Jump to content

Put do Bele Kuce


A sad

Izbori u USA  

51 members have voted

  1. 1. Za koga biste glasali na predsednickim izborima u USA

  2. 2. Sta mislite ko ce pobediti na predsednickim izborima u USA


This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 11/03/2020 at 11:00 AM

Recommended Posts

Malo sam se podsetio ko je kako predviđao:

 

270towin i 538 koje sam ja najviše pratio su skoro ista predviđanja imali. Promašili u Floridu gde su predvideli pobedu Bajdena sa prednošću od 2,2% odnosno 2,5% i najverovantije će promašiti Severnu Karolinu gde predviđaju da Bajden pobeđuje sa 0,3% odnosno 1,8% . Takođe promašili su popular vote gde su očekivali +8% za Bajdena.

 

Ako zanemarimo sve što je unutar margine greške od 3% pogodili su sve osim popular vote jer iako će rasti čisto sumnjam da će biti 5% pa da sa +3 proglasim i to za pogodke.

 

Što se tiče nas na forumu ako sam dobro pregledao svi smo imali po 2 promašaja. Ja sam promašio Floridu i onaj distrikt u Nebraski koji ni ne znam zašto sam pripisao Trampu 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam gledao poslednje podatke, ali juce u toku dana je ostalo jos dosta glasova da se prebroji u najvecim plavim drzavama, Cali i NewYork. Tako da ce sigurno i popular vote razlika jos dosta rasti. 

 

Bas su zestoko napali pollstere na pocetku brojanja rezultata, ali kad se sve završi nece biti toliko off. Ipak stoji da nesto tu nije kako treba i da imaju metodolosku gresku, jer ocigledno ne mogu da uračunaju efekat koji ima Tramp. Kolko sam skapirao, izbore za Senat i House iz 2018. su manje vise dobro odradili. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nemanjaol said:

Nisam gledao poslednje podatke, ali juce u toku dana je ostalo jos dosta glasova da se prebroji u najvecim plavim drzavama, Cali i NewYork. Tako da ce sigurno i popular vote razlika jos dosta rasti. 

 

Bas su zestoko napali pollstere na pocetku brojanja rezultata, ali kad se sve završi nece biti toliko off. Ipak stoji da nesto tu nije kako treba i da imaju metodolosku gresku, jer ocigledno ne mogu da uračunaju efekat koji ima Tramp. Kolko sam skapirao, izbore za Senat i House iz 2018. su manje vise dobro odradili. 

 

Nisu. 

 

Sad je pitanje da li je to stvarno greska ili to namerno rade da izazovu neki efekat. Klotzen navodi da su 270 i 538 bili blizu, nisu bili blizu, istrazivanja koja su oni radili su bila jedna od najgorih. To su sajtovi koji skupljaju razne polove i objavljuju ih, plus prave neku srednju vrednost svih tih polova. E sad oni objavljuju i rejtinge tih polster kuca. Po sada vec obicaju polster kuce sa najvecim rejtingom prave i najvece greske.

 

I na kraju je opet taj izvikani Trafalgar bio najblizi, svuda su bili u okviru statisticke greske. Postoji nekoliko polstera koji su bili jos blizi, ali oni su prilicno anonimni, ili regionalni. Pa cak smo i mi ovde bolje pogadjali od vecine polstera. Poenta je da nijedan poll ne treba uzimati zdravo za gotovo, ali kad mozes da racunas da postoji greska od nekih 2% oni mogu da ti koriste u nekoj analizi, ali kad oni grese cak i za po 10%, e to je onda problem (koliko je A polstera prognoziralo razliku u Viskonsinu i Micigeno od 10, pa cak i 12%) i sluzi iskljucivo za kreiranje javnog mnjenja. 

 

Izbori za senat i predstavnicki dom su jos gore obradjeni. Nepostoji polster koji je Susan Kolins uopste stavljao da moze da bude u igri, a ona je ubidljivo pobedila. Slicna prica i za Tilisa u NC, gde nema nijedan poll koji mu daje prednost, a razlika za Kaningema je isla i do 15%. O izborima u Ajovi i Montani da ne pricam. Za predstavnicki dom su prognoze bile sramotne. 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vamos Laki said:

U Micigenu par hiljada glasova softver greskom dodelio Bidonu umestilo Trumpu.

Komedija, ako je to jedan primer, ko zna cega sve ima.

 

I to u prilicno malom okrugu Antrim gde glasa maksimum 15-16 hiljada ljudi.

