Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Da ste dosadni sa tim da se porez mora platiti kao da se vama duguje i da se drzavi jebalo za to godinama. Tu je zakon, trebali ste prijaviti novac. Koja to drzava 10g ne pita gradjane za porez, a da taj isti zakon nje menjala skoro 20godina.

 

I onda vi dolazite ovde, neki sa nekim znanjem, a vecina sa neznanjem oko situacije i pisete kako se poraz mora platiti. Tj ne mora ako je do 500e, vec na 600e je obavezno.

 

@Kooineeperkpise kako je uredjeno jer zakon postoji, a to sto on nema veze sa vezom i sto se nije koristio nikad to isto nema veze. Malo edukacije oko teme bi valjalo za vas pre nego sto krenete bilo sta da pisete.

OK, mi smo dosadni zato sto zelimo da zivimo u pravno uredjenoj drzavi. Gde zakoni vaze jednako za sve. I gde se isti postuju. Bravo sine, neka si nam rekao!

Za to cu uvek biti dosadan.

 

Ali kapiram da bi nekima odgovaralo da zive u banana drzavi (kakva jesmo po mnogo osnova), da im odgovara da muljaju u mutnom (pogotovo kad se slizu sa vladajucom garniturom), da bi bili najsrecniji kada bi se vratilo ono vreme ekonomske krize u drzavi gde si benzin kupovao na bonove (ako ga ima) ili na ulici u flasama, gde su rafovi bili prazni, gde je misaona imenica bila mleko za decu ako ne zivis na selu, gde namlatis mesecno 6 maraka (za cipovku i frtalj kile cvaraka)... Da, ima tu politike itekako, ali ja pricam o ekonomiji, bez obzira ko je na vlasti. 

 

Pitam se, evo pokusavam zaista da se prisetim, koje si ti to znanje podelio ovde? Hajde molim te ponovi u par crtica.

Budi drug, objasni ljudima kako oni da izbegnu placanje poreza (objasni im kako da pocine krivicno delo) a da budu bezbedni. Hajde molim te, da naucimo nesto i od tebe. 

 

I onda kad budu ovde ostali takvi likovi koji razmisljaju kao ti, onda ovde ne da nece ostati kamen, nego ce biti pustinja. 

 

 

1 hour ago, fishV2 said:

Koliko na kraju ove frilens sage, osoba koja je prihodovala 1000 evra mesecno treba da plati?

Zavisi koga pitas. Ako pitas @Devil In My Pants on ce ti verovatno reci "Nista, kakav porez i doprinosi?!"

 

Ako pitas nekoga ko se razume u tematiku i ne pada ti na pamet da glumis nekog Don Kihota protiv sistema vec zelis da radis kako treba, spavas mirno, onda to zavisi kada si ih zaradio.

 

Ako je to stari priliv, pre Oktobra 2020. ILI ako je novi priliv ali do kraja Septembra 2021. onda ti je to ovakva racunica:

- 120.000din prihoda

- umanjenje za 43% (normirani troskovi) =  51.600din

- umanjenje za neoporezivi deo 32.000din

=> osnovica za obracun poreza se racuna tako sto uzmu prihod i umanje za neoporezovani deo i za normirane troskove odnosno osnovica = 120.000din - 51.600din - 32.000din = 36.400din

I na tu osnovicu obracunavas klasicne poreze i doprinose:

Porez 20% => 7.280din
PIO 25.5% => 9.282din
ZO 10.3% => 3.749,2din

Sve ukupno drzavi treba da platis 20.311,2din iliti oko 170eur. 

 

Pri cemu ako je stari priliv onda sve te nagomilane obaveze nastale u prethodnom periodu koje nisi platio mozes da platis na rate. A za sve nove koje nastaju gledas koliko je to kvartalno i placas ih kvartalno.

 

Problem je sto se ne zna sta ce biti od Oktobra 2021. 

 

I po starom, cisto poredjanja radi, ako tako bude od Oktobra 2021. moraces da platis 44.64% svih prihoda sto je na tih 1000eur zapravo 446.4eur (pa ti uporedi sa ovih 170eur). 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk Poprilicno je jednostavno ako znas ljude koje rade online, ti njima online,oni tebi kesh na ruke. Pare podelis na vise na racuna,nesto sitno sebi stavljas, ostalo prijatelje, devojku, zenu...brata, rodjaka..kako ti zamislis da je najbolje ili das npr bratu da kupi nekretninu na njegovo ime. Nista spektakularno.

 

Ti zlis da zivis u uredjenoj drzavi gde je svaki tender namesten, gde kriminal vodi drzava da ne idem u sve vrste malverzacija u ekonomiji koja jedino i ima veze sa politikom. Tvoje neznanje je jezivo. Poprilicno se dugo bavim ovim i ljudi su imali najgori zakon, koji ni sami nisu hteli da postuju. I sad to hoce da se postuje.

 

Na tvoju zalost jbga mi zivimo u banani drzavi i ako si ti deo onih koji stvaraju pravnu drzavu tako sto okrecu glavu od primarnih problema,ali je bitno poceti od neceg??

 

Eto,nek sam ja sjebao drzavu,a ti drzis do reda i zakona..doduse na jedno oko i na tom zmirkas..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Da ste dosadni sa tim da se porez mora platiti kao da se vama duguje i da se drzavi jebalo za to godinama. Tu je zakon, trebali ste prijaviti novac. Koja to drzava 10g ne pita gradjane za porez, a da taj isti zakon nje menjala skoro 20godina.

