Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Raspala se kompletna odbrana kod Velike Novosilke. Front je probijen i dosta brzo se napreduje. Ovo uopste nije mala stvar. 

Plus svi ti videomaterijali koji se objavljuju su od juce. A na njima se jasno vidi da je sitacija mirna, da nema borbi u okolini, ne cuje se pucanje, eksplizije. To znack da su ta mesta oslobodjena jos prekjuce, a mozda i jos ranije.

Ocekujem da ce Rusi bezati do Novopetrivke i Heorhijevke, tu pocinje ta cuvema ruska utvrdjena linaja koju su pripremali skoro godinu dana. Kljucno je da Ukrajinci sto pre dodju do Staromlinivke i tamo se utvrde. To je kljucno mesto u ovoj fazi.

 

Ponovo je do izrazaja dosla genijalnost ukrajinske komande. Svi su ocekivali da glavno pravac bude prema Tokmaku i tamo su skoncentrisali odbranu. Ispostavilo se da je to bio za sada samo manevar odvlacanje, a glavni udar je bio iz pravca Velike Novosilke. Kao sto sam pisao ranije. Sirski i ukrajinski komandanti za glavni pravac biraju deo fronta koji je mrtav, na kome nema aktivnisti vec dugo vremena. Tako je bilo i u Harkovskoj ofanzivi. Ovaj deo fronta je bio miran dugo vremena. Ranije je to bio glavni pravac koji su Rusi napadali, ali su odustali od njega odavno i prebacili se na deo fronta ja Vuhledaru. Rusi su opet bili iznenadjeni mestom glavnog napada iako je ofanziva najavljivana mesecima. 

 

Kada dostignu Staromlinivku treba ocekivati otvaranje jos nekog pravca za ofanzivu. Treba napomenuti, da onih devet brigada koje su spremane za kontraofanzivu jos nisu usle u borbu, tako da se ocekuje jos zesci udar.

 

Sto se tice taktike ista kao u Harkovskoj kontraofanzivi, tj u Balaklaji. Prvo frontalni udar direktno na mesto koje je cilj. Protivnik misli da je uspeo da ga zaustavi, a onda idu udari po bokovima fronta koji se probijaju. Branilac je prinudjen da se povlaci da ne bi bio okruzen i onda grupa koje je napravila prvi udar nastupa frontalno i gazi protivnika. 

Ocekujem da ce vec sutra biti informacija da su Ukrajinci stigli do ruske defanzivne linije. Dolazak do te linije na ovom pravcu ce naterati Ruse da se povuku i na nekim drugim pravcima da ne bi dosli u opasnost od okruzivanja. 

  • Like 9
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

 

Budanov se obratio javnosti 🙂

 

Ja ne verujem da će Ukrajinci napadati prvu utvrđenu liniju rusa. mislim da im je cilj da joj priđu pa će da je mapiraju jedno mesec-dva, tuku dronovima i artiljerijom  i onda nova ofanziva. Dakle Herson style ofanzive koje za cilj imaju postepeno pomeranje fronta. I dalje ne verujem da su Rusi baš toliko nesposobni i da nemaju rezerve ovde da zaustave Ukrajince ako negde probiju front. Onda bolje da kapituliraju odma i puste UKR da okupira njih.

 

Sa druge strane stižu vesti da su Rusi digli u vazduh branu kod Kličuve (južno od Staromlinivke) tako da je vrlo moguće da se povlače skroz do te linije na mapi koju je Dragan preneo.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Klotzen said:
 I dalje ne verujem da su Rusi baš toliko nesposobni 

Druze nije jun 2022. Pa da jos nismo sigurni 😄

ima ovo da bude antiklimaks ofanziva od koje ce da pocrka pola Happyja.

i da citiram Bajatovica sa jednog gostovanja na Pinku kod Jeremicke:

Slusajte da vam kazem, Rusija ovaj rat nece izgubiti.

:D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Budanov se obratio javnosti 🙂

 

Ja ne verujem da će Ukrajinci napadati prvu utvrđenu liniju rusa. mislim da im je cilj da joj priđu pa će da je mapiraju jedno mesec-dva, tuku dronovima i artiljerijom  i onda nova ofanziva. Dakle Herson style ofanzive koje za cilj imaju postepeno pomeranje fronta. I dalje ne verujem da su Rusi baš toliko nesposobni i da nemaju rezerve ovde da zaustave Ukrajince ako negde probiju front. Onda bolje da kapituliraju odma i puste UKR da okupira njih.

 

Sa druge strane stižu vesti da su Rusi digli u vazduh branu kod Kličuve (južno od Staromlinivke) tako da je vrlo moguće da se povlače skroz do te linije na mapi koju je Dragan preneo.

