Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Germany's Bundestag has supported a resolution filed by the government coalition, which includes an obligation to supply Ukraine with "additionally necessary long-range weapon systems and ammunition."

 

Tačnije odbijen je predlog opozicije ali su usvojili svoj predlog koji im ostavlja tu mogućnost u budućnosti. To je verovatno kompromis jer su SPD kolaciioni partneri pretili da će podržati predlog CDU koji je na kraju odbijen. Na kraju su se opredelili da i u njihovom zakonu ostave tu mogućnost ali da za sada ne šalju, videćemo da li je Šolc još nešto morao da da za ovaj kompromis.

 

Večeras bila odlična emisija o ratu na RTS, uglavnom se pričalo o Rusiji ali je bilo još nekih tema. Za divno čudo bez rusofilija ekipe. 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, JohnnyDragon said:

Kad planiraju da pošalju, kad ovi dodju do Kijeva?

Idiotizam.

Nemacka privreda je u padu, i to uglavnom sto je dosta oslonjena na industrijsku proizvodnju. Osim cene radnog sata koja je visoka, sledeca bitna stavka je cena energije koja je mnogo veca nego pre ovog rata. Sreca je sto su ova i prosla zima bile jako blage, inace bi cena energenata bila jos veca. Posledica je jacanje krajnje desnice, a mislim da ce i "levica" odnosno krilo Sare Vagenkneht poceti da odnosi sve vise glasova. Obe strane su protiv sankcija rusiji i za nastavak kupovine energenata od njih. Trenutno koalicija ima katastrofalno malu podrsku biraca i prevelika podrska Ukrajini bi je sigurno jos vise smanjila.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tezej said:

Nemacka privreda je u padu, i to uglavnom sto je dosta oslonjena na industrijsku proizvodnju. Osim cene radnog sata koja je visoka, sledeca bitna stavka je cena energije koja je mnogo veca nego pre ovog rata. Sreca je sto su ova i prosla zima bile jako blage, inace bi cena energenata bila jos veca. Posledica je jacanje krajnje desnice, a mislim da ce i "levica" odnosno krilo Sare Vagenkneht poceti da odnosi sve vise glasova. Obe strane su protiv sankcija rusiji i za nastavak kupovine energenata od njih. Trenutno koalicija ima katastrofalno malu podrsku biraca i prevelika podrska Ukrajini bi je sigurno jos vise smanjila.

Jacanje desnice ( AFD, sada i Werteunion) nema veze sa Rusijom i Ukrajinom. Nema veze ni Sahra Wagenkecht.

Oni su jaki zbog migranata, a jeste tako da su protiv sankcija Rusiji, ali nije taj momenat to sto njima donosi glasove.

Ljudima je preko qrtza klima, woke, ispiranje mozga.

 

Mislim da Nemacka nece Ukrajini slati Taurus.

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Selina said:

Jacanje desnice ( AFD, sada i Werteunion) nema veze sa Rusijom i Ukrajinom. Nema veze ni Sahra Wagenkecht.

Oni su jaki zbog migranata, a jeste tako da su protiv sankcija Rusiji, ali nije taj momenat to sto njima donosi glasove.

Ljudima je preko qrtza klima, woke, ispiranje mozga.

 

Mislim da Nemacka nece Ukrajini slati Taurus.

I ja ovako razmisljam

 

Off topic je ali najbitniji razlog rasta inflacije i pocetak dislociranja proizvodnje iz Nemacke je skupa energija - povezana sa ratom u Ukrajini. Raste nezadovoljstvo i daje dodatni podsticaj ekstremnijim strankama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ne znam o koj ceni energenata pricamo, ali prirodni gas je danas jeftiniji nego u pretpandemijsko vreme 2019.
sto se tice nafte, jeste skuplja nekih 25% u odnosu na vreme pre pandemije, ali je 50% jeftinija nego na pocetku invazije, dakle negde do sredine 2022.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj preovladjuje raspolozenje koje je za podrsku Ukrajini. Tacno je da rastu ekstremi, ali nije ni blizu raspolozenje pro-rusko kako zele trolovi da prikazu, ono je i medju pristalicama AfDa manjinsko, ili nebitno pitanje. Oni su u lajt nemacki svet fazonu Nemacka Nemcima i tako te neke avangardne idejice, sa Rusijom to nema neke veze.