 

I onda vi dolazite ovde, neki sa nekim znanjem, a vecina sa neznanjem oko situacije i pisete kako se poraz mora platiti. Tj ne mora ako je do 500e, vec na 600e je obavezno.

 

@Kooineeperkpise kako je uredjeno jer zakon postoji, a to sto on nema veze sa vezom i sto se nije koristio nikad to isto nema veze. Malo edukacije oko teme bi valjalo za vas pre nego sto krenete bilo sta da pisete.


Prvo, napisao sam lepo da se ne odnosi (samo) na porez, sto će reci, je l znaci da ako nismo nikad placali gradski prevoz da nikad ne treba da pocnemo, ako nikad nismo čistili ulice i gradove ne treba da pocnemo da čistimo, nismo asfaltirali puteve treba da vozimo po rupama, i tako dalje. Isto važi i za porez kao i za sve drugo sto se odnosi na uredjenu državu, a na šta je Puzigaca imao komentar zasto nije (bilo) uredjeno pre 20 godina.

 

Misliš da nekog privatnika (ko nije pausalac) država obaveštava da treba da plati redovno porez i koliko treba da plati. Čak i te pausalce ne informiše da treba da plati već samo koliko, a do pre dve godine ni to nisu radili redovno i pravovremeno, već su rešenja znala da kasne godinama. A znali su da racunaju kamatu naravno, sto je sramota kad je neko već podneo zahteh/prijavu. No, na stranu to država i PU ne moraju i ne treba da te upozoravaju svakog meseca da treba da platiš.
Druga je stvar sto neki radnici poreske nisu umeli da pomognu ljudima, freelancerima, koji su želeli i pokušavali da regulišu svoje obaveze, i to jeste sramota a ujedno i šteta za te ljude sto nemaju neki dokaz (u vidu emaila ili nekog papira) da su poslati nazad sa recima “cuti tu, to niko ne placa”.

Ali ‘ajde i da budemo iskreni pa da kažemo koliko je takvih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

@Kooineeperk Poprilicno je jednostavno ako znas ljude koje rade online, ti njima online,oni tebi kesh na ruke. Pare podelis na vise na racuna,nesto sitno sebi stavljas, ostalo prijatelje, devojku, zenu...brata, rodjaka..kako ti zamislis da je najbolje ili das npr bratu da kupi nekretninu na njegovo ime. Nista spektakularno.

 

OK hajde da razradimo, ozbiljno kazem, pa da vidimo sta je legalno a sta bas i ne... 

 

Znaci ti si radio neki posao, neko je spreman da ti plati za to. I ti onda nadjes drugu osobu koja se inace bavi online radom i zamolis je da primi uplatu umesto tebe, da li sam dobro razumeo?

A oni tebi daju pare na ruke? 

E sad, kako ta osoba placa porez? Tipa, da li je pausalac mozda (znaci placa porez, to sto je fiksan je druga prica)? Ako jeste pausalac to moze biti i win-win situacija - oni tebi pare (mozda uz procenat), a njima ostaje fakturisanje i na neki nacin moze da im doprinese da izbegnu test samostalnosti (tipa odgovara im da imaju i tvog kiljenta makar fiktivno). 

 

I ti posle i ne moras da delis pare na racune i sta ti ja znam (osim ako ne izbegavas neke ranije dugove). Ako izbegavas onda vodi racuna da to sto tvoj brat papiroloski poseduje stan u kome zivis, kad ti dodje izvrsitelj zaplenice ti stvari bez da pita cije su (takvih slucajeva je bilo - ne kazem da je ovo dobro).

 

 

 

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Ti zlis da zivis u uredjenoj drzavi gde je svaki tender namesten, gde kriminal vodi drzava da ne idem u sve vrste malverzacija u ekonomiji koja jedino i ima veze sa politikom. Tvoje neznanje je jezivo. Poprilicno se dugo bavim ovim i ljudi su imali najgori zakon, koji ni sami nisu hteli da postuju. I sad to hoce da se postuje.

 

Na tvoju zalost jbga mi zivimo u banani drzavi i ako si ti deo onih koji stvaraju pravnu drzavu tako sto okrecu glavu od primarnih problema,ali je bitno poceti od neceg??

 

Eto,nek sam ja sjebao drzavu,a ti drzis do reda i zakona..doduse na jedno oko i na tom zmirkas..

 

I ja ne sporim namestanja tendera i stranacki lopovluk. Kako si to protumacio? Cije lekove deli Vucic penzionerima? Kupljene drzavnim parama od njegovog pajtosa... 

Moje znanje nisi oprovrgnuo ni jednim argumentom. Kad to budes uradio, priznacu da sam nesto pogresio. Do tada, probaj ti da prodas neko znanje (eno, pomazem ti iznad) pa da ne mislimo i mi isto o tebi kao sto i ti o par nas ovde mislis. 

 

I kako ja to okrecem glavu ako problem jasno isticem i pricam o resenjima? Da okrecem glavu, bolelo bi me dupe da pisem ovde. Nema logike. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema tu firmi, niti racuna svi rade na crno. Pare ne prolaze ni na jedan racun. Ja ti uplatim npr na Netteler 2k evra,ti dodjes u kafic i das mi 2k eura. Nikakav zapis o tome nema. Imao sam i ja naravno dosta priliva na banku jer radim sa nekim ljudima koji moraju da placaju preko banke jer zive u poreskim rajevima i rade tako i to mi je problm posto i sad radim sa njima, a isplate su na mesecnom nivou i nisu male i to ce mi biti problem. Svakako taj deo mogu platiti, jer to radim poslednjih sest meseci sa tom firmom, ali ono ranije apsolutno nema trika da se plati.