 

Ipak ja ne verujem da u Micigenu moze da se desi neki preokret. Razlika mi jeste sumnjiva, verovatno ima jos ovakvih gresaka i ta razlika bi trebalo da bude manja, ali da Tramp tamo pobedi mi je prilicno neverovatno. Vise puta sam pisao i obrazlagao zasto je Bajden blizi pobedi u Micigenu od Trampa. Meni je tu sumnjiv Viskonsin, tamo nesto definitivno nije bilo u redu. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

 

I to u prilicno malom okrugu Antrim gde glasa maksimum 15-16 hiljada ljudi.

 

Ipak ja ne verujem da u Micigenu moze da se desi neki preokret. Razlika mi jeste sumnjiva, verovatno ima jos ovakvih gresaka i ta razlika bi trebalo da bude manja, ali da Tramp tamo pobedi mi je prilicno neverovatno. Vise puta sam pisao i obrazlagao zasto je Bajden blizi pobedi u Micigenu od Trampa. Meni je tu sumnjiv Viskonsin, tamo nesto definitivno nije bilo u redu. 

Ma nista se nece promeniti. Nemoguce je utvrditi sta se desilo, a da se ne umesa treca neutralna strana koja bi odradila komplet reviziju.

A to bi trajalo mesec dana.

Samo je i vise nego ocigledno da je bio solidan broj nepravilnosti.

Link to comment
Share on other sites

Promašaji Trafalgara što se tiče ovih država gde je bio tesan rezultat :

 

Pobeđuje Tramp :

1. "Gruzija"

2. Nevada

3. Pensilvanija

4. Mičigen

5. Arizona

 

Praktično pogodili su Floridu i Viskonsin i verovatno će pogoditi NC. Nisam našao njihov poll za popular vote ali su prognozirali pobedu trampa 275-216 (i 47 gde će biti tesno). S tim u vezi Trafalgar možemo svrstati u najgore prognozere rame uz rame sa recimo Washington Postom koji je najviše grešio u krist Bajdena. Čak se može reći i da su možda novinari u pravu da je to agencija koja služi da motiviše glasače republikanaca što tvrde pojedini. Zato su 270 i 538 najbolji za nas obične smrtnike jer kada ih sve uzmu u prosek dobiju najtačnije rezultate.

 

Inače ozbiljna istraživanja traže ozbiljan uzorak. Ogromna većina istraživanja su rađena na uzorku od par stotina ljudi što je smešno za neku ozbiljniju statistiku. Koliko sam ja pratio ni jedno ozbiljno istraživanje nije bilo u oktobru i novembru, jedino što je imalo više od 2k ispitanika su internet ispitivanja koja su najnepouzdanija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Promašaji Trafalgara što se tiče ovih država gde je bio tesan rezultat :

 

Pobeđuje Tramp :

1. "Gruzija"

2. Nevada

3. Pensilvanija

4. Mičigen

5. Arizona

 

Praktično pogodili su Floridu i Viskonsin i verovatno će pogoditi NC. Nisam našao njihov poll za popular vote ali su prognozirali pobedu trampa 275-216 (i 47 gde će biti tesno). S tim u vezi Trafalgar možemo svrstati u najgore prognozere rame uz rame sa recimo Washington Postom koji je najviše grešio u krist Bajdena. Čak se može reći i da su možda novinari u pravu da je to agencija koja služi da motiviše glasače republikanaca što tvrde pojedini. Zato su 270 i 538 najbolji za nas obične smrtnike jer kada ih sve uzmu u prosek dobiju najtačnije rezultate.

 

Inače ozbiljna istraživanja traže ozbiljan uzorak. Ogromna većina istraživanja su rađena na uzorku od par stotina ljudi što je smešno za neku ozbiljniju statistiku. Koliko sam ja pratio ni jedno ozbiljno istraživanje nije bilo u oktobru i novembru, jedino što je imalo više od 2k ispitanika su internet ispitivanja koja su najnepouzdanija.

 

Pa negledaju se promasaji tako, nego da li su u okviru statisticke greske ili ne. Svi njihovi promasaji su u okviru statisticke greske. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Ako tako gledaš 538 i 270 su sve pogodili osim popular vote a i tu još uvek ima šansi da pogode.

 

 

Pa oni nista nisu pogodili jer nista nisu ni istrazivali (imaju i oni svoja istrazivanja, ali ne ciljas na to) vec objavljuju sve polove i daju neki njihov prosek. Obmana sa njihove strane je u rejtingu polstera. Oni uzmu u obzir sve, ali ti kazu da neki ipak nisu dobri. Ti iz njihove objave ne mozes da uzmes nikakav materijal za analizu jer je to prosek svih mogucih polova. Sa njihovog sajta se usmeravas na odredjene polstere da bi koristio internalse sa tih istrazivanja. Naravno da je logicno da ides na neki A polster, a oni daju najlosiji uvid u stvari jer najvise grese (Emerson je izuzetak).

