Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Ko je ispratio malo bolje ovo oko Makedonske pravoslavne crkve?

 

Priznajem da osim najosnovnijih stvari ne znam gotovo ništa o celoj priči, ali me zanima što se baš sada ovo dešava, i reklo bi se niotkuda?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djole said:

Ko je ispratio malo bolje ovo oko Makedonske pravoslavne crkve?

 

Priznajem da osim najosnovnijih stvari ne znam gotovo ništa o celoj priči, ali me zanima što se baš sada ovo dešava, i reklo bi se niotkuda?

Nisam ispratio detaljnije, ali mi se cini da ce biti da je SPC priznala, a u stvari nije priznala autokefalnost MPC, u zavisnosti od publike kojoj se predstavlja to sto se desilo. To sve lici na nastavak smradove mantre "moze visestranacje ali samo u okviru socijalistickog saveza" (Fuj!)  Ta dvosmislenost tj laganje u politici nas i danas mnogo kosta, a ovi danasnji nece da shvate da je dosao kraj prodavanju te fore - prizanli smo  MPC a nismo,  osudili agresiju a nismo uveli sankcije, hocemo u EU al da sve bude kao pre i da mi budemo isti kao sto smo sada,  Amerika nam je veliki prijatelj ali NATO nikako i nikada....  Zavrsena je ta prica, pa ce tako biti i na crkvenom nivou, samo ce nas u Srbiji lagati da je Ohridska  arhiepiskopija deo SPC.  Mozda je to zato sto "tako treba".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Od kad ti vjerujes u Boga :s_w:

Oduvek. 

56 minutes ago, Newcastle said:

Nisam ispratio detaljnije, ali mi se cini da ce biti da je SPC priznala, a u stvari nije priznala autokefalnost MPC, u zavisnosti od publike kojoj se predstavlja to sto se desilo. To sve lici na nastavak smradove mantre "moze visestranacje ali samo u okviru socijalistickog saveza" (Fuj!)  Ta dvosmislenost tj laganje u politici nas i danas mnogo kosta, a ovi danasnji nece da shvate da je dosao kraj prodavanju te fore - prizanli smo  MPC a nismo,  osudili agresiju a nismo uveli sankcije, hocemo u EU al da sve bude kao pre i da mi budemo isti kao sto smo sada,  Amerika nam je veliki prijatelj ali NATO nikako i nikada....  Zavrsena je ta prica, pa ce tako biti i na crkvenom nivou, samo ce nas u Srbiji lagati da je Ohridska  arhiepiskopija deo SPC.  Mozda je to zato sto "tako treba".

Čak se i sida može lakše izlečiti nego srBstvo. 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Amigo said:

 

 

Ha, ha, sto se lozis odmah?  Govorim o dvostrukoj prici koju vlast prica vec godinama. Dobro znamo da ne postoje prijateljstva izmedju drzava, i da postoje samo grupisanja oko ciljeva ili zajednicke koristi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Newcastle said:

Nisam ispratio detaljnije, ali mi se cini da ce biti da je SPC priznala, a u stvari nije priznala autokefalnost MPC, u zavisnosti od publike kojoj se predstavlja to sto se desilo. To sve lici na nastavak smradove mantre "moze visestranacje ali samo u okviru socijalistickog saveza" (Fuj!)  Ta dvosmislenost tj laganje u politici nas i danas mnogo kosta, a ovi danasnji nece da shvate da je dosao kraj prodavanju te fore - prizanli smo  MPC a nismo,  osudili agresiju a nismo uveli sankcije, hocemo u EU al da sve bude kao pre i da mi budemo isti kao sto smo sada,  Amerika nam je veliki prijatelj ali NATO nikako i nikada....  Zavrsena je ta prica, pa ce tako biti i na crkvenom nivou, samo ce nas u Srbiji lagati da je Ohridska  arhiepiskopija deo SPC.  Mozda je to zato sto "tako treba".

 

Priznala je.

