Jump to content

Tenis u doba Korone


gggggggg

Recommended Posts

@romantik - jel znas tacno kako ide procedura testiranja vakcina ? 

 

ja stvarno ne zelim da ucestvujem u diskusiji ubrzanog vakcinisanja jer o tome ozbiljna struka i nauka nije rekla ni slovo.

ko je koga terao da bude zamorac ,gde,kada .... stvarno pojma nemam.mozda sam nesto propustila.ako jesam izvinjavam se.

sto se tice javnog iznosenja stavova pa cak i "obaveze" tu se tek ne slazem uopste. nesto ne procitah da je recimo rafa osetio obavezu da javno prica o vakcini , kod nas.

 

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

Ja ga razumem sto je skeptican u vezi vakcine, i naravno da treba dobro razmisliti oko primanja vakcine ako se ona donese ubrzano ( znamo svi za aferu oko vakcina za svinjski grip, u kojoj su i nas dr Kon ucestvovali). Ali ako vakcina bude pronadjena i ispitana kako treba uz sve pratece norme, onda naravno da treba da se vakcinisemo svi.

Svako ima svoj stav, i on iako je javna licnost. Nije rekao da se nece vakcinisati po svaku cenu.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vanjabarsa said:

@romantik - jel znas tacno kako ide procedura testiranja vakcina ? 

 

ja stvarno ne zelim da ucestvujem u diskusiji ubrzanog vakcinisanja jer o tome ozbiljna struka i nauka nije rekla ni slovo.

ko je koga terao da bude zamorac ,gde,kada .... stvarno pojma nemam.mozda sam nesto propustila.ako jesam izvinjavam se.

sto se tice javnog iznosenja stavova pa cak i "obaveze" tu se tek ne slazem uopste. nesto ne procitah da je recimo rafa osetio obavezu da javno prica o vakcini , kod nas.

 

 

Naravno da ne znam, ali iz svega pročitanog ovih dana shvatio sam da to u normalnim okolnostima traje najmanje 18 meseci jer treba dokazati da vakcina deluje i da istovremeno nema neke nus pojave. E sad ako se proces skrati znači d aje neki korak preskočen. Novak nije kometariso vakcinu nekad u budućnosti, već ako bi ista bila u kratkom roku, dakle narednih par meseci.

 

Zašto Rafa nije digao glas? Možda ga ne žulja ta materija. Nemaju svi mišljenje o svemu pa samim tim ni da podižu glas sem ako misle da će to na njih direktno negativno uticati.

 

Evo na primer kad se priča o obaveznom nošenju rukavica i maski onaj kome to ne smeta nema potrebu da se nešto izjašnjava, ali onaj ko je protiv toga normalno da mora da vrišti iz sveg glasa dok propis nije uveden, jer posle je kasno. Isto je tako i za vakcinu i za milion drugih stvari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Suma sumarum:

Novak Djokovic je 

- donirao srpskom zdravstvu 1 milion

- donirao italijanskom zdravstvu 1 milion

- donirao boga pitaj koliko u raznorazne dobrotvorne svrhe u zadnjih MESEC dana

- pokrenuo inicijativu za spasavanje teniskih igraca koji ne mogu da opstanu zbog trenutnih sranja

- itd, itd.

U vezi svih ovih prethodnih stvari na ovom forumu se pojavili 3 (tri) posta.

U vezi sa njegovim misljenjem o vakcini koju mnogi najavljuju po ubrzanoj proceduri ( ko ce jelte da zgrne najvecu lovu) napisano je par stotina postova.

 

Pojavise se ovde i dr. Haus-i, i Alan Shore-vi i dobitnici Pulicerove nagrade i statijaznam da nam neukima objasne da je on najvece zlo ovoga sveta.

 

Posteno 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Romantik said:

 

Upravo je  poenta u tome da mora! Ako imas mogucnost da utices na sire mase, logicno je da ces to uraditi zarad licnog interesa, jer ako ne pustis glas onda si nemi posmatrac i donece pravilo koje ce sutrada utice i na tebe, i da ti znacajno ugrozi kvalitet zivota, ovako ako podignes dovoljnu masu mozda se vlastodrsci uzdrze od donosenja za tebe pogubnih pravila.

