Jump to content

Drustvene igre


Magia

Recommended Posts

SHERIFF OF NOTTINGHAM

 

Ovo je sjajna igra, pogotovo za nas srbende jer je tema igre sverc 😄  Igra je za 3 do 5 igraca, igra se u 9 rundi za 3, 8 rundi za 4 i 10 rundi za 5. Svako treba da bude serif dva puta (tri puta ako igraju samo trojica) i igra se zavrsava.

 

Kako se zapravo igra? Igraci imaju na pocetku svake runde 6 karata u ruci, od kojih biraju od jedne do pet i stavljaju u svoju torbu, koju posle proverava serif na carini. Postoje legalna dobra, koja se smeju preneti preko granice, i ilegalna dobra, koja se, ocigledno, ne smeju prenositi. Jabuke, Sir, Hleb i Kokoske su legalna dobra, dok su Biber, Medovaca, Svila i Samostrel nelegalna dobra. Nelegalna dobra, logicno, vrede vise. Postoje i tipovi legalnih dobara koje vrede vise, recimo, Kraljevski Petao koji je nelegalan, ali ako ga prenesete dobijate fine bonuse za njega.

 

Ako vam se ruka ne svidja, mozete da odbacite do pet karata iz ruke i vucete zamenske sa vrha spila ili sa dva discard pilea koji su javni, tako da ce igraci znati sta uzimate, ali to mozete iskoristiti i da izblefirate serifa (uzeli ste vredno nelegalno dobro i stavili 4 karte u torbu, pa on misli da ste stavili i nelegalnu, ali ga zajebete 😄 ).

 

Kada svako zavrsi odbacivanje karata, one se stavljaju u torbu. Svaki igrac mora reci serifu koliko karata ima u torbi i mora mu reci jedan tip legalnog dobra koje nosi. Dakle, igraci ne smeju lagati u vezi broja karata, ali smeju i u najvecem broju slucajeva moraju lagati u vezi dobara koje nose.

 

Na primer, rekli ste serifu da imate cetiri jabuke u torbi. Serif je sumnjicav, jer je malo verovatno da vas je toliko usralo da imate cetiri jabuke odmah na pocetku (ali verujte, desavace se da imate cak i pet istih 🙂 ). Ukoliko vam otvori torbu i vi niste lagali, dakle zaista imate cetiri jabuke, on vam placa penal i vraca vam sva dobra. Placa za svaku karticu za koju je pogresio donji iznos na kartici, uokviren crvenom (gornji je vrednost kartice odnosno bodovi za tu karticu na kraju igre), u ovom slucaju 4x2=8. Ali ako ste lagali, i na primer imate tri jabuke i samostrel, samostrel vam se oduzima i zavrsava u discard pileu (znaci serif ne prisvaja dobra koje ste hteli da prosvercujete) i placate vi njemu penal za tu karticu, u slucaju samostrela, pet zlatnika, dok vam se tri jabuke vracaju.

 

Postoje i bonusi za legalna dobra. Ko ima najvise jabuka/hlebova/sireva/kokosaka na kraju partije bice kralj i dobice bonus poene za to, i zato je dobro fokusirati se na maksimalno dva legalna dobra, umesto se siriti na sve, tako necete moci da pobedite. Kada svercujete, prijavljujete legalno dobro koje vam je najbrojnije u torbi. Necete reci da imate 4 sira ako imate kokosku i tri nelegalna dobra, u tom slucaju bi izgubili sve ako vam serif otvori, kazete da imate 4 kokoske i onda cete bar zadrzati tu jednu kokosku. Takodje, mogu se svercovati i legalna dobra, recimo trkate se sa nekim za jabuke i sir ali imate po 2 od oba trenutno. Ne isplati vam se da idete dva po dva nego rizikujete i stavite sva 4 u torbu. Ali ne mozete prijaviti 2 jabuke i 2 sira (sto je otprilike najcesca greska pocetnika, nije mi jasno zasto jer kazes 10 puta da se prijavljuje JEDNO legalno dobro), vec morate reci 4 jabuke ili 4 sira. Ako vam otvori torbu gubite dve koje niste prijavili, recimo 2 jabuke, ako ste rekli da imate 4 sira i obratno.

 

Da ne nastavljam dalje, pogledajte review, bice vam jasnije.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AVALON

 

Jos ovo i dosta vam je. 🙂 Avalon  je fantasticna igra i verovatno ce se svideti onima koji su igrali mafiju/grad spava ili neku od tih varijanti. Bolja je jer vam ne treba moderator i jer svi ostaju zivi i igraju do kraja, nije kao u mafiji kad vas igra 10 i ubiju te prvo vece i onda se smaras 20 minuta dok ostali ne zavrse.

 

Igra je za 5 do 10 igraca, dakle velika grupa, pred grad uz ice i pice ide super. Mi smo igrali i sa 12 jer moze da se izbalansira i ima dovoljno kartica, ali predvidjeni cap je 10, a po mom misljenju, ubedljivo je najbolja sa 8 igraca, tada uglavnom svi ucestvuju, jos sa odredjenim setupom uloga je bas bas vrhunska.

 

Ukratko kako se igra - postoji dobar tim, odnosno verne sluge kralja Artura i Mordredovi minioni, koji su zli. Za svaki setup pise koliko zlih treba da igra, za 5 i 6 igraca po 2, od 7 do 9 po 3 i za 10 ima 4 zla, ostali su dobri.

 

Na pocetku igre svi zatvore oci, zatim zli otvaraju oci i upoznaju se. Dakle zli znaju ko su, ali treba da se pretvaraju da su dobri i onda optuze nekog dobrog da je zao. Onda zatvaraju oci i podizu palac, a Merlin otvara oci i vidi ko su zli igraci, ali oni ne znaju ko je Merlin. Merlin mora da koordinira svoj tim i pokaze ko je zao, ali postoji jedna caka - medju zlim igracima nalazi se Ubica. Na kraju igre, ako dobar tim pobedi, zli igraci se dogovaraju i imaju jednu sansu da pogode ko je bio Merlin. Ako je Merlin bio previse ocigledan, zli ce ga ubiti i ipak pobediti partiju na kraju, tako da Merlin mora da bude vrlo suptilan i cesto namerno gresi, optuzuje i dobre igrace u toku igre, kako bi se sakrio.

 

Posle pocetne faze gde se zli upoznaju i Merlin vidi ko su, krece prava igra. Na boardu postoji pet misija koje moraju da se ispune (pogledajte review) i svaki tim logicno treba da prvi stigne do 3 ispunjene misije za svoj tim da bi pobedio. Postoji krunica token, koji se pomera oko stola. Prvi igrac koji je kralj bira tim koji salje na quest, a svi ostali igraci glasaju za taj tim. Na primer, salje se tim od troje ljudi u igri za 8 igraca. Logicno je da ce oni koji su na questu glasati za taj quest - hoce da provere da li su svi ostali dobri, hoce informacije. Svi igru treba da igraju kao da su genericki dobri, odnosno da nemaju nikakve informacije izuzev cinjenice da su oni, jelte, verne Arturove sluge i samo hoce da idu na questove i ispunjavaju ih 🙂 svako ponasanje koje odudara od toga prakticno znaci da je neko ili zao, ili jos gore, Merlin, tako da treba paziti na to. Svi ostali igraci koji glasaju za questove bi trebalo da glasaju protiv, jer zasto bih ja, recimo, kao genericki dobar, glasao za tim od troje ljudi bez mene u grupi od 8 igraca? Koja je sansa da su svi troje dobri ako sam i ja dobar, je l' tako, prakticno nikakva. Ali ako jesu svi dobri, Merlin van questa bi mozda zeleo da odobri taj quest, ili ako je jedan zao, zli van questa bi zeleli da odobre, jer je tim dobar za njih? Sigurno, ali je problem sto onda svi ostali igraci znaju da znate nesto, tako da ako merlin pusti quest i quest prodje, moze igra komotno da se zavrsi i Merlin je mrtav, ne sme se igrati tako ocigledno.