 

https://www.google.com/amp/s/insajder.net/prenosimo/poruka-patrijarha-spc-pozdravljena-gromoglasnim-aplauzom%3famp=1

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

Ko je ispratio malo bolje ovo oko Makedonske pravoslavne crkve?

 

Priznajem da osim najosnovnijih stvari ne znam gotovo ništa o celoj priči, ali me zanima što se baš sada ovo dešava, i reklo bi se niotkuda?

 

Autokefalnost znači da su samostalni ali i dalje ostaju pod okriljem SPC. Na čelu crkve će biti Arhiepiskop, koji po "komandnoj liniji" ispod našeg Patrijarha, ali će suštinski biti nezavisni. Dakle jedino nemaju prava da imaju patrijarha. No za par decenija će verovatno doći do konačnog razlaza pa će dobiti i to. Sličan odnos imaju Grčka i Vaseljenska Patrijaršija. Grčka Pravoslavna Crkva ima na čelu Arhiepiskopa a patrijarh im je onaj u Istanbulu. Naravno Grci imaju više Arhiepiskopa za različite teritorije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

 

Autokefalnost znači da su samostalni ali i dalje ostaju pod okriljem SPC. Na čelu crkve će biti Arhiepiskop, koji po "komandnoj liniji" ispod našeg Patrijarha, ali će suštinski biti nezavisni. Dakle jedino nemaju prava da imaju patrijarha. No za par decenija će verovatno doći do konačnog razlaza pa će dobiti i to. Sličan odnos imaju Grčka i Vaseljenska Patrijaršija. Grčka Pravoslavna Crkva ima na čelu Arhiepiskopa a patrijarh im je onaj u Istanbulu. Naravno Grci imaju više Arhiepiskopa za različite teritorije.

Hvala, sad je jasnije.  Bold ce da bude vest u toaletoidima i njihovim portalima.  

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

 

Autokefalnost znači da su samostalni ali i dalje ostaju pod okriljem SPC. Na čelu crkve će biti Arhiepiskop, koji po "komandnoj liniji" ispod našeg Patrijarha, ali će suštinski biti nezavisni. Dakle jedino nemaju prava da imaju patrijarha. No za par decenija će verovatno doći do konačnog razlaza pa će dobiti i to. Sličan odnos imaju Grčka i Vaseljenska Patrijaršija. Grčka Pravoslavna Crkva ima na čelu Arhiepiskopa a patrijarh im je onaj u Istanbulu. Naravno Grci imaju više Arhiepiskopa za različite teritorije.

Autokefalnost znaci nezavisnost od bilo koje crkve , ako sam dobro razumio. Razlika izmedju autokefalne crkve i Patrijarsije je da arhiepiskop ne moze da odlucuje o nekim stvarima. Na primjer samo Patrijarsi odlucuju ko ce biti car, i to najmanje 3 Patrijarha. Inace istorija Srpskih Patrijarha je veoma zanimljiva. Imalo je tu zavrtanja "ruke" , potezanja rodbinskih veza itd....

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Klotzen said:

Autokefalnost znači da su samostalni ali i dalje ostaju pod okriljem SPC. 

 

Ne ostaju. Nego da bi dobili autokefalnost od SPC (od koje jedino i mogu da je dobiju), prvo su se privremeno vratili iz raskola pod okrilje SPC, prihvatili autonomiju iz tisucu devetsto pedeset i neke, kako bi cela procedura isla po kanonu crkve. Uskoro ce biti potpuno autokefalni i nezavisni od SPC sto je Porfirije danas i rekao.

 

 

„Donosim vam radosnu vest. Sabor SPC je jednoglasno, jednodušno izašao u susret molbi MPC – OA i blagosilja, odobrava, prihvata i priznaje autokefalnost MPC-OA“, rekao je patrijarh Porfirije u Hramu Svetog Klimenta Ohridskog, pozdravljen dugim aplauzom.

