Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

2 hours ago, wwww said:

 

 

Ne znam sta su radili u Kini, ali sam cula da su u Chikagu takodje davali pacijentima ovaj lek, samo sto nisu imali kontrolnu grupu i nije bas najjasnije kojim pacijentima (u kojoj fazi bolesti) su ga davali. Ovo u Nemackoj je valjda deo studije koji je koordiniran preko WHO. Valjda su postavke studije bile ispravne (ako nadjem vise detalja postavicu), tj. valjda su izabrani pacijenti u pravoj fazi bolesti (ako ja to dobro shvatam: oni u prvoj sedmici bolesti, kada virus "pravi stetu").

 

Quote

BACKGROUND

Remdesivir, a nucleotide analogue prodrug that inhibits viral RNA polymerases, has shown in vitro activity against SARS-CoV-2.

METHODS

We provided remdesivir on a compassionate-use basis to patients hospitalized with Covid-19, the illness caused by infection with SARS-CoV-2. Patients were those with confirmed SARS-CoV-2 infection who had an oxygen saturation of 94% or less while they were breathing ambient air or who were receiving oxygen support. Patients received a 10-day course of remdesivir, consisting of 200 mg administered intravenously on day 1, followed by 100 mg daily for the remaining 9 days of treatment. This report is based on data from patients who received remdesivir during the period from January 25, 2020, through March 7, 2020, and have clinical data for at least 1 subsequent day.

RESULTS

Of the 61 patients who received at least one dose of remdesivir, data from 8 could not be analyzed (including 7 patients with no post-treatment data and 1 with a dosing error). Of the 53 patients whose data were analyzed, 22 were in the United States, 22 in Europe or Canada, and 9 in Japan. At baseline, 30 patients (57%) were receiving mechanical ventilation and 4 (8%) were receiving extracorporeal membrane oxygenation. During a median follow-up of 18 days, 36 patients (68%) had an improvement in oxygen-support class, including 17 of 30 patients (57%) receiving mechanical ventilation who were extubated. A total of 25 patients (47%) were discharged, and 7 patients (13%) died; mortality was 18% (6 of 34) among patients receiving invasive ventilation and 5% (1 of 19) among those not receiving invasive ventilation.

CONCLUSIONS

In this cohort of patients hospitalized for severe Covid-19 who were treated with compassionate-use remdesivir, clinical improvement was observed in 36 of 53 patients (68%). Measurement of efficacy will require ongoing randomized, placebo-controlled trials of remdesivir therapy. (Funded by Gilead Sciences.)

 

 

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2007016

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Kojii uspon? Ja vidim da broj zarazenih u Nemackoj pada po danu. Ili se Merkel svidja sto se krizom vratila iz politicki mrtvih, pa bi malo da krizu produzi???

Evo sad cujem da je u Nemackoj sada onaj broj novih slucajeva u odnosu na broj prebolelih 1,2 a ideja je i bilo je u poslednje vreme manje od jedan tj nekih 0,6 ili 0,7 tako da je panika. To je bilo Angeli glavno da je ta cifra <1.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje najvise verujem nasem  Dr Raoult-u - on kaze da nema drugog talasa, eventualno nesto malo malo ali nikako drugi talas, epidemija ide uvek u samo jednom velikom talasu - navijamo za Raoult-a

 

iznervirao se Raoult-u zesce sa pricom protiv Chloroquin-a i prici o sekundarnim efektima uzasnim - to je lek koji se koristi 60 godina za malariju, lupus itd, jako dobro se zna koji su sekundarni efekti i u kom slucaju postoje.

I to je i dalje najbolje testirani lek cak i za koronu, kaze on, ovi drugi su na pocetku testiranja gde je on bio pre dva meseca i imaju losije rezultate, a on je od onda uradio jos mnogo vise testova i imao jos bolje rezultate

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

to je valjda studija koju je finansirao proizvodjac remdesivira. Vidim da je ucestvovala Uni klinika u Dizeldorfu (pretpostavljam da su to ta 2 pacijenta iz Nemacke)

1 hour ago, Baby said:

Ova studija o kojoj je govorio profa iz Uni klinike u Kelnu je finansirana by WHO, imaju i pacijente koji su primili placebo, i bice peer reviewed.