 

Tako se to radi i naci c se jos tona nacina,dosta ljudi imaju kartice i odu na more u Grcku npr i skinu pare, skidaju i ove ali su limitirane na 800-1k evra a imaju gadnu proviziju oko 105dinara je evro. Skril je odavno ukinuo kartice kod nas koje su imale kurs 110.

 

Drzava ovo ne radi zbog frilensera koji predaju kineski ili qrac,rade zbog kladionica, vecje MTS ukinuo  velike kladionice kao Pinnacle i Bet365,pa moras preko SBB ili VPN. Apsolutno sam siguran da im je jdan od ciljeva i to. Neki od poznanika su vec presli na domace itd...

 

Oni moraju na sebi da daju primer,dok god oni kradu i peru pare ovo je smesno. Kakvi qrac putevi i pravna drzava, @Ridjise reko sali,kad ono lik mrtav ozbiljan kao i ti...Za tih poslednjih 10-12g se lecim privatno,placam sebi penziono privatno i naravno osiguranje. Od drzave sam uzeo jedino 100e onih i dao ovima sto se brinu o psima x2 ...

 

Da vidim da zeli da se uradi drzava cak bi platio namete, ali ovako je apsolutno smesno pisati o tome. Jer eto ti oces da zivis u uredjenom drustvu??? xDDDDD pa ovo je divljina cista,ako si bar malo putovao a verujem da jesi...znas da je ovo ne divljina nego...uzas.

Edited by Devil In My Pants
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devil In My Pants said:


Ti zlis da zivis u uredjenoj drzavi gde je svaki tender namesten, gde kriminal vodi drzava da ne idem u sve vrste malverzacija u ekonomiji koja jedino i ima veze sa politikom. Tvoje neznanje je jezivo. Poprilicno se dugo bavim ovim i ljudi su imali najgori zakon, koji ni sami nisu hteli da postuju. I sad to hoce da se postuje.

 

Na tvoju zalost jbga mi zivimo u banani drzavi i ako si ti deo onih koji stvaraju pravnu drzavu tako sto okrecu glavu od primarnih problema,ali je bitno poceti od neceg??

 

Eto,nek sam ja sjebao drzavu,a ti drzis do reda i zakona..doduse na jedno oko i na tom zmirkas..


Opet “promasujes fudbal”, sto i nije strasno ili učitavač ljudima, sto već jeste. Učitavas da ovde neko podržava državu, ili mnogo preciznije vlast jer zaključujem da je tebi država = vlast, ili da piše kako je zakon dobar.

A promasujes fudbal predstavljajući bilo koji vid borbe za poštenije uslove vezano za porez, sto prakticno svi pozdravljamo i podržavamo, kao borbu protiv loše vlasti i uredjenja. 

Koliko sam video niko ovde nije osporio da je zakon o porezu na dohodak građana, tačnije deo poreza kod samooporezivanja, loš. Takodje niko nije opovrgao da i bukvalno primenjen na freelancere nije fer i jedan od najlosijih u regionu, a i šire. 
Ali to sto je nešto loše ne menjaš tako kao sto ti predstavljaš, barem ne legalno. Takodje to sto svašta drugo, ili skoro ništa, ne valja u državi zbog korumpirane i loše vlasti ne menja se kroz ovaj jedan zakon nego mora da se menja vlast. A ti i tu prakticno ucitavas ljudima da podržavaju vlast. Da nije vox populi teme gde ti isti ljudi godinama unazad oštro kritikuju vlast pa i da ima nekog uporišta. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

 

Oni moraju na sebi da daju primer,dok god oni kradu i peru pare ovo je smesno. Kakvi qrac putevi i pravna drzava, @Ridjise reko sali,kad ono lik mrtav ozbiljan kao i ti...Za tih poslednjih 10-12g se lecim privatno,placam sebi penziono privatno i naravno osiguranje. Od drzave sam uzeo jedino 100e onih i dao ovima sto se brinu o psima x2 ...

 

Da vidim da zeli da se uradi drzava cak bi platio namete, ali ovako je apsolutno smesno pisati o tome. Jer eto ti oces da zivis u uredjenom drustvu??? xDDDDD pa ovo je divljina cista,ako si bar malo putovao a verujem da jesi...znas da je ovo ne divljina nego...uzas.


Bold1: Kolko ti ne razumeš, aj da manemo državna i socijalna uredjenja, ako na primer imaš neku lošu životnu naviku, tipa ne peres ruke a povremeno se zarazis ili konstantno imaš proliv ne treba da počneš da peres ruke je l eto nisi tako radio pre 20 godina?

Bold2: Znaci da ne tupimo ovde qrce, palce i ostala mudrovanja ti si za princip divljeg zapada pa ko se kako znanje?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ridji said:


Opet “promasujes fudbal”, sto i nije strasno ili učitavač ljudima, sto već jeste. Učitavas da ovde neko podržava državu, ili mnogo preciznije vlast jer zaključujem da je tebi država = vlast, ili da piše kako je zakon dobar.

A promasujes fudbal predstavljajući bilo koji vid borbe za poštenije uslove vezano za porez, sto prakticno svi pozdravljamo i podržavamo, kao borbu protiv loše vlasti i uredjenja. 

