Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ček, ček.... Otkud sada muž na kraju priče? 🙄

Pa valjda zive zajedno kao svaki par 😄
U komentarima pise da je u Rumuniji virus usao tako sto je neko lagao da je isao sa Svalerkom u Izrael.

Inace i Gej parada u Majamiju ce izgleda biti ozbiljan izvor sirenja, 1000 posetilaca a par je bilo pozitivnih. Fine vesti High IQ potezi.
Mocice i par komedija da se snime o Corona virusa, nudi se svet.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ridji said:

Švajcarci se žale da je i njihov zdravstveni sistem pred kolapsom, a imali su danas novih 389 registrovanih.
Koliko bi se tek urusili da su samo na trećini onoga sto se dešava u Italiji ili Španiji.

I dalje ne verujem da je kod njih toliko los zdravstveni sistem:classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

Kako stvari stoje uglavnom svuda je (bilo) slično, skoro sve zemalje tj vlade su kasnile sa merama i reakcijama a stanovnici su se ponašali previše nonšalantno i neozbiljno.

Evo sad gledah malo CNN, gost priča sve ono sto već znamo, upozorava i naglašava koliko je svaki dan bitan za reagovanje ali kaže da se u USA ljudi uglavnom ponašaju onako kako su Italijani pre 2 nedelje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

 

Baš tužno. Da li time stiču pravo da ugrožavaju naše zdravlje i živote?  Zarad čega, da leče tugu za jug, potrebu za masnom jagnjetinom/prasetinom i nekom debelom pevaljkom na stolu?

 

Još da razumemo one, koji su tamo na crno ili privremeno, kojima je najbliža porodica (supružnik, maloletna deca) ovde, nije u redu da nas ugrožavaju, ali valjda i nemaju drugu mogućnost,

 

Međutim, bio sam gastos i poznajem veliki broj njih, mnogima je bio motiv da, pošto i tamo važi karantin, pre potpunog zatvaranja svih granica iskoriste zadnji voz da dođu ovamo gde misle da će moći da izigraju naš domaći karantin i da "kvalitetnije" provedu vreme lockdowna nego što bi tamo. Taman da provedu uskrs ovde, malo se nakrkaju žrtvovanih životinja, izljube i druže sa svom rodbinom i prijateljima a pride i malo jeftinije žive tokom tog perioda nego što bi tamo. A i malo sigurnije se osećaju u svom sopstvenom krdu. To, što će možda doprineti da to sopstveno krdo decimiraju Italian-Style, rado zanemare jer im jedini pravi zaključak i nije baš u interesu a i smešan je ovo virus, rekao premijer. Nisu, naravno, čuli šta je posle toga rekao.

 

Tih 40000 što su tako naprasno na zadnji voz ušli (u normalnoj situaciji bi sačekali termin bliže uskrsu) jer im je bilo jasno šta sledi, bi ladno optužio za namerno ugrožavanje života nedužnih ljudi. Uostalom, tako nam je virus i ušao u zemlju. Da oni misle da će ovde vreme provoditi na identičan način, na koji bi ga tamo provodili, ne bi ni dolazili (izuzev slučajeva, kojima treba sigurnost sopstvenog krda, koje hladnokrvno ugrožavaju). Ne, oni baš i računaju na to da će ovde zaobići i izigrati sistem. Šteta što nemamo dovoljno nanogica da može detaljna kontrola kretanja da se izvrši, i bez suđenja odmah u bajbok za napuštanje stana, uz česte nasumične kontrole da od stana ne naprave incognito "ugostiteljski objekat" za druženje. Koliko god da policija njih pohvata, koji krše zabranu kretanja u javnosti, bar tri puta toliko njih će se porvući ispod radara sa nekom aktivnošću, koja sve nas ugrožava.

 

Mislim da nije slučajnost da je virus najgore srazmere poprimio u Italiji, Španiji i švajcarskom kantonu Tićino. Mentalitet sličan našem.

 

Ove pooštrene mere su prekasno usvojene i sada možemo samo da pratimo progresiju sranja i da se potrudimo a i prekrstimo da ne strefi baš nas.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ridji said:


Kako stvari stoje uglavnom svuda je bilo slično, većina zemalja tj vlada je kasnilo sa merama i reakcijama a stanovnici su se ponašali previše nonšalantno i neozbiljno.
Evo sad gledah malo CNN, gost priča sve ono sto već znamo, upozorava ali kaže da se u USA ljudi uglavnom ponašaju onako kako su Italijani pre 2 nedelje.

 

Zanima me sta je bilo nakon toga, da li je doslo do zatvaranja granica i uvodjenja svih ovih mera koje gledamo danas.

