Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Bitna je razlika u nevakcinisanima.

 

Ako u Bremenu imaš 79% vakcinisanog stanovništva, a u Saksoniji 57%, to znači da je u Bremenu udeo nevakcinisanih u populaciji upola manji (21% prema 43%), što će reći da u Saksoniji virus ima daleko više prostora za širenje.

 

Naravno da je to vrlo značajna razlika.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

Bitna je razlika u nevakcinisanima.

 

Ako u Bremenu imaš 79% vakcinisanog stanovništva, a u Saksoniji 57%, to znači da je u Bremenu udeo nevakcinisanih u populaciji upola manji (21% prema 43%), što će reći da virus ima daleko više prostora za širenje.

 

Naravno da je to vrlo značajna razlika.

 

Jos kad dodamo delta soj na to....

 

Da je Wuhanski, mozda bi ovih 79 bilo i dovoljno

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Edward Louis Severson III said:

 

Ja prosao malko bolje, ista kombinacija vakcina i isti period od druge AZ do bustera Rajfajzenom 🙂

Elem, ja sam bio slab dan i po, bez temperature, mala glavobolja.  Bice sve ok.

 

Da, deluje da je to to. Probudio se bez ikakvog osećaja neprijatnosti, a danas bio lep dan pa ispešačio sa ženom nekih 4-5 km po gradu, tačno 48h posle vakcinacije. Doktorka je inače rekla da 48h od busterovanja treba izbegavati fizičke napore i alkohol, mada pretpostavljam da pod fizičkim naporima podrazumeva neki ozbiljan rad ili trening, verujem da sam u šetnju mogao i juče da nisam imao temperaturu. Sve u svemu deluje ok, samo da se još lepo razviju antitela, kotila se množila se, pupupu.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ras kass said:

Da li je neko od ex covid zarazenih primio buster? Kolege sa foruma. Misliteli da je nepotrebna ili ne moze da steti, pa se treba busterovati? 

Ja. Dva kineza, pa zaraza pa booster pfizer. Pre pfizera opala antitela (sa 2700 poske zaraze, na 240). Podle boostera 12500!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I dalje gledam:
Germany ima ugrubo 80 miliona, JAR ima 60 isto ugubo stanovnika.
Nemačka skoro pa 70% vakcina JAR nema ni 25%.
Nemačka ima kovid propusnice JAR nema. Neću o maskama, ponovo.
Nemačka danas 50k JAR 304 novozaraženih.

Ima nečeg u prirodnom toku, majkumu ne može da nema.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

I dalje gledam:
Germany ima ugrubo 80 miliona, JAR ima 60 isto ugubo stanovnika.
Nemačka skoro pa 70% vakcina JAR nema ni 25%.
Nemačka ima kovid propusnice JAR nema. Neću o maskama, ponovo.
Nemačka danas 50k JAR 304 novozaraženih.

Ima nečeg u prirodnom toku, majkumu ne može da nema.

ima nesto i u klimi :classic_biggrin: (izmedju ostalog)

 

u Nemackoj se sad ljudi okupljaju unutra, jer je hladno (dolazi zima, duga i hladna...) .

Na juznoj hemisferi pocinje leto uskoro.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

I dalje gledam:
Germany ima ugrubo 80 miliona, JAR ima 60 isto ugubo stanovnika.
Nemačka skoro pa 70% vakcina JAR nema ni 25%.
Nemačka ima kovid propusnice JAR nema. Neću o maskama, ponovo.
Nemačka danas 50k JAR 304 novozaraženih.

Ima nečeg u prirodnom toku, majkumu ne može da nema.

 

Imajuci u vidu politicku situaciju u Juznoj Africi, ja cenim da je Vucic apostol istine u poredjenju sa njima glede novozarazenih.

 

Ima i do toga sto je leto naravno, ali opste nisam siguran da je situacija pod kontrolom, naprotiv. Samo u Africi ce tesko neko da obraca preteranu paznju na to, imajuci u vidu i istorijat epidemija i bolesti koje su harale tim kontinentom i u bliskoj proslosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2021 at 6:21 AM, ras kass said:

 

Uh...jako lepa vest za pocetak vikenda i da oraspolozi u ovo sumorno vreme. Samo bih ja taj poljski krevet izbacio na livadu jer u garazi ne moze da upija Tesline zrake.

Danas sam se ponovo cuo sa njim, zao mi ga je bez obzira sto je blesav, odrasli smo zajedno. Bolje mu je, a samim tim krenuo je da izvlaci i zakljucke da je COVID, "racku od ovce" i da je cela kampanja oko vakcinacije zavera,  ljudi masovno ostaju nepokretni od Fajzera, vise je mrtvih od vakcine nego od bolesti. Onu rusku bi mozda i primio, ali eto ni sami Rusi u nju ne veruju. Pozdrav , cuvaj se ...:classic_ninja:

 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ras kass said:

Da li je neko od ex covid zarazenih primio buster? Kolege sa foruma. Misliteli da je nepotrebna ili ne moze da steti, pa se treba busterovati? 