 

53 minutes ago, ciao said:

Evo sad cujem da je u Nemackoj sada onaj broj novih slucajeva u odnosu na broj prebolelih 1,2 a ideja je i bilo je u poslednje vreme manje od jedan tj nekih 0,6 ili 0,7 tako da je panika. To je bilo Angeli glavno da je ta cifra <1.

 

Ne znam tacno na sta se ovo odnosi. Sad sam pogledala kako izgleda prirastaj registrovanih inficiranih: ima isti sedmicni tok kao i obicno, a generalno je tok opadajuci. Cak i kada racunam prirastaj registrovanih inficiranih na 7 dana (od ponedeljka do ponedelljka, od utorka do utorka itd.) kriva ima opadajuci tok.

Nisam cula koliko je R0 danas bio.

 

Ovo je dijagram za spanski grip za UK:

1918_spanish_flu_waves.gif

Weekly-death-rates-from-influenza-in-Der

 

po njemu je drugi talas koji je dosao u jesen/zimu 1918 bio vrlo smrtonosan, a imali su i treci talas u prolece 1919, koji je bio manji od 2. talasa.

 

Ovde takodje ima interesantnih dijagrama:

https://www.nationalgeographic.com/history/2020/03/how-cities-flattened-curve-1918-spanish-flu-pandemic-coronavirus/

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, ciao said:

Mislim da se taj koeficijenat   < 1  ili    >1   odnosi na ovaj Angelin video ( nasla samo sa spanskim titlom ali ti razumes :wink2:)

https://www.youtube.com/watch?v=mp9T-ObxC5E

 

Da, govori o R0 (reproduction number). Ako je R0=1 znaci da jedan inficirani zarazi jednu osobu. Ako je broj manji od 1 znaci da se epidemija suzbija (npr. 10 inficiranih zarazi 9 ljudi za R0=0,9). Angela kaze da ako bi R0 bio 1,1 onda bi u oktobru dostigli granicu koju zdravstveni sistem moze da izdrzi, ako bi bio 1,2 onda bi vec u julu dostigli ovu granicu, a za 1,3 to bi vec bilo u junu.

 

Pre neki dan je R0 bio 0,9, pa je onda porastao na 1 (ovo je verovatno bio efekt Uskrsa), pa se vratio na 0,9 , a sad vidim da je danas bio 0,75. Mislim da bi sledece sedmice trebalo da vidimo efekte ovog laganog otvaranja od prosle sedmice.

 

Sinoc je jedan profesor (matematicar i fizicar) koji se bavi epidemioloskim modelovanjem (Uni Braunschweig), objasnio u jednoj emisiji sta bi bilo idealno: sto pre spustiti R0 na najmanju mogucu vrednost i time sto pre smanjiti broj novoinficiranih po danu na recimo nekoliko stotina ljudi. U tom slucaju bi zdravstveni zavodi mogli da uprate kontakte novoinficiranih (i uz pomoc aplikacije), da ih stave u karantin i testiraju, a ostatak naroda bi mogao da se vrati relativno normalnom zivotu (uz nastavak socijalnog distanciranja, nosenje maski u prodavnicama/prevozu/zatvorenim prostorijama, i pridrzavanje higijenskih mera). S ovim su saglasni gotovo svi epidemiolozi/virolozi (osim profe manekena iz Bona koji je radio narucenu studiju, ali on se, kao strucnjak za HIV, ne racuna :classic_biggrin: ).

 

Sad cujem na CNN da Ameri (FDA) hoce po hitnom postupku da odobre remdesivir za lecenje covid-19.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

to je valjda studija koju je finansirao proizvodjac remdesivira. Vidim da je ucestvovala Uni klinika u Dizeldorfu (pretpostavljam da su to ta 2 pacijenta iz Nemacke)

Ova studija o kojoj je govorio profa iz Uni klinike u Kelnu je finansirana by WHO, imaju i pacijente koji su primili placebo, i bice peer reviewed.

