Jump to content

Rusija - zemlja cuda


dude

Recommended Posts

Patrijarh Kiril poziva Ruse na rat

U svojoj božićnoj propovedi, poglavač Ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril pozvao je Ruse da se brane od neprijateljskih napada jačanjem svoje vere.

"Otačbina danas prolazi kroz težak deo svog istorijskog puta", rekao je on u propovedi koju su emitovali ruski mediji posle mise u nedelju uveče. Mora da se brani od spoljnih napada. To zahteva snažnu ekonomiju i jaku vojsku, ali i čvrstu pravoslavnu veru, rekao je Kiril u moskovskoj katedrali Hrista Spasitelja.

Ovaj 77-godišnjak smatra se bliskim poverenikom šefa Kremlja Vladimirom Putinom i pristalicom njegovog rata agresije na Ukrajinu.

U telegramu čestitki u nedelju povodom pravoslavnog Božića, Kiril je govorio o "dugogodišnjem plodnom saradnji Crkve i državnog rukovodstva". To bi trebalo da nastavi da "doprinosi koheziji naroda, duhovnom, moralnom i patriotskom obrazovanju mladih, stvaranju mira i društvene harmonije", rekao je vođa Crkve.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

⬆️ Zoja, Carevna. Setio sam se sad i onog komentatora koji je prenosio teniske mečeve, koji je prezime Svetlane Kuznjecove akcentovao na pretposlednjem slogu (KuznjecOva) jer je tako čuo od američkih kolega.

 

Inače, hteo sam da podelim ovaj tekst:

https://velikeprice.com/drustvo/rusija-nas-nasilni-decko/

 

Ovo je o Rusima u Beogradu, ali mi je zanimljivo bilo da pročitam kako ti ljudi vide sebe i kako vide svoju matičnu državu, a posebno u odnosu na referentni sistem koji nam je ovde poznat.

Link to comment
Share on other sites

Tokom hapšenja u Moskvi protestant viče "Živela Ukrajina" i "Ukrajina će pobediti". Svaka čast na hrabrosti, verovatno ide u gulag ili će ga poslati na front i gurnuti u neku jedinicu za "mlevenje mesa".

 

 

Cela Rusija je u suštini postala gulag, jer niko ne sme da pisne, čak i oni što podržavaju putina moraju da paze šta pričaju.

 

Za to vreme verni glasači mole "cara" :

 

 

 

 

Izgleda da oni mučenici u delu Moskve još nisu dobili grejanje. Čak i ovako ugroženi jedva ih se par desetina usudilo da izađe javno sa molbom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Smrtokapa said:

⬆️ Zoja, Carevna. Setio sam se sad i onog komentatora koji je prenosio teniske mečeve, koji je prezime Svetlane Kuznjecove akcentovao na pretposlednjem slogu (KuznjecOva) jer je tako čuo od američkih kolega

Ako se O ne akcentuje, izgovara se kao A, dakle, ako nije akcent na O bilo bi KuznjEcava ili KUznjecava.

Mislimdžda se prezime Zvereva, na ruskom, izgovara ZverjOv.

Da, Moskva, Rusi kažu MaskvA.

 

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

Ako se O ne akcentuje, izgovara se kao A, dakle, ako nije akcent na O bilo bi KuznjEcava ili KUznjecava.

Mislimdžda se prezime Zvereva, na ruskom, izgovara ZverjOv.

Da, Moskva, Rusi kažu MaskvA.

 

 

 

Sad proverih, zaista je kod prezimena Kuznjecov akcenat na o, tako da ispadoh budala. :lol_2:

 

Kod Zvereva je akcenat na prvom e, tako da je drugo jedva čujno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Div said:

Mislimdžda se prezime Zvereva, na ruskom, izgovara ZverjOv.

 

Ovo prezime je na ruskom Zvereva (Зверева), a akcenat je na prvom e.

 

U rečima gde postoji jo (ё), akcenat je takav da je uvek na ё i izgovara se (j)o. Na primer, Gorbačov je u originalu Горбачёв, i izgovor je otprilike garbaĆOF pošto se finalno v obezvučuje.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Sad proverih, zaista je kod prezimena Kuznjecov akcenat na o, tako da ispadoh budala. :lol_2:

 

Kod Zvereva je akcenat na prvom e, tako da je drugo jedva čujno.

 

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ovo prezime je na ruskom Zvereva (Зверева), a akcenat je na prvom e.

 

U rečima gde postoji jo (ё), akcenat je takav da je uvek na ё i izgovara se (j)o. Na primer, Gorbačov je u originalu Горбачёв, i izgovor je otprilike garbaĆOF pošto se finalno v obezvučuje.

U pravu ste, mislio sam da se Zverev piše sa ё a čuo sam mnogo primera da naši komentatori jednostavno ё.    pretvore u е, odnosno э, malo mi se u glavi pomešalo, ne pratim sport već duže vreme. 

 

    

Link to comment
Share on other sites

To famozno rusko ё je veoma nezgodno jer ga i sami nekada ne pišu, pa ponekad može da dođe do zabune. Na primer, поем znači 'poješću', a поём znači 'pevamo'. Slično tome, Gorbačov se na engleskom piše kao Gorbachev jer su prilikom prenošenja njegovog imena imali u vidu pisanje, ali ne i izgovor. Doduše, on je poznat, ali kada se pojave npr. Артём ili Дёмин, problem nastaje kada se prenose na neki drugi jezik. Trebalo bi ih preneti kao Artjom ili Djomin, ali ako se ide preko engleskog, može da bude problema. Doduše, ovo prvo se obično beleži kao Artyom, ali Djomin sam video u obliku Demin.

