Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

44 minutes ago, sreta-steta said:

Avdijevka je vec pala, pitanje je samo sta su Ukrajinci naucili iz predhodnih bitaka, da li ce se povuci na vreme ili opet pustiti ljude da izginu. 

 

Nema od pada nista, s obzirom da je Priguzin mrtav, a i dobar deo vagnerovaca. Ceceni su izginuli u Marijupolju, Vagner u Bahmutu, ovo obicno meso nema sta da trazi u Avdijevki. 

Link to comment
Share on other sites

Zaluzni je ranije rekao da nece braniti Avdijevku do poslednjeg vojnika i da od iste ne treba praviti predstavu. To je bio odgovor na ono što je Zelenski rekao nešto tip da od Avdijevke zavisi rat.

 

Tako da nije uopšte nemoguće da će Rusi zauzeti istu ali da je to nekakav ogroman preokret nije plus su gibici ogromni. E sad možda Zelenski smatra da ako bi pala protivnici pomoći Ukrajini bi to iskoristili.

Link to comment
Share on other sites

Pa ko onda ratuje kad su svi izginuli majku mu? A da zatvorenici, a tamo Zaluzni trazi 500k novih mobika... nesto vam ne fercera ta logika. Front je previse dugacak u Avdijevki, odbrana je popustila na vise mesta i to je glavni razlog zasto ima izvestaja o borbama na potpuno neocekivanim mestima. Nemaju Ukrajinci ljudstva da brane proboj severno i da drze odbranu na jugu. U isto vreme im je ugrozen front u Robotinu, kod Bahmuta se Rusi priblizavaju Casiv Jaru, itd... Sve je to overstrech za njih, pogotovo ako Amerikanci nastave da zatezu sa isporukama oruzja. 

@MeanMachine upravo tako. Avdijevka nije uopste strateski vazna kao Casiv jar npr... Nisam cuo da od Avdijevke zavisi rat? Mislim d aje to pricao za Bahmut?

Edited by sreta-steta
Link to comment
Share on other sites

Skoro je to rekao Zelenski i za Avdijevku. Ne mogu da guglam ali sam prilično siguran.

 

Moguće da je sad više u pravu jer repsi neće da daju pomoć i traže da bi je dali da im Zelenski objasni kako će rat dobiti sa dodatnih 60 milijardi. Ako bi pala Avdijevka imao bi samo veći problem da ih ubedi.

Link to comment
Share on other sites

cnn

 

In a surprise trip to Avdiivka in late December, Ukrainian President Volodymyr Zelensky described the battle for the town as an “onslaught,” adding that the battle could in many ways “determine the overall course of the war.”

Ukraine’s leaders appear conscious of the criticisms around the defense - but subsequent fall - of Bakhmut in 2023, acknowledging the obvious tensions between holding on to locations without huge strategic significance and protecting the lives of soldiers.

“Every piece of our land is precious to us,” army chief Valery Zaluzhny said, but in Avdiivka, “there is no need to do anything remotely reminiscent of a show.”

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 

Poklonu se u zube ne gleda....

 

spacer.png

jasta.

mada gledam sad sta ti je namacka sirotinja. 4 helikoptera, CETRI.

 

kad se samo setim kako su onomad rusi nama poklonili 6 migova koji su doduse samo u voznom stanju jer su sa letenjem zavrsili za samo milijardicu necega cega se sada gade dolazim do zakljucka da je nemacka pred kolapsom. ubio ih putler :classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, HAMMER said:

jasta.

mada gledam sad sta ti je namacka sirotinja. 4 helikoptera, CETRI.

 

kad se samo setim kako su onomad rusi nama poklonili 6 migova koji su doduse samo u voznom stanju jer su sa letenjem zavrsili za samo milijardicu necega cega se sada gade dolazim do zakljucka da je nemacka pred kolapsom. ubio ih putler :classic_sad:

Šest, plus rezervni delovi....

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, djura.net said:

A rece onomad Orban da Madjarska sigurno nece biti poslednja clanica NATO koja blokira Svedsku, tako da mislim da opet 'tvrde pazar'.

Kroz ove nestabilne godine Madjarska se bas predstavila kao nelojalan partner i saveznik, bas bas razvili losu reputaciju.

 

Inace, onaj slovacki Orban je danas, valjda, u Kijevu, videcemo sta ce da dogovoreno. A Putin ubrzo ide u Severni Koreju, bas da vidimo kako ce da im se zahvali za oruzje koje su dobili poslednjih meseci.