Patrijarh Porftije je rekao da je Sabor SPC, u isto vreme, njemu i arhiepiskopu Stefanu stavio u dužnost da zajedno i u saradnji Sinoda obe Crkve, „razrade tehničko-organizacione detalje“, nakon čega će uslediti svečano proglašenje zvaničnim aktom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Konačno je došao i taj trenutak da se slože čelnici SPC i MPC OA. Ispoštavaće se procedura, uz naziv MPC ide i Ohrifdska arhiepiskopija i polako ali sigurno vernici ove dve crkve mogu da odahnu. Inače i do sad je sve u hramovima ovih crkava bilo isto. Imam tu čast da sam kumovao Mekedoncima u MPC bez ikakvih uslovljavanja uz apsolutno isti obred kao u SPC čiji sam vernik. Neka je srećno i dugovečno bratstvo ovih crkava,vernika i naroda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:

 

Oni koji zaista vole da citaju, obicno vole i da znaju sta [ce] da citaju. 

Knjigu koju preporucujes napisao je Frank Lisson, nemacki pisac koji se vezuje za Novu desnicu (Neue Rechte).

Za internacinalne pandane pogledati americki Alt-Right ili izraelski HaJamin HeChadasch (Nova desnica).

 

Quote

Izraz Nova desnica (Neue Rechte) odnosi se na koncepciju i delimično je takođe samoimenovanje nedosledne, desničarske ekstremističke političke struje u različitim državama. Varijanta na nemačkom jeziku shvata se kao „kontra-model“ novoj levici, razlikuje se od „stare desnice“, koja je bila ukorenjena u nacionalsocijalizmu, prvenstveno je intelektualno orijentisana i traži veze sa konzervativnim spektrom. Karakteristika Nove desnice je fundamentalna kritika centralnih ustavnih normi, u Nemačkoj i odbacivanje osnovnih principa Osnovnog zakona; neke grupe žele da obnove narodni nacionalizam. Za političko-naučno razmatranje fenomena je karakteristično da je „u konceptu nove radikalne desnice […] značenje kontrasta između demokratskog konzervativizma i antidemokratskog desnog ekstremizma relativizovano i umesto toga fokusirano na zajedničke tacke na krajnjoj desnici.

>>>

Edited by Cyber
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Konačno je došao i taj trenutak da se slože čelnici SPC i MPC OA. Ispoštavaće se procedura, uz naziv MPC ide i Ohrifdska arhiepiskopija i polako ali sigurno vernici ove dve crkve mogu da odahnu. Inače i do sad je sve u hramovima ovih crkava bilo isto. Imam tu čast da sam kumovao Mekedoncima u MPC bez ikakvih uslovljavanja uz apsolutno isti obred kao u SPC čiji sam vernik. Neka je srećno i dugovečno bratstvo ovih crkava,vernika i naroda.
Ja stvarno ne razumem sta su vernici toliko imali da drže dah da li spc priznaje autokefalnost mpc. To je bas duboko uticalo na veru u svakom biću vernika koji "pripada" mpc.

BTW, moja majka je bila kuma detetu na krštenju, u katoličkoj crkvi, u sred Rima. Sveštenik je samo pitao da li vernik i krštena, ona je odgovorila da, da je krštena kao pravoslavac.
Samo kreten može da pravi problem nekome u tom i u tvom slučaju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Cyber said:

 

Oni koji zaista vole da citaju, obicno vole i da znaju sta [ce] da citaju. 

Knjigu koju preporucujes napisao je Frank Lisson, nemacki pisac koji se vezuje za Novu desnicu (Neue Rechte).

Za internacinalne pandane pogledati americki Alt-Right ili izraelski HaJamin HeChadasch (Nova desnica).

 

Možda sam mogao da stavim link do sajta autora, a ovde je više o "Noje rehc"....svejedno, hvala na sugestiji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ne ostaju. Nego da bi dobili autokefalnost od SPC (od koje jedino i mogu da je dobiju), prvo su se privremeno vratili iz raskola pod okrilje SPC, prihvatili autonomiju iz tisucu devetsto pedeset i neke, kako bi cela procedura isla po kanonu crkve. Uskoro ce biti potpuno autokefalni i nezavisni od SPC sto je Porfirije danas i rekao.

