Jump to content

Rukomet


Jurgen

Recommended Posts

Skoro svi ovi igrači igraju u jakim ligama i Ligi šampiona, u klubovima i te kako znaju i loptu na krilo i brzi centar i povlačenje kontre... samo kad zaigraju za reprezentaciju poslednjih X godina pod jedno Y različitih selektora sve to zaborave dok si rekao keks. Meni do kraja života neće biti jasno kako i zašto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nista trener ovde nije kriv, to je luzerski mentalitet. Ovi Madjari su bas tezak krs. Methe im je verovatno najbolji igrac trenutno, takvih ima u top ligama za izvoz. Nula specijalnih igraca, prosecni golmani, samo veliki i jaki i ti dopustis da imas manje kontri i manje golova sa krila. Gledam kad oni utrce na drugog pivota bukvalno se prosetaju, prime loptu kao na treningu, mi kad probamo, prvo nas sva trojica na centru izmlate pa ako je opasno naprave deveterac. A ocekivano je bilo da cemo se raspasti posle onoga protiv Islanda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, diego said:

Mi smo uzeli dva srebra i u zenskom i muskom rukometu onda kada smo bili domacini - nije slucajno. Cim otputuju, ne mogu da se sastave.


Najviše zbog toga što je Rukomet kao i Vaterpolo izrazito domaćinski sport. Ako imaš kakvu takvu ekipu, medalja ti je skoro pa sigurna. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Мџе said:


Najviše zbog toga što je Rukomet kao i Vaterpolo izrazito domaćinski sport. Ako imaš kakvu takvu ekipu, medalja ti je skoro pa sigurna. 

Ili drugim recima, sportovi u kojima sudije imaju daleko veci uticaj na konacan rezultat, u odnosu na fudbal, kosarku ili tenis. Zato i nikada nece biti globalno popularni kao ovi sportovi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Odavno se kalkulise o izbacivanju rukometa i vaterpola sa OI. Rukometasi se batrgaju menjanjem pravila (brzi centar) i taktickih finesa (napadi bez golmana kada si sa igracem manje), dok vaterpolo stagnira. Dodatni problem je sto se oba sporta igraju samo u Evropi, vaterpolo cak i uze (Balkan i Mediteran).

Link to comment
Share on other sites

Ne moze da rukomet bude bolji, kad prosecnog Srba od sportova, najvise zanima samo fudbal i kosarka.

 

Isto kao sto i Dance i Norvezani i Madjare recimo, ne zanima kosarka. 

 

Kosarka ima kultni status u Srbalja, kao i rukomet kod Danaca i Norvezana. 

 

Ne znam sta se cudite ovim rezultatima, koliko ulaganja, koliko struke, toliko i uspeha. 

 

Ne znam kako mislite da rukomet bude bolji, kad nemamo cak ni ligu , ne znam sem Vojvodine da li uopste imamo neki kakav takav normalan klub u ovom sportu? A i Vojvodina je tek odnedavno nesto pocela da ulaze , a i to je opet miljama od LS u rukometu udaljeno. 

 

Znaci, totalni amaterizam u ovom sportu. Mozemo da pricamo kako i zasto se doslo na taj nivo, ali ne znam da li to uopste nekog i zanima. 

Edited by Ljubitelj baklave
Link to comment
Share on other sites

Ne moze da rukomet bude bolji, kad prosecnog Srba od sportova, najvise zanima samo fudbal i kosarka.
 
Isto kao sto i Dance i Norvezani i Madjare recimo, ne zanima kosarka. 
 
Kosarka ima kultni status u Srbalja, kao i rukomet kod Danaca i Norvezana. 
 
Ne znam sta se cudite ovim rezultatima, koliko ulaganja, koliko struke, toliko i uspeha. 
 
Ne znam kako mislite da rukomet bude bolji, kad nemamo cak ni ligu , ne znam sem Vojvodine da li uopste imamo neki kakav takav normalan klub u ovom sportu? A i Vojvodina je tek odnedavno nesto pocela da ulaze , a i to je opet miljama od LS u rukometu udaljeno. 
 
