Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, vanjabarsa said:

sve drzave u svetu imaju timove koji se bave proracunom i mogucim posledicama u ovakvim pandemijskim uslovima.osim epidemiologa , statisticara , imunologa, mikrobiologa ima psihijatara i ne znam sve ko od kolega koji daju na uvid svoje zakljucke u pisanom obliku ministarstvima u  vojsci, policiji , zdravstvu .... i naravno da su sve drzave iskoristile najgoru varijantu da malo " razbude" narod na vecu odgovornost .i sami smo kao obicni gradjani bili svesni toga tako da ovo sto pricate o nemackoj nije nista posebno i cudno . 

Nemaju baš sve, mi imamo Vođu, nije tim 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stigao poziv za vakcinaciju za oca koga sam jedva ubedio da ga prijavim. Sutra predveče. Danas je čuo da su rođaku odbili kada su čuli da je imala penicilinski šok. Imao je i on jednom tako da za sada stoji da neće da ide. Jel zna neko da li je to problem, pošto ovde ne prima antibiotik? Ako ne treba da ide ili ne bude hteo jel treba da odem sutra ujutro tamo da javim da neće doći ili oni već imaju uračunat određen procenat koji se neće pojaviti pa nema potrebe?

Link to comment
Share on other sites

Evo sedim sama i razmisljam kako zivot ume da bude nepravedan....

 

Slucaj #1

Osoba, zvacemo ga Slavisa, od pocetka pandemije putuje tamo-amo, od Francuske, preko Svajcarske,  Norveske, Madjarske do sela (zvacemo ga Tavankut), nosi neke polovne maske, druzi se sa zarazenom rodbinom, ide do Orlushininog salasa, Subotice

Rezultat: negativan PCR, nema antitela, ode u Francusku da zaradi eure

 

Slucaj #2

Osoba, zvacemo ga Akiro, od pocetka pandemije nosi HTZ opremu, gas masku, dezinfikuje svet, sedi u grckom selu, izlazi samo sa zenom 200 m od kuce; ode jednom sam, autom u Srbiju na par dana, i jednom protegne noge malo dalje od svog grckog sela

Rezultat: dobije koronu, oderu ga 300 eura jer je otisao 500 m od kuce

 

 

  • Like 5
  • Love 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Evo sedim sama i razmisljam kako zivot ume da bude nepravedan....

 

Slucaj #1

Osoba, zvacemo ga Slavisa, od pocetka pandemije putuje tamo-amo, od Francuske, preko Svajcarske,  Norveske, Madjarske do sela (zvacemo ga Tavankut), nosi neke polovne maske, druzi se sa zarazenom rodbinom, ide do Orlushininog salasa, Subotice

Rezultat: negativan PCR, nema antitela, ode u Francusku da zaradi eure

 

Slucaj #2

Osoba, zvacemo ga Akiro, od pocetka pandemije nosi HTZ opremu, gas masku, dezinfikuje svet, sedi u grckom selu, izlazi samo sa zenom 200 m od kuce; ode jednom sam, autom u Srbiju na par dana, i jednom protegne noge malo dalje od svog grckog sela

Rezultat: dobije koronu, oderu ga 300 eura jer je otisao 500 m od kuce

 

 

 

Rodi me majko srećnog pa me na đubre baci.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Evo sedim sama i razmisljam kako zivot ume da bude nepravedan....

 

Slucaj #1

Osoba, zvacemo ga Slavisa, od pocetka pandemije putuje tamo-amo, od Francuske, preko Svajcarske,  Norveske, Madjarske do sela (zvacemo ga Tavankut), nosi neke polovne maske, druzi se sa zarazenom rodbinom, ide do Orlushininog salasa, Subotice

Rezultat: negativan PCR, nema antitela, ode u Francusku da zaradi eure

 

Slucaj #2

Osoba, zvacemo ga Akiro, od pocetka pandemije nosi HTZ opremu, gas masku, dezinfikuje svet, sedi u grckom selu, izlazi samo sa zenom 200 m od kuce; ode jednom sam, autom u Srbiju na par dana, i jednom protegne noge malo dalje od svog grckog sela

Rezultat: dobije koronu, oderu ga 300 eura jer je otisao 500 m od kuce

 

 

 

A sta ako je Akiro u stvari Slavisa, a Slavisa Akiro? 🤔 Kakav bi to plot twist bio!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

Evo sedim sama i razmisljam kako zivot ume da bude nepravedan....

