Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

23 minutes ago, Nicklord said:

Bez tog poreza ne bi postojao tvoj restoran. Srbija je lopovska država ali (u teoriji) porez nije pljačka

U teoriji, svaki porez je pljačka. Kako je sreta-steta lepo rekao, ti ne biraš gde će novac ići i kako će se koristiti. Ti ne možeš da izabereš da ne koristiš ''usluge'' države i da ne plaćaš porez. I to važi za svaku državu, pa i za onu u kojoj ima najmanje korupcije i gde je državni aparat najefikasniji. 

 

35 minutes ago, sreta-steta said:

 

@djole razlika je sustinska - pravila. Sve je u redu dokle god ja igram po pravilima, dakle u mom slucaju ja sam iskoristio svaku mogucu olaksicu koju mi je drzava dala da zaposlim ljude. Ali za ljude placam obaveze na celu platu (sto u normalnom svetu nije nesto cime se treba hvaliti). Planiram troskove prvenstveno zbog poreza (i na dobit i PDVa) ne bi li ga smanjio. Ali placam svojih 15% na vreme i iznose koji za mikropreduzece su ponekad i suludi. 

Sustina i jeste da pravila nisu bas fleksibilna pa da ih ti razumes kako tebi odgovara... i dokle god su ljudi koji to kapiraju u manjini ovo nece biti drzava nego brlog. 

 

Ali ko je rekao da su ta pravila u redu? Država?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

Problem rešen, nisam bio up to date sa informacijama. Iskopao stari Skrill account, koji nisam koristio, jer tada kartice nisu izdavali za srpske rezidente, a za prebacivanje na račun mi ne trebaju. Sa grčkim boravkom, međutim, mogu da uzmem karticu za EU rezidente. Vidim sada, da je i Payoneer uveo karticu u međuvremenu a njih se sećam da imaju odličan kurs konverzije USD u EUR. Proveriću da li Payoneer izdaje karticu i za srpske rezidente.

 

Posto izgleda da zivis u Grckoj, da li treba da tamo placas porez?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Razumes da svi treba da nosimo maske da ne bi jedni druge ugrozavali, ali ne razumes da treba placati porez jer se od tih para pravi porodiliste na primer.

 

6 hours ago, sreta-steta said:

A meni licno je najsmesnije pozivanje na Nemacke i slicno. Care, idi filozofiraj na ovu temu u Berlinu ili Frankfurtu. Onda si kriminalac i to ne zato sto su ti uzeli kucu od Mutter i Vater-a pa si eto nesto ljut, vec zato sto se bavis utajom poreza.  

 

Videh ja ta silna porodilišta, kako da ne. Pre će biti fontane, Vesićeve zastave, Sokolovo oko i džipčine, nabavke oko Corone bez iikakvih tendera i transparentnosti,  i slično tome. Lista beskonačna. Pa čak i ako treba meni da uzme pare da bi kojekakvim privatnicima dao subvencije i olakšice, zabole me. Za to me čak posebno zabole. Jedino čime se on bavi je marketing za svoje nepismene krezube pristalice. Za cenu onog rugla od fontane na Slaviji je sigurno mogao bar jedan mamograf da se nabavi. Da li je to učinjeno? Malo morgen.

 

BTW, domaći privatnici su me i naučili odnosu prema državi i prema obavezama prema državi i zaposlenima. Dobrim delom sam imao relativno visoke plate za naše uslove, a prijavljen ili na minimalac ili čak bez ikakve prijave. Čak su me i naterali da osnujem zanatsku radnju odnosno agenciju pa da im naplaćujem "konsultantske usluge". Ono kad i što pretekne od plate pa do granice neoporezivosti paušalca su koristili da im perem pare. Ne samo jedan, već na više radnih mesta. Nagledao sam se "poštenog i odgovornog odnosa prema državi i zaposlenima" kod naših privatnika bilo u radu za njih, bilo u radu sa njima bilo kroz privatne kontakte, gde su se osećali slobodni da se hvale, samo tako. To što možda ti sve plaćaš, kako tvrdiš, ne menja činjenicu da ih većina to ne čini.

