Jump to content

Bugovi i Moderacija [stari topici, greskom spojeni]


Recommended Posts

 
Ma generalno ja nemam nekih primedbi na moderaciju ( iako tu i dalje ima animoziteta i ličnih antipatija koje su ostale sa prethodnog nam 4uma), ponašanje većine u odnosu na prethodni forum je na daleko višem nivou... Jbg, uvek ima i biće onih koji ni sami ne znaju kako i zbog čega su dobili posao ili dobili posao zbog stranačke knjižice  [emoji16]
 
Ono što sam hteo da napišem je da ne budu svi banovani kada se nekom naj#bu majke, ili nekog sočno napuse qrc#m....
 
I za kraj, jbt, zbog čega meni konstantno izlazi reklama za "Hessen Polizei" [emoji42]

Ja, u suštini najveći problem imam sa slobodom govora.
Ne jednom su neki moderatori otvoreno upozorili da se “levičarenje” neće tolerisati. I ja razumem da se ta vrsta ideološkog ustrojavanja vrši na Stormu, Krvi i časti i sl. mestima ali uklanjati postove i pretiti ljudima drugačijeg ideološkog usmerenja, otvoreno ih vređati i ćebovati od raznih mrd- Denis (mesečnica) stalkera nije za ponos forumu na kojem se papagajiše o tome da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje. Zanimljivo da je prihvatljivo da neko zastupa stav da je sloboda govora dozvoliti neonacistima u Americi da marširaju ali čim se neko opredeli za Sandersa, recimo, odmah mu se prebrojava svaki zarez. Nakaradna logika ali ja sam odavno shvatio da ljudi s Balkana kada im daš neku moć ne mogu da pobegnu od autoritarnog paterna.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Izvoli quote-uj.

Jeste, sad ću baš pretražujem šta se pisalo pre pola godine.

Imam pametnija posla. Ionako sam digao ruke od toga da će se nešto promeniti. Jedini moralan među vama je barakuda koji je shvatio gde to sve vodi.

Ne zna se ni koja vam je misija ovde sem da dozvoljavate da se širi trampovska fake_news- propaganda i militarizam a sve zaodenuto u stav da svako ima prava da misli šta mu je volja. Jeste, zato su nestali oni silni fake nalozi na twitteru. Da se vi pitate mogao bi Denis da zatrpava Temu svojim opservacijama i etiketiranjem (tu spada i ono njegovo “Husein Obama” koji nije samo prozivka predsednika nego i islamofobična histerija po kojoj je on odavno poznat) samo da je pristojniji. Pristojnost pre svega.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Izvoli quote-uj.

 

 

za quote ne znam, ali da ste blagi prema Atreidu, kao sto ste prema Denisu, niste. ja inace pratim pisanje Atreida dobrih 17-ak godina, i kristalno je jasno zasto nastupa kako nastupa na topiku o Americi. barem meni.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  za quote ne znam, ali da ste blagi prema Atreidu, kao sto ste prema Denisu, niste. ja inace pratim pisanje Atreida dobrih 17-ak godina, i kristalno je jasno zasto nastupa kako nastupa na topiku o Americi. barem meni.

 

 

Apsolutno tačno.

Evo jedan primer nedoslednosti.

Recimo, dok god učesnici ignorišu trolovanje mrda (njegovi zapisi iz života koji su merilo svih stvari; medijske napise ćemo da sklonimo u stranu jer, je l’ te, želimo sve najgore Americi a i ne živimo tamo) i stalkovanje Denisa mirna Bačka, čim krene neko da im uzvraća istom merom momentalno kreću pretnje da se s tim prekine ili će uslediti sankcije. Čak se i preporučuje neistomišljenicima ovih američkih nacionalista i ekskluzivista da ih ignorišu umesto da moderacija to reguliše i omogući svakome da komunicira s kim hoće, naravno uz poštovanje stavova drugih.

Link to comment
Share on other sites

Imaš li ti neki konkretan primer ili samo tvoj lični utisak? Dakle, quote? 

Ja sam davnih dana (još pre Vjekoslava) kvotovao sve problematične Denisove postove gde se vidi koliko puta je bio samo opomenut po max 7 dana bana, raportovao postove u kojima se likuje nad smrću senatora John McCaina (zbog čega sam btw bio i kažnjen jer sam, bože moj, stalkovao moderaciju) i ti me sad vređaš nekakvim zahtevom za quote. Pa eto ako ti je lakše sve ovo je moj utisak a drugi neka procene da li je baš tako.
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, melankolic said:


Ja sam davnih dana (još pre Vjekoslava) kvotovao sve problematične Denisove postove gde se vidi koliko puta je bio samo opomenut po max 7 dana bana, raportovao postove u kojima se likuje nad smrću senatora John McCaina (zbog čega sam btw bio i kažnjen jer sam, bože moj, stalkovao moderaciju) i ti me sad vređaš nekakvim zahtevom za quote. Pa eto ako ti je lakše sve ovo je moj utisak a drugi neka procene da li je baš tako.

