Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

4 hours ago, Kronostime said:

Principijelnost u nezauzimanju strane se ovde posprdno naziva Mis Universe kao da je obaveza zauzeti samo onaj stav i stranu koja se silom namece i neguje.

Gde je tu dijalog i razmena misljenja ako se suprotno misljenje gusi i kaznjava?

O neutralnom misljenju da ne pricam.

 

Oćeš da se menjaš sa mnom koji sam ni kriv ni dužan proglašen da podržavam genocid zato što podržavam Izrael ? Ili da možda mi vas nazovemo ljubitelji glavoseča ? Manje kuknjave a više pišite konkretno pa Vas niko neće moći etiketirati. Da li ste vi svesni da je u ovoj temi jedno 70-80% postova kritika Izraela a vi proglašavate da vam neko to zabranjuje ?

 

E da su prokleti Staljin, Ruzvelt, Čerčil i ostali saveznički lideri što su dozvolili "genocid" nad Nemcima i ostalim civlima iz država sile Osovinel Trebalo je ww2 da se zaustavi kada su Saveznici došli do Nemačke i da sklope mir da ne stradaju civili. Tako meni zvuče vaše primedbe, a da nisu principijelne vidimo jer većine vas nema na temi o Ukrajini da i tamo osudite prekomernu silu na primer Rusije ili agresiju u stilu nacističke Nemačke. Takođe kada ste pitani koje drugo rešenje postoji da se reši ovo sa Hamasom nikakvih odgovora nije bilo osim da im Izrael da državu ali problem je što oni neće ono što mogu da dobiju nego hoće da Izrael ne postoji.

 

Dakle da bi se ovaj koflikt rešio moraju se sniziti apetiti Arapa jer ono što oni hoće znači genocid nad Jevrejima. Fatah je okrenuo stranicu i to platio padom popularnosti (doduše ima nešto i do korupcije) no Hamas i dalje ne želi kompromis sa Izraelom. Oni se u stvari ni ne bore za Palestinu nego slično ISIS žele Islamski kalifat na teritoriji današnjeg Izraela i Palestnske samouprave. I pored toga neki kontakti sa njima su rađeni, prilično sam siguran da ni jedna država ne bi pregovarala sa takvom organizacijom ali Izrale je čak i to radio, doduše preko posrednika. Ali Hamas to uopšte ne zanima, oni već ko zna koji put zasipaju Izrael raketama, pucaju na izraelsku vojsku na granici. Mirni protesti su im kada kamenicama gađaju Izraelce, i onda kada ovi odgovore odma ide kuknjava.

 

Hamasova najumerenija ponuda Izraelu je dve države sa granicama od pre rata iz 1967. i da oni ne priznaju Izrael i da se između njih potpiše samo primirje. Jel treba da crtam da je ovo predlog koji je smišljen tako da ga Izrael ne može prihvatiti. Eliminacija Hamasa iz Gaze jeste rešenje da se pregovori sa Fatahom nastave i taj proces završi, naravno to je još uvek daleko i ima tu dosta država koje će da rade na tome da se to nikad ne desi kao na primer Iran, a izlgeda da je i Rusija odabrala Hamas.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

E da su prokleti Staljin, Ruzvelt, Čerčil i ostali saveznički lideri što su dozvolili "genocid" nad Nemcima i ostalim civlima iz država sile Osovinel Trebalo je ww2 da se zaustavi kada su Saveznici došli do Nemačke i da sklope mir da ne stradaju civili. Tako meni zvuče vaše primedbe, a da nisu principijelne vidimo jer većine vas nema na temi o Ukrajini da i tamo osudite prekomernu silu na primer Rusije ili agresiju u stilu nacističke Nemačke.

 

Svako ima pravo da (ne) piše na temama na kojima (ne) želi da piše i da ima svoje razloge za to. To ne znači da taj neko podržava Rusiju u njenim ratnim zločinima. 

Link to comment
Share on other sites

Pa ako se kaže da su ljudska prava univerzalna i da Palestinci imaju prava na iste onda to važi i za Ukrajince. No tebe konkretno se ne sećam da si i jednom bila na temi o Ukrajini da braniš taj stav. Ako ja grešim molim te da mi objasniš koja je razlika između tvoje ekstremno burne reakcije na smrt civila u Gazi i odsustva iste na smrt civila u Ukrajini ?

