Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

38 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

I da se vratimo na temu 🙂 Da li u Srbiji ima avio letova do Indije i kako taj soj može da dođe do nas..ili ipak neće ?  

Ne znam zasto te bas taj soj posebno zabrinjava, niti je zarazniji od ranijih varijanti, niti sposobniji da 'preskoci' antitela koja su proizvedena vakcinom?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, feanorlfc said:

Pokusavam da rastumacim ovo saopstenje. https://www.mfa.gov.rs/lat/gradjani/ulazak-u-srbiju/covid-19-uslovi-za-ulazak

 

Po ovome (bold😞

 Ne treba PCR test ako si vakcinisan bilo gde ako ja dobro tumacim.

 

A po ovome:

Na osnovu ovoga: Priznate su vakcine srpskim drzavljanima (gde god se vakcinisali) ali ne i strancima (osim iz ovih zemalja sa kojim imamo sporazume ili ako su vakcinisani u Srbiji). Meni je malo ovo konfuzno. Ili jednostavno, u prvom kvotu nije dovoljno precizirano i samo vakcine primljnene u Srbiji znace da test nije potreban.

 

 

Jel to meni vise ne treba PCR da udjem u SR? 

E pa mozda i svratim, a kao stoje sa prihvatanjem ovih nasih papirica za vakcinisanje? Ne izgledaju bas nesto strogo sluzbeno.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djura.net said:

Ne znam zasto te bas taj soj posebno zabrinjava, niti je zarazniji od ranijih varijanti, niti sposobniji da 'preskoci' antitela koja su proizvedena vakcinom?

ja negde procitah da je mozda i nesto zarazniji od britanskog (jer u UK prestize britanski soj), a da iam mogucnost da izbegne antitela kao juznoafricki.

 

 

mnogo vise detalja ima u celoj ovoj seriji twitova.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, djura.net said:

Ne znam zasto te bas taj soj posebno zabrinjava, niti je zarazniji od ranijih varijanti, niti sposobniji da 'preskoci' antitela koja su proizvedena vakcinom?

icno, ne znam zasto, ali mislim da se oko tih mutacija vise senzacionalizam pravi..mozda gresim..a pritom, uopste generalno nisam od onih koji potcenjuju koronu, zajebana je ona itekako, ali, da mutacije prave neku znacajnu razliku, po meni ne..u prirodi virusa je da mutira..grip se mnogo drasticnije menja svake sezone npr..i ne, ne poreidm koronu sa  gripom..u samoj Indiji npr cak ova varijanta nije ni dominantna, i tamo polako padjau brojke, mada, d aje i dalje sranje, este..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

 

Here is the important Nature study from Australia on the effectiveness of vaccines. It also shows that Sputnik vaccine should be highly effective. In addition, all vaccines are likely to protect against serious illness for a long time. But mutations are unpredictable.

 

Moderna: mRNA-1273

Novavax: NVX-CoV2373

Pfizer: BNT162b2

Sputnik: rAd26-S+rAd5-S

 

AZ: ChAdOx1 nCoV-19

JJ: Ad26.COV2.S

 

Sinovac: CoronaVac

 

https://www.nature.com/articles/s41591-021-01377-8/figures/1

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Australija, pa njima vakcine i ne trebaju, oni koronu i nemaju,koliko znam..bas su oni za istrazivanje..a Sinovak, ima li nesto novo, valja li vise nego sto se  mislilo ili je i dalje "djubre od vakcine"😁

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Australije :

 

https://www.bbc.com/news/world-australia-57181038

 

Ocekivano kada im vlast porucuje da se nece otvarati jos godinu dana, u fazonu ne zurimo. Onda kenguri kazu, pa necemo se ni vakcinisati, sta ce nam, kad nam korona ni ne preti. Ne moze nam niko nista, jaci smo od sudbine.

 

Sto se tice indijske varijante, zadnji podaci su da nije toliko prenosiva koliko se mislilo. Ocekivano da britanski sage i experti dizu paniku, to im je fetis.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

Sto se tice Australije :

 

https://www.bbc.com/news/world-australia-57181038

 

Ocekivano kada im vlast porucuje da se nece otvarati jos godinu dana, u fazonu ne zurimo. Onda kenguri kazu, pa necemo se ni vakcinisati, sta ce nam, kad nam korona ni ne preti. Ne moze nam niko nista, jaci smo od sudbine.