 

Opet lazes. Nikakve postove u kojima se likuje nad smrcu senatora McCaina nisi reportovao. Tog dana 09.06.2019 u vecernjim casovima si poslao ogroman broj reporta, ali nijedan post koji si reportovao nema nikakve veze sa McCain-om. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Opet lazes. Nikakve postove u kojima se likuje nad smrcu senatora McCaina nisi reportovao. Tog dana 09.06.2019 u vecernjim casovima si poslao ogroman broj reporta, ali nijedan post koji si reportovao nema nikakve veze sa McCain-om. 

Citiraću tvog kolegu “quote”- uj pa da vidimo.
Možda sam upotrebio prejak izraz “likovati” ali je bilo vrlo ružno to što se govorilo o tom čoveku i to isključivo zbog toga šta je pokojnik govorio o Trumpu.
Naravno, ti si bio “na dužnosti” i nisi uopšte reagovao, što je bila osnovna kritika moderaciji.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, melankolic said:


Citiraću tvog kolegu “quote”- uj pa da vidimo.
Možda sam upotrebio prejak izraz “likovati” ali je bilo vrlo ružno to što se govorilo o tom čoveku i to isključivo zbog toga šta je pokojnik govorio o Trumpu.
Naravno, ti si bio “na dužnosti” i nisi uopšte reagovao, što je bila osnovna kritika moderaciji.

 

Opet lazes. Nisam ja bio na duznosti, nisam te uopste ja tada ni banovao, ucestvovao sam u raspravi pa nisam moderisao. Nisi poslao nijedan report od preko 10 reporta koje si poslao to vece na postove u kojima se govori lose o McCain-u. Plus uopste nije Denis bio taj koji je McCaina nazvao budalom i ratnim zlocincem vec e4. 

 

Plus nije zabranjeno likovati nad smrcu javnih licnosti, zato e4 zbog toga nije dobio nikakvu opomenu, mada nije ni bilo nikakvih reporta na to njegovo likovanje. Moj stav o McCainu je poznat, tako da nema potrebe da tu ucitavas bilo sta. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, melankolic said:

Nije zabranjeno likovati nad smrću javnih ličnosti (a da nisu Sadam, Sloba i Hitler)?
Ovo su neki novi momenti koji mi nisu poznati iz pravilnika foruma.
Završio sam s mojim “utiscima”.

 

Pa sto nisi poslao report ako si mislio da su prekrsena neka pravila foruma? Mislim, poslao si ih preko deset, sto nisi jos jedan, dva na postove u kojima se "likuje nad smrcu" McCain-a?

 

Ili mozda tada nisi smatrao da je prekrsaj nazvati McCain-a budaletinom, ratnim zlocincem i napisati da on nije nikakav heroj?

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MetalHead said:

Ti ocigledno i dalje ne shvatas... Tema se zove donacije, eto ti je gore. Mi pare nismo trazili, nismo mi inicirali to, vec su se ljudi sami javili i pitali kako da daju donaciju i onda smo napravili temu i objasnili na koja 2 nacina je to moguce uraditi.

 

A da bi bili transparentni rekli smo za sta cemo to trositi, kakva je trenutna situacije itd... 

A ti otisao u bubrege, lecenje dece i sta ti ja znam. 

 

momak, to sto ti + rukovodstvo ovog boarda radite zove se -> srpska posla. i tu mene ne brines ti, koji ocigledno nemas iskustva u radu neke civilne udruge ili drustva, vec me brine tvoje okruzenje, iz kojeg crpis hrabrost da ovako (bahato) lupetas. apsolutno je nebitno kako "vi" nesto formalno nazivate, nije ovo prvi put da se neke fraze s engleskog ili latinskog prevode na srpski potpuno pogresno. isto je tako apsolutno nebitno tko je pokrenio inicijativu za skupljanje sredstava za hosting, da li su to bili clanovi, ili je to bilo rukovodstvo, ili je to bio patrijarh Irinej, ili mozda Papa skriven iza nekog nicka s velikim sisama. bitan je sadrzaj inicijative. aj da vidimo sto kazu zakoni u Hrvatskoj i Srbiji. obrati paznju na drugi dio definicije.

 

Hrvatska

Quote

Donacija ili darovanje je davanje u novcu, stvarima ili uslugama primatelju i to bez ikakve naknade ili protučinidbe.