Često se neke zemlje cenjkaju i tvrde pazar, uključujući Tursku. To im je u tradiciji. Za Mađare ne znam šta oni traže, možda da, a možda i ne, videćemo u budućnosti.

Mađarima ovo inače nije prvi put da se usprotive svima, sećate se izbegličke krize gde su svi pričali da su mađari nehumani, da se ne ponašaju solidarno sa ostalima u EU, da gledaju samo sebe, da treba da misle na viši cilj i slično, a ovi rekli ma nećemo nikog da primimo i tačka. Inače svi sada kukaju zbog tih istih izbeglica koje su insistirali da se prime, naročito nemci, a Merkel je bila glavna zagovornica primanja ogromnog broja migranata. Pa su postavljali ograde i kojekakva čudesa jer su ukapirali zajeb. Iz prve ruke sam čuo kako je Hamburg bio divan i miran grad dok je sada ne daj bože što se tiče bezbednosti, geto u nekim delovima... ali da ne širim priču u offtopik.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 033zero330 said:

Ovo je prvi napisao putaljski flightbomber na telegramu i gotovo je odmah kasnije izbrisao.

to je zvanicna vest ruskih drzavnih medija a koju su prenele sve zapadne agancije uz ogradu da ne mogu da potvrde tacnost.

navodno su ti zarobljenici isli na dogovorenu razmenu sa Ukrajnom, a bio je ukljucen jos jedan avion sa 80 zarobljenika koji se vratio posle incidenta. 

Link to comment
Share on other sites

Iljušin Il-76

Iljušin je sposoban ponijeti teret od 40 tona, na udaljenost od 5,000 km za manje od 6 sati.

Kako su russi samo obzirni prema zarobljenicima. Imaju bolji prevoz nego sami russi u russiji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Dragan

 

Koji moj bi Rusi dizali medijsku dreku sto su im oborili jos jedan avion koji vozi dzebanu? Pa A-50 je daleko vise boleo nego ovaj IL-76. 

 

Jasno je da Rusima itekako ide u prilog da se desilo ovo sto oni tvrde i zato dizu dreku. Druga strana nije jos izasla sa jasnim saopstenjem koliko mi se cini (nije nemoguce da je ovo neki unutar ukrajinski sukob npr Zelenski bi ovo mogao da iskoristi da smeni Zaluznog) a i prilicno nelogicno da bi tako blizu fronta leteli sa avionom koji nicemu ne sluzi za sam rat pa jos dopremali municiju. Mogu da slete dalje i dovezu municiju.

 

Elem IL-76 se koristi jer ima veliki dolet i izuzetno je pouzdan plus ga imaju mnogo, dolet je itekako bitan jer verovatno zarobljenike drze u zabiti Sibira. Elem IL-76 su vec prevozili zarobljene Ukrajince i to na Belgorodski aerodrum, kazu da je ovo fotografija od ranije:

 

 

 

IL76.jpg

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Zašto bi putinovci lagali da se to desilo ? Možda zato što trenutno niko ne žali što im je oboren još jedan avion u tako kratkom vremenu. To može biti klasično spinovanje priče gde sada svi pričaju o svemu osim o činjenici da je izgubljen još jedan avion. No videćemo, ako je ovo istina Ukrajinci će dobiti tela poginulih pa će uraditi autopsiju i obzirom na veliki broj poginulih po rusima moraće objaviti šta se desilo. 

 

Postavlja se pitanje šta će tako ranjiv avion praktično iznad linije fronta ? To se nikad ne radi.

Link to comment
Share on other sites

pa bilo je 9 clanova posade u avionu svakako, tako da je i 9 ruskih vojnika nastradalo.
inace je za danas bila najavljena razmena zarobljenika.

cnn

 

Ukraine says a prisoner of war exchange with Russia had been due to take place today (Wednesday).

“It is not happening at the moment,” Andriy Yusov, from Ukraine’s Defense Intelligence, told CNN.

Russia has said the crashed plane was carrying dozens of Ukrainian prisoners of war, but CNN has been unable to verify the claim.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Zašto bi putinovci lagali da se to desilo ? Možda zato što trenutno niko ne žali što im je oboren još jedan avion u tako kratkom vremenu. To može biti klasično spinovanje priče gde sada svi pričaju o svemu osim o činjenici da je izgubljen još jedan avion. No videćemo, ako je ovo istina Ukrajinci će dobiti tela poginulih pa će uraditi autopsiju i obzirom na veliki broj poginulih po rusima moraće objaviti šta se desilo. 

