Jump to content

Rusija - zemlja cuda


dude

Recommended Posts

Top Russian General Detained in Putin's Military Purge

 

General Valery Mumindzhanov, ključni vođa u ratu ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini, uhićen je zbog sumnje da je uzeo više od 20 milijuna rubalja (oko 220.000 dolara) od dobavljača uniformi Ministarstva obrane.

Mumindžanova, koji je bio zamjenik šefa Glavne uprave za izgradnju trupa i objekata ruskog Ministarstva obrane, uhitila je ruska policija pod optužbom za pronevjeru, zajedno s nekoliko drugih vojnih osoba visokog profila.

 

1. Minister of Defense, General of the Army Sergei Shoigu - removed from office;

2. First Deputy Minister of Defense Ruslan Tsalikov - removed from office;

3. Deputy Minister of Defense Timur Ivanov (construction) - arrested;

4. Deputy Minister of Defense, Colonel General Yuriy Sadovenko (Department of Defense apparatus) - removed from office;

5. Deputy Minister of Defense Tatyana Shevtsova (finances) - removed from office;

6. Deputy Minister of Defense, Army General Nikolai Pankov (State Secretary) - removed from office;

7. Deputy Minister of Defense, General of the Army Pavel Popov (innovative research) - arrested;

8. Deputy Minister of Defense, General of the Army Dmitry Bulgakov (logistics) - arrested;

9. Chief of the Main Personnel Directorate, Lieutenant General Yuri Kuznetsov - arrested;

10. Chief of the Main Communications Directorate, Lieutenant General Vadim Shamarin - arrested;

11. Head of the Department for Providing State Defense Orders, Vladimir Verteletsky - arrested;

12. Press Secretary of the Ministry of Defense Rossiyana Markovskaya - removed from her post;

13. Assistant to the Minister of Defense, Lieutenant General Alexander Burachenok - removed from office;

14. General Director of the Military Construction Company Andrei Belkov - arrested;

15. Director of the Department of Property Relations Mikhail Sapunov - removed from office;

16. General Director of Voentorg Vladimir Pavlov - arrested;

17. Director of the Patriot Park Vyacheslav Akhmedov - arrested;

18. Deputy Head of the Main Directorate for Innovative Development, Major General Vladimir Shesterov – arrested;

19. Major General Valery Muminjanov - arrested.

Link to comment
Share on other sites

"Imam velikih problema sa Navaljnim

Ruski pisac i opozicioni aktivista Sergej Lebedev optužuje Putinove kritičare da u osnovi dele njegov pogled na svet i propagandu.

 

Spoiler

Sergej Lebedev živi u Potsdamu, blizu Berlina, od 2018. godine. Preselio se u inostranstvo svojom voljom, ali od ruskog napada na Ukrajinu, video je sebe u egzilu. Kao kritičar Putinovog režima, rizikovao bi zatvorsku kaznu, možda i gore, ako bi se vratio u svoju domovinu.

Lebedev je jedan od najznačajnijih ruskih pisaca današnjice. U romanima kao što su "Ljudi u avgustu" on poziva na rješavanje sovjetskih zločina, dok je "Savršeni otrov" književni odgovor na napad otrovom na ruskog bivšeg agenta Sergeja Skripalja 2018. godine. Njegova najnovija zbirka kratkih priča "Titan ili duhovi prošlosti" objavljena je u nemačkom prevodu 2023. godine.

 

Kada ste poslednji put bili u Rusiji?

Mesec dana pre invazije, posetio sam svoje rođake, koje nisam mogao da vidim tokom pandemije. U januaru 2022. godine život u Moskvi je i dalje bio sasvim normalan. Propaganda se pojavila samo dva ili tri dana pre invazije.

 

Da li ste još uvek u kontaktu sa ljudima u Rusiji?

Samo putem sigurnih kanala. Sa svojim rođacima uglavnom pričam o vremenu i svakodnevnim stvarima. Izbegavamo političke teme jer nikad ne znate ko sluša. Takođe sam imao neke veoma teške razgovore sa njima, ali sam od tada prestao da pokušavam da ih ubedim. Oni više ne govore sami za sebe, oni govore od višeg autoriteta: vlade.

