počne da radi svoj posao i pozabavi se Patkomijem, Kačavendom i sličnima.

Tacno. Nikakva zaostrena retorika prema crkvi nije potrebna, nego bas suprotno - skoro potpuno ignorisanje, i mamuzanje popova zato sto krse zakone non stop. Znaci, nema paljenja vatre u gradu zato sto je to zabranjeno. Nema mlacenja u zvona kad oni hoce da nekoga siluju, i to je zabranjeno, pravi se buka. Moze u redovno vreme, ne znam, u 7 i 17, po minut do dva i to je to. Nema uguravanja neoprane mantije svuda kad je njima ćeif. Nema upraznjavanja religijskih obreda u javnim objektima, kao sto su skole ili domovi zdravlja, opstine, qrtzi, paltzi, i to je zabranjeno.

 

Nema sirenja netrpeljivosti prema drugacijima, i to je zabranjeno. Nema svakodnevnih kenjaza u "medijima" tipa "sutra je sveti Ude, valja se tri puta prdnuti na javnom mestu". Ko o tome kenja st... ovaj, marginalizacija, zato sto reci ne dopiru do njih, a imali su svoju sansu već 30 godina. Prvo su mogli da produ sa novcanim kaznama, onda sa robijom, pa sa mlacenjem, a sad boga mi, marginalizacija. Previse su ogrezli u zlu.

 

Ko bi to uradio? Ne znam, ali znam da one koji nece to da urade pa ignorisu zakone sopstvene zemlje za koje debelo sisaju iz zajednicke kase da ih sprovode takode treba marginalizovati. Zato sto su takvi najvece zlo koje neku zemlju moze da zadesi. U stvari ne "da zadesi" to mu onda dode kao elementarna nepogoda, nego da neku zemlju uzurpira, jer to je onda odmetnuta banda, nisu predstavnici građana. Takvi su na tim mestima zato sto su im gradani dali mandat da sprovode zakone. Ako to ne rade nego samo sisaju iz zajednicke kase i klate jaja to je banda, a bande se marginalizuju. Ko će pa to uraditi, wgaf, Pol Pot, kad dode trenutak. I valjda će poslati nekoga da iskoci iz pirinca pa da takve skenja cak i ako pobegnu u Indoneziju, reko Marselas Volis.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo šta kaže Wiki za Milenkovog oslobodioca kojeg, ili čije metode, Milenko priziva::

 

Quote

 Svi oni koji su smatrani neprijateljima novog režima su proganjani i pobijeni. Ta masovna ubojstva, tokom kojih će stradati gotovo četvrtina populacije, dana su znana kao kambodžanski genocid

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da Porfirije nastavlja ulogu Irineja. Oni imaju zadatak da "podržavaju u rukavicama" vlast i da pokušaju da isporvociraju neku težu kritiku iz opozicije. A kada neko iz opozicije nešto teže izjavi onda se to koristi za dalju demonizaciju opozicije. Borko je dobro prokomentarisao stvar, realno to jeste kritika crkve ali takva da je režimski mediji ne mogu nikako izvrnuti u svoju korist. Da su društveno uticajni to je jasno kao dan, na kraju krajeva uticajniji su od Borkove stranke a oni se vode na papiru kao najjača opoziciona stranka.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Ja mislim da Porfirije nastavlja ulogu Irineja. Oni imaju zadatak da "podržavaju u rukavicama" vlast i da pokušaju da isporvociraju neku težu kritiku iz opozicije. A kada neko iz opozicije nešto teže izjavi onda se to koristi za dalju demonizaciju opozicije. Borko je dobro prokomentarisao stvar, realno to jeste kritika crkve ali takva da je režimski mediji ne mogu nikako izvrnuti u svoju korist. Da su društveno uticajni to je jasno kao dan, na kraju krajeva uticajniji su od Borkove stranke a oni se vode na papiru kao najjača opoziciona stranka.

 

Ima sigurno i dovoljno onih koji jesu pripadnici dotične crkve, ali nisu talibani i gade se popovskih svinjarija. To su oni što slave slavu, Uskrs i slično, ali slave iz tradicionalnih razloga, nikome to ne nameću i nikoga ne diraju. Nisu toliko zaslepljeni da ne vide kada je neko pokvaren ili lopurda, a umeju da razlikuju između institucije, učenja i pojedinca.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Ima sigurno i dovoljno onih koji jesu pripadnici dotične crkve, ali nisu talibani i gade se popovskih svinjarija. To su oni što slave slavu, Uskrs i slično, ali slave iz tradicionalnih razloga, nikome to ne nameću i nikoga ne diraju. Nisu toliko zaslepljeni da ne vide kada je neko pokvaren ili lopurda, a umeju da razlikuju između institucije, učenja i pojedinca.