 

Slucaj #1

Osoba, zvacemo ga Slavisa, od pocetka pandemije putuje tamo-amo, od Francuske, preko Svajcarske,  Norveske, Madjarske do sela (zvacemo ga Tavankut), nosi neke polovne maske, druzi se sa zarazenom rodbinom, ide do Orlushininog salasa, Subotice

Rezultat: negativan PCR, nema antitela, ode u Francusku da zaradi eure

 

Slucaj #2

Osoba, zvacemo ga Akiro, od pocetka pandemije nosi HTZ opremu, gas masku, dezinfikuje svet, sedi u grckom selu, izlazi samo sa zenom 200 m od kuce; ode jednom sam, autom u Srbiju na par dana, i jednom protegne noge malo dalje od svog grckog sela

Rezultat: dobije koronu, oderu ga 300 eura jer je otisao 500 m od kuce

Pravdu nam život nije obećao, i dobro vladanje ne nosi sigurnu nagradu, pa to smo kao deca naučili, čak i u nekim pravednijim okolnostima. ali...

Svet je ipak u vinklu i veličanstvena Knjiga  Marfijevih Zakona održava ravnotežu entropije u kojoj slučajnost postaje voljna radnja.

Poslužiću se citatom iz dobrog filma:
That's All I Have To Say About That.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stiletto said:

 

Rodi me majko srećnog pa me na đubre baci.

 

Apsolutno!

 

"Sister André has lived through the 1918 flu pandemic, two World Wars and “many sad events,” she once said. As Europe’s oldest known person, she turns 117 on Thursday, and has now accomplished another feat: defeating the coronavirus, with barely any complication."

 

"Sestra Andre je preživela pandemiju gripa 1918. godine, dva svetska rata i „mnoge tužne događaje“, rekla je jednom. Kao najstarija poznata ličnost u Evropi, ona u četvrtak puni 117 godina, a sada je postigla još jedan podvig: pobedila je koronavirus, skoro bez komplikacija"

 

Almost 117 Years Old, a French Nun Knocks Down Covid-19

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Grčka polako uspeva sama sebe da prevaziđe. Pre podataka o virusu idemo sa zanimljivijim povezanim vestima.

 

Predlog novog zakona o visokom obrazovanju je najnoviji hit grčke vlade. Predviđa, između ostalog, prisustvo policije na univerzitetima, skraćenje raspoloživog vremena za studije (misli se na to koliko dugo možeš da studiraš), kazne za studente (nisam provalio kakve kazne i za šta), otežavanje pristupa studijama apsolventima večernjih škola (oni koji paralelno sa poslom stižu do studija), smanjenje kvote za hendikepirane studente, ...

 

Protiv novog zakona o visokom obrazovanju, ali pre svega protiv prisustva policije na univerzitetima, su se digle demonstracije studenata i profesora u Atini, Solunu i drugim velikim gradovima i, po običaju, policija je demonstrante počastila ekstenzivnim količinama suzavca i poštenim pendrekanjem. U Atini su demonstracije počele mirno, ali kada su se demostranti približili skupštini počeo je pi*vajz. Nije precizirano, ko je prvi započeo, policija ili demonstranti, ali policija nije štedela na hemiji (suzavcu) i dobrano su isprebijali studente, uključujući one u lisicama i koji su na zemlji ležali. I jednog novinara su panduri isprebijali što je kamera njegovog kolege zabeležila. 52 demonstranta su uhapšena. U Solunu su demonstranti bili ti, koji su prvi na policiju udarili, epilog sličan. Za Solun su dalje demonstracije najavljene.