 

Ukoliko se igra kako treba, questovi ce se odbijati do petog, kada moraju svi glasati za njega, inace zli dobijaju. Zli ne bi trebalo da odbiju taj quest jer ce svi znati da su zli. Igraci na misiji dobijaju jedan zlatni pehar, sto je glas da misija prodje i jedan sivi pehar, sto je glas da misija padne. Ako ste zli, zelite da misija padne. U tom slucaju mozete staviti i zlatni i sivi pehar, ako ste dobri morate stavljati zlatni bez izuzetka. Pehari ce se promesati kako ne bi znali ko je kako glasao i onda otkriti. Ako je samo jedan pehar sivi, misija je pala. Problem je ako je u timu od tri igraca dva zla. Onda oni ne znaju ko treba da obori misiju. Ako obojica obore, dobili su poen ali to je katastrofa, jer onda dobri znaju da su dva od tri zla igraca u tom timu, sto znaci da je od preostalih 5 igraca (u igri od osam) cetiri dobra i dobice preostale misije lagano.

 

Postoje i druge kartice koje modifikuju igru - Persival je dobar karakter i on treba da zastiti Merlina jer bi trebalo da zna ko je. Kazem trebalo, jer u toku naracije on otvara oci i vidi palceve Merlina i Morgane, koja je los karakter, ali glumi Merlina. U toku igre se prilicno lako provali ko je pravi Merlin, tako da Persival u tom trenutku treba da uskoci i vodi igru, stiteci Merlina. Problem je sto kada postanete iskusniji zli vide ociglednog Persivala i onda mogu preko njega da probaju da pogode Merlina,  da bi znali koga stiti. Naravno, idealan scenario bi bio da Merlin zapravo glumi Persivala, kako ne bi njega gadjali, ali je to rizicno, jer ako napravi neku gresku i optuzi nekoga koga nije smeo u tom trenutku, mrtav je. Ali pravi majstori ce uspeti to da iznesu i prezive u ultra teskim partijama.

 

Pored Persivala i Morgane postoji i Oberon, koji je zao, ali drugi zli ga ne znaju (Merlin vidi njegov palac) i uglavnom se koristi u partijama od sedam igraca, jer je tri zla koja se znaju overpowered, Merlin gine skoro svaki put ako i uspeju dobri da dobiju misije i Mordred koji je zao, upoznaje se sa zlima, ali ga Merlin ne vidi (ne podize palac), tako da se koristi u setupu od devet igraca, jer su tada dobri prejaki.

 

Postoji i kartica Lady of the Lake koja je jako interesantna. Posle razresenja druge misije (bez obzira da li je 2-0 za nekoga ili 1-1), u igru uskace Lady of the Lake. Igrac sa tom karticom se moze odrediti pre igre na random, ali mi najcesce igramo da je Lady igrac koji je iza igraca koji je poslao drugi quest. Taj igrac ima pravo da proveri jednog igraca (to bi trebalo odluciti dogovorom, lose je ako Lady sama odluci, to bi moglo znaciti da je Merlin ili zao) za stolom, dajuci mu karticu i dva tokena koji oznacavaju da li je dobar ili zao. Igrac koji dobija Lady mora da pokaze tom igracu koji je poslao karticu da li je dobar ili zao i NE SME DA LAZE. Ali, igrac koji je poslao Lady SME DA LAZE. Igrac koji je proveren sledeci proverava nekoga (ali ne sme da proveri igraca koji je prvi slao karticu) posle sledeceg questa i tako do kraja igre.

 

Na primer, Lady je zao i proverava drugo zlo. Logicno, najcesce ce reci da je dobar, kako bi potvrdio oboje i poslao ga na misiju da bi je oborili. Ipak, ostali igraci mogu biti sumnjicavi ako je do tada partija pokazala da je tesko da su obojica dobri, pa je to i rizican potez. Zao moze dati i dobrom karticu i reci da je zao, dobra Lady nema nikakvog razloga da laze.

 

Trebalo bi odmah ukljuciti interna pravila za zle kako ne bi usrali partiju pustajuci questove ili double failujuci. Ako je vise zla na misiji i zlo je poslalo tu misiju, taj koji je poslao misiju odlucuje da li ce da obori ili ne, ako je dobar poslao misiju a vise zla je na njoj, najmanje bitno zlo obara, znaci genericki zao, pa assassin, pa Morgana i na kraju Mordred. Ako je u igri Oberon, onda je bas koska, ali ako ste Oberon i mislite da je jos neko zao tu, mozete i dici ruku i reci ja sam Oberon, obaram ovo.

 

Mnogo je smesno kad to uradi neko ko je dobar i zajebe sve, jer misija prodje i dobri dobiju 😄


Igra se igra na osnovu social deduction, ali mnogo vise na osnovu glasova i ponasanja ljudi za stolom. Evo vam kratak review, a onda i strategy guide koji vam je potreban, igra se brzo uci jer nema mnogo pravila, ali je bas tesko igrati je odlicno.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 12:14 AM, Darth Steva said:

 

Skoro svaki ponedeljak igram sa ekipom sa faksa ukoliko nam obaveze dozvole... ranije je to bio PS4 ali u poslednje vreme PS4 skuplja prasinu a mi igramo Katan. 😄

 

Nesto najblize savrsenoj igri ako mene pitas jer kao sto si vec spomenuo, setup svake partije je razlicit i u svakoj sledecoj partiji pobedu ti moze doneti neka druga taktika.

Stoji i to sto McL kaze da se na kraju svede na to kako ti kockice padaju ali i iskustvo igranja ima veliku ulogu pogotovo u pocetnoj fazi kao i u sredini partije ako ti prvobitna taktika ne prodje pa si primoran na prilagodjavanje. Naravno, dzabe tebi iskustvo ako protivniku pada 11 svaki krug a tebi nema ni 6 ni 8 🙄😄

 

Ne znam da li ste igrali samo osnovnu verziju ili ste probali sa ekstenzijama/ekspanzijama? Ako ste probali ekspanziju, podelite utiske.

Mi smo dokupili ekstenziju da moze da igra 6 igraca i ono, u pocetku nam je bilo zanimljivo ali smo se na kraju vratili na osnovnu verziju... partija u 4 igraca je definitivno najbolja tj. najneizvesnija i najzanimljivija. Sa ekstenzijom imas build fazu nakon svakog bacanja (u slucaju ako imas resurse mozes da gradis/kupujes iako nije tvoje red) i to dosta ubrzava partiju tako da sedmica nema toliko veliku ulogu jer svi gledaju da se odmah oslobadjaju karata cim prebace 7.