 

Da ti samo dam primer da je na temi u Ukrajini bio Devil koji je slično kao vi reagovao i vremenom je banovan. Pri tome ako sam ga dobro razumeo on je polu Ukrajinac pa da i razumem zašto je radio šta je radio ali sam prilično siguran da niko od vas nije Palestinac pa da vam to bude opravdanje za tako nešto.

 

Eto ja sam tamo još jednom pokušao da čujem šta je alternativa uništenju hamasa i dao sam vam šansu za ozbiljnu raspravu, ali sam prilično siguran da je niko neće prihvatiti jer se tamo i ne želi ozbiljna rasprava.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Pa ako se kaže da su ljudska prava univerzalna i da Palestinci imaju prava na iste onda to važi i za Ukrajince. No tebe konkretno se ne sećam da si i jednom bila na temi o Ukrajini da braniš taj stav. Ako ja grešim molim te da mi objasniš koja je razlika između tvoje ekstremno burne reakcije na smrt civila u Gazi i odsustva iste na smrt civila u Ukrajini ?

 

Odakle tebi da ja imam "odsustvo reakcije na smrt civila u Ukrajini"? Da li ti mene poznaješ privatno pa znaš da me to nije nimalo pogodilo? 

 

Ja sam protiv svake imperijalističke države koja napada slabije od sebe, u cilju ostvarivanja lične koristi ili cilja. Palestinci u Gazi su prepušteni sami sebi, civili koji nemaju način da se odbrane ni od Hamasa ni od izraelske vojske, pri čemu su u javnosti dehumanizovani i umanjuju se njihove žrtve.

 

Ukrajina je na početku sukoba možda bila slabija od Rusije, ali je ubrzo dobila adekvatnu podršku i ima je i dalje. Pri čemu u mainstream medijima nikad nisu umanjivane njihove žrtve niti su dehumanizovani kao Palestinci. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, DameTime said:

Pri čemu u mainstream medijima nikad nisu umanjivane njihove žrtve niti su dehumanizovani kao Palestinci. 

U kojim su to mainstream medijima Palestinci dehumanizovani i njihove žrtve umanjivane? Daj neki relevantan primer mainstream medija i članka/vesti u koj se palestinci dehumanizuju.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DameTime said:

 

Odakle tebi da ja imam "odsustvo reakcije na smrt civila u Ukrajini"? Da li ti mene poznaješ privatno pa znaš da me to nije nimalo pogodilo? 

 

Ja sam protiv svake imperijalističke države koja napada slabije od sebe, u cilju ostvarivanja lične koristi ili cilja. Palestinci u Gazi su prepušteni sami sebi, civili koji nemaju način da se odbrane ni od Hamasa ni od izraelske vojske, pri čemu su u javnosti dehumanizovani i umanjuju se njihove žrtve.

 

Ukrajina je na početku sukoba možda bila slabija od Rusije, ali je ubrzo dobila adekvatnu podršku i ima je i dalje. Pri čemu u mainstream medijima nikad nisu umanjivane njihove žrtve niti su dehumanizovani kao Palestinci. 

 

Ja sam rekao da ne branite prava principijelno jer da je to slučaj branili biste i prava Ukrajinaca, pa i Rusa i Izraelaca. Šta ti misliš privatno ne znam, komentarišem samo ono što pišeš.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Ja sam rekao da ne branite prava principijelno jer da je to slučaj branili biste i prava Ukrajinaca, pa i Rusa i Izraelaca. Šta ti misliš privatno ne znam, komentarišem samo ono što pišeš.

 

Još jednom, ljudi imaju pravo da ne komentarišu na određenim temama i sigurno imaju razloge za to. To ne znači da su neprencipijelni. Neprincipijelni su oni koji uzmu i podržavaju Rusiju i Palestinu npr. 

 

Za to čak postoji izraz u kognitivnoj psihologiji, zove se doublethink. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Onda, jel sad važi pravilo da ako nisi pisao na temu o Ukrajini nemaš pravo da pišeš o BI?

Ili ako si polurus, imaš neke beneficije iimaš pravo da poluosudiš Rusiju?

