Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

11 minutes ago, Darth Bane said:

Eto o tome I ja sve vreme razmisljam. 

Indija je na "klackalici". Ako se konacno opredeli za neko "stratesko saveznistvo" sa Kinom I Rusijom, onda je gotovo!!!

Indija pokusava izvuci sto vise od USA kroz vec poznato "sjedenje na dvije stolice", ali mislim da nema nista od saveznistva sa Kinom, sve dok Indija nije spremna na saveznistvo sa Pakistanom (a proteci ce mnogo vode Gangom dok se to ne desi)...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Indija i Kina su gori rivali nego SAD i Kina. Indija i Kina se spore skoro celom granicom i tu sigurno nema savezništva. Non stop imaju incidente sa poginulim vojnicima. Tu je i pitanje Tibeta ....

 

Indija unazad X godina ima sve bolje odnose sa zapadom, dobija gomilu investicija od njih i to je nešto što ne mogu dobiti od savezništva sa Rusijom ili Kinom. Ja se ne bi nadao ništa više od imaginarnih udruženja tipa BRIKS koji na papiru deluju ok a u praksni ništa. Čisto da Modi pokupi neki politički poen, zato je i ušao u BRIKS.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Od poslednjih pet upisa, mene pominjes u vecini.Izgleda da postujes moj rad


Jbg, vrlo moguce da si najaktivniji na ovoj temi, a ova tema je sama po sebi bila najaktivnija u poslednje vreme, pa se tako zalomilo. Ovo danas cak nisam ni obracao paznju ko je pisao kada sam odgovarao, jednostavno trenutni brainfart, permutovao o cemu je rec i priznao da sam ispao glup. 
 

Btw, ma kakav ti utisak stekao, iako se ne slazem u nekim stavovima sa tobom, postujem tvoju aktivnost na temi (nekada se i pitam a kada spavas majku mu), citam sta pises, i jedina stvarna zamerka se odnosila na one smajlice uz slike/snimke rata, sto sam smatrao preteranim i nepotrebnim, sto sam i napisao. Isto bih napisao bilo kome na ovome forumu.
 

U svakom slucaju nije nista licno, pa da se kvotujemo i diskutujemo po potrebi jos dugo.

 

P.S. I dalje nisam siguran kada spavas i kada radis? :classic_tongue:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ne, vec da je ovih 39 sahranjeno.

Dok ostalih 311 nije sahranjeno. Prisajzli 😉

43 minutes ago, Klotzen said:

Indija i Kina su gori rivali nego SAD i Kina. Indija i Kina se spore skoro celom granicom i tu sigurno nema savezništva. Non stop imaju incidente sa poginulim vojnicima.

Kao što su SAD i Kina bili gori rivali nego SAD i Sovjetski Savez i nisu imali incidente sa poginulim vojnicima nego po Korejama direktno ratovali jedni protiv drugih, sa hiljadama poginulih. A onda su Amerikanci shvatili da ne mogu istovremeno da se rvaju i sa Sovjetskim Savezom i sa Kinom, pa je 1972. Kina odjednom postala frekventabilna

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Beonegro said:

Dok ostalih 311 nije sahranjeno. Prisajzli 😉

Kao što su SAD i Kina bili gori rivali nego SAD i Sovjetski Savez i nisu imali incidente sa poginulim vojnicima nego po Korejama direktno ratovali jedni protiv drugih, sa hiljadama poginulih. A onda su Amerikanci shvatili da ne mogu istovremeno da se rvaju i sa Sovjetskim Savezom i sa Kinom, pa je 1972. Kina odjednom postala frekventabilna

 

S tom razlikom da SAD i Kina nisu imali sporove tipa Kina i Indija. Između te dve zemlje imamo dva glavna pitanja. Tibet i Kašmir. Ako neko nije upućen u konflikt u Kašmiru uključena je i Kina koja je okupirala jedan manji deo. Kašmir možda i reše ali Tibet neće nikad. Takođe oni su unazad deset godina na silaznoj putanji po pitanju odnosa koji su se pre toga konstantno unapređivali. Kina se i definitivno opredelila za Pakistan sa kojim gradi odlične odnose što isključuje dobre odnose sa Indijom.

