Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

20 minutes ago, McLeod said:

Dolazimo nas trojica na turnir u Teraformaciji Marsa u BG sad u nedelju. Klub je na Novom Beogradu, zaboravio sam kako se zove, pitacu ako nekoga zanima 🙂

Dvostruki sistem, 4p (sto se meni ne svidja al jbg), Base + Prelude, Draft. Pobednici prve partije idu u finale, ako bude bilo vise od 16 igraca, verovatno ce da prave top 4 na osnovu broja poena.

To ne zvuči kao dobra ideja ali ne umem bolju da smislim 😄

 

Link to comment
Share on other sites

Prvi put prave turnir, prvi put idem na turnir van KGa (pravili smo mi nase i bilo je top 9 ljudi 😄 i to svi koje znamo) tako da ono...

 

Ja sam predlozio kruzni sistem sa 3p igrama, ali posto moze da se razvuce na ceo dan, drugi ljudi nisu bili za to.

 

Sve preko 16, znaci 18, 21 mozes da podelis sa 3 (ima i drugih modela ako bude tipa 17,19 ljudi) da se odigra tipa 2 kvalifikacione partije i onda ides polufinale finale. To je 4 partije, ne bi trebalo da bude duze od 8 sati, plus mozes i da ogranicis vremenom rundu kao online, ali njima je bilo prekomplikovano i previse, tako da ce biti ovako.

 

U sustini ako bas ne budu nubovi, mozes lagano da ispadnes u jednoj partiji.

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2022 at 4:48 PM, McLeod said:

Dolazimo nas trojica na turnir u Teraformaciji Marsa u BG sad u nedelju. Klub je na Novom Beogradu, zaboravio sam kako se zove, pitacu ako nekoga zanima 🙂

Dvostruki sistem, 4p (sto se meni ne svidja al jbg), Base + Prelude, Draft. Pobednici prve partije idu u finale, ako bude bilo vise od 16 igraca, verovatno ce da prave top 4 na osnovu broja poena.

 

Da nije C22, tu se nekad igrao i šah i go i tavla. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

Forum vox92 ima sampiona u Teraformaciji Marsa xD


Čestitke! 🙂

Ispratio sam na Instagramu dešavanje. 😄 A tek sad vidim da si pisao da ćeš učestvovati. 

Zapratio sam jednu, dve stranice na IG koje se tiču igara i onda je gomila drugih zapratila mene, pa sam u toku sa dešavanjima i promocijama. 😄

Link to comment
Share on other sites

Haha 😄 nema puno tih klubova. Zanimljiva stvar - dosao sa dva druga (moja standard grupa), njih dvojica igrali jedan protiv drugog prvu, pa je samo jedan upao u finale, i bio drugi. Treci lik igra TfM online ligu i to pomenu na pola partije pricajuci sa vlasnikom kluba. Bukvalno tri coveka igraju iz Srbije tu ligu i eto on jedan od njih. Skroz ok igra decko, osim nas trojice ubedljivo je najbolji bio tamo. Bili su neki i iz drugih klubova. I pricamo kao na pocetku malo i ja kazem nesto u fazonu posto je vec kasnilo (trebalo da pocne u 4, razvukao se pocetak skoro do 5) nadam se da ce doci samo iskusni igraci koji brzo igraju posto mi treba da se vratimo u Kragujevac, vise polusaljivo. A ovaj vlasnik drugog kluba u fazonu nema ovde neiskusnih. Ja ono ok, vazi. Taj lik je zavrsio partiju bukvalno u 8, moja je bila do oko pola 8, jer sam morao da igram dugu partiju da bih dobio, ostala dva stola zavrsila pre 7. I sto je najjace, izgubio i on i taj njegov drugar od klinca koji nam je posle finala rekao pre turnira sam odigrao 2-3 partije ukupno sa ljudima, obicno igram solo. I lik je stvarno mnogo slab. Kontam 1 na 1 da igramo da bih ga dobio 10 od 10, ubedljivo najslabiji sto je bio taj gde su ta dvojica iskusnih iz drugog kluba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam igrao u Ravnici Teraformiranje pre nekog vremena, došli i sestra i ja iz dalekog sveta pa reko da joj pokažem igru jer neće niko da uči igru od 3 sata iz njenog društva u Pragu. Bila neka dva lika tamo što to "cepaju" po njihovim rečima i kao igraju online i sve pa smo igrali sa njima i ne znam sad napamet bodove na kraju ali recimo je bilo ja - 90, sestra 80, njih dvojica 65. Bukvalno me ne bi čudilo su obojica bili tu i izgubili odmah 😄

