Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Haha zdravstvo u Srbiji. 
Roditelji bili lekari 30 + god.

nema tu nikakvog sistema. 
 

Za ove sto misle da smo jaki , vajni i bajni 

imam info: Srbiju i zivote gradjana je spas’o Vucic

 

Aha, znaci sad i oni koji imaju nesto lepo da kazu o nasim medicinskim radnicima automatski su Vucicevi? Dobro da si rekao. Ajde onda da se po*enjamo po lekarima i sestrama, tako se dokazuje opozicioni duh!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Vucic se uvek krije iza lekara i sestara, kriznih stabova...

Kao, oni donose lose odluke a on dobre. 
 

Tuzno je citati kako se ljudima ovde ponavljaju informacije o koronu svaki dan, 

i onda od danas do sutra oni to zaborave i budalesaju ovde privatizujuci topik. 
 

I tako svaki dan. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, CheshireCat said:

 

Ono što meni nije jasno na kraju balade je - zašto je broj umrlih podložan toj manipulaciji. Da li je realno da je smisao svega da budemo bolji od hrvata. Ne razumem, ali pratim radnju fabule i manipulacija mi je očita.

 

 

Ukratko, iz patološke potrebe AV-a da sve informacije kontroliše i njima manipuliše. Bude tu i usputnih koristi - izbori, dokazivanje da smo bolji od ovog ili onog, ali patologija s početka priče je glavni uzrok i pokretač. Radi kosilica i kada nema nikakve koristi od nje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites



 
Da sumiramo - Suncica imala covid, isto kao i njenih 10 poznanik u Srbiji, ali Suncica nema pojma u kakvom su joj stanju pluca i krv, iako se na Suncicino ime izdvaja oko 700  eura mesecno za zdravstveno


Nema ni potrebe da ti stanje tvojih pluća pokazuje niti rentgen niti laborarorija, pokazuju ga tvoji simptomi, tj. odsustvo istih... U najboljem slučaju staviš pulsni oksimetar na prst, ako on kaže >96%, šta će ti rentgen? Čisto uzaludno trošenje resursa.

Leči se pacijent, a ne rentgenska slika.

Da, srpski lekari su dobri, ali ih sistem u Srbiji čini daleko lošijim nego što jesu. U normalnom sistemu su kvalitativno u rangu svojih (u ovom slučaju) nemačkih i holandskih kolega... (usta moja hvalite me :), ali je zaista tako).
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:


 

 


Nema ni potrebe da ti stanje tvojih pluća pokazuje niti rentgen niti laborarorija, pokazuju ga tvoji simptomi, tj. odsustvo istih... U najboljem slučaju staviš pulsni oksimetar na prst, ako on kaže >96%, šta će ti rentgen? Čisto uzaludno trošenje resursa.

Leči se pacijent, a ne rentgenska slika.

Da, srpski lekari su dobri, ali ih sistem u Srbiji čini daleko lošijim nego što jesu. U normalnom sistemu su kvalitativno u rangu svojih (u ovom slučaju) nemačkih i holandskih kolega... (usta moja hvalite me :), ali je zaista tako).

 

 

Da, to sam i ja pisala sve vreme, ali nekako kad si ti taj pacijent, pa si kuci, pa sam procenjujes sta je i kako je - veruj mi da ti je lakse da, ipak, znas sta se desava u tvom organizmu. 

12 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Vucic se uvek krije iza lekara i sestara, kriznih stabova...

Kao, oni donose lose odluke a on dobre. 
 

Tuzno je citati kako se ljudima ovde ponavljaju informacije o koronu svaki dan, 

i onda od danas do sutra oni to zaborave i budalesaju ovde privatizujuci topik. 
 

I tako svaki dan. 

 

Pojasni privatizaciju topika, ako moze - hvala!

Licna iskustva vezana za covid u razlicitim drzavama nisu privatizacija, vec razmena informacija kako je gde.

Mislim, mogu ja na kraju svakog posta da stavim "Ua Vucic", ako ce to dati vecu tezinu mom postu.

 

U svakoj drugoj sjtuaciji dajem prednost nemackom, holandskom zdravstvenom sistemu - u skucaju  primara kod covida ne!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pojasni privatizaciju topika, ako moze - hvala!

 


svaki dan o svrsishodnosti nosenja maski, 

svaki dan dileme da li se u Srbiji steluju brojevi. 
Svaki dan bukvalno o prirodnom imunitetu krda, kad ce to i dal je moguce. 
Ne znam, koliko je vremena potrebno da se neke stvati shvate? 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, vanjabarsa said:

mozete da pricate sta god hocete ali je srpski zdravstveni sistem humaniji u odnosu na veliki broj sistema u svetu.zdravstveni radnici su odlicni a druga je star u kakvim uslovima i sa kakvim mogucnostima rade. 