Gledamo sad neku ekspanziju da uzmemo ali sve se plasim da ce da se zavrsi kao sa ekstenzijom, na pocetku ce biti zanimljivo ali cemo na kraju da se vratimo na osnovnu verziju. 😄 

 

 

Ticket to Ride moze biti zamiljiva da se odigra ali to mi je nekako too simple... prava mera je da se odigra jedna partija kada se iznerviras na Katanu pa hoces da se opustis i da ne razmisljas mnogo. 

 

Takodje, imamo i nekoliko igrica iz Tiny Epic serije ali i to obicno skuplja prasinu dok igramo Katan a ako igramo onda je to Tiny Epic Galaxies.

 

Sve u svemu, svaka cast za temu.

 

Jbt tek sad videh ovo 😄

 

Ako uzimate nove ekspanzije, obavezno seafarers, ubedljivo je najbolja, ali ubedljivo. Imas brodice koji se koriste umesto puta na mapi van glavnog ostrva, i prakticno se trkate do ostrva s blagom. Problem je sto ne znate koji je broj na polju, znate samo resurs, tako da mozete da se upucate za dvojku 😄 Interesantno je, mada to sto je interesantno je uglavnom sreca, osnovna igra sama za sebe je definitivno najbolja. Evo ti review

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, McLeod said:

 

Jbt tek sad videh ovo 😄

 

Ako uzimate nove ekspanzije, obavezno seafarers, ubedljivo je najbolja, ali ubedljivo. Imas brodice koji se koriste umesto puta na mapi van glavnog ostrva, i prakticno se trkate do ostrva s blagom. Problem je sto ne znate koji je broj na polju, znate samo resurs, tako da mozete da se upucate za dvojku 😄 Interesantno je, mada to sto je interesantno je uglavnom sreca, osnovna igra sama za sebe je definitivno najbolja. Evo ti review

 

 

Najs... deluje zanimljivo, mada po mapi bih rekao da mi treba slavski sto da bi se ovo igralo 😁

Na kraju, kad se podvuce crta, osnovna verzija u 4 osobe je ubedljivo najbolja zabava.

 

2 hours ago, McLeod said:

SHERIFF OF NOTTINGHAM

 

Ova mi se svidja igra... deluje da moze biti bas zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

Treba slavski sto 😄 Ovo je cak i osnovna verzija, mi smo igrali sa osnovnom ekspanzijom za 6 igraca i ovim, onda ti je mapa maltene duplo veca 😄

 

Jeste, mi smo je igrali do besvesti jedno 3 meseca i posle toga samo udarili u zid i nisam je igrao jedno 2 godine sigurno.

 

Okacicu jos igara ako mi samo kazete kakav tip vam se svidja.

 

Probao sam preko 100 igara do sada, a odgledao review za jos toliko.

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 8:10 AM, McLeod said:

Ne volim apsolutno nijednu igru s kockicama. Naravno, dobar igrac ce pobedjivati vise puta, ali ne mogu da ti opisem koliko igara sam izgubio kad mi treba dva broja od 5 do 9 da zavrsim tipa 6 i 9, i to ne pada u 10 bacanja (treba mi jedan od ta dva), lik dobija dva puta 3 i 11 gde su mu kamen i zito, dize grad, kupuje karticu, usere ga da izvuce poen i pobedjuje. Pravio sam duge pauze zbog toga nekoliko puta...


Ma naravno da u jednoj partiji moze i sreca biti presudna, ali u dugom roku uvek bolji igrac pobedjuje :) 

 

On 4/30/2019 at 10:05 AM, djole said:

 

Možeš li opisati malo ovo, baš me zanima šta je? 

 

U poslednje vreme sam najviše pictionary igrao ali smorilo i to pomalo.

Što se tiče Katana, samo sam čuo za igru, znam par ljudi koji baš gotive ali neka moja uža ekipa ne, pa verovatno zato i nisam igrao.

 


Naravno. Igra se od 5 igraca navise. Ostavicu dole linkove sa pravilima i review ali u principu moze se igrati sa obicnim kartama. Primer sa 5 igraca je sledeci- na pocetku partije svako dobija po 1 kartu. Karte pokazuju da li si spijun ili cuvar. Spijuni imaju pravo  da se pogledaju i da znaju ko su, a cuvari ne znaju ni ko je cuvar ni ko je spijun.

Nakon tog prvog dela, krece se u misije i cilj cuvara je da misije prodju. Ima ukupno 5 misija i cilj cuvara je da prodju makar 3 kako bi pobedili partiju.Na misiju krecu 3 osobe koje je neko od igraca predlozio i tajno glasaju. Ukoliko makar 1 osoba ne glasa za prolazak misije, misija je pala. Spijuni mogu glasati za prolazak ili pad misije, a cuvari uvek moraju glasati za prolazak misije.
Spijuni mogu glasati za prolazak misije kako bi zavarali trag ili odmah da glasaju protiv misije i da pokusaju da ubede druge igrace da nisu oni spijuni nego da napaduju nekog od druge dvojice koji su bili sa njima na misiji. Na kraju svake misije ljudi se medjusobno optuzuju i raspravljaju ko bi mogao biti spijun. Nakon prve misije, sledeca osoba predlaze ko ce ici sa njim na misiju na osnovu taktike i strategije koju je izabrala- ukoliko je cuvar pokusava da shvati ko su druga 2 cuvara, ukoliko je spijun ima bezbroj mind games koju se mogu igrati. Cilj igre je steci poverenje drugih, ali to moze lako dovesti do svadja nakon igre gde se preispituju prijateljstva 😄

Linkovi: 
https://boardgamegeek.com/boardgame/41114/resistance
 

On 5/1/2019 at 12:14 AM, Darth Steva said:

 

Skoro svaki ponedeljak igram sa ekipom sa faksa ukoliko nam obaveze dozvole... ranije je to bio PS4 ali u poslednje vreme PS4 skuplja prasinu a mi igramo Katan. 😄

 

Nesto najblize savrsenoj igri ako mene pitas jer kao sto si vec spomenuo, setup svake partije je razlicit i u svakoj sledecoj partiji pobedu ti moze doneti neka druga taktika.

Stoji i to sto McL kaze da se na kraju svede na to kako ti kockice padaju ali i iskustvo igranja ima veliku ulogu pogotovo u pocetnoj fazi kao i u sredini partije ako ti prvobitna taktika ne prodje pa si primoran na prilagodjavanje. Naravno, dzabe tebi iskustvo ako protivniku pada 11 svaki krug a tebi nema ni 6 ni 8 🙄😄

 

Ne znam da li ste igrali samo osnovnu verziju ili ste probali sa ekstenzijama/ekspanzijama? Ako ste probali ekspanziju, podelite utiske.

Mi smo dokupili ekstenziju da moze da igra 6 igraca i ono, u pocetku nam je bilo zanimljivo ali smo se na kraju vratili na osnovnu verziju... partija u 4 igraca je definitivno najbolja tj. najneizvesnija i najzanimljivija. Sa ekstenzijom imas build fazu nakon svakog bacanja (u slucaju ako imas resurse mozes da gradis/kupujes iako nije tvoje red) i to dosta ubrzava partiju tako da sedmica nema toliko veliku ulogu jer svi gledaju da se odmah oslobadjaju karata cim prebace 7.

