Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Znam da ne funkcioniše tako. Zapad će pojest veliko govno ako ne uvedu sto je moguće brutalnije sankcije Putinovom režimu čim prije. Valjda su naučili iz 30ih i 40ih šta se desi kad se luđak ne zaustavi na vrijeme. 

 

A sta ce kad Rusija njima uvede sankcije?

Link to comment
Share on other sites

Kad ludjak kao Toni Bler zbog kojeg je pobijeno na stotine hiljada Iracana zbog lazne optuzbe - ne da nije nije zaustavljen nego je jos i podrzan, ja se ne bih radovao da takvi ljudi odredjuju ko su ludaci a koji nisu. 

Edited by mmajstor
  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Kakve sankcije? Mogu samo uslovljavati plinom i naftom za sta ce Zapad vec naci rješenje. Eno dionice im vec počele padati, a ekonomija Rusije i Zapada se ne moze ni porediti. 

 

Naci ce zamjenu kako? Ukoliko im Rusi uvedu sankcije imamo kolaps evropske privrede, opstu nezaposlenost, plus, ni dupe nece moci ugrijati u svojim zapadnim stanovima, jedino na ljeto kad dodje. Zato lakse malo sa sankcijama, ovo je najbezbolnije rjesenje. Dvije nove nezavisne drzave, ruski mirotvorci. Napad na njih je napad na Rusiju od cega nema nista i predvidjam opste smirivanje situacije.

 

BTW: Ode cijena goriva samo tako, nafta poskupjela za 2 sata 3%, gas 7,5%!

Edited by Atreid
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nije nadjeno jer je procenjeno da je skupo i jer se ide linijom manjeg otpora i konformisticki. Uticaj energenata tog tipa na privredu je zestoko precenjen, naftni lobi je verovatno najjaci na svetu. Ako dodje do haosa i pokusaja zavrtanja slavine, oni gube uticaj i okrecemo se alternativnim izvorima energije, sto ce u pocetku sigurno izazvati ekonomsku krizu, ali niti ce ona biti depresija kako predvidjaju lobisti niti ce trajati dugo, onda cemo se osloboditi kamena oko vrata, a anticivilizacijske tvorevine konacno ostaviti daleko iza nas.

 

Zato se to nece ni desiti. Jer ako ovaj potpuno nije poludeo zna da bi mu zavrtanje slavine bilo poslednje sto ce uraditi.

 

Cuj propasce Evropa bez nafte i gasa. Uvek u istoriji je propadao onaj ko nece da prodaje sirovine, a ne onaj ko od njih pravi finalni proizvod, bilo i bice.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Isto će se desiti što se desilo u Gruziji 2008 godine, samo što su sad Rusi sačekali da prođu olimpijske igre. Koliko je zapad pomogao Gruziji tada, toliko će da pomogne i Ukrajini. Već i ovako bedna Ukrajina će totalno da bankrotira, Evropa i USA će davati neku kintu političarima, narod od toga neće videti ništa i onda na sledećim izborima dolazi na vlast neko ko se neće kačiti s Rusima, jer će narod shvatiti da im je ipak Rusija glavni trgovinski partner i da u sukobu s Rusijom mogu samo da pocrkaju od gladi. Sve već viđeno u Gruziji.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, ras kass said:

Rusija ce da uvede sankcije zapadu I tako odsece jedini izvor finansiranja koji ima.... vau???! 

 

Pa to i govorim, ukoliko zapad uvede neke ozbiljne sankcije Rusiji, dobit ce kontra sankcije sto ce urusiti kompletnu Evropu. Zato se to nece desiti. Amerika mozda hoce iz svojih interesa, ali oni i onake nemaju neki veci uticaj na ekonomiju Rusije. Cak i trziste koje eventualno izgube zapadne firme u Rusiji ce vrlo lako zamjeniti kineske, a ko ce zamjeniti ruske energente u Evropi?