Stari ljudi, koji su obično ljubazni i tihi, uznemiravaju se energijom kao da su opsednuti. Oni se pretvaraju u medij propagande, i imaju liste sa svim ovim tezama: laboratorije za biološko oružje u Ukrajini! Zapad nas napada već dve stotine godina! Osećam se kao da su stranci, a ja sam uvek bio emotivno iscrpljen nakon ovih razgovora. To nije samo ja koji doživljava ovo, moji prijatelji opisuju isti obrazac sa svojim starim roditeljima.

 

Dakle, to je generacijsko pitanje?

Da, to su ljudi koji su rođeni i odrasli u Sovjetskom Savezu. I ne prihvataju čak ni jasne dokaze o golim činjenicama – kao što su mnogi video snimci ruskih napada. Oni jednostavno ne žele da ga vide. Čak i ako Putin bude svrgnut, šta da radimo sa ogromnom gomilom ljudi koji su se posvetili njegovom cilju? Neki će sigurno reći da su zapravo bili protiv toga i da su učestvovali samo zato što je država to zahtevala. Ali većina ljudi zaista razmišlja kao Putin i veruje u veću sudbinu Rusije.

 

Imate li objašnjenje za ovo?

Postoji interesantan raskol u svesti prosečnog Rusa. Ako razgovarate sa ovom osobom o vladi u praktičnom smislu, kao što je kako se brine o školama, bolnicama i izgradnji puteva, onda postoji apsolutno nepoverenje. Ljudi su veoma cinični i vrlo jasni: ovo nije ništa drugo do banda lopova! Ali ako pitate istu osobu o dubljim, svetim stvarima, o Rusiji i njenoj večnoj misiji u istoriji, on će odgovoriti: Iako u vladi postoje samo lopovi, ovde postoji nešto veće.

 

Odakle dolazi ova unutrašnja kontradikcija?

Mislim da se radi o kompenzaciji. Država može oduzeti život svakom Rusu čim joj zatreba. Ljudski život nije zaštićen u Rusiji, tako da nema nikakvu vrednost – i to je osnova Putinovog rata. Ipak, država mora legitimizovati svoje žrtve, a to zahteva kompenzacijski mehanizam. To se sastoji u pripadnosti velikoj ideji, prema kojoj je Rusija superiorna sila sa istorijskim zadatkom da se bori protiv celog sveta i za više vrednosti.

 

U ovom ratu ne vidite majke vojnika. Da li je takođe posledica ove naknade, da neko prihvata smrt sopstvenih sinova bez prigovora?

Ovo je važna tačka. Tokom dva čečenska rata, slika majke vojnika bila je slika siromašne žene koja je izgubila sina negde između linija fronta i sada očajnički pokušava da pronađe njegovo telo. Država nije marila za to, pa je bila protiv države, makar samo u određenim granicama: Majke vojnika nikada se nisu pojavile kao antiratni pokret.

Ruski državni mediji oslikavaju potpuno drugačiju sliku majki današnjih vojnika : žena u kasnim tridesetim ili ranim četrdesetim koja se drži, možda ima mali biznis. Ona se dobrovoljno prijavljuje da podrži državu u njenom ratu, i tako se pojavljuje na TV-u. Ona ne samo da žrtvuje svog sina, ona skuplja hranu i šalje je na front, kupuje opremu, brine se o sahrani. Volonterski rad majki ovih vojnika više nije u pronalaženju nekoga. Radi se o povezivanju sa državnom mašinom.

 

Ipak, teško mi je da shvatim zašto čak ni majke vojnika nisu protiv rata.