Gledamo sad neku ekspanziju da uzmemo ali sve se plasim da ce da se zavrsi kao sa ekstenzijom, na pocetku ce biti zanimljivo ali cemo na kraju da se vratimo na osnovnu verziju. 😄 

 

 

Ticket to Ride moze biti zamiljiva da se odigra ali to mi je nekako too simple... prava mera je da se odigra jedna partija kada se iznerviras na Katanu pa hoces da se opustis i da ne razmisljas mnogo. 

 

Takodje, imamo i nekoliko igrica iz Tiny Epic serije ali i to obicno skuplja prasinu dok igramo Katan a ako igramo onda je to Tiny Epic Galaxies.

 

Sve u svemu, svaka cast za temu.


Savrseno si opisao igranje katana. Najgore od svega je sto ja kupih PS4 a sad ga bukvalno igram jednom u 3 meseca 😞
Igrao sam i ekstenzije i ekspanzije i iskreno meni je osnovna igra najbolja. Najteza je i najmanje ima varijabli te strategija i sposobnost prilagodjavanja i pregovaranja najvise dolazi do izrazaja.
Ekstenzije i ekspanzije su mi vise nekako igrice igrice a osnovna igra mi je kao sah. Svakako kad smo ih tek uzeli bile su nam dosta zanimljive i sad ponekad igramo kako bi promenili malo. 

Igra koju spomenuh za PS4 koja je zanimljiva u vecem drustvu je : 
 


Klasican je kviz, ali ima jako dobre dodatke gde se protivniku zaledi ekran, padaju mu bombe po pitanjima koja ne sme da takne pri biranju tacnog odgovora, itd. Bitna je brzina, ali i tacnost, taktika protiv drugih itd. Mislim da je bas jeftina da se kupi.

Link to comment
Share on other sites

Avalon ti je Resistance na steroidima.

 

Mi ne igramo Resistance u klubu jer ima previse social reads i bully nad neiskusnim igracima. Meni je win rate u toj igri tipa 80% bukvalno cudo treba da se desi da izgubim zato sto sam uvek glasan i uvek ih nateram da mi veruju u obe role, u zavisnosti od reakcija mogu da provalim ko je ko.

 

Jos je gore ako igram sa random ljudima jer onda to jos vise dodje do izrazaja jer ne znaju da igraju kako treba.

 

U Avalonu je teze kad se igra sa prijateljima, mozes lakse da se sakrijes i ne mozes da igras sa tolikim samopouzdanjem jer to nikad nije dobro, znaci da imas ulogu. Ako igras sa velikim samopouzdanjem a genericki dobar si i napravis samo jednu gresku, ubijas Merlina jer on mora da te overriduje i to je cao djaci ode igra.

Link to comment
Share on other sites

Da da sad bas procitah :) 

Odlicno zvuci samo da se ne izgubi poenta ubedjivanja uz sve ove dodatke? 

Svakako mislim da su ovakve igre najbolje sa prijateljima, sa strancima kontam da moze biti izuzetno cudno :) 

Link to comment
Share on other sites

Pa ne, zapravo se i ne ubedjuje toliko kao u Resistance. U Resistance imas samo taj social reads, ovde pratis glasove, pratis svaku rec, jer ima vise uloga. Recimo, kada je igra u sest igraca sa setupom Merlin, Persival, Generickix2, Assassin i Morgana, skoro svako ima neke informacije i Persival je jako bitan.

 

Na primer, Persival u misiji gde idu tri ne-Merlina (znaci dva genericka dobra i Assassin) zna da ima jedan los, zato sto ni on ni Merlin ni Morgana nisu na misiji. Ali ako kaze to, automatski se autuje kao Persival, zato treba biti suptilniji. Takodje preko slanja na misije je jako bitno provaliti ko je koja uloga, genericki dobri ne smeju da budu ovce, jer ce ih onda lako iskljuciti iz kruga potencijalnih Merlina.

 

Mada ja vise volim u osam igraca jer uvek preko glasova mozes nesto da zakljucis, cak i kada su igraci iskusni, a tu ulazi i lady.

 

Ja zapravo vise volim da igram sa strancima, jer kad igram sa prijateljima previse se oslanjam na social reads jer ih poznajem i to nesvesno, i onda mi neka ocigledna stvar oko glasova ili ponasanja promakne, sto ne bi da igram sa strancima i tako gubim partije bezveze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nema mene, umre tema 😄 Evo vam jos jedna zanimljiva, a drugi tip igre u odnosu na one koje smo pominjali

ALCHEMIST

 

Ovo je prakticno worker placement igra sa twistom. Predstavicu vam kad nadjem vremena klasicnu worker placement igru Stone Age kad nadjem vremena, ovo sam igrao prekjuce pa mi lakse da u cugu napisem o cemu se radi 😄 Igra je za 2 do 4 igraca i za razliku od mnogih igara tog ranga, ova je vrhunska koliko god ljudi da igra - postoje dve razlicite table i broj akcija je razlicit u zavisnosti od broja igraca, tako da je sve lepo izbalansirano, a takodje postoje i dva nivoa tezine koji poprilicno menjaju igru. Takodje je potrebna i smart phone aplikacija da bi se igralo, jer mnogo olaksava igru, iako moze igrati i dodatni igrac kao gamemaster koji ce prakticno zadavati zadatke, ali to ne preporucujem jer je jako dosadno i postoji sansa za gresku, koja je kod appa elimisana.

 

Dakle, vi ste grupa alhemicara, koja mora da otkrije hemijski sastav nekoliko itema - pera, zabe, pticje nozice, pecurke, mandragore, visibabe, skorpije, cveta lotusa, tako sto cete miksovati te sastojke i videti sta im je zajednicko. Svaki sastojak ima tri elementa koji postoje u plus i minus varijanti crvene, plave i zelene boje i ima tacno osam kombinacija koje su moguce, a koje vi treba da otkrijete.

Da biste dosli do toga, treba da zaradite pare, reputaciju, iteme koji ce vam dati prednost u odnosu na druge, a glavne akcije koje cete raditi su skupljanje sastojaka, prodaja i proba napitaka koje ste napravili. Dakle, worker placement i deduction game. Posto ima dosta akcija, najbolje je da pogledate gameplay runthrough
 

 

Link to comment
Share on other sites

Uh mene je brat od tetke uvukao u ovaj svet i sada sam duboko zaglibio xD

Nisam pročitao sve postove teme, ali mislim da je bitno pre svega da pomenem gde u Beogradu ljudi mogu da se susretnu sa ovim svetom i isprobaju društvene igre za koje nisu ni mogli da pomisle da postoje, a koje su neuporedivo zanimljivije od standardnog Rizika, Klueda i ne daj bože Monopola...

 

Astal, Kralja Milana 27, preko puta SKC-a

Conflux, Savska 33 - conflux.rs

Samo prodavnica: 

games4you.rs - ima ih u bul. Despota Stefana i u Ušću.

 

U Novom Sadu znam za:

Gildu igrača

Gaming Centar (drustveneigre.rs)

 

E sad ovako, najnavučeniji sam na 

X-Wing Miniatures Game (Second Edition) i to igram boga mi već 5 i po godina...