 

Jeste da sam liberal, ali Mitsotakis mi polako ide na ganglije. Koga više detalja zanima, evo izvora (doduše opozicioni KeepTalkingGreece): https://www.keeptalkinggreece.com/2021/02/10/greece-students-protests-police-tear-gas-beating/

 

Meanwhile, ljuti lockdown, valjda najljući u demokratskom svetu (mada, polako više nisam siguran, do koje mere Grčka više spada u demokratski svet), postaje u pojedinim regijama (Atika, Solun) još ljući, a nezvanično se priča o još dalja dva meseca. Grci stvarno nameravaju da obore sve rekorde. A obaveza nošenja maski i a ulicama će uskoro da proslavi svoju godišnjicu.

 

Ugostitelji su počeli masovno da u kovertama predaju ključeve svojih lokala da se dostave Mitsotakisu (aluzija na izjavu jednog ministra da, ako nisu sposobni da prežive lockdown, neka predaju ključeve lokala vladi). Računa se da će oko 60% ugostitelja trajno završiti karijeru: "Speaking to CNNGreece, the president of GSEVEE George Kavvathas said that meanhwile the number of businesses to permanently close has risen to 6 out of 10. A situation going from bad to worse." Od prošlog marta, ugostitelji su samo radili 3-4 meseci tokom leta, svo ostalo vreme su zatvoreni.

 

Nije bolja situacija ni u maloprodaji, koja je tek 18. januara otvorena, da bi 10 dana kasnije ušla u treći lockdown i može samo online da posluje.

 

Iskreno mislim da je jeftinije bilo da na oruk kao Kinezi ili naš diktator podignu poneku dodatnu bolnicu i generalno pojačaju zdravstvo nego da zbog zdravstva u rasulu održavaju beskonačni lockdown. Pošto im se izjalovila namera da u roku od mesec dana izvakcinišu ceo narod, nemaju drugu ideju nego da produžavaju i pooštravaju lockdown. Pri čemu su njihovi epidemiolozi još i nezadovoljni i traže još više pooštravanja.

 

Zdravstveni bilten: U zadnja 24 sata urađeno ukupno 51.407 testova sa procentom pozitivnih od 2,91% iliti 1.496 novozaraženih. 17 preminulih, 284 intubiranih. Od 1.496 novozaraženih je čak 796 na Atiki (Atina i okruženje sa preko 5 miliona stanovnika), 101 u Solunu (Solun je negde veličine Beograda) i svega 15 kod nas na Halkidikiju u seoskom okruženju (110.000 stanovnika), a svejedno i nas maltretiraju kao crvenu zonu.

 

Ispod žita se ovde priča o trećem talasu. A taman smo stigli do 400 i nešto novozaraženih (procenat od negde 1,5%), kada su prvo škole a onda i maloprodaja otvorene. Maloprodaja je ubrzo nakon otvaranja ponovo i zatvorena, dok novi skok od tada ne može da se obuzda. Biće ipak da su slinavci u školama uzrok a ne maloprodaja. Zaražavanje na poslu nije ometalo konstantan pad novozaraženih.

 

Šta reći, na blago reći anarhičnu situaciju u Srbiji se kuka uveliko a ljudi nisu svesni, koliko sloboda uživaju (mora da je baš velika strahota da se nosi maska u zatvorenom prostoru i da ne može da se posle 20h banči i pijanči, a koliko sam čuo, ipak se i može, samo nezvanično), dok sa druge strane Grci ozbiljno konkurišu argentinskoj hunti. Nema tu ni zdrave pameti ni zdrave sredine. Balkan business as usual. A supruga i ja možemo da biramo između dva ekstrema.

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Moja mama ima pitanje za forumaše iz Beograda: Da li uopšte stižu pozivi iz E uprave za vakcinaciju u Domovima zdravlja? 