Zar je tolika važnost pripadnost plemenu da ne možeš da pišeš objektivno ili da imaš pravo na izbor čemu ćeš pisati?

ima toga još na klotzenovu štetu, ali mi se ne da sad.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

 

Ja sam rekao da ne branite prava principijelno jer da je to slučaj branili biste i prava Ukrajinaca, pa i Rusa i Izraelaca. Šta ti misliš privatno ne znam, komentarišem samo ono što pišeš.

 

Moram da kažem, u najmanju ruku ti je ova tvrdnja nepoštena. Kao prvo, čim vidim MI i VI, znam da nešto nije u redu, ni pristup ni ishod. JA sam na temi rata u Ukrajini napisao jedan ili dva posta, možda neki više ali kao reakciju na nečiji upis, bilo je neozbiljnih, parolaških, za mene je rat u Ukrajini, sam po sebi, zločin jedne strane i nemam šta da dodam, nisam stručan da pratim i komentarišem dnevne pokrete i akcije vojske, osvajanje ili napuštanje svakog brda, svakog seoskog puteljka.

Sukobi na BI traju 75 godina, manjim ili većim intenzitetom, zločine prema civilima su činile obe strane, nisam video da je iko, ja sigurno nisam podržao napad Hamasa od 7/10, posle 7/10 akcije Hamasa na teritoriji Izraela nisu dokumentovane, na teritoriji Gaze jesu delimično, više kao pretpostavke gde se nalaze i kako ratuju, kako koriste civile kao zaštitu, po nekim podacima likvidirano je oko 150 boraca Hamasa i 10000 civila, da bi se likvidiralo 15000 Hamasovca približnom razmerom cena bi bila milion civila, a to još ne bi značilo nestanak Hamasa, Hamas ili neku drugu terorističku formaciju, pod drugim imenom a sličnih ciljeva ne može da likvidira Izraelska vojska već politika komprmisa, teško da je mogu Izrael i Palestinci, neke razumnije opcije, sami postići bez učešća, sporazuma igarancija jačih sila.

Neki argumanti istorijskog prava, pozivanje na bibliju i druge knjige neće dati rezultat, svi narodi i sve religije mogu naći u istoriji osnov za svoje pravo na prisustvo, lako se može iskonstruisati i pravo na državu na tim prostorima, polazne tačke dogora moraju biti sadašnje stanje i održivost i prihvatljivost nekog budućeg, ako je potrebno i prisustvo mirovnih naga ne bi ni to bilo prvi put, bile su i ranije, na golani i Sinaju, sa mandatom i da intervenišu ako se dobro sećam. Argument, predhodnih 75 godina dokazuju da mir nijeje moguć, svi pokušaji su propali, može i drugačije da se tumači, predhodnih 75 godina dokazuju da rat nije rešenje, jeste IĆzrael dopbio sve ratove ali nije dobio mir, desetine neuspešnih pokušaja, mislim da treba da ukažu da treba menjati pristup a ne pokušavati još deset puta.

 

Nisam neka lepotica, ali mogu da prođem.

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Div said:

 

po nekim podacima likvidirano je oko 150 boraca Hamasa i 10000 civila, da bi se likvidiralo 15000 Hamasovca približnom razmerom cena bi bila milion civila, a to još ne bi značilo nestanak Hamasa, Hamas ili neku drugu terorističku formaciju, pod drugim imenom a sličnih ciljeva ne može da likvidira Izraelska vojska već politika komprmisa, teško da je mogu Izrael i Palestinci, neke razumnije opcije, sami postići bez učešća, sporazuma igarancija jačih sila.
 

 

 

U ovom ti grmu lezi zec. Inteligentan si covek, razuman, ti da apsolutno nemas nikakav izvor, da si prvi put cuo za sukob na BI u zivotu, ovaj odnos bi trebalo da ti bude glupost kao Zemlja ravna ploca ako ne i veca.

 

Ovo je apsolutno nemoguce, pa da je tih 10 hiljada civila deca do 10 godina.

 

Znaci da pretpostavimo da je tacno 10 hiljada ljudi poginulo, cak da zanemarimo da je to Hamasov izvor koji bar gruva na puta tri, ako ne i na puta cetiri, neka bude 10 hiljada, od tih 10 hiljada da 150 bude boraca Hamasa?

