Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Mogli su da se zaraze sa hranom od kuce, tokom obuke ako su je sprovodili u delovima Sibira gde vlada epidemija. Nisam siguran kako se sve prenosi, ali je EU odmah zabranila uvoz konzerviranog jelenskog  mesa iz Rusije. Sibirska  epidemija je direktno povezivana  sa klimatskim promenama i topljenjem permafrosta.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sasa965 said:

Rusi , čobani i budale.

Kako drugačije.


99%  z-likovaca koje je Putin nahvatao da idu u rat su ili gologuzija ili dobrovoljqcke i placenicke budale…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

Mogli su da se zaraze sa hranom od kuce, tokom obuke ako su je sprovodili u delovima Sibira gde vlada epidemija.

Mogao si i da pročitaš tekst koji sam ostavio.

 

Antraks i tetanus su  bolesti terena , spore bacila ostaju žive u zemlji decenijama neoštećene.

Vojska je naletela na neobeleženo stočno grobljei i nastao je belaj.

4 hours ago, ters said:

99%  

bar 103%

Link to comment
Share on other sites

cnn

Russia on Wednesday launched another wave of drone attacks against multiple regions of Ukraine, including the capital, Ukrainian authorities said. 

Ukraine’s Air Force Command said 21 of 26 Iranian-made Shahed fired by Russia had been destroyed, with no casualties or extensive damage reported yet.

Kyiv attacks: The capital was hit with Shahed drones on Wednesday for a third time in six days, according to Serhii Popko, head of the Kyiv city military administration

“The enemy's tactics also remain usual and unchanged — with the onset of darkness, the terrorist country launched its barrage munitions from different directions,” Popko said on Telegram. 

In eastern Ukraine: Another drone attack set fire to a building in the Dnipropetrovsk region, according to regional military chief Serhiy Lysak. He said the Ukrainian air force had shot down seven drones over Dnipropetrovsk and emergency services were working to determine the impact of the attack.

In central Ukraine: Three drone strikes hit the Kirovohrad region, setting an oil depot on fire.

Link to comment
Share on other sites

 

Rusi tvrde da su Ukrajinci gađali Kremlj no ovo je ekstremno sumnjivo. Dva lika na krovu baš u tom momentu. Doduše postoji snimak iz drugog ugla gde se ne vide i koji deluje odlično da se ovo iskoristi za besomučno bombardovanje Kijeva. Videćemo narednih dana, ako Putin bude bombardovao Kijev onda je ovo gotovo sigurno false flag akcija.

 

Zelenski se oglasio da nemaju dovoljno municije ni za sve ciljeve u samoj ukrjaini a kamoli da gađaju Moskvu. 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cnn

 

The capital region's military chief said Ukrainian air defenses withstood Russia's most intense air attack on Kyiv since the start of the year overnight and into Thursday morning, and destroyed all Russian missiles and drones.

There were no civilian casualties or damage to residential buildings and infrastructure, he added.

 

According to the Southern Command, 15 Shahed-131/136 drones were fired at Odesa, of which 12 were destroyed by air defense forces and mobile fire groups. The other three struck dormitories of an educational institution.

Link to comment
Share on other sites

Prigožin je opet podivljao. Preti da će napustiti front 10. maja ako ne dobije dovoljno municije. Sinoć opet snimao video sa 50-tak mrtvih wagnerovaca i optužuje ministarstvo da su oni krivi što su ti vojnici poginuli juče.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cnn 

 

Wagner chief Yevgeny Prigozhin announced on Friday that his private military company would leave the Ukrainian city of Bakhmut on May 10 because his fighters lack ammunition. 

“I am officially addressing the Chief of the General Staff, the Minister of Defense, the Supreme Commander-in-Chief and the people of Russia,” Prigozhin said in a statement posted to the Telegram messaging app. 
"I declare on behalf of the Wagner fighters, on behalf of the Wagner command, that on May 10, 2023, we are obliged to transfer positions in the settlement of Bakhmut to units of the Defense Ministry and withdraw the remains of Wagner to logistics camps to lick our wounds," Prigozhin said.
“I'm withdrawing Wagner PMC units because without ammunition, they are doomed to a senseless death,” he continued, claiming that Wagner had fallen “out of favour with envious near-military bureaucrats."