Srbija

Quote

Donacija je reč latinskog porekla, čije je značenje u srpskom jeziku darovanje ili poklanjanje, a može da se tumači i kao akt o poklanjanju. Donacija obično podrazumeva davanje u novcu, stvarima ili uslugama. Donator (fizičko ili pravno lice koje daje donaciju – poklonodavac, darodavac) ima pravo ne samo da traži već i da dobije informacije od primaoca donacije (poklonoprimca) o tome kako su utrošena donirana sredstva. Međutim, donator nema pravo da za iznos donacije traži bilo kakvu protivuslugu jer je donatorstvo besteretni pravni posao u kojem donator nešto poklanja, pri čemu primalac donacije ne daje naknadu za primljeni poklon. 

 

i aj sad da vidimo sto se uopce dogodilo:

 

Quote

 

Trenutna situacija:

Privremeno smo pokriveni donacijom u vidu hostinga ali sva je prilika da ce nam trebati nesto jace i to vrlo brzo (da ne kazemo da smo iznenadjeni ovako velikim odzivom i visokom aktivnoscu clanova). Takodje, admin & mod tim je pokrio inicijalni trosak licence za software foruma, koji ce se obnavljati na svakih 6 meseci. 

 

Imajuci to sve na umu, bice nam potrebna sredstva da pokrijemo troskove i bicemo izuzetno zahvalni i za najmanje donacije! 

 

Quote

 

Danas smo obnovili licencu za forum, a kao sto znate pre nekih 3-4 meseca smo sredili i hosting. Sve ovo je bilo moguce zahvaljujuci vasim donacijama na cemu vam se jos jednom zahvaljujemo!

 

Rekao sam da cu izaci sa nekim detaljima pa evo ono sto je najvaznije - prikupljena sredstva su dovoljna da, ukoliko nema nikakvih promena cena i neplaniranih troskova, budemo pokriveni za narednih barem godinu dana (za hosting i licencu).

 

Imamo nesto vise od toga u budzetu, pa smo planirali da napravimo neke kozmeticke promene a mozda da omogucimo i neke dodatne funckionalnosti. Pazljivo cemo raspolagati tim budzetom kako bi uvek bili sigurni da mozemo da izguramo narednih godinu dana.

 

 

dakle kristalno je jasno da su od clanova foruma skupljana namjenska sredstva za tocno odredjenu svrhu. kristalno je jasna i izjava osobe koja je skupljala sredstva, gdje se navodi da bez tih sredstava novi hosting ne bi bio moguc. i na koncu, kristalno je jasno tko ima direktnu korist od tako utrosenih sredstava -> oni koji su sredstva i uplatili. to dakle nisu bile donacije. donaciju (poklon, dar) donator ne koristi. ili ako cemo citirati zakonske odredbe, donator nema pravo na protuuslugu za svoju donaciju. osim ako nije Hercegovac u Osijeku. ili Crnogorac u Novom Sadu. 