Znaci, totalni amaterizam u ovom sportu. Mozemo da pricamo kako i zasto se doslo na taj nivo, ali ne znam da li to uopste nekog i zanima. 
Ali igraci igraju u ozbiljnim klubovima sa ozbiljnim ulogama, sistemski nista se ne radi, ali odnos kvaliteta i rezultata i ocaj zivi.

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Klupski sport nema tu neke veze sa reprezentivnim. Danci i Norvežani imaju po jedan klub u LŠ i nikakave zapažene rezultate. Jedino se Alborg neko vreme probijao do završnice i to je to. Vardar je uzeo dve titule ne tako davno a sada ne igra Evropu. Mislim da tu samo para vrti i ulaganja lako naprave razliku. 
 

Te zemlje ne zanima košarka ali rukomet je ipak c klasa sporta iskreno. Preveliki uticaj sudija, spor, ne do kraja definisana pravila i globalno jako nepopularan. Baš ga je teško porediti sa košarkom koja ima sve od gore navedenog.

Edited by Мџе
Link to comment
Share on other sites

Kosarka je u Evropi tu negde po popularnosti kao i rukomet - popularna je uglavnom u zemljama Juzne Evrope, dakle Spanija, Italija, Grcka, Turska, Srbija, Izrael, Litvanija i Letonija, mozda CG i mozda Slovenija. Rukomet je popularniji od kosarke u Nemackoj, Francuskoj, Poljskoj, Danskoj, Svedskoj, na Islandu, u Norveskoj, Hrvatskoj i Madjarskoj, to su ipak bogatije zemlje.

 

Sto se tice ovog prvenstva, svidja mi se ovaj sistem sa prenosenjem bodova i to moram da pohvalim. Imamo situaciju u grupi D u kojoj Slovenija ima 4 boda, Norveska 3, Farska ostrva (eto, koliko je rukomet popularan na severu Evrope) 1 i Poljska 0. Isto je i u nasoj grupi - Madjarska 4, Island 3, Srbija 1 i CG 0. Da je sistem kao na fudbalskom EP i SP, sad bi 1. i 2. mogli lagano da podele bodove ili da 1. odmori taj mec. Ovde to nije slucaj jer se bodovi prenose u narednoj fazi.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

Kosarka je u Evropi tu negde po popularnosti kao i rukomet - popularna je uglavnom u zemljama Juzne Evrope, dakle Spanija, Italija, Grcka, Turska, Srbija, Izrael, Litvanija i Letonija, mozda CG i mozda Slovenija. Rukomet je popularniji od kosarke u Nemackoj, Francuskoj, Poljskoj, Danskoj, Svedskoj, na Islandu, u Norveskoj, Hrvatskoj i Madjarskoj, to su ipak bogatije zemlje.

 

Sto se tice ovog prvenstva, svidja mi se ovaj sistem sa prenosenjem bodova i to moram da pohvalim. Imamo situaciju u grupi D u kojoj Slovenija ima 4 boda, Norveska 3, Farska ostrva (eto, koliko je rukomet popularan na severu Evrope) 1 i Poljska 0. Isto je i u nasoj grupi - Madjarska 4, Island 3, Srbija 1 i CG 0. Da je sistem kao na fudbalskom EP i SP, sad bi 1. i 2. mogli lagano da podele bodove ili da 1. odmori taj mec. Ovde to nije slucaj jer se bodovi prenose u narednoj fazi.

Popularan je u 1. mjesecu svake godine. Ako su OI, onda i u 8. ako se plasiramo. Mogu garantirati da 90% ljudi u Hrvatskoj nije nikad čulo za jedno 5 igrača ove reprezentacije koja je u Njemačkoj. 

Razlog popularnosti rukometa su, naravno, rezultati i Ivano Balić. Ali rezultati od 2003. nadalje. 

Većina se ne sjeća da je RK Zagreb 1992. i 1993. dva puta za redom bio prvak Europe, niti da je od 1995. do 1999. izgubio 5 finala u nizu (jednom od Elgoriage i 4 puta od Barcelone). Da je Ledena dvorana u to vrijeme, što se tiče rukometa, bila daleko najveća dvorana u Europi (s najviše publike, naravno). 

