Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

Samo da kažem da nikad nisam čitao knjige, prvi deo nisam gledao i drugi deo me apsolutno nije zanimao ali sam otišao sa društvom da ga pogledam i oduševio sam se. Ne pamtim da sam neki duži film sa ovolikom pažnjom ispratio, sad čekam da se pojavi na MAX pa da odgledam prvi deo pa opet drugi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je prvi deo ekstremno dosadan film. Zaspao sam kada je matori pregizao otrov i probudio se pre borbe u planini. Otprilike sam pretpostavio šta je bilo između i par meseci kasnije kada sam odlučio da dogledam  u principu sam bio u pravu da nisam ništa propustio 🙂

 

No doživljavam ga kao uvod u jedan serijal i očekujem da će naredni filmovi nadoknaditi manjak događanja u prvom i da je prvi samo lepa osnovica i upoznavanje sa likovima.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da napišem nešto konkretnije o mom doživljaju filma.

Najpre,izuzetno mi se dopada razlika između prva dva dela. I dopada mi se kako je Vilnev iskoristio oba za svoju priču. Prvi deo je klasičan uvod u priču,u radnju i likove. Dakle,dopao mi se i prvi,a drugi je bolji.

Odmah da kažem da ja nisam čitao knjige pa ne mogu da ocenjujem razlike i sličnosti. Po onome što sam ispratio ovde i na netu,rekao bih da su izmene bile smislene, opravdane i dobro realizovane. Jer,film je poseban format i njegova priča ne treba i ne može da se u potpunosti poklapa sa onom iz knjige.

Film je audio-vizuelni doživljaj za sladokusce.
Kinematografija je superiorna. Posebno su me dojmili široki kadrovi. Muzika bolja nego u prvom delu,dizajn zvuka isto fantazija. Glumačka ekipa topčider. Kao što je neko konstatovao - bilo je primetno da im je svima bilo stalo da naprave sjajan film. Timoti od klinca u Interstellaru do velike zvezde u Dini. Bravo,bravo. Rebeka Ferguson izvanredna kao Ledi Džesika. Zendaja vrlo dobra. Stilgar definitivno najzabavniji lik..odličan Havier. Jedino mi je pomalo "klimav" Ostin Batler kao Fejd-Rautha..samo zato što sam dobio neki vajb Džereda Leta kao Džokera. Najslabija karika,ko bi rekao,Kristofer Volken. Šteta.

Poruka filma je ona koju ste već spomenuli..to čekanje spasioca,ali i opasnosti koje se iza takvog verovanja kriju..

Meni film nije ni spor,ni dosadan. Čak su mi neke scene bile prekratke kao npr.bitka između Fremena i Atreida sa jedne,te Harkonena i Sardukara sa druge strane. Morala je biti malčice duža. Posebno što je bila sjajna!

Vilnev,kao i Nolan,specijalne efekte koristi samo kad mora jer ne može drugačije. :thumbup: Svi treba da prepisuju od njih;nije to sramota. A ideje praktičnih efekata i njihova realizacija kod Vilneva su kreativna i inžernjerska čudesa. Kao i neke tehnike snimanja,kao ona primenjena na planeti Harkonena. Fotografija kida.

Film ima jednu veliku slabost,a ona je da mene jednostavno Dina "ne radi" dovoljno i koliko bih ja voleo. Pojma nemam zašto je tako,ali nikako da se povežem sa filmom kako treba. Nikako da kliknemo.
Prvi deo sam već pogledao četiri puta. I volim da ga gledam. Drugi mi je još impresivniji,ali opet izostaje taj wow efekat.

Šteta..nismo par,što se kaže,izgleda.
Stoga moram da napišem da meni Dina 2 nije na nivou Imperije uzvraća udarac, Mračnog Viteza ili Dve Kule,iako nisu u pitanju isti žanrovi,a ovo su samo moje lične preferencije,pa milim da prođu bez hejta :smiley50:

Ono što je evidentno jeste da Deni Vilnev polako,ali sigurno izrasta u najboljeg sci-fi filmskog autora današnjice,a ni neka GOAT pozicija nije daleko ako nastavi ovako. Baš je podigao letvicu i žanra i blokbastera visoko,što može biti samo dobro i pozitivno za industriju.

8.5/10

 

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Drug Crni said:

... Ono što je evidentno jeste da Deni Vilnev polako,ali sigurno izrasta u najboljeg sci-fi filmskog autora današnjice,a ni neka GOAT pozicija nije daleko ako nastavi ovako. Baš je podigao letvicu i žanra i blokbastera visoko,što može biti samo dobro i pozitivno za industriju... 