sto se pak transparentnosti tice, ja sam te na vrijeme, i u dobroj vjeri, upozoravao (click). i Mrd takodjer. i fakat ne mogu vjerovati da ti i dalje ne znas kako transparentna predstavka raspolaganja tudjim sredstvima treba izgledati. i tu se, nota bene, ne trazi apsolutno nikakvo dodatno slobodno vrijeme, to je samo pitanje dobre volje i dobre poslovne etike. a za one koji nemaju veze s ekonomijom, dobrog vaspitanja. dakle idemo jos jednom. da bi budzet ovog foruma bio transparentan, on mora postati javan, i mora imati kontrolu. kontrolu obicno obavlja nadzorni odbor nekog drustva, ili revizor (obicno clan drustva). ili bilo ko odredjen od clanstva. zasto od clanstva? pa zato sto ovaj forum nije tvoje privatno vlasnistvo. ili mozda jeste? rekao si da nije. a opet, ponasas se kao da jeste. no dobro, ajde, recimo da nije. mada bi svakako bilo korisno i te (fundamentalne) stvari konacno kristalno jasno postaviti?! ako nista drugo, a ono da znam s kim komuniciram; sa zivim (od krvi i mesa) vlasnikom ili sa nekim metafizickim kolektivitetom koji poput Flying Dutchmana plovi ispred rta Dobre nade. ali ok, idemo dalje, s analizom "transparentnosti". znamo li ko obavlja kontrolu raspolaganja forumskim budzetom? ne znamo. imamo li uvid u budzet? nemamo. ergo nije dovoljno to sto ste "vi" rekli da ce sve biti transparentno, da bi nesto, actually, i postalo transparentno. problem s reklamama i jeste nastao zbog netransparentnosti. ne znamo ko je vlasnik, ne znamo ko cini rukovodstvo (u Staff folderu ima mali milijun nickova, do kojih neki uopce vise ne obavljaju navedene funkcije, a neki su i trajno napustili board, kao npr. Glenn Gould), ne znamo koliko je novaca (u dinar / euro) uplaceno na tvoj privatni racun, ne znamo koliko je tocno (u dinar / euro) potroseno na hosting i licencu. sve sto znamo je da je bilo, citiram, dovoljno. receno je da smo skupili dovoljno novaca za godinu dana, el tako? tako je. pa ipak, ti usprkos takvoj "transparentnoj cifri" (dovoljno), nakon svega 5 mjeseci postavljas reklame koje titraju po cijelom jebenom boardu. zasto? zbog "dodatnog izvora prihoda". i onda govoris forumasima da koriste ad blocker. sklapas dakle poslovni ugovor s nekim, i to s namjerom da ga prevaris, odnosno da ne ispunis svoj dio ugovora (novac koji ti stize od google ads neko placa, odnosno neko placa da se te reklame vide, a ne da se blokiraju). ali koga boli uvo za to, el tako tako je. a zasto to sve, uopce, sta smo ono rekli? ne zna se. svakako ne konkretno, ali eto, neka se nadje. mozda cemo sutra i kokoske uzgajati, zasto ne? a mozda i putovati na automoto utrke, pa tamo prodavati rezervne automoto dijelove, to je jos bolja ideja! cek, ajmo si nabavit one super gejmerske stolice! imamo dovoljno, zar ne? mislim, kad ovo sve ode u onu stvar (a krenulo je). i sta onda ocekujes da kazem o toj i takvoj "transparentnosti Vox92 neta", osim da je u startu krenula kao fuzzy (sto je Mrd lijepo primjetio), da bi se nakon manje od godinu dana iskristalizirala kao providno dziberska. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

Mrd takodjer

1) Pisem ovo, da pojasnim svoj stav. @Vjekoslav, slazem se s'tobom, ali opet mislim da mnogo zahtevas. Ako za nesto doniram, onda to radim na taj nacin da vise nikada ne razmisljam o tim sretsvima (to mogu biti pare, namestaj, TV, computer, klavir). Jednostavno kad sam ih dao, imao sam neki razlog. Sledeci put, ako treba da doniram, opet razmislim, kao i prvi put.

2) Veca je verovatnoca da cu donirati, ako su mi razlozi jasni i tu staje svako moje razmisljanje.

Transpraretnost moze da pomogne da ljudima razjasni cinjenice. To je to. I dalje mislim da je 4um prihvatjliv i fer.

Kad sam nesto dao, dao sam i vise nikada necu to pomenuti. 

:thumbup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked this topic

😄 

 

Ajmo redom 😄 

 

1. Za pocetak ovo: 

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

srpska posla

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

Hercegovac u Osijeku

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

Crnogorac u Novom Sadu

 

I da ne navodim ostale stvari... samo obrati paznju, dovodis "2 i po" nacije u neki negativan kontekst, onako, usput jel... nit je lepo nit bas u skladu sa pravilima foruma.

 

3 hours ago, Vjekoslav said:

(bahato) lupetas

A na gornju uvredu cu zazmuriti jer je ionako tesko procitati tvoj tekst. Ali evo trudim se. 

 


2. Sam si naveo neke definicije donacija (bez navodjenja izvora doduse), i tamo ti lepo pise - evo najkrace moguce definicije - dajes nesto, ne ocekujuci nista. Prvo, normalno je da se zna zasto se nesto daje.

 

3 hours ago, Vjekoslav said:

dakle kristalno je jasno da su od clanova foruma skupljana namjenska sredstva za tocno odredjenu svrhu

 

Pa nismo se mi ovde skupili i rekli "Hej, ajde da skupimo neke pare! A za sta ce nam pare? Nemamo pojma, onako, da se ima!". Ta cinjenica, zasto se nesto daje, ne utice na to da li je to onda donacija ili sponzorstvo ili nesto trece. Na to utice ono sto se ocekuje za uzvrat. A ti ocekujes mnogo toga - ocekujes da se pitas kakva ce biti uredjivacka politika foruma, ocekujes da se pitas oko postavljanja reklama na forum, ocekujes verovatno i da znas razloge zasto neki moderator vise ne obavlja tu funkciju, mozda ocekujes i da znas koliko je ko tacno dao donacija?! Onda to vise nije donacija, po definiciji. Onda ti zelis da kupis forum, da udjes u organizaciju, a on nije na prodaju, hvala lepo na interesovanju.

 

 

3. 