 

Evo, ajmo ovako, kad naši domaći privatnici budu svi prijavljivali sve svoje saradnike bez izuzetka na pune iznose plata i plaćali sve dažbine bez izuzetka, slažem se da i freelanceri plaćaju porez. Dotle ću razliku da koristim da rasteretim naše zdravstvo i koristim i nadalje isključivo usluge privatnog zdravstva, da obilato plaćam sva aplicable sredstva zaštite u ova doba Corone i da time opet rasteretim državno zdravstvo i pored sebe štitim i druge, da uplaćujem privatnu penziju ili stavljam u štek za penziju, jer je zahvaljujući domaćim privatnicima praktično neću ni imati. Ako treba neki sitan porez da platim državi za infrastrukturu, može. U državno zdravstvo i u penziono nemam nameru da uplaćujem. Ne koristim ga i neću da ga plaćam. Ne zanima me ikakva solidarnost sa većinskim "narodom". Ako će neki penzos, koji je glasao prvo za SMrada pa za pi*koustog zbog toga da bude uskraćen, baš mi je drago.

 

Koju sam Nemačku u ovom kontekstu pomenuo, leba ti? Samo sam tamo živeo i napravio grešku da se vratim u debilanu zvanu Srbija. BTW, kad je već pominješ, u Nemačkoj je porez za Freiberuflere/Frelancere 19%, a šta Nemačka nudi svojim građanima za to a šta Srbija za 45%? Možda ti i u Nemačkoj izađe na 45% ako dodaš neko privatno zdravstveno i penziono, ali makar znaš tačno šta dobijaš. Ovde dobijaš nepotrebne fontane, Vesićeve zastave i tonu smrdljivog partijskog kadra i manje otvorenih partijskih prirepaka. Tamo nema potrebe da se baviš utajom poreza. A ako se privatnik tamo time bavi, kao što je kod nas masovna pojava, gadno nahebe. Nema partijskih veza, nema rupa u zakonu i kreativnog zaobilaženja istog, nema flajka viskija poreskom inspektoru, ... Još nešto, u Nemačkoj država odgovara svojim građanima i treba prvo nešto da ti pruži pa ti onda naplati. Kod nas ako uvodiš novu telefonsku liniju, masno ti se naplati. Tamo ti ne obračunavaju metražu kabla pre uvođenja, nego uvedu, pa ti ako želiš, plaćaš samu uslugu a ne i njeno uvođenje, bar ne tako seljački otvoreno kao kod nas. I da, građani nisu robovi države, koji imaju obaveze prema državi, nego država ima prvenstveno obaveze prema svojim građanima. Građani su tamo poslodavac države, kako i treba da bude. I itekako se pitaju u šta se ulivaju porezi, koje plaćaju. U Švajcarskoj čak za maltene svaku sitnicu, uključujući postavljanje nekog novog semafora, na lokalnom nivou (za ozbiljnija pitanja na državnom) raspišu referendum. Pa mogu i da traže odgovornost građana.

 

I time završavam diskusiju. Agree to not agree, nemamo šta dalje da pričamo.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Posto izgleda da zivis u Grckoj, da li treba da tamo placas porez?

Odskora, dobio sam privremenu dozvolu na godinu dana, tek ide ova na pet godina, mada mi traže još neki dokument, koji kod nas ne postoji. Videćemo. Mitsotakis me je glede poreza, bar na imovinu, veoma pozitivno iznenadio. Umesto 400 Eura treba za dve godine da platim 150 Eura. Možda se čak odlučim i da budem "pošten", ako stvarno ovde budem provodio 9 meseci svake godine. I pored svih njenih nedostataka i sličnosti sa nama, ipak Grčku volim i ovde se osećam prijatno i kao čovek.