Koliko sam video niko ovde nije osporio da je zakon o porezu na dohodak građana, tačnije deo poreza kod samooporezivanja, loš. Takodje niko nije opovrgao da i bukvalno primenjen na freelancere nije fer i jedan od najlosijih u regionu, a i šire. 
Ali to sto je nešto loše ne menjaš tako kao sto ti predstavljaš, barem ne legalno. Takodje to sto svašta drugo, ili skoro ništa, ne valja u državi zbog korumpirane i loše vlasti ne menja se kroz ovaj jedan zakon nego mora da se menja vlast. A ti i tu prakticno ucitavas ljudima da podržavaju vlast. Da nije vox populi teme gde ti isti ljudi godinama unazad oštro kritikuju vlast pa i da ima nekog uporišta. 

Gde ti vidis da sam ja napisao da neko podrzava ovu vlast. Napisao sam samo  da je ovde drzavni sport da komsiji crkne krava. Ne mozes pisati o pravnoj drzavi i da porez mora da se placa kod frilensera bas zbog toga sto si naveo. Placanje  poreza unazad pet godina je suludo i da je na petsto rata. Oni su bukvalno jedini krivci i sa onima pre sto je ovakav zakon opstao. Nema te drzave na svetu koja taj zakon nije uredila a verujem da nije bilo ni retroaktivnosti. 

 

Ti u principu pises, ej sve je to lose i oni su krivi al moras da platis. Imaju oni dosta radnji zasto to rade i jebe se njima za taj deo novca, njihov igre su mnogo prljavije...pokusao sam smao kroz jedan primer da ti objasnim. Kad ispitaju ministra za 200k evra onda nek ispitaju i nas ostale.

 

Oni nemaju mehanizam da urade bilo sta, mogu samo da zamole da te pitaju koliko para si prihodovao i zasto jer kad npr 10k ljudi advokata i kad krenu parnice i da se objasnjava kako sta. Jos to vrse selektivno jer eto pera moze da salje da WU pare godinama porodici i da se zidaju kuce...da ih cekaju tri zene na grnici da unesu 39999e ali sad cemo da sprovodimo zakon o frilenserima samo....jer ko je lud da izglasa zakon o poreklu imovine pa onda pricamo odakle kome i koliko para. Jednostavnije je ''sirotiju'' udariti..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:


Bold1: Kolko ti ne razumeš, aj da manemo državna i socijalna uredjenja, ako na primer imaš neku lošu životnu naviku, tipa ne peres ruke a povremeno se zarazis ili konstantno imaš proliv ne treba da počneš da peres ruke je l eto nisi tako radio pre 20 godina?

Bold2: Znaci da ne tupimo ovde qrce, palce i ostala mudrovanja ti si za princip divljeg zapada pa ko se kako znanje?

Kakva losa zivotna navika,kakvo crno pranje ruke, ako higijenicar koji ti vrse pregled brise dupe rukom i posle toga ne zeli da tu istu ruku opere. 

 

Nisam, jednostavno retroaktivnost ne mogu da sprovedu jer su se oni zajebali. To je suludo placati njihove namete u proslosti, ali i u buducnosti. Kakvo crno penziono i ostalo...Ovaj deo populacije spada u pametnije u Srbiji, nece mu tu bas biti lako...posebno posto je ovo ekstremno selektivno. Nek naprave novi zakon i lepo se dogovore kao ljudi kako je u ostatku Evrope. Ostatak ovog nesretnog naroda kao sto i vidimo nece pomoci jer jbga mi nismo placali porez i ko nas jebe,a istina je mnogo drugacija. Ko ima dobra primanja nece ostati ovde..mada i dalje delim Mekovo misljenje da ce dobrucdni psihopata ''pomoci''na kraju..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

Oni nemaju mehanizam da urade bilo sta, mogu samo da zamole da te pitaju koliko para si prihodovao i zasto jer kad npr 10k ljudi advokata i kad krenu parnice i da se objasnjava kako sta. Jos to vrse selektivno jer eto pera moze da salje da WU pare godinama porodici i da se zidaju kuce...da ih cekaju tri zene na grnici da unesu 39999e ali sad cemo da sprovodimo zakon o frilenserima samo....jer ko je lud da izglasa zakon o poreklu imovine pa onda pricamo odakle kome i koliko para. Jednostavnije je ''sirotiju'' udariti..


Jos samo ovo da te pitam i neću više da nastavljam diskusiju jer ne vredi, slabo kapiras (ne mislim uopšteno nego vezano za stvari koje diskutujemo i koje ti pisem(o) na zadatu temu) sto pokazuje tvoj odgovor sa higijenicarem koji vrsi pregled. Previše usko gledaš na sliku i preslikavas sve na svoj/freelance slučaj.

 

Pitanje je vezano za bold, ali nemoj opet da gledaš i da odgovaras iz svog ličnog ugla jer si već ukratko objasnio kakva je situacija sa tobom i super sto si bezbedan.
Ali kad iz poreske pozovu Peru Perica, jer je mesecima primao manje više istu cifru iz istog izvora svakog prvog (ili petog ili desetog) u mesecu, da se javi i izjasni tj objasni ove prihode šta on (može) da učini. 
I nemoj da mi odgovoriš da nemaju mehanizam da nadju i pozovu takvog kao Pera Peric, ko se nije sam prijavio, jer poznajem čoveka sa kojim deli kancelariju a koji je dobio poziv novembra. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:


Jos samo ovo da te pitam i neću više da nastavljam diskusiju jer ne vredi, slabo kapiras (ne mislim uopšteno nego vezano za stvari koje diskutujemo i koje ti pisem(o) na zadatu temu) sto pokazuje tvoj odgovor sa higijenicarem koji vrsi pregled. Previše usko gledaš na sliku i preslikavas sve na svoj/freelance slučaj.

