Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, ras kass said:

Prikazuju slike sa Floride, satima stariji napolju cekaju na vakcinu. 

 

Ala je warp speed organizovan. 

 

Od 20 miliona doza, 11 distribuirano a jedva preko 2 miliona vakcinisano. 

e pa... samo Tramp je trčao warp speed. ko im kriv 😉

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Upravo mi javila majka, pozitivna na koronu.

 

Dva-tri dana oseca grebanje u grlu, nocas se pojacalo pa jutros otisla u kovid ambulantu. 

Saturacija 98, temperatura 36, pluca preslusana - odlicna, doktorka kaze ne treba snimak. Test - pozitivan. 

Dobila vitamine C i D, cink i selen (mada to vec pije kao preventivu duze vreme) i hemomicin.

Neka prodje ovako i nema problema. Zena je 1967. godiste, tako da se nadam da ce sve biti ok.

 

 

Piši kako je mami...i da se mama što pre oporavi.   

 

 

5 hours ago, urosg3 said:

Ladno Breaking news na exB92
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=12&dd=30&nav_category=78&nav_id=1788778

Bez trunke blama breaking news. 

 

Da li na B92 sada rade antivakseri? 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Ali ne! Sad se javlja neki tip koji kaze: ne moze to tako, mora nadlezni organ (EMA) da odobri da se izvuce 6. vakcina, a ovi jos nisu dali takvo uputstvo jer cekaju da im proizvodjac kaze da to moze!  :twak: Do tad: bacaj sasvim ispravne vakcine! :ajme::twak:

Kakav legalista :ajme: Mada kada bolje razmislim, ako se ispostavi da postoji neki drugi razlog zašto je proizvođač ubacio ekstra (a ima veze sa efikasnošću, nuspojavama itd) - može neko da ih odvede na sud. Takva su vremena 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da li na B92 sada rade antivakseri? 

 

Ta vest je obisla svet, cisto kazem da ne krivite samo B92.

 

Mediji su bili uzasni tokom cele godine, totalno neodgovorno guraju samo svoje agende, ili zastrasuju ljude ili izazivaju kontraverze....

 

Gde je ono odgovorno novinarstvo koje je nekad postojalo?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Eddard said:


Primetićeš da je reč ‘ispravno’ u mom postu italizovana, što će reći, nemam pojma da li je ispravno 😁. Ali, googlajući tu reč (koju nikad u životu pre toga nisam čuo, isko sam iz Vojvodine, ali mi je bilo poptuno moguće da se koristi, s obzirom na veliki broj pozajmljenih reči iz Nemačkog u Vojvodini), naiđoh na ovo u srpskom Wiki-rečniku:

 

https://sr.m.wiktionary.org/sr-el/pelcovanje

Značenja:

(značenje izvedeno preko sinonima)  arh.  kalemljenje arh., pelcovanje, cepljenje, vakcinisanje, ret. imfovanje ret. [1][n 1]

Sinonimi:

arh.  kalemljenje arh., pelcovanje, cepljenje, vakcinisanje, ret.  imfovanje ret.  [1]


Pa sam ga proglasio za ispravno 😎😄

Niste pogresili, bar sto se kolokvijalnog znacenja  tice: u vreme mog detinjstva i boravaka na selu kod dede, zivina se infovala. Vazan dan za svako domacinstvo na selu kada su dolazili veterinar i njegov pomocnik da bockaju kokoske. U to vreme, deca su pelcovana  tada vazecim vakcinam, obicno u zabavistima i skolama. Pelcovati - uzeti pelcer, uzorak, preneto verovatno iz botanike jer je pelcer bio i deo biljke koji se uzimao za rasadjivanje. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Sad sam procitao onu brecking vest u vezi one starice iz Lucerna sto je umrla. Ajd sad zasto je to lose sto su postavili tu vest? Znaci sad je starica imala nekoliko bolesti, tako da bi svakako umrla "mozda" i bez vakcine kao sto je umrla i posle primanja vakcine. Kad se pise da su mnogi umrli od korone ,imali nekoliko propratnih bolesti onda su umrli od korone, jer korona je ta koja je pogorsala stvar i oduzela nekoliko dana, nedelja, meseci zivota. 