 

Pas s maslom to ne bi polizao.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

Znaci da pretpostavimo da je tacno 10 hiljada ljudi poginulo, cak da zanemarimo da je to Hamasov izvor koji bar gruva na puta tri, ako ne i na puta cetiri, neka bude 10 hiljada, od tih 10 hiljada da 150 bude boraca Hamasa?

Ajde, neka nije 10000 civila nego 1000 ili neka nije 150 nego 15000 hamasovaca, mznači, trebaće, ne milio nego 100000 civilnih žrtava. Nije skupo?

Na broj poginulih u ratovima treba dodati bar toliko trajnih invalida i tri puta toliko ranjenih.

I, koliko smo ili su bliži miru, ako je mir cilj. Čini mi se da ili mir nije cilj ili sredstvo nije dobro odabrano. Ne govorim o periodu od 7/10na dalje već od 1948do danas, to je jedan rat.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije problem da li je skupo ili nije, problem je odnos Hamasovci civili.

 

To je inace jedna od glavnih tacaka sporenja izmedju "vas" i "nas" na temi BI.

 

Hamas ima stotine hiljada clanova. Da ne pricamo o milion.

 

Ovo je odnos 1:100. To bi bilo "normalno" da se napada ono nekad celija Al Kaide koja se "zapatila" u nekoj zemlji gde je vlast nominalna, znaci tipa Irak, Sirija, Somalija, nebitno.

 

Ovde Hamas vlada 20 godina skoro, u svakoj je pori drustva dokazano i da odnos bude 1:100?

 

Pa onda su tek ti civili debili kad ne mogu drugacije da kazem, kad nad njih tri miliona vlada par hiljada Hamasovaca.

 

Bukvalno veci debili nego Srbi, ovde bar ima 700 hiljada clanova SNSa.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Nije problem da li je skupo ili nije, problem je odnos Hamasovci civili.

 

To je inace jedna od glavnih tacaka sporenja izmedju "vas" i "nas" na temi BI.

 

Hamas ima stotine hiljada clanova. Da ne pricamo o milion.

 

Ovo je odnos 1:100. To bi bilo "normalno" da se napada ono nekad celija Al Kaide koja se "zapatila" u nekoj zemlji gde je vlast nominalna, znaci tipa Irak, Sirija, Somalija, nebitno.

 

Ovde Hamas vlada 20 godina skoro, u svakoj je pori drustva dokazano i da odnos bude 1:100?

 

Pa onda su tek ti civili debili kad ne mogu drugacije da kazem, kad nad njih tri miliona vlada par hiljada Hamasovaca.

 

Bukvalno veci debili nego Srbi, ovde bar ima 700 hiljada clanova SNSa.

 

Ima li negde da se vidi taj spisak od 10+K/1M clanova ili je to samo puko nagadjanje na osnovu sopstvenih predrasuda?

Puka generalizacija per se.

Hamas je teroristicka organizacija - ni prva, ni poslednja.

:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Div pošto je moj post sada u drugoj temi neću dalje o BI ovde odgovoriću ti tamo na taj deo. Možeš da mi objasniš kakva je razilka između Palestinaca i Ukrajinaca pa da pojedinci, tu na tebe ne mislim, naprave 100 postova o "genocidu" nad Palestincima dok nemaju ni jedan takav post u temi o Ukrajini. Ja tvrdim da je to dokaz da nije reč o principijelnosti što je moja osnovna tvrdnja, ali su je drugi posle nadograđivali da bi im bilo lakše da mi odgovore, jer ima članova foruma koji su u obe teme osuđivali smrt civila ali oni ni u jednoj nisu insistirali da napišu 100 postova o tome osim Devila, zato sam ga i spomenuo. Smatram da je tu stvar izbora strane i da su to navijački postovi i to je sve što ja imam o tome da kažem. Tako je bilo u slučaju Devila tako je i u slučaju nekoliko ljudi, ne svih, koji to sada rade na temi o BI.

