Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 minutes ago, MeanMachine said:

 

Potpuno je nelogično pa čak bih rekao i opasno da im šalju haubice tog kalibra domet istih je oko ili malo više od 10km i mislim da nema eskalibur u kom kalibru.

Ne vodi se rat samo kalibrima iznad 150mm, to je verzija britanske haubice L118, koriscena u Zalivu, Afganistanu, a i uBosni. Domet oko 17km, maksimum 20KM, smatra se jednim  od najboljih komada lake artiljerije u svetu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čak ima i veći domet od D-30 koju koriste obe strane od početka rata. Manji kalibri imaju upotrebnu vrednost na mestima gde je otežana logistika. Recimo na tom mostobranu na Ingulecu sigurno nisu držali 155mm artiljeriju nego verovatno samo minobacače i manju artiljeriju da maksimalno olakšaju logistiku. Takođe ako je opasnost velika od kontrabatiranja a moraš da imaš neku artiljeriju bolje manji top poslati nego nikakav. I naravno bitna je i proizvodnja granata. Džabe da pošalju 200 M777 ako ne šalju dovoljan broj granata da svi ti topovi imaju džebane.

 

Inače kada smo već kod logistike i artiljerije postoje izvori koji navode da su Rusi povukli većinu teže artiljerije južno od Dnjepra još u Avgustu jer nisu mogli da dopreme dovoljan broj granata. Ostaje jedino pitanje zašto bar sa južne strane reke ta artiljerija ne radi jer su se Ukrajinci probili baš uz reku. Mogli su sa one strane reke da dejstvuju ali očigledno nisu. Nešto debelo šrkipi kod Rusa ali to još uvek uspešno kriju od javnosti. Takođe je neshvatljivo da nisu u stanju da uništavaju Ukrajinske pontonce a Ukrajinci njima uništavaju iste skoro isti dan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To sto Ameri i Britanci koristili su i dalje koriste 105mm haubice ne znaci da su dobre za Ukrajince ali opet kad nemas bolje i to nego bilo sta drugo, da je 105mm odlicna dobili bi je odavno, ovo je verovatno problem sa manjkom 155mm granata o cemu se vec dugo pise.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Te 105mm su daleko bolje resenje od D30, ne samo da su daleko preciznije vec su i 1000kg lakse, mogu da se vuku lakim vozilom kao sto je Pinzgauer ili Hummer,  mnogo brze  se pomeraju od tezih D30 ili  155mm haubica. Artiljerija 105mm kalibra je prisutna u gotovo svim NATO zemljama i sigurno 80tak zemalja sirom sveta.

Link to comment
Share on other sites

Hевероватан развој догађаја: они који се сада највише плаше руске војске су војно способни мушкарци, Руси.

 

Na kraju ce NATO morati da brani Rusiju od Ukrajine. 🙂

 

„Када се повлачимо, идемо напред."

Kirill Stremousov , zamenik šefa administracije regije Herson

 

Spoiler

 

FeUo2W8X0AAPswM?format=jpg&name=small

 

FeNUMUSXwAI3Bxo?format=jpg&name=small

 

Edited by Dragan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pametno. I ja sam kad je 1999 bilo bombardovanje bio 100% siguran da mi od NATO ne preti ama baš nikakva opasnost, nego od "mojih", kojima je moglo da padne na pamet da me šalju na mesta za koja me boli... zbog ciljeva za koje me boli... pa sam se zato kretao unaokolo pripremljen da se ako zatreba branim od potencijalnih agresora na moju licnost. A za NATO me boleo...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Dragan said:

Hевероватан развој догађаја: они који се сада највише плаше руске војске су војно способни мушкарци, Руси.

 

Na kraju ce NATO morati da brani Rusiju od Ukrajine. 🙂

 

„Када се повлачимо, идемо напред."

Kirill Stremousov , zamenik šefa administracije regije Herson

 

  Reveal hidden contents

 

FeUo2W8X0AAPswM?format=jpg&name=small

 

FeNUMUSXwAI3Bxo?format=jpg&name=small

 

Cujem inace da djubre mask i dalje planira da kupi Tviter, da bi po njemu sirio anticivilizacijske ideje. 