 

Onda mozemo videti koliko je sve to trajalo i kakve je posledice ostavilo na globalnu ekonomiju, da li je doslo do finansijske krize, kako su se zemlje oporavljale i tome slicno.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

 

Zanima me sta je bilo nakon toga, da li je doslo do zatvaranja granica i uvodjenja svih ovih mera koje gledamo danas.

 

Onda mozemo videti koliko je sve to trajalo i kakve je posledice ostavilo na globalnu ekonomiju, da li je doslo do finansijske krize, kako su se zemlje oporavljale i tome slicno.

 

sudeci po nekim clancima u vezi Hong Kong flu a i drasticnoj razlici u cirkulaciji i prezentaciji informacija u 2020. godini rekao bih da nije bilo nikakvih posebnih mera & dizanja frke, zapravo se ta pandemija i ne spominje u nekom pregledu vaznijih dogadjaja u toj godini, prema tome i nije mogla imati neki razarajuci efekat za svetsku ekonomiju

 

kada se za 50 godina covecanstvo osvrne na 2020-tu verovatno ce najvazniji dogadjaj biti epidemija korona virusa, sa koliko zrtava i sa kakvim konsekvencama tek ce se videti

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Ti baš imaš pik na "Gastose' 🤣 ...

Pik imam na neodgovorne ljude. Sada da li se kategorisu kao: 1)stranci 2)nasi turisti koji si isli po zarista 3)gastosi 4)pecalbari; zabole me.
A na primeru onog clanka iz Koreje i pacijenta 31, mogli smo videti kakvu stetu moze jedna debilcina da uradi. Koja je isla na kafu i u crkvu posle javljanja simptoma i imala kontakt sa preko 1000 coveka. 
Nisam nesto zainteresovan da gledam kakvu stetu mogu na hiljade debila da urade ovde zato sto nece da miruju na par dana.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:

Kakve su to mere Danska i Norveska primenile da tako znacajno i brzo smanje broj novoobolelih? Ima li "Skandinavaca" ovde?

 

Ma aparate drljao. Bolest ne bira...

 

Po povratku sa kratkog odmora iz Poljske, drug je 14 dana u nekoj vrsti kućnog karantinu i obavlja posao od kuće, ali ne znam ko ga je na tu meru obavezao, država ili kompanija za koju radi.

 

3 hours ago, Green23 said:

Ali to je samo kratkoročno rešenje. Pogledaj hipotetički, mi sve zatvorimo na dve nedelje, i očistimo se od virusa, otvorimo granice, i dođe neko iz UK, Švedske ili Holandije, koje idu na kartu ojačavanja imuniteta, i opet krene zaraza, ništa nismo uradili time. Mora sednu svi iz EU + ostatak Evrope, i dogovore mere

 

Da li se zabranom ulaska državljanima Srbije u sopstvenu državu krši ustav? Na žalost, opšta kultura, navike i poštovanje zakona su nam na izuzetno niskom nivou, tako da želim da verujem da će mi ovo što bezbolnije preživeti i konačan naučiti nešto..

3 hours ago, NMX said:

 

Tako je. Verujem da je najveći deo ovih što su došli oni koji su tamo na 90 dana, pa ovde 90 dana.

 

Plus ako se ne daj boze razbole, tamo mogu da se slikaju kad su na crno. 

 

Jbg, tko im je kriv kada ne uzimaju putno osiguranje , 90 dana, cca 3500din 😴 

 

3 hours ago, n4l1m said:

pa sto se tice toga, bice da smo usrali pre nego sto smo i poceli..

italija je najvise i najebala zbog toga, kad su ovi sa severa(misleci da ne nose virus) pobegli na jug kako bi se spasili..

kod nas je u poslednja dva dana uslo 40k, pri tom, bice da ni 1%njih nije testirano, trecina je dobila resenje(tm) za samoizolaciju, a i od te trecine, cetvrtina se pravi pametna(1,6k)..

da samo(tm) njih 500 od 40k nosi virus, bice taraba, a da ne spominjem da nema sanse da ih je ispod par hiljada..

 

s tim, sto mi nit imamo zdravstvenih radnika i respiratora kao i italija(kojoj ni to nije dovoljno da izbegne maskr), plus su nam skoro pola stanovnistva penzioneri.

 

Italija je najviše najebala zbog neodgovornosti onih koji to nisu smeli da budu... Kada je Corona virus, zbog neodgovornosti lekara ( ako se dobro sećam vesti, nekoliko istih je bilo zaraženo na nekom odmoru ), "ušli" u zdravstveni sistem kao i osoba koje rade u domovima za stare .