U Srbiji ima oko 20-30 igrača, u Beogradu i Novom Sadu, otprilike jednom mesečno se organizuju turniri i to je apsolutno fenomenalno iskustvo! Išao sam na turnire u Budimpeštu, Zagreb i 2016. u Atinu kao član tima Srbije na ETC (European Team Championship). Ove godine idemo na Evropsko u avgustu u Krakov 🙂

Da ne davim, koga god zanima više detalja o ovoj igri i želi da je isproba, najbolje neka se učlani u našu FB grupu:

https://m.facebook.com/groups/578148015653394?ref=bookmarks

(Ako ne radi link kucajte X-Wing Serbia na fejsu).

 

U tom društvu isprobao sam gomile igara, i ove su mi omiljene trenutno:

1. Scythe - ozbiljna strateška igra koju ne znam kako bih jednostavnije opisao nego kao spoj Katana i Rizika! Dakle ima hexova, ima resursa i ekonomskog razvoja, ali ima i borbe! I to bez kockica.

Pobeda se može postići na mnogo načina, artwork je prelep i replayability ne mogu da zamislim veći od ovog.

 

2. Carcassonne - dosta jednostavnija i lakša igra, ali jako zanimljiva i kvalitetna! Imaju je u klubu Astal i može se isprobati tamo (koncept kluba je plaćate piće a možete igrati njihove društvene igre - kojih imaju preko 100)

 

Eto da ne davim sad sa svakom igrom do detalja, napisaću šta posedujem i šta sam igrao, pa ako nekoga nešto zanima nek pita 🙂

 

Posedujem:

Axis and Allies (iz 2004. Revised Edition)

Axis and Allies: Battle of the Bulge

Settlers of Catan

Carcassonne

Jamaica

Colt Express

Munchkin

Cyclades

Champions of Midgaard (nisam igrao)

 

Igrao:

Spartacus: A Game of Blood and Treachery

Spartacus: The Serpents and the Wolf Expansion set

Spartacus: The Shadow of Death Expansion set

Axis and Allies: Europe

Scythe

Scythe: Invaders from Afar Expansion

Pandemic

Dead of Winter

Zombicide

Fury of Dracula (3rd edition)

Joking Hazard

Ticket to Ride: Europe

The Godfather: Corleone's Empire

Dixit

Small World

i verovatno sam jos toga zaboravio... 😄

 

Želim da probam:

King Domino

Camel Up

Kemet

Lords of Waterdeep

Scythe: The Wind Gambit Expansion

Scythe: The Rise of Fenris Expansion

Scythe: Encounters Expansion

Blood rage

Rising Sun...

Edited by 5_Webber
Link to comment
Share on other sites

Inače vidim da se najviše pisalo o Katanu, ne može se osporiti da je igra dobra čim je toliko popularna, ali ja lično nisam nikada mogao da shvatim zašto xD

Verovatno zato što sam navikao na komplikovanije igre, koje manje zavise od kockica, a i više volim kompetitivne nego kooperativne igre, a u Katanu dosta toga zavisi od te trgovine. Jasan mi je edukativan karakter igre - da deca mogu kroz nju da nauče o interakciji sa drugim ljudima i zašto su social skills korisni u životu, ali meni lično kad odem da se igram bitno mi je samo da igra omogućava da se brzo i efikasno istrebi protivnik ili barem da može da mu se zabode nož u ledja 😄

Svima kojima se svidja Katan toplo preporučujem Carcassonne igru sličnog trajanja i težine, ali meni mnogo zanimljiviju 🙂

Nisam siguran ali čini mi se da su u Astalu i još nekim gradovima u Srbiji i za nju bile organizovane kvalifikacije za svetsko prvenstvo, kao što pomenuste za Katan. Nisam 100% siguran. Sa plaćenim putem i smeštajem za pobednika kvalifikacija isto

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 5/20/2019 at 3:20 PM, 5_Webber said:

Posedujem:

Axis and Allies (iz 2004. Revised Edition)

Axis and Allies: Battle of the Bulge

Settlers of Catan

Carcassonne

Jamaica

Colt Express

Munchkin

Cyclades

Champions of Midgaard (nisam igrao)  prodao ga. 

 

Igrao:

Spartacus: A Game of Blood and Treachery

Spartacus: The Serpents and the Wolf Expansion set

Spartacus: The Shadow of Death Expansion set

Axis and Allies: Europe

Scythe

Scythe: Invaders from Afar Expansion

Pandemic

Dead of Winter

Zombicide

Fury of Dracula (3rd edition)

Joking Hazard

Ticket to Ride: Europe

The Godfather: Corleone's Empire

Dixit

Small World

Camel Up

Blood rage
Lords of Hellas

 

Quote

Želim da probam:

King Domino

Camel Up

Kemet

Lords of Waterdeep

Scythe: The Wind Gambit Expansion

Scythe: The Rise of Fenris Expansion

Scythe: Encounters Expansion

Blood rage

Rising Sun...


lista se malo promenila u medjuvremenu 😁

Edited by 5_Webber
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ajd da ozivimo malo ovu temu 😄 King Domino sam pominjao, skroz jednostavna igra, nauci se za 10 minuta. Preporucujem za neke gaming night kada se ceka jos jedan da se igra neka veca igra.

 

Rising Sun nisam probao, gledao review, ima jedan poznanik ali nikako da stignem da odigram, verovatno je igra vrhunska, ali cesto sam se zajebao posle reviewa, pa zato i kazem verovatno 🙂 Spartakus je kul igra (iako ima kockice 😄 ) a mislim da bi pogotovo bila zanimljiva onima koji su gledali seriju, jer je bas bazirana na njoj, kartice i kuce su uredjene na osnovu nje.

 

Da vam predstavim jednu jako dobru igru koja ce verovatno biti zanimljiva fanovima Elona Muska 😄 Terraforming Mars

 

 

Ovako, odmah na pocetku da kazem da ova igra verovatno nije za casual igrace, posto moze izgledati dosta komplikovano. Naravno, nije je tesko nauciti, pogotovo ako ste igrali 10+ igara do sada, ali ako ste igrali Monopol i Riziko do sad, a tema vam nije ultra privlacna, verovatno necete uspeti ni da odslusate kako se igra.

 

Ako pazljivo odgledate linkovani video vecina stvari ce vam biti jasna, a ako je budete igrali, kroz igru cete razumeti ostale sitnice i polako graditi taktiku. Ono sto je pozitivno je da je ovo card game i na karticama svaki efekat pise. Posto naucite simboliku koja je vrlo intuitivna i jednostavna, moci cete da razumete 95% kartica (ima nekoliko za koje vecini treba dodatno objasnjenje da bi razumeli) i samim tim da uspesno igrate igru.

Igra je za 1 do 5 igraca (postoje posebna pravila za solo varijantu)

 

Imate video, ali da vam dam neke najosnovnije stvari u vezi igre.

setup.jpg

 

Ovo je board igre. Brojevi okolo su terraforming rating, svi krecu od broja 20, koji vam je i osnovna produkcija para koje su vam sve u igri - za pare kupujete ili poene, rejting, dizete temperaturu i kiseonik, kladite se, znaci bukvalno sve. To znaci da cete dobiti 20 mega kredita (novcica) u drugom krugu, ako niste u prvom podigli tu produkciju na neki nacin.

