Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Rusija ima malo vise od milion vojnika u aktivnom sastavu zvanicno i ima oko 2 miliona rezervista, mada je to sad veliko pitanje. U krajnjoj liniji, taj broj vojnika nije toliko bitan, bitna je tehnika i vatrena moc koju imaju. Ako planiraju okupaciju, to kosta i svaki dan ukrajinskog otpora Ruse kosta milione dolara, to je sasvim sigurno.

 

Veliki problem u celoj prici je sta ako Ukrajina uspe da se odupre sama (sto je bas tesko zamislivo, ali uzmimo to u obzir) sta ako ovaj udje u full hazard mode? Imamo treci svetski rat. Ako Ukrajina brzo padne, onda moze biti pregrupisavanje i cena koju Rusija placa za stajacu vojsku i ovim nekim oblastima koje inace targetuje je manja. Sta ako se okrenu nekoj drugoj drzavi nakon toga? Opet WWIII.

 

Ispada da je za svet najbolje da Ukrajina dugo krvari i izmori Rusiju, sto je stravicno, ali ispada sa tog geostrateskog i politickog stanovista tacno.

 

Ne znam, stvarno nisam mislio da cu za svog zivota biti svedok ovakve situacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sedmi je dan,ne 5-6. Pitanje je,videcemo sta i kako. Da li treba da razmisljaju izmedju grob ili rob ruski,situacije se menjaju,bio je i Hitler u zanosu,stavise da je isao u direktan rat sa SSSR, verovtno bi ga dobio, cak i da je krenuo za SSSR 1-2mesca ranije i ako ih je bilo na dosta frontova pa su na kraju SSSR ispali da su okrenuli rat.

 

Svakako vremece reci, vratiti se pod njihovu cizmu, mislim da bi to na duzi period veliko sranje za zemlje u okruzenju. Rusi sad imaju npr 2m vojnika i 200mljudi sa Ukrajnomi ispiranjem mozga kad krene i naprave novu Belorusiju za nekih cenim 5-10g  bice neko drugi ''kriv'' ako Evropa misli ili zna da su to ambicije, onda ce biti u teskom qrcu ali taj vruc krompir nece resavati sadsnji esalon politicara vec neki drugi.

 

Zabole Putina djoka za NATO i granice, ambicije su dosta vece od toga, a prolili su dosta krvi, bice i ekonomski unisteni mislis za to da im Ukrajna garantuje da nece uci u NATO pakt? To je smesno, ne krivim j Ukrajince i akose ne dao Bog predaju, vec EU stoce propustiti priliku da ih se rese zauvek a to je novo crtanje karte Evrope.

Putin je ovo vec uradio sa Cecenijom.

Od zakletih neprijatelja gde je u ratu poginulo cca 60.000 ljudi, postali su odani saveznici, postavljena je marionetska vlada razbojnika i vidimo sad sta se desava.

Ceceni su mu najodanije trupe koje je opremio bolje nego sve ostale.

Ako Ukrajina, ili delovi Ukrajine prodju kroz ovakvu pricu (a to je izgleda Putinova ideja) bice teska prica za Evropu.

Očito je da niko sa Zapada nece da počne treci svetski rat, tako da ostaje taktika da se Rusi slome ekonomski i da sami smene Putina.

Nažalost u sklopu toga su Ukrajinci topovsko meso. 

Bar ja tako vidim u kom smeru ovo ide. Pod pretpostavkom da se ne diraju crveni dugmici, ali onda vise nista nije bitno. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Gistro Bančo said:

Mali ali ne potpuni off: Na forumu najcitanijeg portala u BiH  tema o Ukrajini prsti…a moderacija umrla izgleda. 
 

 

Taj forum ne treba shvatiti ozbiljno kao ni vecinu balkanskih foruma. Mahom pise kamara neizivljenih debila. Ovaj je jedan od rijetkih ex-yu foruma gdje nema takvog divljanja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pitanje za vas koji strahujete da se Putin nece zaustaviti na Ukrajini: gde ce se onda zaustaviti i koji mu je cilj? Da okupira celu Evropu? Kako? Cime? I ako uspe, sta nakon toga?