Link to comment
Share on other sites

Slovo ё Rusi ne pisu uopste, to koriste samo deca dok se opismenjavaju. Za svakog iole pismenog coveka se pretpostavljam da razume gde ide [e], gde [je] a gde [jo] a ako bi neko tako nesto zabrljao u razgovoru, a da se predstavlja kao rodjeni Rus, verujem da bi ga FSB besplatno transportovao na trajnu destinaciju.

 

Inace, moj ё favorit medju kosarkasima je Karasjov, decenijama od komentatora prekrstavan u Karašev :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema se para za obnovu. Treba za rakete da se bombarduje Ukrajina.

 

 

08.09.2022

Objavljen spot kojim se prijeti Europi: 'Zima će biti duga'

Prije dva dana objavljen je spot u kojem se Europi prijeti nestašicom plina ove zime. Spot prati pjesma 'Zima će biti duga' pjesnika i poznatog ruskog glumca Jurija Vizbora, a izvodi je njegova unuka Varvara Vizbor

U spotu koji kruži društvenim mrežama, a za koji se navodi da je Gazpromov, iako ga nema na njihovim službenim kanalima, objavljeni su kadrovi Bruxellesa, Berlina, Pariza i Londona okovanih snijegom i ledom te s pogledom na plinovod Sjeverni tok i znakovitim kadrom zatvaranja ventila

Gle, preko rijeke, tiho umire jesen, mašući žutom rukom (...) I razbijajući snježne nanose, sunce pada na proljeće… Ali zima će biti duga - samo sumrak i snijeg', dio je stihova pjesme kojom je upućena poruka Europi.

Rusija danas:

Stanovnici diljem Rusije pogođeni neviđenim zimskim prekidima grijanja posljednjih dana izrazili su svoju frustraciju i pozvali lokalne vlasti da vrate grijanje u njihove domove.

“To je totalna sramota. Nema grijanja i tople vode. Moramo spavati u vrećama za spavanje”, rekao je Yuri, lokalni stanovnik, za The Moscow Times.

"Nemam riječi kojima bih opisao koliko je loša situacija", rekao je Yuri, koji je odbio reći svoje prezime. "Grijanja nemamo gotovo šest dana."

Podmoskovlje, gdje su temperature proteklih tjedan dana padale i do minus 20 stupnjeva Celzijusa, Daleki istok Primorje, gradovi Moskva i Sankt Peterburg, Penza, južni Voronjež i Volgogradska oblast i drugi, svi su bili pogođeni prekidima grijanja ove zime.

U Tverskoj oblasti, grupa stanovnika je snimila apel predsjedniku Vladimiru Putinu, govoreći da se "smrzavaju od hladnoće" u selu Novozavidovski.

“Doslovno nas ubija hladnoća”, rekla je žena u videu, dodajući da su od rujna slali zahtjeve lokalnim vlastima nakon što su im kuće spojene na kotlovnicu čija je snaga navodno bila nedovoljna.

“Ovo je neka vrsta mučenja i istrebljenja stanovništva 100 kilometara od Moskve”, dodala je.

https://www.themoscowtimes.com/2024/...he-cold-a83676

Kad ti državu vode klaunovi i mafijaši

Podsjetila me ova situacija na jedan Putinov govor 2010e godine.

"Rekao sam to vašim kolegama, našim ruskim novinarima u Moskvi prije četiri sata. Rođen sam u Lenjingradu, a kao što znate, tijekom Drugog svjetskog rata Lenjingrad je prošao kroz 900 dana blokade. Lenjingrad je bombardiran svaki dan. Bez struje, bez tekuće vode, bez hrane i grijanja. Nema grijanja u ruskoj zimi. Ali, ali fudbalske utakmice održavale su se i u to tragično vrijeme. I to je pomoglo ljudima da se usprave i prežive.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"EVROPA ĆE SE SMRZAVATI!"

 

Mislim, ponavljam se, kao papagaj, kao pokvarena ploča, ne prestaje da odzvanja ta glupoća, najblaže, najfinije, najkulturnije rečeno.

 

Naprosto, to je ista ona glupoća devedesetih:

 

"SLOVENIJA ĆE OSTATI GLADNA!"

 

Restrikcije u moskvi i biva sve hladnije i hladnjie:

 

GDl_s1qXwAACW1-?format=jpg&name=small

 

GDmGpbpXwAAGIBC?format=jpg&name=small

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ruski prihodi u 2023 po Kyiv School of Economics. Primetan veci pad zadnjih meseci, od kako su poostrene sankcije i kontrola istih. Pre par dana su UAE zabranili pristup njihovim lukama ruskim shadow fleet tankerima koji plove pod zastavom Kameruna.

 

 

 

 

 

Edited by ras kass
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ras kass said:

https://n1info.rs/svet/iscrpljuje-li-rusija-svoja-likvidna-sredstva-bloomberg-kaze-pad-od-44-odsto/?comments

 

Ocekivano moraju da koriste crni fond masovno da pokrpe sve rupe. Nemaju pristup trzistu kapitala, privreda se oslanja samo na drzavu. Socijalni izdaci odose u nebesa. 

 

 

Ima se, moze se. 4` strava (uz malu mogucnost da je sarkazam).

 

Gori vatraaaaa, sad u namaaaaaaaa,

gori ljubav, puna plamaaaaaaaaaaaa.

https://www.youtube.com/watch?v=_cTO_rd5Ub4

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...