Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

A ko bi normalan kliknuo na tekst b92 ili index-a da ima neki dosadan naslov. Index otpočetka rata uglavnom radi senzaicionalističke naslove i tekstove jer njih pre svega interesuje broj pregleda. To vam je kao kurir kod nas, svi znaju da je smeće ali ima najviše pregleda.

 

Sutra SAD saopštava paket pomoći za sledeći mesec pa ćemo da vidimo da li će da šalju kasetnu municiju.

 

Napad na Lvov opet po civilnim ciljevima, doduše pogođene su i neke administrativne zgrade na koje će se oni verovatno vaditi da su im bile mete. Srećom nema mnogo poginulih, verovatno su administrativne zgrade napuštene a žrtve su verovatne iz one stambene zgrade. Pretpostavljam da je ovo osveta za neki od napada UKR unazad par dana. UKR su pogodili dosta ciljeva u pozadini rusa i verovatno su negde naboli gde "boli". Ovakvi napadi rusa obično uslede posle nekog gubitka. Pada mi na pamet grdska kuća u Volnovahi koja je pogođena pre neki dan, možda je tamo uhvaćena na spavanju neka jedinica. I u Makivki su pogodili skladište municije i neko naftno postrojenje, no tu ne verujem da su rusi imali neke gubitke.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

b92 i nije mediji, to je sns portal gde verovatno sedi jedan lik koji copy/paste radi clanaka. Inace svi tekstovi o Ukrajini su obicno kopiranje od sputnjika pa do gardijana uz bombasticne naslove.

 

B92 pravi najveću moguću štetu. Imao sam prijatelja koji je imao sasvim OK racionalno razmišljanje. Vesti je čitao samo na B92, koji je bio glavno opoziciono glasilo u Miloševićevo doba. B92 se mic po mic menjao, a on nije prestajao da čita vesti tamo, uključujući i komentare. Šteta je napravljena, sada je drugi čovek nažalost.

 

Ne verujem da su Pink, Politika i Novosti bilo koga preobratili. B92 jeste....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites




 
...B92 se mic po mic menjao, a on nije prestajao da čita vesti tamo, uključujući i komentare. Šteta je napravljena, sada je drugi čovek nažalost.
 
Ne verujem da su Pink, Politika i Novosti bilo koga preobratili. B92 jeste....
0


Nije B92 ništa tu uradio, sâm je, svesno, to uradio.
Ili je slučaj IQ "manji od broja cipela".

Od nastanka, B92 sajt mi je bio Home Page. Na prvi znak promene kursa, beše negde 2014. sve mi je bilo jasno oterao sam ih u majčinu i nikad više osvrtao.

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Rusi su izgleda juce bacili sve sto imaju kod Antonivski mosta da oteraju Ukrajince sa druge obale ali nisu uspeli. Bombardovali podrucje, slali tenkove, ali artiljerija sa druge strane reke ih je poklopila. Navodno preko 20 vozila unisteno i 50+ Rusa eliminisano.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Dobiće za artiljeriju sada, po nekim izvorima za par meseci i za HIMARS, ali nisam siguran da su te rakete za HIMARS "pametne" kao ove što smo do sada gledali. No to kod kasetne municije nije ni bitno, može on i da omaši 50m, pokriće metu kada se rasprše male bombe. Kasetna municija ja jako opasna na otvorenom terenu. Ako recimo ispale iznad nekog rova 2-3 granate to znači da će dobar deo jedinice koji se ne zavuče u zemunice/rovove biti pogođen. Ovaj gore video što je HAMMER okačio lepo ilustruje kako deluju. Granate nose oko 80 bombica unutar sebe i rasprše se u krug do 100m a rakete za HIMARS od 500-650 zavisno od tipa i zahvataju do 200m u krug. Ove HIMARS rakete imaju duplo manji domet no pošto gađaju liniju fronta ili eventualno par km iza nije toliko bitno.

 

F0dVHTtX0AwwMWo?format=jpg&name=small

 

Nisu svemoguće kako se Ukrajinci nadaju, kao što sam rekao ako uhvate neku jedinicu u pokretu na otvorenom uslediće dar mar ali protiv ljudi u rovovima i zemunicama veliko je pitanje koliko će tih bombica da upadne u rov. No može da posluži recimo da se neki ruski položaj prikuje za zemlju i ne dopusti im se da deluju dok u njihovom dometu recimo Ukrajinci napadaju neki drugi položaj. Mark Hertling je izjavio da je njegova jedinica bila poklopljena od strane samih amera i pošto su bili na otvorenom imali su preko 30 ranjenih ali kako kaže samo par njih ozbiljnije da su morali da napuste jedinicu i odu na lečenje. Ostali su svi posle prve pomoći ostali u jedinici, jedan od ranjenih je bio i on.

 

Rusi su ih koristili u gradovima ali pošto su tu većinom vojnici po građevinskim objektima tu im je efikasnost manja no i dalje mnogo bolja od obične artiljerije. Ukrajinci jesu koristili neke tipove kasetne municije ali ovaj tip nisu imali. Takođe treba imati u vidu da će one koje ne eksplodiraju biti potencijalna pretnja i za same Ukrajince ako osvoje taj položaj, tako da nije ni to baš idealno rešenje.