Edited by Venger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BattleBender said:

Šta se dešava to sa Turskom u celoj priči?

Je l tačno da su full stali uz putina?
Je l' tačno da im je EU nudila ulazak u EU ukoliko podrže Ukrajinu?

Ovo nije naivno. Turska nije zajebancija od države.

Tursku je EU toliko puta zeznula oko tog primanja u clanstvo da su morali da se oslone na "u se i u svoje kljuse" politiku i to je najvise podiglo rejting Erdoganu.

Zna on vrlo dobro kako je pregovarati sa EU oko ulaska.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Taj forum ne treba shvatiti ozbiljno kao ni vecinu balkanskih foruma. Mahom pise kamara neizivljenih debila. Ovaj je jedan od rijetkih ex-yu foruma gdje nema takvog divljanja. 

Davno sam rekao mozda i na ovoj temi, ne sjecam se)…bude ovdje gomila neistomisljenika ali je kurs normalnosti rasprave na visokom novou. Steta, nekada je taj sarajevo-x  forum bio solidan. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Venger said:

Pitanje za vas koji strahujete da se Putin nece zaustaviti na Ukrajini: gde ce se onda zaustaviti i koji mu je cilj? Da okupira celu Evropu? Kako? Cime? I ako uspe, sta nakon toga?

Putin se zaustavlja u Ukrajini, nema nikakvog razloga (a i resursa) da ide dalje, ovo sto mediji histerisu da ide do Berlina, Poljske su gomila gluposti i medijskog spina.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brusli said:

Ovako centralna otadžbinska uprava vidi svijet oko sebe.

 

 

1 hour ago, McLeod said:

 

Sve je to tacno i razumljivo ali vodi u dalju eskalaciju sukoba.

Eskaliralo je to što je imalo da eskalira, Putin je odlučio da preore Ukrajinu. Ne da zauzme, to bi bila istorijska nepravda, ali još donekle ljudska bar na onom najprizemnijem jači kači nivou, nego baš da preore, to evo dva ili tri dana postaje evidentno sa bombardovanjem gradova i frontalnim napadima na iste. Jedina dalja eskalacija koja je moguća je upotreba nuklearnog oružja, a ako do toga dođe zato što Putin ne može da slomi Ukrajinu konvencionalnim sredstvima ili zato što sa zapada pomažu Ukrajinu, ni to neće biti greška Ukrajine ili zapada, nego definitivna potvrda Putinovog zlikovačkog ludila, koje već vidimo u njegovom preziru prema životima ne samo ukrajinskih civila, nego i njegovih vojnika.

 

Ja sam jedan od onih koji je do prije nedjelju dana mislio da Putinu treba povlađivati i pokušavati da ga se odobrovolji, ali napadom na Ukrajinu, koji ničim nije izazvan i ničim ne može biti opravdan, vrijeme za to je isteklo.

Edited by Beonegro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, BattleBender said:

Šta se dešava to sa Turskom u celoj priči?

Je l tačno da su full stali uz putina?
Je l' tačno da im je EU nudila ulazak u EU ukoliko podrže Ukrajinu?

Ovo nije naivno. Turska nije zajebancija od države.

 

Nisu full stali uz Putina, salju oruzje Ukrajini, ali nece uvesti sankcije Rusiji. Nije tacno da su im nudili ulazak. Bar ja nisam video.

 

2 minutes ago, brusli said:

Imas li neku bolju analizu ?

 

 

Ovo nije nikakva analiza, ovo je propagandni pamflet koji povlaci paralele koje ne postoje. Cak i da je tacno ono sa "spaljivanim zivim ljudima" (sto je dokazana laz) i 40 hiljada mrtvih Rusa od nacista (sto je jos ociglednija blatantna laz, kao poredjenje, u krvavim i uzasnim ratovima u Ceceniji poginulo je oko 60000 ljudi, znas ti koliko je 40 hiljada ljudi??) poredjenje sa Kosovom je potpuno nidje veze i klasicno utata, zaigrala mecka i na vasim vratima.