 

Kao sto gore napisah, ako se tvoj glas daleko cuje logicno je da ces da se upletes i kazes sta mislis, da probas da zastitis svoje interese uticajem i na javno mnjenje.

 

Vakcina ne postoji i ako se nekim cudom pojavi tokom 2020-te jasno je da ce to biti po nekoj ubrzanoj proceduri, dakel nece proci sva standardna testiranja i samim tim svi oni koji je prime u tom prvom talasu postaju zamorcici. E sad ko hoce da bude dobrovoljac za tako nesto je sasvim ok, ali je isto tako uzasno ako to bude obavezno (e sad ce neko reci ne moras da putujes) i ti si onda stavljen pred izbor ili ces da se odreknes svog posla na godinu dana, ili ces mimo svoje volje da budes zamorcic, logicno da ces se pobuniti da ne dodjeds u situaciju da biras izmedju ta dva.

E pa ako hoces da utices onda ima i da popijes kritiku (i prihvatis sve posledice svog ludovanja, ukljucujuci i gubitak sponzora).

 

"Vlastodrsci" :ajme: 

 

NIje to s "ubrzanom vakcinom" bas tako kako mali Perica zamislja. Nisu ni ti naucnici bas Dr Frankenstajn, niti junaci SF filmova.

Razvoj vakcine moze da se ubrza u pojedinim fazama jer su vec radili na razvoju vakcine za SARS (koji pripada istoj familiji virusa), pa su neke od komponenti vakcine (nosioce) vec ispitali, kao i njihovo dejstvo na coveka (ne krece se od nule kao kod SARS-a). Zato se ta faza moze poprilicno skratiti.

USA obavestajna sluzba je jos u novembru 2019 obavestila Amere, NATO partnere i Izrael o pojavi cudnog virusa u Kini, pa su neki vec tada poceli da razmatraju sta i kako.

Mnoge zemlje su radile riziko analize jos pre 15-20 godina, pa su pandemiju ocenili kao najvecu opasnost, a onda se raspravljalo koji tip virusa bi to mogao da odradi (koje bi mu bile osobine: velika zaraznost i ne prevelika smrtnost se cinila "najpovoljnija" varijanta s tacke gledista virusa).

U Nemackoj su naucnici, koji su 2003-ce identifikovali SARS virus i osmislili test, poceli da razmisljaju i pripremaju test za detektovanje virusa, pripremili tstove-kandidate, pa kad su Kinezi u januaru objavili genom onda su izvrsli selekciju i poslali test na nezavisnu verifikaciju u laboratorije sirom sveta. Koji dan potom objavili su protokol i stavili ga na raspolaganje svima u svetu, preko Svetske zdravstvene organizacije WHO.

U mdjuvremenu su neke druge grupe naucnika u Izraelu, Britaniji, Nemackoj itd. pocele da rade na razvoju vakcine, pa se zato sad cuju neke ohrabrujuce vesti.

Nisu se svi pravili blesavi i ignorisali "najsmesniji virus na svetu" kao Tramp, Dzonson (i AV). Zato se sad pojavljuju ohrabrujuce vesti, neki se nadaju da su imali srece da vec sada izaberu prave komponente za uspesnu vakcinu. Videcemo. Nisu svi kvazi stucnjaci Trampovog tipa da onako iz rukava izvlace cudotvorne lekove koji sve lece.

 

U svakom slucaju, kada se vakcina pronadje sigurno je nece prvi primiti sportisti, vec ugrozene grupe: medicinski radnici, stariji, bolesni, policija, pa i politicari. Sportisti su poslednja rupa na svirali sto se tice vakcine.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Niko nije napisao da je on najvece zlo, vec da je opasno to sto siri skepticizam prema vakcinama po internetu, narocito kad je poznato koliko su ljudi ovde podlozni teorijama zavera.