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa pazi, moguce. Blizu je Ravnica, ovo je bio Groot (zapravo jeste tu bila C22 nekad), ovaj nisam zapamtio odakle je, znam da pravi one 3D tileove. Ali da, dosli su neki po svojim recima hard core gejmeri, specijalni tileovi, big box, bas ludilo igre su doneli, ali mi gledamo sve sto su doneli i vidimo da su glanc novi. Tako da su verovatno ljudi koji su probali milion igara i igraju svasta, ali nas Mars da vidis na sta lici, sve je izlizano 😄 i to provalio jedan lik i pitao a ciji je ovo Mars, a mi kazemo nas. Samo se nasmejao i rekao ok, sve mu je bilo jasno. Igrao sam ja i turnire drugih igara igram svasta ali ono, kad kazem da znam da igram ne znaci da sam "otkljucao" igru skroz nego da imam neku opstu ideju sta treba da radim. I ima jedno 20 igara za koje to mogu da kazem, jos 80 koje sam probao ali bih bukvalno morao ponovo da se podsecam a mozda i da ih ucim, a necu da kazem da sam ultra iskusan izuzev za ovo. Oni po toj gradaciji spadaju u ovu trecu grupu, misle da znaju a jedva znaju pravila i to sto kartice rade. Ja sam sa tim likom imao i malu diskusiju oni pricaju nesto o korporacijama, i jedan pomene kako voli Inventrix. Ja kazem to je moja najomrazenija korporacija. Ako nije i najgora u igri ukupno za 4p. Ovaj kaze ali vuces 3 kartice imas plannera, pa mozes da dobijes science i onda tako sagradis nesto vrh. Ja kazem ok, ali bukvalno i da dobijes to i krenes, dok ti to uradis kraj partije, bukvalno si siromasan celu partiju i ultra spor. On u fazonu ja kad to uradim i stignem do Anty Gravity uvek pobedim. Ja kazem svaka cast ali to je maltene nemoguce u 4p, dok ti to uradis partija se zavrsava. On ma kakvi traje partija dovoljno dugo. A koliko generacija igrate u cetvoro? Kao pa ne znam zavisi. A je l' popunite tablu? Kao pa da, uvek skoro je puna, to je jedino sto je slabije kod inventrixa, jer ce ostali da stave odmah standard city i da ti zatvore mapu. Bukvalno mi je sve bilo jasno. Ja dobijem finale sa Tharsisom, drugi grad 6. generacija treci grad 8. (i poslednja) generacija jer bukvalno nisam imao dobre kartice, inace ne bih igrao treci grad uopste. 

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice finala, ako nekoga zanima kako je islo. Igramo Base + Prelude, Tharsis mapa, Tharsis milestones and awards, draft, draftujemo i prelude, ne draftujemo startnih 10 kartica.

 

Ja sam Tharsis, moj drugar Cheung Shing, ovaj lik iz online lige Inventrix i taj najneiskusniji sto je dobio "iskusne" u prvoj partiji je Saturn.

 

Ruka mi je ocaj. Imam Big Asteroid i Deimos Down, sto je objektivno sjajno za 4p, kontrola temperature bolja ne moze, samo Giant Ice Asteroid fali, ostalo je tiha jeza, Mangrove je dobar, ali ocekujes da bude dva poena. Ostalo nista. Nit energije, nit biljaka, nit temperature. Ni efikasnih engine kartica, bukvalno nista. Prelude - skoro potpuni uzas. Tipa 2 produkcije celika i 4 celika, bez building taga u ruci (a druga korporacija Interplanetary cinematics, da uplatim Minera odma 😄 ), Donation (21 MC), Loan (-2 MC prod +30 MC odmah) i Great Aquifer. Uzmem Great Aquifer, najbolja je. Dolazi mi od Saturna nesto bezveze i Wild tag 3 kartice. Ja u fazonu ok preziveo sam 😄 Onda mi dolazi UNMI (3 TR i kartica) i Supply Drop (3 titaniuma, 8 celika, 3 biljke) i ja gledam kako te dve prelude dolaze, bruka jake, gledam ovog prekoputa mene on kapira kaze videces posle znaci mnogo jake sam imao ja kao blago nama onda 😄 Dajem drugaru UNMI, uzimam Supply Drop, moj drugar me gleda da li se drogiram, pokazuje mi Allied Banks i kaze sta ces da radis ako imam Point Lunu, ja kazem nista, da teram ovu dvojicu da kupuju standard asteroide sa mnom 😄 Ali nije je imao.