 

Edit: Ovo sam baš našao u Ekathimeriniju:

Freelance professionals and all personal enterprises in general are the biggest winners of the new tax bill. As of 2020 they will enjoy a reduction in their tax bills amounting to or in some cases even exceeding 1,300 euros each, thanks to the slashing of the basic tax rate from 22 to 9 percent.

 

The second wave of tax relief for residencies, freelancers and businesses will arrive in 2021. It is then that the gradual abolition of the special solidarity levy will begin, which today burdens those with income higher than 12,000 euros, alongside the abolition of the business tax, which amounts between 400 and 1,000 euros. Both taxes will no longer be in place by 2023.

 

Kako u doba Corone slabije ide, ionako neću premašiti 20k ukupno. Od toga neka tri do četiri meseca bude Srbija (a poreski rezident si sa preko 6 meseci), uz malo štimovanja uz pomoć Payoneera tačno ću nekako izaći na granicu za 9%. Za 9% mogu da budem pošten. Ova država mi ipak pruža mnogo radosti. Živeo nam Mitsotakis i bio što duže na vlasti. A država Srbija, njene vlasti i njihovi kadrovi, birači i prirepci mogu da me poljube tamo gde sunce ne sija. 😀

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto ti pises je jednako onim majstorima sto se slikaju kako voze 250 na sat. A zanimljivo mi je kako i u slucaju Grcke ti sebe stavljas u poziciju nekog supreme sudije koji ce mozda odluciti da bude posten. Pa sutra kad ti preteraju sa belim lukom u tzatzikiju budes opet malo ljut i prestanes da placas. 

Za Nemacku si zaboravio da kazes da je taj porez progresivan. Koliko se ja secam, bio sam u nekoj grupi sa prihodom preko 75k godisnje (sto nisu neke pare u mojoj industriji) i porez mi je bio oko 50% (+/- par procenata). Ono sto jeste istina za Nemacku i sto bi bilo pametnije uvesti je progresivno oporezivanje pa gomila ljudi koji zaradjuju nesto sto je bonus uz penziju ili redovan posao mogu da ne budu "odrani" a ne kao u slucaju sto je neko gore napisao zaradis 200-300 eur godisnje pa opet treba da platis pola... 

Ovo tvoje hvalisanje privatnim osiguranjem je na momente smesno, ali uklapa se u ostalo licimurisanje. Imam jedan savet: napravi karticu kao one DNR, samo stavi Do not take to public health hospital ili nesto slicno. Pa u nedaj boze nekoj ozbiljnijoj situaciji da mozes da uzivas u blagodetima privatnog zdravstva u Srbiji. Ali nekako cenim da bi licemer u tebi pobedio i tada... mozda das neki posto za doktore ipak?

 

Slazem se da zavrsimo diskusiju na ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

Kao neko ko je državnoj sisi, verovatno bi trebalo da navijam da se svi oporezuju i što više. Što se tiče freelancer-a i plaćanja poreza, mislim da treba da postoji poseban propis za njih, da plaćaju nekih 10%. Žalosno je što se država opet obračunava sa sitnim ribama, umesto sa većim igračima, ali jbg, to je tako valjda vazda bilo. Mislim da propis novi treba da bude poprilično fleksibilan, drugačije od ostalih kategorija. 

Mislim da će ovo još više doprineti da mladi odu odavde, jer mislim da je 80% frilensera ispod 40 godina.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Oporezuje se poslovna aktivnost. Ako ti bivas placen za ono sto radis to je poslovna aktivnost i oporezivo je. Zasto bi freelance rad bio izuzet?