 

Igra se zavrsava kada temperaturni marker i kiseonik dodju do kraja, znaci do 14% i +8 stepeni (krece se od 0% i -30 kao sto vidite na mapi), a treba postaviti i 9 plocica sa okeanima na mapu (gornji desni ugao). Sto znaci, vi odlucujete i prakticno manipulisete igrom. Iz mog iskustva, u pocetku ce svi hteti da odigraju sto vise kartica i budu "sto jaci" i poprilicno ce zanemariti ove markere. Na kraju ce imati u apsolutnim brojkama vise poena (u prvoj ili drugoj igri koju sam igrao zavrsio sam cetvrti odnosno poslednji sa 94 poena, svi ostali su "izasli" sa boarda), igra je trajala 15 ili 16 turnova, ali kad se fokusirate da dobijete sto vise poena sa boarda i zanemarite malo samo dizanje produkcija u nebo i skupljanje svih kartica koje imaju poene, igra za cetvoro se obicno zavrsi za 10 ili 11 turnova i pobednik vrlo retko dobaci do 100 poena, sto je i logicno, jer je igra trajala krace. Jednom sam pobedio u cetvoro sa svega 84 poena, znaci ima razlicitih taktika, ako vidite da neko igra polako i samo dize produkciju u nebo "rushujte" ga i nece moci da vas isprati, ako imate kartice za to naravno.

 

Kada podignete counter za jedan bilo na temperaturi, bilo na kiseoniku ili stavite okean, podizete se na terraforming ratingu za 1. Ima kartica koje su naravno skupe, ali mogu da podignu rating odjednom za 4 ili 5, pa i 6, ako trigerujete odredjene uslove. Samim tim, ne samo da imate vise poena na kraju igre, vec dobijate i vise para za sledecu rundu, sto je bolje nego da ste karticama samo dizali produkciju para, a ostali sa poenima na 20 ili 21 nekoliko krugova. Naravno, to sto cete raditi zavisi od kartica, ima ih previse pa taktika stvarno zavisi od onoga sto dobijete i dobrog money managementa.

 

Poeni se dobijaju preko milestonova i awardsa takodje, sto vidite u dnu mape. Ako trigerujete odredjene uslove za milestonove, za 8 zlatnika odmah kupite taj milestone i time ga zakljucavate za ostale i dobijate 5 poena na kraju igre. To je prvo sto treba raditi early game - zakljucati te milestonove (mogu se kupiti maksimalno tri), kako ih drugi ne bi kupili. Tesko je ocekivati da u igri za cetvoro (ukoliko drugi bas ne igraju prvi put i niste im skrenuli paznju na to 😄 ) mozete uzeti sva tri, ali ako uzmete dva i to je ogromna prednost jer dobijate +10 u odnosu na dva igraca i +5 u odnosu na treceg koji je kupio jedan milestone, moze biti kljucna prednost za pobedu. Awards se kupuje na kraju, to je kladjenje da cete necega imati najvise, ali ako vas drugi stignu, oni ce dobiti nagrade, 5 poena za prvo, 2 za drugo mesto, tako da tu treba biti pazljiv.

 

Na pocetku igre se dobijaju i korporacije sa odredjenim sposobnostima, ima ih ukupno 12, ima nekih boljih, nekih gorih, koje vam pomazu u teraformiranju. Kada stavljate plocice na mapu, a stavljaju se gradovi, green tileovi, okeani i druge stvari sa kartica (rudnici, neke oblasti itd.), dobijate bonus koji prekrijete. Kada prekrijete plocicom simbol za karticu na mapi, dobijate mogucnost da vucete novu karticu. Prekrijete biljku - dobijate biljku, koju posle, ako skupite osam, konvertujete u green tile, itd.

 

Eto, pogledajte video ako vam zvuci interesantno, nisam vam rekao ni 10% a napisah roman 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/3/2019 at 1:58 AM, McLeod said:

Pa ne, zapravo se i ne ubedjuje toliko kao u Resistance. U Resistance imas samo taj social reads, ovde pratis glasove, pratis svaku rec, jer ima vise uloga. Recimo, kada je igra u sest igraca sa setupom Merlin, Persival, Generickix2, Assassin i Morgana, skoro svako ima neke informacije i Persival je jako bitan.

 

Na primer, Persival u misiji gde idu tri ne-Merlina (znaci dva genericka dobra i Assassin) zna da ima jedan los, zato sto ni on ni Merlin ni Morgana nisu na misiji. Ali ako kaze to, automatski se autuje kao Persival, zato treba biti suptilniji. Takodje preko slanja na misije je jako bitno provaliti ko je koja uloga, genericki dobri ne smeju da budu ovce, jer ce ih onda lako iskljuciti iz kruga potencijalnih Merlina.

 

Mada ja vise volim u osam igraca jer uvek preko glasova mozes nesto da zakljucis, cak i kada su igraci iskusni, a tu ulazi i lady.

 

Ja zapravo vise volim da igram sa strancima, jer kad igram sa prijateljima previse se oslanjam na social reads jer ih poznajem i to nesvesno, i onda mi neka ocigledna stvar oko glasova ili ponasanja promakne, sto ne bi da igram sa strancima i tako gubim partije bezveze.


Poceli smo da igramo ovo u poslednje vreme i mogu ti reci da si bio u pravu! Dosta je kompleksnija od obicnog Resistance i uloge koje se dodeljuju su bas dobre i zanimljive. Najgore je ako si obican dobar lik, ne znas gde bijes 😄 

Mi nismo igrali sa ovom Lady, ali je malo problem sto ako se igra bez Oberona uglavnom zli pobede- ili na misije ili roknu Persivala na kraju, a sa Oberonom dobri pobedjuju 90% igara. 

Link to comment
Share on other sites

Pa zato sto igras sa ekipom koja ne voli da bude genericki dobar 😄

 

Ja najvise volim da budem genericki dobar i da glumim da imam ulogu, uglavnom prema reakcijama drugih vidim sta su. Oni koji me bas procenjuju su skoro sigurno zli i prate me pomno da bi provalili da li sam Merlin, onaj koji je najvise play along je obicno Merlin (inace, stalnija grupa sa kojom igram provaljuje ovo ponekad i tako nadju Merlina), najzbunjeniji je Persival ako nije iskusan, jer cesto misli da sam zao jer se tako ponasam (ako nema Oberona 😄 onda je to Oberon 😄 ).

 

Naravno ako je grupa iskusnija onda je zeznutije jer ce svi igrati kao da su genericki dobri ili Persival, tu bas moras da pratis greske koje prave, sto je opet tesko uociti ako nemas ulogu, ako si Persival onda je lakse.

