Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, nemanjaol said:

Treba pogledati stopu rasta prijema u bolnice i uporediti sa prethodnim talasom.

 

Ako ima medju nama statisticara koji su pratili i belezili podatke trebalo bi da moze lako i brzo da se proveri.

 

Ta brojka verovatno vec sada moze da nam kaze sta nas ocekuje. Sto se tice broja novozarazenih, on ce brzo doci na one najvise nivoe iz proslih talasa, to je sigurno.

 

Mada meni ta brojka vise uopste nije relevantna, mislim da sada samo ima smisla pratiti prijeme u bolnicu.

 

Isto gledam u UK i nadam se da ce tako biti i kod nas

 

Treba znati, po onom sto smo do sad vidjali, da Srbija hospitalizuje mnogo vise nego neke druge drzave, tako da je i kriterijum za hospitalizaciju bitan.

 

Trenutno, poredjenja radi, NL ima 686 hospitalizovanih, od toga 214 na intenzivnoj nezi (ne daju podatak koliko ih je na respiratoru). Imaju preko 160 000 aktivnih slucajeva.

 

Srbija, na manje od 8000 aktivnih slucajeva (znaci 20 puta manje aktivnih slucajeva) ima 733 hospitalizovanih.

 

To su bile rasprave medju lekarima i tokom prethodnih talasa, pogotovo nasih lekara koji rade "napolju" i koji su se stalno cudili toliko velikim brojkama hospitalizovanih.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je nebitan broj hospitalizacija u poređenju sa drugim zemljama. Bitan je u poređenju sa prethodnim talasima, jesenas i proletos kod nas. Takođe, broj smrtnih slučajeva treba gledati (koliko god šteluju brojeve, valjda ih šteluju na isti način).
Npr, u UK je odnos mrtvi/zaraženi ovih mesec i više od kad je delta tamo explodirala na nivou 0.1 do 0.3% (mrzi me da vadim tačno koliko je umrlo od početka 4. talasa a koliko je zaraženo).
Slično je i u Izraelu i nekim drugim zemljama sa visokom stopom vakcinacije. Doduše, tamo je prosek starosti dosta nizak, 30 i niže, što se tiče zaraženih. Mi nikakav podatak o toj strukturi kod nas nemamo.
Kod nas se br smrti još uvek drži na 1% što je dinamika od početka pandemije. Ako za par nedelja krene preko 10ak, a videćemo nešto ranije i broj na respiratorima i u bolnicama u značajnom porastu, znaćemo u kom pravcu ide naša imunizacija i imunitet u populaciji.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uvrnuto said:

Zvao sam ministarstvo i kažu da se još uvek ne priznaju ti sertifikati, samo iz određenih zemalja. 

Kakav idiotluk.

Italijani ne priznaju nase, mi njihove, a oni su bas tvrdi sa merama, do skoro su i njihove diplomate koje rade u Bg isle u karantin iako su vakcinisani i slicno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Treba znati, po onom sto smo do sad vidjali, da Srbija hospitalizuje mnogo vise nego neke druge drzave, tako da je i kriterijum za hospitalizaciju bitan.

 

Trenutno, poredjenja radi, NL ima 686 hospitalizovanih, od toga 214 na intenzivnoj nezi (ne daju podatak koliko ih je na respiratoru). Imaju preko 160 000 aktivnih slucajeva.

 

Srbija, na manje od 8000 aktivnih slucajeva (znaci 20 puta manje aktivnih slucajeva) ima 733 hospitalizovanih.

 

To su bile rasprave medju lekarima i tokom prethodnih talasa, pogotovo nasih lekara koji rade "napolju" i koji su se stalno cudili toliko velikim brojkama hospitalizovanih.

 

Ovo što kaže @shonke ne poredimo se sa drugim zemljama, nego pratimo stopu hospitalizacije kod nas iz prethodnih talasa.

 

Ako neko ima izvucen taj podatak, ako ne pogledacu ja malo kasnije postove od Zoe pa da vidim, sad me bas zanima 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo za one koji vicu da zbog vakcinisanih virus ne moze da mutira. Eto jos jedna stavka koja nije tacna. Steta samo sto nisam sve zapisivao do sada.