 

Gledam sta da radim, igram cetvrti. Jedina sansa je neki rush (sto je dobro u 4p), imam big i deimos, mozda mogu da stignem i do Gardenera i Terraformera ako me usere. Mayora ne razmatram, ne nameravam da bacam pare za dzabe, pogotovo ako ne budem brzo dobio bas mnogo biljaka. Posto ne kupujem mnogo kartica moci cu kontrolisem Gardenera cak i protiv Ecolinea jer imam ove asteroide, i cak sam se i nadao da ce ga biti, da ga odmah izbacim iz partije, jer ako mu ubijem rane biljke i uzmem Gardenera, moze da batali, ubiven je sto bi se reklo 😄 Ali onda krenem da razmisljam, ako uzmem Supply Drop (sto sam planirao i ovako), mogu da bacim 2 okeana na 4 biljke, imam 7 biljaka, onda grad na ugao okeana da dobijem 2 MC nazad i biljku i onda konverzija greenerija levo za 2 biljke i 4 MC nazad. Dobijam opasan boost, imam kontrolu, ali je problem sto sam cetvrti, ako mi skinu biljke horor. I onda pocnem da razmisljam o Cloud Seeding kartici, koja je objektivno ocaj, ali vec je tu dva okeana, ako neko stavi treci vec je igriva, samo neko treba da ima heat.

I vec u drugoj rundi eto okeana, u draftu Beam from Thorium Asteroid, ja lagano to dam Saturnu jer je tag, on mukica odmah odigra za sve pare, ja odigram Cloud seeding 😄

Dobio sam i Protected Habs brzo, sto je bilo jako bitno. Do kraja sam odigrao 3 grada kao sto sam rekao (znaci jos 2), dobio sam Ecological Zone (doduse samo dva poena), Kelp u sedmoj generaciji i na kraju Mangrove. Odigrao sam i Mohole u cetvrtoj (2 temperature tacno je bio) Nitrogen Rich Asteroid (+4 produkcije biljaka za 3 taga, a odigrao sam greenhouses, i oba lichena za to, bas horor, ali on, 8 produkcije, sasvim dovoljno).

 

Odigrao sam jos Mining Rights na titanium, titanium mine (to na kraju bile protracene pare, jer sam zavrsio sa 8 neiskoriscenog titanijuma), industrial center samo da bih isao do okeana da pokupim pare od okeana i to su sve kartice.

 

Cheung Shing (moj drugar) je bio bas opasan, decko digao energy na 9 na u drugoj generaciji i od trece krenuo da prodaje 8 energije za celik i titanijum i da mi "jede" kiseonik, plus je imao +1 na celik i titanijum, sto sam morao da mu dam za Nitrogen Rich. Na kraju odigrao jake kartice, Joviane sa dva multipliera i dobio sam ga nekako 74-73. Inventrix je imao 65 jer je bio spor, ali da je bila duga partija zeznuto bi bilo, jedini on je imao card draw i imao je neke jake kartice, ali nije imao vremena da odigra, Saturn je imao tipa 52 tako nesto, bas nista smisleno nije uradio.

Osim sto je krenuo da uzme Mayora, pa sam morao da udarim Standard Greenery claim Gardener i potrosio 31 gold, umesto da odigram vec tad Nitrogen Rich za iste pare i onda u sledecoj generaciji samo konvertujem greenery i uzmem Gardenera. A onda u poslednjoj generaciji uplatio i Bankera gde je Cheung Shing bio drugi.

 

Tu je skinuo verovatno zavrsetak u sedmoj generaciji, gde apsolutnu nikakvu sansu niko nema da me dobije, plus mu je dao dva poena, ali na kraju sam ipak dobio.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2022 at 12:05 PM, McLeod said:

nema puno tih klubova.