 

Inače ni Srbija se nije obavezala da neće koristiti kasetnu municiju. 

 

Prigožin i Vagnerovci izgleda pobegli iz Belorusije. Po nekim drugim izvorima Prigožin se vratio u Rusiji a po trećim je uhapšen. Bilo bi mu pametno da je pobegao negde gde ga putin ne može počastiti novičokom.

 

Švedski CV-90 su stigli u Ukrajinu, sudeći po videu koji sam gledao rekao bih da još nisu na frontu nego negde na poligonu za obuku.

 

Pored kasetne municije u sledećoj turi iz SAD stižu 32 Bredlija i 32 Strajkera. Takođe i 37 vozila za evakuaciju oštećene tehnike, vrlo važna stvar jer skoro svi koji stradaju u minskom polju posle par meseci će biti osposobljeni ako se brzo izvuku. Ako ih ostavite danima u polju onda ih protivnik izbombarduje dronovima i praktično onesposobi zauvek. Stiže još opreme za uklanjanje mina, ostalo manje interesantno ili uglavnom stvari koje već duže vreme stižu.

 

Sve više izvora navodi da Rusi možda spremaju ofanzivu iz rejona Svatova. Rusofili sad nestrpljivi pa svaki da objavljuju da je Novoselivske pala, no nema dokaza za tako nešto.

 

Jedna uništena kolona rusa od juče je geolocirana par kilometara severno od Prijutne tako da selo verovatno i dalje drže Rusi iako je juče bilo priče da su je UKR zauzeli.

 

Vrzma mi se po glavi da je ova "tišina" od strane ukrajinaca sračunata pa da krenu od ponedeljka da objavljuju gde su imali usepha kako bi izgradili hajp za samit NATO. No ja ne očekujem neke velike pomake, 3-4 sela oslobođena bi bila odlična vest za mene.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na tom ostrvu niko nije poginuo, Rusi su zarobili, kasnije pustili dvadesetak ukrajinskih vojnika.

O komemoraciji nema reci nigde, Zelenski drzi "slovo ljubve" u smislu da samo sloga Ukrajinca spasava.

Svasta ljudi pisu po tviterima, tebe ova tema zanima, trebalo bi da znas sta i kako je bilo sa tim vojncima

koji su drzali to ostrvo.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Na tom ostrvu niko nije poginuo, Rusi su zarobili, kasnije pustili dvadesetak ukrajinskih vojnika.

O komemoraciji nema reci nigde, Zelenski drzi "slovo ljubve" u smislu da samo sloga Ukrajinca spasava.

Svasta ljudi pisu po tviterima, tebe ova tema zanima, trebalo bi da znas sta i kako je bilo sa tim vojncima

koji su drzali to ostrvo.

 

 

Vidi cuda - tacno godinu dana prije ove komemoracije je rusko ministarstvo odbrane dalo saopstenje da su u avio napadu ubili vojnike koji su izvjesili zastavu na Zmijsko Ostrvo. Mozda se nakon godinu dana obiljezava - godisnjica?

 

https://www.reuters.com/world/russian-defence-ministry-says-warplane-hit-ukrainian-troops-snake-island-2022-07-07 

 

A evo i direktno iz usta Konasehenka za one koji vole cuti na ruskom:

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Selina said:

Na tom ostrvu niko nije poginuo, Rusi su zarobili, kasnije pustili dvadesetak ukrajinskih vojnika.

O komemoraciji nema reci nigde, Zelenski drzi "slovo ljubve" u smislu da samo sloga Ukrajinca spasava.

Svasta ljudi pisu po tviterima, tebe ova tema zanima, trebalo bi da znas sta i kako je bilo sa tim vojncima

koji su drzali to ostrvo.

 

Sta mislis ko je odgovoran za ovu specijalnu operaciju - NATO, ili Putin, ili neko treci ?

Koji je cilj Rusije u ovom sukobu ?

Sta mislis o insistiranju na pregovorima za mir, kroz trenutno obustavljanje oruzanih sukoba ?

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci su pokušali da zauzmu ostrvo početkom maja, napad je otkazan pre nego što su došli do ostrva ali su izgubili jedan čamac i jedan helikopter. Procene su da je tada poginulo 10 vojnika i članova posade. Pretpostavljam da je za njih bila komemoracija jer to su jedine Ukrajinske žrtve u kampanji za oslobođenje ostrva. Na početku rata ostrvo jeste bombardovano par puta ali nije bilo žrtava među originalnom posadom ostrva.

 

Ovo sa oslobađanjem Azovaca je izazvalo cunami na rusofilskim kanalima i forumima. Ispade da je ono u Marijupolju stvarno bila evakuacija a ne predaja. Jedino se Rusiji da ustupak da ih zadrže određeno vreme u zarobljeništvu da i oni mogu da se pohvale nečim. Nažalost pobili su one ljude u onom false flag napadu na zatvor. Do sada su verovatno i Azovci i ostali iz Marijupolja svi razmenjeni.