Druga je stvar koji rad i koliko da bude oporeziv. Po meni neki rad koji je ocigledno dopuna vec postojecem radu ili koji se radi iz penzije, bi trebao da bude minimalno oporeziv. To su ljudi koji inace placaju porez ili su placali zadnjih 40 godina i povecanje prihoda je dobro za drzavu pa cak iako se ne oporezuje. Ili recimo studenti koji    pozvremeno napisu koju liniju koda i zarade par hiljada godisnje preko rentacodera ili sta se vec danas koristi.

Druga stvar su ljudi kojima je freelance zivotni izbor, karijera. Zasto oni da ne budu oporezovani kao svi drugi? Ja bih ovde preko nekih iznosa njima FL pravio neupotrebljivim i gurao ih da otvore firmu. Cinjenica jeste da je ovaj zakon los jer je imao u vidu cajke, novinare i sve one sto su se smatrali freelancerima pre 40 i vise godina. Svet se promenio

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Referent said:

Kao neko ko je državnoj sisi, verovatno bi trebalo da navijam da se svi oporezuju i što više. Što se tiče freelancer-a i plaćanja poreza, mislim da treba da postoji poseban propis za njih, da plaćaju nekih 10%. Žalosno je što se država opet obračunava sa sitnim ribama, umesto sa većim igračima, ali jbg, to je tako valjda vazda bilo. Mislim da propis novi treba da bude poprilično fleksibilan, drugačije od ostalih kategorija. 

Mislim da će ovo još više doprineti da mladi odu odavde, jer mislim da je 80% frilensera ispod 40 godina.

Sve 5. Država i ide na sitne ribe, jer privatnike na jedan ili drugi način prevede u "sponzore", pa ne sme da ih previše gnjavi. Koliko to strašno freelancer zarađuje da tako teško oštećuje državu? Većina verovatno tu negde oko 1,5 do 3k, mnogi i manje, poneki i više. I koliko to freelancera ima uopšte u Srbiji? Par hiljada možda. Ma silne pare su to za koje je država oštećena. Naspram tome, od kada ima privatništva kod nas, ništa se ne radi na tome da se privatnici, kod kojih je neviđena retkost da prijave radnike a kamoli da plaćaju sve dažbine na pun iznos plate, uvedu u red. Što manji privatnik, to gori. Proizvodna firma sa 15 zaposlenih ima prijavljena dva radnika - vlasnika i predradnika. Ostali su ortaci u slučajnoj poseti, ma kako da ne. Pa par desetina hiljada takvih "firmi" sa tri do 20 zaposlenih, od koje retko koja plaća sve šta treba da plaća (da ne računamo tu pored dažbina za zaposlene i nabavku repromaterijala na crno, i toga ima masovno), njima već tri decenije ne može da se doskoči, ali sada će državu da spase udar na zle freelancere. How yes no. Riba od glave smrdi i od glave i treba da se rešava. Kada se poslovni subjekti dovedu u red , mogu i freelanceri, a ne obratno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

Nemojte spustati raspravu na licni nivo! 

 

Kakav licni nivo? Covek se bavi utajom poreza, znaci kriminalom. Hvali se time i prosipa pamet kako je to ispravno. Po meni slobodno mozete da otvorite i teme da se ostavljaju linkovi za serije i softver pa da bude kao u starim dobrim vremenima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Razumem mišljenje i Srete i Akire, ali nekako kontam da je istina između.😃

Mnogo toga je u ovoj državi u pokušaju neuređeno i nepravično. Novi zakoni deluju da su doneti bez ikakvog dodira sa stvarnošću niti razumevanja. Kao što rekoh, ubeđen sam da će ovo još više mladih oterati odavde. 

Nadam se da neće ići retroaktivno, jer će strašno biti onda, ne bih bio tim ljudima u koži. Čak ću i ja morati da platim porez na neku bedu.😃

Link to comment
Share on other sites

Budes postem... platis porez ....

Onda od tvog poreza drzava sufinansira medijske projekte i daje novac iz budzeta lokalnim medijima ... na primer Studiju B ...