 

Pitanje je vezano za bold, ali nemoj opet da gledaš i da odgovaras iz svog ličnog ugla jer si već ukratko objasnio kakva je situacija sa tobom i super sto si bezbedan.
Ali kad iz poreske pozovu Peru Perica, jer je mesecima primao manje više istu cifru iz istog izvora svakog prvog (ili petog ili desetog) u mesecu, da se javi i izjasni tj objasni ove prihode šta on (može) da učini. 
I nemoj da mi odgovoriš da nemaju mehanizam da nadju i pozovu takvog kao Pera Peric, ko se nije sam prijavio, jer poznajem čoveka sa kojim deli kancelariju a koji je dobio poziv novembra. 

Na koji ti nacin gledas? Koliko ne znas...ni pitanje ne znas da postavis. Prvo je bitno ko mu je slao, da li je slao sam sebi preko Skrilla,PP,ili neke druge firme. Da li mu je slala neka firma, dal ima neki ugovor sa njima i sta je potpisao kao doznaku i sta su mu oni napisali kad su mu slali. Kad postavis smisljeno pitanje ja cu ti odgovoriti. Posto si u materiji verujem da ti to nece biti problem 😁 cisto da ti pomgnem nikad nije ista cifra i datum ;-)

Link to comment
Share on other sites

@Ridji mislim da ti masis poentu... mislis da te ne razume ekipica koja ne bi da placa porez. Razumeju, pa i zato vrte samo dve price u krug: ili si za vlast, ili zelis da komsiji crkne krava. U obe varijante to je Srbija glib i "zato smo tu gde smo". Poenta je malo drugacija: jebe se njima za zdravstveno i zasto je potrebno placati porez. Sve bi oni drugacije, ne bi namestali tendere, sve bi ih poapsili samo da im neko da vlas'. Dali bi svakome da nosi pojednu teslinu prizmu i sliku Alena Cumaka ako se razbole. Eto ideje da se ustedi u zdravstvu!

 

A da, to je onaj "pametniji" deo Srbije. Dokazao se taj pametniji deo vise puta. Mi manje pametni sada platismo pdv, pa cekamo kraj meseca za ostalo a u medjuvremenu ponavljaj sebi kako smo glupi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Ridji@sreta-steta je tvoj istomisljenik. opet ista prica kako neko nece da placa porez. Ovaj narod daje bar malo normalan davno bi se pozvao na gradjansku neposlusnost. Svima je ''lose'' a ne bi dupetom mrdnuli, lepse razglabati na forumu i u svoja cetiri zida, eventualno u nekoj kafani al da ne bude glasno.

 

Zato ce ovaj i vladati sto godina,nema ovaj narod .uda, sem za tastaturom..hoce pravnu drzavu sa kriminalcima na celu,dok oni nekako ne padnu,tj dodje do promene plana u Briselu ili gde vec, oni ce raditi po pravilima i pustiti da ih jasu..sta ima veze sto deru na svemu...sto je najbolji deo zivota letovanje u Grckoj i sto nije gladan..eh da,i da ima svoj stan xDDD

 

Nije problem cak ni opozicija, vec ljudi koji glasaju za istu...jbga,ipak ja ne zivim tako lose...dok ovi sto glasaju za njega stvarno zive lose i ovaj ih vodi sa sargarepom na stapu...mrmotov dan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Na koji ti nacin gledas? Koliko ne znas...ni pitanje ne znas da postavis. Prvo je bitno ko mu je slao, da li je slao sam sebi preko Skrilla,PP,ili neke druge firme. Da li mu je slala neka firma, dal ima neki ugovor sa njima i sta je potpisao kao doznaku i sta su mu oni napisali kad su mu slali. Kad postavis smisljeno pitanje ja cu ti odgovoriti. Posto si u materiji verujem da ti to nece biti problem 😁 cisto da ti pomgnem nikad nije ista cifra i datum ;-)


Dobro posto treba crtanje za jednog ozbiljnog developera koji je radio freelance, primao je na svoj devizni račun u domaćoj banci, i naravno da mu je uplacivala firma, pisalo je “IME_FIRME Ireland”.

 

Ovi forumasi, ga ih ne navodim koji su ali ima ih dosta, koju su radili, ili još uvek rade, za sinergy takodje su koliko znam primali uplate direktno na devizni račun, od inostrane firme. Šta je pisalo i koja je doznaka mogu da se jave pa da kažu, ako im nije problem.

 

Oni koji drže časove engleskog primaju takodje na devizni račun a nisam siguran od koga, mislim da je isto firma u pitanju.


Ali potanje je bilo uopšteno šta da radi onaj ko je primao novac direktno na devizni račun od neke firme. Posto ubedljivo najveći deo freelancere koje znam je tako poslovao

 

Mislio sam da nisi bas tolki bukvalista za isti datum. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Ridji said:


Dobro posto treba crtanje za jednog ozbiljnog developera koji je radio freelance, primao je na svoj devizni račun u domaćoj banci, i naravno da mu je uplacivala firma, pisalo je “IME_FIRME Ireland”.

 

Ovi forumasi, ga ih ne navodim koji su ali ima ih dosta, koju su radili, ili još uvek rade, za sinergy takodje su koliko znam primali uplate direktno na devizni račun, od inostrane firme. Šta je pisalo i koja je doznaka mogu da se jave pa da kažu, ako im nije problem.

 

Oni koji drže časove engleskog primaju takodje na devizni račun a nisam siguran od koga, mislim da je isto firma u pitanju.


Ali potanje je bilo uopšteno šta da radi onaj ko je primao novac direktno na devizni račun od neke firme. Posto ubedljivo najveći deo freelancere koje znam je tako poslovao

 

Mislio sam da nisi bas tolki bukvalista za isti datum. 😉

Ti su bas amateri. Taj iz Irske je nahebao jer nije ispod 5k imao sigurno ako ne i znatno vise. Nista, sad mu je da dodje 24. na protest. 