 

10 minutes ago, erwin said:

Aha, jeste, sigurno je Putin pre neki dan tražio da se Nato povuče iz nekadašnjeg istočnog bloka da bi se zadovoljio ovim od danas.

 

Pa ti pregovori ce se tek nastaviti,...

 

6 minutes ago, mmajstor said:

da, prepuni smo alternativnih izvora energije.

 

Da, mislim da je najbolje da spoje cijevku u stab NATOa u Briselu, pa kad prdi tamosnja birokratija onda se od toga moze grijati Berlin. Eto, ta mi alternativa pade na pamet.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

Ja se sad mislim kako ćemo mi za gas ako Rusi dobiju finansijske sankcije ? Ako se ne varam mi po ovim sada cenam trošimo preko 500 miliona dolara gasa godišnje a kada nam prođu izbori trebaće nam 1,5 milijardi dolara. Odakle nama keš za to kada ne budu mogli krediti da se uzimaju za trgovinu sa Rusijom ? Možda nije loše da se za sledeću zimu snadbemo sa Smederevcima 🙂

 

Za naftu mislim da neće biti problema jer je to lakše kupiti na drugoj adresi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Atreid said:

 

 

Pa to i govorim, ukoliko zapad uvede neke ozbiljne sankcije Rusiji, dobit ce kontra sankcije sto ce urusiti kompletnu Evropu. Zato se to nece desiti. Amerika mozda hoce iz svojih interesa, ali oni i onake nemaju neki veci uticaj na ekonomiju Rusije. Cak i trziste koje eventualno izgube zapadne firme u Rusiji ce vrlo lako zamjeniti kineske, a ko ce zamjeniti ruske energente u Evropi?

 

Zavrtanje slavine gasa ce urusiti kompletnu Evropu? Reci mi da si ozbiljan?

 

Prvo, cena gasa da bude tri puta skuplja da ga dovlacis preko Atlantika nece urusiti Evropu. Skok cene gasa ce uciniti druge izvore energije isplativijim. Investitori ce se okrenuti ubrzanom finansiranju izvora obnovljive energije. Nastace kriza, ali ce biti kratkotrajna, a cene energeneta ce poceti da padaju. Diversifikacija izvora ce dodatno oboriti cenu energenata i Rusija bi takvom odlukom unistila samu sebe.


Nastaje hiperinflacija, autarhicna privreda iz zlatnog doba Staljina i srozavanje Rusije na nivo Centralnoafricke Republike u roku od 10 godina.

 

Zato on to i nece uraditi jer valjda nije potpuno poludeo. Mislim znam ja da njega zabole za Ruse i Rusiju, nego sto bi njegovim podanicima konacno doslo iz dupeta u glavu, a tajkuni bi mu spremili svilen gajtan.

Edited by McLeod
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mmajstor said:

 

Mozda tecni gas iz USA i onaj iz Katara... da nije to cela poenta ove igre? 

Samo je sto je taj gas mnogo skuplji, nego ruski. Nije lako dopremati gas preko okeana.

 

Sto se tice alternativnih izvora energije, to su smesne price, Evropa bi decenijama morala da trazi nacin da dobije istu kolicinu gasa koju danas dobija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mmajstor said:

 

Mozda tecni gas iz USA i onaj iz Katara... da nije to cela poenta ove igre? 

 

Nije. Ne zamajavajte se bajkama zapadnih politicara.

 

Ispricat cu nesto sad, majka jednog mog druga radila u secerani u Crvenki u onom momentu kad su Rusi zavrnuli gas, prije desetak godina, kad je to vec bilo, i kaze, nije problem, presla secerana na mazut, i radili nekoliko dana i ukapirali da onda vise secer ne mogu prodavati po toj cijeni, jednostavno vise nisu konkuretni i sami obustavili proizvodnju. E, to ti je problem sa gasom, najjeftiniji je enrgent, i ukoliko ga nemas, mozes samo staviti kljuc u bravu, pa sad zamisli Njemacku privredu koja tako zatvara svoje fabrike dok sta znam, kineske, ruske, americke.. itd. ferceraju. To se jednostavno nece desiti, ma sta god pricali zapadni politicari.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Atreid said:

 

Naci ce zamjenu kako? Ukoliko im Rusi uvedu sankcije imamo kolaps evropske privrede, opstu nezaposlenost, plus, ni dupe nece moci ugrijati u svojim zapadnim stanovima, jedino na ljeto kad dodje. Zato lakse malo sa sankcijama, ovo je najbezbolnije rjesenje. Dvije nove nezavisne drzave, ruski mirotvorci. Napad na njih je napad na Rusiju od cega nema nista i predvidjam opste smirivanje situacije.

 

BTW: Ode cijena goriva samo tako, nafta poskupjela za 2 sata 3%, gas 7,5%!

 

Ne znam da li si svjestan da preko 50% ruskog exporta cine prirodni resursi i da im je upravo EU najveci partner. U slucaju nekakvih "ruskih sankcija" (lol), Rusija gubi najjaceg partnera i mogu se okrenuti Kinezima, a vrlo dobro znamo kakvi su Kinezi i sigurno da nece biti tako nagodni kao EU. Stvarno je suludo misliti da Rusija moze urusiti europsku ekonomiju bez da sebe u potpunosti unisti. Plus bi zapadne sankcije njegovim finansijerima totalno unistile rezim, a koliko god da je lud cisto sumnjam da je i glup. Taman je ovim ludilom dovoljno osvijestio EU da cim prije smanje ovisnost o ruskom gasu i da ubrzaju razvoj alternativnih izvora energije. Dugorocno Rusija ovdje nikako ne moze izaci kao pobjednik jer im je ekonomija mnogo nestabilnija od zapadne. 

 

Takodjer fascinanto je da ti je "ovo najbezbolnije rjesenje", a upravo smo svjedocili govoru kakve je Hitler drzao 30ih godina. Covjek trazi povlacenje NATO-a iz kompletne istocne Europe. Na takvo nesto niko normalan nece pristati jer sve te zemlje vrlo dobro znaju da im je taj NATO faktor sigurnosti i da bi bez njihove zastite dozivjeli ukrajinski scenario. 

Link to comment
Share on other sites

Pa videli smo ove zime koliko su pouzdani alternativni izvori energije i šta se desi kad par nedelja nema vetra. Evropa ruski gas može da nadoknadi samo nuklearkama, ili američkim tečnim gasom, što je daleko skuplja opcija od ruskog gasa. Rusi sav gas koji ne prodaju Evropi mogu da prodaju Kinezima, svakako Kinezi pokušavaju da smanje oslanjanje na ugalj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Atreid said:

Nije. Ne zamajavajte se bajkama zapadnih politicara.

 

Vodio sam se iseckom iz onog Ruskog clanka gde Ruje tvrde da su Evropljani drasticno smanjili uvoz gasa iz Rusije od pocetka godine. Morali su od nekud da ga suptituisu, a odakle god da su uzeli on je morao biti skuplji.

Najvise sam se cudio zbog cega je i gas ovoliko skocio kada nema toliko veze sa pandemijom a i proizvodnja se lako obnovi kad se traznja vrati na prethodni nivo a ovo moze biti jedan od razloga.

 

Tako da moguca zamka Amera, cija je ekonomija vec u sranju, u kojoj bi dodatno posvadjali Evropu i Rusiju da bi oni presli na njihov gas (a usput i odustanu od Severnog toka) ne zvuci nelogicna kao jedan od motiva ovih dogadjaja.

 

Link to comment
Share on other sites

 

20 minutes ago, McLeod said:

Nije nadjeno jer je procenjeno da je skupo i jer se ide linijom manjeg otpora i konformisticki. Uticaj energenata tog tipa na privredu je zestoko precenjen, naftni lobi je verovatno najjaci na svetu. Ako dodje do haosa i pokusaja zavrtanja slavine, oni gube uticaj i okrecemo se alternativnim izvorima energije, sto ce u pocetku sigurno izazvati ekonomsku krizu, ali niti ce ona biti depresija kako predvidjaju lobisti niti ce trajati dugo, onda cemo se osloboditi kamena oko vrata, a anticivilizacijske tvorevine konacno ostaviti daleko iza nas.