 

Postavlja se pitanje šta će tako ranjiv avion praktično iznad linije fronta ? To se nikad ne radi.

 

Khm nije prvi put da sa IL-76 dovezu zarobljenike u Belgrod tako kazu prorusi plus su postavili sliku od ranije, koji sam ja postavio.

 

Po Rusima svaki put se najjavi let da ne bi IL-76 bio oboren.

 

GRU potvrdjuje da su imali najjavu da ce zarobljenici biti razmenjeni danas ali nisu znali da ce biti u avionu rekao bih da je ovo damage control. 

 

U teoriji nije nemoguce da su Rusi namerno poslali avion bez da jave Ukrajincima ali to je onda vec teorija zavere.

 

Inace sumnjam da je neko od zvanicnika naredio da se avion obori vec jednostavno posada baterije koja je u zasedi nije mogla biti obavestena i to je to. Ne vidim sta Ukrajina dobija obaranjem aviona, videh bisere da je to poruka ostalima sta ih ceka ako se predaju sto je nebulozno jer onaj ko se preda on gleda da spasi glavu u tom momentu bas ce da razmislja da li ce ga kasnije oboriti njegovi pri razmeni a ako bas hoce moze da zahteva da ne bude razmenjen.

 

Teorija zavere sa ukrajinske strane koja im pada napamet je da ovo podmetanje izmedju samih Ukrajinaca. Prica se da Zelenski hoce da zameni Zaluznog sa Bundovim.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ako te dobro razumem ti tvrdiš da rusi kod svake razmene daju ukrajincima plan kako će da dovedu zarobljenike do mesta razmene ? Ja nikada za tako nešto nisam čuo ni u jednom ratu. Ako može izvor za takvu informaciju ? Po meni nema nikakve logike da se protivniku govori bilo šta osim na kom mestu će biti razmene. Pogotovo za tako nešto nema potrebe za Ruse koji itekako imaju dubinu teritorije i nemaju apsolutno nikakve potrebe da lete tako blizu liniji razdvajanja.

 

Ako se ispostavi da su poginuli zarobljenici pre će biti da su namerno leteli tuda da isprovociraju ovako nešto, no da ne razrađujem sada teorije dok ne dobijemo proverenu informaciju šta se desilo. Ako je ovo tačno realno niko putinu neće zameriti članove posade ali će gadno uticati na moral u UKR.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Stvarno nisam strucnjak za rat kao vecina na ovoj temi. Ali mi deluje zdravorazumski da se obavestavaju o transportu zarobljenika za razmenu. Ipak je to ratna zona i deluje mi nerealno veliki i nepotrebni rizik da se transport odvija tajno dok se ne nadju. Mislim, sta bi onda sprecavalo Ukrajince da raketom pogode  ruski kamion pun ukrajinskih vojnika? Mislim, ako oni ne znaju ko je unutra, to je legitimna meta. I obrnuto naravno. A ipak se to ne desava. Bar koliko znamo. Ili pricate samo za avione?  Ali opet? Cak i da se to odvija iskljucivo na nekoj bezbednoj teritoriji, sa dronovima nista nije daleko i bezbedno.

Edited by feanorlfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, feanorlfc said:

Stvarno nisam strucnjak za rat kao vecina na ovoj temi. Ali mi deluje zdravorazumski da se obavestavaju o transportu zarobljenika za razmenu. Ipak je to ratna zona i deluje mi nerealno veliki i nepotrebni rizik da se transport odvija tajno dok se ne nadju. Mislim, sta bi onda sprecavalo Ukrajince da raketom pogode  ruski kamion pun ukrajinskih vojnika? Mislim, ako oni ne znaju ko je unutra, to je legitimna meta. I obrnuto naravno. A ipak se to ne desava. Bar koliko znamo. Ili pricate samo za avione?  Ali opet? Cak i da se to odvija iskljucivo na nekoj bezbednoj teritoriji, sa dronovima nista nije daleko i bezbedno.

 

Pa nećeš gađati kamion koji prilazi mestu gde je dogovorena razmena. A nema nikakve logike da se taj kamion vozi linijom fronta do tog mesta pošto postoji dubina teritorije kojom može da ide. Ali nema nikakve logike da ideš avionom tamo gde inače nikad ne ideš. Zašto bi transportni avion leteo tuda kada njihovi avione uopšte ne lete blizu granice odkako su im oborili one avione kod Brajnska.

