Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Evo šta kažu iz Batuta:

 

“Ne preporučuje se trudnicama nijedna od četiri vakcine osim ako korist od vakcine apsolutno prevazilazi potencijalne štetne efekte, što znači da je rizik od infekcije kome je trudnica izložena toliki da vakcina mora da se primeni”, rekao je Šaponjić.

 

Šta bi potencijalno štetni efekti mogli da budu? Koja je to granica gde se preporučuje vakcina?

 

Drugo iz članka mi je jasno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, stray_cat said:

Ko primi vakcinu zasnovanu na AD5, imaće povećan rizik da se zarazi  HIV-om, da li sam dobro shvatio?

 

 

Samo oni u rizicnijoj populaciji (misli se na one koji su inace u rizicnijoj grupi za HIV) - ovi zakljucci su izvedeni na osnovu nekih drugih, ranijih studija vakcine za HIV 

 

Niko ko je vakcnisan vakcinama s Ad5 nije dobio HIV, ne brinite!!

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stray_cat said:

Takođe, fala dr @Eddardu na objašnjenju kako funkcioniše PCR test, nisam stig'o ranije da otkucam. Da li je broj polimeraza posle koga se test proglašava negativnim svuda isti, da li se vremenom menjao/povećavao/smanjivao?


Ne bih znao da ti kažem zaista 🤷🏻‍♂️

Možda će ti ovo pomoći:

 

Understanding_Cycle_Threshold__Ct__in_SA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stray_cat said:

Takođe, fala dr @Eddardu na objašnjenju kako funkcioniše PCR test, nisam stig'o ranije da otkucam. Da li je broj polimeraza posle koga se test proglašava negativnim svuda isti, da li se vremenom menjao/povećavao/smanjivao?

 

Nije svugde isti.

 

Ovde je lepo objasnjen taj CT (cycle threshold):

 

"But the interpretation of PCR tests for the coronavirus relies on a lot more than a single Ct value: it depends on all of the above “chicken soup” variability, plus the type of specimen collected, whether or not samples are pooled in a single well to save on reagents (with positive pools being tested individually afterwards), and on pre-test probability, meaning whether or not the person being tested has symptoms and whether or not they were potentially exposed to the virus. The blind reliance on Ct values unfortunately shows a misunderstanding of the complexities of molecular diagnostics. Ct values are not elementary; they require expertise to interpret."

 

"Ali interpretacija PCR testova za koronavirus oslanja se na mnogo više od jedne vrednosti Ct: ona zavisi od svih gore navedenih varijabilnosti „pileće supe“, plus vrste prikupljenog uzorka, bez obzira da li su uzorci objedinjeni u jednom uzorku ili ne da bi se uštedelo na reagensima (sa pozitivnim skupinama koji se naknadno testiraju pojedinačno) i na verovatnoći pre testa, što znači da li osoba koja se testira ima simptome ili nije i da li je potencijalno bila izložena virusu ili ne. Slepo oslanjanje na vrednosti Ct nažalost pokazuje nerazumevanje složenosti molekularne dijagnostike. Vrednosti Ct nisu elementarne; za tumačenje im je potrebna stručnost."

 

https://www.mcgill.ca/oss/article/covid-19-critical-thinking/covid-19-pcr-test-reliable-despite-commotion-about-ct-values

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam još jedno pitanje (mislim, imam mnogo pitanja, ali aj jedno po jedno), probaću da u pitanje uključim i odgovor, tj moju pretpostavku.
Da li u toku testiranja neke vakcine dve grupe: placebo i vakcinisani, da li su oni imali instrukciju da poštuju mere distance i nose maske (koje maske, neke određene)?
Ili im je rečeno da se u vezi kovida19 ponašaju kao i pre ne/vakcinisanja?

Ili dajte linkove gde je to opisano.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

 

Znači, narkomani i seksualno aktivni bez kondoma - samo Fajzer i rešen problem, ipak može i Sputnjik [emoji846] [mention=562]Clash[/mention].

Može i sinopharm. Jedino što je onda veća šansa i za hiv i za Sars-cov2 da se dobije. A sputnik druga doza je na ad5 bazirana pa ti vidi jel moze. [emoji1]

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Tako je.

