Jump to content

Lifestyle - nase male navike iz svakodnevnog zivota


Juan Pablo Montoya

Recommended Posts

Trazio sam slican topic i ne nadjoh. Ako ga ima, prastajte, brisite ili prebacujte.

 

Neka ovo bude mesto gde bismo mogli da govorimo o nasim zivotnim navikama i o uticaju istih na nase sposobnosti, raspolozenje, socijalni zivot, zdravlje... bilo sta.

 

Neko mesto za generalni brainstorming o svakodnevnom zivotu.

 

Mene sada zanima vase misljenje o popodnevnim dremkama. Da li ih praktikujete? Da li ste citali nesto po tom pitanju, jesu li korisne ili nisu. U poslednje vreme osecam da sam jako umoran nakon posla. Prosto vapim za snom. Nekad odspavam kratko i budem "osvezen", nekad se skomiram do 22h i poremetim kasniji san. 

 

Kako se vi borite sa nedostatkom energije nakon povratka sa posla?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

npr. trćanje, za ručak obavezno nešto na kašiku i neko povrče (salata),  ne iči kasno spavati, ...

 

Ako se ti spava, probaj uzeti komadič čokolade.

 

btw...

Prije neki dan nisam mogao zaspat... i šta je bilo? Kasno sam večero. 

 

 

Edited by Asterion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, John Terry said:

Trazio sam slican topic i ne nadjoh. Ako ga ima, prastajte, brisite ili prebacujte.

 

Neka ovo bude mesto gde bismo mogli da govorimo o nasim zivotnim navikama i o uticaju istih na nase sposobnosti, raspolozenje, socijalni zivot, zdravlje... bilo sta.

 

Neko mesto za generalni brainstorming o svakodnevnom zivotu.

 

Mene sada zanima vase misljenje o popodnevnim dremkama. Da li ih praktikujete? Da li ste citali nesto po tom pitanju, jesu li korisne ili nisu. U poslednje vreme osecam da sam jako umoran nakon posla. Prosto vapim za snom. Nekad odspavam kratko i budem "osvezen", nekad se skomiram do 22h i poremetim kasniji san. 

 

Kako se vi borite sa nedostatkom energije nakon povratka sa posla?

 

Ako imaš vremena i ako te zanima sve o spavanju i snu pogledaj ovo 

 

 

Ukratko, što se tiče popodnevnih dremki, to je dobra stvar, ali ne treba preterivati. Meni lično prija do sat vremena. Više od toga već se osećam šlogiranijim kad se probudim nego pre toga. Naravno, ako ležeš na vreme, spavaš najmanje 7 sati i držiš se ostalih stvari koje se tiču kvalitetnog sna (pominju se u ovom podcastu), onda ti više od popodnevne dremke od pola sata, sat i ne treba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

1 minute ago, djole said:

 

Ako imaš vremena i ako te zanima sve o spavanju i snu pogledaj ovo 

 

 

Ukratko, što se tiče popodnevnih dremki, to je dobra stvar, ali ne treba preterivati. Meni lično prija do sat vremena. Više od toga već se osećam šlogiranijim kad se probudim nego pre toga. Naravno, ako ležeš na vreme, spavaš najmanje 7 sati i držiš se ostalih stvari koje se tiču kvalitetnog sna (pominju se u ovom podcastu), onda ti više od popodnevne dremke od pola sata, sat i ne treba.

 

Ima jedna dobra knjiga od ovog lika... malo potražite. U glavnom nije se zezazti sa nespavanjem.

 

 

Ja svesno izbegavam spavanje preko dana, jer onda ima ponekad probleme zaspati ponoči.

Link to comment
Share on other sites

@djole Sjajna emisija. Odgledao sam jedno 50 minuta. Sutra nastavljam. 

 

Citao sam da je, sto se energetske stabilnosti tela tice, vazno imati dnevne rutine. Dakle, bukvalno da svaki dan ponavljas iste stvari, obroci u isto vreme, trening u isto vreme... Sto se sna tice, procitah da je san od pola sata odlican ali da sve preko moze da zbuni organizam, i uvede ga u stanje koje treba da bude tokom noci.

 

Uglavnom, pokusavam da sredim svoj organizam, energetski.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volim da odspavam popodne. Ali samo sat, najviše sat i po vremena.  To je dovoljno, sve ostalo nije jer se onda ne spava noću.   

 

Ručam u isto vreme, kafu pijem u isto vreme 🙂

 

Pokušavam da sredim svoj bioritam i da nema više nesanice noću.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne uspevam da sredim nesanicu, to mi je najveći problem..ali jedna apotekarka mi je davno rekla da nesanica NIJE ukoliko možeš da odspavaš ujutru duže i kad ne ometa normalno funkcionisanje.