 

Ne kažem ja da se to nije desilo samo ja nikad nisam čuo za tako nešto pa tražim izvor da vidim koliko je verodostajan. Da ti referišeš protivniku kako ćeš da dovezeš njegove zarobljenike u tvoju pozadinu iz Moskve koja je par hiljada km odatle. Mogli su UKR iskoristiti to da ulete sa svojim avionom u taj prostor pa da im stuku neku ogromnu fabriku. To se nikad tako ne radi baš zbog toga što ne želiš nejasnoće na liniji razdvajanja. Obično se dogovori mesto razmene, utvrdi su krug oko tog mesta na kom se proglasi da nema dejstva taj dan i sprovede se razmena. Nema potrebe da ja obaveštavam protivnika kako ću iz neke zabite da transportujem njegove ljude.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Covece koji krug dejstva kad HIMARS a i Grad unapredjeni moze da dobaci do Belgroda? Koliko bi onda krug morao biti da bi se kolona zarobljenika bila sigurna? Isto vazi i sa sa strane Ukrajine, neki Rusi bi mogli da pomisle da je kolona desetinama km iza fronta nekakvo ukrajinsko pojacanje.

 

Elem ovo nije prvi put da IL-76 sa zarobljenicima sleti u Belgorod i odatle ih vozilima dovezu na dogovoreno mesto razmene. 

 

Da je prvi put pa da kazemo Putin namerno ih zrtvovao. 

 

Plus sto je na tviteru prvo plasirana prica da IL-76 je vozio S-300 rakete, pa onda da je vozio nesto iz Irana, pa onda da nema zarobljenika jer nema nigde leseva, pa onda da je spisak lazan...

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

HIMARS kolonu u pokretu može samo da mrzi. Tako nešto se do sada u ratu nikad nije desilo jer je prilično jasno ako par autobusa ide u pravcu mesta razmene o čemu se tu radi. Nema šanse da dođe do zabune kada pričamo o kopnu. Pogotovo što niko i ne izviđa prostor dalje od 10-20 km na taj način da može pokretne mete da detektuju i dejstvuje po njima.

 

Ja ne kažem da se ovo nije desilo ali mi je ruska verzija događaja prepuna rupa a najsumnjivije mi je što su tako brzo reagovali i zatrpali medijski prostor svojom verzijom. Tako da čekam da čujem drugu stranu jer ako poginulo 60 Ukrajinaca to Ukrajinci ne mogu sakriti bez neke izjave za javnost.

Link to comment
Share on other sites

https://www.bbc.com/news/world-europe-68083739

 

Zvanično, Ukrajina je skinula taj avion kod Belgoroda. I da, prenosio je Ukrajinske zatvorenike. Ukrajinska obaveštajna služba kaže da nije bilo obaveštenja od Rusije da se obezbedi vazdušni prostor, mada mi to objašnjenje izgleda klimavo, pogotovo jer je avion srušen unutar Rusije. 

 

Kako beše ona poslovica? The first casualty of war ... is the truth. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Dragan; 30.12.2023.:

Trebali bi gadjati postrojenja za vadjenje nafte i naftovodne cvorove, ako za to imaju mogucnosti.

To bi russiju najvise pogodilo.

Eventualno elektrodistribuciju Moskve i Petersburga, makar samo jednom, da i oni osete sta je mrak i hladnoca.

 

Quote

MeanMachine; 30.12.2023.:

Nemaju, ta postrojenja su bas daleko plus bi Ukrajina time i sebi nanela stetu jer i dalje koriste rusku naftu i gas ne zato sto ih Rusi vole vec zbog ranijih ugovora sa evropskim kupcima a cevovodi idu preko Ukrajine.

 

Sto se tice struje energetski sistem u SSSR je radjen za uslove rata pa ako Rusiji sa svom silom koju ima je tesko da onesposobi ukrajinski tesko da bi Ukrajina mogla nesto da uradi Moskvi i Piteru, pogranicnim oblastima sigurno ali time samo ce i te ljude da dodatno okrenu protiv sebe iako je problem pre svega u elitnim gradovima Rusije a ne u nekom tamo Belgorodu. Setimo se da je raja u Belgrodu docekala Vagnerovce malte ne sa cvecem sto govori koliko stvarno vole kgbovce.

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...