 

Nije to tako smeo nikako...bas se zahebao. Moj savet mu je da bezi 😁🤠 ako ne pobedimo, ali da vec sprema teren. Proda kola, stan..sve sto ima na sebi a pare prebaci u neku stranu banku. Ne mogu da verujem da se tako zaigrao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Odlucio sam da se ne fokusiram na pricu o politici i da li treba ili ne placati poreze i doprinose. Za mene je to no-brainer. Ko to ne razume, jbg, nikada se necemo sloziti oko toga. Uzaludno je vise o tome da pricamo.

 

Hajde da vidimo kako ko posluje i kako misli da prodje ovu situaciju.

 

  

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nema tu firmi, niti racuna svi rade na crno. Pare ne prolaze ni na jedan racun. Ja ti uplatim npr na Netteler 2k evra,ti dodjes u kafic i das mi 2k eura. Nikakav zapis o tome nema. Imao sam i ja naravno dosta priliva na banku jer radim sa nekim ljudima koji moraju da placaju preko banke jer zive u poreskim rajevima i rade tako i to mi je problm posto i sad radim sa njima, a isplate su na mesecnom nivou i nisu male i to ce mi biti problem. Svakako taj deo mogu platiti, jer to radim poslednjih sest meseci sa tom firmom, ali ono ranije apsolutno nema trika da se plati.

 

Tako se to radi i naci c se jos tona nacina,dosta ljudi imaju kartice i odu na more u Grcku npr i skinu pare, skidaju i ove ali su limitirane na 800-1k evra a imaju gadnu proviziju oko 105dinara je evro. Skril je odavno ukinuo kartice kod nas koje su imale kurs 110.

 

Cekaj, polako, nije mi jasno, ko je tu poslodavac a ko je radnik? 

Hajde da se lepo fokusiramo. 

 

Dakle, ti si radnik. Imas nekog poslodavca (ili vise njih). Koji su uglavnom firme. Kako taj poslodavac tebi daje pare koje si zaradio? Da li koristis neku platformu tipa Upwork da ti uplati pare, pri cemu Upwork (firma) tebi uplacuje (na devizni, na PayPal, na Payoneer...)

 

Vidi, mozes ti da primas pare na PayPal, Skrill, Neteller ili ponajbolje na Payoneer i da imas karticu pa placas sta hoces i dizes pare sa bankomata. I nadas se da nikada ti servisi nece dati podatke o tvojim transakcijama Poreskoj upravi. 

To ti i dalje nije 100% sigurno resenje. 

 

Hajde da vidimo sta jeste - sta je iole legalno - eto dao sam ti primer, neka dvoje ili vise ljudi radi preko jedne pausalne agencije - ako "vodite racuna", mozete da prodjete i proveru testa samostalnosti. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

@RidjiPoenta je malo drugacija: jebe se njima za zdravstveno i zasto je potrebno placati porez. ...Dali bi svakome da nosi pojednu teslinu prizmu i sliku Alena Cumaka ako se razbole. Eto ideje da se ustedi u zdravstvu!

Ja za druge ne znam, ali ovima koji 30 godina glasaju za milosevica i njegove isprdke, i za "ideje" koje su taj bednik i njegovi podstrekači tu israli, ni sliku Alana Čumaka ne bih dao. Što se mene tiče, takvi se ponašaju normalno samo kad su bolesni. Samo tada ne mogu da lude, i samo su tada mirni. Šta će im Čumak.

 

Evo, ni vakcine neće. Ne može im niko ništa, jači su od sudbine. Možda mora da se malo priloži u zajedničku kasu, ali poenta je da njima ne trebaju škole i putevi, i ostalo, pa ne mora to da bude mnogo. Za prilog. Jer imaju oni The Zavet, kao svaka sekta, i drugo im ne treba. Jel' tako, tako je :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

Odlucio sam da se ne fokusiram na pricu o politici i da li treba ili ne placati poreze i doprinose. Za mene je to no-brainer. Ko to ne razume, jbg, nikada se necemo sloziti oko toga. Uzaludno je vise o tome da pricamo.

 

Hajde da vidimo kako ko posluje i kako misli da prodje ovu situaciju.

 

  

 

Cekaj, polako, nije mi jasno, ko je tu poslodavac a ko je radnik? 

Hajde da se lepo fokusiramo. 

 

Dakle, ti si radnik. Imas nekog poslodavca (ili vise njih). Koji su uglavnom firme. Kako taj poslodavac tebi daje pare koje si zaradio? Da li koristis neku platformu tipa Upwork da ti uplati pare, pri cemu Upwork (firma) tebi uplacuje (na devizni, na PayPal, na Payoneer...)

 

Vidi, mozes ti da primas pare na PayPal, Skrill, Neteller ili ponajbolje na Payoneer i da imas karticu pa placas sta hoces i dizes pare sa bankomata. I nadas se da nikada ti servisi nece dati podatke o tvojim transakcijama Poreskoj upravi. 

To ti i dalje nije 100% sigurno resenje. 

 

Hajde da vidimo sta jeste - sta je iole legalno - eto dao sam ti primer, neka dvoje ili vise ljudi radi preko jedne pausalne agencije - ako "vodite racuna", mozete da prodjete i proveru testa samostalnosti. 

 

1. Niko nije poslodavac ili radnik. Jednostavno ljudima trebaju pare za kladjenje, za kripto,berzu, kocku, da kupe nesto i ja im prebacim pare online oni meni daju pare na ruke.