U Novom Sadu Mipl je promenio koncept i više nije svakodnevno otvoren za igranje i druženje, već s vremena na vreme, uglavnom vikendom, organizuju dane igranja. Takođe im je sada akcenat na turnirima. Mada slabo nešto za sada. 
Koliko mi se čini, više su se fokusirali na prodaju, prevođenje igara, eno sad prave i tutorijale na yt...
U svakom slučaju, pratite dešavanja, pa ako bude šta zanimljivo da se podružimo i takmičimo u NS.

Edited by uvrnuto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako sam skapirao dok sam bio u BG, dosta klubova se zatvorilo nako korone. Astal je bio kod beograđanke, imali su sasvim lep prostor a i lokacija je bila odlična, čak su pretili i da preuzmu licencne za održavanje prvenstava (što su na kratko i uradili za Catan i Carcassonne do korone) od C22. Što se C22 tiče, koliko se sećam, oni su zatvorili zbog poplave jedne godine (bili su u podrumu pa je na neki način bilo logično), ali ništa neće zameniti ono njihovo čuveno drvo. :classic_biggrin:
Čini mi se da su mi ljudi rekli da je Ravnica u stvari C22 ili su barem zaposleni prešli iz C22 u Ravnicu. Ravnica je 2020 za malo imala istu sudbinu kao C22, išli smo nas par po pljusku u Ravnicu i kada smo došli nije bilo struje, ali je zato ušla voda (ništa strašno) pa smo pomagali da se sve to pokupi i ponovo sve osposobi. 

Igre za preporuku sa moje strane, pored ovih navedenih: ako želite da se onako opustite sa društvom definitvno Camel Up- Klađenje na kamile i najbolje je ako se igra u 8 koliko je i max; Betrayal- sličan je Scotland Yard (nisam igrao ali po ovome što je Magia napisao); 7 Wonders je isto dobar, ali ja lično ne volim igre gde se kao u Carcassonne prvo sve suplja pa se posle računa ko ima koliko poena. Bolje je znati odmah kakvo je stanje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E sada kada sam malo detaljnije pregledao temu malo da probam da dodam neke stvari.
Igra koju, evo ovih dana će biti tačno 5 godina, intenzivno igram što uživo, što online je Settlers of Catan, i naravno base game. Sve ono što su do sada @Magia i @McLeod pre svega, a kasnije i ostali koji su podelili iskustvo, rekli važi, sa jedne strane taktika, sa druge kocka, što je dosta interesantno, ali ne bih rekao da je toliko do sreće. 
Što se uživo igranja tiče, tu ste pokrili gotovo sve, ja bih dodao ekspanzije koje su mi se svidele i lično iskustvo. Pored moreplovaca, gde postoji dosta različitih scenarija i diversifikuje se ta monotonost po pitanju iste postavke. U poslednje vreme sam primetio da se izmišljaju neka dodatna pravila u zavisnosti od društva u kojem se igra. Lično mi se to ne sviđa jer mislim da su i ovako pravila itekako jasna. Problemi sa kojima sam se sretao jeste da li vitez može da se otvori pre bacanja kocke (naravno da može i ne samo vitez nego i ostale razvojne kartice što nema previše smisla. Npr. sa monopolom možete da odete na 8+ i onda bacite 7, isto i sa dodatne dve kartice, ali isto i sa vitezom ako imate 7 karata u ruci iskoristite viteza, uzmete protivniku karticu i idete na 8, tako da je tu savet da ne koristite viteza kada imate 7 nego kada imate 8 u ruci jer u tom slučaju svakako bacate 4 resursa). Zatim ako neko napravi niz puteva bez naselja i vi to presečete svojim naseljem, igraču se automatski niz prekida , ali može da nastavi da gradi na ostatku puteva bez obzira što nisu povezani sa drugim naseljem. I prilikom postavljanja, kocka odlučuje ko će prvi da postavi. 
Ekspanzija koja mi je zanimljiva su Inke. Za sada sam igrao samo online. Ne znam da li ste probali, ali je nekako isto, a opet drugačije i nije komplikovano za naučiti. Malo duže se igra i možete da osvojite naselje drugog igrača, ali pod određenim uslovima.
Za sve te ekstenzije i ekspanzije je zaslužan unuk Klausa Tojbera (kreatora osnovne verzije). Čovek je razvio dodatno biznis i prešao takođe na online platforme. Online aplikacija koju ja lično koristim je Catan Universe, možete da igrate sa prijateljima kao i sa rendom osobama.  Možete da skinete preko steama, besplatna je, ali da biste igrali ekspanzije onda morate da platite. U poslednje vreme mi je koncept postao zanimljiviji jer prema rangiranju na App uskoro bi trebalo da dostignem rang grandmastera što deluje interesantno jer igrate sa iskusnijim igračima. Ono što mi se ne sviđa na online je automatski pretpostavka da se igra sa friendly robber, tj. da dok se ne stigne do trećeg poena lopov se stavlja na polja gde nema nikoga (ne krade se). Problem je u tome što neko ima bolju neko goru potavku i onda svakako na početku niste u istom rangu.
 