 

 

„Donosim vam radosnu vest. Sabor SPC je jednoglasno, jednodušno izašao u susret molbi MPC – OA i blagosilja, odobrava, prihvata i priznaje autokefalnost MPC-OA“, rekao je patrijarh Porfirije u Hramu Svetog Klimenta Ohridskog, pozdravljen dugim aplauzom.

Patrijarh Porftije je rekao da je Sabor SPC, u isto vreme, njemu i arhiepiskopu Stefanu stavio u dužnost da zajedno i u saradnji Sinoda obe Crkve, „razrade tehničko-organizacione detalje“, nakon čega će uslediti svečano proglašenje zvaničnim aktom.

 

Ja samo to razumeo ovako. Autokefalnost je sloboda da sami biraju episkope i Arhiespiskopa ali ostaje supremacija Patrijarha SPC na papiru. Dakle oni dobijaju potpunu slobodu da biraju episkope i arhiepiskopa ali i dalje ostaju u sklopu SPC. Uostalom tako je i naša crkva krenula, Sveti Sava je bio Arhiepiskop autokefalne crkve ali u sklopu Patrijaršije u Nikeji, kasniej u Carigradu. Tek za vreme Cara Dušana dobijamo prvog Patrijarha i postajemo u pravom smislu nezavisni. No to ne znači da Savine Arhiepiskopija takođe nije bila nezavisna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Klotzen said:

Ja samo to razumeo ovako. Autokefalnost je sloboda da sami biraju episkope i Arhiespiskopa ali ostaje supremacija Patrijarha SPC na papiru. Dakle oni dobijaju potpunu slobodu da biraju episkope i arhiepiskopa ali i dalje ostaju u sklopu SPC. Uostalom tako je i naša crkva krenula, Sveti Sava je bio Arhiepiskop autokefalne crkve ali u sklopu Patrijaršije u Nikeji, kasniej u Carigradu. Tek za vreme Cara Dušana dobijamo prvog Patrijarha i postajemo u pravom smislu nezavisni. No to ne znači da Savine Arhiepiskopija takođe nije bila nezavisna.

 

Pazi, de jure su i dalje pod nadleznoscu SPC, ali MPC je ovim poslednjim potezima de fakto priznata od strane SPC kao autokefalna, sto ce reci potpuno samostalna crkva. Dok ne dobiju tomos, ostaju (barem proceduralno) deo SPC, ali to ce se brzo resavati. To je moralo tako, jer ne mogu do autokefalnosti kroz raskol, pa su i oni pristali na kanonski proces - vratili se na autonomiju unutar SPC dok ne dobiju "pecat". Zapravo nesto slicno je dogovarano jos pre 20 godina, ali je tadasnja makedonska vlada (prema prici) sprecila dogovor. Kazu da je Vartolomej dobio info da ce Sinod SPC doneti ovakvu odluku, pa je zato pozurio sa svojim "priznanjem" kako bi dobio ekskluzivitet, ali to vise nije ni bitno. Sad SPC o svojoj odluci obavestava druge pomesne crkve i poziva ih da priznaju autokefalnost MPC, pa onda ide tomos. Ocekuju se izvesni problemi sa bugarskom i grckom crkvom oko imena i statusa MPC, ali valjda ce i oni pristati brzo.

Ohridska arhiepiskopija je mnogo starija i od Zicke (Pecke), s tim sto je bila deo Vaseljenske patrijarsije (MPC nikad nije postojala). Realno imaju svaki osnov za autokefaliju - infrastrukturu, manastire, svestenstvo, verni narod, ali ono sto je sa stanovista crkve najvaznije je to da su u trenutku raskola svi episkopi "odmetnute" MPC u tom trenutku bili svestenici vladajuce SPC, tako da imaju i kontinuitet. 