 

A ja bih da dodam- da li da ponovo menjam nešto u E upravi ( da stavim sve vakcine ) ili da ništa više ne diram jer sam radila izmenu 29.01.?

 

Btw, i mama postaje nestrpljiva kada je vakcina u pitanju, ali nerado bi se odlučila na kinesku vakcinu ( Phizer je prva opcija ).  

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Moja mama ima pitanje za forumaše iz Beograda: Da li uopšte stižu pozivi iz E uprave za vakcinaciju u Domovima zdravlja? 

 

A ja bih da dodam- da li da ponovo menjam nešto u E upravi ( da stavim sve vakcine ) ili da ništa više ne diram jer sam radila izmenu 29.01.?

 

Btw, i mama postaje nestrpljiva kada je vakcina u pitanju, ali nerado bi se odlučila na kinesku vakcinu ( Phizer je prva opcija ).  

Moji nisu u gradu ali su na teritoriji, poziv za oca je bio stigao iz Doma zdravlja, on je vec dobio drugu dozu, on je 70+.

Mama koja je ispod 65, jos nije dobila poziv, oboje stavili Pfizer i Modernu...

 

Mislim da je problem dostupnost vakcina.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Akiro said:

Grčka polako uspeva sama sebe da prevaziđe. Pre podataka o virusu idemo sa zanimljivijim povezanim vestima.

 

Predlog novog zakona o visokom obrazovanju je najnoviji hit grčke vlade. Predviđa, između ostalog, prisustvo policije na univerzitetima, skraćenje raspoloživog vremena za studije (misli se na to koliko dugo možeš da studiraš), kazne za studente (nisam provalio kakve kazne i za šta), otežavanje pristupa studijama apsolventima večernjih škola (oni koji paralelno sa poslom stižu do studija), smanjenje kvote za hendikepirane studente, ...

 

Protiv novog zakona o visokom obrazovanju, ali pre svega protiv prisustva policije na univerzitetima, su se digle demonstracije studenata i profesora u Atini, Solunu i drugim velikim gradovima i, po običaju, policija je demonstrante počastila ekstenzivnim količinama suzavca i poštenim pendrekanjem. U Atini su demonstracije počele mirno, ali kada su se demostranti približili skupštini počeo je pi*vajz. Nije precizirano, ko je prvi započeo, policija ili demonstranti, ali policija nije štedela na hemiji (suzavcu) i dobrano su isprebijali studente, uključujući one u lisicama i koji su na zemlji ležali. I jednog novinara su panduri isprebijali što je kamera njegovog kolege zabeležila. 52 demonstranta su uhapšena. U Solunu su demonstranti bili ti, koji su prvi na policiju udarili, epilog sličan. Za Solun su dalje demonstracije najavljene.

 

Jeste da sam liberal, ali Mitsotakis mi polako ide na ganglije. Koga više detalja zanima, evo izvora (doduše opozicioni KeepTalkingGreece): https://www.keeptalkinggreece.com/2021/02/10/greece-students-protests-police-tear-gas-beating/

 

Meanwhile, ljuti lockdown, valjda najljući u demokratskom svetu (mada, polako više nisam siguran, do koje mere Grčka više spada u demokratski svet), postaje u pojedinim regijama (Atika, Solun) još ljući, a nezvanično se priča o još dalja dva meseca. Grci stvarno nameravaju da obore sve rekorde. A obaveza nošenja maski i a ulicama će uskoro da proslavi svoju godišnjicu.

 

Ugostitelji su počeli masovno da u kovertama predaju ključeve svojih lokala da se dostave Mitsotakisu (aluzija na izjavu jednog ministra da, ako nisu sposobni da prežive lockdown, neka predaju ključeve lokala vladi). Računa se da će oko 60% ugostitelja trajno završiti karijeru: "Speaking to CNNGreece, the president of GSEVEE George Kavvathas said that meanhwile the number of businesses to permanently close has risen to 6 out of 10. A situation going from bad to worse." Od prošlog marta, ugostitelji su samo radili 3-4 meseci tokom leta, svo ostalo vreme su zatvoreni.