 

Svaka cast za milion dolara, pa nek je i 10, to ne znaci da moze da kupi da ga niko ne kritikuje zbog baljezgarija koje siri.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Novakova plemenitost nikad ne treba da dolazi u pitanje, bas time gore sto covek koji pomaze i kog cuju milioni iznosi ovakve neutemeljene i pausalne stavove. Ali ako je otvoren da cuje sve strane o problemu mora i da cuje reakcije koje izaziva njegov stav, jbg tako svet funkcionise. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Posto ne citaju svi temu na Drustvu, evo vam ovde transkript podcasta Prof Drostena (strucnjaka za corona viruse) koji mozete prevesti pomocu googla na engleski, pa procitati o "ubrzanom" razvoju vakcine:

https://www.ndr.de/nachrichten/info/26-Coronavirus-Update-Genbasierte-Impfstoffe-haben-Potential,podcastcoronavirus170.html

tj. kako se moze dobiti na vremenu kod razvoja ove vakcine.

 

Mogao bi i Novak da procita i poslusa, taman da vezba nemacki, zardjao je, a i naucice puno.

Link to comment
Share on other sites

Evo slusam video btw dosadan do bola - Novak koji kaze "prica se da ce mozda sad odmah po izlasku iz karantina  biti obavezna vakcina, ne znam koja itd"

znaci on ima neke informacije da se o tome prica, nije on to izmislio iz cista mira, diskutuju francuzi zbog RGa , sve u svemu prica o tome ni minut ja rekoh ko zna sta prica.

Dizem ruke, pogotovo se strogo ogranIcava da on to misli a mozda se i predomisli ali ni traga da on nesto propagira daje savete i slicno sto bi se dalo zakljuciti ovde po silnim diskusijama.

Mislim da se naravno silno pokajao sto je uopste pomenuo ali o tome je bila prica, ocigledno se prica i o toj nekoj vakcini koju Moresmo zagovara i nije jedina koja lupeta u Fra a sve povodom RGa a Novak je ocigledno u toku sa tim

Sta mu je trebao generalno ovaj show ovako dosadan stvarno ne znam, ali da izazove ovolike price i da ga cak Kon proziva sa tim minutom o vakcini gde nista konkretno ni ne kaze - mene to prevazilazi priznajem

pljujete koliko hocete dizem ruke

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Evo slusam video btw dosadan do bola - Novak koji kaze "prica se da ce mozda sad odmah po izlasku iz karantina  biti obavezna vakcina, ne znam koja itd"

znaci on ima neke informacije da se o tome prica, nije on to izmislio iz cista mira, diskutuju francuzi zbog RGa , sve u svemu prica o tome ni minut ja rekoh ko zna sta prica.

Dizem ruke, pogotovo se strogo ograncava da on to misli a mozda se i predomisli ali ni traga da on nesto propagira daje savete i slicno sto bi se dalo zakljuciti ovde po silnim diskusijama.

Mislim da se naravno silno pokajao sto je uopste pomenuo ali o tome je bila prica, ocigledno se prica i o toj nekoj vakcini koju Moresmo zagovara i nije jedina koja lupeta u Fra a sve povodom RGa a Novak je ocigledno u toku sa tim

Sta mu je trebao generalno ovaj show ovako dosadan stvarno ne znam, ali da izazove ovolike price i da ga cak Kon proziva sa tim minutom o vakcini gde nista konkretno ni ne kaze - mene to prevazilazi priznajem

pljujete koliko hocete dizem ruke

Jeste, video je bas dosadan (da ne bi Viktora, pa nista 😄 ). Ono sto je radio s Endijem i Wawom je bilo zanimljivije. Mene licno je zanimalo da vidim sta se desava s ostalim teniserima, gde su, sta rade itd. Mislila sam da ce mozda pricati o nekim zanimljivostima iz karijera itd. kao sto je bilo u chatu s Endijem i Wawom. Kad nema pravog tenisa onda je i to zanimljivo 😄 Umesto toga oni krenuli da raspravljaju medicinska pitanja (a Novak je moderirao pricu).

