Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, nemanjaol said:

Takođe, meni bi bila bitna informacija da li vakcina pomaže u sprečavanju težeg oblika bolesti kod novih sojeva, iako možda ne sprečava razvoj infekcije. To nisam još video negde da je objavljeno, ali u principu i ne može da se zna sa sigurnošću još, potrebni su podaci iz stvarnog sveta.

J&J je testirao vakcinu u SA, preneli su da njihova vakcina stiti u 85% slucajeva od teskih oblika bolesti. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa da niko ziv nije bio zarazen, imali bismo 10 % (bar asimptomatskih!) Plus zarazeni, plus vakcinisani ....

 

Uzasno me vise nervira to frljanje brojkama!

 

Osim ako je razlog ove izjave bio nacin da prizove na vakcinaciju?

 

Zapravo je to isto ono sto sam ja pricao pre par meseci ovde. Asimptomatski su sada i definitivno nebitni, jer vidimo da se ljudi rezarazavaju posle godinu dana, sto znaci cak i one koji znaju da su prelezali pre nekih godinu dana taj imunitet vise ne stiti dovoljno.

 

Asimptomatski nemaju nikakav imunitet, ako i postoji neka velika brojka takvih, u sta ja sumnjam od samog pocetka.

 

Matematika je jasna - pola miliona vakcinisanih za sad i pola miliona koji su prelezali daju milion, sto je za Srbiju manje od 20 posto.

 

I da racunas da nam toliko peglaju statistiku, pa da bude i milion onih koji su prelezali, to je i dalje manje od 25%, znaci sto se tice price o kolektivnom imunitetu - potpuno nedovoljno.

 

Kad budemo imali 5.5 miliona, moci cemo da pricamo o tome.

5 minutes ago, Wookie said:

Mene juče astrazenekovali. Ovo je kao neka mini korona. Malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja, temperatura 38 i groznica. Videćemo koliko će ova reakcija da traje. Sad sam popio 2 paracetamola i bolje je, temperatura se spustila i glava više ne boli.

 

Nije trebalo da pijes paracetamol jbg, postoji mogucnost da sprecavas puni imuni odgovor organizma.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Mene juče astrazenekovali. Ovo je kao neka mini korona. Malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja, temperatura 38 i groznica. Videćemo koliko će ova reakcija da traje. Sad sam popio 2 paracetamola i bolje je, temperatura se spustila i glava više ne boli.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Matematika je jasna - pola miliona vakcinisanih za sad i pola miliona koji su prelezali daju milion, sto je za Srbiju manje od 20 posto.

ogroman broj ljudi koje poznajem su i lezali koronu i vakcinisali su se,
a vidim da toga ima i ovde medju forumasima,
tako da nije moguce bas ni sabarati te brojeve (oboleli i vakcinisani).

ocigledno je poduzi put pred nama kad je rec o vakcinaciji, i da, tih 85% jeste neki prag kolektivnog imuniteta.

Edited by djura.net
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Wookie said:

Mene juče astrazenekovali. Ovo je kao neka mini korona. Malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja, temperatura 38 i groznica. Videćemo koliko će ova reakcija da traje. Sad sam popio 2 paracetamola i bolje je, temperatura se spustila i glava više ne boli.

A koje si god? 😁 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

ogroman broj ljudi koje poznajem su i lezali koronu i vakcinisali su se,
a vidim da toga ima i ovde medju forumasima,
tako da nije moguce bas ni sabarati te brojeve (oboleli i vakcinisani).

ocigledno je poduzi put pred nama kad je rec o vakcinaciji, i da, tih 85% jeste neki prag kolektivnog imuniteta.

 

Koji nikad necemo psotici, jer kako i Izrael rece, uvek ima nekih 30-ak % koji ne mogu, ne zele, ne smeju da se vakcinisu.

 

Stoga, ziveti se mora, sa ili bez kolektivnog imuniteta

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Nije trebalo da pijes paracetamol jbg, postoji mogucnost da sprecavas puni imuni odgovor organizma.

Ma čak i lekari na sajmu savetuju da se popije paracetamol, ako krene temperatura i groznica, a kod AZ vakcine to nije retka reakcija. Čitao sam i zvanične preporuke američkog CDC i engleskog NHS i nema dokaza da paracetamol utiče na stvaranje imunskog odgovora. Jedino što kažu da možda nije pametno piti preventivno pre vakcinacije, ali ako krene jača reakcija ne treba trpeti temperaturu i bolove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes da linkujes to za Izrael? Posto sumnjam u taj podatak. Za vecinu bolesti koje su mnogo opasnije od ove taj prag se krece od 5-10%. Za koronu moze da bude samo nizi.

 

Mozda je u pitanju mogucnost razvijanja antitela sa vakcinama koje trenutno imamo, sto je nesto sasvim drugo.

Link to comment
Share on other sites

Evo, ovako piše na sajtu američkog CDC u vezi obaranja temperature nakon vakcinacije.