 

Nije bolja situacija ni u maloprodaji, koja je tek 18. januara otvorena, da bi 10 dana kasnije ušla u treći lockdown i može samo online da posluje.

 

Iskreno mislim da je jeftinije bilo da na oruk kao Kinezi ili naš diktator podignu poneku dodatnu bolnicu i generalno pojačaju zdravstvo nego da zbog zdravstva u rasulu održavaju beskonačni lockdown. Pošto im se izjalovila namera da u roku od mesec dana izvakcinišu ceo narod, nemaju drugu ideju nego da produžavaju i pooštravaju lockdown. Pri čemu su njihovi epidemiolozi još i nezadovoljni i traže još više pooštravanja.

 

Zdravstveni bilten: U zadnja 24 sata urađeno ukupno 51.407 testova sa procentom pozitivnih od 2,91% iliti 1.496 novozaraženih. 17 preminulih, 284 intubiranih. Od 1.496 novozaraženih je čak 796 na Atiki (Atina i okruženje sa preko 5 miliona stanovnika), 101 u Solunu (Solun je negde veličine Beograda) i svega 15 kod nas na Halkidikiju u seoskom okruženju (110.000 stanovnika), a svejedno i nas maltretiraju kao crvenu zonu.

 

Ispod žita se ovde priča o trećem talasu. A taman smo stigli do 400 i nešto novozaraženih (procenat od negde 1,5%), kada su prvo škole a onda i maloprodaja otvorene. Maloprodaja je ubrzo nakon otvaranja ponovo i zatvorena, dok novi skok od tada ne može da se obuzda. Biće ipak da su slinavci u školama uzrok a ne maloprodaja. Zaražavanje na poslu nije ometalo konstantan pad novozaraženih.

 

Šta reći, na blago reći anarhičnu situaciju u Srbiji se kuka uveliko a ljudi nisu svesni, koliko sloboda uživaju (mora da je baš velika strahota da se nosi maska u zatvorenom prostoru i da ne može da se posle 20h banči i pijanči, a koliko sam čuo, ipak se i može, samo nezvanično), dok sa druge strane Grci ozbiljno konkurišu argentinskoj hunti. Nema tu ni zdrave pameti ni zdrave sredine. Balkan business as usual. A supruga i ja možemo da biramo između dva ekstrema.

 

 

E,ovo vec ni ja ne bih odobrio,svakako ne na toliko dugo,neki balans mora postojati...naravno,nikako nisam ni za ovo glupiranje kod nas...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Moja mama ima pitanje za forumaše iz Beograda: Da li uopšte stižu pozivi iz E uprave za vakcinaciju u Domovima zdravlja? 

 

A ja bih da dodam- da li da ponovo menjam nešto u E upravi ( da stavim sve vakcine ) ili da ništa više ne diram jer sam radila izmenu 29.01.?

 

Btw, i mama postaje nestrpljiva kada je vakcina u pitanju, ali nerado bi se odlučila na kinesku vakcinu ( Phizer je prva opcija ).  

Ako je prijavljena preko euprave, stigne poziv na mejl i sms i još i zovu da potvrdi da dolazi. Ako je prijavljena telefonom, onda samo sms i zovu. Tako je bar na Paliluli.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Evo sedim sama i razmisljam kako zivot ume da bude nepravedan....