 

Ja.

 

Covid u januaru, AZ u februaru i maju. Pfizer prosli petak.

 

Nisam bio siguran da li je neophodno, iskreno, ali sam siguran da nece da skodi.

 

Citao sam nekoliko tekstova gde pise da oni koji su prelezali i dva puta vakcinisani prakticno nemaju vise sekiracije. Ali... ja se bustovao. Kurton na krastavac? Moguce.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Nove anti-COVID mjere u Crnoj Gori od ponedjeljka

Mjere podrazumijevaju zabranu za proslave, svadbe i doček Nove godine i druga masovna okupljanja na otvorenom.

Od ponedjeljka, 15. novembra, u Crnoj Gori stupaju na snagu nove mjere za zaštitu širenja korona virusa, koje podrazumijevaju zabranu za proslave, svadbe i doček Nove godine i druga masovna okupljanja na otvorenom.

Predložene mjere će za početak trajati do 1. decembra, zbog pogoršane epidemiološke situacije, prenosi Tanjug.

Ministrica zdravlja Jelena Borovinić-Bojović vjeruje da će zabrana okupljanja biti “potpuno trajna”.

Situacija se može izmijeniti
Uz napomenu da se situacija može i izmijeniti, ističe kako ne vjeruje da će se to moći dogoditi za kratko vrijeme.

I Novogodišnji bazar u Podgorici, dodala je, bit će održan uz posebne mjere, a organizatoru su upućene smjernice.

Uvjet za održavanje bazara je da budu postavljene odgovarajuće ograde i posjedovanje COVID potvrde.

Nova mjera podrazumijeva i zabranu rada noćnih klubova, a rad ugostiteljskih objekata se ograničava.

Zabranjene su ekskurzije, kao i proslave rođendana, dok se boravak u kućama i stanovima preporučuje samo članovima domaćinstva.

Obavezne COVID potvrde
Vlada i dalje razmatra mogućnost da se od 1. decembra uvede obaveza posjedovanja Nacionalne digitalne COVID potvrde za kompletnu javnu upravu – zdravstvo, obrazovanje, Upravu policije i Vojsku, rekla je Borovinić-Bojović na konferenciji za novinare.

Najavila je kako će od 1. decembra COVID potvrda biti obavezna i za ulazak u javni prevoz, tržne centre, teretane, poslovne prostore i poslovne zgrade u kojima djelatnost obavljaju više od tri privredna društva, odnosno poduzetnika, i objekti površine iznad 1.000 metara kvadratnih u kojima se trguje na malo neprehrambene robe.

https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2021/11/12/nove-anti-covid-mjere-u-cg-od-ponedjeljka

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Holandija uvodi zatvaranje u 19 časova
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=12&nav_category=78&nav_id=2055258

Sve je tu, i visok procenat vakcinacije, i covid potvrde i eto ti sad.

 

Mali procenat busterovanih, though... odobravaju buster samo za najugroženije. Brojevi zaraženih, hospitalizovanih i preminulih takođe govore da je tamo ipak lakša situacija nego kod nas, npr. Jbg, daleko od idealnog, ali verujem da oni jednostavno ne žele da rizikuju da im se ponovi prošla zima.

 

Kako sada stvari stoje, sa ovim vakcinama i ovim sojem virusa, bockanje 2-3 puta godišnje se čini kao jedina strategija koja koliko-toliko radi. 

 

Edit: strategija će se verovatno menjati kako budu stizali lekovi i efikasnije vakcine, i bude rastao procenat vakcinisanih. A valjda će i virus izgubiti nešto od potencijala za mutiranje u opasnije sojeve; kako se razvijao fali još samo da počne da nas udara budakom, ne može ni to valjda večno da traje.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Quote

INTERVJU: dr JANKO NIKOLIĆ ŽUGIĆ, imunolog i gerontolog


Srbi igraju ruski rulet s koronom

Najverovatnije je da nakon treće doze vakcine protiv kovida 19 neće biti potrebna buster doza najmanje 12 meseci, a možda i duže. – Od iznenadnih posledica nisu pošteđeni ni oni koji su koronu preležali bez simptoma - Sadašnje vakcine su daleko sigurnije od onih koje smo nekada dobijali

Istraživačem godine u oblasti bioloških nauka u Arizoni (SAD) proglašen je dr Janko Nikolić Žugić, imunolog i gerontolog s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Arizoni i član Instituta BIO-5, i to za rad o starenju, imunologiji, testiranju i prevenciji kovida 19. Ovaj vrhunski stručnjak diplomirao je i doktorirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, od 1987. radi u Americi, a 2008. godine se pridružio Medicinskom koledžu u Tusonu kao šef Odeljenja za imunobiologiju koledža i kodirektor Centra za starenje Univerziteta u Arizoni.