 

2. Daju mi vecim delom prekoSkrilla, ima samo jedan ali nazalost i najbolji poslodavac koji mi placa direktno na racun, on ima firmu u jednom poreskom raju i radi striktno po ''propisima'' i ne mogu da ga napustim,prosto je odlican..covek genije i uspesan,al moze samo tako.

 

Nemam ja karticu,imaju drugari i drugarice, kartice glase na strance i tesko im se moze uci  u trag,skoro nemoguce.

 

Nije problem placati porez, ali kad zakon dovedu u red. Makedonci ce za par godina imati 0% poreza za frilensere a sad im je 3%, nasi bi morali uzeti max 10% i to bi se ljudima relativno isplatiti,sve ostalo je dranje koze, max na 15% bi pristali i to mozda, 20% trika nema.

 

Meni mogu uzeti kroz transakcije,ali bilo kakva firma i nesto slicno nema sanse.  Ne serem,stvarno mi se ovimanista ne placa. Sve se nadam da ce me taj lik zvati da radim za njega na novom nekom projektu, posto je lik masina i to mi ne bi mozda donelo vece prihode, tj ne znam..ali bih otisao odavde,a u Evropi je zemlja, malecna. Za sad nam je odnos super, ne znam dal mu trebam tako blizu,al eto...a mlad je, bas mlad,al lik je genije, ne sumnjam da ce do 30te napraviti gomilu para,meni ne treba puno samo da odleprsam negde sa solidnim poslom 🙂 mada sumnjam da ce se to desiti,ali nadam se 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ah pa tako objasni, znaci to ti je nacin da ne skidas pare na racun. Slicno kao oni sto prodaju digitalne vaucere. Zarade, prime na PayPal, pa kupe vaucere i onda ih prodaju ovde po Srbiji... 

To je suvise cimanja u njihovom slucaju. 

 

Kako onda za ovog jednog resavas? 

 

 

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nije problem placati porez, ali kad zakon dovedu u red.

OK, ovo je napredak 😄 I ja sam za to da se dovede u red, izmeni zapravo, da budu bolji uslovi. I da i poreski inspektori kao i oni koji rade i placaju poreze i doprinose budu edukovani kako to da rade. 

 

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Makedonci ce za par godina imati 0% poreza za frilensere a sad im je 3%, nasi bi morali uzeti max 10% i to bi se ljudima relativno isplatiti,sve ostalo je dranje koze, max na 15% bi pristali i to mozda, 20% trika nema.

Daj mi izvor oba ova podatka, posto ja znam za ovo samo https://blog.pausal.rs/kako-posluju-frilenseri-severna-makedonija/ 

 

A ako bude kod nas 10% porez (koliko mislis da treba da budu doprinosi?), ja cu pozatvarati sve i biti fizicko lice. 

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

ali bih otisao odavde,a u Evropi je zemlja, malecna.

Lepo reci Andora 😄

 

Imam i ja klijenta odatle. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Doprinosi treba da budu kao što je normalno, ništa, a osiguranje da bude dobrovoljno. Uostalom možda bi neko za penziju radije ulagao u nekretnine nego u penzioni fond, i takvih ima. Što se tiče nekakve osnovne zdravstvene zaštite, i za hitne slučajeve, to treba da ima za sve građane, i da se finansira od poreza. Ima za to pare u budžetu, lažu oni da nema, ako se na to vade.

 

Da li će to tu ikada biti, teško. Komunističko je to seme, a i treba im ta ponzi šema sa lažnim osiguranjem, plus struja, da to ostane državno, da bi mogli da se ćeraju. Ne ovima sad, svima. Dobro je neko primetio da se tzv opozicija ne čuje u vezi vakcinacije. Jedini su Vucic i Seselj koji pozivaju, a ovi cute kao kurve u nadi da ce Vucic biti primoran da uvede obaveznu vakcinaciju, ako ne za sve, onda kao u Grckoj, pa onda da kenjaju, eto koliko njih zanimaju bilo kakve promene. 

 

Najbolji plan je ovo sto kazu Devil in My Pants, i Akiro. Neka rade sta hoce, ako moraju i ti "doprinosi" , cepaj majstore, ali to da je privremeno resenje. Dugorocno, ma kakvi preduzetnici i doo-i, kakvi testovi, sakupljaj određenu sumu, pa paljba. Prvo u komšiluk, gde je najlakše, jer nikad se to neće promeniti. I za 30 godina će pljuvati po ulicama, prsudupašiti i drndati o zavetima. Plus je svuda okolo NATO, što je isto vrlo bitno :roflmao:

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Daj mi izvor oba ova podatka, posto ja znam za ovo samo https://blog.pausal.rs/kako-posluju-frilenseri-severna-makedonija/ 

Porezi za poreze, ali ovo je iz teksta, koji navodiš, bitno: "Kao veoma povoljnu okolnost istakli bismo što nerezidenti Severne Makedonije mogu da se registruju u njoj i posluju legalno bez obaveze plaćanja doprinosa."  Znači, samo porez 10-15%, i mirna bačka. Što će učiniti Severnu Makedoniju veoma atraktivnom lokacijom za registrovanje posla. A ti ako ovde koristiš karticu makedonske banke, naši mogu da ti pljunu pod prozor i to je sve.