32 minutes ago, ras kass said:

I ova lujka shvatila... Srbi jos jedini veruju u rusku vojsku

 

 

Nadaju se mukice da ce cika Pule doci do delte Dunava te im omoguciti da prave Veliku Srbiju i da nekaznjeno eliminisu ''ustase, *iptare, *alije i milogorce''.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Konačno sam rešio misteriju odakle liveuamap info da su Ukrajinci zauzeli Kiselivku. Naime ima dve Kiselivke, ona koju su Ukrajinci zauzeli pre par nedelja se nalazi na pravcu prema Snigurovki zapadno od tamošnjeg Blagodatne koje su Rusi zauzeli pre par nedelja. Verovatno su pomešali mesta jer je ovo prema Hersonu poznatije. Inače je za nepoverovati koliko mesta u Ukrajini ima ista imena, i tu ne mislim na različite delove zemlje nego ponekad u krugu 50km ima 3-4 sela sa istim imenom.

 

U UK i Irskoj je danas počela obuka za Ukrajinske oficire. Ovo je dobra stvar, znači da se planira na duže staze.

 

Ruska posada BMP-2 predala se :

 

 

 

Rusofili kukaju da je ovo propaganda ali ja ne vidim ni jednu naznaku za tako nešto. Isuviše mnogo detalja karakterističnih za ovakav događaj ima u videu koji bi da su ga "režirali" sigurno zaboravili.

 

Narod pozdravlja oslobodioce :

 

 

 

Nema rakije 🙂

 

Izgleda da je na Hersonu zatišje danas, ima nekih priča da su Ukrajinci napredovali nešto sitno kod Snihurivke ali nema potvrde, niti mislim da je može biti jer su navodno prišli gradu ali nisu ušli unutra. U Luganjskoj oblasti se nastavlja napredovanje Ukrajinaca, Danas je pala Makivka. Čitao sam da se Rusi spremaju da brane Rajhorodku tako da bi sutra Ukrajinci trebali da stignu do tih položaja pa da proverimo taj info.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Rusi objavili neke snimke iz Hersona kazu ukrajinski oklop (vecinom vidim neka brza vozila) unisten i ima solidan broj na snimku, kazu tri pravaca prodora sa po 50 vozila prodori odbijeni pre svega pt timovima i artiljerijom. Ono sto je takodje zeznuto kad se priblize Hersonu su helikopteri jer mogu da lete iznad grada i gadjaju oklop i trupe, ne preti im opasnost od stignera i igli u tom slucaju.

 

Zato ce biti Ukrajini bitno da dovuce NASAMS pre nego sto krene na Herson. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Pametno. I ja sam kad je 1999 bilo bombardovanje bio 100% siguran da mi od NATO ne preti ama baš nikakva opasnost, nego od "mojih", kojima je moglo da padne na pamet da me šalju na mesta za koja me boli... zbog ciljeva za koje me boli... pa sam se zato kretao unaokolo pripremljen da se ako zatreba branim od potencijalnih agresora na moju licnost. A za NATO me boleo...

 

I meni je pretila veća opasnost od onih što su tražili topovsko meso, a uspeo sam da ih izbegnem. Zbog toga mi je izuzetno drago jer mi ideologija koja podrazumeva 'ubij, zakolji, da komšija _____________ (upisati po želji) ne postoji' nije ni najmanje bliska. Šteta je što NATO nije odradio posao do kraja, u smislu međunarodne uprave ili starateljstva, pa da se neki čika u SAD pita i kad ovi reše kolika će biti maksimalna dozvoljena brzna na magistralnom putu ili kolike će biti kazne ako se gazi cveće u parku.

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, FrediB said:

Cujem inace da djubre mask i dalje planira da kupi Tviter, da bi po njemu sirio anticivilizacijske ideje. 

Nadaju se mukice da ce cika Pule doci do delte Dunava te im omoguciti da prave Veliku Srbiju i da nekaznjeno eliminisu ''ustase, *iptare, *alije i milogorce''.

Nije bio djubre kad je poslao Starlink sisteme u Ukrajinu?

:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Katastrofalna greska posle 5. oktobra sto nisu najurene, zabranjene, na robiji sve stranke i politicari koji su ucestvovali u ratnom piru od '90 do 2000 godine. Miloseviceve i Seseljevske tvorevine, od strane DOS-a. 

 

I vezano s tim sledece:

 

Velika greska sto nas (kolektivni:lol_2:) zapad posle podvlacenja crte 2000-te (smenjena vlast, kaznjeni ratni zlocinci) nije usisao sve u skoro isto vreme (ex-JU) u EU i NATO i jednom za svagda zaokruzio teritoriju i  stavio tacku na potencijalni ruski uticaj koji nije da nije bio veoma predvidljiv.  Kao i to sto nije tada maksimalno odresio kesu i retoriku i podrzao Djindjica i njegovu opciju i dok je raspolozenje u Srbiji bilo prilicno iznad 50% pro zapadno. Danas vidimo kristalno jasno kolika bi to obostrana usteda bila u nebacanju para u bunar bez dna kao danasnjoj postavi u Srbiji, kao i stalno drzanje pod prismotrom kao pacijente na psihijatriji. Uzalud protracene 22 godine i ko zna koliko jos, jer sa danasnjim stanjem u Srbiji sa svim propustenim sansama i nazadovanjem sve ono sto je moralo biti uredjeno posle 2000-te danas deluje kao nemoguca misija. 