 

Zato se to nece ni desiti. Jer ako ovaj potpuno nije poludeo zna da bi mu zavrtanje slavine bilo poslednje sto ce uraditi.

 

Cuj propasce Evropa bez nafte i gasa. Uvek u istoriji je propadao onaj ko nece da prodaje sirovine, a ne onaj ko od njih pravi finalni proizvod, bilo i bice.

Daj neki blizi insight u vezi precenjenosti energenata na privredu? cca 35% gasa za EU dolazi iz Rusije, taj gas pokrece elektrane, industriju, greje domove. Ako stanu fabrike, stane proizvodnja nemackih fabrika, rizikujemo da dodje do domino efekta i prelivanja na kooperativne biznise naslonjenje na njih, talase otpustanja, recesije i potencijalnih nemira koji mogu da dovedu leve ili desne ekstremiste na vlast, jer nesto nisam siguran da EU omladina hoce da sedi u dugackim gacama i bez posla kod kuce, kako bi se svet resio Putina. Tj. pre ce se stvoriti kriticna masa u EU, nego u Rusiji za skidanje rezima, ako su i jedni i drugi jednako pogodjeni sankcijama.

30 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Kakve sankcije? Mogu samo uslovljavati plinom i naftom za sta ce Zapad vec naci rješenje. Eno dionice im vec počele padati, a ekonomija Rusije i Zapada se ne moze ni porediti. 

I ti ga ovo napisa ko da treba samo da se napravi par poziva i gotovo. Da su pre 10 godina ulagali u lng terminale i dugorocnije ugovore, mozda bi sad bili u boljoj poziciji. Ovako im se vecina terminala nalazi u Spaniji, koja nema toliko dobru povezanost sa ostatkom EU. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

 

Prvo, cena gasa da bude tri puta skuplja da ga dovlacis preko Atlantika nece urusiti Evropu. Skok cene gasa ce uciniti druge izvore energije isplativijim. Investitori ce se okrenuti ubrzanom finansiranju izvora obnovljive energije. Nastace kriza, ali ce biti kratkotrajna, a cene energeneta ce poceti da padaju.

 

Hoće to tako brzo u igrama tipa Civilizacija, realan život je nešto drugo.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2022 at 9:13 PM, alpaka Bereta Sida said:

NATO i danas ima itekako smisla. Sovjetski Savez mozda jeste nestao ali ideja tog nekog saveza gdje bi Rusija bila dominantna i stvarala neki svoj "ruski svet" je itekako ziva. Utihnula jedok je Rusija bila slabija, sada kad su ojacali ponovo je budna sto upravo i vidimo. Ukrajina bi u tom slucaju bila samo pocetak. Takve stvari od Rusije vidimo i po nekim zemljama EU i nekim koje imaju namjeru postati dio EU. Evo Prva BiH. Ruski uticaj u BiH je prilicno stetan i doprinosi destabilizaciji drzave. 

 

Bilo kakav strani uticaj u BiH je stetan, ali ova tri naroda to niakko da shvate nego bi pre da budu banana drzava i strani protektorat nego da se sednu i dogovore se. Ovde sam morao da te citiram jer pominjes recimo konkretno samo Ruse koji zajedno sa Dodikom trube o postovanju Dejtona i zalazu se za postovanje istog, dok bi Britanci da rasporedjuju svoju vojsku u BiH valjda uvredjeni sto su izlazkom iz EU sami sebi marginalizovali pa bi da silje patku malo nad onima koji ne mogu da uzvrate. Samo ne znam ko to vojno preti BiH, ja zaista nisam cuo da Dodik pominje vojno resenje bilo cega za razliku od Bakira i generala. Osmo svetsko cudo bi bilo da se neko os ovih stranih sila seti da otvori neku fabriku i da se zabave stvarnim problemima naroda u BiH, ako im je uopste cilj neko stabilizovanje situacije. Trebali bi malo da se rasporede u Ukrajini i da pokazu tu svoju silu...