 

Devil je u jednom postu napisao da je polu ukrajinac, da li je trolovao ili ne nisam siguran,  i to jeste opravdanje za njegovo navijanje, ali na kraju krajeva je preterao i potpuno zasluženo banovan nekoliko puta i na kraju trajno. Treba li sad ja da kao kalimero da pričam kako nam ne daju da pišemo o Ukrajinskim žrvama ? Ja imam razumevanja za njega jer svi smo mi pristrasni prema "našima" ali ja sigurno nisam pristrasan ni prema UKR ni prema IZR bez obzira što ih podržavam i ne pada mi na pamet da sada pišem na svakih sat vremena o "genocidu" Palestinaca nad Izraelcima i kačim video materijal koji i dalje svaki dan izlazi o njihovim zločinima.

 

Ukratko ne kažem ja da nemaju pravo da osuđuju samo onoga koga hoće ali neka se ne pozivaju na principijelnost i ljudska prava jer i jedno i drugo je valjda univerzalno. To je suština mog prvog posta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

Onda, jel sad važi pravilo da ako nisi pisao na temu o Ukrajini nemaš pravo da pišeš o BI?

 

Tako ispada. 

 

Na temi Rat u Ukrajini uglavnom pišu forumaši koji se razumeju u vojno naoružanje, strategije i koje zanima taj način pristupanja temi. Mene ne zanima, ne smatram da mogu doprineti diskusiji, pa samo povremeno čitam. 

 

Dok je još uvek bio aktuelan manje tehnički pristup toj temi, prilično sam sigurna da sam bar dva puta pisala na njoj - da izrazim svoj stav tj. da sam na strani UKR i prokomentarišem nešto u vezi Zelenskog.

 

Ali koja je poenta da jedni drugima "merimo" gde smo šta pisali i kada? Doduše jeste zanimljiva pojava da ljudi koji su snažno na strani Ukrajine podržavaju i Izrael, imam svoju interpretaciju toga ali nije za ovu temu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

 

Tako ispada. 

 

Na temi Rat u Ukrajini uglavnom pišu forumaši koji se razumeju u vojno naoružanje, strategije i koje zanima taj način pristupanja temi. Mene ne zanima, ne smatram da mogu doprineti diskusiji, pa samo povremeno čitam. 

 

Dok je još uvek bio aktuelan manje tehnički pristup toj temi, prilično sam sigurna da sam bar dva puta pisala na njoj - da izrazim svoj stav tj. da sam na strani UKR i prokomentarišem nešto u vezi Zelenskog.

 

Ali koja je poenta da jedni drugima "merimo" gde smo šta pisali i kada? Doduše jeste zanimljiva pojava da ljudi koji su snažno na strani Ukrajine podržavaju i Izrael, imam svoju interpretaciju toga ali nije za ovu temu.

 

Au contraire, mon cheri, au contraire.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Jedini razlog zašto na temi o Ukrajini ima dosta "vojno-tehničkih" postova je taj što se radi o velikom konvencionalnom oružanom sukobu, koji već dugo traje, i ima puno izvora za "tehničke analize". To ne implicira da se većina diskutanta "razume u vojnu tehniku, taktiku i strategiju". Da se ne lažemo većina nema pojma ili ima znanja na nivou "igrao sam tu igricu i tamo vozio tenk". Takođe nisu to jedini postovi koji postoje tamo. Na samom početku rata je postojala ziva diskusija o  cilevima i opravdanosti rata. O ratnim zlocinima, Azovu i Vagneru i njihovim (zlo)delima i slicno. Za koji mesec će biti 2 godine rata i da sada raspravljamo o tome da li je Rusija "opravdano napala Ukrajinu da odbrani Rusko stanovnistvo" ili  je "agresor čiji cilj unistenje i pokoravanje cele jedne nacije" ima smisla koliko diskusija 1941 o opravdanosti nacističke okupacije Poljske 1939 (da li su Poljaci provcirali  i ugrožavali nemačku nacionalnu manjinu).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Jedini razlog zašto na temi o Ukrajini ima dosta "vojno-tehničkih" postova je taj što se radi o velikom konvencionalnom oružanom sukobu, koji već dugo traje, i ima puno izvora za "tehničke analize". To ne implicira da se većina diskutanta "razume u vojnu tehniku, taktiku i strategiju". Da se ne lažemo većina nema pojma ili ima znanja na nivou "igrao sam tu igricu i tamo vozio tenk". Takođe nisu to jedini postovi koji postoje tamo. Na samom početku rata je postojala ziva diskusija o  cilevima i opravdanosti rata. O ratnim zlocinima, Azovu i Vagneru i njihovim (zlo)delima i slicno. Za koji mesec će biti 2 godine rata i da sada raspravljamo o tome da li je Rusija "opravdano napala Ukrajinu da odbrani Rusko stanovnistvo" ili  je "agresor čiji cilj unistenje i pokoravanje cele jedne nacije" ima smisla koliko diskusija 1941 o opravdanosti nacističke okupacije Poljske 1939 (da li su Poljaci provcirali  i ugrožavali nemačku nacionalnu manjinu).