 

 

Evo malo pre izaslo i LATimes rezultati remidisvir vs. placebo i kaze da se sa lekom brze oporavljaju nego sa placebom:

 

https://www.latimes.com/science/story/2020-04-29/remdesivir-clinical-trial-may-be-turning-point-in-coronavirus-fight

 

Quote

In the first clear signal that a drug can effectively treat those sickened by the coronavirus, government researchers reported Wednesday that the antiviral medication remdesivir helped patients with advanced COVID-19 recover more quickly than a placebo treatment

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wwww said:

 

 

Meni nije jasno sta se ovde uopste desilo. Za ovaj lek se prvo pricalo (tacno znam da sam ja prvi put cula negde odmah posle 1 marta) da moze da pomogne i da ga dobro treba istraziti, da bi oni izgubili svo ovo dragoceno vreme i da sada dolaze do zakljucka da pomaze? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih da zvučim pesimistički ali dok se ne pronađe vakcina neće biti bolja situacija. S obzirom da se ozbiljno razmatra mogućnost da SARS- CoV- 2 može postati sezonski virus sa nepredvidivim posledicama po opštu populaciju a ne samo za one 65+.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, melankolic said:

Ne bih da zvučim pesimistički ali dok se ne pronađe vakcina neće biti bolja situacija. S obzirom da se ozbiljno razmatra mogućnost da SARS- CoV- 2 može postati sezonski virus sa nepredvidivim posledicama po opštu populaciju a ne samo za one 65+.

 

However, ziveti se mora (a i mreti) - ne moze zivot stati na neodredjeno - stoga, mere zastite ozbiljno shvatiti i primeniti, i nastaviti ziveti.

Link to comment
Share on other sites

 
However, ziveti se mora (a i mreti) - ne moze zivot stati na neodredjeno - stoga, mere zastite ozbiljno shvatiti i primeniti, i nastaviti ziveti.

Život je stao u mnogim svojim aspektima.
Dva su načina da rešimo ovu situaciju: da se svi zarazimo i steknemo kolektivni imunitet (pa ko preživi- pričaće) ili da se vakcinišemo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, melankolic said:


Život je stao u mnogim svojim aspektima.
Dva su načina da rešimo ovu situaciju: da se svi zarazimo i steknemo kolektivni imunitet (pa ko preživi- pričaće) ili da se vakcinišemo.

 

To svi znamo! I znamo da se to ne moze i nece desiti u narednih 9 + meseci, najmanje. Znaci, nije opcija da stane zivot na 9 + meseci, vec je opcija da se zivot odvija uz prisustvo korone i uz mere zastite

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
To svi znamo! I znamo da se to ne moze i nece desiti u narednih 9 + meseci, najmanje. Znaci, nije opcija da stane zivot na 9 + meseci, vec je opcija da se zivot odvija uz prisustvo korone i uz mere zastite

Problem je što imamo posla sa virusom dosta visoke virulentnosti (sposobnost virusa da izazove bolest). Postoji čak nagoveštaj da sledeći talas može biti smrtonosan i po mlađe starosne grupe.
Link to comment
Share on other sites

 

I sta predlazes?

Očigledno da su epidemiolozi odlučili da se oslone na podatke o broju novozaraženih i hospitalizovanih tako da će se najverovatnije igrati na kartu kolektivnog imuniteta i mera zaštite. Nerealno je držati čitave države zatvorenim dok se ne pronađe vakcina (godina- dve).

 

I da, ako mlađi krenu da umiru moguće je ponovno potpuno zatvaranje. Uglavnom, ovo balansiranje može da traje i par godina.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, melankolic said:

Očigledno da su epidemiolozi odlučili da se oslone na podatke o broju novozaraženih i hospitalizovanih tako da će se najverovatnije igrati na kartu kolektivnog imuniteta i mera zaštite. Nerealno je držati čitave države zatvorenim dok se ne pronađe vakcina (godina- dve).

 

I da, ako mlađi krenu da umiru moguće je ponovno potpuno zatvaranje. Uglavnom, ovo balansiranje može da traje i par godina.

 

Nastupio si s prvim postom kao da se radi nesto sto ne treba, a na kraju dodjosmo do onog sto svi znamo i o cemu je vec ispisano mnogo stranica i i cemu se svi slazemo: kolektivni imunitet, vakcina, zatezanje i popustanje mera, nastavak zivota.... Zato sam te i pitala sta ti (drugacije) predlazes.

