Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 minutes ago, MeanMachine said:

ruski gas ce biti daleko jeftiniji

Kome?

Zašto misliš da Rusija mora da izvozi gas Evropi.

Pokupovaće Kinezi sav gas u slast.

Elem , Evropa uvede sankcije ali prave a ne kao sad a Putin zavrne cevku.

Kome će biti gore.

Mogu da kupe i tečni gas samo po kojoj ceni i u kojim količinama. Katar je rekao da nisu u mogućnosti da povećaju isporuke Evropi.

Ostaje SAD , kako dopremiti potrebne količine?

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

dalje ima društva, bez obzira na ekonomsko stanje

Ja sam mislio da demokratija uspeva samo u bogatim društvima.

Kad nestane para ljubav izleće krozprozor . 

Počinju da smetaju Poljski vodoinstalateri , zidari iz Estonije i tako to.

Izmili sve ono što je novac gurao pod tepih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sasa965 said:

Kome?

Zašto misliš da Rusija mora da izvozi gas Evropi.

Pokupovaće Kinezi sav gas u slast.

Elem , Evropa uvede sankcije ali prave a ne kao sad a Putin zavrne cevku.

Kome će biti gore.

Mogu da kupe i tečni gas samo po kojoj ceni i u kojim količinama. Katar je rekao da nisu u mogućnosti da povećaju isporuke Evropi.

Ostaje SAD , kako dopremiti potrebne količine?

 

 

Vama rusofilima covek sve mora da crta. Ko deca ste.

 

Ka evropi imas x gasovoda kad Kini samo jedan veliki sibirski tok tj snaga sibira dakle teorijski je nemoguce da Kina kupi sav gas koji je kupovala Evropa.

 

A kad si jedini kupac onda ti postavljas cenu a ne prodavac, dakle Kina ce da obori cenu gasa i to fino.

 

Ne ostaje samo Amerika imas i Norvesku njoj ako bude trebalo zvrnuce NATO jaja pa ce da poveca isporuke, a imas i jos neke zemlje koje izvoze tecni gas u Evropu. I da paradoks u celoj prici da je americki tecni gas sad jeftiniji od ruskog koliko sam video.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mmajstor said:

 

To pretvaranje gasa u tecno stanje pa posle vracanje u gasovito prilicno zagadjuje.... 

 

Daleko manji problem nego da se Putinu dozvoli da radi sta hoce. Lako ce se vratiti na ruski gas kad Putina njegovi maknu stim sto Rusi mogu da zaborave na visoku cenu istog jbg glupost kosta.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

Vama rusofilima covek sve mora da crta. Ko deca ste.

Uz dužno poštovanje  , vi ste funkcionalno nepismeni.

Čitajte ceo post a ne samo jedan deo.

Baš me briga i za jedne i druge.

Vuk je vuk bez obzira da li dolazi sa istoka ili zapada.

Hrani se mesom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

 

Daleko manji problem nego da se Putinu dozvoli da radi sta hoce. 

 

Ja sam mislio da smo presli tacku bez povratka. Klimu i prljavu energiju su prezentovali kao prioritetni problem broj jedan.... dok se nije pojavio Putin. 

 

Za neverne tome (djavole) 

https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/environment/2019/jul/03/booming-lng-industry-could-be-as-bad-for-climate-as-coal-experts-warn

Edited by mmajstor
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeanMachine said:

Lako ce se vratiti na ruski gas kad Putina njegovi maknu stim sto Rusi mogu da zaborave na visoku cenu istog jbg glupost kosta.

Ronal Regan da ustane iz mrtvih i zameni Putina radio bi isto , spoljna politika bi ostala ista.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

 

Vama rusofilima covek sve mora da crta. Ko deca ste.

 

Ka evropi imas x gasovoda kad Kini samo jedan veliki sibirski tok tj snaga sibira dakle teorijski je nemoguce da Kina kupi sav gas koji je kupovala Evropa.

 

A kad si jedini kupac onda ti postavljas cenu a ne prodavac, dakle Kina ce da obori cenu gasa i to fino.