Avalon sam video da je @McLeod pominjao, iskreno volim da igram igre u kojima dobijaš ulogu s tim što ja ne mogu da sakrijem kada sam kriv i tačno se vidi po mom ponašanju kada glumim, što može da bude nekada i korisno. Dugo nisam igrao Avalon tako da sam i zaboravio neka pravila, ali eto podsetio me McLeod na to. Čak smo uspevali da igramo i online kada je pandemija krenula, naravno, ne možeš da vidiš facijalne ekspresije preko ekrana kako treba, ali je opet bilo zanimljio. Meni bolje jer sam tu uspevao bolje da lažem. Toplo preporučujem svima s tim što je bolje imati više igrača.

One Night Ultimate Werewolf je igra uloga takođe. Dosta je slična mafiji gde morate da imate naratora, samo naravno više razvijena i bolja po mom mišljenju. Tu je npr korisna moja nemogućnost da sakrijem stvar jer uspem da se iskontrolišem i naviknem ljude da vide kada sam kriv a kada ne, pa onda kada želim da budem ubijen (ima jedan lik kojem je želja samoubistvo) glumim sve stvari koje radim kada sam vukodlak. Obavezno probajte, mi smo u Ravnici uspeli pre pandemije da okupimo 13 ljudi i bilo odlično. 

Saboter nisam video da li je neko spominjao. Takođe igra uloga s tim što ovde imate patuljke koji grade tunel do zlata i tu imate dva patuljka koja sabotiraju. Mi smo igrali u 6 osoba, mislim da može i više, nisam siguran. Definitivno preporuka. Naravno na početku se ne zna ko sabotira, ali se na kraju na osnovu poteza razotkriju. Kada smo krenuli da igramo nismo mogli da stanemo.

Dosta je već sada veliki post tako da ću se povremeno uključiti i dodati neke stvari.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se Katana tice, naravno da nije samo sreca 🙂 Biranja prvog sela, igrati statisticki korektno, oslobadjati se kartica, pogotovo ako igras sa ekspanzijama, su stvari koje ako radis kako treba, imaces vise uspeha, jednostavno aproksimacije vezane za statistiku i verovatnocu bi trebalo u nekom duzem periodu igranja da iznivelisu fluke partije kojih ce svakako biti.

 

Ali to nista ne vredi kad igras turnir i pet krugova ne moze da stigne do tebe da samo izgradis jedno naselje ili produzis put, ili bilo sta, zato sto padaju sedmice, otvaraju se kartice koje ti kradu i padaju brojevi koje nemas.

 

A treba ti 6 ili 8 ili 5 (ili 4 ili 10 cak bi moglo da radi posao), znaci bukvalno sve, ali se desi da osobi koja ima kamen i zito na 3 i 11, padne 3 i 11 u 4 od 6 bacanja, a u ostala dva padne devetka i sedmica koja me cak ni ne sprecava da izgradim naselje, ali se u medjuvremenu otvaraju i dva viteza koji mi uzimaju kartice i to bas dve koje me jedino sprecavaju takodje da zavrsim i osoba kojoj su pale 3 i 11 u seriji uzima vitezove gradi dva grada i pobedjuje partiju.

 

Slicne stvari su mi se desile bar 10 puta, ne bas ovako jer je ovo maltene statisticki nemoguce (a desilo se), i zbog toga sreca jeste bitan faktor. Igra, sto se tice tezine i dubine, je objektivno boza. Treba ti nekoliko igranja da postanes ekspert jer nema tu mnogo sta da se uci i provaljuje, jedino ti treba disciplina i to je to.

 

Sto se tice drugih igara koje si pomenuo, sve probao, Werewolfa ne volim jer je nekako skracena verzija mafije ili town of salem, gde imas taj RNG i za jedno vece se resi partija, zato su mislim i izmislili One Night Werewolf gde imas to jedno vece i posle se dele kartice opet, interaktivnije je i bolje, ali nekako ne znam, nema mi dubinu niti replayability iskreno, vrlo brzo dosadi.