 

Ovi problemi postoje jer je Solc ocigledno duduk za politiku, ekstremno netalentovan i neharizmatican lider koji ce ubrzo u istoriju. On gleda da manevrise na nacin koji nece CDU instant vratiti na vlast i svaki potez vuce kroz tu prizmu i zabija autogol za autogolom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Tezej said:

Nemacka privreda je u padu, i to uglavnom sto je dosta oslonjena na industrijsku proizvodnju. Osim cene radnog sata koja je visoka, sledeca bitna stavka je cena energije koja je mnogo veca nego pre ovog rata. Sreca je sto su ova i prosla zima bile jako blage, inace bi cena energenata bila jos veca. Posledica je jacanje krajnje desnice, a mislim da ce i "levica" odnosno krilo Sare Vagenkneht poceti da odnosi sve vise glasova. Obe strane su protiv sankcija rusiji i za nastavak kupovine energenata od njih. Trenutno koalicija ima katastrofalno malu podrsku biraca i prevelika podrska Ukrajini bi je sigurno jos vise smanjila.

 

I DDR je imao nisku cijenu energenata. I Ruse u Berlinu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Izašao je produženi snimak "osvajanja krinkija". Naime Rusi su poslali dvojicu nesretnika da okače zastavu na ničijoj zemlji u Krinkiju, poptuno uništenom delu sela. To im je uspelo i zatim se na snimku koji sam kačio vidi da posle beže u pravcu šume.

 

Danas je izašla dopuna, u šumi ih je čekao 3. član grupe pa su nastavili dalje u dubinu šume. Zatim ih stižu dronovi i polivaju bombama, najverovantije su sva trojica poginula, jedan sigurno. To je cena "peglanja" ministrove laži.

 

Evo ispitivanja iz Nemačke :

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

ne znam o koj ceni energenata pricamo, ali prirodni gas je danas jeftiniji nego u pretpandemijsko vreme 2019.
sto se tice nafte, jeste skuplja nekih 25% u odnosu na vreme pre pandemije, ali je 50% jeftinija nego na pocetku invazije, dakle negde do sredine 2022.

Mozda je tako na berzi, ali u realnom zivotu nije. Ja sam se juce sokirao kada sam video da sam litar dizela, doduse onog kao boljeg platio 216 dinara. Secam se pocetka invazije i da nisam mogao da verujem da ce preci 200. Za vreme korone je palo na 140-150, a nakon pandemije je skocilo mozda na 180. Pricam sve vreme o aditiviranom dizelu, dakle isti proizvod.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Venger said:

Mozda je tako na berzi, ali u realnom zivotu nije. Ja sam se juce sokirao kada sam video da sam litar dizela, doduse onog kao boljeg platio 216 dinara. Secam se pocetka invazije i da nisam mogao da verujem da ce preci 200. Za vreme korone je palo na 140-150, a nakon pandemije je skocilo mozda na 180. Pricam sve vreme o aditiviranom dizelu, dakle isti proizvod.

 

Pa dobro, nemoj da si na kraj srca. Mora od nečeg da se plate sendviči, parizer i one crvene za kupovinu glasova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Venger said:

Mozda je tako na berzi, ali u realnom zivotu nije. Ja sam se juce sokirao kada sam video da sam litar dizela, doduse onog kao boljeg platio 216 dinara. Secam se pocetka invazije i da nisam mogao da verujem da ce preci 200. Za vreme korone je palo na 140-150, a nakon pandemije je skocilo mozda na 180. Pricam sve vreme o aditiviranom dizelu, dakle isti proizvod.

 

To je zbog ogromnih akciza kod nas. Zato je skoro svuda gorivo i jeftinije nego kod nas. 

 

Ali da li si siguran da si platio litar 216? Pre pola sata sam sipao za 206. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Selina said:

Ljudima je preko qrtza klima, woke, ispiranje mozga.