3 hours ago, Vjekoslav said:

kako transparentna predstavka raspolaganja tudjim sredstvima treba izgledati

 

3 hours ago, Vjekoslav said:

a za one koji nemaju veze s ekonomijom, dobrog vaspitanja.

 

Mozda nisam ni pravnik, ni ekonomista, vrlo moguce da nisam dobro ni vaspitan. Ali jedno verujem da dobro znam, a mozemo i proveriti sa nekim ekspertom - onog trenutka, kada si ti izvrsio donaciju i ta suma zavrsila na racunu koji nije tvoj, to vise nije tvoj novac. Kako onda mozes da kazes da mi raspolazemo tudjim novcem?!

 

Da nastavim pricu o transparentnosti: 

Receno je lepo, da su sredstva dovoljna za hosting i za licencu za forum za godinu dana. Nekom ko se barem malo razume u to, vrlo lako moze da proveri koliko je to. Detalje za hosting ne mogu izneti jer nemam odobrenje od hosting provajdera za to - kazacu samo da smo diskutovali o odgovarajucem paketu, dodacima koji idu uz to i da smo onda pitali i za neko sponzorstvo (da dobijemo popust a da stavimo njihovu reklamu) na sta su oni potvrdno odgovorili, verujem na obostrano zadovoljstvo. Ali eto, slobodno idi na njihov sajt, i odaberi neki srednji paket hosting usluga... neces mnogo pogresiti. Sto se software-a foruma tice, to je barem lako proverljivo. Na samom dnu stranice foruma imas link ka proizvodjacu pa ako zelis trazi. Da ti olaksam https://invisioncommunity.com/buy/self-hosted/ imamo od opcija samo 'Forums' kao dodatak na osnovu... 

 

I da zakljucim o transparentnosti,

3 hours ago, Vjekoslav said:

da bi budzet ovog foruma bio transparentan, on mora postati javan, i mora imati kontrolu. kontrolu obicno obavlja nadzorni odbor nekog drustva, ili revizor (obicno clan drustva). ili bilo ko odredjen od clanstva.

 

Evo teme sa "organizacionog PDF-a": 

image.thumb.png.294c698037f0519550983dde51a84925.png

Dakle, oni koji treba da znaju sve detalje, znaju ih u dinar/euro/dolar/(bilo je i drugih valuta). Zbog privatnosti donatora, jedino sto se ne zna su imena/mail adrese sa kojih su stigle donacije. Takodje i o reklamama je diskutovano i tu i u generalnoj temi naseg "organizacionog PDF-a". Naravno da ovo nece biti prikazano na javnom delu foruma. Nadji mi 

 

 

4. Reklame su tu da ne bi bilo potrebe za donacijama (i ovakvim "donatorima" kao sto si ti). Lepo je objasnjeno, onom ko zeli da shvati - karikiram - "imamo budzet za godinu dana", pa posle x vremena, opet, "imamo budzet za godinu dana" - sta se desilo u medjuvremenu?! - postavili smo reklame i ako ne bude nekih nepredvidjenih okolnosti forum moze da "zivi" od toga. Zar je to toliko tesko shvatiti?!

Dalje sto se tice reklama, sasvim je legitimno da vi koji to zelite, koristite ad blocker, to ne narusava ni na koji nacin "ugovor" sa google-om. Opet ne poznajes materiju o kojoj pises. Ako ti koristis ad blocker, reklama nece biti prikazana, nece biti ni moguce kliknuti na nju, pa samim tim necemo ni dobiti pare od Google za taj view i click. 

 

 

5.

I zakljucio bih pricu sa ovim:

3 hours ago, Vjekoslav said:

donaciju (poklon, dar) donator ne koristi. ili ako cemo citirati zakonske odredbe, donator nema pravo na protuuslugu za svoju donaciju

Koje opcije sada imamo? 

Opcija 1 - da konacno potvrdis sa kog maila si uputio donaciju pa da ti to lepo vratimo kako ne bi krsili zakonske odredbe 😄 jer i dalje koristis forum, a onda ti kao vecina ostalog clanstva pocnes normalno da koristis forum.

Opcija 2 - da konacno potvrdis sa kog maila si uputio donaciju pa da ti to lepo vratimo i da se lepo rastanemo, bez ljubljenja, pa da se vise ne pisemo ovde. 

 

Biraj sta ces. Pa da zavrsimo ovo. Kostao si me sat i po freelance-ovanja, a moj hourly rate je, bez zezanja, 8x veci od tvoje donacije. 

 

Stay safe i uzdravlje 😉 

 

 

p.s.