Da ti oni lepo objasne koliko si govno i izdajnik jer ne podrzavas "vodju" ...

Moreeeee....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neplacanje i izbjegavanje placanja poreza je u stvari jedno naslijedje zasnovano na dugoj istoriji okupatora, kao i 45 godina komunizma koji je potpuno amoralizovao drustvo, pa je doveo do cuvene izreke ne mozes me malo platiti, koliko ja mogu malo raditi.

Patriotizam se uglavnom svodi na sovinizam, tako da ljudi koji npr mrze Hrvate sebe smatraju patriotima, ali kada treba da se ne plati porez, ili jos gore da se pokrade drava, onda su prvi u redu.

Sto kaze @sreta-steta trudnice se trebaju poradjati na livadi. Pogledi na sve kod nas su totalno pojednostavjeni, pa vidimo da ljudi opravdavaju neplacanje poreza npr time sto ne vole Vucica, ovoga/onoga. Placanje poreza je osnova na kojoj stoji jedna drzava, tako da nije dzaba u modernim drzavama neplacanje poreza jedan od najvecih i neoprostivih grijehova.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Neplacanje i izbjegavanje placanja poreza je u stvari jedno naslijedje zasnovano na dugoj istoriji okupatora, kao i 45 godina komunizma koji je potpuno amoralizovao drustvo, pa je doveo do cuvene izreke ne mozes me malo platiti, koliko ja mogu malo raditi.

Patriotizam se uglavnom svodi na sovinizam, tako da ljudi koji npr mrze Hrvate sebe smatraju patriotima, ali kada treba da se ne plati porez, ili jos gore da se pokrade drava, onda su prvi u redu.

Sto kaze @sreta-steta trudnice se trebaju poradjati na livadi. Pogledi na sve kod nas su totalno pojednostavjeni, pa vidimo da ljudi opravdavaju neplacanje poreza npr time sto ne vole Vucica, ovoga/onoga. Placanje poreza je osnova na kojoj stoji jedna drzava, tako da nije dzaba u modernim drzavama neplacanje poreza jedan od najvecih i neoprostivih grijehova.

 

Tako je, hula na Duha Svetog Drzavotvornog koji od Godfathera ishodi. Svi mi koji nismo platili porez smo teske kriminalcine i gresnici, pre ce kamile, voline i Vulini proci kroz iglene usi nego sto cemo mi pohlepni i srebroljubivi uci u Carstvo Drzavino (doduse ja sam i placao porez ranije, mozda za mene ima oprosta).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Veshtodel said:

 

Tako je, hula na Duha Svetog Drzavotvornog koji od Godfathera ishodi. Svi mi koji nismo platili porez smo teske kriminalcine i gresnici, pre ce kamile, voline i Vulini proci kroz iglene usi nego sto cemo mi pohlepni i srebroljubivi uci u Carstvo Drzavino (doduse ja sam i placao porez ranije, mozda za mene ima oprosta).

 

Pa zavisi da li si okajao grehe 😄

 

2 hours ago, Amigo said:

Neplacanje i izbjegavanje placanja poreza je u stvari jedno naslijedje zasnovano na dugoj istoriji okupatora, kao i 45 godina komunizma koji je potpuno amoralizovao drustvo, pa je doveo do cuvene izreke ne mozes me malo platiti, koliko ja mogu malo raditi.

Patriotizam se uglavnom svodi na sovinizam, tako da ljudi koji npr mrze Hrvate sebe smatraju patriotima, ali kada treba da se ne plati porez, ili jos gore da se pokrade drava, onda su prvi u redu.

Sto kaze @sreta-steta trudnice se trebaju poradjati na livadi. Pogledi na sve kod nas su totalno pojednostavjeni, pa vidimo da ljudi opravdavaju neplacanje poreza npr time sto ne vole Vucica, ovoga/onoga. Placanje poreza je osnova na kojoj stoji jedna drzava, tako da nije dzaba u modernim drzavama neplacanje poreza jedan od najvecih i neoprostivih grijehova.