To ima veze sa opštim stavom prema ratu. Tokom čečenskih ratova, ljudi nisu bili ni protiv toga, ali to nije bio naš posao. Zbog toga je postojalo određeno sažaljenje prema vojnicima koji su prošli kroz mašinu za mlevenje mesa. Ali sada je sažaljenje zabranjeno. Bogohuljenje je reći: Naši jadni dečaci umiru na frontu. Sada je rečeno: Naši herojski vojnici se bore protiv nacizma. Ovo je već sledeća faza mobilizacije.

Devedesetih godina prošlog veka postojao je trenutak kada bi široka antiratna koalicija bila moguća. Imao sam osamnaest godina kada je počeo drugi čečenski rat, i mnogi od mojih prijatelja izbegli vojnu službu, to je bila društvena norma. Ali nikada nismo razmišljali o javnom ponašanju, iako smo bili studenti, na vrhuncu organizovanja i protesta. Nismo imali pojma da možemo da se odupremo, da se ujedinimo. Čitav istorijski narativ Rusije govori o militarizmu, tako da antimilitarizam ima male šanse. To je u DNK i sada se eksploatiše.

 

Da li je to i razlog zašto jedva da ima protesta protiv rata?

Potrebne su vam strukture za protest, a one su uništene u Rusiji. Ne postoje nezavisni sindikati, svi univerziteti su pod kontrolom države, a ja čak i ne moram da pričam o crkvi. Drugi je strah. U prošlosti je postojao stav u obrazovanoj klasi da se čovek žrtvuje za viši cilj, ali ti ljudi su sada ili promenili svoj stav ili napustili zemlju. U prošlosti ni to nije bilo toliko opasno: pre protesta protiv parlamentarnih izbora 2011. godine, zatvorske kazne su retko bile ugrožene. Danas, međutim, niko ne ide na demonstracije sa rizikom da ode u zatvor na pet, šest ili sedam godina. U Belorusiji je bilo sasvim drugačije sa protestima 2020. godine, ali civilno društvo je tamo mnogo razvijenije.

 

Da li vidite svoje izgnanstvo kao blagoslov ili prokletstvo?

Kao blagoslov. Evropa nije dom, ali je prostor u kojem se ne osećam strano. Kada se ruska vojska vratila iz Pariza 1814. godine, puk se zaustavio u Potsdamu, gde danas živim. Tri od mojih pra-pra-pra-deda su bili u ovom puku, tako da je moja sudbina povezana sa mojim prebivalištem. Takođe živim u Brandenburgu, tj. u bivšoj sovjetskoj okupacionoj zoni. U svesti današnjih Rusa, ovo sećanje je još uvek živo: oni se sa okrutnom nostalgijom sećaju da su Sovjeti bili ovde, a Kremlj takođe deli tu nostalgiju za Nemačkom. Stoga, verujem da će se ovde nešto odlučiti. Kada desničarske stranke dođu na vlast, temelji svega će biti uzdrmani, nemoguće će postati moguće.

Da li imate kontakt sa drugim prognanim Rusima?

Imam utisak da se cela Moskva preselila u Berlin. Ali pokušavam da izbegnem kontakt. Ovde se obnavljaju iste strukture grupne lojalnosti, nepotizma i mreža kao u Rusiji. Ova grupna veza sprečava ljude da kritički razmišljaju o onome što se dogodilo. U osnovi, oni su odbrambene strukture.

 

Šta se brani

Izgnanici brane nostalgičan način na koji oni i većina Rusa razmišljaju o Rusiji, oni brane svoje razumevanje nevinosti ruske kulture.

 

Ko je Putin za ove prognanike?

Putin je, naravno, neprijatelj, ali sa Putinom je slučaj jasan. Ali imam problem sa ljudima koji još uvek ne razumeju koliko je duboko ruska kultura instrumentalizovana od strane Putina i koliko je duboko Putinov imperijalizam ukorenjen u ruskoj kulturi. Oni ne razumeju da ih taj osećaj veličine, taj superiorni, gotovo sveti status koji pripisuju ruskoj kulturi, sprečava da shvate kako nas vide naši susedi.