3 hours ago, Vjekoslav said:

a ono da znam s kim komuniciram; sa zivim (od krvi i mesa) vlasnikom ili sa nekim metafizickim kolektivitetom

We are the VOX92.net. Resistance is futile! 😄 

 

 

 

p.p.s. moderacija je zakljucala temu ali mislim da nema potrebe, moze i odgovor, komentar, pitanje... samo bez smaranja o stvarima koje sam vec x puta razjasnio, please. I kulturno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mrd said:

1) Pisem ovo, da pojasnim svoj stav. @Vjekoslav, slazem se s'tobom, ali opet mislim da mnogo zahtevas. Ako za nesto doniram, onda to radim na taj nacin da vise nikada ne razmisljam o tim sretsvima (to mogu biti pare, namestaj, TV, computer, klavir). Jednostavno kad sam ih dao, imao sam neki razlog. Sledeci put, ako treba da doniram, opet razmislim, kao i prvi put.

2) Veca je verovatnoca da cu donirati, ako su mi razlozi jasni i tu staje svako moje razmisljanje.

Transpraretnost moze da pomogne da ljudima razjasni cinjenice. To je to. I dalje mislim da je 4um prihvatjliv i fer.

Kad sam nesto dao, dao sam i vise nikada necu to pomenuti. 

:thumbup:

 

ne moze vise dobiti od mene pare ako izmislja gluposti i ponasa se kao da administrira profitnom, umjesto neprofitnom organizacijom. forum s reklamama mogao se i prije 15 godina otvoriti besplatno za manje od 5 minuta, tu je bilo pitanje samo opterecenosti servera. kada su se skupljala sredstva ja sam mislio da se to podrazumijeva, server, licenca i bez reklama koje titraju izmedju postova po cijelom ekranu i smetaju osnovnoj svrsi debatnog foruma -> mjestu gdje ces na miru ucestvovati u diskusijama. zato sam naveo primjer planinarskog doma gdje je prizemlje zauzeto kladionicama, a prvi kat prostitutkama, jer tu onda nema vise mjesta za planinare, i gubi se osnovni smisao takvog drustva. a takve stvari se cesto dogadjaju na Balkanu, kad se rukovodi neprofitnim organizacijama kao da su profitne, a profitnim kao da su neprofitne. ja nekako vjerujem da ovdje nemam posla s adezeovskim Hercegovcima u Osijeku koncem osamdesetih / pocetkom devedesetih. od takvih zahtjevati transparentnost uistinu jeste Mission Impossible. to bi dakle bilo to sto tice mojih ocekivanja. ti i ja se generalno i razlikujemo upravo u toj stavci, zar ne? tvoja ocekivanja od ove regije definirana su tvojim odlaskom iz nje, ja sam pak ovdje ostao, i prirodno je da se borim.

 

forum je i dalje prihvatljiv, pisao sam ja i na gorim plaftormama, medjutim nacin na koji ga vode nije. ovo s reklamama je ionako samo jedan detalj. 

 

...

 

17 hours ago, MetalHead said:

😄

 

Ajmo redom 😄 

 

1. Za pocetak ovo: 

 

 

 

 

I da ne navodim ostale stvari... samo obrati paznju, dovodis "2 i po" nacije u neki negativan kontekst, onako, usput jel... nit je lepo nit bas u skladu sa pravilima foruma.

 

A na gornju uvredu cu zazmuriti jer je ionako tesko procitati tvoj tekst. Ali evo trudim se. 

 


2. Sam si naveo neke definicije donacija (bez navodjenja izvora doduse), i tamo ti lepo pise - evo najkrace moguce definicije - dajes nesto, ne ocekujuci nista. Prvo, normalno je da se zna zasto se nesto daje.

 

 

Pa nismo se mi ovde skupili i rekli "Hej, ajde da skupimo neke pare! A za sta ce nam pare? Nemamo pojma, onako, da se ima!". Ta cinjenica, zasto se nesto daje, ne utice na to da li je to onda donacija ili sponzorstvo ili nesto trece. Na to utice ono sto se ocekuje za uzvrat. A ti ocekujes mnogo toga - ocekujes da se pitas kakva ce biti uredjivacka politika foruma, ocekujes da se pitas oko postavljanja reklama na forum, ocekujes verovatno i da znas razloge zasto neki moderator vise ne obavlja tu funkciju, mozda ocekujes i da znas koliko je ko tacno dao donacija?! Onda to vise nije donacija, po definiciji. Onda ti zelis da kupis forum, da udjes u organizaciju, a on nije na prodaju, hvala lepo na interesovanju.

 

 

3. 

 

 

Mozda nisam ni pravnik, ni ekonomista, vrlo moguce da nisam dobro ni vaspitan. Ali jedno verujem da dobro znam, a mozemo i proveriti sa nekim ekspertom - onog trenutka, kada si ti izvrsio donaciju i ta suma zavrsila na racunu koji nije tvoj, to vise nije tvoj novac. Kako onda mozes da kazes da mi raspolazemo tudjim novcem?!