 

Ako ovo zoves "analizom" ne znam zaista sta da ti kazem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Tursku je EU toliko puta zeznula oko tog primanja u clanstvo da su morali da se oslone na "u se i u svoje kljuse" politiku i to je najvise podiglo rejting Erdoganu.

Zna on vrlo dobro kako je pregovarati sa EU oko ulaska.

Znao - ne znao, nakon ovogodišnjih izbora više ni sa kim pregovarati neće, osim eventualno sa gospođom Eminom oko toga ko će biti gore a ko dolje. Na sreću kompletne urbane Turske koja ga je na opštinskim izborima već nagradila za njegovu mudru i iskusnu politiku. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Nisu full stali uz Putina, salju oruzje Ukrajini, ali nece uvesti sankcije Rusiji. Nije tacno da su im nudili ulazak. Bar ja nisam video.

 

 

Ovo nije nikakva analiza, ovo je propagandni pamflet koji povlaci paralele koje ne postoje. Cak i da je tacno ono sa "spaljivanim zivim ljudima" (sto je dokazana laz) i 40 hiljada mrtvih Rusa od nacista (sto je jos ociglednija blatantna laz, kao poredjenje, u krvavim i uzasnim ratovima u Ceceniji poginulo je oko 60000 ljudi, znas ti koliko je 40 hiljada ljudi??) poredjenje sa Kosovom je potpuno nidje veze i klasicno utata, zaigrala mecka i na vasim vratima.

 

Ako ovo zoves "analizom" ne znam zaista sta da ti kazem.

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/enlargement-policy/negotiations-status/turkey_en

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

 

Ovo nije nikakva analiza, ovo je propagandni pamflet koji povlaci paralele koje ne postoje. Cak i da je tacno ono sa "spaljivanim zivim ljudima" (sto je dokazana laz) i 40 hiljada mrtvih Rusa od nacista (sto je jos ociglednija blatantna laz, kao poredjenje, u krvavim i uzasnim ratovima u Ceceniji poginulo je oko 60000 ljudi, znas ti koliko je 40 hiljada ljudi??) poredjenje sa Kosovom je potpuno nidje veze i klasicno utata, zaigrala mecka i na vasim vratima.

 

Ako ovo zoves "analizom" ne znam zaista sta da ti kazem.

Gde pise 40.000 mrtvih od nacista ?

Edited by brusli
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Venger said:

Pitanje za vas koji strahujete da se Putin nece zaustaviti na Ukrajini: gde ce se onda zaustaviti i koji mu je cilj? Da okupira celu Evropu? Kako? Cime? I ako uspe, sta nakon toga?

Neceoni okupirati celu Evropu, li da bude Evropazavisna od njih to sigurno..ostali na redu mogu biti Moldavija,Estonija i Litvanija...ne verujem da ce dalje. Svaki ozbiljan covek pravi long term  planove. Opet,imas mali milion teorija, povod se lako napravi..ne mora ni da bude ovako dugo mrcvarljenje,ali eto malo po malo..se raskusuravaju veliki i uzimaju ono sto zele.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kakva te kontraanaliza zanima, a dva na dva detalja sam ti skrenuo paznju. Taj fasisticki Azov ima politicku tezinu koliko i Levijatan. Vojna jedinica nema dodira sa nacistickom ikonografijom. Da li su tamo nacisti ili samo ukrajinski nacionalisti (sada je svaki vojnik ukrajinski nacionalista, prirodno) stvarno ne znam niti mogu da znam, niti je to u krajnjem slucaju bitno, kada oni ne bastine tu ikonografiju niti doktrinu ratovanja nacista i to je jasno sa terena.

 

Samim tim, ovakva mentalna gimnastika je stvarno bedna u svrhu opravdanja invazije.

 

Ako hoces moje misljenje sta im je cilj - pritisak na Kijev i druge vece gradove kako Ukrajina ne bi mogla da pomogne borcima u Donjecku koji ce biti okruzeni i cilj je potpuna eliminacija i ulazak u "okupirane" delove Donjecke republike.