Ubeđen sam da je ruska kultura duboko poremećena. To je trebalo da bude prvi alarmni sistem koji upozorava na približavanje opasnosti. Ali mnogi akteri u ruskoj kulturi ponašali su se kao da je Rusija predodređena da postane demokratija, a Putin samo strano telo, loša sreća Rusa koji su bili spremni za demokratiju.

 

Kako moramo konkretno zamisliti ovu poremećenu rusku kulturu?

U 2020. godini sprovedeno je istraživanje: oko četrdeset književnih kritičara pitano je o stotinu najboljih ruskih knjiga 21. veka. Bio sam radoznao da vidim gde ću naći Anu Politkovsku (novinarka ubijena 2006 . godine, napomena urednika): među prvih pedeset ili poslednjih pedeset naslova? Uopšte se nije pojavio – jedini pravi ruski glas koji je opisao užas i značaj čečenskih ratova!

 

Šta je sa Rusima u Berlinu: Da li oni vide stvari drugačije?

Ne u principu. Naravno, prognanici kažu da je rat zlo, da je Putin zao. Ali problem leži dublje. Radi se o preuzimanju odgovornosti za činjenicu da smo bili naivni i da se nismo suočili sa stvarnošću.

Nismo razgovarali o važnim stvarima. A mi nismo obraćali pažnju. Čak smo izopćili one koji su pokušali da upozore na Putina. Rečeno je za Anu Politkovsku: Ona nam ide na živce, ona preteruje. Morali bismo da preispitamo svoje ponašanje sa udaljenosti koju imamo u egzilu. Morali bismo da analiziramo našu "etičku fleksibilnost" – našu sposobnost da isključimo etički sistem i onda tvrdimo da nismo imali drugog izbora.

 

Zašto se ovi razgovori ne održavaju u egzilu?

Ljudi u egzilu troše svoje vreme i energiju prvenstveno na rekonstrukciju sveta koji više ne postoji. Svi smo pretrpeli užasan poraz jer smo bili izloženi kao papagaji određenih ideala i vrednosti koje smo smatrali relevantnim i jednostavno papagajski ponavljali. Vrlo malo kulturnih aktera je rizikovalo da kaže ne, a to govori nešto o samoj kulturi. Naše društvo nije bilo dovoljno politički razvijeno da se odupre tiraniji. Poslednja godina u kojoj su opozicione stranke sedele u parlamentu bila je 2003. Izgubili su izbore i nikada se nisu vratili.

 

Ali tu je bio Navaljni.

Imam velikih problema sa Navaljnim. Neka mu duša počiva u miru, ali glavni lider ruske opozicije nakon 2014. godine nikada nije govorio o ratu, govorio je samo o korupciji. Ovo je promenilo čitavu piramidu vrednosti: Šta korupcija znači kada vaša zemlja krši međunarodno pravo!

Ponašamo se kao da smo izgubili heroja, a kao osoba, u smislu njegove hrabrosti, Navaljni je zaista bio heroj. Ali intelektualno, u pitanjima odgovornosti, on nažalost nije. Bio je uključen u isti sistem samoobmane kao i ostali. Navaljni je bio populistički lider. Rekao je ljudima ono što su želeli da čuju, i vrlo dobro je shvatio da će izgubiti njihovu podršku čim bude govorio o ruskoj odgovornosti, o krivici Rusije prema Ukrajini.

 

Vas roman "Savršeni otrov" inspirisan je slučajem dvostrukog agenta Sergeja Skripala, koga je ruska tajna služba navodno otrovala 2018. godine – poput Navaljnog. Bio sam iznenađen što bi knjiga mogla biti objavljena u Rusiji 2020. godine. Zar nema cenzure?

Nisam upao u nevolje zbog svojih romana, već zbog novinarskih tekstova u zapadnim medijima. Dugo vremena bilo je moguće objavljivati političke romane, jer država nije smatrala da je književnost toliko važna kao što je bila u sovjetskim vremenima.