 

Naravno da se "iza zavese" vodi neka diskusija sta i kako sada, kao i posle pandemije. Ali utisak je da ili je Novak sve pomesao ili njih u ATP neko ne bas medicinski potkovan savetuje (pa otuda prica o nekoj vakcini ovog leta). Tipsa i Filip su komentarisali i postavili par pitanja u vezi toga sta posle i kad  se ocekuje da sve krene (koga ce drugog da pitaju ako ne Novaka kao predsednika Saveta igraca), ova trojica netenisera su takodje komentarisala kako vide desavanja u njihovim sportovima. I to je potpuno legitimna prica kojom se bave sportisti. Kao i to kako provode dane u karantinu (Janko im je dao par finih saveta kako da "iskoriste dan", onaj odbojkas je pricao o tome kako mu tesko pada neizvesnost, ali da koristi vreme da sanira neku povredu, zezali su Filipa da ce mu Janko spremiti zesci program rada kad se sretnu, itd.)

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, wwww said:

Jeste, video je bas dosadan (da ne bi Viktora, pa nista 😄 ). Ono sto je radio s Endijem i Wawom je bilo zanimljivije. Mene licno je zanimalo da vidim sta se desava s ostalim teniserima, gde su, sta rade itd. Mislila sam da ce mozda pricati o nekim zanimljivostima iz karijera itd. kao sto je bilo u chatu s Endijem i Wawom. Kad nema pravog tenisa onda je i to zanimljivo 😄 Umesto toga oni krenuli da raspravljaju medicinska pitanja (a Novak je moderirao pricu).

 

Naravno da se "iza zavese" vodi neka diskusija sta i kako sada, kao i posle pandemije. Ali utisak je da ili je Novak sve pomesao ili njih u ATP neko ne bas medicinski potkovan savetuje (pa otuda prica o nekoj vakcini ovog leta). Tipsa i Filip su komentarisali i postavili par pitanja u vezi toga sta posle i kad  se ocekuje da sve krene (koga ce drugog da pitaju ako ne Novaka kao predsednika Saveta igraca), ova trojica netenisera su takodje komentarisala kako vide desavanja u njihovim sportovima. I to je potpuno legitimna prica kojom se bave sportisti. Kao i to kako provode dane u karantinu (Janko im je dao par finih saveta kako da "iskoriste dan", onaj odbojkas je pricao o tome kako mu tesko pada neizvesnost, ali da koristi vreme da sanira neku povredu, zezali su Filipa da ce mu Janko spremiti zesci program rada kad se sretnu, itd.)

 Ja koliko citam nije da ih savetuje nego neko (na celu sa ili izmedju ostalih Moresmo insisitra a ona je u nekim komisijama - u Fra je to sve komplikovano sa teniskim savezom jer je mnogo njih na platnom spisku prakticno svi bivsi iole znacajni teniseri) insistira da mora vakcina pre nego sto se nastave turniri i onda to naravno da zbunjuje.

Mislim da tu sasvim sigurno nije Novak medju najglupljim nego cela ta prica sa temom - da li nastavljati sezonu pre nego sto se nadje vakcina i svi teniseri se vakcinisu, totalno nekonsktruktivne diskusije u ovom momentu koje koce organizaciju RGa konkretno, a Novak naravno da to slusa kao predsednik ATP  koliko toliko a drugi nacuju i diskusiji nikad kraja

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan video koji uprosceno objasnjava trenutno stanje znanja u vezi covid-19 (stanje: Nemacka) - za one koji ne prate temu na Drustvu:

 

 

mozete da ukljucite prevod, preporucujem na engleski jer je verovatno bolji prevod.

Link to comment
Share on other sites

Što se mene tiče, mišljenje NĐ-a neće uticati da ja ne primim vakcinu a tek me zabole uvo za one koji će da ga "poslušaju" ili one za koje je baš ovo instagram zajebavanje naših tenisera uticalo da eto, definitivno reše: nikad vakcina!

Ono što me vrlo interesuje i nervira to je: zašto vakcine nisu obavezne, zašto ne postoje velike, rigorozne, pa i zatvorske kazne za one koji odbiju da ih prime?

Ako je nešto vrlo štetno (recimo nevezivanje pojasa je vrlo štetno i nije prepušteno slobodnoj volji pojedinca iako samo na tog pojedinca utiče, banalan primer) ne samo za pojedinca već i za celu populaciju, onda države moraju na sebe da preuzmu obavezu sprovođenja vakcinacija a ne da se to ostavlja slobodnoj volji svakog od nas.