 

Da se vratim na temu, u toku je raspad fronta kod Kijeva. Ili se Rusi povlače kako se priča već dva dana ili ih Ukrajinci opasno gone. Pošto vesti i snimci još pristižu videću kasnije da okačim kartu od juče u poređenju sa danas.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klipan said:


Jbg, vrlo moguce da si najaktivniji na ovoj temi, a ova tema je sama po sebi bila najaktivnija u poslednje vreme, pa se tako zalomilo. Ovo danas cak nisam ni obracao paznju ko je pisao kada sam odgovarao, jednostavno trenutni brainfart, permutovao o cemu je rec i priznao da sam ispao glup. 
 

Btw, ma kakav ti utisak stekao, iako se ne slazem u nekim stavovima sa tobom, postujem tvoju aktivnost na temi (nekada se i pitam a kada spavas majku mu), citam sta pises, i jedina stvarna zamerka se odnosila na one smajlice uz slike/snimke rata, sto sam smatrao preteranim i nepotrebnim, sto sam i napisao. Isto bih napisao bilo kome na ovome forumu.
 

U svakom slucaju nije nista licno, pa da se kvotujemo i diskutujemo po potrebi jos dugo.

 

P.S. I dalje nisam siguran kada spavas i kada radis? :classic_tongue:

Online sam od 7am do 11pm..imam preko 60 klijenata. Tako da sam tu  🙂

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

 

Možda se dešava jedna vrlo, vrlo, vrlo, vrlo... vrlo zajebana stvar po nas zapadnjake: Rusi su jedini posrednik prihvatljiv i Kinezima i Indijcima.

Ukoliko te dvije države koliko-toliko normalizuju međusobne odnose, Kina će postati prva sila na svijetu znatno ranije nego što se sada misli.
 

 

Kina ce postati najmocnija zemlja sigurno, samo je pitanje vremena. Jednostavno Zapad je izgleda dostigao svoj zenit i demografija i medjusobni komplikovani odnosi unutar samog saveza diktira ovaj trend.

Da EU nije ovako slaba i da je u stanju da postane vojna sila sa centralizovanom komandom, ne pod kontrolom NATO verovatno bi se stvari znacajno usporile. Ja imma utisak da same SAD ovo ne dozvoljavaju i da ima odgovara ovakva razjedinjena EU. To dugorocno sigirno nije dobro po SAD, ali ko jos o tome razmislja. Kinezi su jako strpljiv i mudar narod, kod njih nema opozicije svi streme milom ili silom ka istom cilju sto je na zapadu nezamislivo. Oni ce strpljivo cekati trenutak kada osete da je dosao trenutak da SAD vojno ne moze da ih zauzda. 

Citajuci neke projekcije strucnjaka, govori se o nekom periodu od 30-tak godina, SAD je propustila svoju sansu da period u kojem su bili dominatni obeleze mudrijom spoljnom politikom, previse ratova i demonstracije moci okrenulo je mnoge drzave protiv njih, upravo su to iskoristili Kinezi sa uplivom svoje meke moci kroz ekonomiju, to je Afrika, Latinska Amerika i neke evropske drzave. Predsednik Si mnogo puta naglasava da ce Kina biti "dobra sila", e sada ja licno nesto ne verujem u to, narocito to vazi za njihove susede sa kojima imaju sporova, ali ipak iz nastupa Kine se vidi da oni za razliku od Zapada planiraju mnogo dugorocnije. Slazem se da je Indija kljucan faktor, ako oni razrese razmirice sa Kinom, eto jako zajebanog potencijalnog saveza Kina -Rusija-Indija. To je sada u domenu fantastike, ali nije ni nemoguce.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mimo svega,meni nikad nece biti jasno zasto Srbi zele da moc predje na ISTOK. Ne odgovaram Helmetu vec generalno oni kao da ocekuju da ce istok da porobi u lance zapad a Srbiju nagraditi zanjihovu odbojnost prema zapadu.