 

Vrlo moguce i pravljenje kontinentalne drzave od Ukrajine. Ne verujem da su sposobni da drze citavu Ukrajinu pod okupacijom.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Neceoni okupirati celu Evropu, li da bude Evropazavisna od njih to sigurno..ostali na redu mogu biti Moldavija,Estonija i Litvanija...ne verujem da ce dalje. Svaki ozbiljan covek pravi long term  planove. Opet,imas mali milion teorija, povod se lako napravi..ne mora ni da bude ovako dugo mrcvarljenje,ali eto malo po malo..se raskusuravaju veliki i uzimaju ono sto zele.

Nema sanse Estonija i Letonija, da li znate vi sta pricate, to su clanice Natoa, tu moraju Ameri da reeaguju, nema vise blefiranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Devil In My Pants said:

Neceoni okupirati celu Evropu, li da bude Evropazavisna od njih to sigurno..ostali na redu mogu biti Moldavija,Estonija i Litvanija...ne verujem da ce dalje. Svaki ozbiljan covek pravi long term  planove. Opet,imas mali milion teorija, povod se lako napravi..ne mora ni da bude ovako dugo mrcvarljenje,ali eto malo po malo..se raskusuravaju veliki i uzimaju ono sto zele.

Koji ce mu?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Ne znam kakva te kontraanaliza zanima, a dva na dva detalja sam ti skrenuo paznju. Taj fasisticki Azov ima politicku tezinu koliko i Levijatan. Vojna jedinica nema dodira sa nacistickom ikonografijom. Da li su tamo nacisti ili samo ukrajinski nacionalisti (sada je svaki vojnik ukrajinski nacionalista, prirodno) stvarno ne znam niti mogu da znam, niti je to u krajnjem slucaju bitno, kada oni ne bastine tu ikonografiju niti doktrinu ratovanja nacista i to je jasno sa terena.

 

Samim tim, ovakva mentalna gimnastika je stvarno bedna u svrhu opravdanja invazije.

 

Ako hoces moje misljenje sta im je cilj - pritisak na Kijev i druge vece gradove kako Ukrajina ne bi mogla da pomogne borcima u Donjecku koji ce biti okruzeni i cilj je potpuna eliminacija i ulazak u "okupirane" delove Donjecke republike.

 

Vrlo moguce i pravljenje kontinentalne drzave od Ukrajine. Ne verujem da su sposobni da drze citavu Ukrajinu pod okupacijom.

Vidi, zacudice te da prica o ugrozenosti Rusa je totalno sporedna, i za sustinu price je totalno nebinto da li je ubijeno 400 ili 400.000 ljudi od strane nacista.

Da je samo to u pitanje Putin nikada, ali nikada ne bi ovo uradio, vec bi koristio neka druga sredstva.

 

Glavni ralzozi uapda su samo 2:

- Krim

- Nato u Ukrajini

 

Sve ostalo, ugrozenost Rusa (koja jeste bila realna, da ne ulazimo u to kolika je bila), je samo izgovor za Rusku stranu da intervenise.

 

Edited by brusli
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, BattleBender said:

Šta se dešava to sa Turskom u celoj priči?

Je l tačno da su full stali uz putina?
Je l' tačno da im je EU nudila ulazak u EU ukoliko podrže Ukrajinu?

Ovo nije naivno. Turska nije zajebancija od države.

Meni nije jedino jasno ako su saveznici, zasto salju Bajraktare Ukrajini ?

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Tursku je EU toliko puta zeznula oko tog primanja u clanstvo da su morali da se oslone na "u se i u svoje kljuse" politiku i to je najvise podiglo rejting Erdoganu.

Zna on vrlo dobro kako je pregovarati sa EU oko ulaska.

 

Turska je, da izvines, sama sebe zeznula nepostovanjem ljudskih prava, institucija, kurdskim pitanjem...

 

Svako tko misli da ce  se Putin zaustaviti dok ne osvoji istocni deo Ukrajine, bez obzira na zrtve sa obe strane, duzinu trajanja rata, obim razanja civilne infrastrukture i sankcije, je u velikoj zabludi...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...