Ko za cigarete, nek stavljaju bilborde, reklame, nek plate Jutjubu, Fejsbuku, Instagramu da iskaču slike bolesnih u predterminalnim fazama itd itd. Ako je potrebno, nek spreme i deo budžeta za one koji će da tuže zbog neželjenih efekata.

Čak i ovde na forumu viđam upise koji kreću priču u stilu e ja kad sam bio klinac samo dođu u školu i za vreme velikog odmora nas izbockaju sve i niko se nije bunio, a sad kao anarhija. Nije, nego je tad bilo obavezno, pa je onda u međuvremenu postalo neobavezno.

 

Ovo pljuvanje po NĐ-u, koji je bar dosledan nejčr frik, meni neće promeniti stav o njemu, kao što i njegovim hejterima ništa ne bi značilo da je, recimo izjavio da će da batali tenis i da se prijavljuje u dobrovoljce za medicinska ispitivanja u vezi vakcine.

Edited by stray_cat
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stray_cat said:

Nije, nego je tad bilo obavezno, pa je onda u međuvremenu postalo neobavezno.

Ili se vestije ljudi snalaze da ono obavezno izbegnu..  

 

Ova izjava jos "dobro" dodje kao lakmus da vidis koliko je prisutno antivax stavova a da nisi ni svestan. :classic_sad: Odmah da kazem ne mislim na forum, srecom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neka mu neko stavi ovu fotku iz spoilera negde...tviter, instagram...whatever. Disturbing content warning....

 

Spoiler

small_pox_comparison.jpg?fit=1200,628

 

Blizanci od kojih je jedan bio vakcinisan protiv VV a drugi ne.

 

Možda usput i da ga se priupita da li misli da je ovo govno iskorenjeno zračenjem ljubavi, širenjem pozitivnih vibracija i grljenjem mlade bukovine u cvatu, ili eventualno na neki drugi način.

5 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

U grupi studenti beogradskih univerziteta se vodi jaka borba vec 2 dana

 

anketa.png.b124567ddbcca6052632f1ea88df46c5.png

 

Nesto kao Izner i Mau na Vimbldonu 2010. , ne zna se na koju stranu ce da ode.

 

Samo da ne potraje toliko...treba pobednik da igra i sledeće kolo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja nazalost poznajem licno nekolicinu antivaksera. Uglavnom se nesto ne eksponiraju javno o tome.
Medjutim,imam jednu drugaricu koja to cini. Ustvari ne da cini,nego cak i radi izvesnu agitaciju od toga. Uglavnom preko drustvenih mreza gde dosta cesto kaci takvu propagandu,sve pod cuvenim izgovorom slobode (valjda misljenja?).
Otezavajuca okolnost je sto je ta drugarica isla sa mnom u srednju medicinsku skolu. Ocekivao bih da neko ko je prosao cetiri razreda opsteg smera nesto i nauci i prihvati kao nepobitnu cinjenicu,naucno dokazanu itd. Ni ona ni ja nismo nastavili skolovanje u medicini,ali to je nebitno.

Novakov chat sa drugarima nisam gledao. Kao ni onaj sa Marijem i Stenom. Malo mi sta od sportskih vesti uopste i privlaci paznju ovoh mesec i po dana. No,nisam mogao sinoc/jutros da izbegnem naslove i rasprave o onome sto je Novak lupetao.
I momentalno mi je palo na pamet kako ce ta drugarica sigurno da iskoristi zicer koji joj je pruzen:da ce vec nekako da se pozove na Novakovo misljenje. I veceras otvaram fejs kad ono vidim frendica okacila neki post sa naslovom "Novak protiv vakcinacije" propracen nekim emotikonima srca,palac gore itd.

E,u tome se krije opasnost od njegovog stava. Novak nije samo javna licnost,Novak je kod Srba ubedljivo najpopularnija,najomiljenija i cak najvoljenija javna osoba. Zasto je to tako,drugo je pitanje i ne bih zalazio u tu sferu ovaj put. Bitno je da kao takav on ima i ogromnu ODGOVORNOST za svoje javne postupke. Nase drustvo ionako muku muci da se izbori sa tom antivakserskom populacijom i njihovim udarnim pesnicama,a sad je taj olos odjednom dobio svog idola i personalnog Isusa Hrista u liku Novaka Djokovica. Sad ce svaka antivaks budaletina u nedogled da se poziva na Novaka,na njegov primer i njegove reci. Ja to dozivljavam kao neku nepostenu stvar.