 

Ne ostaje samo Amerika imas i Norvesku njoj ako bude trebalo zvrnuce NATO jaja pa ce da poveca isporuke, a imas i jos neke zemlje koje izvoze tecni gas u Evropu. I da paradoks u celoj prici da je americki tecni gas sad jeftiniji od ruskog koliko sam video.

 

 

Pa onda, nek' prekine Jevropa odma' kupovinu ruskog gasa.

 

Izgleda da sam živeo u zabludi sve ovo vreme da je ruski gas nešto posebno bitan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

 

Vama rusofilima covek sve mora da crta. Ko deca ste.

 

Ka evropi imas x gasovoda kad Kini samo jedan veliki sibirski tok tj snaga sibira dakle teorijski je nemoguce da Kina kupi sav gas koji je kupovala Evropa.

 

A kad si jedini kupac onda ti postavljas cenu a ne prodavac, dakle Kina ce da obori cenu gasa i to fino.

 

Ne ostaje samo Amerika imas i Norvesku njoj ako bude trebalo zvrnuce NATO jaja pa ce da poveca isporuke, a imas i jos neke zemlje koje izvoze tecni gas u Evropu. I da paradoks u celoj prici da je americki tecni gas sad jeftiniji od ruskog koliko sam video.

 

 

Problem je šta rezerve Norveške i Amerike nisu toliko velike plus je Amerika i sama veliki potrošač. Mislim da imaju još za 10 - ak godina. Najveće rezerve su u Iranu i Katru.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mmajstor said:

 

Ja sam mislio da smo presli tacku bez povratka. Klimu i prljavu energiju su prezentovali kao prioritetni problem broj jedan.... dok se nije pojavio Putin. 

 

 

Cemu ova paralela?

 

I slomljen prst je problem dok ne saznas da imas neizlecivu bolost, onda nekako postane mnogo manji problem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče gasa, mislim da zbog cijene LNG može da bude rešenje samo da se premosti do nekog solidnijeg rešenja. Jeste da tehnologija napreduje i da tehnička cijena proizvodnje vremenom opada, ali mislim da likvefakcija i regasifikacija neizbježno zahtijevaju ogromne količine energije, tako da postoji neki nivo ispod kojeg se neće moći.

Solidnije rešenje je, po meni, samo Afrika, jer je tamo u poslednjih 5 godina otkriveno nekoliko ozbiljno velikih polja, i ne bi me začudilo da Evropa sad ozbiljno poradi na pacifikaciji i stabilizaciji kontinenta, da bi taj gas mogla gasovodima da dovuče sebi.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

Što se tiče gasa, mislim da zbog cijene LNG može da bude rešenje samo da se premosti do nekog solidnijeg rešenja. Jeste da tehnologija napreduje i da tehnička cijena proizvodnje vremenom opada, ali mislim da likvefakcija i regasifikacija neizbježno zahtijevaju ogromne količine energije, tako da postoji neki nivo ispod kojeg se neće moći.

Solidnije rešenje je, po meni, samo Afrika, jer je tamo u poslednjih 5 godina otkriveno nekoliko ozbiljno velikih polja, i ne bi me začudilo da Evropa sad ozbiljno poradi na pacifikaciji i stabilizaciji kontinenta, da bi taj gas mogla gasovodima da dovuče sebi.

Koliko toga je pod kineskom kontrolom?

Pitam kao totalni laik koji je u par konverzacija cuo da su Kinezi ozbiljno usli u Afriku.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, jedibojan said:

Koliko toga je pod kineskom kontrolom?

Pitam kao totalni laik koji je u par konverzacija cuo da su Kinezi ozbiljno usli u Afriku.

Ne mnogo, postoje polja u kojima CNOOC ima manjinski udio i/ili se pojavljuje kao kupac, ali nisam nigdje vidio da su operator. Mislim da oni u tom domenu i dalje nemaju znanje i kapacitete koje imaju supermajors tipa Exxon, Shell, Chevron, BP, Total, ENI...

Kinezi su po Africi u infrastrukturi, kao i kod nas. Plus kreditiraju direktno države.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...