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Pik imam na neodgovorne ljude. Sada da li se kategorisu kao: 1)stranci 2)nasi turisti koji si isli po zarista 3)gastosi 4)pecalbari; zabole me.
A na primeru onog clanka iz Koreje i pacijenta 31, mogli smo videti kakvu stetu moze jedna debilcina da uradi. Koja je isla na kafu i u crkvu posle javljanja simptoma i imala kontakt sa preko 1000 coveka. 
Nisam nesto zainteresovan da gledam kakvu stetu mogu na hiljade debila da urade ovde zato sto nece da miruju na par dana.

 

Ja sam  otkazao odmor i dolazak za Srbiju, vratio se na radno mesto, iako junior slavi rodjendan za par dana.

 

Maximalno se održava higijena i propisane mere predostrožnosti i zaštite na poslu...

 

2. Kada se jedna od koleginica požalila na povišenu temperaturu (btw iz Italije je i sin joj je pre izvesnog vremena putovao u Italiju), dobila je naredbu da se javi i testira  ( na poslu imamo jednu osobu sa povišenim šećerom i jednu koja ima problema sa plućima)...

 

 

Drug je bio na jednom od kruzera na kojima se pojavio virus i bio u izolaciji. Po povratku u Srbiju nije testiran .  14 dana kućnog pritvora (karantin)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ridji said:

 

Evo sad gledah malo CNN, gost priča sve ono sto već znamo, upozorava i naglašava koliko je svaki dan bitan za reagovanje ali kaže da se u USA ljudi uglavnom ponašaju onako kako su Italijani pre 2 nedelje.

Iskreno ja nemam pojma gde to CNN vidi, Fili je juce objavio lockdown, naprasno uvece (nismo jos uvek ocekivali). Ja sam danas poslepodne otisla u kupovinu, nisam pakovala panicno pa jos uvek kupujem i ono za 14 dana .... i naisla sam na skoro sve prazno. kad kazem prazno, ne mislim potpuno, ima u prodavnici ljudi, drze odstojanje, ali videla sam parkinge koji su obicno puni, sa samo par automobila. Znaci bukvalno u mom kraju ko da su ljudi nestali...

Deca izadju napolje da se igraju u dvoristu, poneko vozi bicikl, ili dzogira, ali je neobicno tiho i pusto. Nisam usla u Fili centar par dana...posto smo odlucili da se relativno samo-izolujemo jos pre vikenda, sutra cu da udjem u centar pa cu bas da vidim, da obavim par stvari sa veoma malo kontakta sa ljudima

 

Obavila ozbiljan razgovor sa naslednikom, da iako on misli da je neranjiv drugi ljudi su ranjivi, i evo uredno sedi u sobi i trosi pare na video igrice :classic_smile: Ne ide nigde, iako je motorizovan i napunio 20. Cak mislim da je dobio odlican izgovor :lol_2: Cak smo se jos prosle nedelje dogovorili da nema gym dok ovo ne prodje.

 

Ako odem kroz centar sutra javljam sta sam videla.

 

Ja nisam panicar, i ne mislim da je virus toliko opasan, ali za onu malu sansu da mogu nekom da ga prenesem ko nema imunitet - biram bezbedniju varijantu.

 

1 hour ago, Akiro said:

 

Šteta što nemamo dovoljno nanogica da može detaljna kontrola kretanja da se izvrši, i bez suđenja odmah u bajbok za napuštanje stana, uz česte nasumične kontrole da od stana ne naprave incognito "ugostiteljski objekat" za druženje. Koliko god da policija njih pohvata, koji krše zabranu kretanja u javnosti, bar tri puta toliko njih će se porvući ispod radara sa nekom aktivnošću, koja sve nas ugrožava.

 

 

Izrael je to uveo od starta, 14 dana samo-izolacije za sve koji ulaze u zemlju, jos pre nedelju dana.

Da sam kojim slucajem dosla u SR, i da me ovo zateklo tamo, verovatno bi se isto ponasala kao i ovde. Nije to do toga da su ljudi pobegli od restrikcija tamo gde su u inostranstvu, nego do specificnog mentaliteta onih na "privremenom radu". Ustvari, ja mislim da bih gledala kako da pobegnem iz SR.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

@Angelia Ja sam večeras išao u afgani po hranu, grad je pust. Parkirao malte ne u bašti.

Dobro je da nema redova i disanja za vratom.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Nama su zatvorili i prodavnice pica, @#!% najavili da zatvaraju veceras u 9, kad ono.... sve zatvoreno jos sinoc. To su drzavne prodavnice, pa me i ne cudi.

Bez brige....nasla sam gde da se snadbem :lol_2: Isporuke hrane iz restorana rade, sa besplatnom isporukom, mislim nije bas besplatna ali ipak...

 

uglavnom, mislim da nisam provodila ovoliko vremena na telefonu ni kao tinejdzerka :classic_smile:

 

Mene brine ekonomija.