 

I, sad sta? treba sakrivati vesti ako neko umre nekoliko dana od primljene vakcine? ne ne treba, kad se vodi i prati statistika ( ne mislim na one koji to rade iz profesije ), mislim na sve nas tj vas jer ja ne pratim statistike, nek se prati i objavljuju i takve statistike.

 

Ova zena je jednostavno imala reakciju na vakcinu koja je pogorsalo stanje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sad sam procitao onu brecking vest u vezi one starice iz Lucerna sto je umrla. Ajd sad zasto je to lose sto su postavili tu vest? Znaci sad je starica imala nekoliko bolesti, tako da bi svakako umrla "mozda" i bez vakcine kao sto je umrla i posle primanja vakcine. Kad se pise da su mnogi umrli od korone ,imali nekoliko propratnih bolesti onda su umrli od korone, jer korona je ta koja je pogorsala stvar i oduzela nekoliko dana, nedelja, meseci zivota. 

 

I, sad sta? treba sakrivati vesti ako neko umre nekoliko dana od primljene vakcine? ne ne treba, kad se vodi i prati statistika ( ne mislim na one koji to rade iz profesije ), mislim na sve nas tj vas jer ja ne pratim statistike, nek se prati i objavljuju i takve statistike.

 

Ova zena je jednostavno imala reakciju na vakcinu koja je pogorsalo stanje.

ma nije pitanje sakrivanja, nego u čemu je breaking kad umre neko sa 91. godina, eto da je meni da doživim 91. godinu pa kad odem u večna lovišta ne mora uopšte me spominje exB92 a kamoli stavlja breaking.
Ono znamo se B92 i ja, hvala, daleko im lepa kuća.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ali kako bas znaju da nije inekcija?

To nije pitanje za javnost, jer je pitanje koje u ovakvim vremenima može da šteti. Zato se na to pitanje odgovara u mraku i diskreciji struke i javnosti se prijavi nesumnjiv i tačan ishod.
Ovako seješ sumnju, što bi se reklo FUD.

Natenane na miru sve ispitaš i javiš rezultat, a on kakav god da je nije breaking svakako.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

To nije pitanje za javnost, jer je pitanje koje u ovakvim vremenima može da šteti. Zato se na to pitanje odgovara u mraku i diskreciji struke i javnosti se prijavi nesumnjiv i tačan ishod.
Ovako seješ sumnju, što bi se reklo FUD.

Natenane na miru sve ispitaš i javiš rezultat, a on kakav god da je nije breaking svakako.

Na brecking vesti se ne osvrcem kod nas, nase drustvo svakako nije normalno. Gledao sam poslednju epizodu 24min sa Kesicem, ono je ne normalno kakvi su nam lideri, pa cak i neki od struke koji su totalno odlepili sto se tice izjava. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Na brecking vesti se ne osvrcem kod nas, nase drustvo svakako nije normalno. Gledao sam poslednju epizodu 24min sa Kesicem, ono je ne normalno kakvi su nam lideri, pa cak i neki od struke koji su totalno odlepili sto se tice izjava. 

Tačno tako, vrištim na neki otpor ma bilo šta, postalo je nepodnošljivo od Marta, ja ne znam, ovo je takvo sistematsko sluđivanje društva da je ušlo u sve pore društva i nepovratno sahranjuje svaku normalnost.

Link to comment
Share on other sites

ako je verovati u opisu nezeljenih dejstava vakcina onda alergijska reakcija tj. anafilakticki sok  mogu biti uzrok smrti. dakle sudski medicinar dobije pacijenta sa otpusnom listom sa klinike gde je bio pacijent i sve napisano ako je doslo do ove komplikacije pa je onda  uzrok smrti  anafilakticki sok usled aplikacije vakcine .

 

ostala navedena blaga nezeljena dejsta ne bi bila uzrok smrti .

 

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

Ja razmišljam sad malo. Lično (dakle ne preko medija) znam/sam znao plafon 15 osoba koje su prebacile 90. To su bre ozbiljne godine (bar za Srbiju).