 

To sto su Rusi srusili branu dokazuje ono sto sam pisao. Front im se raspao i povlace se na utvrdjenu liniju. Verovatno je da su Ukrajinci vec stigli do ruske defanzivne linije, ali to ce biti objavljeno tek za dan, dva. 

 

Ni ja ne verujem da ce uslediti direktan napad na utvrdjenu liniju. Ona se razbija artiljerijom. Mada, ako se pruzi prilika, siguran sam da ce je iskoristiti. Mislim da sam primetio neke slabe tacke koje su bas u ovom reonu. 

 

Treba ocekivati ovakve poroboje i na nekim drugim delovima fronta. Mislim da sledi proboj na pravcu kod Huliajpolja. Danas su Ukrajinci napali tamo, vode se borbe kod sela Marfopil. Probojem Ukrajinaca kod Velike Novosilke, ruskim jedinicama koje su rasporedjene prema Huliapolju je otvoren bok i za ocekivati je da i tamo dodje do povlacenja Rusa. Cak moze biti ugrozen bok i Rusima koji su prema Vuhledaru stacionirani u Pavlovki, ali zbog polozaja ne vidim intres u ovom trenutku da Ukrajinci zauzmu to selo. 

 

Intenziviraju se i borbe na Svatovskom frontu, treba obratiti paznju i na taj deo fronta. 

 

Najteze borbe ce biti na pravcu prema Tokmaku i Vasilevki, jer su i Rusi tamo najjaci i ocekivali su da ce glavni napad biti bas na tom pravcu. 

 

Samo ne treba imati prevelika ocekivanja od ove ofanzive. Rusa ima mnogo na ovom pravcu i jako dobro su utvrdjeni. Veliki uspeh bi bio da se celom duzinom fronta izbije na rusku defanzivnu liniju. Time bi ruska logistika bila potpuno u dometu ukrajinske artiljerije. I onda sledi lomlkenje nekoliko meseci. Ipak ocekujem i proboj na nekom drugom delu fronta. Sve je to povezano i rezerve se prebacuju sa jednog dela fronta na drugi. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Treba pomenuti i sta se desava posle poplava zapadno u hersonskoj oblasti. Prakticno je ofanziva na tom pravcu nemoguca, ali je takodje veliko pitanje i da li su i koliko tehnike tu Rusi izgubili. Cela prva defanzivna linija koju su imali je poplavljena, ima videa kako se na vrat na nos povlace u gumenim camcima odatle koji bukvalno nista osim rucnog naoruzanja ne mogu da nose, iako su oni na dobitku jer nece biti i na tom pravcu pritisnuti jer je ukrajinski mostobran takodje poplavljen i ne verujem da postoji ikakav nacin za amfibijski napad, pitanje je koliko su oni sami uspeli da se pregrupisu i spasu municiju, artiljerijsko naoruzanje, vozila i slicno, jer je voda nadirala jako brzo.

Link to comment
Share on other sites

cnn

 

Ukraine has lost 16 US-supplied armored vehicles in the past several days, according to open-source intelligence analysis, as the country’s military announced its forces had captured three villages from Russia in an offensive in the eastern Donetsk region.

The 16 US Bradley infantry fighting vehicles either destroyed or damaged and abandoned in recent days represent almost 15% of the 109 that Washington has given Kyiv, according to Jakub Janovsky of the Dutch open-source intelligence website Oryx, which has been collecting visual evidence of military equipment losses in Ukraine since Russia’s invasion began on February 24, 2022.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

E sad sam video sve:

 

 

I kako protiv ovog bez dominacije u vazduhu? Ocistis minsko polje ovo cudo ga opet poseje. Ne bi me cudilo da postoje neke sssr balističke rakete koje služe za istu namenu jel ima da nešto sovjeti na raketu nisu nabudzili?

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Danas su stigle potvrde da su oslobođeni Novodarikva i Makarivka i to je sve što sam ja video.

 

Ostalo je sve na nivou tvrdnji. Preneću samo one sa kanala u koje imam poverenje. Ukrajinski kanali tvrde da se trenutno vode borbe u Urožajne koje je do pola oslobođeno i Staromajorske gde su Ukrajinci tek otpočeli napad na severni deo sela. O Rivnopilu su podeljena pisanja. Neki tvrde da su ga Rusi napustili bez borbe a neki da su ostali tamo okruženi. U svakom slučaju će brzo pasti pa ćemo znati šta je od ove dve tvrdnje istina na osnovu video materijala. Za Novodonjeck neki izvori navode da je ponovo zauzet od strane  Ukrajinaca ali većina kanala ne prenosi tu vest.