 

Ja sam za placanje poreza, ali u Srbiji je to bezumno. Rapodela poreza ide u sasvim suprotne svrhe nego ono cemu sluzi. I ono malo infrastrukture koje zakrpe ili naprave se razvuce po dzepovama. Bolnice i skole jedva funkcionisu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako je u ostalim delovima Srbije, ali u Subotickoj opstini, tj put od Subotice do Tavankuta odrzava vojvodina put. Moj brat ide na posao biciklom preko leta, i posto se gradila obilaznica oko subotice teski kamioni su naceli ivice asvalta, koji se vremenom, sve vise odvaljivao i bile su onako odvaljeni delovi oko 50cm unutar asvalta. Brat je napisao email vojvodina putu i oni su u roku od nedelju dana zakrpili te rupe. Nije ih pozvao, vec napisao email, sto zvuci neverovatno da neko cita email gradjana koji imaju primedbe.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Veshtodel said:

 

Tako je, hula na Duha Svetog Drzavotvornog koji od Godfathera ishodi. Svi mi koji nismo platili porez smo teske kriminalcine i gresnici, pre ce kamile, voline i Vulini proci kroz iglene usi nego sto cemo mi pohlepni i srebroljubivi uci u Carstvo Drzavino (doduse ja sam i placao porez ranije, mozda za mene ima oprosta).

 

2 hours ago, Baby said:

Ja sam za placanje poreza, ali u Srbiji je to bezumno. Rapodela poreza ide u sasvim suprotne svrhe nego ono cemu sluzi. I ono malo infrastrukture koje zakrpe ili naprave se razvuce po dzepovama. Bolnice i skole jedva funkcionisu. 

 

Znaci vama ne trebaju skolske ustanove, zdravstvo, policija, zakoni, ne razumijem kako zamisljate to da niko ne placa porez, Mad Max 2020 :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

 

Znaci vama ne trebaju skolske ustanove, zdravstvo, policija, zakoni, ne razumijem kako zamisljate to da niko ne placa porez, Mad Max 2020 :smiley33:

 

Napisala sam ja mislim jasno. Ja jesam za placanje poreza, ali pare u Srbiji ne idu za namenjeno (osim malog dela) nego se slivaju u dzepove politicara. 

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne znam kako je u ostalim delovima Srbije, ali u Subotickoj opstini, tj put od Subotice do Tavankuta odrzava vojvodina put. Moj brat ide na posao biciklom preko leta, i posto se gradila obilaznica oko subotice teski kamioni su naceli ivice asvalta, koji se vremenom, sve vise odvaljivao i bile su onako odvaljeni delovi oko 50cm unutar asvalta. Brat je napisao email vojvodina putu i oni su u roku od nedelju dana zakrpili te rupe. Nije ih pozvao, vec napisao email, sto zvuci neverovatno da neko cita email gradjana koji imaju primedbe.

 

 

E vidis sta je problem sa tim putevima. Sto se pare iz kase odvoje za prvoklasne puteve koji kostaju kao u Nemackoj, a naprave se putevi kao u savani u Africi, a pretekla lova ode u razna delenja. Onda oni dodju kada put pukne, a pukne ubrzo i preliju neki asfalt preko tih rupa i svi srecni, nemaju rupe na putevima.... 

Link to comment
Share on other sites

Na komentarima na tekst iz Slavisinog linka ima dosta toga interesantnog da se nađe, pa ću biti slobodan da kopiram par ovamo. Prvi će biti od zagovornika dranja freelancera, i nekako mi poznato zvuci.