 

Slucaj #1

Osoba, zvacemo ga Slavisa, od pocetka pandemije putuje tamo-amo, od Francuske, preko Svajcarske,  Norveske, Madjarske do sela (zvacemo ga Tavankut), nosi neke polovne maske, druzi se sa zarazenom rodbinom, ide do Orlushininog salasa, Subotice

Rezultat: negativan PCR, nema antitela, ode u Francusku da zaradi eure

 

Slucaj #2

Osoba, zvacemo ga Akiro, od pocetka pandemije nosi HTZ opremu, gas masku, dezinfikuje svet, sedi u grckom selu, izlazi samo sa zenom 200 m od kuce; ode jednom sam, autom u Srbiju na par dana, i jednom protegne noge malo dalje od svog grckog sela

Rezultat: dobije koronu, oderu ga 300 eura jer je otisao 500 m od kuce

 

 

Hehe, nije baš 200 metara, nego do 30 kilometara. Mi smo okvir opštine bukvalo shvatili a pošto je cela Kassandra jedna opština (a sela mu dođu nešto kao mesne zajednice) bili smo slobodni da kružimo gde ima više sunca i manje vetra (uglavnom zapadna strana). Uhvatili su nas na 5 kilometara od kuće. BTW, poslao sam advokatu snimak kazne, kaže da mi nisu napisali razdaljinu nego da nisam poslao sms za izlazak (a ja ga jesam poslao i još im pokazao). Kaže, iako je kazna prevara, mizerne su šanse da je oborimo. No, što bi Nemci rekli "Gebranntes Kind scheut das Feuer" (opečeno dete se boji vatre), pa se ne usuđujemo dalje od našeg Afitosa. Ovi nisu precizirali koliko daleko smeš od kuće, samo da nije predaleko i  da je u okviru iste opštine, pa tako Mitsotakisa uhvate sa društvom na motorima 20 kilometara od kuće a on se vadi da je ista opština, a nas kazne na 5 km od kuće.

 

Hebi ga, ne važe za sve ista pravila. BTW, Mitsotakis na nekom ostrvu napravio žurku za 40 ljudi i nikom ništa, a u isti dan i na istom ostrvu kaznili neku baku, kojoj je cela familija uključujući i unuka pomrla, i koja izlazi u selo više da bi imala minimum kontakta sa živim bićima nego da prodaje neke drangulije. Tužna priča od koje mi je već dva dana loše. Na starce i na decu sam veoma osetljiv. Moram da prestanem da čitam levičarske medije. Grčka će od mene, zakletog liberala i pristalice (normalnih) profilaktičkih mera, još napraviti levičara i Uroša. Evo, već se spremamo polako na neplanirani povratak u Smrdiju.

Edited by Akiro
  • Like 4
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

Hehe, nije baš 200 metara, nego do 30 kilometara. Mi smo okvir opštine bukvalo shvatili a pošto je cela Kassandra jedna opština (a sela mu dođu nešto kao mesne zajednice) bili smo slobodni da kružimo gde ima više sunca i manje vetra (uglavnom zapadna strana). Uhvatili su nas na 5 kilometara od kuće. BTW, poslao sam advokatu snimak kazne, kaže da mi nisu napisali razdaljinu nego da nisam poslao sms za izlazak (a ja ga jesam poslao i još im pokazao). Kaže, iako je kazna prevara, mizerne su šanse da je oborimo. No, što bi Nemci rekli "Gebrantes Kind scheut das Feuer" (opečeno dete se boji vatre), pa se ne usuđujemo dalje od našeg Afitosa. Ovi nisu precizirali koliko daleko smeš od kuće, samo da nije predaleko i  da je u okviru iste opštine, pa tako Mitsotakisa uhvate sa društvom na motorima 20 kilometara od kuće a on se vadi da je ista opština, a nas kazne na 5 km od kuće.

 

Hebi ga, ne važe za sve ista pravila. BTW, Mitsotakis na nekom ostrvu napravio žurku za 40 ljudi i nikom ništa, a u isti dan i na istom ostrvu kaznili neku baku, kojoj je cela familija uključujući i unuka pomrla, i koja izlazi u selo više da bi imala minimum kontakta sa živim bićima nego da prodaje neke drangulije. Tužna priča od koje mi je već dva dana loše. Na starce i na decu sam veoma osetljiv. Moram da prestanem da ćitam levičarske medije. Grčka će od mene, zakletog liberala i pristalice (normalnih) profilaktičkih mera, još napraviti levičara i Uroša. Evo, već se spremamo polako na neplanirani povratak u Smrdiju.

