Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Aham, znaci na osnovu uzorka jednog dana u osrednjem mestu u Srbiji, ti iznosis zakljucak o % zastupljenosti Fajzerom od pocetka vakcinacije u Srbiji. 

Jos jedan legitiman stav. 

 

Nije na osnovu jednog dana, shogor koji se isto vakcinisao fajzerom ali posle mene, je bio pre mene koji dan i nije se mogao vakcinisati jer nije bilo dovoljno zainteresovanih.

 

Subotica osrednje mesto u Srbiji? mislis varosica? Stvarno covek nekad lupi a da nije ni svestan.

3 minutes ago, Wookie said:

Evo ja znam, zarazila se cela porodica budućeg muža moje bratanice. A i da ne znam lično nikog, skoro svaki dan prođem pored kovid ambulante u Vojvode Stepe u Beogradu i vidim puno dvorište ljudi koji čekaju na pregled.

Pa dobro ti sad znas, ja kazem ja sam znao zimus ovaj put ne znam nikoga. Stvarno ne znam u cemu je fora, mozda mi na severu vise vodimo racuna, tj nosimo maske tamo gde treba a vi dole ne, ne znam, ali tako izgleda.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hugo Punch said:

Cekaj, kako samo mi, a BiH? Ja nesto citam visoka smrtnost i tamo.

 

Mada ok, i tamo su Srbi pa je logicno...

BiH kao celina je na 44% pika. U okruženju odskače Srbija na 92% i komšije u Rumuniji na 80% pika. Ostatak regiona od 30% do 50%. Mooožda malo i Albanija odskače sa 61% ali to je možda, hajde da izdvojim mišljenje za Albaniju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tomiprunet said:

Nije na osnovu jednog dana, shogor koji se isto vakcinisao fajzerom ali posle mene, je bio pre mene koji dan i nije se mogao vakcinisati jer nije bilo dovoljno zainteresovanih.

Opet, to su covece dva dana u mesto koje ima koliko 100k stanovnika? Mozda vise sa okolnim mestima... koliki je to % Srbije? oko 2%? Relevantan uzorak. 

 

2 minutes ago, Tomiprunet said:

 

Subotica osrednje mesto u Srbiji? mislis varosica? Stvarno covek nekad lupi a da nije ni svestan.

OK, slazem se da sam preterao sa tom konstatacijom, ali kad sam rekao mesto nisam mislio varosica, vec grad. Za razliku od tebe, ja kad lupim nemam problem da priznam to (pa cak i kad mi nafilujes ono sto bas i nisam rekao). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hugo Punch said:

To 92% znači da će još malo pa krenuti da pada brojka?

Ne. To znači da je Srbija na 92% po sedmodnevnoj incidenciji od prethodnog pika. Dodaj još koji rekordan dan, recimo sutra i prekusutra preko 8k i ispašće na 105% prethodnog pika. Uporedio sam dva talasa, u nadi da ću videti, ali...
Hajde prerano je, neka me još koji dan.
Inače Grenland isto na 92% prethodnog pika

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ova brojka od danas je bila prilicno cudna pa i neocekivana.

Cinilo se da polako padamo, kad odjednom tras i rekord.

Ne znam da li postoji sansa da su rezultati kaskali prethodnih par dana, ali posle pada izmedju 5-10% kad uporedimo isti dan iz prethodne nedelje, ova brojka od danas je dramaticna.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Opet, to su covece dva dana u mesto koje ima koliko 100k stanovnika? Mozda vise sa okolnim mestima... koliki je to % Srbije? oko 2%? Relevantan uzorak. 

 

OK, slazem se da sam preterao sa tom konstatacijom, ali kad sam rekao mesto nisam mislio varosica, vec grad. Za razliku od tebe, ja kad lupim nemam problem da priznam to (pa cak i kad mi nafilujes ono sto bas i nisam rekao). 

ispisao sam celi post i onda se sam od sebe forum refreshovao.

svaki podatak je bitan, ako ne na nivou cele drzave onda na nivou regiona.

nisu to samo dva dana upitanju pa da donosim zakljucak, vec je bilo tako svaki dan, da ako do 12h ima 6 ljudi koji zele da se vakcinisu fajzerom onda ce se i vakcinisati. ako bi dosao u 16h rekli bi jednostavno dodji sutra ujutro, jer po njihovom ne bi se skupilo 6 ljudi za to poslepodne.

ne kazem, mozda je nekad bilo i vise zainteresovanih, ali nekad sigurno nije ni bilo tih 6or.

pored toga bilo je i dosta stranaca slovenaca, iz austrije i madjarske. kad sam ja bio bili su bas iz sve te tri drzave. 

i pored svega dolazimo do toga da u subotickoj regiji nema mnogo kojima je potrebno bolnicko lecenje, da li je do akcina i savesnosti oko nosenja maski, ne znam ali definitivno nismo isti sever i jug srbije (jug mislim na sve juzno od backe topole ) 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Pa ova brojka od danas je bila prilicno cudna pa i neocekivana.

Cinilo se da polako padamo, kad odjednom tras i rekord.

Ne znam da li postoji sansa da su rezultati kaskali prethodnih par dana, ali posle pada izmedju 5-10% kad uporedimo isti dan iz prethodne nedelje, ova brojka od danas je dramaticna.

jutros u V Stepe baš gužva bila kad sam prolazio, puno kišobrana napolju. Pre će biti da je kosilica otišla na remont danas i da će sutra da se vrati u punom pogonu. Za sada imamo samo raspisane izbore, nemamo datum kada počinju izborne radnje, cenim da do tog datuma kosilica mora da bude ispravna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Losmi17 said:

Cinilo se da polako padamo, kad odjednom tras i rekord.