 

Da nastavim pricu o transparentnosti: 

Receno je lepo, da su sredstva dovoljna za hosting i za licencu za forum za godinu dana. Nekom ko se barem malo razume u to, vrlo lako moze da proveri koliko je to. Detalje za hosting ne mogu izneti jer nemam odobrenje od hosting provajdera za to - kazacu samo da smo diskutovali o odgovarajucem paketu, dodacima koji idu uz to i da smo onda pitali i za neko sponzorstvo (da dobijemo popust a da stavimo njihovu reklamu) na sta su oni potvrdno odgovorili, verujem na obostrano zadovoljstvo. Ali eto, slobodno idi na njihov sajt, i odaberi neki srednji paket hosting usluga... neces mnogo pogresiti. Sto se software-a foruma tice, to je barem lako proverljivo. Na samom dnu stranice foruma imas link ka proizvodjacu pa ako zelis trazi. Da ti olaksam https://invisioncommunity.com/buy/self-hosted/ imamo od opcija samo 'Forums' kao dodatak na osnovu... 

 

I da zakljucim o transparentnosti,

 

Evo teme sa "organizacionog PDF-a": 

image.thumb.png.294c698037f0519550983dde51a84925.png

Dakle, oni koji treba da znaju sve detalje, znaju ih u dinar/euro/dolar/(bilo je i drugih valuta). Zbog privatnosti donatora, jedino sto se ne zna su imena/mail adrese sa kojih su stigle donacije. Takodje i o reklamama je diskutovano i tu i u generalnoj temi naseg "organizacionog PDF-a". Naravno da ovo nece biti prikazano na javnom delu foruma. Nadji mi 

 

 

4. Reklame su tu da ne bi bilo potrebe za donacijama (i ovakvim "donatorima" kao sto si ti). Lepo je objasnjeno, onom ko zeli da shvati - karikiram - "imamo budzet za godinu dana", pa posle x vremena, opet, "imamo budzet za godinu dana" - sta se desilo u medjuvremenu?! - postavili smo reklame i ako ne bude nekih nepredvidjenih okolnosti forum moze da "zivi" od toga. Zar je to toliko tesko shvatiti?!

Dalje sto se tice reklama, sasvim je legitimno da vi koji to zelite, koristite ad blocker, to ne narusava ni na koji nacin "ugovor" sa google-om. Opet ne poznajes materiju o kojoj pises. Ako ti koristis ad blocker, reklama nece biti prikazana, nece biti ni moguce kliknuti na nju, pa samim tim necemo ni dobiti pare od Google za taj view i click. 

 

 

5.

I zakljucio bih pricu sa ovim:

Koje opcije sada imamo? 

Opcija 1 - da konacno potvrdis sa kog maila si uputio donaciju pa da ti to lepo vratimo kako ne bi krsili zakonske odredbe 😄 jer i dalje koristis forum, a onda ti kao vecina ostalog clanstva pocnes normalno da koristis forum.

Opcija 2 - da konacno potvrdis sa kog maila si uputio donaciju pa da ti to lepo vratimo i da se lepo rastanemo, bez ljubljenja, pa da se vise ne pisemo ovde. 

 

Biraj sta ces. Pa da zavrsimo ovo. Kostao si me sat i po freelance-ovanja, a moj hourly rate je, bez zezanja, 8x veci od tvoje donacije. 

 

Stay safe i uzdravlje 😉 

 

 

p.s.

We are the VOX92.net. Resistance is futile! 😄 

 

 

 

p.p.s. moderacija je zakljucala temu ali mislim da nema potrebe, moze i odgovor, komentar, pitanje... samo bez smaranja o stvarima koje sam vec x puta razjasnio, please. I kulturno. 

 

opet se bahatis, umjesto da razmislis. greska je u samom startu bila sto je sve palo na tvoja pleca (pa cak i, sto je potpuno apsurdno, one "upgrade stvari" o kojima smo diskutirali na "tajnom topiku", koje ti uistinu ne mozes rjesiti jer one nisu tehnickog karaktera), pa si sad nervozan. tvoje "freelance-ovanje & hourly rate" moze se platiti, ja sam recimo spreman da administratoru placamo za njegov posao (tako se uostalom i radi u svakoj normalnoj udruzi). kao sto sam i spreman jednom godisnje placati server, licencu, i forum bez reklama. dakle izracunaj koliko bi to kostalo, napisi koja je to cifra (izrazit ces ju u brojkama, a ne u slovima tipa "dovoljno" i "nedovoljno"), pogledaj aktivni broj forumasa, i iznesi svoju procjenu koliko bi ko morao uplatiti da se ta cifra pokrije. 