 

Sto se tice indijske varijante, zadnji podaci su da nije toliko prenosiva koliko se mislilo. Ocekivano da britanski sage i experti dizu paniku, to im je fetis.

pa, relano, zasto bi se vkacinisali oni, kada vakcinaciju nisu zavrsile, ma ni zapocele kako trbeba Eu zemlje, Brazil i Indija, gde je izgibija? ako im je vec uspelo da stvar drze pod kontrolom, ne vidim zasto bi se oni opterecivali vakcinacijom..

6 minutes ago, wwww said:

Sinovac je od svih najlosija, Sinofarm nisu ispitivali.

Sputnik je na nivou Fajzera i Moderne, AZ i JJ su po ovima malo ispod.

A AZ je slican SPutnjiku..dobro, ako oni kazu..

Link to comment
Share on other sites

 

Really very good news for school and daycare. Vaccination parents and teachers, antigen testing and low incidence have brought infection rates among students to low levels in the UK. Together with vaccination for children, the next school year should be very normal for us too.

 

 

UK data show: AstraZeneca and BionTech after 2nd vaccination equal protection against disease, 85-90%. AstraZeneca data just keeps getting better. The interval between the second dose was about 12 weeks. No difference even after the first dose. AstraZeneca is greatly underrated

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, djura.net said:

Ne znam zasto te bas taj soj posebno zabrinjava, niti je zarazniji od ranijih varijanti, niti sposobniji da 'preskoci' antitela koja su proizvedena vakcinom?

 

Ovo je tekst od 23.04.

 

https://www.bizlife.rs/indijski-soj-stigao-u-evropu-da-li-je-opasniji-i-treba-li-da-brinemo/

 

Istraživač iz beogradskog Instituta za primenu nuklearne energije dr Marija Gnjatović izjavila je nedavno da kod novog soja koronavirusa koji se pojavio u Indiji zabrinjava to što može da utiče na antitela.

Rekla je da je normalno da virus mutira, jer što je više zaraženih, to će njegove promene biti češće.

„Taj novi soj može da utiče i antitela koja su se stvorila od vakcine i na prirodna antitela, odnosno od preležane bolesti“, objasnila je Gnjatović.

Kada je reć o tome da li će građani Srbije morati da prime i treću dozu vakcine protiv korone, Gnjatović je rekla da će nju primiti osobe koje su stvorile manje antitela.

 

Zbog ovoga brinem.. Ali, ako ja primim revakcinu 31.05 i za 2-3 nedelje razviju se antitela, onda sam valjda zaštićena. 

 

A ova boldovana rečenica mi nije jasna. Kako će neko ko se nije testirao na antitela znati da mu je potrebna još jedna doza vakcine?

 

Pitala sam dr pre vakcinacije da li i kada da radim antitela. "Ne morate, a ako baš hoćete onda radite 3 nedelje posle druge doze"...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

A AZ je slican SPutnjiku..dobro, ako oni kazu..

I AZ i Sputnik su vakcine s virusom-nosacem. Razlika je sto kod AZ koriste isti virus-nosac u obe doze, a kod Sputnika razlicite za dozu 1 i dozu 2. Pretpostavka je da se kod 1. doze stvore i neka antitela za taj virus-nosac, pa je zato verovatno Sputnik ucinkovitiji jer kod druge doze ne postoje nikakava antitela u organizmu koja bi u nekom stepenu neutralisala virus-nosac (te druge doze) pre nego sto ovaj obavi svoj posao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne postoje zvanicni podaci da je indijska dosa masala varijanta izbegava antitela. Najobicnija nagadjanja, kao kod svih prethodnih mutacija, kod kojih se krece od toga, eto stigla mutacija koja izbegava vakcinu. Na kraju se ispostvati suprotno.

 

Eto u Britaniji nasli novu mutaciju, jorksir mutacija od jorksir terijera.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovo je tekst od 23.04.

 

https://www.bizlife.rs/indijski-soj-stigao-u-evropu-da-li-je-opasniji-i-treba-li-da-brinemo/

 

Istraživač iz beogradskog Instituta za primenu nuklearne energije dr Marija Gnjatović izjavila je nedavno da kod novog soja koronavirusa koji se pojavio u Indiji zabrinjava to što može da utiče na antitela.

Rekla je da je normalno da virus mutira, jer što je više zaraženih, to će njegove promene biti češće.

„Taj novi soj može da utiče i antitela koja su se stvorila od vakcine i na prirodna antitela, odnosno od preležane bolesti“, objasnila je Gnjatović.

Kada je reć o tome da li će građani Srbije morati da prime i treću dozu vakcine protiv korone, Gnjatović je rekla da će nju primiti osobe koje su stvorile manje antitela.

