Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Jedino pretnjom da Rusija pukne iznutra pa da odluči da kao gest "dobre volje" odradi povlačenje i prihvati neki mir. Druga opcija, pobeda na bojnom polju mislim da je godinama daleko osim ako se zapad ne uozbilji i krene da šalje mnogo više municije i oružja. Ovo što šalju, čak i u ovih par nedelja unazad kada se obim svega povećao, je dovoljno samo za odbranu. Ja lično ne verujem ni da će do sledećeg leta Ukrajina imati dovoljno sredstava da tada organizuje neku ofanzivu. Nivo pomoći jednostavno nije dovoljan da se popune gubici i opremi još 20-tak novih brigada do sledeće godine. No Ukrajina može da grupiše negde 3-4 brigade i odradi neku lokalnu ofanzivu ako negde uhvati Ruse da nemaju dovoljno trupa.

 

Rusi su i definitivno zaustavljeni kod Harkiva. Praktično su odbijeni na prvoj liniji Ukrajinaca koja je bila kod Lipaca i Vovčanska. Vovčansk su probali da zauzmu ali se ispostavilo kao vrlo skupo po njih. Trenutno mislim da im je plan da izađu na reku Vovču i da tu postave liniju odbrane. Kod Lipaca nisu ni pokušali da napadnu to selo. Naime teren je tu prilično nezgodan za napredovanje tako da je veliko pitanje da li su uopšte i planirali da uzimaju to selo. Naime od Lipaca do samog Harkiva se nalazi 5 sela koja su praktično spojena međusobno ili je između njih šuma koja je takođe odlična za odbranu. No ono što je tu veći problem je geografija :

 

lipci.jpg

 

Ova sela su u dolini reka a sa svih strana su brda koja su nekih stotinak metara iznad i sa kojih vidite u naselju kao na tacni šta se događa. Sličan problem je i kod Kliščejevke bio pa su Ukrajinci da bi zauzeli selo morali da zauzmi i brdo istočno i brdo zapadno od sela da bi samo selo preuzeli. Tako će i ovde biti a to će potrajati. Moje mišljenje je da se neće ni upuštati u ovo osvajanje dok se ne otvori novi pravac napada pa da se ovo brdo zapadno od sela eventualno zauzme sa druge strane jer je pristup mnogo lakši.

 

Ono što je meni ovde čudno je zašto se već do sada nisu otvorili i novi pravci nastupanja Rusa. Da ne idemo sada granicom skroz do Belorusije ali čak i između ova dva pravca imamo put do Vesele a zauzimanjem tog sela mogli bi da spoje ova dva pravca u jedan, mogli bi lakše da zuzmu to brdo istočno od Lipaca. zapdno od Lipaca ima dosta putnih komunikacija kojima bi takođe mogli da napreduju i ugroze Ukrajince u Zoločivu i da prošire front. Dosta čudna stvar mi je ako je ovo sve što su Rusi planirali, Ukrajinci su svakako imali tu snage i bez ove ofanzive a ako je cilj bio da se razvuku Ukrajinci i to se radi samo jednim napadom onda bi mi bilo logičnije da to rade skroz gore na severu u Černigivskoj oblasti. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2024 at 9:57 AM, Beonegro said:

Kinezi neće učestvovati na mirovnoj konferenciji u Švajcarskoj.

 

Ja već neko vrijeme pokušavam sebi da objasnim zašto Kina podržava putina kad je njen ekonomski interes na Zapadu i nedavno sam došao do jednostavnog i groznog zaključka: i oni se spremaju za rat. Dakle Tajvan sigurno, da li i Koreja, da li i Filipini, da li i Japan... da li i Indija?

 

Tesko da ce tiranija podrzati demolratiju. Kina pod Sijem je sve samo ne pragmaticna.