 

Quote

If you have pain or discomfort, talk to your doctor about taking over-the-counter medicine, such as ibuprofen, aspirin, antihistamines, or acetaminophen, for any pain and discomfort you may experience after getting vaccinated. You can take these medications to relieve post-vaccination side effects if you have no other medical reasons that prevent you from taking these medications normally. It is not recommended you take these medicines before vaccination for the purpose of trying to prevent side effects, because it is not known how these medications may impact how well the vaccine works.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/expect/after.html

 

6 minutes ago, JohnnyDragon said:

A koje si god? 😁

 

Mislim da ja sa svoje 42 godine i dalje spadam u relativno mlade.😁

 

A uglavnom mlađim ljudima i daju AZ.

Edited by Wookie
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

Mozes da linkujes to za Izrael? Posto sumnjam u taj podatak. Za vecinu bolesti koje su mnogo opasnije od ove taj prag se krece od 5-10%. Za koronu moze da bude samo nizi.

 

Mozda je u pitanju mogucnost razvijanja antitela sa vakcinama koje trenutno imamo, sto je nesto sasvim drugo.

 

https://en.globes.co.il/en/article-israel-will-not-achieve-herd-immunity-against-covid-19-1001359362

 

In the early stages of Covid-19 when everybody, including scientists, was under-estimating the virus, the general consensus was that herd immunity would be between 60-70%. But now scientists are raising the bar towards 90%. US infectious disease expert Dr. Fauci told the New York Times last month "We really don't know what the real number is. I think the real range is somewhere between 70 to 90%."

Israel is unlikely to reach even 70%. For a start, 28% of Israelis are under 16 and current instructions are that the under 16s should not be vaccinated. In other words, Israel would be required to vaccinate the entire population over 16 to reach the low threshold of herd immunity.

 

I prevod za druga Kocu:

 

U ranim fazama Covid-19, kada su svi, uključujući naučnike, potcenjivali virus, opšti konsenzus je bio da bi imunitet stada bio između 60-70%. Ali sada naučnici podižu procenat ka  90%. Američki stručnjak za zarazne bolesti dr Fauci rekao je za New York Times prošlog meseca "Zaista ne znamo koliki je stvarni broj. Mislim da je stvarni raspon negde između 70 i 90%."

Izrael verovatno neće dostići ni 70%. Za početak, 28% Izraelaca je mlađe od 16 godina, a trenutna uputstva su da se mlađi od 16 godina ne smeju vakcinisati. Drugim rečima, od Izraela bi se zahtevalo da vakciniše celokupno stanovništvo starije od 16 godina da bi dostiglo najniži prag imuniteta stada.

 

@McLeod slobodno prokometarisi sta raditi ako bude tako

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

Ovde, oko mene, počeli da se prijavljuju oni što su čekali da vide da l' ćemo mi prvovakcinisani dumremo i oni što hoće da putuju pa zato.

Razmišljam, verovatno ima dosta ljudi koji neće praviti problem oko vakcinacije ako ona bude (uslovno) obavezna, u fazonu nisam se ja predao, junački sam se odupirao, na kraju me naterali.

Ta sam - sacekala da vidim da li ce te da mrete ili da li ce vam izraste treca ruka, i da li ce mozda 80% da primi pa ja ne moram....a i putovala bi. 

 

Samo jos sad da dodjem na red :classic_smile:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ta sam - sacekala da vidim da li ce te da mrete ili da li ce vam izraste treca ruka, i da li ce mozda 80% da primi pa ja ne moram....a i putovala bi. 

 

Samo jos sad da dodjem na red :classic_smile:

 

Ja cu ili sad u martu u Srbiji Pfizera ili u maju na Floridi J&J....whatever comes first!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

 

Koji nikad necemo psotici, jer kako i Izrael rece, uvek ima nekih 30-ak % koji ne mogu, ne zele, ne smeju da se vakcinisu.

meh, metiljavi Izraelci, cekaj dok se Kinezi iznerviraju i vakcinisu 101% 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:
Spoiler


20210304_212604.jpg

 

 

Daj pojasni mi. How not to walk in their shoes. Dok ne dobijes vaccine ti jesi u njihovim papucama. 🙂 

Pojasni mi ocigledno ne mogu da shvatim sta pokusavas da kazes.

Da se razumemo, ne smeta mi da neko ne primi vaccinu, ali mi ovo nije jasno.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://en.globes.co.il/en/article-israel-will-not-achieve-herd-immunity-against-covid-19-1001359362

 

In the early stages of Covid-19 when everybody, including scientists, was under-estimating the virus, the general consensus was that herd immunity would be between 60-70%. But now scientists are raising the bar towards 90%. US infectious disease expert Dr. Fauci told the New York Times last month "We really don't know what the real number is. I think the real range is somewhere between 70 to 90%."

Israel is unlikely to reach even 70%. For a start, 28% of Israelis are under 16 and current instructions are that the under 16s should not be vaccinated. In other words, Israel would be required to vaccinate the entire population over 16 to reach the low threshold of herd immunity.