 

 

Drugare Crni a kamo onaj vek Sf-a pre njega... Goat kažeš, a šta bi na to rekao Spilberg, Kjubrik ili Tarkovski?

Ja razumem da ti se jako svideo film ali molim te :

 

" Tread softly because you tread on my dreams"... 

 

Edited by Besni lala
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Besni lalo,pa gde je problem? :classic_smile:
Napisao sam jasno: ..ako nastavi ovako..

Dolazak, Dina 1 i 2, Istrebljivač 2049..nijedan promašaj nema među njima,a ovaj poslednji mu je odličan. Videćemo u kakvom maniru će završiti trilogiju..pa ćemo u jednom momentu zaista podvući crtu i videti gde stoji sa velikanima žanra..pa i šire,zašto da ne?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Besni lala said:

 

Drugare Crni a kamo onaj vek Sf-a pre njega... Goat kažeš, a šta bi na to rekao Spilberg, Kjubrik ili Tarkovski?

Ja razumem da ti se jako svideo film ali molim te :

 

" Tread softly because you tread on my dreams"... 

 

Ako pričamo samo o SF, bolji je već od Spilberga koji ima jedno 7 promašaja u tom žanru i 2 dobra filma (Close Encounters of the Third Kind i E.T.) 😄 

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O,svašta..ne može više ništa da se napiše,a da se ne potegne neki odgovor koji ustvari ništa i ne demantuje :classic_tongue:

Jasno je da je originalni Blade Runner bolji,ali nastavak uopšte ne zaostaje mnogo. Definitivno nije promašaj i bolji je na svako gledanje. Ja mislim da je Deni tu uradio jako dobar posao.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drug Crni said:

O,svašta..ne može više ništa da se napiše,a da se ne potegne neki odgovor koji ustvari ništa i ne demantuje :classic_tongue:

Jasno je da je originalni Blade Runner bolji,ali nastavak uopšte ne zaostaje mnogo. Definitivno nije promašaj i bolji je na svako gledanje. Ja mislim da je Deni tu uradio jako dobar posao.

Sad ću i ja potencijalno da nastradam kao i ti 😄

 

Ja mislim da ako bi svima moglo da se izbriše sećanje na originalni Blade Runner film i da se da Deniju da napravi taj film da bi uspeo da napravi nešto još bolje (a i ovako je jedan od najbolji SF filmova ikad)

 

 

Valjda ima smisla ovo što sam rekao

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Drug Crni said:

Besni lalo,pa gde je problem? :classic_smile:
Napisao sam jasno: ..ako nastavi ovako..

Dolazak, Dina 1 i 2, Istrebljivač 2049..nijedan promašaj nema među njima,a ovaj poslednji mu je odličan. Videćemo u kakvom maniru će završiti trilogiju..pa ćemo u jednom momentu zaista podvući crtu i videti gde stoji sa velikanima žanra..pa i šire,zašto da ne?

 

 

Trilogija može da bude jedino ako ostale dve knjige sa likovima iz Dine, Mesija Dine i Deca Dine zduda u jedan film. To sasvim sigurno neće uraditi, ako ništa drugo, zabraniće mu producenti jer će da im umanji zaradu. Pre će i ostale dve knjige seći na dva filma 😄

 

Jedino ako misliš na njegovu najavu da će da snimi najviše još jedan film u vezi Dine. U tom slučaju će neko drugi preuzeti štafetu, jer nema teorije da, sa ovolikom zaradom, ne ekranizuju i drugu i treću knjigu. E sad, od četvrte knjige Božanski car Dine radnja skače hiljade godina u budućnost, taj deo je već neka druga priča.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stiletto said:

Jedino ako misliš na njegovu najavu da će da snimi najviše još jedan film u vezi Dine.

Da,mislim da je on već bio prilično jasan oko toga. Još jedan film od Deni(s)a..tamo negde 2028.verovatno..

Link to comment
Share on other sites

Rekao je par puta da će sledeći da bude Rendezvous with Rama i onda Dune Messiah i to je to za Dune. Rama inače potencijalno može da bude još jedan 10/10 film, tu ima dosta prostora za vrhunski film, kao The Martian samo bolje

Edited by Nicklord
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Spominjao je u nekim intervjuima i neki "tajni projekt" na kojem polako radi..takođe je poodavno pokazao interesovanje da snimi novu verziju Kleopatre,a što mislim da će se desiti sigurno. Ali,kasnije takođe.

Moguće je da mu od dva sledeća filma nijedan ne bude Dune part 3.

Edited by Drug Crni
slovo
Link to comment
Share on other sites

Meni kao ljubitelju svih knjiga iz serije Dune to izgleda ovako - da nikada niko nije snimio bilo sta o Duni, njen svet i likovi ostaju fascinantni.