Link to comment
Share on other sites

Svilen gajtan, pravi odstupnicu.

 

No, desavaju se neki pomaci severno od Bahmuta, prema Siversku. Ukrajinci prave mini ofanzivu ka Lisicansku, ocistili su neku sumu u podnozju brda gde su Rusi imali dosta rovova.

 

E sad, mislim da je pokretanje ove akcije vezano za Bahmut, odnosno skori pad grada, gde ce taj najveci deo trupa biti oslobodjen i prebacen na neki drugi front.

 

Mislim da samo zele da ih vezu na istoku kako ne bi mogli da pojacaju odbranu juga i pravaca gde je nova kontraofanziva najverovatnija.

 

Videcemo narednih dana kako ce se situacija razvijati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

EU se konačno usaglasio oko programa proizvodnje 1 milion granata za Ukrajinu. Makron je izgleda uspeo da izbaci non EU zemlje iz programa. Tu je Turska ostala bez dobrog dela kolača. Ostaje jedino mogućnost za Norveške kompanije ali i za kompanije u vlasništvu EU i Norveških kompanija koje se nalaze izvan tih zemalja da dobiju novac iz ovog programa.

 

Prijave su moguće do Septembra a do sledećeg septembra je cilj da se Ukrjaini isporuči milion granata od tog programa.

 

Rusi večeras zapalili dobar deo Bahmuta :

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo jedan segment sa Hepija koji sam slucajno uhvatio - Amerikanci kukavicka vojska, ne paze na civile. U NATO bombardovanju poginuo veci procenat civila (700 od 3000 po "strucnjaku"), a ovde je procenat manji.

 

To sto je poginulo 200+ hiljada ljudi nema veze. I pet miliona raseljenih isto nema veze, procentualno je to drugacije, Rusi paze na civile. Mislim sumnjam da su i procenti tacni, sto je u krajnjoj liniji i nebitno kad krenes sa ovakvom paralelnom realnoscu.

 

Rusi su bili uspesni do sad i oni su slomili vec dve kompletne armije Ukrajine a sad ce da slome i trecu. I bolje da slome jer ako ipak ne uspeju u nekoj buducnosti prekaljena ukrajinska armija bi mogla da operise na evropskom kontinentu i postane velika sila sto ce biti problem (?!?!).

 

Teske droge.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

 

 

Rusi večeras zapalili dobar deo Bahmuta :

 

 

 

Ja nemam herca da gledam na tv slike uzivo iz Ukrajine, sinoc na nesrecu videh snimak iz Bahmuta, kamen na kamenu nije ostao....

Nemoc, uzas.  

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, McLeod said:

Samo jedan segment sa Hepija koji sam slucajno uhvatio - Amerikanci kukavicka vojska, ne paze na civile. U NATO bombardovanju poginuo veci procenat civila (700 od 3000 po "strucnjaku"), a ovde je procenat manji.

 

To sto je poginulo 200+ hiljada ljudi nema veze. I pet miliona raseljenih isto nema veze, procentualno je to drugacije, Rusi paze na civile. Mislim sumnjam da su i procenti tacni, sto je u krajnjoj liniji i nebitno kad krenes sa ovakvom paralelnom realnoscu.

 

Rusi su bili uspesni do sad i oni su slomili vec dve kompletne armije Ukrajine a sad ce da slome i trecu. I bolje da slome jer ako ipak ne uspeju u nekoj buducnosti prekaljena ukrajinska armija bi mogla da operise na evropskom kontinentu i postane velika sila sto ce biti problem (?!?!).

 

Teske droge.

 

Ja sam uhvatio segment gde prica kako je Americka vojska na ivici sloma i kada to bude tek onda ce da nastane pometnja na zapadu.

 

Ja se pitam gde nicu ovakvi u koju FSB skolu idu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky pojavljuje se u novoj epizodi serije intervjua Davida Lettermana na Netflixu,

“My Next Guest Needs No Introduction.”

U njemu židovski ukrajinski vođa priča vic o stanju ruske vojske, uz smijeh publike i voditelja.

"Sreću se dva Židova iz Odese", kaže Zelensky. “Jedan pita drugoga: 'Pa kakva je situacija? Što ljudi govore?'”

“A on kaže: 'Što ljudi govore? Kažu da je to rat.'”

"Kakav rat?"