Svi znaju da je prvi uspjeh hrvatskog reprezentativnog rukometa bio u Portugalu.

Ali ne zlato na SP 2003. nego bronca na prvom EP, održanom 1994. u Portugalu (izgubili polufinale od kasnije zlatnih Šveda i dobili Dance za broncu).

Na SP 1995. razbijamo veliku švedsku generaciju u polufinalu i gubimo svoje prvo finale od Francuza (generacija Jacksona Richardsona). 

1996. na OI u finalu šaljemo Švede u mirovinu. Rezultat je na kraju bio nekih 2 razlike, ali je većinu utakmice bio oko 5-6. Ali iako je nekoliko igrača te velike generacije otišlo u mirovinu, Švedi su uzeli jedno 4 od prvih 5 EPa. 

 

Onda kreće naša suša do 2003. kada rukomet ponovo postaje popularan u Hrvatskoj. Ja pamtim ljude koji 2001. nisu znali ko je Mirza Džomba, a 2003. im je oduvijek bio legenda. 

 

Činjenica da smo u košarci zadnju medalju uzeli 1995. i da nam klupska košarka ne postoji (u biti postoji u realnim okvirima za državu u kojoj živimo) itekako utječe na to da je rukomet popularniji. Također i činjenica da smo se nakon te medalje (i nečuvene sramote tamo) izblamirali nebrojeno puta, da smo svaki put (kad smo kasnije imali priliku nešto napraviti) uspjeli ili prosuti nemoguće (Turska) ili bili sramotno pokradeni (Španjolska u Beogradu). Da smo u Beogradu, Turskoj ili Litvi uzeli medalju, možda bi sve bilo drugačije. Jer nije da Hrvati vole košarku manje od rukometa. Pa 90ih je Cibonina dvorana bila krcata svaki drugi tjedan. Ali tada je Cibona igrala četvrtfinale Lige prvaka, a danas igra derbije začelja ABA lige (u kojoj realno nema što tražiti osim borbe za opstanak jer klubovi iz vrha te lige posluju po potpuno drugačijem, kod nas zabranjenom, modelu)  Hrvati samo više vole medalje (ako nije opet "glupa" bronca) i uspjehe. 

Btw, dosta se u razgovorima povlači i to kako nas Srbi uvijek dobiju u košarci, a "tu smo negdje". Ljudima nije jasno da to što smo u nekom trenutku imali momčadi približne snage ni na koji način ne znači da smo "tu negdje". A i realno, jedina utakmica gdje smo bili u punom sastavu i izgubili su OI u Riu. Tamo se fino vidjelo da nismo "tu negdje" i što znači navika pobjeđivanja. U ostalim utakmicama smo imali 20 razlike slabije momčadi, a znali smo se držati do kraja. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

Kosarka je u Evropi tu negde po popularnosti kao i rukomet - popularna je uglavnom u zemljama Juzne Evrope, dakle Spanija, Italija, Grcka, Turska, Srbija, Izrael, Litvanija i Letonija, mozda CG i mozda Slovenija. Rukomet je popularniji od kosarke u Nemackoj, Francuskoj, Poljskoj, Danskoj, Svedskoj, na Islandu, u Norveskoj, Hrvatskoj i Madjarskoj, to su ipak bogatije zemlje.

 

 

U svim ovim državama što reče Bugi Khan rukomet je popularan samo prvog meseca u godini, za Poljsku sigurno mogu da kažem da rukomet nikog ne zanima niti ko to prati, što se Nemačke tiče nedavno sam upoznao jednog Brazilca koji u Nemačkoj živeo tri godine i kaže da za te tri godine nije upoznao nikog ko prati rukomet, baš se začudio kad sam mu rekao da bi rukomet trebalo da je veoma popularan tamo. 

 

Košarka je definitivno na višem nivou od rukometa u Evropi što se tiče popularnosti a o globalnom nivou da ne pričamo jer van Evrope rukome jedva da postoji. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sudija moze da ti dune 2 min iskljucenja za nista , doslovce. I na taj nacin utice na ishod utakmice. Jedva ga dodirne i mars napolje 2 min, a neki drugi sudija za x puta jaci start duva samo 9m faul. 

