Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@Angelia

S tom razlikom što vozač koji ne vezuje pojas ne zaražava svojom neodgovornošću druge vezane vozače koji zbog toga ginu. Niti može da dovede svojim nevezivanem pojasa do neefikasnosti pojaseva vezanih vozača.

Tako da - ne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odavno pričamo da pravo na izbor ima svoje prednosti ali i mane. Sigurno da izbor nosi posledice.
Ono što je problem u dobrovoljnom vakcinisanju je da kad je već dobrovoljno ne bi smelo da ima posledice. 
Meni se čini, imam osećaj da je dobrovoljnost posledica greške, kad je vladalo uverenje da je ova vakcina istovremeno imunizacija, sad kad znamo da nije imunizacija nego umanjuje rizik onda je neodgovorno od strane države da i dalje insistira na dobrovoljnosti.

Što kaže Kon, naučili smo od Izraela.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, handys said:

 

Jedino zato sto postoji latenca izmedju zarazavanja i razboljevavanja, pa pre karantina bude nevolja.

Ovo sto je Uros rekao....niko ne treba da trpi maltretiranje drzave zato sto politicari nemaju znas sta da kazu jedini nacin da se vratimo normali je vakcinacija. Cemu prica o izboru? Ne vidim razlog da mene maltretiraju sa dokazom vakcinacije, maskama, testovima I slicno 

Uz to postoji oko 10% populacije koliko se secam, koji ne mogu da se vakcinisu, zasto se njima ogranicavaju prava? Opet zbog politike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Nije mi poznato da ga ima. 

 

Ipak da se vratim na ovo, da li je sansa za prezivljavanje jedan od glavnih faktora za odlucivanje prilikom triaze,

i kako se u tom slucaju odluciti za nevakcinisanog. (?)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, KfJ said:

 

Ipak da se vratim na ovo, da li je sansa za prezivljavanje jedan od glavnih faktora za odlucivanje prilikom triaze,

i kako se u tom slucaju odluciti za nevakcinisanog. (?)

 

 

 

Triaza  sluzi tome da se izaberu pacijenti sa najvecom sansom za oporavak.

Nocna mora za sanitet na bojistu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Eddard said:

@Angelia

S tom razlikom što vozač koji ne vezuje pojas ne zaražava svojom neodgovornošću druge vezane vozače koji zbog toga ginu. Niti može da dovede svojim nevezivanem pojasa do neefikasnosti pojaseva vezanih vozača.

Tako da - ne.

Super, pa onda sto ne obavezna vakcinacija? Za pojas smo napravili propis. Nismo rekli "vezivanje pojasa je dobrovoljno, ali ako ga ne vezete ne mozete da vozite" - zvuci glupo zar ne?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vest od 28.10. https://www.zdf.de/nachrichten/panorama/corona-ungeimpfte-umdenken-100.html

 

Bila neka anketa medju nevakcinisanima u Nemackoj (3000 anketirano), 65% reklo da se ni u kom slucaju neve vakcinisati u naredna 2 meseca (ne znam zasto vremensko ogranicenje, ali tako pise u tekstu), 23% reklo da radije ne bi. Samo 2% je reklo da ce se u svakom slucaju vakcnisati u naredna 2 meseca.

89% je reklo da na njihovu odluku uopste nece uticati ako intenzivne po bolnicama budu krcate. Ni olaksice u odnosu na epidemioloske mere ne bi naterale 86% nevakcinisanih da promene misljenje.

74% smatra da vakcine nisu dovoljno ispitane, 62% se plasi reakcija na vakcinu ili dugorocnih posledica.

63% kaze da se i vakcinisani zarazavaju i mogu druge da zaraze.

 

Inace, po starosnim grupama vakcinisanost u celoj Nemackoj izgleda ovako

potpuno vakcinisani/ bar 1 doza (tj. delimicno)

- starijih od 60 godina:  85,2% / 86,7%

- 18-59 godina:       72,9% / 72,1% (ovde su "nelogicne" brojke jer se oni vakcinisani JJ vakcinom racunaju samo u potpuno vakcinisane)

- 12-17 godina:        41,2% / 45,9%

 

Stariji od 60 godina su u najvecem % vakcinisani u Bremenu (92,5% / 94,2%), Saarlandu (mala pokrajina na granici s Francuskom koji su prosle godine primili dosta Francuza kad je u Francuskoj u tim pogranicnim oblastima bila bas grozna situacija), Schleswig-Holstein (krajnji sever zemlje), NRW, Niedersachsen (sever zemlje, pa zapadno), RP (zapad), Berlin, Hamburg - svi prakticno 90%.