Da nema knjiga i da sam samo odgledao filmove - nista uzbudljivo i kultno, samo solidan filmski rad, koji se zaboravi nakon izlaska iz sale.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Drug Crni said:

A ovaj Rutgerov monolog nije ni bio u scenariju :classic_tongue: Glumčeva improvizacija. Odlična,a odlično i što ju je Ridley ostavio.

Ako ćemo da cepidlačimo, nije baš bila potpuna improvizacija. Monolog je u scenariju bio dugačak i dosadan, Rutger ga je skratio, preradio i dodao suze na kiši et voilà :classic_love:

 

22 hours ago, Drug Crni said:

Film ima jednu veliku slabost,a ona je da mene jednostavno Dina "ne radi" dovoljno i koliko bih ja voleo. Pojma nemam zašto je tako,ali nikako da se povežem sa filmom kako treba. Nikako da kliknemo.
Prvi deo sam već pogledao četiri puta. I volim da ga gledam. Drugi mi je još impresivniji,ali opet izostaje taj wow efekat.

Potpuno te razumem, kod mene je isti slučaj, mislim volim da pogledam i gledaću svakako i treći deo, ali Herbert mi nikad nije bio omiljeni pisac niti Dina omiljeni serijal, pa je slično i sa filmovima.

Tako i novi BR, nije mi emotivno ni blizu starom ali je opet lep za gledanje u svakom slučaju. Zapravo najveća mana mu je što je nastavak i ne može da "udara" kao originalna priča, bez obzira koliko dobra postavka bila, nema tu novinu a preterana očekivanja se podrazumevaju.

 

Vilneva volim pre svega kao režisera, odnosno s te zanatske strane u filmu. Mogu njegovi filmovi da imaju nedoslednosti, rupa u priči, propusta u scenariju, ali će režija biti uvek besprekorno izvedena bez obzira koji je žanr i kakva priča u pitanju. I njegov tempo mi tačno odgovara, nije mi previše razvučen, taman dovoljno da drži pažnju a daje prostora filmu da "diše", ne znam kako bih to drukčlje opisala. Ne smenjuju se kadrovi ludačkom brzinom i treba ti i pažnje i koncentracije, kao ranije kad su snimali filmove sa dužim kadrovima i drugačije nego danas. Štedi previše na boji ali nije jedini danas :classic_rolleyes:

7 hours ago, Stiletto said:

E sad, od četvrte knjige Božanski car Dine radnja skače hiljade godina u budućnost, taj deo je već neka druga priča.

Ne mogu da zamislim kako može po ovome da se napravi film, totalno mi je nepristupačno, zapravo na toj knjizi sam se negde zaglavila pre x godina i nikad nisam završila ostatak :classic_blush: možda eventualno Tarkovski da je nešto probao :classic_biggrin:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Besni lala said:

 

Drugare Crni a kamo onaj vek Sf-a pre njega... Goat kažeš, a šta bi na to rekao Spilberg, Kjubrik ili Tarkovski?

kubrik je goat gledano an zeneral ali usko u sf zanru nisam siguran da ga jedan i po film mogu uciniti sf goatom

 

1 hour ago, alcesta said:

Ako ćemo da cepidlačimo, nije baš bila potpuna improvizacija. Monolog je u scenariju bio dugačak i dosadan, Rutger ga je skratio, preradio i dodao suze na kiši et voilà :classic_love:

 

e pa sad, ni ovo nije bas tacno, niti je pre rudgerovih izmena bio dugacak niti dosadan

 

I’ve seen things… seen things you little people wouldn’t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion bright as magnesium… I rode on the back decks of a blinker and watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments… they’ll be gone.

VS

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.

 

iako su nesumnjivo "suze na kisi" i "valja se 'mreti" cimet u piti s jabukama, malo mu je i naskodio izbacivanjem "little" iz "you little people" jer je taj pridev bas naglasavao koliko je sposoban da oseca prezir, koliko ga zaista oseca i koliko je veliki cin sto dekarda ostavlja u zivotu (film mnogo bolje rezonuje ako jeste covek i biram da tako bude :classic_smile: )

 

1 hour ago, alcesta said:

Ne mogu da zamislim kako može po ovome da se napravi film, totalno mi je nepristupačno, zapravo na toj knjizi sam se negde zaglavila pre x godina i nikad nisam završila ostatak :classic_blush: možda eventualno Tarkovski da je nešto probao :classic_biggrin:

ludi grk, ludi danac (refn, ne fon trir) ili zasto pa da ne hodorovski :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...