 

UKR akcija severno od Soledara :

 

 

 

Ovo je negde kod Razdolivke, nema borbe za rovove a nema ni smene ljudstva tako da nije jasno jel ovo zauzet neki novi položaj ili ponovo uspostavljen stari. Vidimo i Fagot u više navrata koji izgleda nije baš efikasan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Ukrajinci su pokušali da zauzmu ostrvo početkom maja, napad je otkazan pre nego što su došli do ostrva ali su izgubili jedan čamac i jedan helikopter. Procene su da je tada poginulo 10 vojnika i članova posade. Pretpostavljam da je za njih bila komemoracija jer to su jedine Ukrajinske žrtve u kampanji za oslobođenje ostrva. Na početku rata ostrvo jeste bombardovano par puta ali nije bilo žrtava među originalnom posadom ostrva.

 

Ovo sa oslobađanjem Azovaca je izazvalo cunami na rusofilskim kanalima i forumima. Ispade da je ono u Marijupolju stvarno bila evakuacija a ne predaja. Jedino se Rusiji da ustupak da ih zadrže određeno vreme u zarobljeništvu da i oni mogu da se pohvale nečim. Nažalost pobili su one ljude u onom false flag napadu na zatvor. Do sada su verovatno i Azovci i ostali iz Marijupolja svi razmenjeni.

 

 

Ja sam kasnije ( juce) shvatila da je to ostrvo simbol ukrajinskog otpora pa otuda i ova "komemoracija".

Na pocetku nije bilo zrtava, ali je Zelenski davao ordenje porodicama ( ne)poginilih i zivih heroja.

 

Oslobadjanje Azovaca jeste jel "onako", ali sta da se radi, ima heroja ovakvih i onakvih, a narocito u redovima "patriota".

Mi iz bivse nam SFRJ to najbolje znamo.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

izbrojao sam cini mi se 8 lampi, urni, ili sta je vec ispred spomen ploce na zmijskom ostrvu. verujem da su u cast poginulih vojnika sa zmijskog ostrva. ima na videu posete zelenskog ostrvu. 

 

uvek je tako bilo za nekoga heroj za drugoga terorista i ubica. azovci su u ocima ukrajinaca vec besmrtni za ono sto su uradili u mariupolju. heroji je mala rec i njihovo ponovno pojavljivanje na frontu ce biti... ne znam kako da opisem. ja se najezim mogu da zamislim kako ce biti njima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovi komandanti iz Azovstala su dočekani u Lavovu. Klasični govori, pažnju medija je privukao Prokopenko koji na pitanje novinara da li će se vratiti na front reče "Pa naravno, zato smo se i vratili u Ukrajinu". Na tom dočeku je bio, već više puta ubijen/teško ranjen po rusima, Budanov pa je tako na suptilan način još jedna ruska laž demantovana.

 

Novi video iz Žerebjanke nam govori da su ruske pozicije sada u samom selu što nije bio slučaj prošle nedelje. Pretpostavljam da su UKR zauzeli šumu između sela i naterali RUS da se povuku u samo selo.

Link to comment
Share on other sites

Prijutne verovatno palo takodje. Ovaj pravac napredovanja za sad daje najvise dobrih vesti. Nisam mogao da nadjem sta se desava na drugoj strani reke u Hersonu, verovatno se odrzavaju i dalje u tom uskom pojasu Ukrajinci ali se plasim da je prilika za proboj propala.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, HAMMER said:

izbrojao sam cini mi se 8 lampi, urni, ili sta je vec ispred spomen ploce na zmijskom ostrvu. verujem da su u cast poginulih vojnika sa zmijskog ostrva. ima na videu posete zelenskog ostrvu. 

 

uvek je tako bilo za nekoga heroj za drugoga terorista i ubica. azovci su u ocima ukrajinaca vec besmrtni za ono sto su uradili u mariupolju. heroji je mala rec i njihovo ponovno pojavljivanje na frontu ce biti... ne znam kako da opisem. ja se najezim mogu da zamislim kako ce biti njima.

Oslobodili Mariupolj 2014., sad se bore za svaku njegovu ulicu: Rusi ih zovu neonacistima, ali koliko su doista ekstremni?

 

To i ja kazem ukazujuci na situaciju i vreme rsapada SFRJ. Arkan srpski junak jer je kao i Azov ( Mariupolj) oslobadjao Vukovar.

Trebalo bi da barem mi iz bivse YU ne budemo u ovom ratu nekakvi navicaci.

18 hours ago, Dragan said:

Sta mislis ko je odgovoran za ovu specijalnu operaciju - NATO, ili Putin, ili neko treci ?

Koji je cilj Rusije u ovom sukobu ?

Sta mislis o insistiranju na pregovorima za mir, kroz trenutno obustavljanje oruzanih sukoba ?

Mislim ( posto me vec pitas za misljenje) da je Sadam bio "odgovoran" za rat Irak-Iran 1980.

Onaj ko napada taj je agresor. I Sadam je smislio neko oslobadjanje ( recimo Kurda), saveznik Irana je bila

USA, rat je trajao 8 godina, ishod je bio milion mrtvih i status quo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...