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2024 at 10:33 AM, Klotzen said:

Jedino pretnjom da Rusija pukne iznutra pa da odluči da kao gest "dobre volje" odradi povlačenje i prihvati neki mir. Druga opcija, pobeda na bojnom polju mislim da je godinama daleko osim ako se zapad ne uozbilji i krene da šalje mnogo više municije i oružja. Ovo što šalju, čak i u ovih par nedelja unazad kada se obim svega povećao, je dovoljno samo za odbranu. Ja lično ne verujem ni da će do sledećeg leta Ukrajina imati dovoljno sredstava da tada organizuje neku ofanzivu. Nivo pomoći jednostavno nije dovoljan da se popune gubici i opremi još 20-tak novih brigada do sledeće godine. No Ukrajina može da grupiše negde 3-4 brigade i odradi neku lokalnu ofanzivu ako negde uhvati Ruse da nemaju dovoljno trupa.

 

 

Postoje dva akta kojoma bi zemlje NATO pakta pokazale da su ozbiljne.

 

- svodjene odnosa sa Rusijom na nivo otpravnika poslova

- uplovljavanje brodova NATO pakta u medjunarodne i vode Ukrajine u Crnom Moru i oruzana zastita ukrajinskih brodova koji prevoze robu potrebnu Ukrajini da prezivi i  da se odbrani. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ne moze samo pisanje - mora video da se vidi ubijedjenost govornika da je rekao nesto jako pametno i samozadovoljnost nakon svake gluposti... I da se osjeti sa kojim zarom prizivaju kinzale na evropske gradove...  Meni je Laban i njegov nastup neprevazidjen -  zna da zaplace kada treba, bori se zdusno  za sto vise vriemena u kojem ce izgovoriti sto vise gluposti... A nije los ni onaj krele bivsi pilot JAT-a sto printa slike i gura pred kamere...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 hours ago, ters said:

A nije los ni onaj krele bivsi pilot JAT-a sto printa slike i gura pred kamere...

 

Stevan Ignjatović?

3563110_3563094-sequence01.00242816_ls.j

 

Pilotski posao je znao da radi, u šta se kunu i oni koji misle i 200% drugačije od njega, ali mu je ruSSofilija pomutila mozak. Da bi ironija bila veća, tokom cele karijere u JAT-u je upravljao američkim avionima.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Stevan Ignjatović?

Pilotski posao je znao da radi, u šta se kunu i oni koji misle i 200% drugačije od njega, ali mu je ruSSofilija pomutila mozak. Da bi ironija bila veća, tokom cele karijere u JAT-u je upravljao američkim avionima.

 

Pa to je i problem, da je imao prilike da leti na ruskim putnickim avionima tesko da bi bio rusofil 😄

 

Doduse ako je leteo na daglasovim avionima u JAT-u onda ga i razumem, to je gore i od ruskih. Ali mi se javlja da je leteo pre svega na Boingu onom starom da budem jasan jer ovaj novi pa gori je od rusa ali to je Boing koji je Daglas kupio parama Boinga...

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MeanMachine said:

Doduse ako je leteo na daglasovim avionima u JAT-u onda ga i razumem, to je gore i od ruskih. Ali mi se javlja da je leteo pre svega na Boingu onom starom da budem jasan jer ovaj novi pa gori je od rusa ali to je Boing koji je Daglas kupio parama Boinga...

 

Leteo je na DC-9, B727 i B737, ukupno oko 20.000 sati leta. Penzionisao se otprilike kada je i B737 otišao iz flote. Kao još jedan minus na političkom planu mu je bilo i to što nije podržao petooktobarske promene, a sem toga je javno hvalio i Miloševića i Mladića. Plusić dobija što je potegao pištolj na neke arkanovce koji su hteli da ubiju bošnjačke civile, a koje je evakuisao početkom rata.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Stevan Ignjatović?

3563110_3563094-sequence01.00242816_ls.j

 

Pilotski posao je znao da radi, u šta se kunu i oni koji misle i 200% drugačije od njega, ali mu je ruSSofilija pomutila mozak. Da bi ironija bila veća, tokom cele karijere u JAT-u je upravljao američkim avionima.

izvrstan komad budale.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HAMMER said:

izvrstan komad budale.

 

Ako mi veruješ, veoma mi ga je žao. Zna svoj posao, čak i u penziji pilotira sportskim avionima, ali je u političkom smislu nešto kao Bora Čorba. Bori je alkohol spržio mozak, ali ovaj ne bi ni pomirisao alkohol ako seda za komande.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...