Najmanje vakcinisani su u pokrajinama ex istocne Nemacke: Sachsen (Drezden), Brandenburg, Thüringen, Sachsen-Anhalt (Magdeburg), plus Bavarska, a odmah za njom i Baden-Württemberg (Stuttgart - oni takodje imaju dosta antivaxera, koji su vrlo cesto pristalice Zelenih).

 

Slicna je situacija i medju 18-59 godina starima: ubedljivo najbolji je Bremen (89,7%), a ostale "dobro vakcinisane" pokrajine nesto vise zaostaju u ovoj starosnoj grupi (74-82% / 72-80%), a najgori je ponovo Sachsen (57,3% / 58,4%). Bavarska i Baden-Württemberg nisu bas totalno katastrofalni u ovoj grupi (71,4% / 69,5%).

 

Tinejdzeri su najvise vakcinisani u Schleswig-Holsteinu i NRW (54,9% / 60% i 48,9% / 53,9%), pa onda dolaze Niedersachsen, Bremen, Saarland, RP, Hamburg. Najlosiji su opet isti: Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen... Bavarska i Baden-Württemberg  ni ovde nisu bas totalno katastrofalni.

 

Impfquotenmonitoring_BL.png;jsessionid=8

 

Sto se tice trenutne incidence po pokrajinama, ona se poprilicno poklapa s % vakcinisanosti: severozapad zemlje je u boljem stanju od istoka i juga. Naravno, nije samo vakcinisanost uticajni faktor, ali je korelacija vrlo zanimljiva.

spacer.png

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Odavno pričamo da pravo na izbor ima svoje prednosti ali i mane. Sigurno da izbor nosi posledice.
Ono što je problem u dobrovoljnom vakcinisanju je da kad je već dobrovoljno ne bi smelo da ima posledice. 
Meni se čini, imam osećaj da je dobrovoljnost posledica greške, kad je vladalo uverenje da je ova vakcina istovremeno imunizacija, sad kad znamo da nije imunizacija nego umanjuje rizik onda je neodgovorno od strane države da i dalje insistira na dobrovoljnosti.

Što kaže Kon, naučili smo od Izraela.

 

53 minutes ago, Angelia said:

Super, pa onda sto ne obavezna vakcinacija? Za pojas smo napravili propis. Nismo rekli "vezivanje pojasa je dobrovoljno, ali ako ga ne vezete ne mozete da vozite" - zvuci glupo zar ne?

znam da je poduzi tekst, ali ovo od WHO objasnjava koji sve faktori se (u normalnim drzavama, ne u Srbiji) uzimaju u obzir pri odlucivanju o obaveznosti vakcine:

 

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/340841/WHO-2019-nCoV-Policy-brief-Mandatory-vaccination-2021.1-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

No, doci ce trenutak kad ce se iscrpeti sve opcije "ubedjivanja" i preostace samo opcija uvodjenja obavezne vakcinacije.

 

Nas savezni ministar zdravlja preporuco buster vakcinu za sve (ne samo za one starije od 70 godina, kako je Komisija za vakcine preporucila, ili od 60 godina kako su ministri pokrajina odlucili da ponude ljudima), po ugledu na Izrael, a da bi se prelomio nadolazeci jesenje-zimski talas.

Jos ce razgovarati kako sve ovo da se izvede (posto je to ponovo prilicno masovna akcija). Konkretno u ovoj izjavi koju sam ja videla ministar nije pominjao koliko posle 2. doze bi trebalo ljudi da prime buster (6 meseci je tipicna preporuka, ali su to vec mnogi medju starijima premasili).

 

A nasa vrla (pokajinska) ministarka prosvete :classic_rolleyes: je juce imala genijalnu ideju da se ukinu maske u skolama posto nije bilo puno zarazenih po skolama! :ajme: Logike! Kao da joj je cilj da tu malo podignemo brojke! Elem, deca se ove sedmice vratila s jesenjeg raspusta (tokom kog i nisu imala prilike da medjusobno razmenjuju viruse u skoli, logicno)  i sad je idealna prilika da se medjusobno pozarazavaju :smiley60::twak:

Kako mi ta zena ide na zivce!

 

spacer.png

Incidenca - inficirani po starosti.

Brojke medju dedecom/omladinom od 5-19 godina su pocele da rastu s pocetkom skole, alo "olaksanje" je nastupilo tokom jesenjeg raspista i sad ponovo krece.

