Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dva američka dobrovoljca u sastavu ukrajinskih snaga ranjeni danas u Orihivu.

 

Quote

At 1435 today, two American volunteers in Ukraine’s armed forces were wounded by artillery fire near Orikhiv. Manus McCaffrey & Paul Gray. Both are US Army veterans.

Ima slika i snimaka na tnjiteru izvjesnog Nolana Petersona, koji je na licu mjesta.

 

Na hersonskom ratištu je baš žestoko u prethodna 3-4 dana, bez velikih rezultata. Ukrajinci su izgleda bili došli do samog hersonskog aerodroma, pa su ih Rusi odbacili nazad do Kiselivke, takođe su Rusi pokušali da napadnu Tavrijsk i Novu Zorju, ali su odbačeni. U Oleksandrivki se ponovo vode borbe u samom selu. Sjevernije, Ukrajinci su zauzeli Novopetrivu i ušli u Snihurivu, u kojoj se još vode borbe.

Edited by Beonegro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

 

Kako ce drugacije da zavrsi nego sa pregovorima? Ja ne vidim drugo rjesenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Khm!

andrey_zeest_-_amber_room_2_autochrome.j

https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-the-amber-room-160940121/

 

Bastinici Hegela, Kanta, Martina Lutera, Nicea i gomile drugih filozofa, umetnika, naucnika... zaboravise u jednom trenutku na bastinu i opljackase.

 

:default_coffee:

 

 

 

Teska kicerica. Kakav spoj stilova.

Podseca na finalnu scenu odiseje u svemiru, kad vanzemaljci 

pokusavaju da kreiraju prijatno okruzenje za coveka...

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Rat se neće završiti nego će biti potpisano nekakvo primirje koje će da traje dok Rusija ne dobija totalne sankcije ili dok Putin umre. Onda će biti potpisan neki sporazum gde će Rusi vratiti zauzete teritorije a ovi će biti neutralni sa garancijama zapada.

 

Druga mogućnost je totalna okupacija Ukrajine od strane Rusije a to znači rat do sledeće godine ako ne i duže.

 

Posle svega viđenog u ovom ratu jako teško ovde može biti nekog dogovora o pravom miru. Praktično je nemoguće da Ukrajinska vlada pristane da izgubi teritoriju ili da se Putin povuče posle tolikih žrtava koje je ruska vojska pretrpela.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Clash said:

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

 

Nemoguće je bilo šta pametno reći, Rusi nisu za pregovore dok god misle da vojno mogu da ostvare svoje ciljeve.

Čak i ukoliko budu prisiljeni da sebi priznaju da se to neće desiti, pitanje je da li će htjeti da pregovaraju, ili će ići na eskalaciju mobilisanjem rezervista i povećavanjem uloga, pa na kraju možda i taktičkim nuklearnim udarima (mislim da su šanse za ovo male, ali ne i nepostojeće, posebno ukoliko ukrajinska vojska bude u stanju da počne da uzvraća udarce kad se ruska ofanziva izduva).

Tek kad dobijemo odgovore na sve ove nedoumice sa ruske strane, moći ćemo da počnemo da se bavimo ukrajinskim uglom, posebno pitanjem da li su oni voljni da žrtvuju neku teritoriju da bi skratili konflikt i da li je to uopšte politički moguće, ili ćemo vidjeti scenario iz Republike Srpske Krajine, gdje će Ukrajinci čekati da sankcije oslabe rusku vojsku i privredu do mjere da ne mogu ni da finansiraju ni da brane Donbas, a da će se oni u tom periodu naoružavati i spremati se da povrate tu teritoriju.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Clash said:

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

 

U ovom momentu bukvalno mi je jedina zelja da ne dodje do nuklearnog rata. Nadam se da ako Putinu to padne napamet da ce neko da ga overi u glavu i potpise vracanje teritorija uz ratnu reparaciju za otklanjanje sankcija. 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, KfJ said:

Teska kicerica. Kakav spoj stilova.

Kao i Versailles ili Fontainebleau, ili najstarija kraljevska palata u Evropi, Palazzo dei Normanni u Palermu.

Jbg, takva je moda bila tada. I dalje manje okobolno od zvoncara i ostalih spoljnih manifestacija hipi pokreta, ako mene pitaš.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Clash said:

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

Vojni poraz rusije. Posle toga rusija e opstaje u danasnjim granicama

 

edit: nuclearka nije pitanje. Pitanje je samo gde i kad. Vrv takticka

Edited by Mthomy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

U ovom momentu bukvalno mi je jedina zelja da ne dodje do nuklearnog rata. Nadam se da ako Putinu to padne napamet da ce neko da ga overi u glavu i potpise vracanje teritorija uz ratnu reparaciju za otklanjanje sankcija. 