 

Akiro, brate po covidu, nadam se da se ne ljutis se sto se malo zezam, ali meni je najiskrenije zao sto si se ti, od svih nas, zarazio - iako nije bilo nekih komplikacija, jednostavno nije fer, obzirom koliko si bio disciplinovan i pazljiv!

 

A za mene mi je krivo, ne zato sto sam se zarazila (Boze moj, 100 miliona ljudi se zarazilo), vec sto se to desilo onda kad sam bila ubedjena da sam najsigurnija i najzasticenija. Od marta do novembra me je bilo svuda po svetu, u novembru se uvukla u kucu i zarazila!

 

Citam sta pises za Grcku, pa mi je jasno sto ti Srbija izgleda kao bastion slobode (u corona vremenu)!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Moja mama ima pitanje za forumaše iz Beograda: Da li uopšte stižu pozivi iz E uprave za vakcinaciju u Domovima zdravlja? 
 
A ja bih da dodam- da li da ponovo menjam nešto u E upravi ( da stavim sve vakcine ) ili da ništa više ne diram jer sam radila izmenu 29.01.?
 
Btw, i mama postaje nestrpljiva kada je vakcina u pitanju, ali nerado bi se odlučila na kinesku vakcinu ( Phizer je prva opcija ).  
Suprugu sam prijavio pre dve nedelje. Opcija je bila sve sem sputnik. Nisu je još uvek zvali. Juče kaže da joj promenim prijavu i dodam i sputnik. Uradio tako. Danas razmišljam kako oni prave listu i sad se kajem jer ne znam.da li je sad njen jmbg otišao nizbrdo na listi. Još gledam na vestima kako pakuju još pola miliona kineske u air Srbiju... Tašta (65+ a živi blizu PK) je pre dve nedelje isto prijavljena i dobila sutradan sms i email da dođe. Opcija je bila sve vakcine a primila je kinesku.
U petak idem po drugu dozu na sajam pa cu da povedem I ženu, možda nekako je ubacim tamo...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Hehe, nije baš 200 metara, nego do 30 kilometara. Mi smo okvir opštine bukvalo shvatili a pošto je cela Kassandra jedna opština (a sela mu dođu nešto kao mesne zajednice) bili smo slobodni da kružimo gde ima više sunca i manje vetra (uglavnom zapadna strana). Uhvatili su nas na 5 kilometara od kuće. BTW, poslao sam advokatu snimak kazne, kaže da mi nisu napisali razdaljinu nego da nisam poslao sms za izlazak (a ja ga jesam poslao i još im pokazao). Kaže, iako je kazna prevara, mizerne su šanse da je oborimo. No, što bi Nemci rekli "Gebranntes Kind scheut das Feuer" (opečeno dete se boji vatre), pa se ne usuđujemo dalje od našeg Afitosa. Ovi nisu precizirali koliko daleko smeš od kuće, samo da nije predaleko i  da je u okviru iste opštine, pa tako Mitsotakisa uhvate sa društvom na motorima 20 kilometara od kuće a on se vadi da je ista opština, a nas kazne na 5 km od kuće.

 

Hebi ga, ne važe za sve ista pravila. BTW, Mitsotakis na nekom ostrvu napravio žurku za 40 ljudi i nikom ništa, a u isti dan i na istom ostrvu kaznili neku baku, kojoj je cela familija uključujući i unuka pomrla, i koja izlazi u selo više da bi imala minimum kontakta sa živim bićima nego da prodaje neke drangulije. Tužna priča od koje mi je već dva dana loše. Na starce i na decu sam veoma osetljiv. Moram da prestanem da čitam levičarske medije. Grčka će od mene, zakletog liberala i pristalice (normalnih) profilaktičkih mera, još napraviti levičara i Uroša. Evo, već se spremamo polako na neplanirani povratak u Smrdiju.