 

Zbog ovoga brinem.. Ali, ako ja primim revakcinu 31.05 i za 2-3 nedelje razviju se antitela, onda sam valjda zaštićena. 

 

A ova boldovana rečenica mi nije jasna. Kako će neko ko se nije testirao na antitela znati da mu je potrebna još jedna doza vakcine?

 

Pitala sam dr pre vakcinacije da li i kada da radim antitela. "Ne morate, a ako baš hoćete onda radite 3 nedelje posle druge doze"...

 

 

 

Sve je jos pretpostavka, d ali ce trebati treca doza, kome, na koliko, kada, da li se to uopste sme..imas zastitu, kakvu takvu(ni pet ni sest, nego Fajzer, "idealnu" vakcinu), mala je verovatnoca d aobolis, jos ako se i dalje stitis koliko toliko..ali, i ako obolis, ogromne su sanse da ces proci jeftino..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, wwww said:

 

 

Zanimljivo, do sada se ni jedna varijanta nije povlacila pred 'britancem', treba pratiti da li ce se ovakva situacija nastaviti I na drugim mestima gde se pojavi 'indijac'.

Sto se vakcina tice, mislim da grafik iz Boltona pokazuje da se I ova varijanta siri medju nevakcinisanim grupama.

 

Inace, vec neko vreme broj zarazenih u UK ne pada, danas je bilo najvise slucajeva u poslednje dve-tri nedelje. 

Link to comment
Share on other sites

Odličan tekst na DW a preneo ga i B92
https://www.b92.net/putovanja/zanimljivosti.php?yyyy=2021&mm=05&dd=21&nav_id=1861059
 

Quote

Ironija pandemijskih mera

Ali tu harmoniju uzdrmala je pandemija korona virusa. Tamo gde su granice bile samo krstići na pločniku, korona je donela stvarne razlike i podele. Jer strategija Belgije je bila da se u potpunosti zaključa, dok je Holandija imala mnogo relaksiraniji pristup. Kafići su tako s jedne strane ulice radili, a sa druge čekali popuštanje mera. Holanđani se slobodno šetali ulicama, a Belgijanci tugaljivo virili kroz prozor.

Vrhunac apsurda dogodio se u prodavnici „Zeman“ kroz koju takođe prolazi državna granica. Oni su tako u jednom trenutku morali crvenom trakom da zatvore deo radnje u Belgiji, dok je onaj u Holandiji ostao otvoren. To je praktično značilo da su Holanđani mogli da kupe novu majicu, ali ne i novi donji veš, jer je on ostao zaključan u belgijskom delu radnje.

„U jednom trenutku su frizerski saloni bili zatvoreni u Belgiji, a otvoreni u Holandiji. Kasnije je bilo obrnuto. Pokušajte da objasnite takve mere ljudima koji moraju da zatvore radnje. Danima smo dobijali pozive i pokušavali da umirimo situaciju“, seća se gradonačelnik Barle Hertoha.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Doc Holiday said:

ovo je primercic tendenciozno napisanog clanka.

barata se cifrom od 37% novoinficiranih medju onima koji su 2x vakcinisani kao da vakcina (i jedna) stiti od infekcije (i infektivnosti) i da ona brojka koja se za svaku vakcinu pominje (efikasnost) se odnosi na zarazavanje. ne pominje se kakva je klinicka slika kod tih 37% vakcinisanih novoinficiranih, mada se stidljivo na kraju teksta pominje da 80% onih koji su zavrsili u bolnici nije uopste vakcnisano (sto mu onda i dodje blizu ovih 79% efikasnosti koja se pominje za Sinofarm) i da niko nije umro (sto se manje-vise za sve vakcine i tvrdi: da stite 100% od smrtnog slucaja i xy% od teskog slucaja).

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa, dosta clanaka o koroni vakcinama su tendeciozni..zato je tesko i znati i dobiti prave informacije...sto se Sinofarma tice, ocigledno je da imunitet stvara sporije, i do preko mesec dana nakon druge doze kod mnogih, starije populacije narocito, ili se cak i ne primi..e sad, koliko kako i sta u kojim slucajevima, to ostaje da se vidi..velika je debata u strucnim krugovima, pa i mejdu nasima(Sekler, Vujicic, Babic), d ali SInofarm stvara ili e stvara celijski imunitet..Sekler priznaje zasada, da, po onome sto ej citao po casopisima, ne zna se, sture su informacije..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...