 

I prevod za druga Kocu:

 

U ranim fazama Covid-19, kada su svi, uključujući naučnike, potcenjivali virus, opšti konsenzus je bio da bi imunitet stada bio između 60-70%. Ali sada naučnici podižu procenat ka  90%. Američki stručnjak za zarazne bolesti dr Fauci rekao je za New York Times prošlog meseca "Zaista ne znamo koliki je stvarni broj. Mislim da je stvarni raspon negde između 70 i 90%."

Izrael verovatno neće dostići ni 70%. Za početak, 28% Izraelaca je mlađe od 16 godina, a trenutna uputstva su da se mlađi od 16 godina ne smeju vakcinisati. Drugim rečima, od Izraela bi se zahtevalo da vakciniše celokupno stanovništvo starije od 16 godina da bi dostiglo najniži prag imuniteta stada.

 

@McLeod slobodno prokometarisi sta raditi ako bude tako

 

Pa ovde nema nicega sto je nepoznato. I zapravo ide u prilog mojoj tvrdnji.

 

Dakle, herd immunity je verovatno visi nego sto se pretpostavljalo, izmedju 70% i 90%, blize 90%, ono sto sam pomenuo ovde mnogo pre Faucija. Sto me ne cini genijem, vec samo pratim kako se epidemija razvija i i imam osnovno razumevanje trigonometrije, koje bi stvarno svakome ko je prosao pored funkcija trebalo da bude dovoljno za razumevanje situacije.

 

Takodje si samu sebe u odredjenoj meri demantovala, odnosno, trenutne instrukcije su takve da se deca ne vakcinisu protiv ovoga. Sto ce vrlo brzo, zivi bili svi mi pa videli, biti promenjeno.

 

Nista specijalno, naravno da cemo postici kolektivni imunitet vakcinama, sigurno necemo "prirodnim putem" kad virus ovako mutira.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ovde nema nicega sto je nepoznato. I zapravo ide u prilog mojoj tvrdnji.

 

Dakle, herd immunity je verovatno visi nego sto se pretpostavljalo, izmedju 70% i 90%, blize 90%, ono sto sam pomenuo ovde mnogo pre Faucija. Sto me ne cini genijem, vec samo pratim kako se epidemija razvija i i imam osnovno razumevanje trigonometrije, koje bi stvarno svakome ko je prosao pored funkcija trebalo da bude dovoljno za razumevanje situacije.

 

Takodje si samu sebe u odredjenoj meri demantovala, odnosno, trenutne instrukcije su takve da se deca ne vakcinisu protiv ovoga. Sto ce vrlo brzo, zivi bili svi mi pa videli, biti promenjeno.

 

Nista specijalno, naravno da cemo postici kolektivni imunitet vakcinama, sigurno necemo "prirodnim putem" kad virus ovako mutira.

 

Je l' ti diskutujes sam sa sobom?

Pricalo se o tome da je za kolektivni kmunitet potrebno  85 % vakcinisanih - ja ti dam clanak koji kaze da to nece moci biti postignuto, bar ne vakcinisanjem, jer (ne samo u Izraelu vec i u ostalim drzavama) odredjeni % (verovatno slican svugde) je nekih 30 % koji nece moci (godine, bolesti, trudnice, antivaxeri) da se postigne....pa pitah sta u tom slucaju?

 

Koji deo sam samu sebe demantovala?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, djura.net said:

ogroman broj ljudi koje poznajem su i lezali koronu i vakcinisali su se,
a vidim da toga ima i ovde medju forumasima,
tako da nije moguce bas ni sabarati te brojeve (oboleli i vakcinisani).

ocigledno je poduzi put pred nama kad je rec o vakcinaciji, i da, tih 85% jeste neki prag kolektivnog imuniteta.

 

40 minutes ago, McLeod said:

Da, to tek pod pretpostavkom da se ti skupovi ne seku uopste, a znamo da se seku.

 

Ako si u obzir uzeo samo potvrdjeno pozitivne, onda se ovo preklapanje ispegla sa tim da ima masa ljudi koji su bili bolesni a nisu isli da se testiraju. 

Na primer moja snajka se razbolela 3 dana posle brata koji je prosao ceo proces testiranja i pregleda, a ona kad je krenulo nije htela da ide ceka 6 sati nego je uzela istu terapiju i sedela kuci. 

 

 

Uglavnom, dobre su vakcine, ali bez nekog magicnog antiviralnog leka ovo nece skorije proci.

Ili celoj populaciji da prepisu ivermektin jednom nedeljno na mesec dana. (Pa ce stoka da nam pocrka od suge. 😄

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

naravno da cemo postici kolektivni imunitet vakcinama

 

brate, jedno je kad se zezamo ko je next big thing u tenisu, kolko ce big3 GS-ova da uzme, ko osvaja PL i ostale sportske trivijalije ali mojne ovde ovakve predikcije da bacas, sad mi mars deluje dovoljno nastanjivo da uzmem kartu u jednom smeru za prvu maskovu raketu 

 

izvini, morao sam :classic_biggrin:

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...