 

Ima.  Ali to crkvi nije dovoljno.

Crkva je jedan pohlepan i gramziv monstrum koji želi da pokori, potlači i proždere sve pred sobom.

 

(Kroz istoriju, kad se dve crkve sudare nastaju ratovi i hiljade, milioni mrtvih.)

 

Možemo do sutra pričati o teoretskoj "ulozi crkve" i njenom "mestu u društvu", ali to ne menja činjenicu da je to najveće postojeće zlo na planeti i da mu je kao takvom jedino mesto na đubrištu istorije.

  • Like 5
  • Love 2
  • Thanks 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

Ja mislim da Porfirije nastavlja ulogu Irineja. Oni imaju zadatak da "podržavaju u rukavicama" vlast i da pokušaju da isporvociraju neku težu kritiku iz opozicije. A kada neko iz opozicije nešto teže izjavi onda se to koristi za dalju demonizaciju opozicije. Borko je dobro prokomentarisao stvar, realno to jeste kritika crkve ali takva da je režimski mediji ne mogu nikako izvrnuti u svoju korist. Da su društveno uticajni to je jasno kao dan, na kraju krajeva uticajniji su od Borkove stranke a oni se vode na papiru kao najjača opoziciona stranka.


Vucicev crkveni trol. Crkveni Krlo. Provocira da ga sutnu, a onda glumi zrtvu.
 

OK sta se desava ako umesto opozicije isprovociraju neku tragediju sa onim sto sire (Mladenovac npr)? Nije to samo bilo oruzje.


Move along, nothing to see here

 

Zene su postale fair game primeraka takvih drustvenih vrednosti koje oni uzdizu.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ima sigurno i dovoljno onih koji jesu pripadnici dotične crkve, ali nisu talibani i gade se popovskih svinjarija. To su oni što slave slavu, Uskrs i slično, ali slave iz tradicionalnih razloga, nikome to ne nameću i nikoga ne diraju. Nisu toliko zaslepljeni da ne vide kada je neko pokvaren ili lopurda, a umeju da razlikuju između institucije, učenja i pojedinca.

 

Ne misli se tu konkretno na vernike vs neki drugi. Jednostavno percepcija većine ljudi je da Patrijarh ne bi sebi dozvolio da laže i veruju mu. Ako se dobro sećam tih istraživanja crkva i vojska su uvek u vrhu. Od 90-ih na ovamo su i oni pali ali su i dalje na vrhu iako su u obe institucije u vrhu sve sami poltroni. Ja nikad nisam bio vernik ali sam verovao Pavlu, mada ruku na srce on je jako retko izlazio u javnost sa bilo čime što nije u vezi sa verskim pitanjima. Verujem da i danas mnogi tako razmišljaju o Porfiriju jer protiv njega nema kritike u režimskim medijima pa većina ljudi i nema razloga da dovode u pitanju njegovu iskrenost. Ja znam dosta ljudi koji za sebe misle da su vernici (ja mislim da nisu) a glasaju za levičarske stranke i zbog takvih nije pametno da se napada crkva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:


Vucicev crkveni trol. Crkveni Krlo. Provocira da ga sutnu, a onda glumi zrtvu.
 

OK sta se desava ako umesto opozicije isprovociraju neku tragediju sa onim sto sire (Mladenovac npr)? Nije to samo bilo oruzje.


Move along, nothing to see here

 

Zene su postale fair game primeraka drustvenih vrednosti koje oni uzdizu.

 

imaš neke informacije i dokaze ili samo da dosoliš?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

imaš neke informacije i dokaze ili samo da dosoliš?


Kakvi dokazi ti tacno trebaju osim onog sto je sam kacio na net i kako se sam deklarisao?
I cemu taj ton u obracanju? 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


Kakvi dokazi ti tacno trebaju osim onog sto je sam kacio na net i kako se sam deklarisao?
I cemu taj ton u obracanju? 

kakv ton? lepo te pitam ko je isprovocirao tragediju kod Mladenovca, šta je to bilo sem oružja, neki verski rat možda?

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Bila je manifestacija nasumicnog nasilja u zemlji gde se velica kultura nasilja u cemu ucestvuju i popovi.