 

Razliku od neplaćanja doprinosa lepo iskoristiš za privatno zdravstvo ili neki privatni penzioni fond i sve pet za tebe i za tvoju porodicu. To što će se državni fondovi malo istanjiti pa možda ne bude za lečenje i penzije krezubih smradikala/nazadnjaka je sasvim O.K., a O.K. je i da se isprazne fondovi za plaćeno bolovanje, i beskonačno lenjstvovanje na trudničkom i porodiljskom. Te privilegije će se retko uopšte usuditi da koriste oni, koji rade za privatnika, ili će ih koristiti u najminimalnijoj mogućoj meri, freelanceri ionako ništa od toga ne mogu da koriste, a za državnu administraciju i njima srodne i slične i nije šteta da stisnu malo debela dupeta koja im se baškare u foteljama i bave se botovanjem, dok drugi pošteno rade.

 

Država, ako se uopšte nada nekom dogovoru i ako ga uopšte želi, postići će ga jedino ako i retroaktivno i za ubuduće zaboravi na doprinose. Poreze ima neke šanse da im mnogi plate, doprinose malo morgen. Uostalom, lako je proverljivo da li se neko pravio pametan pa na lažnu foru nezaposlenosti koristio državno zdravstvo, toga neka i pošteno oderu, a za ostale - forget it. A ako nekog sada i upecaju na to što će mu maltene sve biti oprošteno pa im se prijavi, a ostave nepotrebna opterećenja na dalje, taj će brzo "prestati da radi", t.j. prebaciti prilive na Payoneer a oni sa nešto višim prihodima se papirološki ili fizički preseliti. 

 

 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Doprinosi treba da budu kao što je normalno, ništa, a osiguranje da bude dobrovoljno. Uostalom možda bi neko za penziju radije ulagao u nekretnine nego u penzioni fond, i takvih ima. Što se tiče nekakve osnovne zdravstvene zaštite, i za hitne slučajeve, to treba da ima za sve građane, i da se finansira od poreza. Ima za to pare u budžetu, lažu oni da nema, ako se na to vade.

 

Ako se ko seca, na ovoj temi sam isto to pisao - i za resenje za prethodni period ali i za ubuduce. 

 

Da se na racuna PIO za prethodni period osim ako freelancer bas tako zeli pri cemu mu se racuna za penziju, staz. Isto tako i za buduce vreme, da se doradi zakon i omoguci da ljudi rade bez da posle budu "na teretu drzave", neka se sami brinu sta ce - da li ce ceo zivot raditi ili otici u sopstvenu penziju u 45.godini. 

 

Zdravstveno opet, mozes ako zelis drzavno, mozes i privatno. Samo ono sto treba znati jeste da ako ides samo sa privatnim onda nema lecenja nekih bolesti, nema neke opreme i pregleda koji su dostupni samo u drzavnim institucijama (srecom, ne znam konkretne primere, i nadam se da necu morati da saznajem). A da li se ima para u budzetu da drzavno zdravstvo bude besplatno za sve? Ne znam. Ne bavim se tim pa necu da lupam. Mozda to neko osnovno moze, ali jbt mi decu lecimo SMSovima i humanitarnim aukcijama... 😞 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Akiro said:

"Kao veoma povoljnu okolnost istakli bismo što nerezidenti Severne Makedonije mogu da se registruju u njoj i posluju legalno bez obaveze plaćanja doprinosa."  Znači, samo porez 10-15%, i mirna bačka. Što će učiniti Severnu Makedoniju veoma atraktivnom lokacijom za registrovanje posla. A ti ako ovde koristiš karticu makedonske banke, naši mogu da ti pljunu pod prozor i to je sve.

 

Tacno i netacno jer si poreski rezident Srbije.

 

Dakle, ti si ovime "legalizovao" tvoju zaradu jer radis na teritoriji Makedonije (porez po teritorijalnom principu). Ali nisi "legalizovao" svoj prihod na osnovu tvoje rezidentnosti (uratko: imas zivot u Srbiji, porez po rezidencijalnom principu). Pisao sam vec o tome:

  

On 4/5/2021 at 9:10 PM, Kooineeperk said:

Oporezivanje po teritorijalnom principu - drzava kaze "Hocu da oporezujem sve one koji na mojoj teritoriji privredjuju i ostvaruju prihode, bez obzira ko su oni meni - da li su moji drzavljani ili ne"

Oporezivanje po principu rezidentstva - drzava kaze "Hocu da oporezujem sve one koji imaju vezu sa mojom teritorijom, da im je "centar zivotnih interesa" ovde i koji ostvare prihod bilo gde van granica moje zemlje".

 

Dakle mozes biti dvostruko oporezovan, a mozes i da umanjis to dvostruko oporezivanje. 

 

Quote

 

Izbegavanje dvostrukog oporezivanja

Član 12

Ako obveznik - rezident Republike ostvari dohodak u drugoj državi, na koji je plaćen porez u toj državi, na račun poreza na dohodak građana utvrđenog prema odredbama ovog zakona odobrava mu se poreski kredit u visini poreza na dohodak plaćenog u toj državi.

Poreski kredit iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od iznosa koji bi se dobio primenom odredaba ovog zakona na dohodak ostvaren u drugoj državi.

 

 

Te ako S.Makedoniji platis 10-15% ti si duzan da Srbiji das razliku do ovih nasih propisanih 20%. 

 

 

Ali uvek mozes trajno da se iselis, uzmes tudji pasos, naseg se odreknes (zvucim kao Burn-a-bitch, jbt)... Ali sta si onda ti u S.Makedoniji? Ciji si ti drzavljanin? Moras neciji biti. Ako hoces biti njihov onda te i tamo cekaju doprinosi. Ako nisi njihov nego neke trece drzave onda te mozda ceka dvostruko oporezivanje kao u Srbiji. 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...