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pojedini sadržaji me podstiču da isprobam funkciju "Ignore". Imam veoma osetljiv senzor na patriJotizam, nacionanizam i leftičarstvo, a posebno na tipično srpsku kombinaciju tog zla, i, iako na ovom topicu nije ili je retko direktno ispoljeno, pali mi se crvena lampica. Šta da kažem, senzor mi reaguje na mikrone toga. 

 

Takođe sam osetljiv i na određene misaone i logičke akrobacije, koje su - logike bez. Na kom sistemu vrednosti akrobacije baziraju, o tome ne bih na ovom mestu jer je mnogo šira i tužna priča.

 

Elem, te akrobacije me kod dežurne dvorske lude (nisam pomenuo ko je to, pa me poštedite žvaka o nekorektnosti komentara) manje nerviraju jer bar mogu slatko da se nasmejem. Dvorska luda i opovrgava teoriju da ne postoje glupa pitanja već samo glupi odgovori. To je, međutim, i posao dvorske lude da spinuje, provocira i pravi se lud. Tačno to se očekuje i to je O.K. 

 

Kod nekih, koji imaju aspiraciju da ih drugi uzimaju ozbiljno, sadržaji i ozbiljno nerviraju jer je nivo očekivanja viši. Mator sam čoek da bi se nervirao čitajući koještarije te ću primeniti jednostavan recept. Da ne gubim vreme i živce samo bacim prvo pogled na "plusiće", pa kome Dvorska luda da plusić, toga (ne u svakom slučaju) stavim na "Ignore" i poštedim se određenih sadržaja. 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Akiro said:

Pojedini sadržaji me podstiču da isprobam funkciju "Ignore". Imam veoma osetljiv senzor na patriJotizam, nacionanizam i leftičarstvo, a posebno na tipično srpsku kombinaciju tog zla, i, iako na ovom topicu nije ili je retko direktno ispoljeno, pali mi se crvena lampica. Šta da kažem, senzor mi reaguje na mikrone toga. 

 

Takođe sam osetljiv i na određene misaone i logičke akrobacije, koje su - logike bez. Na kom sistemu vrednosti akrobacije baziraju, o tome ne bih na ovom mestu jer je mnogo šira i tužna priča.

 

Elem, te akrobacije me kod dežurne dvorske lude (nisam pomenuo ko je to, pa me poštedite žvaka o nekorektnosti komentara) manje nerviraju jer bar mogu slatko da se nasmejem. Dvorska luda i opovrgava teoriju da ne postoje glupa pitanja već samo glupi odgovori. To je, međutim, i posao dvorske lude da spinuje, provocira i pravi se lud. Tačno to se očekuje i to je O.K. 

 

Kod nekih, koji imaju aspiraciju da ih drugi uzimaju ozbiljno, sadržaji i ozbiljno nerviraju jer je nivo očekivanja viši. Mator sam čoek da bi se nervirao čitajući koještarije te ću primeniti jednostavan recept. Da ne gubim vreme i živce samo bacim prvo pogled na "plusiće", pa kome Dvorska luda da plusić, toga (ne u svakom slučaju) stavim na "Ignore" i poštedim se određenih sadržaja. 

Zasto nema vise izvestaja o stanju u Grckoj? Mislim kako Grcka to radi super, i tako to? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Slučajevi u Engleskoj rastu kod najmanje zaštićenih (najtamnija linija su najnoviji nedeljni podaci): dece i osoba starosti 35-55 kojima ponestaje zaštita vakcine protiv zaražavanja.

 

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

Zasto nema vise izvestaja o stanju u Grckoj? Mislim kako Grcka to radi super, i tako to? 🙂 

Malo sam gledao izgleda kao da su stigli do platoa, dosta bolje nego ovde. Obzirom na kosilicu zadržavam pravo da sumnjam da su još bolji Grci nego što izgleda na prvi pogled.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Zasto nema vise izvestaja o stanju u Grckoj? Mislim kako Grcka to radi super, i tako to? 🙂 

Quod erat demonstrandum. Samo P.S. na gornji upis.

 

Nemam nešto vremena, iskreno rečeno a i KeeptalkingGreece je počeo da ošljari pa daju skraćene izveštaje a pojedinih dana i nikakve.

 

Ako te teši i raduje što su Grci prekjuče imali tek nešto malo manji broj preminulih od nas i da su im u apsolutnom broju (ne i u procentu) skočili novozaraženi pa iz toga izvlačiš radosne zaključke, na tvojoj savesti je takav zaključak. Ali to je jedan dan ili nekoliko dana, imaju neki skok. A naša sloboda svaki dan ubija ljude u pozamašnom broju. O tome da broj zaraženih i preminulih možemo kod nas da pomnožimo sa dva do tri tek da ne pričamo. Kod Grka je manji prostor za laži jer se vlast i opozicija samo tako ganjaju da se međusobno uhvate u greškama. 