 

Samo na prvi pogled, bili su smanjili testiranje, a udeo pozitivnih je rastao.

 

Sad su konačno jedan dan puno njih testirali i rezultat se odmah pokazao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Pa ova brojka od danas je bila prilicno cudna pa i neocekivana.

Cinilo se da polako padamo, kad odjednom tras i rekord.

Ne znam da li postoji sansa da su rezultati kaskali prethodnih par dana, ali posle pada izmedju 5-10% kad uporedimo isti dan iz prethodne nedelje, ova brojka od danas je dramaticna.

broj je poceo da se povecava jos tokom vikenda kada obicno ima dosta manje testiranja i pregleda, videlo se jos tada da ce biti belaja ove nedelje.

pored nas ovako ostar rast novozarazenih u Evropi trenutno ima jos Rumunija, a na tragu su i Bugari i Ukrajna. Sto se tice UK, tamo je bas zanimljiva situacija jer vec dva-tri meseca imaju prilicno konstantan broj novozarazenih uz normalne oscilacije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erwin said:

 

Samo na prvi pogled, bili su smanjili testiranje, a udeo pozitivnih je rastao.

 

Sad su konačno jedan dan puno njih testirali i rezultat se odmah pokazao.

Da, smanjeno je bilo testiranje tokom vikenda sto je uobicajno.

% pozitivnosti se vrti izmedju 30-34%.

Ne znam, meni je ovaj rast neocekican i nimalo obecavajuce nije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erwin said:

 

Samo na prvi pogled, bili su smanjili testiranje, a udeo pozitivnih je rastao.

 

Sad su konačno jedan dan puno njih testirali i rezultat se odmah pokazao.

Incidencija je svakako pokazatelj, poprilično siguran za trend. Ne znam sećaš li se onog eksperimenta u Slovačkoj kad su u dva vikenda istestirali manje više celu populaciju i dobili neki rezultat koji je skoro pa identično gađao incidenciju od 7 dana.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

jutros u V Stepe baš gužva bila kad sam prolazio, puno kišobrana napolju. Pre će biti da je kosilica otišla na remont danas i da će sutra da se vrati u punom pogonu. Za sada imamo samo raspisane izbore, nemamo datum kada počinju izborne radnje, cenim da do tog datuma kosilica mora da bude ispravna.

Pored tog dela s izborima, ja sam prilicno siguran da su nas pustili da se pozarazavamo jer zeljeni % vakcinacije necemo dostici.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Losmi17 said:

% pozitivnosti se vrti izmedju 30-34%.

 

Ne vrti se, nego jasno raste iz nedelje u nedelju (trend je potpuno jasan kad se uporede procenti pozitivnosti za iste dane u nedelji, dakle npr. danas u odnosu na prošli utorak), u zadnje vreme doduše sporije, ali i dalje raste.

 

duaf5Lm.png

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

jutros u V Stepe baš gužva bila kad sam prolazio, puno kišobrana napolju. Pre će biti da je kosilica otišla na remont danas i da će sutra da se vrati u punom pogonu. Za sada imamo samo raspisane izbore, nemamo datum kada počinju izborne radnje, cenim da do tog datuma kosilica mora da bude ispravna.

nece biti potrebna kosilica za pred izbore, prokuzice se dovoljan broj ljudi do Nove godine da se udje znacajnije opadanje broja novozarazenih. siguran sam da je to svesna igra ovih na vlasti i da ce to iskoristiti kao predizborni adut (pobedili smo koronu), a sve racunajuci na pamcenje kisne gliste tako karakteristicno za nas narod.

kad smo vec kod cuvene "kosilice", zanimljivo kako je u Rusiji naglo poceo da raste broj novozarazenih cim su prosli izbori.

Edited by djura.net
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

 

Ne vrti se, nego jasno raste iz nedelje u nedelju (trend je potpuno jasan kad se uporede procenti pozitivnosti za iste dane u nedelji, dakle npr. danas u odnosu na prošli utorak), u zadnje vreme doduše sporije, ali i dalje raste.

 

duaf5Lm.png

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Pa to samo znaci da nista netacno nisam rekao. % pozitivnih je na nivou onoga sto imamo vec 2 nedelje bar.

Razlika je u broju testiranih. Mada mi je nesto u glavi da je slican broj testova radjen i prosle nedelje.

Bice zanimljivo videti naredna 2, 3 dana.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Losmi17 said:

Pored tog dela s izborima, ja sam prilicno siguran da su nas pustili da se pozarazavamo jer zeljeni % vakcinacije necemo dostici.

O tome se ozbiljno priča od avgusta. Vidi, bilo kakva strategija je bolja od nemanja strategija, muka je da je za ovu debelo pitanje da li je bolja. Ja bih iskreno voleo da je neko seo i osmislio strategiju, potpisao je imenom i prezimenom i rekao - prokužavanje je izlaz. Ali to neću videti.

Ono što hoću da vidim je gomila "alibi mera" provući će se tu i tamo neka od stvarne koristi, ali i kad stekneđ tu korist opet će je pojesti vreme jer nemaš strategiju, tako da šta god na kraju ispadne biće maltretiranje zbog alibija.
I da, nesavesni građani...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ono što hoću da vidim je gomila "alibi mera" provući će se tu i tamo neka od stvarne koristi, ali i kad stekneđ tu korist opet će je pojesti vreme jer nemaš strategiju, tako da šta god na kraju ispadne biće maltretiranje zbog alibija.

koje alibi mere? ne postoje nikakve "mere", ni alibi ni bilo koje druge.

a "gradjani" jesu, blago receno, nesavesni. svakom na obraz sve sto cini ili ne cini u ovim vremenima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...