 

Oni sami sebe dosoljavaju tako sto su sami napravili da to i nije crkva nego politicka organizacija ciji je program da vrate vreme nazad i da sprece evoluciju drustva da bi zadrzali privilegije koje imaju, a jasno im je da su atavizam. Kakvom se verom oni bave pa da su crkva? Oni o veri ne govore, samo čate i baju prilikom obreda, i to je njihovo bavljenje verom. Mozda im treba ispuniti zelju pa vratiti vreme jedno 300 godina, i to u njihovu Rusiju kad je Petar Veliki silom na suvo brijao brade ko nece da se poevropi. To je bila Rusija do jaja.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

 

Ne misli se tu konkretno na vernike vs neki drugi. Jednostavno percepcija većine ljudi je da Patrijarh ne bi sebi dozvolio da laže i veruju mu. Ako se dobro sećam tih istraživanja crkva i vojska su uvek u vrhu. Od 90-ih na ovamo su i oni pali ali su i dalje na vrhu iako su u obe institucije u vrhu sve sami poltroni. Ja nikad nisam bio vernik ali sam verovao Pavlu, mada ruku na srce on je jako retko izlazio u javnost sa bilo čime što nije u vezi sa verskim pitanjima. Verujem da i danas mnogi tako razmišljaju o Porfiriju jer protiv njega nema kritike u režimskim medijima pa većina ljudi i nema razloga da dovode u pitanju njegovu iskrenost. Ja znam dosta ljudi koji za sebe misle da su vernici (ja mislim da nisu) a glasaju za levičarske stranke i zbog takvih nije pametno da se napada crkva.

 

Da li onda ti koje navodiš veruju da je predsedništvo njihova druga kuća? I sigurno da postoji razlika između pojedinca, u ovom slučaju Prvoslava Perića, i institucije. Imali smo prilike da slušamo dosta o Patkomiju, Kačavendi, Banetu Lopati i sličnima, ali ne bih rekao da takvi imaju neki ugled čak ni među tvrdokornim vernicima, uglavnom znaju šta su radili, ali nisu zamerili krovnoj instituciji.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


Nije kacio muskarce, zene bogami jeste.

 

Prilično sam siguran da 99% stanovnika ne čita teološke knjige pa da zna šta Patrijarh misli o razno raznim temama a pogotovo ja koji nisam nikada bio vernik. To za žene sam ja čitao tek posle 90-ih kada smo imali više slobodnih medija a tada me Crkva više uopšte nije zanimala. Ono što je on pričao u javnosti (TV i radio) je ono na osnovu čega imamo percepciju o njemu. Ovaj patrijarh je krenuo solidno kada je došao na vlast i predstavio se kao neki "moderan" pop, ja sam čak mislio da kopira Papu Pavla, ali vrlo brzo smo videli da je to samo kampanja zbog načina na koji je izabran i priča da ga je lično vučić birao. Danas već možemo reći da je gori i od Irineja koji bio loš Patrijarh iz svake perspektive.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

kakv ton? lepo te pitam ko je isprovocirao tragediju kod Mladenovca


Taj prezrivi ton koji koristis, citaj ko sam ja da kritikujem socijalne vrednosti SPC koje oni prenose van crkvene porte.

 

Trigerovala ga je tragedija u Ribnikaru, a izvrsio do zuba naoruzan lik sa licnim vrednostima koje izmedju ostalog politikantski deo SPC gura u zivot svima.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 12
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo ovo što Plavi Golub govori. Suština je da se crkva uklapa u celokupni projektor prihvatljive i poželjne realnosti, povremeno samo iskačući i dodatno gurajući događaje u odgovarajuću matricu. U redu je biti nasilan, u školi, na poslu, priprucati, opaliti šamar ženi, pomalo je i silovati ako je baš frka, rijaliti su tu da projektuju 24/7, okej je biti uz braću Ruse, okej je biti protiv EU i ići u školu, ili bolnicu koje je ta ista EU sazidala, okej je malo kraduckati i pojuriti vezu jer je takvo vreme, okej je furati pita bez povoca jer neće okej je biti malo rasista jer cige su to okej je furati priču o herojskom ratu protivu NATOa (i EU?) i dovoditi Pavkovića u škole uz filmove, okej je boriti se protiv utapanja u EU i urušavanja ekonomije ali i davati sve na tacni Kini i Rusiji, pa sve do bezbednosnih podataka... SPC je tu samo jedan korekcioni organ, regulator na samom kraju sistema koji se uključuje povremeno kada bilo kakve vrednosti pokušaju da se probiju u narativ.

Edited by freethrow
  • Like 10
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...