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Vamos Laki said:

U Micigenu par hiljada glasova softver greskom dodelio Bidonu umestilo Trumpu.

Komedija, ako je to jedan primer, ko zna cega sve ima.

Prica je ono, od sestrine prijateljice muz radi kod njih itd.

Elem, taj softver je u nekom procentu vlasnistvo nekog naseg tipa i imaju u BG kancelarije koje rade na ovim izborima. 
Zna li neko od ovdasnjih ajitijevaca ( koji ne placaju porez) nesto o tome?

 

Link to comment
Share on other sites

A zašto misliš da bi ja trebao da vodim računa o tome kako oni dolaze do prognoze ako je ta prognoza najtačnija ? Većini je jasno da prognoze ne mogu biti tačne zato su ovi ljudi i došli na ideju da računaju prosek istraživanja na osnovu više rezultata unazad 10 dana. Uostalom evo analiziraj ko je od njih napravio više grešaka i prilično sam siguran da ako obradiš sve države da će Trafalgar failovati na mnogo većem broju od ovih. Ja sam izgubio svako poverenje u Trafalgar još 2018. da bi se upuštao u taj projekat. Za mene je bitno samo jedno istraživanje. Ko pobeđuje u državi, ostalo me uopšte ne zanima jer je nebitno za izborni sistem u SAD. Ako nisu sigurni mogu da se ograde kao što su i uradili ove godine jer imaju 47 elektora neopredeljenih. Ali ono što su predvideli sa sigurnošću je pretty much obrnuto u korist Bajdena.

Link to comment
Share on other sites

Ma Trafalgar je klasican republikanski Ipsos, ako ne i gore. Najgori su ubedljivo. Daju im neki benefit of a doubt zato sto su bili u pravu 2016, a to je bio klasican marketinski trik gde manje firme idu na low risk high reward varijantu. Ako pogrese niko se nece secati, ako pogode svi ce cuti za njih i bukvalno ih je usralo.

 

Ako se uporedi sa pollovima od pre 4 godine, ove godine su svi bili znatno bolji i kad dobijemo konacne rezultate bice jos bolje.

 

Postoji utisak da su nesto posebno pogresili zato sto su rezultati iskrivljeni zbog masovnog glasanja postom demokrata.

 

Da smo imali "normalno" glasanje kao i svaki put, Bajden bi lagano pobedio i preliminarno bi ga proglasili pre nego sto su proglasili Trampa pre 4 godine. Ovo nije ni blizu bukvalno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Prica je ono, od sestrine prijateljice muz radi kod njih itd.

Elem, taj softver je u nekom procentu vlasnistvo nekog naseg tipa i imaju u BG kancelarije koje rade na ovim izborima. 
Zna li neko od ovdasnjih ajitijevaca ( koji ne placaju porez) nesto o tome?

 

dok sv. Njole "placa" Mo

naku a ubija se od ljubavi prema Srbima

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pa negledaju se promasaji tako, nego da li su u okviru statisticke greske ili ne.

Apsolutno. I ne samo to, nego je moguce da bas veci broj pogodjenih pobednika po zemljama svedoci o LOSIJEM predvidjanju. Evo jednog zanimljivog primera ovoga.


Tokom kampanje za predsednicke izbore 2012. Nejt Silver je napadan iz razlicitih razloga. Npr. evo kako je pisao Dylan Byers u Politico magazinu:

Quote

...So should Mitt Romney win on Nov. 6, it’s difficult to see how people can continue to put faith in the predictions of someone who has never given that candidate anything higher than a 41 percent chance of winning (way back on June 2) and—one week from the election— gives him a one-in-four chance, even as the polls have him almost neck-and-neck with the incumbent. . . . For all the confidence Silver puts in his predictions, he often gives the impression of hedging.

 

...sto je naravno notorna besmislica koja pokazuje statisticku nepismenost. Ako kazem da je sansa 40% da ce sutra padati kisa, ako ona sutra ne padne ja nisam pogresio - pogresio sam ako npr od 1000 takvih predvidjanja ne bude oko 400 tacnih. E takva JESTE bila Silverova greska u tim polovima (samo sto nepismeni novinari nisu bili u stanju to da primete)!