 

"Virus mora da se menja, čak i vakcina doprinosi njegovoj mutaciji. Zato je bolje kombinovati i mešati vakcine. Tome u prilog ide i primer Velike Britanije, koja je iz nužde kombinovala Astra-Zeneku (vektorsku) i Fajzerovu vakcinu, u međuvremenu ukinula sve mere i kod njih je broj novozaraženih neuporedivo manji", navodi Šekler.

 

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=08&dd=11&nav_id=1905736

 

Sto se ostalog tice, izgleda da ce Srbija najbrze pobediti virus jer su kod nas vakcinisani i sa Fajzerom, i AZ, i sinofarm, i sputnik.

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Komsinica, 35+. bankarska sluzbenica, gradska cura, sushi sinoc kosu na terasi do moje, znamo se vec 30 godina: kuka na virus, besna je zbog svih ovih masovnih zbivanja kod nas, festivali, koncerti, doceci sportista, AVove masovke....."leto mi je upropasceno, nigde ne idem a oni tako...."klimam glavom, saucestvujem u njenom besu na vlast, neodgovorne gradjane, ovo se zaista oduzilo, sirota devojka, gde da sretne ljubav svog zivota, nece valjda u komsiluku a sat joj otkucava...u neko doba, obrusi se ona na vakcine, kaze: "Eto i taj Sinofrm, 0 % antitela, dzabe su boli ljude, to nista ne valja"...."Ti si dobila Sinofarm?" pitam, mada nemam obicaj da se raspitujem o tome, kaze "Ja? Ne pada mi na pamet da se vakcinisem, to je potpuno bezveze"....ostajem zgranuta ali pitam: "A Pompili?", njena rodjena sestra, medicinska sestra u hitnoj pomoci...."Ne, ni ona nije vakcinisana i nece vakcinu, niko od njih nece".....konacno zalijem cvece, povucem se sa terase i otpisem komsinicu sa spiska osoba od poverenja. 

U glavi mi bubnja onaj grafit "Dzaba ste krecili"....mislim, dzabe sam ja pristala na masovni eksperiment vakcinisanja zarad opsteg dobra kad ima ovakvih.....kako da ih nazovem? - individua koje misle da je pranje ruku i nosenje maski vrhunski doprinos borbi protiv pandemije. Posle sam bila ljuta na sebe, sto sam se 5 minuta osecala kao budala pred jednom balavicom koja sa toliko arogancije odbija da se vakcinise. Kad bolje razmislim, verujem  da je ona o meni mislila isto - da sam naivna budala koja se vakcinisala. I tako, budala po budala a virusu - lepo. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Grci trendseteri opet. Škole otvaraju 13, septembra. Učitelji i nastavnici te osnovci i srednjškolci kao i profesori visokog obrazovanja i studenti mogu u nastavi da učestvuju isključivo uz jedan od sledećih tri sertifikata/dokaza:

- Sertifikat o kompletiranoj vakcinaciji

- Dokaz da je Corona odležana u zadnjih 6 meseci

- Taze negativan test, koji školskoj ustanovi mora da se prezentuje dva puta nedeljno

 

Pa ko voli nek izvoli, šta je to da se testiraš dva puta nedeljno da bi sačuvao slobodarske principe. A uostalom antivax ekipa je toliko "pametna" da njima, odnosno njihovoj deci i ne treba obrazovanje.

 

Bravo za Grke. 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Pletilja said:

Komsinica, 35+. bankarska sluzbenica, gradska cura, sushi sinoc kosu na terasi do moje, znamo se vec 30 godina: kuka na virus, besna je zbog svih ovih masovnih zbivanja kod nas, festivali, koncerti, doceci sportista, AVove masovke....."leto mi je upropasceno, nigde ne idem a oni tako...."klimam glavom, saucestvujem u njenom besu na vlast, neodgovorne gradjane, ovo se zaista oduzilo, sirota devojka, gde da sretne ljubav svog zivota, nece valjda u komsiluku a sat joj otkucava...u neko doba, obrusi se ona na vakcine, kaze: "Eto i taj Sinofrm, 0 % antitela, dzabe su boli ljude, to nista ne valja"...."Ti si dobila Sinofarm?" pitam, mada nemam obicaj da se raspitujem o tome, kaze "Ja? Ne pada mi na pamet da se vakcinisem, to je potpuno bezveze"....ostajem zgranuta ali pitam: "A Pompili?", njena rodjena sestra, medicinska sestra u hitnoj pomoci...."Ne, ni ona nije vakcinisana i nece vakcinu, niko od njih nece".....konacno zalijem cvece, povucem se sa terase i otpisem komsinicu sa spiska osoba od poverenja. 