 

Muka mi je od vas blogera/vlogera, instagramusa i frilensera koji zaradjuju mnogooooooo vise nego mi, preduzetnici, koji decenijama placamo porez i sve sto ide uz to. Jel nas neko pita da li hocemo da placamo i da li nam je lako? Pri tom imamo proizvodnju, i niko nas ne pita kako se snazimk.Ko sta radi, It kuka kako nece da placa porez!
Hajde da placemo sto morate da platite porez jer malo vam je 2-3 stana u Beogradu, 2 poresea i ostalo.

poz od mame preduzetnice koja placa porez vec 15 godina.
(Andjela, 19. oktobar 2020 18:20)

Pitanje za vas. Da li bi i dalje nastavili da placate poreze i dorinose a da vam se ne upisuje staz i ne mozete da overite zdravstvenu knjizicu? Upravo to dobijaju freelenseri. Treba da plate porez, PIO i zdravstveno a ne ide im staz i ne mogu da overe knjizicu,a placanje poreza bez placanja doprinosa ne moze.
Vi ili necete ili ne mozete da shvatite sitaciju.
(Rango, 19. oktobar 2020 19:01)

 

Pisao sam nekoliko komentara na ovu temu ali iz nekog razloga nisu objavljeni. Porez nije problem ovde. Problem je sto je tek je prosle godine promenjena regulative da frilenseru nakon uplate za PIO i zdravstvo moze da se upise staz i da overi knjizicu. Medjutim u praksi to nije tako i staz ti se ne upisuje i ne mozes da overis knjizicu. Tako da ovih 55% ispada porez jer za ono sto placas ne dobijas nista. Sa druge strane ne mozes da platis samo porez bez doprinosa. Hteo bi da pitam sve zaposlene u firmama da li bi im bilo pravo da se od njihve plate odbija za PIO i zdravstveno a da ne mogu da otvaruju to pravo. Naravno zabolelo bi ih mnogo pa bi krenuo bunt. Zasto je onda tesko shvatiti zasto se ovi ljudi bune. Ne zbog poreza vec zbog toga sto ne mogu da ostvaruju ista prava ko drugi pa treba da placaju isto.
(Neox, 19. oktobar 2020 18:42)

 

Ovi sto su nezadovoljni sto imaju privatne radnje, kukaju i pljuju freelancere neka se obrate drzavi za svoj tezak polozaj a ne njima jer freelanceri im povecaju promet a drzava ih oporezuje.

Vi svoju zaradu fizicki ovde u Srbiji ostvarujte a programeri u inostranstvu.

Vas novac se dobija u Srbiji a oni svoj u stranim drzavama.

Na kraju svi oni koriste kartice tako da mogu da podizu novac gde im padne na pamet.

To vas boli sto ne znate kako da zavucete ruke u dzepove postenih ljudi.
 (Peter, 19. oktobar 2020 19:37)

 

Slazem se da se porez treba placati,ali pristojna cifra da je, a ne da me dernja neko 30%-50%. NIsam ja magarac da radim za drzavu. U nekim zemljama se placa visok porez,ali tamo je zdravstveno besprekorno,kao i putevi,skole,osiguranja itd. Ovde nista nije kako treba,pa je zato placanje poreza bacanje para. BOlnice ruinirane,putevi jos gori,skole katastrofa, lekove placamo, ako hocemo pristojne lekarske usluge moramo da se obratimo privatnim klinikama,a kod stomatologa iskljucivo kod privatnika, jer nas drzavni stomatolog unakazi. E zato se mnogi bune kada je placanje poreza u pitanju. Platis porez, ne dobijes nista i onda moras da trosis sve pare na privatno lecenje,skolovanje itd. Problem je korupcija na drzavnom nivou i narod nece da puni nekom politicaru dzepove.
(Pljuvac svih stilova, 19. oktobar 2020 19:32)

 

