Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

45 minutes ago, urosg3 said:

U realnom životu to izgleda manje više ovako: tamo gde su maske propisane - nosim. Event koji ima potencijal da sadrži super prenosioca izbegavam. Svi moji kontakti znaju da primam u kuću goste i da se ponašamo u kući kao i uvek, isto očekujem od ljudi koje posećujem. I to je manje više to.

 

I to je sve sto i treba da radis. A ostale stvari i svakodnevne nebuloze samo preskoci. Ne sluze nicemu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

evo bas danas citam neke tekstove koji daju procenu IFR gde se kaze da je IFR od 0.1% do 0.35% u zavisnosti od podneblja, rase i starosne strukture podneblja

Nema šanse da je IFR 0.1%. Nikakve. Na primer, Peru je već izgubio 0.1% populacije a strahuje se da je brojka znatno veća (famozni excess deaths, Peru samo broji u umrle one koji su testirani za Kovid-19). A nisu još dostigli imunitet krda. Da je IFR 0.1%, cela Zapadna Evropa bi već mogla da se otvori i ne strahuje - jer su većine tih zemalja već izgubile između 0.06 - 0.07% populacije od Kovida, a to je oko 60-70% od 0.1%, što bi značilo da su već postigli imunitet krda. Naravno, to jednostavno nije tačno.

 

Svaka ozbiljna studija ima iznos između 0.5 - 1%. Na primer, CDC je 0.65%.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je iz ovog izvora koji sam naknadno naveo. Ne tvrdim da je tako. Uostalom i razni faktori uticu na smrtnost. Pre svega prosecna starost stanovnistva, i generalno zdravlje stanovnistva. U oba slucaja se recimo Srbija ne kotira dobro, pa je opet CFR 2.2% a IFR negde oko 0.5% najverovatnije. Decimala gore dole. I to u zemlji koja se ne moze podiciti ni mladoscu ni zdravljem. Ono sto nam ide u prilog je to sto belci manje umiru i sto zene manje umiru, a kod nas ima dosta vise zena.

 

Tako da su to sve grube procene, ali ce se kretati u tom nekom rasponu na kraju.

Link to comment
Share on other sites

Meni uopšte nije jasno zašto u fudbalu nije dozvoljena publika. Pa bar na stadionu ima uslova da se ispoštuje distanca. Na Marakani i JNA bi bez problema moglo da se rasporei tih par hiljada koliko inače dolazi na utakmice i da se ispoštuje 2m. Mislim da su i ovi manji stadioni tipa NS. NI .... dovoljni za tako nešto.

 

Dok na primer kod Engleza kontam da je problem što oni 2/3 karata prodaju u pretprodaji pa bi tu bilo problematično kako odrediti ko će koje nedelje moći da iskoristi svoju kartu.

Link to comment
Share on other sites

Mala zanimljivost (disclaimer - nosim maske, postujem  mere uvedene u svim drzavam u kojim boravim (4)), a procitah ovaj clanak pre neki dan, jer se info pominje u Nemackoj:

 

https://www.tagesschau.de/inland/grippe-129.html#:~:text=Die starke Grippewelle in der,(RKI) in Berlin mitteilte.

 

Eine Grippe kommt oft plötzlich - und ist manchmal gefährlich: Nach Schätzungen des Robert-Koch-Instituts war die vorletzte Grippewelle in Deutschland die stärkste seit 30 Jahren. Sie kostete 25.000 Menschen das Leben.

Die starke Grippewelle in der Saison 2017/2018 hat in Deutschland die höchste Zahl an Todesfällen der vergangenen 30 Jahre gefordert. Durch die Influenza starben damals schätzungsweise 25.100 Menschen, wie das Robert-Koch-Institut (RKI) in Berlin mitteilte. So eine hohe Zahl an Todesfällen ist demnach sehr selten, in anderen Jahren gab es nur einige hundert Fälle.

 

U Nemackoj je, u sezoni gripe 2017/2018 god, od iste umrlo 25 000 ljudi (za sad u DE u umrlo manje od 10 000) - ja se ne secam apsolutno nikakvih mera u to vreme, a ne moze se reci da nije bilo ozbiljno i opasno.

 

Kod komsija u Hrvatskoj, januar 2017:

"Ima puno stvari na koje nemamo odgovore, ali prelazimo preko njih i nastavljamo živjeti. Recimo, prije tri godine, u siječnju 2017. izračunato je da je broj umrlih bio 6.500 u tom siječnju. To smo znali u ožujku 2017. Međutim, siječanj godinu dana ranije 4.500 ljudi je umrlo u tom razdoblju. Od čega? 2.000 ljudi više. Prometne nesreće, samoubojstva, nije ih bilo. Dvije tisuće ljudi je umrlo više od nekog prosjeka. To je zastrašujuća brojka i to smo znali i nitko nije reagirao. To je vjerojatno bila epidemija teže gripe, jer u tim sezonskim prolapsima se uvijek više umire i tako se  nekako izračunava koliko je ljudi umrlo od gripe jer mi ne testiramo na gripu."