 

Nije mi namera da se raspravljam sa tobom, nego da ti ukazem da gresis jer mi se cini da naginjes ka tome da BiH zorom treba unitarizovati bez dogovora sa ostale dve strane, posledice takve politike se vide ali je paradoksalno sto na decentralizacije sada najvis erade Hrvati koji su imali nacionalni sabor pre neki dan, ako se ne varam i da su jasno stavili do znanja da ce, ukoliko se nastavi njihova marginalizacija, oformiti treci entitet. Ono sto pokusavam da kazem, nikakva strana vojska na tlu suverene drzave nije potrebna dok sama ta drzava ne postane clanica nekog vojnog saveza, narocito to nije dobro u BiH jer nema potrebe za militarizacijom vec suprotno. Ekonomija je glavni problem svima na Balkanu, pustite NATO i Ruse koji nas koriste kao piune u svojoj geopolitickoj borbi....

On 2/20/2022 at 9:13 PM, alpaka Bereta Sida said:

 

NATO Rusiji ne prijeti u smislu teritorijalne sigurnosti sasvim sigurno. Raketni sistemi u Poljskoj i Rumuniji nisu ofanzivni. NATO jeste prijetnja Rusiji u smislu stvaranja te nove zone uticaja ali tu je NATO itekako potreban jer zemlje koje Rusija dozivljava kao svoju zonu ni po koju cijenu ne zele nazad pod njihovu cizmu.

Ovo je teoretski tacno, ali u praksi nije. Isto bi reagovala SAD kada bi Rusi rasporedili rakete srednjge dometa na Kubi, ili Kina ukoliko bi SAD rasporedila svoje rakete na Tajvanu. Ima li teoretski Srbija pravo da kupi oruzije od koga hoce? A sta bi se desilo da odluci da kupi od Rusije S400? A pitam te i ovo, da li je Zapad spreman da Srbiji ponudi neko slicno oruzje iz svog arsenala ako vec ne dozvoljava da kupi od Rusa?

 

Jednostavno ni jedna super sila nece da dozvoli da je opkoljavaju i da njenim granicama druga strana potencijalno ostvari takticku prednost. Na onom cuvenom samitu Putin je jasno rekao sta mu je crvena linija, teoretski su Ukrainci u pravu, naravno da imaju pravo da sa svojom drzavom rade sta hoce i da grade svoju buducnost kako oni hoce kao i svaka suverena drzava. Ali u praksi to nije tako i vlada zakon jaceg, nista nije SAD bolji od Rusa po tom pitanju, govorim o spoljnoj politici da neko ne skoci i pocne da trubi o demokratiji.

Jednostavno Ukrajina nije shvatila da je Zapad ne zeli i da nisu spremni da je integrisu ubrzanim putem, jbg trebali su da samo bace pogled na nas region gde se EU zestoko muci sa dve male drzavice i ne pada joj na pemet da se prosiri na ovo podrucje, a ocekivali su da ce EU da rizikuje milijarde u razmeni sa Rusijom i da potencijalno ugrozi snadbevanje energentima, istovremeno troseci ogromna sredstva pokusavajuci da integrise ogromnu zemlju od 45M stanovnika. Smesno je kakvu su "spiku" Ukrainci progutali.

On 2/20/2022 at 9:13 PM, alpaka Bereta Sida said:

Najbolje bi bilo da se Ukrajina obaveze da ne smije uci u NATO, a zauzvrat Rusija im vrati Krim i prestane podrzavati separatiste na istoku i obaveze se da se nece mijesati u unutrasnja pitanja Ukrajine no i najvecem laiku je jasno da ja takvo nesto nemoguce. 