U situaciji kada za poreze duguju mnoga poznata i velika preduzeca i sa njima se pravi reprogram reprograma, pa na kraju drzava od nasih para sve to plati, ova prica je i vise nego degutantna. Svi pomenuti "frilenseri" su teskom mukom i svojim znanjem i umecem postigli da mogu da se izdrzavaju od svog rada. Drzava im je to omogucila, jer je sada vec generacije mladih ljudi ili oterala ili naucila da se sami snalaze. Ti ljudi sve placaju svojim novcem i uvoze devize. Umesto da im drzava oda priznanje kroz blazi poreski tretman, ovo se pretvorilo u lov na frilensere. Sramota! Jos kad sam negde procitao da se za neplacanje poreza moze prekrsajno i krivicno odgovarati, slika je bila kompletna. Svima ce biti lakse da se registruju, od svoje crkavice odvoje koji dinar za Drzavu i eto statistike za sledece izbore. Moj je savet da budete istrajni u nameri da vratite Drzavi onoliko koliko je ona vama dala!
 (Sasa, 19. oktobar 2020 18:16)

 

Razlika izmedju svih tih drzava i nase je u tome sto je u njima zakon regulisao oporezivanje frilensera, a kod nas nije! Dakle, svaka odluka o oporezivanju frilensera je ovde nezakonita i protivustavna. Btw, zaboravili ste da navedete drzave u kojima je porez 5% ili cak 0%, jer pametni ljudi donose pametne odluke i ne dozvoljavaju da devize koje mogu da zavrse kod njih odlaze u druge zemlje. Dakle, "zasucite rukave", dodajte u zakon sifru delatnosti za frilensere, stavite porez 5-10% i ljudi ce platiti. A, da uzimate pola zarade vec u inostranstvu oporezovanog prihoda je siguran nacin da ove pametne i sposobne ljude oterate iz drzave i ko ce na kraju ostati? Penzioneri i socijalni slucajevi.
(Sandra, 19. oktobar 2020 17:40)

 

Jel se ceka jos negde zakazivanje pregleda po mesec-dva i vise, i pre korone, iako se plati zdravstveno osiguranje? I jel ima jos negde da se administrativnim aktom penzija naknadno ad-hoc smanji, iako je za iznos penzije prethodno uziman novac kroz doprinose?
(SiS, 19. oktobar 2020 16:48)

 

A lepo svi freelanceri kojima se ne svidja visina poreza u Srbiji palite preko!
Sta cekate?
Evo lepo dodjite u Berlin. IT cveta!!! Posla pregršt.
Jes i da od bruto zarade freelancera drzava uzme oko 50%.
I jes da vam za sve to treba poreski savetnik jer ako zabrljate u prijavi poreza kazne su ludacke.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (Berliner, 19. oktobar 2020 19:51)

Tako je, samo nisi napisao glavnu stvar (a posto je nisi napisao sumnjam da si pravi freelancer u Berlinu) a to je da se svakom freelanceru u Nemackoj priznaju kompletni svi materijalni troskovi poslovanja pre tog konacnog poreza koji iznosi po razredima od 32% pa do tih 50% ako zaradjujete mnogo para.

Takodje svaki freelancer nije duzan da plati nikakav porez do mesecne granice od 850 Evra jer se to u Nemackoj tretira kao tkz "bioloska plata za opstanak". Tek nakon predjenih 850 evra mesecno pocinjete da placate porez.

Takodje osiguranje nemacki freelancer placa po zelji gde hoce i ako hoce.

Dalje u sve materijalne troskove freelenceru se prihavataju svi materijalni troskovi, pocev od eventualnog zakupa prostorija cak i u svom rodjenom stanu odakle radite, struje, goriva, kompletne opreme koja se nabavlja vezana za posao.

Kada bi srpski freelancer imao identicne uslove kao Nemacki freelancer ovde bi svi ljudi pevali u glas i trkali se da plate sta treba.
Jako sam dobro upucen sto se tice Nemacke tako da tvoj komentar ne pije vodu.
(Intelektualna Srbija, 19. oktobar 2020 20:31)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...