“Rusija se bori protiv NATO-a.”

"Jesi li ozbiljan?"

"Da da! Rusija se bori protiv NATO-a.”

"Pa kako ide?"

“Pa, 70.000 ruskih vojnika je mrtvo. Zalihe projektila gotovo su potrošene. Puno opreme je oštećeno, razneseno.”

“A što je s NATO-om?”

“Što je s NATO-om? NATO još nije ni stigao.”

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Danas se Rusi hvale da se oborili ukrajinske rakete HRIM-2 ili kako ih još nazivaju Grom-2. Da li je vest tačna ili ne nije preterano bitno ali ovim praktično imamo već drugi put da rusi kukaju da ukrajinci koriste ovu raketu. Sumnja se da su počeli da je koriste još u avgustu prošle godine kada je navodno gađan sa njom neki aerodrom na Krimu, zatim napad na Marijupolj pre jedno mesec dana i sada ovaj slučaj. Ukrajinci zvanično ništa ne potvrđuju. Ova raketa je bila planirana da ima domet i do 500km , ako je Ukrajinci imaju to je veliko pojačanje za njih. Jedino sumnjam da mogu da proizvedu neke veće količine pa da recimo ispale 10 komada odjednom i zapečate cilj koji gađaju. Tu količinu ruska PVO nije sposobna da obori što smo videli u napadima do sada.

 

Ukrajinci se hvale da je oboren Kinžal sa Patriot sistemom. Uglovi pod kojim je slikana ostavljaju prostora za polemiku da li je to stvarno Kinžal ili nije. Videćemo ako je to Kinžal verovatno će za koji dan objaviti bolje fotke i rešiti sve dileme.

 

I jedan video iz serijala "2. armija sveta" :

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

bakhmut.jpg

 

Iz Bahmuta ima sve manje i manje proverenih informacija. Ovo je karta sa deepstate koja nije 100% precizna pogotovo u samom gradu ali to je to +-200m. Malo ću se baviti predviđanjima u odsustvu događaja. Rusi i dalje napreduju u gradu ali se napredovanje svelo na po 20-30m dnevno. Malo sam proučavao video materijal iz samog grada i evo mog viđenja trenutne situacije.

 

Na karti sam obeležio neke stvari bitne za ovaj tekst. Žuta linija je put koji ukrajinci najviše koriste za snadbevanje i po meni je on ključna stavka za funkcionisanje. Za ovaj put nisam ni znao do pre 10-tak dana jel me je jedan rusofilski forum doveo u zabludu da to nije moguća relacija. Takođe sam potpuno zaboravio na inžinjeriju koja u ovakvim situacijama upravo radi takve stvari, pravi puteve da omogući što bolju logistiku. Ako bi ga Rusi presekli Ukrajinci bi se u narednih par dana sigurno povukli. Narandžaste linije su dva pravca kuda put ide pošto sam na različitim sajtovima našao takve informacije tako da nisam siguran koji od ta dva pravca se koristi ali to toliko i nije bitno. Crveni krugovi u gradu su delovi grada gde dominiraju zgrade a crni krst je trg ili reon "MiG-a" .

 

Već sam rekao da bi otpor bio nemoguć ukoliko Rusi dođu do puta no postoji još jedna prilika za Ruse koja se najverovatnije sada odigrava. A to je zauzimanje ovih delova grada sa zgradama sa kojih se ovaj put može osmatrati i gađati 24/7 i na taj način bi postao neprohodan kao što je sada slučaj sa putem koji ide od Hromova na sever pa prema Časiv JAru.

 

U rejonu MiG-a se vode teške borbe svaki dan, tu se linija fronta pomera tamo vamo non stop jer Ukrajinci žele da sačuvaju i taj put što duže otvorenim i imaju na tom sektoru kontranapade. Ovaj središnji deo sa zgradama se žestoko granatira a u zadnjih nedelju dana se tuže i zapaljivom municijiom što je verovatno priprema za juriš i na taj sektor. Sada kada je Prigožin ponovo "seo na rudu" verovatno će pokušati u ova dva dana da to ostvare ne bi li se diktator pohvalio kakvim takvim uspehom 9. maja. No mislim da su okasnili. Čak i ako bi sutra ovladali tim reonom, što je malo verovatno, opet bi potrajalo duže od dva dana,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...