 

Isto mislim i za Ukrajinu. Trebalo je to odmah uzeti pod svoje (NATO/EU) cim su proglasili nezavisnost od SSSR-a,  pre nego sto se instalirani botoksirani diktator nije ucvrstio, raspojasao i osilio na vlasti preko svake mere (nikakvo iznenadjenje takodje da ce jedan takav tamo nastati i na vlasti dozivotno ostati).  Zato sad gledamo ovu klanicu u Evropi po drugi put. 

 

Nota 1: Eto, svaki put kad vidim sliku ili video klip sa Djindjicem place mi se za sta je taj covek zivot dao? Uzalud. 

Nota 2: Znam, ima i neki Orban u sred EU/Nato trabunja i galami ali zna dobro gde treba da sedi di je jer za bolje nije. (ako je lud nije glup)

Isti slucaj sa Erdoganom.... (iz NATO ne izlazi, iz reda za EU ne izlazi, sta god trabunjao za domacu publiku)

 

Moje misljenje na tu temu.

Edited by Jezebel
  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Miloseviceva Srbija je bila gradjanska, ova danasnja je nacionalna drzava, ako cemo da se igramo Kostunice.

Nisam glasao na poslednjim izborima u Srbiji, hoces da kazes da su ti glasacku kutiju donosili kuci, a ostali isli na glasanje pod puskama bajonetima , kao u 4 ukrajinske oblasti? Jos ce da ispadne da je Srbija pod okupacijom.

 

Srbija je proneverila na duze vreme svoju buducnost onog trenutka kada je ubila Djindjica.

Demokratija nije samo mogucnost da se slobodno glasa.

Ima tu jos puno drugih uslova i nije svaka demokratija ista.

Sto se mene tice svajcarska direktna demokratija je nesto najbolje sto je sada moguce,

iako naravno nije savrsena.

3 hours ago, Kronostime said:

Nije bio djubre kad je poslao Starlink sisteme u Ukrajinu?

:smiley33:

Mislis prodao i dobio besplatnu reklamu ?

 

 

@Jezebel

Nisam video tvoj post, a isto smo mislili. 👍

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dragan said:

Srbija je proneverila na duze vreme svoju buducnost onog trenutka kada je ubila Djindjica.

Demokratija nije samo mogucnost da se slobodno glasa.

Ima tu jos puno drugih uslova i nije svaka demokratija ista.

Sto se mene tice svajcarska direktna demokratija je nesto najbolje sto je sada moguce,

iako naravno nije savrsena.

Mislis prodao i dobio besplatnu reklamu ?

 

 

@Jezebel

Nisam video tvoj post, a isto smo mislili. 👍

 

https://www.nbcnews.com/tech/security/elon-musks-starlink-internet-becomes-lifeline-ukrainians-rcna25360

Donacija.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

 

Ne bas sasvim.

U.S. quietly paying millions to send Starlink terminals to Ukraine, contrary to SpaceX claims

 

But according to documents obtained by The Technology 202, the U.S. federal government is in fact paying millions of dollars for a significant portion of the equipment and for the transportation costs to get it to Ukraine.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ters said:

 

M.O. Kadirova u čečeniji...

1. Žene se pobune protiv mobilizacije

2. Murija ih pohapsi, njih 120

3. Dovede njihove muževe da ih biju jer ako ih oni ne biju, prebiće ih murija mnogo gore

4. Ostale muške rođake promptno pošalje u Ukrajinu

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, fancy said:

 

M.O. Kadirova u čečeniji...

1. Žene se pobune protiv mobilizacije

2. Murija ih pohapsi, njih 120

3. Dovede njihove muževe da ih biju jer ako ih oni ne biju, prebiće ih murija mnogo gore

4. Ostale muške rođake promptno pošalje u Ukrajinu

 

Kadirov je zlocinac, i samim tim sto ga stavlja u bilo koji polozaj odlucivanja i komandovanja u nekom vojnom sistemu Putin je pokazao koje su Z-likovacke namjere i sta je danasnja ruska vojska. Zao mi je pojedinacnih regruta koje su uhvatili i koje ce poslati u Ukrajinu, ali ruska vojska kao organizacija je pokazala da je jednostavno zlocinacka organizacija.

 

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...