 

I na kraju, Grci se kreću u procentu novozaraženih između 0,7% (best) do 1,5% (worst), a mi između 28% (best) i 34% (worst). To je razlika između "slobode" i razuma. Case closed.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Malo sam gledao izgleda kao da su stigli do platoa, dosta bolje nego ovde. Obzirom na kosilicu zadržavam pravo da sumnjam da su još bolji Grci nego što izgleda na prvi pogled.

Ne kazem da nije bolje, ali je ipak znatno povecan broj zarazenih naspram onog perioda kad je on podnosio podatke ovde, pa zato pitam, kako sad to kad testiraju dnevno 500k?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne kazem da nije bolje, ali je ipak znatno povecan broj zarazenih naspram onog perioda kad je on podnosio podatke ovde, pa zato pitam, kako sad to kad testiraju dnevno 500k?

To je prirodan tok, talas mora da dođe i prođe, pitanje je samo kada će biti i koliki je.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Akiro said:

Quod erat demonstrandum. Samo P.S. na gornji upis.

 

Nemam nešto vremena, iskreno rečeno a i KeeptalkingGreece je počeo da ošljari pa daju skraćene izveštaje a pojedinih dana i nikakve.

 

Ako te teši i raduje što su Grci prekjuče imali tek nešto malo manji broj preminulih od nas i da su im u apsolutnom broju (ne i u procentu) skočili novozaraženi pa iz toga izvlačiš radosne zaključke, na tvojoj savesti je takav zaključak. Ali to je jedan dan ili nekoliko dana, imaju neki skok. A naša sloboda svaki dan ubija ljude u pozamašnom broju. O tome da broj zaraženih i preminulih možemo kod nas da pomnožimo sa dva do tri tek da ne pričamo. Kod Grka je manji prostor za laži jer se vlast i opozicija samo tako ganjaju da se međusobno uhvate u greškama. 

 

I na kraju, Grci se kreću u procentu novozaraženih između 0,7% (best) do 1,5% (worst), a mi između 28% (best) i 34% (worst). To je razlika između "slobode" i razuma. Case closed.

Ti uopste ne kapiras. nije meni drago ni zbog grcke ni zbog srbije, nego se smejem tvojim upisima jer prvo moras skocit pa reci hop. 

hocu da kazem bolje ne pisati nista u vezi poredjenja jer ni jedna drzava ne moze da se poredi sa drugom. 

danska najbolja, najvise vakcinisanih, opste ludilo, kad odjednom skok. Ko je kriv, ? deca i stranci. ohh my god da li to ne lici poznato?

Srbija i gastarbajteri pred uskrsnje praznike.

Cela situacija oko kovida je danas ovako, sutra onako, i zato nije lepo ismejavati jedne a velicati druge jer ce sutra biti obrnuto.

 

Ne znam zasto vas pogadja ovolika smrtnost u Srbiji? zar ne prizeljkujete Darvina?

Ja da, zato me ni ne pogadja.

A ima i ono prorocanstvo da ce srba ostati kao pod sljivu. 

 

 

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne kazem da nije bolje, ali je ipak znatno povecan broj zarazenih naspram onog perioda kad je on podnosio podatke ovde, pa zato pitam, kako sad to kad testiraju dnevno 500k?

Quod erat demonstrandum 2 glede određenog tipa pitanja. 

 

Baš zato što mnogo testiraju. Da testiraju 20k imali bi oko 500 zaraženih ili manje (brojevi proizvoljni, samo kao pojašnjenje). Ko im se do sada provukao kroz raster, kad-tad će mu maca doći na vratanca i moraće zbog neke potrebe da uradi test. 

Link to comment
Share on other sites

Iz poslednjeg RKi izvestaja:

 

Slucajevi u skolama. Crvena linija je ova godina, tackasta je prosla, zelenkasti kvadratici ispod dijagrama pokazuju "gustinu" skolskih raspusta (u Nemackoj skolski raspusti po pokrajinama nisu u isto vreme, da se izbegnu guzve). Vidi se da kod tamno zelenih kvadratica (kad najvise pokrajina ima skolske rspuste) i krive zarazavanja skolske dece imaju minimume. Cim se krene s skolom odmah kriva krece navise. Naravno, imamo i efekat lepseg vremena s kraja proleca-pocetkom leta.

spacer.png

 