To se promenilo. Više ne postoji sistem državne cenzure, ali država je prepoznala da mora da uradi nešto i po pitanju književnosti. Postoje nove strukture: takozvani ekspertni centar proverava knjige za "homoseksualnu propagandu". Zvanično, radi se samo o moralnom moralu, ali tvrdeći da knjiga sadrži "homoseksualnu propagandu", dosta toga se može zabraniti. Na primer, najnoviji roman Vladimira Sorokina povučen je iz opticaja. Ponudio sam svoju novu knjigu sedam ruskih izdavača, ali su svi odbili rukopis: on je u suprotnosti sa najmanje sedam članaka Krivičnog zakonika. I to je samo prvi korak, u to sam ubeđen.

 

Kažete da većina ruskih intelektualaca brani lažljivu sliku Rusije. Šta vas razlikuje od njih – kako ste postali politički autor?

Moji prvi romani su bili o prošlosti, a pošto se Rusija nikada nije pomirila sa svojom prošlošću, ona je politička. Postoji mnogo literature o žrtvama: o žrtvama sovjetskog režima, Staljinovom teroru i tako dalje. Moj prvi roman, međutim, bio je o počiniocu i njegovoj odgovornosti. Pisati o tome da u porodici nije bilo samo članova koji su ubijeni, već i ubica, to je bilo nešto neobično za rusko društvo. U mladoj Ruskoj Federaciji, pitanje odgovornosti za sovjetske zločine – politički teror, nepoštovanje ljudskih prava, vojne intervencije – bilo je najvažnije pitanje od svih. Ali ovo pitanje je zanemareno, bilo je gotovo tabu raspravljati o sopstvenoj odgovornosti. Žalost za žrtvama, da. Odgovornost počinilaca, ne.

 

Zašto je to bio tabu?

Tokom perestrojke, sovjetska država je povukla jasnu liniju: Ako želite da podignete spomenik, podržavamo vas kao aktivistu civilnog društva, ali ako želite da istražite arhive i imenujete ubice, čak i da ih optužite, onda ćemo se boriti protiv vas. Ali takođe ne postoji spremnost civilnog društva da govori o odgovornosti.

Organizacija za ljudska prava Memorial, koja je zabranjena u Rusiji 2022. godine i posvećena je pomirenju sa prošlošću, u početku je zauzela stav da zločini moraju biti rešeni, ali da počinioce treba poštedjeti, u ime čovečanstva. Čečenski ratovi su trebali biti najvažnije pitanje za svaku političku opoziciju, jer su zločini dokumentovani i ubice su još uvijek tamo, ali o tome se nikada nije razgovaralo. I tako je sada sa ratom protiv Ukrajine: pitanje odgovornosti je u vazduhu, ali se ne postavlja

 

Zasto?

Ljudi se plaše da donesu presudu, to je jedino objašnjenje koje imam za to. Kaže: Kako možemo biti sudije? Živeli smo u ovoj zemlji i nismo učinili ništa da to sprečimo. Ono što se desilo u bivšem DDR-u bilo bi nezamislivo u Rusiji: da bi sedište KGB-a bilo zauzeto, baš kao što je bilo okupirano sedište Štazija.

 

Zašto je to nezamislivo?

Ne rizikujete konfrontaciju sa državom, čak i ako se pretvarate da se opirete. Razgovarao sam sa mnogim ljudima koji su stajali ispred sedišta obaveštajne službe Lubjanka u Moskvi u avgustu 1991. godine, i svima sam im postavio samo jedno pitanje: Zašto niste ušli? To bi bilo moguće. I svi su odgovorili na istu stvar: simbolična pobeda je dovoljna. Ovo je tipično za rusku savest; Mislimo u simbolima, a ne u institucionalnim promenama.

 

Pomenuli ste subverzivnu moć književnosti. Šta očekujete od ruske književnosti?