 

Saboter je fina igrali, igrali smo i mi tako u serijama, ali sad godinama nismo igrali vec niti mi se igra, evo sad kad si pomenuo setio sam se igre, ali mi ne nedostaje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

A treba ti 6 ili 8 ili 5 (ili 4 ili 10 cak bi moglo da radi posao), znaci bukvalno sve, ali se desi da osobi koja ima kamen i zito na 3 i 11, padne 3 i 11 u 4 od 6 bacanja, a u ostala dva padne devetka i sedmica koja me cak ni ne sprecava da izgradim naselje, ali se u medjuvremenu otvaraju i dva viteza koji mi uzimaju kartice i to bas dve koje me jedino sprecavaju takodje da zavrsim i osoba kojoj su pale 3 i 11 u seriji uzima vitezove gradi dva grada i pobedjuje partiju.

Hahaha Saosećam se u potpunosti. Dešavale su se takve stvari, mada uglavnom sam ja taj sa 3 i 11. A isto što mi se dešavalo dosta često je da prozovem broj koji mi treba i taj broj padne. 

Upravo što kažeš, mnogo zavisi od postavke. Moj cilj prilikom postavke je naravno što bolji brojevi, sa tim da u postavci moram da imam crveni broj u suprotnom će biti jako teško dobiti. Druga stvar je da ganjam tokom partije da izlazim na što raznovrsnije brojeve i resurse. Dešavalo se nekada da imam sve brojeve osim tipa 11 i 12. Ako ne to onda izlaz na luke. Mora da postoji alternativa jer je velika verovatnoća da se prvobitan plan neće ostvariti. I naravno trejdovanje i pozitivan stav. Uglavnom ako kukaš kako ti ne pada broj onda neće ni pasti.
U nekim ekspanzijama su uspeli da minimalizuju trejdovanje. Tipa u Explorers and Pirates ne treba da se trejduješ uopšte. Ako ne dobiješ resurs prilikom bacanja kocke dobijaš jedan novčić, a za dva novčića možeš da uzmeš bilo koji resurs. Uopšte nema potrebe da se trejdueš


 

Link to comment
Share on other sites

Znam, Explorers mi je zato omiljena ekspanzija, jer anulira kockice.

 

Uglavnom radis ono sto mozes. Takodje je bitno i ne traciti resurse na "bolje brojeve" za trece naselje. Ako si strateski odradio dobro, ides na luku, ako ne, najblize najbolje polje, ne gradis jos jedan put da bi uzeo jos bolje mesto. Mogu i da te odseku, bacaces kartice, gubis tempo, nikada se ne isplati.

Link to comment
Share on other sites

Odigrah sinoć Anachrony.

 

IMG-20221026-233638.jpg

 

Opis sa drustveneigre.rs

Spoiler

ANACHRONY ESSENTIAL EDITION

 

Kasni je 26-ti vek. Zemlja se oporavlja od kaktastrofalne eksplozije koje je istrebila većinu populacije vekovima ranije i učinila vremenske uslove nezemaljskim. Preživelo stanovništvo organizovano je oko 4 radikalno drugačijih ideologija, zvanih Putevi, koje pokušavaju da ponovo izgrade društvo načinom koji je njima pogodan: Harmonija, Dominacija, Progres i Spasenje. Sledbenici četiri Puta žive u krhkom miru, ali u skoro kompletnoj izolaciji jedni od drugih. Njihova jedina zajednička tačka okupljanja je poslednji veliki grad na Zemlji poznat samo kao Prestonica. Osposobljavajući misteriozne Vremenske Procepe koji su se otvorili u početku kataklizme svaki Put je u stanju da se vrati u specifičen trenutak u njihovoj prošlosti. Radeći to mogu značajno ubrzati svoj progress ali rizikuju da ugroze ceo vremensko-prostorni kontinuitet. Ali progres je bitnije nego ikada pre, jer ako je verovatni misterioznoj poruci, koje je stigla kroz Vremenski Procep, jos veća kataklizma se približava. Asteroid koji prenosi misterioznu supstancu zvanu Neutronium se zaputio ka Zemlji. Ono što je još čudnije naučnici tvrde da energetska merenja asteroida odgovaraju eksploziji na Zemlji pre mnogo vekova…
Anachrony predstavlja jedinstven sistem postavljanja radnika. Da bi se putovalo do Prestonice ili boravilo u razrušenim zonama skupljajući resurse, pored neophodnih specijalista (Inžinjera, Naučnika, Administratora i Genija) potrebna su Exoodela koja će ih zaštiti i pojačati. Nažalost i ljudi i mašina je malo na raspolaganju. Partija traje 4-7 rundi u zavisnosti kad će se preteća kataklizma desiti, osim ako se ne izbegne! Potrošeni krugovi se prate na promenljivoj vremenskoj traci. Osposobljavajući Vremenske Procepe igrači mogu da se vrate nazad kroz vreme i pomogu sebi u prošlosti sa resursima. Svaki Put ima drugačije ciljeve koji pri ispunjenju nagradjuju igrača velikom količinom pobedničkih poena. Naselja Puteva će prživeti udar asteroida ali Prestonica neće. Koji god Put uspe da sakupi najviše poena će postati novi centar sveta i najbitnija velesila na planeti…