 

Jos jedan disclaimer - niko ovde nije lud da misli da je ovo obican grip, jer nije i ne bi ceo svet stao kako je stao, da je u pitanju obican, sezonski grip, ali treba prihvatiti da je i ovaj virus, za veliki vecinu "samo obican grip"

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Ako neće tu je policija da mu pomogne da napusti stadion.

 

Zajebavas me? Zadnji put kad je policija probala nesto na severu, onaj pajkan je gutao upaljenu baklju. To je divlji zapad. Bezakonska zona.

 

Ja bih voleo da je tako kao sto kazes. U praksi kod nas pandur ne sme ni grupu klinaca koji ne postuju fizicku distancu da upozori, a i boli ga tuki da to radi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, John Terry said:

 

Zajebavas me? Zadnji put kad je policija probala nesto na severu, onaj pajkan je gutao upaljenu baklju. To je divlji zapad. Bezakonska zona.

 

Ja bih voleo da je tako kao sto kazes. U praksi kod nas pandur ne sme ni grupu klinaca koji ne postuju fizicku distancu da upozori, a i boli ga tuki da to radi.

 

Znači pošto policija i vlast ne želi da rade svoj posao mi svi treba da budemo izbačeni sa stadiona ? Svestan sam i ja kako funkcioniše zemlja ali to ne znači da ću da smatram za normalno da je huliganima sve dozvoljeno i da prestanem da tražim svoja prava a od države da radi svoj posao. Ako je razlog korona, neka postupe po pravilima distanciranja + maska i eto prilike da na stadionima bude po par hiljada ljudi, kod nas više i nema. Ako to ne mogu da sprovedu zbog huligana onda neka nam kažu tako a ne da zabranjuju publiku zbog korone.

 

Za sportove u halama imam razumevanja za zabrane ali na otvorenom smatram to čistom glupošću.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

 

Zato sto je smrt jel, sastavni deo zivota koju niko ne izbegne. Na drugu stranu, civilizacijski tezimo da produzimo "rok trajanja" zivota i zastitimo zdravlje, pa onda sprecavanje pandemije valjda spada u taj deo. Meni je to isto pitanje kao da je postavio npr. "zasto bi lecili ljude od raka kada ce svakako umreti" 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Zato sto je smrt jel, sastavni deo zivota koju niko ne izbegne. Na drugu stranu, civilizacijski tezimo da produzimo "rok trajanja" zivota i zastitimo zdravlje, pa onda sprecavanje pandemije valjda spada u taj deo. Meni je to isto pitanje kao da je postavio npr. "zasto bi lecili ljude od raka kada ce svakako umreti" 

 

Ja mislim da se ovde, prvenstveno, misli na razmere koje je borba protiv virusa prouzrokovala - opravdano, na pocetku, da se razumemo... A razmere ove borbe/mera cemo tek videti. Oni kojima je neko, nazalost, umro od covid-19, vec su osetili, a oni kojima ce neko umreti jer nije stigao da bude lecen zbog ovih mera ce, opet opravdano, biti ljuti

 

O ekonomskim implikacijama, koje ce na duze staze ostaviti posledice, na drugoj temi.

 

Borba protiv covid-19 je mnooogo vise od maski, zatvaranja kafica i praznih stadiona.....na zalost celog sveta 😞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa mogu raznorazni strucnjaci da se prse koliko hoce alil je cinjenica da je medicina opasno fejlovala na ovom virusu. Gledao sam na AJB jednu raspravu, na kraju je lekar iz Rijeke je rekao onu brutalnu istinu : " Sramota nakon toliko meseci da se toliko malo zna o virusu". To je cak i Gejts u jednom intervju spomenuo.

 

Da bi ljudi ovo lakse podneli, prvo im treba dozirati informacije, objavljivati podatke mozda jednom nedeljno ili na 5 dana, a ne da im iskacu krizni stabovi iz frizidera. 

 

Protesta ce biti sve vise, koncentracija opada, zato sto se zivot sveo na covid. Na kraju cemo imati masovne demonstracije sirom sveta.

 

I brojevima se opasno manipulise.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Zato sto je smrt jel, sastavni deo zivota koju niko ne izbegne. Na drugu stranu, civilizacijski tezimo da produzimo "rok trajanja" zivota i zastitimo zdravlje, pa onda sprecavanje pandemije valjda spada u taj deo. Meni je to isto pitanje kao da je postavio npr. "zasto bi lecili ljude od raka kada ce svakako umreti" 

Odakle ti to, on to uopste ne kaze, jedino mozda po naslovu moze da se stekne taj utisak. On lepo kaze sta misli a to je :

... treba ići na strategije koje nisu bazirane na vakcini nego - kao u slučaju side - na dva-tri različita lijeka koji otruju život virusu, ali ne kao antitijela, nego naprosto na dva tri mjesta dobro kemijski mu truju život i onda virus postane impotentan, nije više efikasan kao virus, a to je već dovoljno", objasnio je Radman svoje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