 

Zapad je znacajno nadmocniji a nijedna od te tri zemlje pa cak i Rusija ne zele blize njih medjusobno vec taj zapad. Pola stanovnistva im je na zapadu, stvarno ne vidim nikakavkonflikt izmedju Indije,Kine sa zapadom,sa Rusima je vec druga prica,ali to zavisi iskljucivo od Rusa. Ne bih zeleo rat izmedju USA i Rusije jer je to jednosmerna ulica, a Rusi nisu los narod,vec ih propaganda sputava ceo zivot da mrze zapad, ali medju mladjim ljudima vidim da je moguce da ce se to u buducnosti promeniti.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mimo svega,meni nikad nece biti jasno zasto Srbi zele da moc predje na ISTOK. Ne odgovaram Helmetu vec generalno oni kao da ocekuju da ce istok da porobi u lance zapad a Srbiju nagraditi zanjihovu odbojnost prema zapadu.

 

Zapad je znacajno nadmocniji a nijedna od te tri zemlje pa cak i Rusija ne zele blize njih medjusobno vec taj zapad. Pola stanovnistva im je na zapadu, stvarno ne vidim nikakavkonflikt izmedju Indije,Kine sa zapadom,sa Rusima je vec druga prica,ali to zavisi iskljucivo od Rusa. Ne bih zeleo rat izmedju USA i Rusije jer je to jednosmerna ulica, a Rusi nisu los narod,vec ih propaganda sputava ceo zivot da mrze zapad, ali medju mladjim ljudima vidim da je moguce da ce se to u buducnosti promeniti.

 

 

danas dok divanim sa prijateljima i čekam žreb za SP u lokal upadoše tri lika i odmah pivo za sve, kad ono Rusi stigli i na SAO Cerak i Vidikovac.  Od njih saznasmo da ih vec ima oko 7000 u BG i NS i da premestaju poslovanje kod nas i još vise u Tursku. Svi iznajmljuju stanove i placaju zestoko kirije.  Što bi rekli stari trgovci " samo da potraje"  Stara je izreka " nekom rat, nekom brat"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Perkos2 said:

danas dok divanim sa prijateljima i čekam žreb za SP u lokal upadoše tri lika i odmah pivo za sve, kad ono Rusi stigli i na SAO Cerak i Vidikovac.  Od njih saznasmo da ih vec ima oko 7000 u BG i NS i da premestaju poslovanje kod nas i još vise u Tursku. Svi iznajmljuju stanove i placaju zestoko kirije.  Što bi rekli stari trgovci " samo da potraje"  Stara je izreka " nekom rat, nekom brat"

 

Htedoh danas da napisem ali nisam imao vremena, BG je pun Rusa. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Mama_mia said:
On 3/31/2022 at 7:08 PM, Kooineeperk said:

Evo ovo sam ti malo popravio. 

 

 

...kvotovao post i malo ga usput `popravljao,` pa diskutujes?

 

...da bi kasnije meni zamerio da nisam dobro interpretirala tvoje reci cak ucitavala.

 

Bas neobican stil. Tesko shvatljiv.

 

Ocigledno mi sa sporta imamo neki drugi stil - to sa menjanjem/dopunom teksta je neka nasa stvar, sala, posalica... nesto izmedju istine i zbilje. 

 

4 hours ago, Mama_mia said:

...Iz ovoga kao i iz cele prepiske je potpuno nejasno sta licno zapravo predlazes, osim sto backwards predlazes da je trebalo napraviti neki sporazum...trebalo ali je izostalo a i nije tema sta je trebalo i ko je trebalo...

Oprosti, vidim da se dosta pise o istoriji pa nisam shvatio da je zabranjeno/nesvrsishodno dati misljenje o proslom vremenu. Mnogi smo u krivu. 

 

4 hours ago, Mama_mia said:

 

...kao i sto nije jasno ko je taj `nedaleko od rusije` napao tudju teritoriju a ima nuk?

Jasno je na koga sam mislio, isto kao sto je jasno da NATO, pod vodjstvom USA, nije sprecavalo da clan 51 tumace tako da sebi daju za pravo da napadnu nekoga pod umisljenoscu da im je pretnja (pardon, pretnja svetskom miru) bez da ih iko dira (dakle bez napada na njihovu teritoriju). Al' jbg, Kim izgleda zaista ima nesto, pa onda ne smeju da krenu na njega. Eto, jel ti sada jasno? 

 

4 hours ago, Mama_mia said:

 

Jedino konstatujes da ima mrtvih na sve strane, ali to je poznato zato je svet i poludeo i ujedinio se protiv Kasapina.