Ja sam do prije neki dan bio ubijeđen da bi to naređenje moglo da učini da mu vojska otkaže poslušnost.

Sad već nisam siguran, to je jedan od apekata onoga na šta mislim kad pišem da rat ima svoju logiku: sa velikim gubicima, mržnja u ruskoj vojsci prema Ukrajincima je sve jača (bez obzira na to što su Rusi napali Ukrajinu, ne obratno), i sve je vjerovatnije da prođu neki ekstramni scenariji.

Edited by Beonegro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Beonegro said:

Ja sam do prije neki dan bio ubijeđen da bi to naređenje moglo da učini da mu vojska otkaže poslušnost.

Sad već nisam siguran, to je jedan od apekata onoga na šta mislim kad pišem da rat ima svoju logiku: sa velikim gubicima, mržnja u ruskoj vojsci prema Ukrajincima je sve jača (bez obzira na to što su Rusi napali Ukrajinu, ne obratno), i sve je vjerovatnije da prođu neki ekstramni scenariji.

 

Ja u otkazivanje poslusnosti oficira na nivou na kojem se lansiraju nuklearke ne polazem previse nade - to je kadar koji se brizljivo odgaja godinama, da ne kazem djubri... Poneki ce se naci na izolovanoj lokaciji kao onaj podmornicki kapetan sto je odbio ispaliti raketu za vrijeme kubanske krize, ali u sistemu je mali procenat takvih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ters said:

 

Ja u otkazivanje poslusnosti oficira na nivou na kojem se lansiraju nuklearke ne polazem previse nade - to je kadar koji se brizljivo odgaja godinama, da ne kazem djubri... Poneki ce se naci na izolovanoj lokaciji kao onaj podmornicki kapetan sto je odbio ispaliti raketu za vrijeme kubanske krize, ali u sistemu je mali procenat takvih.

Ja se nadam da su ti oficiri koji bi komandno bili ukljuceni u ovakav dogadjaj ogrezli lepo u korupciju i da su stekli znacajan imetak, da umeju lepo da zivU, da imaju porodice, unuke i slicno i da se ne bi odrekli toga zbog Putinovog naredjenja. 

 

Nazalost u ovakvoj situaciji, ako ispred prodavnice mi bistrimo sta ako je Putin stvarno spreman za tako nesto, onda bolje da Rusi naprave sad neki vojni uspeh cime bi se ovo zavrsilo nekim sporazumom gde Ukrajina predaje te teritorije ili slicno, zatim dugotrajna izolacija Rusije iz bilo cega, i mini Marsalov plan za Ukrajinu gde bi ona stala na noge, a onda kroz jednu generaciju mirna reintegracija izgubljenih regiona, kao sto se Nemacka na kraju ujedinila.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Guglaj "Stanislav Petrov"

Guglao:

 

However, in a 2013 interview, Petrov said at the time he was never sure that the alarm was erroneous. He felt that his civilian training helped him make the right decision. He said that his colleagues were all professional soldiers with purely military training and, following instructions, would have reported a missile launch if they had been on his shift

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, AgroLaki said:

Ja se nadam da su ti oficiri koji bi komandno bili ukljuceni u ovakav dogadjaj ogrezli lepo u korupciju i da su stekli znacajan imetak, da umeju lepo da zivU, da imaju porodice, unuke i slicno i da se ne bi odrekli toga zbog Putinovog naredjenja. 

 

Nazalost u ovakvoj situaciji, ako ispred prodavnice mi bistrimo sta ako je Putin stvarno spreman za tako nesto, onda bolje da Rusi naprave sad neki vojni uspeh cime bi se ovo zavrsilo nekim sporazumom gde Ukrajina predaje te teritorije ili slicno, zatim dugotrajna izolacija Rusije iz bilo cega, i mini Marsalov plan za Ukrajinu gde bi ona stala na noge, a onda kroz jednu generaciju mirna reintegracija izgubljenih regiona, kao sto se Nemacka na kraju ujedinila.  

Opcija koja zaustavlja sistematsko unistavanje Ukrajine i civilne i vojne zrtve. Resenje tipa Kipra.

Nazalost nosi poruku da se agresija isplati i stavlja Zapad a pogotovo US u poziciju ne gubitnika ali nesposobnog da ovo prvo izbegne a zatim da pobedi ako se nije moglo izbeci. 
Medjutim sto se duze nastavlja i ovaj prostor za pregovore ce biti manji.

I nagore ce proci Ukrajina i Rusija. 
Za njima Evropa pa sirotinja po Africi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Clash said:

Reko ja nedavno, jos malo pa ce na Severu biti parola:

US Srb braca zauvek

 

Jedino nas jebe sto taman kad ae otkacimo od Rusije eto nuklearnog rata.