 

Zar ovo nije de facto Minski sporazum? Cini mi se da su Merkel i Makron ovo resenje izboksovali za Ukraince ali da su ovi slepo slusali Anglosaksonce i slepo sebe doveli pred ni malo lak izbor sada?

22 hours ago, Devil In My Pants said:

Svako gleda svoje interese. Nemci su za manje od 50g uspeli da skinu Hitlera iz zaostavstine, verovatno zato detputa mere,jednom seku.

Englezi su u prst u dupe sa Amerima. Kad bi vec stavio neki zajednicki cilj Rusije, USA i Kine...tobi bila destabilizacija Evrope. Oni to rade na razne nacine, sto Brexit, sto kesiranjem nekim maloumnim evropskim liderima ili strankama da budu eu skeptici. Njima jaka i jedinstvena evropa ne leze i kao sto vidis hebu nas kako stignu na razne nacine,tu bih dodao cak i migrante.

 

Sta je bas tacno tu, koje se igre igraju, sam Bog zna,ali mislim da ako se slucajno desi rat, da nece biti samo izmedju Ukrajne i Rusije..cak i neke male zemlje mogu da se umesaju na stranu Ukrajne. Rusija svakako nema ekonomsku moc da ratuje dugo i onako su relativno siromasna zemlja.

 

Iskreno meni je Spanija merak,ne znam nni koja joj je politika, toliko su neutralni i nezainteresovani za ta ratna stanja da im se divim.

 

Englezi su destabilizirajuci faktor gde god da su umesani, oni bi da vedre i oblace optereceni izgleda nekom mitomanijom o svojoj velicini nekada kada su kolonizovali pola sveta, u praksi su podguzna muva SAD i zajedno predvode taj blok.

Ovo za EU se slazem, zato i kazem da cilj Eu treba da bude sopstvena vojska i smanjenje zavistnosti od ruskih energenata, mada ne vidim da Rusi imaju neku nameru da ucenjuju EU isporukom energenata, ali svakako bolje je da EU ima plan B. Zasto bi EU toliko placala NATO kada te pare moze pametnije da utrosi, znam da je ovo banalizovanje, ali generalno EU ne treba neka skupa vojska, mislim da su migracije i potencijalni terorizam veca pretnja EU nego neka drzava koja bi konvencionalnim ratom napala EU. Svakako da ovim velikim igracima ne odgovara radjanje 4. super sile, apsolutno se slazem da sve tri strane kada god mogu pokusavaju da razbiju jedinstvo u EU svojim uticajem preko neke od clanica, zato sam i bio srecan kada su Englezi izasli iz EU, oni nikada i nisu bili deo Evrope, jednostavno su uvek bili priklonjeniji SAD izigravajuci "meki trbuh" EU u korist SAD.

 

 

Sto se tice ovih najnovijih desavanja, ja i dalje mislim da je ovo predstava Rusa jer ne mogu tek tako da odstupe i odu osramoceni i da ce prihvatiti ovaj samit i tamo pregovarati sa SAD o resenjuza ovu krizu. Ne verujem da ce ici na ratnu opciju, sem ako Ukrajina ne napravi neki sulud potez. Trebali su da ispostuju minske sporazume i da se oslobode ovog balasta, sada se jako malo pitaju o sopstvenoj sudbini, resice veliki to pitanje a njima ce samo da daju blanko papir da potpisu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

I ti ga ovo napisa ko da treba samo da se napravi par poziva i gotovo. Da su pre 10 godina ulagali u lng terminale i dugorocnije ugovore, mozda bi sad bili u boljoj poziciji. Ovako im se vecina terminala nalazi u Spaniji, koja nema toliko dobru povezanost sa ostatkom EU.

 

Pa upravo to je glupost EU. Pozudati pretjerano u jednog dobavljaca bilo koje sirovine je suludo. Pogotovo kad je taj dobavljac velika sila koja te dozivljava kao protivnika. Kriza je svakako neizbjezna i nece biti rijesena u kratkom roku. Dugorocno ce naci rjesenje svakako. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...