 

Neke stvari je dosta tesko objasniti ljudima koji nisu iskusili nista drugo. Ja imam iskustvo s US, nemackim, holandskim i srpskim sistemom.

Sistem u Srbiji je skroz neefikasan, da ne bude zabune, ali je neefikasan iz prostog razloga sto se pare trose i gde treba i gde ne treba. U NL ces izvaditi krv ono bas kad se proceni da mora i to parametre koje lekar smatra da treba, makar to bio samo holesterol - u Srbiji, maltene, svako vadjenje krvi podrazumeva kompletnu krvnu sliku, EKG se radi automatski cim dodjes kod interniste/kardiologa, makar i na kontrolni pregled....

U NL, prjatelj ima 3 stenta, ide na godisnji kontrolni pregled kod kardiologa, nema EKG-a; ako kazes doktoru da se dobro osecas - sto bi onda radio EKG?

 

Ssitem u Srbiji je neefikasan, ali ne i nehuman. Srpskom zdravstvu treba dobar menadzment, koji ce trosenje para u zdravstvu usmeriti na prave nacine.

 

1 minute ago, Kido from Junkovac said:


svaki dan o svrsishodnosti nosenja maski, 

svaki dan dileme da li se u Srbiji steluju brojevi. 
Svaki dan bukvalno o prirodnom imunitetu krda, kad ce to i dal je moguce. 
Ne znam, koliko je vremena potrebno da se neke stvati shvate? 

 

 

 

Verovatno dok se ne zavrsi/primiri ova pandemija.... nadam se sto pre!

 

Zakljucacemo topic cim se proglasi pobeda nad virusom 😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kido from Junkovac said:


svaki dan o svrsishodnosti nosenja maski, 

svaki dan dileme da li se u Srbiji steluju brojevi. 
Svaki dan bukvalno o prirodnom imunitetu krda, kad ce to i dal je moguce. 
Ne znam, koliko je vremena potrebno da se neke stvati shvate? 

Blago tebi kad imaš odgovor na sva ta pitanja, i to nesporan, nesumnjiv,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sasa965 said:

Predrasuda.

 

Ne bih rekla da je predrasuda, vise je kao ci njenica: u S su napunili bolnice zarazenima koje lece dermatolozi, ORL specijalisti, procitali smo to u par postova gore, samo jos veterinare nisu prekomandovali. Dakle, ide se na kvantitet a ne kvalitet, logika vladajuceg rezima je "Eto, imate krevet, imate respirator a vi bas resili da umrete, kakva nezahvalnost".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

i kod nas su kolege sa svim specijalizacijama prekomandovane, po potrebi u covid bolnice.  ja sam bila i pripravna sam da uskocim ako ima potrebe. mi smo samo angazovani na prijemu pacijenata, uzimanje anamneze i td. a oni se onda rasporedjuju na odelje  gde su u rukama anesteziologa, pulmoliga, rentgenologa ....

u kotaktu sam sa srpskim kolegama i koliko sam cula tako je i u srbiji 

Edited by vanjabarsa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A zašto je teško prihvatiti da je u Srbiji pristup humaniji nego u drugim zemljama?

 

Mislim, razumem da svako voli da drži stav, ali kada se ukrste mišljenja - treba priznati kako jeste.

 

Ali fakat je da bi Sunčica bila temeljnije pregledana u Srbiji nego u Holandiji. Možemo da sporimo o kvalitetu pregleda, možemo da komentarišemo što su ljudi čekali na hladnoći satima, ali prosto tako je. I to ima veze samo sa o-ruk entuzijazmom zdravstenih radnika i nesmetanjem kriznog štaba/politike.

 

Entuzijazmom jer - mislim da su na kraju one povišice/ispomoći bili predmet manipulacije - možda su dobili 2-3 puta crkavicu, if any.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sprivel said:

Uradili su mi brzi test i vadili krv, snimili pluca. Pozitiva sam.

 

Za pluca kazu da se javim tamo opet za dva sata.

Danas si dobio prve simptome pretpostavljam večeras?

sad brojimo dane do 7. dana, tu ti je negde raskrsnica. Dobio si neku terapiju ili to kasnije posle pregleda pluća?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sprivel said:

Uradili su mi brzi test i vadili krv, snimili pluca. Pozitiva sam.

 

Za pluca kazu da se javim tamo opet za dva sata.

Držim ti palčeve (ko Borat na mom profilu) i brz oporavak ti želim! 

Edited by Darko
  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sprivel said:

Sinoc sam dobio simptome, tj u toku noci. Sad cekam da se zavrsi nalaz pluca pa idem opet tamo za neku terapiju valjda.

 

 Drzimo pesnice!