 

Ako si Persival, treba da napravis da recimo drugu misiju vodi Merlin kandidat, prema reakcijama i ishodu mozes da provalis da li je pravi ili ne. Da li ima luksuza da misija padne? Ako ima, i dalje moze biti Merlin koji se sakriva. Ako nema, onda je Morgana i u tom trenutku ulazis u full Merlin mod i koordinaciju sa pravim Merlinom da ga sakrijes. Ako dobijes partiju pucaju te 100%, ali svakako moras da rizikujes na 0-2 i imas dovoljno informacija u svakoj partiji ako je taj rezultat, trebalo bi da imas 3 potvrdjena dobra u tom trenutku, sebe, Merlina i jednog generickog dobrog koji matematicki treba da bude dobar. Ako su ekipe skroz prosarane (drugi ljudi bili na dve misije, obe pale), mozes da imas i ceo tim.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice likova koji se ubacuju - sa pet igras sa Persivalom, Morganom, Assassinom i dva genericka dobra. Sa sest dodajes genericki dobrog. Sa sedam dodajes na ovo Oberona, sa osam dodajes jos jednog dobrog, izbacujes Oberona i ubacujes obicnog zlog. Sa devet izbacujes obicnog zlog i ubacujes Mordreda i jednog dobrog i sa 10 igras sa svim rolama, znaci dodajes Oberona i jos jednog dobrog.

Ja najvise volim da igram u osam i deset, najzanimljivije je ubedljivo, ne volim sedam i devet, pet je bezveze takodje mada nikad i ne igramo u pet. U sest je ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taktika Oberona moze da bude i da kaze da je on Oberon i da obara misiju, ako uspe da dodje na nju, i onda se prakticno igra bez njega do kraja, a on troluje sa glasovima i pokusava da posalje na misiju nekoga ko je zao. Moze da proba i da se sakrije, a da svakako obori prvu misiju na kojoj je, nadajuci se da nece biti dva siva pehara, i napada besomucno celu igru ostale koji su bili sa njim.

 

Tako ce zli znati da je na misiji Oberon i izbegavace te ljude i tako ce im se olaksati posao.

 

Dobri ne smeju da tek tako pustaju misije, ako si genericki dobar moras da probas da koordiniras sa nekim za koga takodje mislis da je dobar, bilo da je osecaj ili matematicka izvesnost i sa njim ides na misije. Ostale odbijas, cak i ako si ti na njoj. A svakako nijedan dobar ne sme da glasa za misiju na kojoj nije, jer koja je sansa da su svi na misiji dobri, ako je on kao dobar van nje? Nekada i ne postoji matematicki ta sansa, tj. najcesce ne postoji.

 

Ako zelite mozete i malo da promenite igru, da saljete misiju koju hocete, tako je zabavnije, da ne idete redom, nego recimo saljete drugu pa cetvrtu, pa se vratiti na prvu itd. Mi tako igramo uglavnom, onda ce dobri mnogo cesce da pobedjuju i bice im lakse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A jos moze bolje da postane ako kazes da si Oberon i - NE OBORIS MISIJU 😄 Jer nisi Oberon 😄 Jedino je zajebano ako je sa tobom pravi Oberon, on ce je sigurno oboriti, onda je to veliki problem jer pravi Oberon onda moze da glumi da je dobar, a ti si otpisan do kraja. I onda jedino Merlin moze da te izvadi i da umre.

 

Mada je zanimljivo.

 

Isto je zanimljivo kada recimo salje zao Oberona na prvu misiju, ne znaju se, i bude dva siva pehara 😄 I onda je prakticno gotova igra za dva minuta, a onda zli na srecu pogode Merlina i dobri popizde (desavalo se 😄 )

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Igra The Mind - igra godine 2018, izgleda potpuno debilno i nikome nije jasno zasto je to bila igra godine... dok je nije probao 😄

 

 

U spilu su karte brojeva od 1 do 100. Igra je za 2 do 4 igraca, mada ja mislim da slobodno moze da se igra i do 6, za maksimalni haos 😄 (jos nismo probali ali hocemo 😄 ). Igra se do 12 levela (i to moze da se poveca po izboru), u svakom nivou se deli broj kartica koji je ekvivalentan broju nivoa. Znaci na prvom nivou svako dobija samo jednu karticu, na drugom dve itd. do 12.

 

Igra se igra tako sto bacanjem kartica na sto ih morate poredjati od najmanje do najvece. Recimo, ja imam trojku kao najmanji broj, bacam je odmah na pocetku, posle toga treba da sledeca osoba "oseti" koji broj je sledeci najmanji ukupno u nasim rukama i da ga baci na sto i tako dok ne ostanemo bez karata. Ako uradimo to bez greske, presli smo nivo.

 

Ako pogresimo, svako baca najmanju karticu koju ima u ruci na sto. Imamo pet zivota i tri surikena. Suriken sluzi da u trenutku kada nismo sigurni da li treba da bacimo kartu ili ne podignemo ruku i ako se svi slozimo, izbacujemo najmanju karticu iz ruke.

 

Ja sam to recimo jednom iskoristio kad mi je na devetom nivou najmanja kartica u ruci bila - 41 😄 dok je ovaj sto je igrao do mene imao najvecu 39 od devet kartica, znaci bas moze da bude haoticno. Odredjeni leveli vracaju zivot, neki drugi suriken, pa ako imate maksimalan broj surikena mozete ih koristiti tada.

 

Dolazi do smesnih i tragicnih situacija i interakcija je zanimljiva jer ne smete pricati niti komunicirati pantomimom, vec na neki drugi nacin, kako bi signalizirali da li vi treba da stavite kartu ili ne. Recimo, spustite karte na sto, ili se zavalite u stolicu, to bi znacilo da necete skoro stavljati kartu, ili se nagnite napred i dajte do znanja da ste spremni da bacite karticu, ili sta god vam padne na pamet sto bi drugi razumeli, ali nema prethodnog dogovora.

 

Najsmesnija situacija u ovih 5-6 partija koje sam odigrao se desila kada je jedan drug stavljao 20, i drugi lik odmah krenuo da stavlja 22 (igrali smo u troje), a ja imam 21. Dok je on bacao tu karticu, ja sam je bukvalno protnuo rukom ispod njegove i kartica je prosla kao Lara Kroft ispod zida sa bodljama koji se spusta - za dlaku 😄 Smejali smo se pola sata. Zbog te interakcije je igra dobra i zanimljiva, mada ono, verujem da lose stari (videcu ako je budemo intenzivno igrali neko vreme), opet je vredi probati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hvala @Magia na temi i pre svega @McLeod na predlozima igara i objašnjenjima, kao i @5_Webber na listi. 

Bio sam letos u Gejming centru u Novom Sadu i tamo smo igrali Code names. Društvo je već bilo u fazonu sa igrama, svi osim mene, pa su odabrali ovu igru jer se jako brzo nauči, a zanimljiva je. Pretpostavljam da svi znate šta je i kako se igra, ali eto, ako neko zaluta na temu, a nije upoznat, da preporučim. 

 

Inače, ta moja ekipa koja me je odvela tamo je oduvek bila u svetu i kompjuterskih igrica, koje mene nisu interesovale posle osnovne škole. A i tad su me interesovali neke klasika pucačine, sportovi i autombili, kamioni... Oni su igrali lolove, vovove, dote i sl. igre, prema kojima sam gajio neku odbojnost. Dobijao sam ospice kad čujem za levele, šildove, atake, armoore, ajteme, busteve i slične termine. A takođe sam stvorio neku odbojnost i prema ovim "novim" društvenim igrama, koje sam ja na neki način povezao sa prethodno navedenim kompjuterskim igricama, valjda zbog onih izraza, zbog likova u igrama, dizajna, pa valjda i zbog sličnog profila ljudi (koji u stvari ne postoji :D) koji igraju i jedne i druge igre.
Posle te posete Gejming centru sam nekako probio barijeru, iako smo odigrali samo Code names, jer mi se svidela atmosfera, a i bio sam znatiželjan i gledao šta drugi ljudi igraju. Usled raznih okolnosti, tek pre jedno 2 nedelje smo se opet okupili, u novom prostoru i sa novim imenom - Mipl.
Pošto opet nismo imali baš puno vremena odlučili su se za neku "jednostavniju" igru, ovaj put za Port royal. Relativno brzo se savlada, brzo se igra i ne traje dugo, i meni je bila zanimljiva.
Ušli smo u seriju, pa smo se posle par dana opet organizovali, otišli i igrali Munchkin. Zanimljivija mi je od Port royal-a jer postoji element dogovaranja, eventualnog pomaganja ili sabotiranja nekog od igrača, a takođe je i malo kopleksnija. 