U razgovoru za „Politiku” dr Nikolić Žugić ističe da je priznanje koje je dobio najznačajnije u oblasti biomedicinskih nauka u Arizoni i da mu je drago što je odlikovan. „To je priznanje koje je individualno, ali su tu u velikoj meri zaslužni i moj tim i laboratorija koji su učestvovali u istraživanjima”, kaže dr Nikolić Žugić.

Na čemu ste konkretno radili?

Napravili smo izuzetno efikasan i precizan dvokomponentni test na antitela za virus korona. Taj test smo koristili kod ljudi širom Arizone, ali on još nije komercijalizovan. Možemo da izmerimo antitela na kovid 19, i to za 3.000 osoba dnevno. Krenuli smo da istražujemo dugovečnost imunosti, pa smo onda prešli na testiranje imunoodgovora organizma na infekciju i vakcinaciju protiv kovida 19 kod starijih osoba. Sada nastavljamo istraživanja da vidimo kako imunitet ljudi reaguje posle druge, a kako posle treće, buster, doze i zašto kod nekih ljudi dođe do obolevanja uprkos vakcinama. Istražuje se i da li neka populacija treba češće da dobija cepivo od neke druge i kolika će biti dugotrajnost imuniteta na vakcine.

Da li već sada nešto znate o tome zbog čega stariji ljudi s hroničnim bolestima, uprkos vakcinaciji, češće obole od korone?

U Srbiji je verovatno glavni razlog za to što je starija populacija uglavnom vakcinisana kineskom vakcinom kompanije „Sinofarm”. To je tip vakcine koju stariji nije trebalo da dobiju. Ne znam zbog čega je neko smatrao da toj populaciji treba dati što blaže cepivo. Kod njih je trebalo primeniti suprotni princip jer oni imaju smanjenu sposobnost da reaguju na vakcinaciju, kao i na primarnu infekciju. Njihov imunitet teže može da podstakne „mrtva” vakcina poput kineske, već bi bilo bolje da su dobijali „jače” vakcine, na primer „Fajzerovu” ili „Moderninu”. Ipak, treba reći da je bolje što su građani primili i tu vakcinu, nego da uopšte nisu imunizovani. Pomaže i štiti svaka vakcina, uključujući i „Sinofarmovu”. Stariji od 65 godina koji su dobili dve doze kineske vakcine, kao treću dozu bi svakako trebalo da uzmu „Fajzerovu” ili „Moderninu”.

Kada je reč o vakcinama koje su bazirane na modernoj informacionoj tehnologiji, da li veću efikasnost ima „Fajzerova” ili „Modernina”, koja se sada primenjuje i u Srbiji?

Vakcina „Moderne” je po našim ispitivanjima nešto jača, ali da li je dugotrajnija od „Fajzerove” još ne znamo. Po količini antitela koju pravi, „Modernina” je za nekih 25 odsto bila bolja od „Fajzerove”. Sada obavljamo istraživanja o broju ljudi koji su nakon dve doze cepiva „Fajzera” ili dve doze „Moderne” ipak oboleli. Treba znati da nijedan proizvođač vakcina nikad nije rekao da njegovo cepivo 100 odsto štiti od bolesti. Ti procenti su iznosili oko 90 odsto. Bitno je da sprečavaju pojavu teške bolesti i umiranje u jako visokom procentu, zapravo 25 puta smanjuju verovatnoću teške bolesti i smrti. Ali bitan je i prethodni imunitet osobe. Nije isto da li je osoba bila zdrava ili je bila pod imunosupresivnom terapijom ili ima defekt imuniteta, jer će oni biti slabije zaštićeni, i njima se savetuje da buster dozu dobiju što pre.

U Srbiji se četvrta doza savetuje toj grupi pacijenata, a novo pravilo je da se treća doza daje posle pet meseci, osim za one koji su primili kinesku vakcinu, gde je savet da buster dozu prime nakon četiri meseca. Hoćemo li vakcine primati unedogled ili će postati sezonske?