U glavi mi bubnja onaj grafit "Dzaba ste krecili"....mislim, dzabe sam ja pristala na masovni eksperiment vakcinisanja zarad opsteg dobra kad ima ovakvih.....kako da ih nazovem? - individua koje misle da je pranje ruku i nosenje maski vrhunski doprinos borbi protiv pandemije. Posle sam bila ljuta na sebe, sto sam se 5 minuta osecala kao budala pred jednom balavicom koja sa toliko arogancije odbija da se vakcinise. Kad bolje razmislim, verujem  da je ona o meni mislila isto - da sam naivna budala koja se vakcinisala. I tako, budala po budala a virusu - lepo. 

 

Trebala si samo da je pitas sta onda misli sta treba da se radi, nece vakcinu a nece ni festivale, koncerte, okupljanja a hoce da ide negde (na more ili gdegod). 
Bas najgluplji stav koji sam cuo do sada, uglavnom ovi sto nece da se vakcinisu ili ne veruju u virus ili nisu protiv okupljanja i krecu se manje vise normalno. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Okupila ja sinoc nas 7 prijateljica iz srednje skole -  krene prica o vakcinama, nas 6 vakcinisano, jedna matematicarka odsecno:"Ne pada mi na pamet! Imala sam coronu, necu da se vakcinisem"

 

Nas 6 krenulo nesto da mumlja, i zamre prica o vakcinama, mada smo prokomentarisale da je i nas 5 imalo coronu, pa smo se ipak vakcinisale: jedan Sinofarm, jedan Sputnik i ostale Pfizer.

 

Usput saznadosmo za dvoje poznanika, nekih nasih godina, da su trenutno pozitovni na koronu, uz temperature, oboje bili vakcinisani proletos - jedan s Sinofarmom, jedan s Sputnikom

Link to comment
Share on other sites

Zato sto lupas gluposti i pored toga sto si vec bio banovan za slicne stvari

Nisam lupao gluposti. Preneo sam izjave dvojice proverenih strucnjaka. Hoces da kazes da oni lupaju gluposti? Stvarno ste nemoguci.
 
Zato što nisu bili postovi nego trolovanje.

Bili su postevi. Nije bilo trolovanje. Kasnije je bila diskusija izmedju mene i Darka.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:


Nisam lupao gluposti. Preneo sam izjave dvojice proverenih strucnjaka. Hoces da kazes da oni lupaju gluposti? Stvarno ste nemoguci.

 

Preneo si izjave, ALI:

1. Nisi ukapirao sta je Sekler hteo da kaze

2. Ukapirao si ali namerno trolujes i dalje.

 

Darkove postove sam obrisao da se ne bi videli tvoji, lepo ti je covek objasnio i to je jasno svakom ko zeli da razume. 

 

Oladi malo, ne dizi namerno tenziju i nemoj da smaras. Ovo sranje traje vec godinu i po dana, niko vise nema zivaca da se raspravlja sa tobom.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Preneo si izjave, ALI:
1. Nisi ukapirao sta je Sekler hteo da kaze
2. Ukapirao si ali namerno trolujes i dalje.
 
Darkove postove sam obrisao da se ne bi videli tvoji, lepo ti je covek objasnio i to je jasno svakom ko zeli da razume. 
 
Oladi malo, ne dizi namerno tenziju i nemoj da smaras. Ovo sranje traje vec godinu i po dana, niko vise nema zivaca da se raspravlja sa tobom.

Ukapirao sam ja sta je Sekler rekao. Ne dizem nikakvu tenziju. To su cinjenice da virus mutira i zbog vakcinisanih, th vakcinisani ne sprecavaju njegovu mutaciju, samo usporava.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...