Srecom,Novak je do sada pokazivao da je, i pored svih gafova,pametan i razborit momak koji na kraju ipak uspe da donese ispravnu odluku. Ispravna odluka ce ovde biti korigovanje stava u korist zdravorazumskog promisljanja i vakcinacija kad za to dodje vreme. Bez vakcine (to je prilicno izvesno i sigurno) nece ni moci da nastavi da se bavi profesionalnim tenisom,a sa njom ce moci da nastavi da bude ono sto je bio - sampion na terenu,ali i izvan njega.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Crni Bombarder said:

Otezavajuca okolnost je sto je ta drugarica isla sa mnom u srednju medicinsku skolu. Ocekivao bih da neko ko je prosao cetiri razreda opsteg smera nesto i nauci i prihvati kao nepobitnu cinjenicu,naucno dokazanu itd.

Ono što je još žalosnije je što među antivakserima ima previše formalno obrazovanih ljudi, sa fakultetskim diplomama, za ove što nisu ni srednju završili još bi se i razumelo. Od onoliko roditelja koji odbijaju da vakcinišu decu, neće biti da su baš svi polupismeni, pa i na globalnom nivou :classic_sad:

Evo prvi Nestorović, pa onda ona dr Jovana, kako li, a tačno je da ne pričam baš o vakcinama sa okolinom ali sam se u više navrata zaprepastila u kakve sve gluposti veruju i koliko mogu biti u svakom pogledu zatucani ljudi s akademskim titulama i zvanjima. Ipak se sve nadam da ih nema toliko mnogo koliko izgleda nego su samo najglasniji...

 

1 hour ago, stray_cat said:

Ono što me vrlo interesuje i nervira to je: zašto vakcine nisu obavezne, zašto ne postoje velike, rigorozne, pa i zatvorske kazne za one koji odbiju da ih prime?

Ako je nešto vrlo štetno (recimo nevezivanje pojasa je vrlo štetno i nije prepušteno slobodnoj volji pojedinca iako samo na tog pojedinca utiče, banalan primer) ne samo za pojedinca već i za celu populaciju, onda države moraju na sebe da preuzmu obavezu sprovođenja vakcinacija a ne da se to ostavlja slobodnoj volji svakog od nas.

Bravo za post, htedoh danas nešto tako da napišem ali bilo mi glupo da širim priču generalno na sportskom pdfu. Ne baš o zatvorskim kaznama, ali definitivno da ne bi trebalo ostaviti na volju svakom idiotu da odlučuje o zdravlju svoje, a posredno i tuđe dece.

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:



Srecom,Novak je do sada pokazivao da je, i pored svih gafova,pametan i razborit momak koji na kraju ipak uspe da donese ispravnu odluku. Ispravna odluka ce ovde biti korigovanje stava u korist zdravorazumskog promisljanja i vakcinacija kad za to dodje vreme. Bez vakcine (to je prilicno izvesno i sigurno) nece ni moci da nastavi da se bavi profesionalnim tenisom,a sa njom ce moci da nastavi da bude ono sto je bio - sampion na terenu,ali i izvan njega.

 

 

 

 

A sta cemo ako vakcine ne bude? za neke viruse ne mogu da naprave efikasnu vakcinu ni posle godina i godina kao sto za AIDS naprimer nikad nisu.

Koliko godina da se ceka bez igranja sporta - naravno tu tenis nije najkriticniji nego znaci bez fudbala, basketa itd ? Jos 18 meseci nece biti pouzdane vakcine, znaci nema ni sporta?

Sve te price su cista teorija do daljnjeg,  a najveca budala je Moresmo koja insistira na nema vakcine = nema tenisa

 

On da je bolje cutao nema dileme, ali ako je tacno da srbi sve rade sto on kaze - jel to znaci i da ce svi sada da se daju na nauce neki jezik jer on je to rekao da radi sada jer voli da uci i jezike i to jeste preporucio

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...