 

Bar si pregledan, znaces sta i kako dalje - bice ok! 

21 minutes ago, Darko said:

Držim ti palčeve (ko Borat na mom profilu) i brz oporavak ti želim! 

 

I pohvali covid ambulante u Srbiji sto rade sve te preglede - ne kosta te nista, veruj mi....a Sprivelu znaci sto ce ga pregledati i znace na cemu je.

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, CheshireCat said:

A zašto je teško prihvatiti da je u Srbiji pristup humaniji nego u drugim zemljama?

 

Mislim, razumem da svako voli da drži stav, ali kada se ukrste mišljenja - treba priznati kako jeste.

 

Ali fakat je da bi Sunčica bila temeljnije pregledana u Srbiji nego u Holandiji. Možemo da sporimo o kvalitetu pregleda, možemo da komentarišemo što su ljudi čekali na hladnoći satima, ali prosto tako je. I to ima veze samo sa o-ruk entuzijazmom zdravstenih radnika i nesmetanjem kriznog štaba/politike.

 

Entuzijazmom jer - mislim da su na kraju one povišice/ispomoći bili predmet manipulacije - možda su dobili 2-3 puta crkavicu, if any.

 

 

Hvala!

Na to i mislim kad pricam - milion stvari u Srbiji ne valja, milion stvari vezanih za to kako se "hendluje" ova pandemija u Srbiji ne valja, ali red je da damo kredit tamo gde treba - evo i Sprivel (nazalost) primer za to - cim je utvrdjeno da je pozitivan, pregled krvi i pluca. 

Ja (profesionalno) znam da to nije neophodno (sto i Eddard napisa), ali ja kao pacijent mislim da pomogne da znas u kakvom si stanju. U Srbiji svi idu na kontrolu nakon 7 dana, pa ce se i tu videti kako je.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E da, ono tamo kod nas u selu u bolnici je haos...jedan rentgen za ceo Srem otprilike. Dovode one polumrtve, pa onda one se kovid odeljenja, pa ove na kontrolne preglede, pa nas sveze. I ako nemas koronu, dobijas je tamo.

 

A medicinski radnici rade 200 na sat. Stvarno su heroji.

  • Like 3
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sunshine State said:

(profesionalno) znam da to nije neophodno

Da mi nije vađenja krvi nebih znao da imam ozbiljnu leukocitopeniju,limfocitopeniju i trombocitopeniju

I da nisam insistirao na vađenju krvi na dva dana nebih ni znao da mi CRP skače od 2,5 na 15 pa na 40 .

Prvo subjektivno pogoršanje je kasnilo za laboratorijom dva dana.

 

Uzgred brat od strica je olako shvatio bolest , sedeo kod kuće dok mu saturacija nije pala na 80.

Kiseonikčka potpora pa respirator 15 dana da bi posle 22 dana u bolnici preminuo.

Znam detalje jer ga je moja gospođa iz kovid ambulante poslala u bolnicu.

 

Edited by sasa965
Slovo
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sasa965 said:

Da mi nije vađenja krvi nebih znao da imam ozbiljnu leukocitopeniju,limfocitopeniju i trombocitopeniju

I da nisam insistirao na vađenju krvi na dva dana nebih ni znao da mi CRP skače od 2,5 na 15 pa na 40 .

Prvo subjektivno pogoršanje je kasnilo za laboratorijom dva dana.

 

Uzgred brat od strica je olako shvatio bolest , sedeo kod kuće dok mu saturacija nije pala na 80.

Kiseonikčka potpora pa respirator 15 dana da bi posle 22 dana u bolnici preminuo.

Znam detalje jer ga je moja gospođa i kovid ambulante poslala u bolnicu.

 

 

Ovde kazu da nije neophodno; lezi kuci, pa osim ako imas visoku temperaturu (preko 39 C, koja ne spada par dana uz antipiretike) i ako imas otezano disanje - nema potrebe da zoves lekara.

 

Zato se ja upljuvah objasnjavajuci da to sto Srbija radi se ne radi rutinski nigde (pricam o drzavama u kojima zivimo mi koji ovde piskaramo).

Ja sam imala oximetar - nemaju svi, prosto nije deo kucne apoteke, tako da vecina ljudi koji leze kuci ni ne znaju kolika im je saturacija, pa se to pogorsanje simptoma odredjuje vrlo subjektivno - koliko pacijent sam moze da proceni.

 

@Sprivel - uslovi pregleda su stvarno nikakvi, ali sta da rade kad se nije ulagalo - tuzno je da nasa bolnica, koja je jedina regionalna bolnica, ima jedan rentgen. Ali, cak i u takvim uslovima, svi bivaju pregledani - nazalost, uz dugotrajno cekanje.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...