 

nema rastajanja, zaboravi na tu opciju. ovaj forum bastini tradiciju B92, na njega vode linkovi sa starog boarda, ovaj forum nije nicija privatna prcija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima jos jedna zanimljiva stvar. Kad se gasio b92 forum i razmisljalo otvaranje novog. Poslao sam poruku , barakudi (mislim da je on bio glavni za te stvari) da zelim da uplatim donaciju. Odgovorio je da ce mi poslati pm o daljim uputstvima. medjutim dalja uputsva nikad nisam dobio. Da li to znaci da su se donacije primale od "uticajnijih" clanova ? 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I ja sam nudio, sad kad kažeš. Dobru poentu imaš Vjeko, mislim da te razumem, mada sam ja više za ideološko profilisanje i omasovljenje, ali može i ovo uterivanje u legalne tokove. Ipak, ja sam odavno, još dok su trpljeni Kinici i ostali bolidi, Puzigaćin fašizam, otprilike onda kada su nas napustili Beonegro i Meda (moji dobri prijatelji) prihvatio neka pravila igre. Onda je usledilo driblanje teme Novi Forum dok ne istekne vreme za napad (čitaj dok se svi ne smore) i to je uspelo. Suštinski nastupam kao gost i tako i shvatam ceo forum. Volim da pročitam nešto dobro (a ima kul stvari, pogotovo u vreme Korone), ponekad nešto i napišem, ali sam u suštini gost i to mi je, za sada, ok. Nisam deo We.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ima jos jedna zanimljiva stvar. Kad se gasio b92 forum i razmisljalo otvaranje novog. Poslao sam poruku , barakudi (mislim da je on bio glavni za te stvari) da zelim da uplatim donaciju. Odgovorio je da ce mi poslati pm o daljim uputstvima. medjutim dalja uputsva nikad nisam dobio. Da li to znaci da su se donacije primale od "uticajnijih" clanova ? 

 

 

20 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Bas me zanima. 

Lepo si to sad rekao. Mislim da zvuci grublje nego sto si hteo. Ako, se ne varam, jos uvek postoji instrukcija kako to uraditi preko paypal-a. To su po mome, malo traljavo odradili, posto bi bilo dobro da su slali potvrdu da su primili funds. 

18 minutes ago, freethrow said:

I ja sam nudio, sad kad kažeš. Dobru poentu imaš Vjeko, mislim da te razumem, mada sam ja više za ideološko profilisanje i omasovljenje, ali može i ovo uterivanje u legalne tokove. Ipak, ja sam odavno, još dok su trpljeni Kinici i ostali bolidi, Puzigaćin fašizam, otprilike onda kada su nas napustili Beonegro i Meda (moji dobri prijatelji) prihvatio neka pravila igre. Onda je usledilo driblanje teme Novi Forum dok ne istekne vreme za napad (čitaj dok se svi ne smore) i to je uspelo. Suštinski nastupam kao gost i tako i shvatam ceo forum. Volim da pročitam nešto dobro (a ima kul stvari, pogotovo u vreme Korone), ponekad nešto i napišem, ali sam u suštini gost i to mi je, za sada, ok. Nisam deo We.

Well, bice da i mene trpis onda. 🙂

Mislim da bi reklame mogle da se preskoce, ako se hoce. Donacije bi sigurno odrzavale 4um i bilo bi mnogo lakse mainpulisati forum. 

Medjutim, mora da bude jasno da su donacije dobrovoljne i da ne ukljucuju pravo na uticaj na poslovnu politiku formuma, kao takve. Svakako ih nece biti ako se donator ne slaze sa poslovnim odlukama 4uma.

Da ne dubim.

@MetalHead cuj slazem se i s'tobom i s @Vjekoslav, ali opaske da necija donacija nije znacajna, niti su tacne, niti su pristojne. Ako neko donira 1 novcanu jedinicu, bilo koje valute, to je znak neke podrske i nema smisla komentarisati sumu.

Tvdtim, da kada bi racunica bila transparentna i brojke egzaktne (tacne), to nikako ne bi stetilo, vec bi davalo sliku ozbiljnog biznisa i motivisalo bi ljude na podrsku.

 

Sve napisano, nije prozivka, vec neka obzervacija sa strane.

 

link

Edited by mrd
link na post sa paypal objasnjenjem: https://vox92.net/forum/index.php?/topic/223-donacije/
Link to comment
Share on other sites

  • MetalHead changed the title to Bugovi i Moderacija [stari topici, greskom spojeni]
  • MetalHead locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...