Moja baba je imala dve sestre, i sve tri su živele 87. I meni to zvuči kao slučajnost - da su sve tri doživele to doba.

 

Zašto bi iko zdravog razuma razmatrao vakcinu kao uzrok smrti?

Zašto je uopšte bitno da li je vakcinisana? To su godine u teškom bonusu.

Kakvo je to uopšte antivax uporište bilo kome zdravomislećem, isto kao i reći da je neko tih godina umro od virusa.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoe Bg said:

Moja prababa 89, mamin stric 90, deda 94.

 

Ti ces, Zoe, ziveti doveka!!

 

Moje 3 baba-tetke sve prebacile 90, a mama (78) jos ima ziva dva brata (88 i 87) i dve sestre (92 i 82). Nadam se da sam pokupila koji gen!

 

Inace, vezano za smrt ove gospodje od 91 god, jedan probao da napravi smesno poredjenje - kaze, ako posaljes SMS 100000 osoba starijih od 80 god,  nedelju dana od tad neko ce sigurno umreti (na te godne i na tu brojku), pa neces reci da ga je ubio tvoj SMS 😄

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Ti ces, Zoe, ziveti doveka!!

 

Moje 3 baba-tetke sve prebacile 90, a mama (78) jos ima ziva dva brata (88 i 87) i dve sestre (92 i 82). Nadam se da sam pokupila koji gen!

Polako, imam raznih gena, pa i onih sa alchajmerom :default_sofa:

 

Da smo svi zivi i zdravi :classic_smile:

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Zašto bi iko zdravog razuma razmatrao vakcinu kao uzrok smrti?

Zašto je uopšte bitno da li je vakcinisana? To su godine u teškom bonusu.

Kakvo je to uopšte antivax uporište bilo kome zdravomislećem, isto kao i reći da je neko tih godina umro od virusa.

 

pa vidis, ako je pacijent, staratelj // kad su u pitnju dementni i ima jos kategorija , potpisao da sa punom licnom  odgovornoscu prihvata vakcinaciju onda nema nikakvih problema ali ako nije, sledi sudski postupak.

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

Ima li iko ikakvo logicno objasnjenje za situaciju u Sloveniji, koja se, i uz mnogo strozije mere nego u Srbiji, ne smiruje vec 2 meseca? Mislim na nasa laicka nagadjanja 🙂

 

 

 

Teorija moje epidemiološke malenkosti da odlazak u škole i na posao tj u zajedničke zatvorene prostore igra veliku ulogu, čak većinsku u razmeni virusa između domaćinstava, potom se širi u domaćinstvima.

 

No ovo bi mogao možda i epidemiolog Uroš da pokrije sa stanovišta teorije o prirodnom toku epidemije. :classic_biggrin:

Edited by CheshireCat
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CheshireCat said:

 

Teorija moje epidemiološke malenkosti da odlazak u škole i na posao tj u zajedničke zatvorene prostore igra veliku ulogu, čak većinsku u razmeni virusa između domaćinstava, potom se širi u domaćinstvima.

 

No ovo bi mogao možda i epidemiolog Uroš da pokrije sa stanovišta teorije o prirodnom toku epidemije. :classic_biggrin:

Vrlo rado samo da se čujem sa istomišljenikom Pecom Konom 🙂 i stižemo da postavimo...

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CheshireCat said:

 

Teorija moje epidemiološke malenkosti da odlazak u škole i na posao tj u zajedničke zatvorene prostore igra veliku ulogu, čak većinsku u razmeni virusa između domaćinstava, potom se širi u domaćinstvima.

 

No ovo bi mogao možda i epidemiolog Uroš da pokrije sa stanovišta teorije o prirodnom toku epidemije. :classic_biggrin:

 

https://rs.n1info.com/region/a663738-slovenija-koronavirus-nove-mere/

 

Ozbiljno su oni zatvoreni jos od 22.oktobra. Po svoj logici, kriva bi do sad trebalo da se malo zakrivi, a kod njih manje-vise svakih par dana po 2000 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...