Odakle ti to, on to uopste ne kaze, jedino mozda po naslovu moze da se stekne taj utisak. On lepo kaze sta misli a to je :

... treba ići na strategije koje nisu bazirane na vakcini nego - kao u slučaju side - na dva-tri različita lijeka koji otruju život virusu, ali ne kao antitijela, nego naprosto na dva tri mjesta dobro kemijski mu truju život i onda virus postane impotentan, nije više efikasan kao virus, a to je već dovoljno", objasnio je Radman svoje

 

Pa ne kaze, zato sam napisala "meni"

 

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ja mislim da se ovde, prvenstveno, misli na razmere koje je borba protiv virusa prouzrokovala - opravdano, na pocetku, da se razumemo... A razmere ove borbe/mera cemo tek videti. Oni kojima je neko, nazalost, umro od covid-19, vec su osetili, a oni kojima ce neko umreti jer nije stigao da bude lecen zbog ovih mera ce, opet opravdano, biti ljuti

 

O ekonomskim implikacijama, koje ce na duze staze ostaviti posledice, na drugoj temi.

 

Borba protiv covid-19 je mnooogo vise od maski, zatvaranja kafica i praznih stadiona.....na zalost celog sveta 😞

 

Naravno da cemo videti, videli bi je svakako, borili se merama ili se ne borili. 

 

Stalno se upotrebljava taj argument da se ljudi ne lece od drugih bolesti zbog virusa (a onda dodaje, da bi se lecili virusni bolesnici, pa sto su oni bitniji od ostalih bolesnika). Ja razmisljam o tome na drugi nacin. Da se virus ignorisao, svakako bi virusni bolesnici koji su u nekom stanju za hospitalizaciju ili cak samo pregled otisli na te preglede ili lecenja. Da su ignorisani verovatno bi preneli medicinskim radnicima i ostalim bolesnicima virus i ustvari bi skor bio znatno gori od ovog koji je. 

 

Mislim, to je moj nacin razmisljanja, ne mora da znaci da je pogresan niti ispravan. 

 

Ekonomski krah bi se svakako desio. Ne mogu se bolesni ljudi terati na posao, pogotovo oni koji su zarazni, jer onda prenose zarazu i eto, isto stanje, firme pod kljuc, radnici na ulicu. Ovako mislim da su bar koliko toliko organizovali da oni koji mogu od kuce da rade, rade i dalje, a oni koji ne mogu su pauzirali neko vreme i vracaju se polako na poslove. 

 

Inace mislim da se zakasnilo sa merama za virus, svi su se nesto snebivali sta ce i kako ce, pa reagovali kada je virus u zonama vec uzao maha. To je samo nacin da se pandemija produzi. I dalje mislim da je virus trebalo striktnim merama na mesec, mesec i po izolovati, i onda kretati sa pustanjem u normalu. Ovako mi se cini da se sve oteglo i da ce se vuci u nedogled. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

Inace mislim da se zakasnilo sa merama za virus, svi su se nesto snebivali sta ce i kako ce, pa reagovali kada je virus u zonama vec uzao maha. To je samo nacin da se pandemija produzi. I dalje mislim da je virus trebalo striktnim merama na mesec, mesec i po izolovati, i onda kretati sa pustanjem u normalu. Ovako mi se cini da se sve oteglo i da ce se vuci u nedogled.

 

U potpunosti se ovde slažem sa tobom.

 

A što se tiče kovida i ostalih bolesti..Pre dva meseca umrla je jedna moja rođaka, u pedeset i nekoj godini. Imala je kancer dojke sa metastazama. Bolnica u kojoj se lečila bila je kovid. Za duže lečenje u privatnoj bolnici nije bilo dovoljno novca.

 

Konačno je pronađena veza i tada je primljena u bolnicu u Sremskoj Kamenici ( rođaka je iz Vojvodine ). U toj bolnici su rekli da je stigla prekasno. Umrla je petog dana, po dolasku u bolnicu.

 

Zdravstveni kapacitet i celo zdravstvo je kod nas loše. Loše funkcioniše. Mislim da se i sa ovom pandemijom nisu baš najbolje snašli. 

 

Morao je da se pronađe način da neometano rade i non covid bolnice i ambulante. Tu već ulazimo u domen politike.

 

Ako živimo u "zlatnom dobu" kao što Vođa tvrdi, zašto država nije obezbedila sredstva privatnom sektoru zdravstva i usmerila ga da leči non covid pacijente.

 

Onih 100 evra za sve građane moglo je da se usmeri ka privatnom sektoru. Tada ne bi liste za operacije kuka bile duge. Tada bi se i ljudi sa kancerom ili sa nekim drugim hroničnim bolestima lečili na vreme.

 

Ne znam, možda grešim, ali razmišljam.

 

Izbijanjem pandemije koronavirusa nisu nestale ostale bolesti.  

 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...