Ako pogledate listu najprodavanijih knjiga u Rusiji, stiče se utisak da je u trideset godina nakon 1991. godine u ovoj zemlji sve bilo u redu: nije bilo većih političkih problema, nije bilo znakova povratka totalitarizma, bio je to normalan život sa nekoliko problema u prošlosti. Sa moje tačke gledišta, ova literatura je zamislivo daleko od bilo kakve relevantnosti. Bilo je to kao da su svi vikali "Ura!" Za mene je Svetlana Aleksijevič najbolji primer onoga što je trebalo da se uradi, ali ona je Beloruskinja i u Rusiji nema nikoga poput nje. U Americi postoji ogromna količina knjiga, filmova, diskusija o Vijetnamskom ratu, ali ovde ne možete naći ništa o čečenskim ratovima. Černobil je, takođe, trebalo da proizvede masu knjiga i filmova samo po svojoj simboličkoj dimenziji, ali i ovde, ništa.

 

Zašto?

Izgubili smo naš etički kompas. Bilo je televizijskih studija koji su pozvali pronalazače Novičoka u studio i ispitivali ih kao stručnjake: Kako je razvijen Novičok? Zašto nije uspelo sa Skripaljem? Pogledao sam ga i nisam mogao da verujem – oni nisu naučnici, oni su ubice! Ali niko se nije uznemirio zbog toga.

 

Pomenuli ste novu knjigu na kojoj radite, a koju su ruski izdavači odbili. O čemu se radi?

Upravo sam ga završio, uskoro će biti objavljen na engleskom i ruskom jeziku. Na engleskom jeziku naslov je "The Lady of the Mine", u ruskom originalu doslovno "Bela dama". Godinama sam razmišljao o magičnom romanu smeštenom u Donbas. Na našoj mentalnoj mapi, istočna granica holokausta leži u Kijevu, tačnije: u Babin Jaru, gde su Nemci ubili preko 30.000 Jevreja 1941. godine.

U stvari, holokaust je otišao još dalje na istok. Kada su se nemačke trupe povukle, uništile su sve tragove. Ne postoje fizički vidljivi ostaci ubijenih Jevreja, samo iskazi svedoka i dokumenti. Osim u Donbasu. Donbas je bio jedan od najgušće naseljenih jevrejskih regiona u Sovjetskom Savezu pre 1941. godine, a nemački Einsatzkommandos je koristio rudnička okna kao mesta pogubljenja.

Ono što se dalje desilo iznenađuje me do danas: Sovjeti su otvorili jame, pogledali unutra i ponovo ih zatvorili. Desetine hiljada jevrejskih žrtava su još uvek u ovim rudarskim oknima, oni su okamenjeni. Istoričari znaju za to, a na nekim mestima su podignuti mali spomenici. Ali to nije u našoj svesti, jer se ne može razumeti.

 

Mislite zašto su Sovjeti popunili mine?

Da. Moglo se zamisliti da će Sovjeti reći: Evo dokaza! Ali umesto da ih optuži, Sovjeti su prikrili naciste, zapečatili okna i pobrinuli se da se glasine ne šire. Za to se mogu naći praktična objašnjenja: Bilo bi teško ekshumirati žrtve. Ali mislim da je pravi razlog drugačiji. U Sovjetskom Savezu, holokaust nikada nije bio priznat kao zločin sam po sebi, a oni nisu hteli da otkriju jevrejsku patnju.

 

Zašto ste sada napisali ovaj roman?

U KSNUMKS-u, avion MHKSNUMKS je oboren na ovom mestu. Polja su bila prepuna krhotina aviona i delova tela danas, ali ispod je ležalo nekoliko slojeva nepriznatog nasilja. Ova slika me je proganjala godinama, a kada sam 22. februara video tenkove sa polusvastikama simbola Z kako prelaze granicu, znao sam da je sada vreme za ovaj roman.

Da li je problem za vaše pisanje što ne živite u okruženju ruskog govornog područja?

Nikako. Ako danas živite u zemlji u kojoj svi govore ruski, možete čuti stvari koje vređaju sam jezik. Tada ste u zemlji u kojoj se govori jezik, ali stvari koje treba reći nisu izrečene. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2024 at 4:46 AM, Dragan said:

Top Russian General Detained in Putin's Military Purge

 

General Valery Mumindzhanov, ključni vođa u ratu ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini, uhićen je zbog sumnje da je uzeo više od 20 milijuna rubalja (oko 220.000 dolara) od dobavljača uniformi Ministarstva obrane.