 

I meni je preko kurca klima, više je i ne uključujem, lepo se skinem go kad je vruće i milina. :classic_smile:

 

Što se ostalog tiče, čini mi se da Tezej ima određenu poentu. Nemcima nije lako, njihova ekonomija se zasniva na industriji, uvoze jeftine sirovine a izvoze proizvode za velikom dodatnom vrednošću, a to su ostvarili dobrim delom zahvaljujući jeftinim sirovinama i energiji iz Rusije. Osim toga, potrebna im je radna snaga, stanovništvo stari, što znači da je potrebna imigracija, a imigranti daju svakojake argumente desničarima i sličnima.

 

Negde sam skoro čitao da se za energente dosta više plaća u Nemačkoj nego u ostatku EU, ne znam koliko tu ima istine, našao sam ovo:

 

https://www.euronews.com/next/2023/03/29/energy-crisis-in-europe-which-countries-have-the-cheapest-and-most-expensive-electricity-a

 

Ima takođe i ovo:

https://www.statista.com/statistics/1346785/gas-prices-development-commercial-industrial-customers-germany/

 

E sad, vesti kažu da je cena gasa ovih dana znatno pala, pa ostaje da se vidi da li je u pitanju kratkoročna ili dugoročna promena.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da je ovo predaleko za UKR PVO. Jedino ako je lakše oštećen iznad Azovskog mora pa da je uspeo oštećen da doleti do mesta pada. 

 

Novi set sankcija od SAD. Dodato 300 ljudi. Totalne sankcije za platni sistem "Mir". Zatim set sankcija za firme širom sveta koje su omogućavale Rusiji da krše sankcije, od kojih je nama zanimljiv ovaj deo :

 

 

Serbia-based technology exporters

 

Serbia-based Kominvex DOO Beograd (Kominvex) has exported tens of millions of dollars’ worth of goods and equipment to Russian electronics companies. Serbia national Marko Svorcan (Svorcan) is the director and owner of Kominvex.

Serbia-based Soha Info DOO Novi Banovci (Soha Info) has exported millions of dollars’ worth of dual-use electronics to Russia. Serbia national Dragan Dragas (Dragas) is the director and owner of Soha Info.

Serbia-based Goodforwarding DOO Beograd (Goodforwarding) has made hundreds of shipments to Russia since February 24, 2022, including of electronic goods necessary for the production of missiles, drones, and munitions.

Serbia-based Research and Development Company TR Industries (TR Industries) specializes in the development of electronic radio equipment, intelligence optoelectronic systems, and navigation systems. TR Industries has sent items such as integrated circuits and multilayer ceramic capacitors to Russia. The main recipient of shipments from TR Industries was Russia-based Arteks Limited Company (Arteks), which is involved in the wholesale of machine tools, installation of machines and equipment, and repair of equipment. 

Kominvex, Svorcan, Soha Info, Dragas, and TR Industries, were designated pursuant to E.O. 14024 for operating or having operated in the technology sector of the Russian Federation economy. Goodforwarding was designated pursuant to E.O 14024 for operating or having operated in the transportation sector of the Russian Federation economy. Arteks was designated pursuant to E.O 14024 for operating or having operated in the manufacturing sector of the Russian Federation economy. 

 

 

 

Čini mi se prvi Abrams koji je snimljen u akciji na frontu. Negde is okoline Berdičija je tukao po Stepove, severno od Avdivke.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pao je otprilike 200km od Vuledara. Selo Trudovaya Armeniya u Rusiji. Obzirom da ozbiljan PVO sigurno nije na liniji fronta znači bio je negde 220-250km od te tačke. Zato mislim da je možda došlo do lakšeg oštećenja negde bliže koje se pogoršalo kasnije pa se tamo srušio.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 033zero330 said:

Nisam gledao tačno gde...

The plane was brought down between the Russian cities of Yeysk and Krasnodar, over the east coast of the Sea of Azov, in a joint operation by the air force and the Defense Intelligence Directorate (GUR), a GUR source told CNN.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...