To je jedan od razloga zasto npr. CPC ne moze dobiti autokefalnost. Prvo, jer tamo cak ni raskol nije u pitanju, vec je to NVO osnovana u policiji, a drugo i vaznije, sto je njihov celnik prvo rascinjen od strane Vartolomeja (od koga bi sad da dobije tomos), a onda ponovo primljen u Crkvu i to od strane bugarskih svestenika, ali cak ne ni onih iz BPC, vec iz jedne struje koja je tada bila u raskolu. U CG jedini nacin da se dobije autokefalna crkva je da se ide preko Mitropolije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Klotzen said:

 

Ja samo to razumeo ovako. Autokefalnost je sloboda da sami biraju episkope i Arhiespiskopa ali ostaje supremacija Patrijarha SPC na papiru. Dakle oni dobijaju potpunu slobodu da biraju episkope i arhiepiskopa ali i dalje ostaju u sklopu SPC. Uostalom tako je i naša crkva krenula, Sveti Sava je bio Arhiepiskop autokefalne crkve ali u sklopu Patrijaršije u Nikeji, kasniej u Carigradu. Tek za vreme Cara Dušana dobijamo prvog Patrijarha i postajemo u pravom smislu nezavisni. No to ne znači da Savine Arhiepiskopija takođe nije bila nezavisna.

E vidis to za vrijeme Cara Dusana nije doslo samo od sebe. On je bio Kralj i najjaci na Balkanu. E tu je bilo "zavrtanje ruke". Sam je "sredio" da  SPC dobije Patrijarha a poslije toga su bila tri(3) Patrijarha za proglasenje Cara. Sve je bilo po kanonskim zakonima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

 

Oni koji zaista vole da citaju, obicno vole i da znaju sta [ce] da citaju. 

Knjigu koju preporucujes napisao je Frank Lisson, nemacki pisac koji se vezuje za Novu desnicu (Neue Rechte).

Za internacinalne pandane pogledati americki Alt-Right ili izraelski HaJamin HeChadasch (Nova desnica).

 

I nije ni samo to od kakve su sorte su pisci takvih knjiga, nego je gore što ovi koji ih preporucuju nikako evo 35 godina da nauce da nece ni oni, ni nekakav "narod" ni bog licno nekome određivati sta će njemu biti "svoje". Posebno na teritorijama kao sto je ta tu gde svaki cas menjaju drustvena uređenja i političke i vrednosne sisteme.

 

Na takvim teritorijama, zasto bi neko ko se formirao u jednom vrednosnom sistemu, koji je nasilno srusen od nekih varvara, taj varvarizam shvatao kao nesto "svoje", kad je njemu to sto su oni napravili ocigledno neprijateljsko okruzenje, koga se duboko gnuša?

 

Umesto tih kolektivista koji su neverovatno dosadni, bolje im je da nađu ko je pisao ono, nesto kao, sloboda je nešto najnepodnošljivije, jer je stvarno slobodan čovek potpuno sam i odvojen od bilo kakvog kolektiva, tako nešto. Pa i da takav dobije želju da se poveze sa nekim kolektivom, to svakako ne bi bila rupa na tepihu, i aleja beslovesnih i pozverenih, i njihove "vrednosti" - u se, na se... Džaba ih bilo.

 

Kad se pokaju, i pocnu da piju lekove i prestanu da budu sizofrenicari koji, citiram "Narod koji se - ako je verovati NSPM - osamdesetdvoprocentno protivi uvođenju sankcija Rusiji, a koji, istovremeno, stopostotno želi blagodeti zapada i EU, narod je koji hoće da se jebe, a da mu ne uđe i sledstveno će mu, kako stvari stoje, ući, a neće se pojebati nego će (zasluženo) najebati." tad možemo da vidimo nesto oko tih stvari sta je cije i tako to.

Link to comment
Share on other sites

Noje rehc nema veze sa ovim sa ovim alternativcima iz USA koji zagovaraju krajnje "beli" nacionalizam....

Inače, Puzigaća, odličan Vam je ovaj poslednjii pasus...ukratko i efikasno opisano [emoji106]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...