 

Ja mogu da spavam, jer ne radim ( inv.penzija )ali  to ipak nije ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ne znam da li je zbog godina, nisam ni ranije mnogo ostajala budna uveče. Rutina mi je rano jutro, oko 5:30. Posao od 8, pola sata vožnje uključujući šetnju od parkinga do zgrade. Loša navika mi je da retko koristim ceo sat ručka, pa često ispadne da radim više nego je dovoljno. Pokušavam da promenim to, ali trenutno mi je teško zbog pandemije. Osećam se sigurnije jesti ručak u zatvorenoj kancelariji, pogotovu sada kad su nam temperature u porastu, pa nije prijatno sedeti napolju. Večera je rano, uvek salata i ponekad čašica vina. Često naručujemo hranu jer smo u godinama kada imamo lagan život i mogućnosti. Onda šetnja ukoliko temperatura dozvoljava. Neka tv serija koja se redovno prati, kuvanje čaja i odlazak u spavaću. Ponekad čitanje, ponekad ukrštene reči ili slagalica. To mi je nešto kao rewind od posla kada imam naporan dan. Vikend je već vreme kada gledamo da budemo produktivniji oko kućnih poslova, ali i planiranih šetnji u prirodu, botaničke bašte, muzej, i najzad od sutra i povratak koncertima klasične muzike. Za poslednjih godinu dana smo dosta toga uradili, počistili, popravili, izbacili. Sredili biblioteku, skenirali fotografije, dokumenta, organizirali. Sve možda zvuči dosadno kad ovako napišem, ali lično mi odgovara baš ovako. Nedostaju mi putovanja, da vidim roditelje i provedem vremena s njima sada. Pošto smo već vakcinisani, i obavljeni zdravstveni pregledi osim zubnog za par nedelja, potpuno sam spremna da putujem negde, prvo ovde, posle dalje samo ukoliko procenim da je sigurno. Inače spavam tako dobro da ništa ne čujem ali zato partner ima lagan san i koristi melatonin. On takodje pati od fakultetskih godina sa migrenama, pa mi ga dodje žao. Ujutru čujem kako se patio. Inače nikad ne spavam popodne, nisam volela ni kao mala pod prinudom 😁

Dobra tema, tek sada pronašla. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ControlFreak Nisam Vas razumela. Kad idete u krevet uveče ako ujutru ustajete oko 5:30? 

 

Da li u to vreme ustajete i vikendom?

 

****

 

Ja se ponovo mučim sa nesanicom, tj kasnije zaspem, što mi se ne dopada. Ali..primetila sam da me nesanica više muči zimi i leti kada je visoka temperatura noću.

 

Navika za popodnevnu dremku ostala..ali ne dremam baš svakog popodneva 🙂 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ControlFreak said:

Obično oko 8, pola 9, sramota me da priznam. Žao mi je zbog vaše nesanice, kažem razumem zbog svog partnera da nije lako. Laka vam noć!

Potpuno vas razumem, jedva docekam 21 h, ako ne odem tada na spavanje (+1 h citanja u krevetu) necu zaspati do jutra. Ako imam dobru knjigu, potpuno se rasanim i onda nista od spavanja bar do 4 ili 5 h novog dana.

Od kako sam promenila sobu i krevet u kojem spavam, ne budim se nocu. U toj sobi nema ni jednog elektronskog uredjaja. Vodim jako racuna da ne uzimam nikakvu hranu posle 18 h a pomaze mi i tusiranje toplom vodom pred spavanje. Ranije nisam smela da se tusiram uvece jer bi me to potpuno rasanilo pa sam to obavljala ujutro, sada se to promenilo i prija mi. Mogo toga se promenilo nakon 65 godine zivota, ucim da pratim svoje nove potrebe (san) i da menjam neke koje su me pratile celog zivota a sada jednostavno organizam ne moze da ih podnese. Ako ne postujem to, budem surovo kaznjena bolom, slaboscu, nesanicom, jednom neprijatnom rastresenoscu koja mi upraopasti dan. 

Starost je neprijatna jer podrazumeva mnogo odricanja ali - to moze da bude i jako zanimljiv proces ako mu se posvetite, ako se ne drizte tvrdoglavo svoje pretstave o sebi koju ste imali decenijama. Postajete drugaciji vi, ne nuzno gori. U starosti ne prestaje potreba da se prave nekakvi rezimei prozivljenog vremena, ume to da bude bolno i neprijatno jer se sa vremenske distance sve jasno vidi, narocito propustene shanse. 

Ali, tako je kako je. U sustini, unutar tog prilicno istrosenog tela, i dalje sam to ja, i da hocu, ne mogu da pobegnem od sebe. 😉

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U pravu ste da se prilagodjavamo, da se navike uskladjuju sa godinama i zdravstvenim stanjem izmedju ostalih razloga. U poslednjih par godina primećujem da mi smeta kad god večeram nešto teže, npr. kad jelo ima mesa ili je dobro začinjeno. To zna da me tera da se budim, prevrćem, zato jedem ranije i lakšu hranu. Kad čovek živi sam, čini mi se lakše je, ovako ponekad je problem uskladiti ukuse, navike. Moj penzioner voli hranljiviju večeru. Lako njemu kad je aktivan i prirodno mršav. Ja kad bih tako jela, bila bih buca za mesec dana. Ali kad je nešto što baš volite na tanjiru, teško je zaustaviti se...borba, pa nakladno plaćanje. 😬


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ja sam ranoranilac, ustajem uglavnom oko 5, ne znam koliko ima veze sa godinama iako sam kao mlad bio spavalica, mogao sam i do posle 12 da spavam. Ni tada ni sada nije bitno kada sam legao i zaspao. Promena se kod mene dogodila odjednom, posle jedne operacije 1999 godine, da li je posledica anestezije ili nečeg drugog, uglavnom eto mene budnog pre svitanja, proverim da li su pekari budni, da li će hleb i burek na vreme.

Inače, te 1999 u leto, razgovaram sa komšijom i kažem, uh, kakva je ova godina, imao sam saobraćajnu nezgodu u januaru, onda došlo bombardovanje, beše poplava, zemljitres, operacija, a on meni, znaš šta je najgore. Mislim se šta može da bude gore, a da nisam već doživeo, kaže, tek je avgust. Lepo sam mu rekao da se nosi u PM.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...