 

I upravo zato sankcije, zato i nato trupe koje se gomilaju okolo i cekaju.

Sankcije nece smanjiti konacni broj zrtava. Neposredno, mogu ih zapravo i povecati. Cudi me da to niko ne kapira. 

Prvo, zato sto se sukob ne prekida sankcijama, cak moze biti i produzen. Drugo, neposredno, imacemo socio-ekonomske probleme sirom sveta, ukoliko ovo nastavi da traje, u Africi ce gomila ljudi poumirati od gladi jer zavise i od Ukrajine (ko ce da zanje, sta je ostalo od useva?) i od Rusije (pod sankcijama pitanje da li ce im biti dozvoljeno da izvoze). Trece, opet ne direktno, bice zrtava sirom Ukrajine i Rusije usled ekonomske krize, mnogi ce ostati bez posla, ostali su i bez svojih domova, i ostale imovine. 

 

To sto se NATO gomila, ako nemaju nameru da nesto konkretno ucine bolje da to ne rade. A ako misle nesto konkretno da urade, sta vise cekaju?! Jos jednom, svestan sam rizika i da to moze znaciti WW3. 

 

I sad pitanje svih pitanja - sta je trebalo i/ili sta sada uraditi? Jbg, da znam odgovor na to pitanje, verovatno ne bih sedeo ovde na forumu. Moje misljenje je da treba "radikalizovati" diplomatiju - zvuci smesno ali zapravo znaci da sve sto je dostupno, sve veze, kontakte, drzavne i privatne, treba staviti u sluzbu prekida vojnih dejstava. Recimo, kao sto se Abramovic ukljucio u to. Mozda sam utopista, ali eto, nadam se da moze da se zavrsi nekim konkretnijim pregovorima, jer ovo ne vodi nicemu (ostim sto stvara zabavu nekima na forumu). 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

danas dok divanim sa prijateljima i čekam žreb za SP u lokal upadoše tri lika i odmah pivo za sve, kad ono Rusi stigli i na SAO Cerak i Vidikovac.  Od njih saznasmo da ih vec ima oko 7000 u BG i NS i da premestaju poslovanje kod nas i još vise u Tursku. Svi iznajmljuju stanove i placaju zestoko kirije.  Što bi rekli stari trgovci " samo da potraje"  Stara je izreka " nekom rat, nekom brat"

 

Takođe beže u Kazahstan i još jednu zemlju južno od Kazahstana (isto bivši SSSR) jer im ne trebaju papiri da mogu da ostanu dugo. To je nažalost nešto što će tek da se dešava jer mladi i obrazovani ljudi sigurno neće ostati u državi gde će im perspektiva biti da rade za par stotina evra.

 

Inače koliko ja znam kod nas Rusi mogu da ostanu 30 dana a onda moraju da se vrate ili da traže radnu vizu. Ono što sam ja čuo je da IT kompanije prelaze ovde jer i dalje mogu da imaju kontakt sa Rusijom ali zaobilaze blokadu koju bi imali u Rusiji.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

danas dok divanim sa prijateljima i čekam žreb za SP u lokal upadoše tri lika i odmah pivo za sve, kad ono Rusi stigli i na SAO Cerak i Vidikovac.  Od njih saznasmo da ih vec ima oko 7000 u BG i NS i da premestaju poslovanje kod nas i još vise u Tursku. Svi iznajmljuju stanove i placaju zestoko kirije.  Što bi rekli stari trgovci " samo da potraje"  Stara je izreka " nekom rat, nekom brat"

Da,videh da traze stanove u NS,al sam mislio da su Ukrajinci. Pa dobro, normalno da beze iz Rusije/Ukrajne

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mimo svega,meni nikad nece biti jasno zasto Srbi zele da moc predje na ISTOK. Ne odgovaram Helmetu vec generalno oni kao da ocekuju da ce istok da porobi u lance zapad a Srbiju nagraditi zanjihovu odbojnost prema zapadu.

 

Zapad je znacajno nadmocniji a nijedna od te tri zemlje pa cak i Rusija ne zele blize njih medjusobno vec taj zapad. Pola stanovnistva im je na zapadu, stvarno ne vidim nikakavkonflikt izmedju Indije,Kine sa zapadom,sa Rusima je vec druga prica,ali to zavisi iskljucivo od Rusa. Ne bih zeleo rat izmedju USA i Rusije jer je to jednosmerna ulica, a Rusi nisu los narod,vec ih propaganda sputava ceo zivot da mrze zapad, ali medju mladjim ljudima vidim da je moguce da ce se to u buducnosti promeniti.

 

 

Mislim da si omasio poentu, AKo ne vidis konflikt i narastajuce rivalstvo izmedju Kine i SAD onda ne znam sta da ti kazem. SAD je jedina brana kineskoj hegemoniji na Pacifiku, samo je pitanje vremena kada ce ove dve sile da "obore ruku" na Pacifiku. Jednostavno to je neminovno jer Kina samo ceka pogodan trenutak kada ce milom ili silom  vratiti Tajvan pod svoj suverenitet....

 

Sto se tice Srba, gresis i to zestoko, ako se gleda srpski narod kao celina, matica i emigracija, ja mislim da je procenat ovih o kojima ti govoris najvise 30%, e sada sasvim je druga prica sto su Srbi dozvolili da ih zajase ljudski talog koji preko korupcije i kradje izbora odrzava vlast nad nama decenijama. Ajde i da zanemarimo ove sto su pobegli, pogledaj izlaznost na izborima i to ti jasno govori da manjinska Srbija podrzava ovu politiku, ali ta apatija izazvana razocaranoscu u politicku elitu se manifestuje se kroz izlaznost i omugocava ovoj SNS gamadi da disciplinovanom izlaskom svojih clanova dobijaju izbore...

No ovo je tema o Ukrajini, da ne spamujemo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da,videh da traze stanove u NS,al sam mislio da su Ukrajinci. Pa dobro, normalno da beze iz Rusije/Ukrajne

Ovi kazu da su Rusi,nismo ih legitimisali, ne kazu da beze od rata vec da nastave poslovanje firme

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

Zašto bi to bilo opasno?

Zato sto te zemlje zajedno imaju skoro 3 milijarde stanovnika, za pocetak to je opasno. 

Gledano iz perspektive nas Evropljana, nije prijatno kada svetsko liderstvo preuzmu zemlje sa kojima apsolutno ne delimo ni verske ni socioloske vrednosti.. 

Ovo je onako najkrace receno...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Ovi kazu da su Rusi,nismo ih legitimisali, ne kazu da beze od rata vec da nastave poslovanje firme

 

...a ne mogu nastaviti poslovanje firme iz Rusije  jer je Rusija pod sankcijama, a Rusija je pod sankcijama jer je Putin pokrenuo rat... 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Drug Crni said:

Inace..tuzna,tacnije gorka istina je da onaj vic maltene ne smem da podelim nigde,sem na ovom forumu,bez opasnosti gubitka prijatelja..neki su toliko ostrasceni da mislim da bi me zamrzeli..nazalost,tako mi deluje. Jednostavno,po njima je Rus dobar,a Ukrajinac zao i svaki stav koji se ne uklapa u taj narativ je neprihvatljiv..Srbija,anno domini 2022.

Pa onda treba namerno da im saljes. Ja bas takvima namerno saljem sve sto znam da ih nervira. Iskreno, ko im khkhk mamu degenerisanu anticivilizacijsku. Takvi mi ne trebaju. I antivakcinasenje a ovo jos vise je odlican lakmus test ko je normalan a ko nije, pa cak i ko je zlotvor. Kakvo to govno moze da podrzava da neki tamo ruse zemlju ljudima koji im nikad nista nazao nisu ucinilj. Sto se mene tice kad takvo govno crkne svet postane bolje mesto, a ono sto ne valja je sto nije drustveno prihvatljivo da im se u tome pomogne. Pravi gadovi. Mogu da me poljube svi u debelo meso. Ja sa takvima i necu da imam ama bas nista, i bas me zabole da li ce im neko uvesti sankcije ili bilo sta. I treba. Sad su se potpuno razotkrili i ne mogu da lažu kako onomad isto tako masovno nisu podrzavali njihovog "slobu". Nisu oni zguzeni kako treba, to je njihov problem. Ali bice. Bolje im je da peru dupe, jer evo stigao je Kristofer Hil, ili stize ovih dana ako nije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...