Mi nemamo pristup podacima za vakcinu „Sinofarma” ili za „sputnjik”, a nismo proučavali ni „Astra Zenekinu” (nije odobrena u Americi), ni vakcinu kompanije „Džonson i Džonson” i zato ovaj preporučeni protokol imunizacije ne mogu da komentarišem. Mislim da je razuman protokol primanja vakcina posle pet ili šest meseci za „Fajzerovu” ili „Moderninu”. Verovatno je najbolje da se planiraju tri doze kao osnova vakcinacije protiv kovida 19 od početka. Treća doza znatno povećava stepen imuniteta. Kod prirodne infekcije imunost traje dosta dugo, ali samo za onaj soj virusa kojim je osoba bila zaražena. To znači da ako je neko preležao originalni vuhanski soj kovida ili alfa varijantu, od tog soja će imati zaštitu nekoliko godina. Ali će zato imati manju zaštitu u slučaju pojave delta ili brazilskog soja. Najverovatnije je da nakon treće doze neće biti potrebna buster doza najmanje 12 meseci, a možda i duže.

Ipak, gotovo polovina ljudi u Srbiji ne želi da se vakciniše. Vi smatrate da oni igraju ruski rulet s kovidom 19?

Nije to slučaj samo u Srbiji, u Arizoni je slična situacija. Barem dve činjenice govore da to jeste ruski rulet. Prvo, treba znati da su mlade, relativno zdrave osobe obolevale od teškog oblika kovida 19, a jedan procenat njih je i preminuo. Drugo, tu su i dugotrajne posledice kovida 19, produženi kovid, o čemu se malo priča. Sada počinjem rad na projektu koji je deo Nacionalne mreže za ispitivanje dugotrajnog kovida, koji finansira Nacionalni institut za zdravlje i u kojem će učestvovati 30 mesta. Ljudi zbog korone ne mogu nekoliko meseci da povrate čulo ukusa i mirisa ili nemaju apetit. To se vidi, ali znatan deo njih ima i neke posledice koje se ne vide, kao što je zapaljenje srčanog mišića. Ljudi gube kondiciju, zamaraju se, ne mogu da se popnu na sprat, neki moraju da koriste kiseonik svaki put kada izađu iz kuće. To je ruski rulet o kojem govorimo.

Da li se produženi kovid javlja i kod dece?

Da. Roditelji koji neće da vakcinišu decu i plaše se iz razloga koji ni na koji način nisu opravdani takođe se igraju i s dugoročnim zdravljem svoje dece.

Naši lekari su primetili da posledice mogu da imaju i oni koji su preležali blaži oblik kovida 19. Neki nakon nekoliko meseci dožive infarkt srca ili šlog.

Apsolutno je tačno da se to događa. Nisu pošteđeni od dugotrajnog kovida ili iznenadnih posledica ni oni koji su imali lakši oblik ili su koronu preležali bez simptoma.

Kada će pandemija uminuti? Neki stručnjaci SZO dali su prognoze da će to biti na proleće, a neki do kraja 2022. godine.

Ima osnova za takva predviđanja. Moguće je da će se smiriti na proleće, a da će moći da se stavi pod punu kontrolu do leta. To zavisi od virusa i mutacija, mada mi s naučne strane mislimo da je virus „odradio” svoj posao u pogledu mutacija i da je pri samom vrhu onoga što može da uradi. Tu i tamo još može da nas iznenadi. Da smo se brže i bolje vakcinisali, ni delta soj ne bi uradio ovo što je uradio. Strašno je kada imate efikasno oružje, vakcinu, a ne koristite je.

Ali ranije su ljudi primali vakcine bez problema i niko nije strahovao od njih. Šta se dogodilo pa je stvoreno tako veliko nepoverenje?

Sadašnje vakcine su daleko sigurnije od onih koje smo nekada dobijali. Vakcina protiv velikih boginja iskorenila je tu smrtonosnu bolest, a opet je bila na granici prihvatljivosti po današnjim standardima za cepiva. U Srbiji su ljudi skloni da veruju teorijama zavere na društvenim mrežama, a zapravo je istina da su velike pare zaradili oni koji su plasirali teorije o štetnosti vakcina. O tome se kod nas ne priča, ali zato se pominju teorije zavere o Bilu Gejtsu. (...)


https://www.politika.rs/sr/clanak/491936/Srbi-igraju-ruski-rulet-s-koronom

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Holandija uvodi zatvaranje u 19 časova
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=12&nav_category=78&nav_id=2055258

Sve je tu, i visok procenat vakcinacije, i covid potvrde i eto ti sad.

 

Za to vreme, Austrijanci bar "daju kredit" vakcinisanim:

 

"Prema njegovim rečima, zaključavanje za nevakcinisane, kako sada stoje stvari, najverovatnije je neizbežno. Istovremeno je odbio "lokdaun" za vakcinisane. "

 

Karta za povratak s Floride danas promenjena za 1. decembar - nesto mi se ne zuri u ta EU zakljucavanja.... Ja sam odradila sta je do mene: i odbolovala i kompletno vakcinisana (efikasnijom) vakcinom, i jedina nosila masku u septembru po holandskim prodavnicama....sad opet pod kljuc? Ne da mi se...

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...