 

To u startu odbija ljude od ovog sporta, preveliki uticaj sudija.

 

Edited by Ljubitelj baklave
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skyglider said:

 

U svim ovim državama što reče Bugi Khan rukomet je popularan samo prvog meseca u godini, za Poljsku sigurno mogu da kažem da rukomet nikog ne zanima niti ko to prati, što se Nemačke tiče nedavno sam upoznao jednog Brazilca koji u Nemačkoj živeo tri godine i kaže da za te tri godine nije upoznao nikog ko prati rukomet, baš se začudio kad sam mu rekao da bi rukomet trebalo da je veoma popularan tamo. 

 

Košarka je definitivno na višem nivou od rukometa u Evropi što se tiče popularnosti a o globalnom nivou da ne pričamo jer van Evrope rukome jedva da postoji. 

 

 

Rekao bi da je od košarke popularniji samo u Skandinaviji. Tamo je rukomet baš popularan. U Njemačkoj se (s iznimkom Hamburga i Berlina igra po gradićima (da ne kažem selima) koji nemaju ništa drugo. Francuzi kad uzmu zlato na SP se u L'Equipeu pojave na četvrtini 20. strane (ovo sam pročitao, nisam vidio). Činjanica da je rukomet (kao i vaterpolo) godinama imao najgoru čelnu organizaciju je dovalo do toga da ga se razmišlja izbaciti sa OI.
U rukometu se trude ubrzati igru, napraviti da pada više golova, nekako ga približiti košarci gdje su visoki rezultati ono što publika voli (u ligi koja zarađuje pare, ne u europskoj rupi bez dna). Ali problem mu i dalje ostaje suđenje. Gdje se znalo desit da u polufinalu ii finalu EP ili SP gledaš besramne krađe. Neke domaćine se gura do te mjere da postane degutantno. Prpeoznaš ih po tome što su na prthodnom natjecanju 15., pa doma uzmu medalju, pa su na sljedećem 16.
Vaterpolo ne znam zašto još nije izbačen. Sport u kojem 30 godina 5 država razmjenjuje zlatne medalje i čija finala Lige prvaka ili SP i EP gleda 300 ljudi. Osim ako nije u Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj. Plus Crna Gora. Mislim da su Crnogorci jedini koji baš razumiju vaterpolo. I to ne da ga razumije 1% ljudi koji su ga igrali ili imali veze s njim. Ne, baš ga razumiju. Kao kod vas ljubitelj sporta košarku npr. (čitao sam prije 6-7 godina neki njihov forum i količina informacioja koju sam dobio za pola sata je nadmašila sve što sam znao o vaterpolu za 15-20 godina gledanja istog; objašnjavanje kada je faul a kad nije, kad je peterac a kad nije. zaboravio sam većinu ali sam upamtio da suci sude što se desilo ispod vode po onome što vide iznad vode (znači dobri glumci mogu proć, iako uglavnom, ako ti je suđen faul si imao prst u paku ili nešto slično). U exyu sve gori jer igraju naši za čast domovine, zlatnu medalju i protiv omraženog neprijatelja. Mađarima je tradicija a Španjolci i Talijani dođu pogledat završnicu. Realno, sport je dosadan ko proljev i ako nije KO faza EP, SP, OI, ili finale CL gdje igraju naši, nitko ga ne gleda.
Košarka je od 90-ih globalni sport. Uspoređivati ju s rukometom je lakrdija.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Мџе said:

Popularniji je i u Makedoniji. To je zemlja (muškog i ženskog) rukometa realno. 

Od kada? Od kad je Rus uložio pare i Vardar postao sila u Europi, i Lazarov bio među najboljim strijelcima u Europi. Daj im 4-5 godina na sredini tablice u SEHA ligi pa vidi popularnost.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rukomet prvo treba da ogranici vreme napada. Potpuno je suludo da pokusavaju neke promene bez toga, pravilo da je neaktivan napad sudijska procena je antisportsko.

 

Zamislite to pravilo u kosarci.