 

Moji utisci su veoma pozitivni. 

 

Partija traje od 4 do 7 rundi (zavisi da li će se u tom periodu desiti kataklizma ili neće). Odnosno, vremenski oko 2, 3 sata.

 

Za svaku rundu, koja predstavlja vremensku epohu, igrač bira koliko će "odela" (robota) zadržati (od ukupno 6 koliko ima svaki igrač) i bira resurse iz budućnosti koje će poneti sa sobom(takođe od ograničenog broja) u tu epohu, odnosno rundu. 

 

Odela služe kako bi igrač mogao da izađe u "grad" (centralni deo stola), gde može da nabavi resurse, angažuje radnike, da vrši razmenu resursa, gradi građevine, itd. 

Svakim odelom mora da "upravlja" radnik, tako da su oni potrebni za izlazak u grad. Za građenje su potrebni resursi, a kasnije za proizvodnju nečega što građevine daju su opet potrebni radnici. 

 

Svako zadržavanje odela i resursa na početku rundi nosi određene pozitivne i negativne stvari. 

 

Na kraju runde svi radnici koji su korišćeni (prilikom izlaska u grad ili proizvodnje u nekoj građevini) se uspavljuju, osim ako se ne kaže suprotno i onda postaju beskorisni. Naravno, tokom igre ih moguće probuditi i opet koristiti.


Runda se završavaj tako što svi igrači pass-uju, odnosno kada ostanu bez mogućnosti za odigravanje poteza ili odustanu iz taktičkih razloga. Pod odigravanjem poteza se računa "izlazak u grad" ili proizvodnja nečega što donosi građevina, za šta su uglavnom potrebni radnici, pa praktično znači dok igrači ne ostanu bez radnika (ili odela).

 

Neke građevine daju mogućnost vraćanja kroz vreme (odnosno do neke druge epohe), što je bitno jer onda mogu da se vrate neki resursi koje smo zadržali u toj rundi (odnosno epohi) - što donosi dodatne poene. Takođe, svaka epoha ima jednu specijalnu građevinu koju je moguće izgraditi povratkom kroz vreme u tu epohu i ona nosi dosta poena, ali ju je i teško izgraditi. 

 

U četvrtoj rundi se dešava udar meteora u planetu i do 7 runde je bitno da se evakuišete. Što se takođe radi pomoću odela i radnika. 

Svako ima drugačije zahteve za evakuaciju, a samim tim i drugačije benefite kada se evakuišete. 

 

Postoji dosta načina da se osvoje bodovi, ali se to uglavnom dešava izgradnjom specijalnih građevina, proizvodnjom u ostalim građevinama, povratkom nazad u vreme i vraćanjem resursa "zarobljenih" u toj epohi i takođe svakim buđenjem radnika. 

 

Na kraju igrač sa najviše bodova pobeđuje. 

 

Igra je jako intuitivna, lepo je sve iscrtano i već prva partija bude jako zanimljiva i imaš osećaj da si spreman za igru i da imaš taktiku. Naravno, to nije baš slučaj, ali tako deluje. 😄

 

Preporuka! 

Edited by uvrnuto
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Inace, verovatno znate, ali ipak da bacim preporuku -

 

https://boardgamearena.com/gamelist

 

Ovde mozete da probate maltene sve najpopularnije igre besplatno, a ako uzmete premium koji je nesto sitno mozete i sami da kreirate igre i stavljate uslove koji vama odgovaraju.