 

Evo kako. Da ga je neko pitao "U koliko drzava ces pogresno predvideti pobednika?" on bi morao da racuna ovako: uzmem zemlju, npr Nju Hempsir i ako u njoj dajem 69% Obami ja predvidjam da ce tu Obama pobediti, ali ocekivani (u smislu statistickog ocekivanja) broj pogresnih odgovora za NH je 0.31 ((0.69) × 0 + (0.31) × 1 = 0.31). Kada to uradi za sve kolebljive zemlje lista bi izgledala ovako:
                
drzava   sansa za Obama  ocekivani broj pogresnih odgovora
OR                99%                .01
NM                97%                .03
MN                97%                .03
MI                98%                .02
PA                94%                .06
WI                86%                .14
NV                78%                .22
OH                75%                .25
NH                69%                .31
IA                68%                .32
CO                57%                .43
VA                54%                .46
FL                35%                .35
NC                19%                .19
MO                2%                 .02
AZ                3%                 .03
MT                2%                 .02


Posto je statisticko ocekivanje aditivno, Silver bi morao da kaze da ocekuje da ce promasiti 2.83 zemlje. Medjutim, dosta daleko od toga, nije promasio ni jednu zemlju, i to je dokaz (i mera) njegove greske u toj situaciji (po njega bi najbolje bilo da je pogresio npr. 3 zemlje)!

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Isto s...nje drugo pakovanje. Potpuno je nebitno - radi se o glasovima koji su odredjeni kao ne-regularni

 

:classic_biggrin: Ma pusti me plz da se blamiram, da je 370k glasova obrisano jer su bili ne-regularni. Plz, ti mi objasni kako se takvi glasovi ne broje, ili treba da se broje. Posto si takaav expert za US glasanje.

 

Pa to cak i ja ne tvrdim, a zivim u US.

 

 

kako moze biti isto?

 

Te ballots-e ljudi nisu ni dobili, pa tako nisu ni svoje glasove poslali. Oni su narucivali online ali sistem ih je negde u procesu odbacio zato sto su bili duplikati, jer su kad su vec pre ispunjavali primary mail in request nekako su birali (greskom) da posalju ballot i za novembar.

Znaci sitem uhvatio problem, nikome nisu poslali dva ballot-a, niko nije poslao postom glas dva puta. Sta je tu isto?

 

 

link

Quote

Conservative reports wrongly conflated applications for mail-in ballots with actual ballots in Pennsylvania.

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

A zašto misliš da bi ja trebao da vodim računa o tome kako oni dolaze do prognoze ako je ta prognoza najtačnija ? Većini je jasno da prognoze ne mogu biti tačne zato su ovi ljudi i došli na ideju da računaju prosek istraživanja na osnovu više rezultata unazad 10 dana. Uostalom evo analiziraj ko je od njih napravio više grešaka i prilično sam siguran da ako obradiš sve države da će Trafalgar failovati na mnogo većem broju od ovih. Ja sam izgubio svako poverenje u Trafalgar još 2018. da bi se upuštao u taj projekat. Za mene je bitno samo jedno istraživanje. Ko pobeđuje u državi, ostalo me uopšte ne zanima jer je nebitno za izborni sistem u SAD. Ako nisu sigurni mogu da se ograde kao što su i uradili ove godine jer imaju 47 elektora neopredeljenih. Ali ono što su predvideli sa sigurnošću je pretty much obrnuto u korist Bajdena.

 

Zato sto istrazivanje nije kladionica. Oni ne predvidjaju pobednika vec izborni rezultat, a to sto ti pricas su predikcije. Dve razlicite stvari. Istrazivanje javnog mnjenja se bavi ispitivanjem ljudi, obradom i analizom tih podataka, dok se predikcija bavi analizom polova (ili u ovom slucaju samo njihovim sabiranjem i deljenjem); Manje je pogresio onaj koji prognozira da ce Tramp u Micigenu pobediti 1%, od onog koji  prognozira da ce Bajden pobediti 10%, bez obzira na to sto je Bajden tamo pobedio. 

 

Pre dve godine Trafalgar je napravio velike greske u tri drzave i u sve tri su pogodili pobednika. Ako ti je samo to bitno zasto si onda izgubio poverenje u njih? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FixAMess said:

zadto ja, ja ne zivm sa vama, a ni sv. Njole. on zivi u Monaku. tamo je lepse nego medju sljivama

Gresis tebra, nista lepse od rodnoga sljivika nema. A Nolo se zlopati u hudoj tudjini kao i svi gastarbajteri.

Cim skupi dovoljno za piramidu i farmu cija semenki eto njega u majku Srbiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...