 

Pa ne bi se jedan derbi ovde zavrsio, krv bi pala bukvalno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bugl Khan said:

Od kada? Od kad je Rus uložio pare i Vardar postao sila u Europi, i Lazarov bio među najboljim strijelcima u Europi. Daj im 4-5 godina na sredini tablice u SEHA ligi pa vidi popularnost.
 


Pre toga je Kometal osvojio LŠ 2002. i bio u samom vrhu tih godina. To je bila najveća sportska priča u Makedoniji. Mislim da je bila 2003. bilo neko gostovanje u Nišu Kometala i došlo ih pun k. navijača, celu halu su napunili. Gledao sam dosta utakmica Vardara u fudbalu i bio na nekoliko utakmica Karpoša i MZT-a. Ne može da se poredi sa rukometom. 
 

Pored Vardara u muškom rukometu imaju Pelister i Metalurg. Realno ovo što si napisao nema veze sa vezom. 

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se ja tako zajebavao sa rukometom. Ima potencijal da uz izbacivanje sudijskog lobija i štela, korekciju par zastarelih pravila i malo više keša, stane rame uz rame sa košarkom.

 

F4 rukometne LŠ je već godinama 3 puta posećeniji, atraktivniji i luđi od smaračkog košarkaškog F4 sa 4 iste ekipe i Boža Limož hrkljušom. Ne postoji grad u Evropi od Olborga do Skoplja gde ne bi napunio hale od 15-20 hiljada. Pa i neka su to samo evropska sela u tom je ceo fazon prijemčiviji široj bazi jer svi mogu imati šansu za svoje malo čudo. 

Link to comment
Share on other sites

A sta se desava sa onim malim Dodicem?

 

Kolko sam ispratio klupski rukomet seljakaju ga iz kluba u klub, a sada ga nema u reprezentaciji. Povreda ili je jednostavno toliko stagnirao da nema mesta i u ovako slabom timu?

 

A bio je najavljivan kao novo cudo...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Мџе said:


Pre toga je Kometal osvojio LŠ 2002. i bio u samom vrhu tih godina. To je bila najveća sportska priča u Makedoniji. Mislim da je bila 2003. bilo neko gostovanje u Nišu Kometala i došlo ih pun k. navijača, celu halu su napunili. Gledao sam dosta utakmica Vardara u fudbalu i bio na nekoliko utakmica Karpoša i MZT-a. Ne može da se poredi sa rukometom. 
 

Pored Vardara u muškom rukometu imaju Pelister i Metalurg. Realno ovo što si napisao nema veze sa vezom. 

Kometal? Jel to ženski rukomet? To ih zanima? Koliko gledatelja imaju ove sezone po utakmici? Baš me zanima. Po tome je i u hrvatskoj ženski rukomet ludo popularan. Podravka je isto osvojila LP.

Znam koje klubove imaju. Metalurg je plaćao Ćervaru dobru lovu i dovodili dobre igrače, ali Vardar je bio prejak. Zanima me koliko su ga pratili do ulaska para u Metalurg i Vardar početkom 2010. Naravno da će punit tu dvoranicu kad igraju CL svake godine, osvajaju SEHAligu, tri puta odu na F4 i 2 puta uzmu naslov prvaka Europe. Što drugo su imali u gradu od vrhunskog sporta? Pogledaj roster Vardara kad je osvajao CL 16/17: Šterbik, Karačić, Cindrić, Čupić, Canellas, Dujshebaev, Maqueda, Dibirov.... za CL 18/19 su ostali karačić, Cindrić, Čupić, i došli su Skube i Shishkaryov. Ostastak momčadi prosjek. To je nevjerojatno kako su uzeli. Nakon te sezone kako su tišla ulaganja, tako je i vardar otišao iz vrhunskog rukometa, pobjegli svi igrači.... . Danas ne da ne igraju F4 Lige prvaka, nego ne mogu ući u Ligu prvaka. Ligu prvaka igra Pelister sa sjajnim rezultatom,. 10 utakmica, 10 poraza. Međutim, ne sumnjam da je Vardaru dvorana i dalje puna. Jer vole rukomet.
Volili su ga točno onoliko dugo koliko su bili relevantni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...