Au,covece,oni vas bas pritegli,cim ti se ovde dolazi...ja, koliko sam lud,pre bih se prilagodio tim uslovima,ipak ovde prevelika sloboda vlada....mozda nam i doneses lockdown😁

Link to comment
Share on other sites

@Angelia Mama ima 68 godina, opcije su Fajzer i Sputnik, tako smo stavile za obe. Živimo na granici Voždovca i Zvezdare, i stavila sam 29.01. opciju DZ Voždovac...Prvi put je bio DZ Zvezdara. 

 

 @Wookie prijavile smo se putem mejla. Dobile smo mejlom i SMS-om obaveštenje da smo se uspešno prijavile..i prvi put kad je bio DZ Zvezdara i sada kada sam menjala lokaciju.

 

@shonke Možda sam pogrešila..trebala sam da stavim sve vakcine. 

 

Inače, pre neko jutro je moj teča otišao na Sajam bez poziva. Ima 72 godina, nisu ga zvali. I rekao im je da je zaboravio telefon i pustili su ga..primio je kinesku.

 

Pokušaj nekako da ubaciš ženu, ali ne verujem da će je pustiti... Teča se isfolirao i pustili su ga...tetka je valjda isto pokušala u DZ, ali ne znam šta je uradila.

 

Malo je bezveze da toliko naroda zaboravi kod kuće mobilni 😄

Link to comment
Share on other sites

Ja sam roditelje prijavio prvo preko euprave, a otac je naknadno i zvao telefonom. Ta prijava telefonom je poništila onu preko euprave i samo je dobio sms, a majka nije zvala i nju su obavestili i mejlom i smsom. Inače kojim redom zovu, to niko ne može da provale, nekog zovu odmah sutradan nakon prijave, a neko čeka par nedelja. Pričam o starijim od 65 godina.

Danas sam čitao da na sajmu više ne može da se primi prva doza, samo druga, a prva doza se prima u Belexpo.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Au,covece,oni vas bas pritegli,cim ti se ovde dolazi...ja, koliko sam lud,pre bih se prilagodio tim uslovima,ipak ovde prevelika sloboda vlada....mozda nam i doneses lockdown😁

Preskupa je cena života u Grčkoj ako ne možeš da krstariš makar malo po okolini nego si ograničen na sopstvenu selendru. Mi do sada lockdown makar po tom pitanju nismo osetili ali uz aktuelno ograničenje (koje je oduvek važilo nego nas nisu uhvatili) cost-benefit odnos drastično pada.

Spoiler

Afitos je zbrda-zdola, nema šetalište pored mora, i za nas sa oštećenim kičmama nije pogodan za šetnju, pošto je selo visoko iznad mora, bezbedni smo od eventualnog cunamija, ali na plaži brzo nestaje sunce (što zimi čini ogromnu razliku, na direktnom suncu možeš i na svega +5 da sediš ako nema vetra). Dok je leti obratno, zimi su baš sa naše istočne strane vetruštine. Sve suprotno na zapadnoj strani u Siviriju, svega 10km dalje, zbog čega smo tamo i išli.  Ravno šetalište direktno pored mora, zapadno direktno i jako sunce sve do zalaska, gomila zatvorenih kafića, na čije terase možeš da se skloniš od eventualnog vetra (kojeg zimi sa te strane inače manje ima), čista milina. Bez toga imamo samo bezbednost od zaraze, to nije dovoljno. The sun is the life. Bez toga grčki model lockdowna je čist zatvor. Drugo, do sada je postojala nada da će bar malo da mere popuste, koja se sada izjalovila definitivno. Argentinskoj, pardon grčkoj hunti se priča i malo previše zasladila. Za preveliku slobodu u Beogradu smo naručili ozbiljne 3M-ove full face maske za nabavke, a ostalo - ideš na Košutnjak ili Adu radnim danom u podne kada je manje ljudi. Potpuni bedak, ali bolje išta nego ništa.

 

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...