Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Primer iz licnog okruzenja, rodbina. Covek dobrog opsteg zdravstvenog stanja, mislim da je '52. godiste. Zena mu medicinski radnik. Vakcinisali se medju prvima, "kinezom", ne znam zasto nisu revakcinu uzimali sada kada je dostupno, pogotovo sto je dosta vremena proslo od te prve doze.

 

Bili na nekoj proslavi na selu, zarazili se svi, i deca i unucici. 

 

On zavrsio u bolnici, kiseonik, pa respirator. Pa ga skinuli sa respiratora, kao bolje je, pa ga vratili. Umro odjednom, samo sto je ispratio cerku nazad u inostranstvo. 

 

 

Naravoucenije:

- Ne kasnite sa boosterom. Kad ga vec ima, kad je proslo dosta vremena. Kad ste se vec boli, nastavite. 

- Ne ponasajte se kao da vam nista ne moze biti jer ste vakcinisani. I dalje nosite masku i izbegavajte guzve, or else, zarazicete se ili cete nekog zaraziti. 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Kooineeperk said:

Primer iz licnog okruzenja, rodbina. Covek dobrog opsteg zdravstvenog stanja, mislim da je '52. godiste. Zena mu medicinski radnik. Vakcinisali se medju prvima, "kinezom", ne znam zasto nisu revakcinu uzimali sada kada je dostupno, pogotovo sto je dosta vremena proslo od te prve doze.

 

Bili na nekoj proslavi na selu, zarazili se svi, i deca i unucici. 

 

On zavrsio u bolnici, kiseonik, pa respirator. Pa ga skinuli sa respiratora, kao bolje je, pa ga vratili. Umro odjednom, samo sto je ispratio cerku nazad u inostranstvo. 

 

 

Naravoucenije:

- Ne kasnite sa boosterom. Kad ga vec ima, kad je proslo dosta vremena. Kad ste se vec boli, nastavite. 

- Ne ponasajte se kao da vam nista ne moze biti jer ste vakcinisani. I dalje nosite masku i izbegavajte guzve, or else, zarazicete se ili cete nekog zaraziti. 

 

Ja juce prolazio pored punkta, pa reko' da pitam one zene tamo posto mi danas istice sest meseci. Bukvalno samo sto me nisu isterale, sve vreme sam imao utisak kao da su me odvracale, pa kao ima vremena, pa ne zurite, pa dodjite kad stignete, ne mora taj dan... Ono sad i ne bih ni mogao da primim jer kao mora svi u kuci da budu zdravi a malecka krenula u vrtic i posle deset dana zapatila slince (standardno), tako da cu svakako da sacekam do iduce nedelje, ali bas su me gledale nekako kao da sam prolupao. Valjda im mladji ljudi (-35/-40) retko dolaze za trecu dozu, sta li.

 

 

I da, rekle su mi da vise ne salju poruke i mejlove, nego sam racunas.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Samo ti slušaj "one žene tamo"...

Što se tiče poziva tj. Sms-a, mojoj gospođi je pre neki dan prošlo 6 meseci od druge doze i nije dobila još nikakvu poruku. S tim što je npr. meni poruka stigla nekih 8-9 dana od tačnog datuma.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da zovu za trecu. 

 

Elem, kad pominjete vrtice i sline 🙂 mi smo vec nekoliko dana u 2-nedeljnom karantinu zbog zarazenog deteta u grupi. 

Povratak u vrtic tamo negde 22.09. a deca i mi se porazboljevali. 'bem li ga sta je, izgleda da nije korona jer smo testirali decu (u fazonu ako imamo oni su nam doneli iz vrtica, daj prvo njih da vidimo), ali negativni su. Imali su temp povremeno, koja se skidala sirupom, videcemo da li ce se vracati veceras. Slinavost prilicna, sad su prilicno promukli. A mi nismo dobili temperaturu samo neki bol u grlu, tu i tamo glavobolja sto moze biti i "od stila zivota". Da smo barem izgubili culo mirisa/ukusa pa da znam da je to to. 