Simptomi: sivo-nije dato, svetlo plavo - bez simptoma, tamono plavo - sa simptomima. Crvena linija pokazuje hospitalizaciju, teget - smrtne slucajeve.

spacer.png

 

Hospitalizacija po godinama starosti, zumiran je period od jula meseca, a mali dijagram gore levo je na posednjih godinu dana. Vidi se da je hospitalizacija i u apsolitnim brojkama (1. dijagram) i u relativnim brojkama) bitno manja nego krajem prosle godine. Vakcinisanjem je ove godine smanjen broj starih ljudi (preko 80 godina i onih od 0-79 godina) koji su hospitalizovani - tacno se idi kako je napredovala vakcinacija tako su su opadale brojke hospitalizovanih starijih.

spacer.png

A sad se lepo vidi kako se polako gubi efekat vakcine kod starije populacije: njihove brojke ponovo krecu da skacu jace nego kod drugih. Takodje se vidi i kako je broj hospitalozovanih u grupi od 35-59 godina najpre rastao, pa onda krece da pada (od avgusta) s porastom vakcinisanosti (tek negde sredinom/krajem juna su mogli da se vakcinisu jer je bilo manje-vise zavrseno vakcinisanje prioritetnih, starijih gradjana). Ostae krive su u skladu s tim da stariji imaju veci rizik/verovatnocu da budu hospitalizovani)

spacer.png

 

I na kraju dijagram s brojem umrlih po godistima:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Tomiprunet said:

Cela situacija oko kovida je danas ovako, sutra onako, i zato nije lepo ismejavati jedne a velicati druge jer ce sutra biti obrnuto.

Nije sporan tok niti ismevam Srbiju, nego argumentujem u korist mera. Nije pitanje Srbija vs. Grčka, nego anarhija i divljaštvo obzirom na pandemiju (umiljato zvani sloboda) vs. racionalni pristup koji makar donekle usporava talas i obim talasa dok se ne napreduje sa vakcinama. 

 

12 minutes ago, Tomiprunet said:

hocu da kazem bolje ne pisati nista u vezi poredjenja jer ni jedna drzava ne moze da se poredi sa drugom. 

Grčka i srbija mogu itekako da se porede. Isti idijoti kao i mi, jedino razumnija vlast.

 

13 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne znam zasto vas pogadja ovolika smrtnost u Srbiji? zar ne prizeljkujete Darvina?

Ja da, zato me ni ne pogadja.

Svaka čast, čestitam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grčka dođe na historijski 7days maksimum uprkos svim pametnim merama...
Danska je isto u zamahu.

Portugal stoji nisko. Mađarska se vrrrrrrlo polako izmigoljila do sada već ozbiljnih brojki.

 

Uzano se gledaju stvari. Gde je u nekom momentu kul i za primer posle bude lošije stanje.

 

Naravno, kad se pogleda šira slika pomenute, kao i mnoge druge zemlje, na kraju balade prolaze razumno dobro kroz pandemiju u odnosu na nas (što i nije teško ostvariti).

 

Link to comment
Share on other sites

Dijagram incidence zarazenih sa simptomima po starosnim grupama za vakcinisane (puna linija) i nevakcinisane (isprekidana linija):

spacer.png

 

isto to za hospitalizacije:

spacer.png

 

Da dodam ovde i dijagram o toku vakcicnacije po starosnim grupama:

spacer.png

gde se vidi kako se po sedmicama smanjuje broj nevakcinisanih, a kod kojih se virus slobodnije siri.

Edited by wwww
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne znam zasto vas pogadja ovolika smrtnost u Srbiji? zar ne prizeljkujete Darvina?

Ja da, zato me ni ne pogadja.

A ima i ono prorocanstvo da ce srba ostati kao pod sljivu. 

Pa dobro ako tako hoće, ali ne moraju toliko da se deru dok traje ta aktivnost :lol_2: Neka odu u legendu dostojanstveno, kao prave junačine. Nije ona parola bila "Dok Holidej, došao je kmečeći i ušao u legendu".

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

kad je vladalo uverenje da je ova vakcina istovremeno imunizacija, sad kad znamo da nije imunizacija nego umanjuje rizik onda je neodgovorno od strane države da i dalje insistira na dobrovoljnosti.


Nijedna vakcina nije potpuna imunizacija.

 

2 hours ago, Angelia said:

 


Ja sam već i rekao da jesam za obaveznu vakcinaciju. Ali, nervira me taj crno-beli pristup - ako već nemamo to, onda ne treba ništa. To je pogrešno. Daj da vidimo kako da radimo sa ovim što imamo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...