 

Razumeju se svakako više od mene ili makar razmenjuju informacije. 

 

Sa drugim delom posta se slažem, rekoh već na početku rata kad je bilo manje tehničke priče bilo je i više učesnika. Pri tome se većina brzo složila da je Rusija agresor, a oni koji se nisu složili više nisu ni deo foruma. 

Link to comment
Share on other sites

Pišemo mi o tehničkim stvarima rata i u temi o BI pa ti tamo to ne smeta. Preskočiš šta te ne interesuje i pišeš dalje. Inače koliko ja znam niko od nas nije vojne struke, svi smo mi amateri koji pratimo vojna dešavanja tako da se slobodno upusti i u taj deo ako te zanima. Jedino što mene stručno povezuje sa vojskom je godinu dana vojnog roka a o tome najmanje pričamo u svim ovim ratnim temama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Pišemo mi o tehničkim stvarima rata i u temi o BI pa ti tamo to ne smeta. 

 

Ne smeta mi ni na temi Rat u Ukrajini. Ali isto kao što tu ne ulazim u diskusiju sa tehničko-vojnog aspekta, ne ulazim ni na BI temi.

 

Iliti principijelna sam :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Ali koja je poenta da jedni drugima "merimo" gde smo šta pisali i kada? Doduše jeste zanimljiva pojava da ljudi koji su snažno na strani Ukrajine podržavaju i Izrael, imam svoju interpretaciju toga ali nije za ovu temu.

 

Meni nije stalo ni do Ukrajine ni do Izraela kao drzava - ali apsolutno podrzavam pravo Ukrajinaca i Izraelaca da opstanu pred napadima najmracnijih snaga koje su se pojavile nakon Pol Pota. I mislim da i drugi pristupaju na isti nacin jer nema tu mjesta za silne interpretacije - ako Ukrajinci i Izraelci poloze oruzje, to je njihov fizicki kraj sto smo vidjeli i u Buci, i 7. Oktobra. Ako z-likovci i Hamasovci poloze oruzje, normalni Rusi i Palestinci nece dozivjeti fizicki kraj, nego ce se naci na pocetku dugotrajnog i mukotrpnog puta ka izgradni normalnog drustva i drzave. Da li ce imati sankcije, ogranicenja, ograde i zidove - da, hoce, i to ce trajati dok se ne pojavi kriticna masa koja je spremna da pokaze da zasluzuju bolji tretman. 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ters said:

 

Meni nije stalo ni do Ukrajine ni do Izraela kao drzava - ali apsolutno podrzavam pravo Ukrajinaca i Izraelaca da opstanu pred napadima najmracnijih snaga koje su se pojavile nakon Pol Pota. I mislim da i drugi pristupaju na isti nacin jer nema tu mjesta za silne interpretacije - ako Ukrajinci i Izraelci poloze oruzje, to je njihov fizicki kraj sto smo vidjeli i u Buci, i 7. Oktobra. Ako z-likovci i Hamasovci poloze oruzje, normalni Rusi i Palestinci nece dozivjeti fizicki kraj, nego ce se naci na pocetku dugotrajnog i mukotrpnog puta ka izgradni normalnog drustva i drzave. Da li ce imati sankcije, ogranicenja, ograde i zidove - da, hoce, i to ce trajati dok se ne pojavi kriticna masa koja je spremna da pokaze da zasluzuju bolji tretman. 

 

 

 

Ja bih dodao da je jedina ili barem glavna razlika izmedju Ukrajine i Izraela  u relevantnim sukobima vojno-tehnička u smislu da je Izrael vojno-tehnički superioran u svom sukobu. A da i jedni i drugi vode opravdani sustinski odbrambeni  rat za prezivljavanje. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...