 

Ne znam da li da zelim da nam je ovo korona ili da zelim da nije. 

 

Meni revakcina treba da bude 18.09. (sad u subotu), pa ne znam da li moze da se odlozi koji dan dok jos ne vidimo sta nas je ovo uhvatilo ili da ipak primim drugog fajzera? 

Link to comment
Share on other sites

meni stigla poruka od e uprave u subotu, tacno 6 meseci od druge doze.

 

  

4 hours ago, AgroLaki said:

Prema ovom grafu, ima da teramo do 8-8.5 hiljada pa na dole.

ne vidim zbog cega bi talas isao na dole? broj novozarazenih ide "na dole" onda kad pocnu "mere", odnosno lockdawn da se striktnije primenjuje. do tada virus se siri gde god nema barijera. realnije je da broj zarazenih dodje i do 30k nego 10k. u principu, ne bi neocekivano bilo i da bude neki plato na 10-12k zarazenih svakog dana sledecih 3-4 meseci, sve dok se nesto ne ispreci virusu, vakcine i(li) maske i(li) distanca.

na kriznom stabu se inace prica i o mogucnosti da zarazeni budu poslati kuci sa bocom kiseonika jer zdravstveni sistem nece biti vise u mogucnosti da hospitalizuje sve ljude kojima ce trebati kiseonik. a realno je sve to vec preskupo za nasu drzavu.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Darth Bane said:

Ajd da se kladimo da ce kad se budu priblizili izbori cifra da padne na dvocifren broj!!!?!??!

Prirodni tok pandemije 🙂  Ima li šta prirodnije nego da se virus povlači pred političkom potrebom Njega? Svaki ekspert epidemiolog iz KrŠ će nam objasniti da je ta pojava potpuno prirodno, kao što će i rast brojeva 4. Aprila da bude potpuno prirodna posledica nesavesnih građana koji ne poštuju mere, ne nose maske, protive se vakcinaciji, bahatih građana koji iz sebičnih potreba ne misle na ugrožene.
Ali tek 4. Aprila, jasno.
 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

A group of senior U.S. Food and Drug Administration (FDA) officials - including two who announced they will soon resign - have authored a report disagreeing with the White House's plan to roll out COVID-19 vaccine boosters next week.

In a report published in in The Lancet on Monday, the 18 officials write that there is no evidence supporting the need for boosters because fully vaccinated people still have high levels of protection against hospitalization or death.

Instead, they say, vaccine doses should be donated to areas with lower vaccination rates to prevent the emergence of more COVID-19 variants.

Although the administration is ready to roll out boosters starting September 20, President Joe Biden said last week that any decisions - including when to authorize boosters and who should receive them - will be left up to the FDA and the Centers for Disease Control and Prevention (CDC). 

The group of FDA authors of the new report include Dr Marion Gruber and Dr Philip Krause, who plan to step down in the coming months due to disagreements over the rollout of vaccines.

 

Jel da im verujemo? :classic_blink:

Kojoj sad nauci da verujem, zbunjena sam ....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Jel da im verujemo? :classic_blink:

Kojoj sad nauci da verujem, zbunjena sam ....

Što se booster-a tiče sklon sam da Dorstenovo gledište prihvatim kao dobro. Booster za rizične grupe, za raju, i mene, mooožda ne bi bilo loše da preležimo...
Sad bi mi leglo da preležim ionako jedva hodam, ihaa

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

I da, rekle su mi da vise ne salju poruke i mejlove, nego sam racunas.

 

Hvala za ovu informaciju. Znači 30.11. biram između Fajzera ili Moderne..Moderna u slučaju da nema Fajzera.

 

Mama i ja, koliko se sećam, nismo dobile e-mail za drugu dozu, valjda samo SMS. 

 

Usput...bila sam danas u "Stadionu". Uopšte nije bilo gužve jer sam išla prepodne. Videla sam nekoliko starijih ljudi bez maske.

 

Ne razumem šta radi ono obezbeđenje tamo?  Kovid redare nisam videla. