Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, sasa965 said:

Naravno da su presretači balističkih raketa opasna pretnja po Kremlj. Tako blizu Moskvi, presretači su potencijalni rizik koji opravdava denacifikaciju i demilitarizaciju Ukrajine koja je najkrivlja što NATO postavlja odbrambeni štit. Narkomani i nacisti u Ukrajini moraju da plate za ovo!
Recimo Rusija ispali balističke rakete na NATO, ovi presretači izvestan broj balističkih raketa presretnu i nacisti pobede! Na stranu što ne presretnu sve, što bi nacistima iz okruženja zelenskog pričinilo još veću radost nego bi oni posle još jače uvodili ukrajiniski jezik u Ukrajinu, a znamo svi dobronamerni da je od SSSR nasleđe da ruski jezik mora biti službeni.

Tako nekako logično, opravdano i u interesu mira. Da nema presretača sve ruske balističke rakete bi pogodile cilj što bi značilo manje žrtava i bezbednije ratovanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Takav je slucaj i ovdje. Nažalost to jeste licemjerno ali to je nacin na koji svijet funkcionise. 

Kako ja poludim od ovakvih rečenica, koje potiru sve napisano, i razumno i nerazumno.

 

Pa dobiješ sledeće:

 

Jači napada slabijeg (svaki dan ginu stotine ljudi-Nažalost to jeste licemjerno ali to je nacin na koji svijet funkcionise. )

 

Uvešćemo nezapamćene sankcije koje če trajati godinama (svaki dan ginu stotine ljudi-Nažalost to jeste licemjerno ali to je nacin na koji svijet funkcionise. )

 

Ne uvodimo zabranu leta (svaki dan ginu na stotine ljudi-Nažalost to jeste licemjerno ali to je nacin na koji svijet funkcionise. )

 

Mi smo NATO! vele...

 

i onda...:

 

Dron/avion prođe kroz dve NATO države, u trećoj padne usred centra glavnog grada, ni dan-danas ne znaju kako je to stiglo, odakle je stigao i čemu je služio.

 

BBC piše Putinove najveće greške u ratu-njihov ministar odbrane razgovara sa lažnim Zelenskim-ne znaju ni ko stoji iza toga, istraga je u toku.

 

Pored sve nesreće u Ukrajini, oni prave vojnu vežbu sa 30.000 hiljada ljudi, ima se, može se (ne Ukrajini,ipak), pada im avion sa 4 vojnika čiji se identiteti ne otkrivaju...

 

 

Ima Mitrović da pravu međunarodnu NATO Zadrugu 6.

 

 

 

I šta dalje? Ovim nečinjenjem, otvaraju se vrata svakom sledećem/sledećoj zemlji da napadne drugu zemlju,jer, nažalost to jeste licemjerno ali to je nacin na koji svijet funkcionise, jel da?

 

Zapravo, slagala sam-Putin je dobio srednji prst na dodeli neznamkakvih nagrada, sad mu preti voditeljka Oskara da će mu što-šta rećii, vidim da je i Sting napisao pesmu...malo li je kume na današnju skupoću...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ljudi nisu svesni  kakvu propagandu ima Rusija pa oni jos pricaju da to nije rat vec specijalna akcija. Nije bas tesko da odrade ove snimke. Pojacla je Rusija agresiju, cak su im i mpe lazne sta su sve osvojili, najveci napredak im je kod Hersona i uz grnicu i sto su se spustili do Kijeva.

 

Inace aerodrom u Hersonu je bombardovan drugi put i sad su izneli to helikoptera sto je ostalo zivo tako sto su ih vozali nekim vojnim vozilima nazad,nisu smeli ni da polete.

 

Rusi su pogodili neku bazu u Mikoljevu gde je poginulo oko 50 vojnika. Mariupolj se brani, ali mislim da je pitanje vremena kad ce pasti bar po izvestajima sa terena jer se vode ulicne borbe a nema linije dopremanja oruzja za Ukrajince. Sta se tacno desilo do jutros niko ne zna..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim da ljudi nisu svesni  kakvu propagandu ima Rusija pa oni jos pricaju da to nije rat vec specijalna akcija. Nije bas tesko da odrade ove snimke. Pojacla je Rusija agresiju, cak su im i mpe lazne sta su sve osvojili, najveci napredak im je kod Hersona i uz grnicu i sto su se spustili do Kijeva.

 

Inace aerodrom u Hersonu je bombardovan drugi put i sad su izneli to helikoptera sto je ostalo zivo tako sto su ih vozali nekim vojnim vozilima nazad,nisu smeli ni da polete.

 

Rusi su pogodili neku bazu u Mikoljevu gde je poginulo oko 50 vojnika. Mariupolj se brani, ali mislim da je pitanje vremena kad ce pasti bar po izvestajima sa terena jer se vode ulicne borbe a nema linije dopremanja oruzja za Ukrajince. Sta se tacno desilo do jutros niko ne zna..

Pogodili su Rusi bazu u kojoj je padobranska brigada Ukrajine tom prilikom poginuo je i pukovnik Zinčenko. Ukrajinci javljaju za 40 poginulih. Mariupolj je odsečen i ako se ovi koji su u gradu ne predaju Rusima to ce biti bitka za svaku kuću a poginule neće moći da prebroje na obe strane.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Dosadna su ta drndanja o pravdama i istinama, rekli smo sto puta. To rade na zaostalim mestima. Ovi kurajberi, ugledni građani, decenijama drndaju o prednostima zaostalosti. Kao, zaostala mesta imaju mogućnost da se razvijaju, za razliku od vec razvijenih koji postaju dekadentni. Pa hajde, razvijajte se, evo vam idealne prilike. Okanite se drndanja o pravdama, prestanite da se identifikujete sa mestima od kojih ste geografski i na svaki nacin udaljeni hiljadama kilometara, prestanite da koristite termin "zapad" (sinonim za evropsku civilizaciju)  jer to implicira da vi sebe ne vidite kao deo Evrope, integrisite se u svoje okruzenje, i prestanite vec jednom da se ponasate potpuno zaumno. 

Krajnje je vreme zaista da se batale price o medjunarodnom pravu. Cesto se kaze da je ono crklo, da je lešina... A istina je da ono nikada nije ni postojalo. Da bi neko pravo moglo da funkcionise mora da postoji aparat sile. Postoji zakon, zajebes i kazna sledi. Drzavni aparat to sprovede i tacka.

Koji i ciji aparat sile ce da se pokrene kada neka velika sila pocne da radi ono sto radi danas Rusija. Niti jedan. Moze na nekakvo pravo da se pozovu kada jebivetri kao sto je Srbija nesto zaseru, pa ga izrokaju i mrš kući u 4 svoja zida. Velikim silama, no, no.

Paradoksalno je da ce Aljosa koji je pobio ljude opalivsi raketu na Kijev ili Dzon koji je istresao kasetne bombe 200 metara od mene biti kaznjeni ako u svojim zemljama odvrnu muziku u ponoć, bace papir dok se šetaju ili ne vezu pojas u kolima. Ali, zbog masakra koji su ucinili, jok. Mogu da budu samo nagradjeni. Posle silnih natezanja osudise onog jednog zbog vijetnamskog sela na kucni pritvor.

Empatija prema stradalima... Pa mediji, Holivud... Ameri su od tragicnog septembra napravili maltene najvazniji dogadjaj u svetskoj istoriji. Svi smo saosecali, osetili bes, krv je kljucala... Uvek je za medije prijemcivije praviti pricu o zrtvama iz urbanih sredina gde vidimo lepotu zivota i tragediju koja je to odnela. To ostavlja snazniji utisak nego kadrovi iz neke arapske vukojebine, stada koza i uboge sirotinje koju je masakrirala granata.

Apropo muzeja... Moj grad je onako sav u muzeju, kroz vekove. Tu je Ćele Kula kao obelezje jednim zlotvorima, pa onda Bubanj i Crveni krst kao obelezje drugih. Silne zgrade po gradu koje su nikle na zemljistu koje su crveni djavoli oteli posle rata su obelezje trecih zlikovaca. Buvljaci, zapustene fabrike i sta sve ne su simbol krvnika Milosevica i njegovog vremena. 

Ima na sto metara od centra jedan muzej na otvorenom, jedan simbol Milosevicevog vremena, njegove pogresne politike, vremena zla i tragedija. To je Šumatovačka ulica. Ta ulica je istovremeno i obelezje i podsetnik na sav zlocin nato vojske, na svo bešcasće, surovost, brutalnost, cinizam..

U.medjuvremenu je nikao jos jedan spomenik. U samom centru, sa dvadesetospratnog hotela nam se cereka predsednik...

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Perkos2 said:

Pogodili su Rusi bazu u kojoj je padobranska brigada Ukrajine tom prilikom poginuo je i pukovnik Zinčenko. Ukrajinci javljaju za 40 poginulih. Mariupolj je odsečen i ako se ovi koji su u gradu ne predaju Rusima to ce biti bitka za svaku kuću a poginule neće moći da prebroje na obe strane.

Mislim d je to bio centar za obuku, nema sanse d bi tu spavali padobranci,mada svakako amterizam Ukrajinaca,verovatno Rusi imaju svoje krtice. Pa nece se AZOV predati, jer im sledi smrtna kazna odmah. Ima tamo br 15k-20k vojnika, problem je mislim sto nemaju vise oruzja. Ne znam da li je moguce koja bespilotna letelica da doleti da im olaksa bar malo.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislim d je to bio centar za obuku, nema sanse d bi tu spavali padobranci,mada svakako amterizam Ukrajinaca,verovatno Rusi imaju svoje krtice. Pa nece se AZOV predati, jer im sledi smrtna kazna odmah. Ima tamo br 15k-20k vojnika, problem je mislim sto nemaju vise oruzja. Ne znam da li je moguce koja bespilotna letelica da doleti da im olaksa bar malo.

Mozda se boje da ne odluta ka Atini. :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Brian Setzer said:

Ja biH samo da otkucam da mi je uvek interesantno da pročitam stavove i upise forumašica i forumaša koji žive na Zapadu (kao i onih koji ne žive u Srbiji), fala im i neka kuckaju što više, da nekako i mi ovde osetimo... "zapadno javno mnjenje".

Pošto sam ti ja odgovorio na prethodni post, ajde molim te reci kao čovjek šta ti smeta, nemoj da dobacuješ sa strane.

9 hours ago, erwin said:

 

Ajte molim vas, pa to je iz fundusa, i vi nikako da naučite 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Putko se malo preracunao, cak i onaj snimak od ''juce'' je smesan...taj ne sme da izadje iz bunkera.

 

Sad posto nije mene bilo dolazi na red sjajni forumas McCarthy, ali svidja mi se sto se odredjeni broj forumasa udari po prstu kad hoce nesto da napisu pa se prebace na stari dobri nacin obesmisljavanja pojedinih forumasa. 😁

 

Bojim se da brojke i vec prica sta bi se sve moglo napasti govori da je Srbija mala Rusija i da je tamo narod extremno zatucan, verovtno strana ima bar 6-7m clanova,svi ''rade'' po drzavnim preduzecima, i onaj deo penzionera i krezavih i to vam dodje kaoi ovde na nekih 60%.

 

Siguran sam cak i ovi koji su za opoziciju tacnije protiv putina, pricaju kako nemaju za koga da glasaju.

 

 

Babuske u borbi za secer

Edited by Devil In My Pants
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Mislim d je to bio centar za obuku, nema sanse d bi tu spavali padobranci,mada svakako amterizam Ukrajinaca,verovatno Rusi imaju svoje krtice. Pa nece se AZOV predati, jer im sledi smrtna kazna odmah. Ima tamo br 15k-20k vojnika, problem je mislim sto nemaju vise oruzja. Ne znam da li je moguce koja bespilotna letelica da doleti da im olaksa bar malo.

to su lovačke priče i fanatičnim borcima koji bi pre da izginu nego da se predaju a ako su im prijatelji ovi iz NATO laako mogu da sa Rusima dogovore kontrolisanu predaju i izvlačenje preostalih pripadnika ukrajinske armije. Imaju oni iskustva u tome baš dosta samo politička volja odlučuje.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, deez nuts. said:

Jbt, Putko ne moze da resi Ukrajinu sa full blown invazijom

Jedna stvar je što mrzimo Putlera, a druga stvar je realnost na terenu, a realnost je da:

- su ostali bukvalno sati do pada Mariupolja, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za opkoljavanje ukrajinskih snaga na liniji prema Donjecku i Luhanjsku;

- su ostali dani do pada Černjihiva, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za završetak opkoljavanja Kijeva;

- kada najbolje ukrajinske jedinice ostanu boxed-in u Donbasu i Kijevu, ruska vojska će moći da operiše po ostatku Ukrajine gotovo nesmetano.

 

Nažalost, Ukrajinci su vjerovatno na 3 sedmice od vojnog sloma, i to računajući da će Rusi snagama koje su trenutno oko Černjihiva dati sedam dana za rest & refit.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Jedna stvar je što mrzimo Putlera, a druga stvar je realnost na terenu, a realnost je da:

- su ostali bukvalno sati do pada Mariupolja, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za opkoljavanje ukrajinskih snaga na liniji prema Donjecku i Luhanjsku;

- su ostali dani do pada Černjihiva, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za završetak opkoljavanja Kijeva;

- kada najbolje ukrajinske jedinice ostanu boxed-in u Donbasu i Kijevu, ruska vojska će moći da operiše po ostatku Ukrajine gotovo nesmetano.

 

Nažalost, Ukrajinci su vjerovatno na 3 sedmice od vojnog sloma, i to računajući da će Rusi snagama koje su trenutno oko Černjihiva dati sedam dana za rest & refit.

Znači ništa od citiranih kontra-napada. Biće da je to bila samo želja nekih, ovde prisutnih, "analitičara".....

 

Možda se i M-sistem preimenuje....?

 

P.S. jel ovo gore Gagarin ili Valentina Terješkova ?

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Perkos2 said:

to su lovačke priče i fanatičnim borcima koji bi pre da izginu nego da se predaju a ako su im prijatelji ovi iz NATO laako mogu da sa Rusima dogovore kontrolisanu predaju i izvlačenje preostalih pripadnika ukrajinske armije. Imaju oni iskustva u tome baš dosta samo politička volja odlučuje.

Nisu ludi da se predaju cecenima,a ima ih i poprilicno oko 15ak hiljada sto nije malo. Videcemo sta je sa lovackim pricama u narednim danima.

 

6 minutes ago, Beonegro said:

Jedna stvar je što mrzimo Putlera, a druga stvar je realnost na terenu, a realnost je da:

- su ostali bukvalno sati do pada Mariupolja, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za opkoljavanje ukrajinskih snaga na liniji prema Donjecku i Luhanjsku;

- su ostali dani do pada Černjihiva, što će Rusima osloboditi desetine hiljada vojnika za završetak opkoljavanja Kijeva;

- kada najbolje ukrajinske jedinice ostanu boxed-in u Donbasu i Kijevu, ruska vojska će moći da operiše po ostatku Ukrajine gotovo nesmetano.

 

Nažalost, Ukrajinci su vjerovatno na 3 sedmice od vojnog sloma, i to računajući da će Rusi snagama koje su trenutno oko Černjihiva dati sedam dana za rest & refit.

Bicemo ovde da vidimo da li ti je ''analiza'' prosla.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Znači ništa od citiranih kontra-napada.

Bilo je kontranapada kod Mikolajiva (tačnije, kod Voznesenska) i ruska tehnika na aerodromu u Hersonu jeste propisno izbombardovana, ali to ne mijenja tendenciju, koja postaje jasna.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Znači ništa od citiranih kontra-napada. Biće da je to bila samo želja nekih, ovde prisutnih, "analitičara".....

 

Pitanje je perspektive, računam ovako:

1991. JNA je zauzela Vukovar. Uz mnogo muke, mnogo žrtava, bez jasnog cilja ali ipak zauzela. Odbrana Vukovara je bila to što je bila - da se ljudi čudili kako nije bilo gotova za par dana, ali trebali su meseci.
Ipak JNA je zauzela Vukovar. Šta je to posle značilo, kakve je posledice imalo politički i na samu JNA i dalje je druga priča koja ne menja činjenicu da je JNA vojnički zauzela Vukovar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo je kontranapada kod Mikolajiva (tačnije, kod Voznesenska) i ruska tehnika na aerodromu u Hersonu jeste propisno izbombardovana, ali to ne mijenja tendenciju, koja postaje jasna.
Da, da, gledao sam snimke. Intetesantna mi je "odbrana" Odesse...koju niko još ne napada, bar ne pešadijski. Da ponovim, negde od početka kada smo analizirali razvoj ruske agresije, kraj će biti u Odessi...
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Pitanje je perspektive, računam ovako:

1991. JNA je zauzela Vukovar. Uz mnogo muke, mnogo žrtava, bez jasnog cilja ali ipak zauzela. Odbrana Vukovara je bila to što je bila - da se ljudi čudili kako nije bilo gotova za par dana, ali trebali su meseci.
Ipak JNA je zauzela Vukovar. Šta je to posle značilo, kakve je posledice imalo politički i na samu JNA i dalje je druga priča koja ne menja činjenicu da je JNA vojnički zauzela Vukovar.

Nikakve sličnosti između JNA( vojska drzave u raspadu) i danasnjeg rata u Ukrajini nema. JNA nije imala nikog iza sebe, rasapala se iznutra  a pogotovo nije imala  jaku drzavu na koju čak ni NATO ne kreće. Ako neko misli da su Rusija i raspala SFRJ isto grdno se vara. Koliko god bili hrabri i fanatični vojska Ukrajine ne moze izdrzati rat sa vojskom Rusije. Da ne bi svi izginuli treba im omoguciti predaju naravno uz prisustvo međunardnih posrednika, nesto sto bi nazvali UFOR na primer

Edited by Perkos2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje je perspektive, računam ovako:

1991. JNA je zauzela Vukovar. Uz mnogo muke, mnogo žrtava, bez jasnog cilja ali ipak zauzela. Odbrana Vukovara je bila to što je bila - da se ljudi čudili kako nije bilo gotova za par dana, ali trebali su meseci.
Ipak JNA je zauzela Vukovar. Šta je to posle značilo, kakve je posledice imalo politički i na samu JNA i dalje je druga priča koja ne menja činjenicu da je JNA vojnički zauzela Vukovar.
Ne volim da pravim takve paralele...pogotovu sa EX-Yu prostora....

Inače Rusi su upotrebili MIG 31 i Kinžal....
Link to comment
Share on other sites

Quote

07:45 - Ruski general ubijen u Ukrajini

Pripadnik ruske vojske poginuo je u ukrajinskom gradu Černobajevka nakon artiljerijskih udara, saopštio je generalštab Oružanih snaga Ukrajine na Fejsbuku u subotu.

U saopštenju se navodi da je poginuo general-potpukovnik Andrej Mordvičev, komandant 8. kombinovane armije južnog vojnog okruga Oružanih snaga Rusije.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...