 

Prigožin je danas potvrdio da je Ukrajina oslobodila Makarivku i Lobkove, pošto se o ta dva mesta vodi najveća polemika. Rusi inače tvrde da je u toku njihova velika ofanziva koja je isterala Ukrajince iz Makarivke. Doduše bila je i objava da su danas zauzeli Neskučne što je težak SF ali verovatno će neko i u to poverovati. Koriste situaciju što ukrajina objavljuje na kašičicu pa objavljuju šta stignu, i tu vam pre svega prenosim ruske kanale koji važe za objektivnije. Ima onih koji i dalje misle da su Ukrajinci na polaznim položajima 🙂

 

Danas je bio malo veći priliv video materijala o ofanzivi kod Bahmuta ali ništa bitno se nije desilo, uglavnom uništavanje ruskih položaja od strane 3. udarne brigade.  Ukrajinci napadaju u pravcu Jahidne severno od Bahmuta. Južno od Bahmuta takođe ima nekih aktivnosti ali ja bih rekao da nema napretka. Video materijal koji izlazi je uglavnom stariji ili neka uništavanja isturenih ruskih rovova.

 

Ono što bi možda moglo da usledi je i neki napad kod Huljajpolja da se i tamo izvidi situacija i vidi kakve su Ruske linije. Bilo je nekih vesti o napadima na tom sektoru ali čim tu nema materijala ni sa jedne strane veliko je pitanje da li su te vesti bile tačne.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci izgleda poklopili komandu Ruske 35. Armije. Rusi objavili da je General Sergej Gorjačev poginuo u raketnom napadu. Biće da je tu poginulo mnogo više ljudi jer teško da je on sam bio u tom objektu.

 

Ameri šalju novu turu Bredlija i Strajkera, navodno u vrednosti 325 miliona $. Ako je podjednak broj u pitanju to bi bilo po 40 od svakog po cenama sa wiki. Do kraja godine isporučiće još 5 baterija Patriot sistema a Rayethon povećava proizvodnju istih na 12 baterija godišnje kao i raketa. Iz ovih povećanja proizvodnje vidimo da će Ukrajina za par godina verovatno dobijati više nego što Rusi mogu da proizvedu.

 

Japan je doneo zakon da može da izvozi oružje. Videćemo da li je u vezi sa Ukrajinom.

 

Ruski bloger Wargonzo (koga inače zovu baksuz 🙂 ) potvrdio da Rusi ne kontrolišu Makarivku, doduše najavljuje hrabro da će je danas zauzeti.

 

Imamo priče da je Kadirov osnovao dva nova bataljona i opremio ih Kineskom opremom, Kinezi demantuju.

 

FyehmqoXgAA-4W5?format=jpg&name=mediumP

 

Prikaz glavne linije odbrane Rusa. Ovo je ono zašto mislim da je neće napasti odma kad dođu do nje nego ću tu trebati "omekšavanje". Jedino ako je Rusi ne posednu kako treba.

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

taj dragon tit je lipov qrac. pa to bager ili tenk sa montiranom onom bagerskom kasikom ili kako se vec zove cisti ko od sale. a na svaki tenk moze da se montira pa da se odbaci cim se prodju prepreke. mine su zajeb jer usporavaju masineriju na cistini pa varvari imaju mogucnost delovanja artiljerijom ili dronovima. u sustini sva ta artiljerija bi bila isto landara pisore da ukrajinci mogu da ih zakivaju avionima. to je i neka poenta da avioni ciste teren ispred. dal je realno da artiljerija igra bitnu ulogu u 21om veku??? ocekujem avione u toku ove kampanje. ogromna promena u postavci, taktici, nacinu napadalja i branjenja. ma bas bi doneli mnogo toga.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HAMMER said:

taj dragon tit je lipov qrac. pa to bager ili tenk sa montiranom onom bagerskom kasikom ili kako se vec zove cisti ko od sale. a na svaki tenk moze da se montira pa da se odbaci cim se prodju prepreke. mine su zajeb jer usporavaju masineriju na cistini pa varvari imaju mogucnost delovanja artiljerijom ili dronovima. u sustini sva ta artiljerija bi bila isto landara pisore da ukrajinci mogu da ih zakivaju avionima. to je i neka poenta da avioni ciste teren ispred. dal je realno da artiljerija igra bitnu ulogu u 21om veku??? ocekujem avione u toku ove kampanje. ogromna promena u postavci, taktici, nacinu napadalja i branjenja. ma bas bi doneli mnogo toga.

 

Dok to rade nisu baš nešto preterano mobilni a 500m dalje je ruski rov a 500m bliže je protivtenkovski rov koji takođe treba preći. U ruskom rovu sigurno imaju kornet ili neki drugi PTO sistem. Verovatno i artiljerija i tenkovi stoje u pripravnosti. Čišćenje mina je mnogo brži posao pa smo videli da su Ukrajinci izgubili dosta tih čistača kod Orihiva a ovde bi bili isto tako laka meta. Jedino ako položaji nisu posednuti kako treba ili nema podrške oružjima koji mogu da unište tenk.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...