 

Ja ovaj sajt uglavnom koristim da isprobam neke igre i vidim koje mi se svidjaju, pa ih mozda dodam u kolekciju.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dobio sam za NG poklon Kaskadiju.

blog-ymal-wingspan-cascadia.jpg?v=163598

 

Zanimljiva igra za do 4 ljuda.

Kad sam gledao yt video za pravila, lik je rekao da liči na Patchwork i Calico, samo što su te dve malo apstraktnije.

Mehanika igre i set me podseća na nekoliko igara. Odnosno kombinaciju tih nekoliko. (Carcassonne, Kingdomino, Wingspan...)

Igra se sastoji od pločica staništa, tokena sa životinjama (5 vrsta), karata koje predstavljaju ciljeve (način da dođeš do više bodova) i žirova.


Svaki igrač na početku dobije pločicu sa početnim staništima. Ostale pločice staništa su okrenute licem na dole, sem 4 random izabrane koje se okreću na gore. Svakoj od te 4 se dodeli jedan token životinja random.

Potez igrača se sastoji iz toga da bira jedan par (pločica + token) od ta 4 i postavlja kod sebe u ekosistem. Nije potrebno "naslanjati" iste vrste staništa jedno na drugo, ali će na kraju to doneti više bodova.
Ono što je bitno je da se token postavi na stanište koje "prihvata" životinju sa tokena. U slučaju da "nema mesta" za tu životinju, onda se odbacuje.

Dalje, otvara se nova pločica staništa i uzima novi token iz vrećice i dopunjuje, da opet ima 4 para face up.
Sledeći igrač može da igra.

Postoje i žirovi koji se dobijaju ukoliko se token postavi na neku posebnu pločicu staništa. Žirovi kasnije daju mogućnost da ne moraš da uzmeš striktno jedan od parova koji su face up, već može neka druga kombinacija pločica(stanište) i token(životinja) koji su otvoreni.

Svaki igrač odigra tačno 20 poteza za jednu partiju, a bodovi se dobijaju za ispunjavanje karata sa ciljevima, za neiskorišćene žirove, kao i za broj spojenih pločica sa istim tipom staništa.

Prilično zanimljiva, a jednostavna igra. Mislim da je poosvajala silne nagrade u 2022.
Odlična igra za poklon, pošto može da se igra i solo i u paru i do 4 čoveka.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja sam igrao za vikend Game of Thrones sa ekspanzijom (Deneris) i sa full stolom. Igra je trajala 4 sata, napravila se jedna baš velika svađa između Starkova i Lanistera jer je Lanister zajebao Starka ružno jer se dogovorio sa Grejdžojima dok je Stark bio u WCu a svi ostali smo ćutali.

 

Igra ima 20ak godina već i igrao sam je par puta tokom godina ali sam tek sad igrao sa punim stolom i mogu da kažem da je igra vrhunska tad (sa manje je okej do dobra) ALI ne može postojati niko ko razmišlja 10 minuta svaki put jer ubije žar igre previše. To ubija žar u mnogo igara svakako ali ovde je više problem to što je veoma lako da se upadne u zamku i razmišljanje, graničiš se sa petoro, gde si dogovorio "alijanse" sa dve kuće ali nikad ne znaš, vojska ti ovde fali, a vidi Deneris gde je, uh oh šta sad. 

 

Jako je balansirana igra, manje više je nemoguće pobediti ako svi igraju sami (i imaju 2 grama mozga) osim ako nemeš sreće u poslednjoj rundi pa da imaš jedan zamak više od ostalih. U tom smislu je jako lepo ispraćena tema, bukvalno ne može da se igra osim ako se ne dogovaraš i ne igraš prljavo, na kraju krajeva postoji samo jedan pobednik.

 

 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2023 at 1:55 PM, Nicklord said:

napravila se jedna baš velika svađa između Starkova i Lanistera jer je Lanister zajebao Starka ružno jer se dogovorio sa Grejdžojima dok je Stark bio u WCu a svi ostali smo ćutali.

:roflmao:

 

jbga, neko uvek mora da najebe u wc-u, setimo se matorog lanistera u seriji

 

@uvrnuto

kul je caskadia skroz iako jos uvek igramo samo porodicnu varijantu posto su mi klinci mali

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...