Link to comment
Share on other sites

Nama su zatvorili i prodavnice pica, @#!% najavili da zatvaraju veceras u 9, kad ono.... sve zatvoreno jos sinoc. To su drzavne prodavnice, pa me i ne cudi.
Bez brige....nasla sam gde da se snadbem [emoji38]_2: Isporuke hrane iz restorana rade, sa besplatnom isporukom, mislim nije bas besplatna ali ipak...
 
uglavnom, mislim da nisam provodila ovoliko vremena na telefonu ni kao tinejdzerka :classic_smile:
 
Mene brine ekonomija.
Naš guverner je dao izjaviti da će škole biti zatvorene do Septembra. Moron, ja se sad pitam ko će da plati sve te ljude u prosveti. Bio danas u dealership-u, servis radi, a sales ne. Ti prodavci nemaju platu već %, ako ne rade mesec dana neće imatisda jedu, eto downturna u economiji. Pff
Corona je kriva.
LuDilo

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Naš guverner je dao izjaviti da će škole biti zatvorene do Septembra. Moron, ja se sad pitam ko će da plati sve te ljude u prosveti. Bio danas u dealership-u, servis radi, a sales ne. Ti prodavci nemaju platu već %, ako ne rade mesec dana neće imatisda jedu, eto downturna u economiji. Pff
Corona je kriva.
LuDilo

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

neke od mera su stvarno sulude, tipa ne moras da placas racune... pa od cega ce ljudi u tim firmama da dobiju plate?

Nije ni cudo da se masovno otpustaju ljudi, bolje da su odrzavali regularni sistem i dali neke grantove ili loans za firme koje ne mogu da naplate potrazivanja.

Link to comment
Share on other sites

neke od mera su stvarno sulude, tipa ne moras da placas racune... pa od cega ce ljudi u tim firmama da dobiju plate?
Nije ni cudo da se masovno otpustaju ljudi, bolje da su odrzavali regularni sistem i dali neke grantove ili loans za firme koje ne mogu da naplate potrazivanja.
Društvo na položajima ne shvata uticaj njihovih izjava. Već prošle nedelje je biznis retorana u SF usporio zbog preporuke rada od kuće.
Sty put

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cavani said:

Koliko li ce se losih filmova snimiti na ovu tematiku kad sve prodje, sam Bog zna.

 


Bikovic spasava ceo svet nemogucom misijom i kradjom vakcine iz USA mordora. 

Inace, gledam snimke iz Venecije, Rima...kakva lepota jbt kad nema mravinjaka po ulicama i trgovima. Zamisljam da sam sedim za stolom na trgu sv Marka i polako trosim espreso - neprocenjivo. Nazalost, to nikada nece biti moguce. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, laki perkos said:

kad je tih 40000 donosilo hiljade evra u Srbiju niko se nije bunio. Ljudi idu da zarade za hleb posto je u.Srbiji to slabo moguce

 

Meni niko nikad nije išta doneo, niti sam tražio.

Ako već neko od sugrađana mora u pečalbu, očekujem da kad se vrate, kao odgovorni građani poslušaju upustva nadležnih institucija, a za one koji se toga ne pridržavaju, nego bi da troškare evriće po sunčanom danu, onda jbg, pendrek u asepsol i po bubrezima.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Osim sto imas pravila a to je 14 dana karantina i sto imas dokaze po bolnicama, neko rekao Nis, da Gastosi unose virus,  cesto nesvesno posto nemaju simptome a prenose grip.
Ali da nista bolji od Vucica koji ovo sranje koristi za politicke poene kako se on zrtvuje i licno moli za pomoc bracu Kineze, nisu bolji ovi "Woke" opozicionari koji brane jadne Gastose ipak je veoma tesko biti 14 dana u usranom karantinu posto su donosili $$$.
.
 

 

Laki je upravu, ne zato sto kaze da unose evre u drzavu, vec zato sto se od pocetka zaraze u Srbiji potencira da je virus unesen iz inostranstva, i da nije bilo stranaca Srbi se nikad ne bi zarazili. Sta reci za slucaj ovde u FR gde je virus doneo Englez.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Pik imam na neodgovorne ljude. Sada da li se kategorisu kao: 1)stranci 2)nasi turisti koji si isli po zarista 3)gastosi 4)pecalbari; zabole me.
A na primeru onog clanka iz Koreje i pacijenta 31, mogli smo videti kakvu stetu moze jedna debilcina da uradi. Koja je isla na kafu i u crkvu posle javljanja simptoma i imala kontakt sa preko 1000 coveka. 
Nisam nesto zainteresovan da gledam kakvu stetu mogu na hiljade debila da urade ovde zato sto nece da miruju na par dana.

Zar ne znas da debili vode svet,?  oni koji to nisu su manjina

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...