Sinopharm nije bazirana na vektorskom principu unošenja materije koja izaziva imuni odgovor. Ona unosi pravi virus sars-cov2 koji je inaktivisan (umrtvljen).

Druga kineska vakcina (sad zaboravih koja kineska kompanija) je bazirana na adenovirusu za unos materijala u organizam ali mislim da on ajos nijee ni odobrena tj još je u fazi ispitivanja.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Very good summary of the fortunately rare side effect thrombosis with AstraZeneca vaccine from @kakape . The thrombosis seems to resemble a rare side effect of Herparin, where antibodies against heparin turn severe thrombosis off to Prof Greinacher in Greifswald, who was the first to recognize this cause very clearly. Nevertheless, I would recommend and take the vaccine to others.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, berti said:

Koronu sam prelezao u decembru. Kada bih mogao da primim vakcinu, koliko vremena bi trebalo da prodje... Postoji li neka saglasnostn oko rokova...

 

Mene je prestala nekog 5-6 decembra; juce sam primila vakcinu.

Prema CDC, nema vremenske distance, jedino za one koji su primali  monoklonska antitela ili plazmu konvalescenata, savetuju da sacekaju 90 dana.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Mene je prestala nekog 5-6 decembra; juce sam primila vakcinu.

Prema CDC, nema vremenske distance, jedino za one koji su primali  monoklonska antitela ili plazmu konvalescenata, savetuju da sacekaju 90 dana.

 

Nisam pratio temu zadnjih par dana, vidim da si i ti stigla da se vakcinišeš, čestitam 🙂

 

Je li u Srbiji? I koja vakcina?

 

PS

 

Zanemari, sad videh na matičnoj temi. Čestitke ostaju!!!

Edited by Laki21
Link to comment
Share on other sites

Hvala na informacijama. Po nasim medijima su se provlacile razlicite informacije, od par meseci, pa do godinu dana. Da je normalna situacija pa da postoji u svetu jedna vakcina, da se strucnjaci iz celog sveta saglase... Kao nekada, niko nije razbijao glavu koju, tj čiju vakcinu da primi. Džabe, svet je poodavno otisao do vraga.

Link to comment
Share on other sites

To nije infor za vakcinaciju nego koliko ti traju antitela posle preležane korone. Razno razna istraživanja su pokazala od mesec dana do godinu dana pa su doktori na osnovu toga rekli da je najsigurnije vakcinisati se već mesec dana posle bolesti. No i taj info je tamo negde oko nove godine bio aktuelan ne znam da li ima nešto svežije.

 

Edit : in the meantime :

 

Quote

Fajzerova vakcina efikasna i protiv južnoafričkog soja korona virusa

Laboratorije Fajzer i Biontek saopštile su danas da je njihova vakcina veoma efikasna i protiv južnoafričkog soja korona virusa, navodeći zaključke kliničkih ispitivanja u Južnoj Africi.

 

https://www.danas.rs/svet/fajzerova-vakcina-efikasna-i-protiv-juznoafrickog-soja-korona-virusa/

 

S druge strane Ruska vakcina će biti odobrena u EU negde krajem juna ukoliko ispitivanja budu ok.

 

https://www.danas.rs/svet/pariz-ne-ocekuje-pre-kraja-juna-odobrenje-sputnjika-v-u-eu/

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

jbg, malo uskacem nisam u toku priznajem, al valjda ima neki strucnjak da mi pojasni elte

lm, ove mrnk vakcine, ne ubacuju umrtvljeni virus, vec kod za sekvencu one krunice, elte?

e sad, ako je tako, zasto se naglasava da pomaze i africki i meksicki i bilo koji drugi cki, kad je ta krunica svakako sastavni deo svakog tog soja, i samim tim je bespotrebno naglasavati to, kaj ne?

a drugo pitanje, sto me u stvari vise interesuje, kad mrnk stigne do ribozoma, da li ga on samo smesta u memoriju, ili telo pravi reakciju i stvara imunitet?

mada cim se primaju dve doze, i cim ima neki period izmedju te dve vakcine, kapiram da je ovo drugo slucaj? al opet kao da sam negde cuo, da ga mrnk samo smesta u memoriju, i aktivira u slucaju pojave? sta je sad tu istina? ima li kakvog molekularnog biologa?

 

Edited by n4l1m
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...