Al imamo graska i sardina, zabole nas.

 

A ima i soli... nekima na ranu...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Clash said:

Opcija koja zaustavlja sistematsko unistavanje Ukrajine i civilne i vojne zrtve. Resenje tipa Kipra.

Nazalost nosi poruku da se agresija isplati...

Meni se zato i ne sviđa to rešenje, da se popusta kabadahijama, umesto da budu... marginalizovani. Doduše Ukrajina stvarno nije u NATO, i ludost bi bilo vojno angažovanje NATO, samo zbog nuklearnih bombi, ali i ne mislim da bi neko izgledao kao gubitnik. Mada sad jos vise podrzavam postojanje vojnih saveza, sta god neko tvrdio. Tzv "zapad" mrze svi majmuni i degeni sveta, i ne vidim zasto isti ne bi pravio vojne saveze da se od tih majmuna zastiti, a neke boga mi i da preventivno izmlati.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam dal` he u pitanju ova kiša, a pokisao sam k`o pacov, ili je što sam se vratio sa puta, a vratiti se u Bgd posle gde god da si bio ispadne depresija, ali sam pesimističniji nego inače, i sad se mislim da sve ovo bez velikog belaja neće da se završi.
Rusi sad koliko vidim strpljivo i temeljito oru po koliko toliko uspostavljenim linijama, polivaju sa svime što imaju. Ukrajinci se povlače koliko toliko organizovano, nema one sulude jurnjave Rusa sa početka. Ukrajina i dalje bolje izgleda na terenu opšti utisak je da su motivisani i rešeni što se za braću ne može baš reći.
Gledam neki snimak, deluje autentično gde baja iz SU-25 digne nos za dvadesetak stepeni pa krene da žanje iz saćastih lansera preko granice dometa ionako nepriciznog i tako sedemdesete oružja, niti on ima pojma šta gađa, niti ima ideju pada li to igde (HUD pod uglom ne vidi Mobi Dika lično da se praćaka na ravnom žitnom polju) i to realno zabole sve što je to tako. I Rusa i Ukrajinu i NATO i sve stratege i taktičare vazduhoplovstva sve izgleda kao da su ispali iz istog vremeplova kao i dron u Zagrebu.
Slutim da sledi eskalacija jer jedni ne mogu dovoljno dobro drugi ne mogu dovoljno efikasno. Ukrajina još, na divljenje celog sveta ima vazduhoplovstvo, lete i MiG-29 i to organizovano, danas im je izgleda pao i jedan dron, ali sve u svemu ima tu i aviona i baza i PVO-a ne bi onaj baja iz Suhoja onako da nije opasno.

Koliko god razumeo Rusiju i nasleđe SSSR-a i kancer koji korupcija, oligarhijski sistem nosi sa sobom očekivao sam od Rusije bolje, Ukrajina je agilnija, mobilnija, ima nečeg u integrisanom modularnom bojištu i spuštanja inicijative na nivo vodova i čete.
Spreman sam da priznam da NATO jeste takav kakav je, da je skoro pa svaka kritika NATO akcija opravdana i tu se nema šta mnogo dodati osim da me strah planete u kojoj bi žestoki kritičari NATO-a krojili društvo po svojim stavovima. Rusija ti je nešto kao Jagodina sa sve gospodinom Palmom, njemu bliskim "saradnicima" i bunga žurkama koje brane keve objekata žurki. Potpuno iskrivljena moralna načela. 
Pričao sa familijom, imaćemo još jedan Summit of the Respectable Family Members, pa ako bude po mome, primićemo neke izbeglice na Kosmaj. Sve u meni vrišti protiv nepravde koju ti ljudi preživljaju ne mogu da ne pomognem koliko mogu, znam i umem.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clash said:

Sta mislite kako ce se zavrsiti ovo ako ne bude nuklearna igranka u opticaju?

Ja sam uverenja da se svaki ovakav rat zavrsi nekim pregovorima gde niko nije sretan ali se okonca razaranje i ubijanje. Sad su pozicije toliko daleko da to ne izgleda realno ali mi ne izgleda realno ni da neko bude apsolutno porazena strana i da kapitulira.

Mislio sam neka anketa da se stavi, ali mi glupo da glasamo kao na utakmici a ljudi ginu, pa ko hoce voleo bih da vidim sta mislite.

 

Ako je verovati Arestoviču, trebalo bi da se završi pobedom Ukrajine - ali tek posle 3 rata sa Rusijom. Ne mogu da se setim detalja, mislim da on ceni sveukupno trajanje, sa pauzama, na negde do 2030. ili tako nešto. Mislim da nije uzeo i nuklearnu opciju u obzir, samo konvencionalnu.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...