Pošto sam obe igre prvi put igrao, ne bih da pišem pravila jer nije da sam ih baš zapamtio, a i sam sam se pripremao za obe igre pomoću online pravila i tutorijala na yt, tako da možete i vi.  

Sad sam se polako zarazio, pa razmišljamo i o kupovini nekih igara. A takođe već dogovaramo ponovna okupljanja, pa sam zato i tražio ovu temu jer mi se učinilo da sam video slučajno. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako ti se svidja Codenames, probajte Trapwords. Slicno je, meni i bolje, advanced verzija asocijacija

 

 

 

Ukratko, igra se u dva tima i ide se kroz tamnice. Postoji spil karata koji se promesa i ubacuje u neke knjizice kako bi se dobila rec koja mora da se objasni (objasnjeno je lepo u tutorijalu).

 

Sustinski, mozete i da pisete na papiricima pa izvlacite, ali lepse je ovako.

 

E sad, sta je interesantno, tvoj tim izvaci rec i daje suprotnom timu. Onda smisljate zamke i pisete ih u svoju knjizicu - to su reci koje ne sme da kaze suprotni vodja tima dok objasnjava tu rec. Recimo, pojam je zmaj. Vi treba da smislite sta je najverovatnije sto ce neko iskoristiti da objasni pojam zmaj. Recimo, zivotinja, bajka, vatra, cudoviste itd. Broj zamki je ekvivalentan broju tamnice u kojoj se nalazis.

 

Takodje postoje i cudovista i druge zamke dok ides kroz tamnicu, koje te recimo ogranicavaju u tome koliko reci mozes da kazes dok objasnjavas itd. Pogledaj tutorijal, jednostavno je.

 

Port Royal je kul, Munchkin se meni licno ne svidja, igrao sam ga dva puta i nikad vise nisam dobio zelju da ga igram.

 

Sto se tice drugih jednostavnih igara, mozete probati recimo Sushi Go sto je dobra gateway igra za mnogo ozbiljnije igre u kojima se draftuju kartice, kao recimo Teraforming Mars ili 7 Wonders.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Uzeo sam drugarima kao poklon za venčanje dve igre, sada ću i drugarici i planiram da nastavim da uzimam kao poklone. 😄 Ima i jeftinih, a dobrih igara, skupljih svakako, a brzo se svide ljudima iako nikad nisu pre ni igrali. 

 

Mnoge sam navukao na igre, za sad na Port Royal i Code Names. Igramo u parku, na plažama, po stanovima. Kad već nema izlazaka i većih okupljanja baš strava dođe. Već me podsećaju da ponesem kad se viđamo. 

 

Planiram sa društvom s kojim uglavnom igram da svako da po 2, 3k i da kupimo nekoliko igara. Igrali smo i Mysterium i Azul pored prethodno navedenih i zanimljive su mi. 

Hoću da probam Trapwords i sad im je izašla još jedna Letter Jam, pa bih i tu. I Sushi go. Za sad te jednostavnije, pa kad se uhodaju ostali onda i komplikovanije. 

 

U prethodna 2, 3 meseca smo jedno 10-ak puta igrali Port Royal i svaki put je u ekipi bio jedan drugar, a ostali su se uglavnom menjali, pa sam morao da im objašnjavam. Pa mi je ovaj jednom rekao da će povratiti ako bude još jednom morao da čuje pravila igre. 😄

 

Je l' ima nešto novo da ste isprobali? 

@McLeod @Magia @4_Webber

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2019 at 12:57 PM, McLeod said:

Igra The Mind - igra godine 2018, izgleda potpuno debilno i nikome nije jasno zasto je to bila igra godine... dok je nije probao 😄

 

 

U spilu su karte brojeva od 1 do 100. Igra je za 2 do 4 igraca, mada ja mislim da slobodno moze da se igra i do 6, za maksimalni haos 😄 (jos nismo probali ali hocemo 😄 ). Igra se do 12 levela (i to moze da se poveca po izboru), u svakom nivou se deli broj kartica koji je ekvivalentan broju nivoa. Znaci na prvom nivou svako dobija samo jednu karticu, na drugom dve itd. do 12.

 

Igra se igra tako sto bacanjem kartica na sto ih morate poredjati od najmanje do najvece. Recimo, ja imam trojku kao najmanji broj, bacam je odmah na pocetku, posle toga treba da sledeca osoba "oseti" koji broj je sledeci najmanji ukupno u nasim rukama i da ga baci na sto i tako dok ne ostanemo bez karata. Ako uradimo to bez greske, presli smo nivo.

 

Ako pogresimo, svako baca najmanju karticu koju ima u ruci na sto. Imamo pet zivota i tri surikena. Suriken sluzi da u trenutku kada nismo sigurni da li treba da bacimo kartu ili ne podignemo ruku i ako se svi slozimo, izbacujemo najmanju karticu iz ruke.

 

Ja sam to recimo jednom iskoristio kad mi je na devetom nivou najmanja kartica u ruci bila - 41 😄 dok je ovaj sto je igrao do mene imao najvecu 39 od devet kartica, znaci bas moze da bude haoticno. Odredjeni leveli vracaju zivot, neki drugi suriken, pa ako imate maksimalan broj surikena mozete ih koristiti tada.

 

Dolazi do smesnih i tragicnih situacija i interakcija je zanimljiva jer ne smete pricati niti komunicirati pantomimom, vec na neki drugi nacin, kako bi signalizirali da li vi treba da stavite kartu ili ne. Recimo, spustite karte na sto, ili se zavalite u stolicu, to bi znacilo da necete skoro stavljati kartu, ili se nagnite napred i dajte do znanja da ste spremni da bacite karticu, ili sta god vam padne na pamet sto bi drugi razumeli, ali nema prethodnog dogovora.

 

Najsmesnija situacija u ovih 5-6 partija koje sam odigrao se desila kada je jedan drug stavljao 20, i drugi lik odmah krenuo da stavlja 22 (igrali smo u troje), a ja imam 21. Dok je on bacao tu karticu, ja sam je bukvalno protnuo rukom ispod njegove i kartica je prosla kao Lara Kroft ispod zida sa bodljama koji se spusta - za dlaku 😄 Smejali smo se pola sata. Zbog te interakcije je igra dobra i zanimljiva, mada ono, verujem da lose stari (videcu ako je budemo intenzivno igrali neko vreme), opet je vredi probati.

 

Nisam mogao da se setim kako se zove igra koju sam poklonio drugarima, kad pogledam tvoj post i skontam da je ova. 😄

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...