Mumindžanova, koji je bio zamjenik šefa Glavne uprave za izgradnju trupa i objekata ruskog Ministarstva obrane, uhitila je ruska policija pod optužbom za pronevjeru, zajedno s nekoliko drugih vojnih osoba visokog profila.

 

1. Minister of Defense, General of the Army Sergei Shoigu - removed from office;

2. First Deputy Minister of Defense Ruslan Tsalikov - removed from office;

3. Deputy Minister of Defense Timur Ivanov (construction) - arrested;

4. Deputy Minister of Defense, Colonel General Yuriy Sadovenko (Department of Defense apparatus) - removed from office;

5. Deputy Minister of Defense Tatyana Shevtsova (finances) - removed from office;

6. Deputy Minister of Defense, Army General Nikolai Pankov (State Secretary) - removed from office;

7. Deputy Minister of Defense, General of the Army Pavel Popov (innovative research) - arrested;

8. Deputy Minister of Defense, General of the Army Dmitry Bulgakov (logistics) - arrested;

9. Chief of the Main Personnel Directorate, Lieutenant General Yuri Kuznetsov - arrested;

10. Chief of the Main Communications Directorate, Lieutenant General Vadim Shamarin - arrested;

11. Head of the Department for Providing State Defense Orders, Vladimir Verteletsky - arrested;

12. Press Secretary of the Ministry of Defense Rossiyana Markovskaya - removed from her post;

13. Assistant to the Minister of Defense, Lieutenant General Alexander Burachenok - removed from office;

14. General Director of the Military Construction Company Andrei Belkov - arrested;

15. Director of the Department of Property Relations Mikhail Sapunov - removed from office;

16. General Director of Voentorg Vladimir Pavlov - arrested;

17. Director of the Patriot Park Vyacheslav Akhmedov - arrested;

18. Deputy Head of the Main Directorate for Innovative Development, Major General Vladimir Shesterov – arrested;

19. Major General Valery Muminjanov - arrested.

 

Otkinuli od Putinovig kolaca pa pali...

 

On 9/3/2024 at 5:52 AM, fancy said:

Just another day in the office of RuSSian general.

 

On, a zatim i njih 19 na spisku = 20 milki USD

 

How convenient. :default_coffee:

 

 

220,000 USD 

Generali namocnije armije istocno od Kurske oblasti se prodaju za kikiriki. $10,000 po generalu. Toliko je Charlie Sheen placao prostitutku za noc.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Hamilton said:

Joj kako bih voleo da svi tamo pasu samo travu! Evo vam putler za kog ste flasali mamu vam ***** retardiranu o krvozednu!! 
 

Ja ne znam sta ce ta drzava, ta ekonomija, taj narod…kad ostanu bez nafte i/ili gasa. Pretvorice se u neki senegal u najboljem slucaju. 

 

Nece jos dugo ostati bez energenata, imaju ogromne zalihe skriljaca koje uopste ne pipaju, onda imas articki region koja je manje vise neistrazeno a predpostavlja se da ima ogromne zalihe energenata.

 

Takodje Rusi imaju veliki adut u tkz artickoj severnoj plovnoj ruti koja drasticno skracuje plovidbu od Evrope do Kine i koja sa globalnim zagrevanjem postaje sve zanimljivija.

 

Ali dzabe sve to prosecnom Rusu kad on ce od toga videti mrvice ali ce zato da se lozi na to sto su supersila, nesto slicno ko kod nas sto se sada matorci loze da smo sila pa imas bisere da nam je vojska jaca od jna a Vucic bitniji od Tita 😄 

 

Doduse mi jesmo q na bicikli cak i da nema kradje i ostalih gluposti, dok Rusija pak ima ogroman potencijal ali dzabe.

Edited by MeanMachine
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...