Izgleda da vecina nas ovde sad sto pise je "stating the obvious"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Nastupio si s prvim postom kao da se radi nesto sto ne treba, a na kraju dodjosmo do onog sto svi znamo i o cemu je vec ispisano mnogo stranica i i cemu se svi slazemo: kolektivni imunitet, vakcina, zatezanje i popustanje mera, nastavak zivota.... Zato sam te i pitala sta ti (drugacije) predlazes.
Izgleda da vecina nas ovde sad sto pise je "stating the obvious"

Radi se samo o tome da ne ulažem previše nade u lekove. Da bi se potvrdilo njihovo dejstvo potrebno je da prođe jako dugo vremena na testiranja, čak i onih već poznatih, spomenutih (protiv malarije, ebole etc.).
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, melankolic said:


Radi se samo o tome da ne ulažem previše nade u lekove. Da bi se potvrdilo njihovo dejstvo potrebno je da prođe jako dugo vremena na testiranja, čak i onih već poznatih, spomenutih (protiv malarije, ebole etc.).

 

Pa i to je stating the obvious, a i ne vidim da neko polaze previse nade ili da ljudi ne shvataju proceduru odobravanja nekog leka.

Prednosti svih ovih pomenutih lekova je sto su oni vec na "trzistu", sto znaci da im je faza u kojoj se ispituje safety vec odradjena (za odredjene indikacije, dakako), tako da za njih mozemo (relativno pouzdano) preskociti fazu I.

 

Ovo nisu normalna vremena, i mnogi procesi za klinicka ispitivanja se sad revidiraju, za ovu konkretnu situaciju - naravno da nista sto bi kompromitovalo sigurnost i zdravlje ne sme biti preskoceno.

Svakako, rezultati koje sad dobijamo su vise empirijski nego naucni, jer nema se vremena za pisanje i odobravanje protokola za ispitivanje leka, verovatno se ide na adendume na postojece protokole ili se lek jednostavno koristi kao compassionate use.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Meni nije jasno sta se ovde uopste desilo. Za ovaj lek se prvo pricalo (tacno znam da sam ja prvi put cula negde odmah posle 1 marta) da moze da pomogne i da ga dobro treba istraziti, da bi oni izgubili svo ovo dragoceno vreme i da sada dolaze do zakljucka da pomaze? 

Pa valjda je trebalo malo vremena da se najpre dobije odobrenje od nekih nadleznih da pocnu s eksperimentom, da odaberu klinike koje ce ucestvovati u studiji (a koje imaju pacijente), napravi plan studije, nadju i odaberu pravi pacijenti (koji ce da pristanu na eksperiment) koje ces onda medjusobno porediti... U Kelnu su uopste prve pacijente od covid-19 primili posle 25.-26.2., nisu ni mogli pre toga da pocnu da eksperimentisu ni na kome.  Profa iz Kelna rece da je po prvobitnom planu studija trebalo da se zavrsi tek u maju (mozda i krajem maja) ali posto su rezultati bili bas ocigledni (nije bilo nezeljenih efekata, skracenje toka bolesti) onda je studije zavrsena (prekinuta) ranije. Samo sto nisu na sva zvona reklamirali lek kao sto su ovi drugi radili za lek protiv malarije.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim remdesivir je sada tamo gde je clorokin bio pre skoro dva meseca (u medjuvremenu se pokazao bitno efikasnijim nego remsidivir), razlika je sto je cloroqin predlagao DrRaoult kog su cak i francuzi sabotirali jednim delom zbog iz politickih razloga a remsedivir forsiraju ameri.

 

Ima sada jos jedan novi-stari lek koji ovde (u Fra) forsiraju : lek tocilizumab koji se koristi za reumatski artiritis - taj se pokazao kazu jako dobar za pacijente u odmaklom stadijumu otprilike kad je dileme da li staviti pacijenta na respirator (koji koliko vidim sada svi gledaju da izbegnu) - e onda kada daju pacijentu tocilizumab i vecem broju slucajeva (oko 60%) postoji pozitivan efekat i pacijent se oporavi bez respiratora

 

Dr Raoult je sa svojim drugim eksperimentom sa preko hiljadu pacijenata i placebo i sve pokazao da cloroquin kada se pravilno koristi pomaze u 92% slucajeva, ne leci ali ubrzava oporavak, i virus nestaje bitno brze iz organizma

a cuveni sekundarni efekti se javljaju dobro se zna kada, kaze on da je do sada oko 60 miliona ljudi uzimalo taj lek za druge bolesti tako da je pricati sada o sekundarnim efektima vrlo besmisleno valjda su se do sada pokazali i ustvari svi znaju ko hoce da zna sta i kako sa tim lekom.

Pravda za Dr Raoulta :classic_cool::classic_laugh:

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Koliko vidim remdesivir je sada tamo gde je clorokin bio pre skoro dva meseca (u medjuvremenu se pokazao bitno efikasnijim nego remsidivir), razlika je sto je cloroqin predlagao DrRaoult kog su cak i francuzi sabotirali jednim delom zbog iz politickih razloga a remsedivir forsiraju ameri.

 

Ima sada jos jedan novi-stari lek koji ovde (u Fra) forsiraju : lek tocilizumab koji se koristi za reumatski artiritis - taj se pokazao kazu jako dobar za pacijente u odmaklom stadijumu otprilike kad je dileme da li staviti pacijenta na respirator (koji koliko vidim sada svi gledaju da izbegnu) - e onda kada daju pacijentu tocilizumab i vecem broju slucajeva (oko 60%) postoji pozitivan efekat i pacijent se oporavi bez respiratora

 

Pa nije bas tako. Jedini u svetu koji je dobio dobre rezultate (ili "rezultate") za malarija lek je taj vas DrRaoult. Nigde niko drugi nije mogao da to ponovi i potvrdi.

 

A ako je ko reklamirao taj lek to su Ameri i Tramp (prakticno na svakoj KZS od sredine marta do sredine aprila, postoje clanci o tome kako su Tramp i ljudi oko njeg ulozili pare u firmu koja proizvodi ovaj lek), toliko da su ga ljudi na svoju ruku pokupovali po apotekama, a neki i poceli da uzimaju preventivno, pa je nekoliko njih i umrlo. Ameri su po hitnom postupku i bili poceli nekoliko studija koje uopste nisu dale dobre rezultate. Lek je davan u nekim bolnicama i imali su mnogo smrtnih slucajeva, pa su obustavili. A studije su radili i drugi po svetu i nigde se niko nije pohvalio pozitivnim rezultatima. U Brazilu su prekinuli studiju jer im je mnogo ljudi umiralo.

 

A rezultati DrRaoult-a u prvoj studiji koju je objavio nisu bili relevantni jer lek nije bio ispitan na ispravnom uzorku. Jednostavno je poredio babe i zabe. Kao sto je ovaj nas profa-maneken tendenciozno napravio studiju u Hejnsbergu, tako se cini da isto radi i taj vas DrRaoult (ne znam iz kojih razloga). Ne znam zasto bi sad nemacki lekari namerno forsirali remdesivir (americki lek, gde zavise od Amera, a ako Tramp uvede embargo nece nam biti dostupan) umesto leka za malariju koji moze da se kupi u apoteci i valjda slobodno proizvede u svakoj farmceutskoj kuci koja ima odgovarajucu tehnologiju (od Bayera do Galenike).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako se tretira ona studija u Nemackoj gde nisu nasli reaktivan virus na povrsinama u domovima zarazenih? Mozda si pominjala (@wwww) ali nisam nasao na proslim stranama.

Inace, ono sto sam video za remsidivir bila je jedna pesimisticna analiza gde covek govori da je lek morao da radi, ali da izgleda da ne radi. To je bio bar njegov utisak na osnovu rezultata studija (postavljao sam link). Drago mi je ako ipak ima obecavajucih rezultata. Studije sa hlorokinom mi deluju sto se kaze all over the place. Te pomaze, te veca smrtnost, ali dobro je da se i to ispituje. Steta je samo sto je sad jako tesko obezbediti pravi uzorak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...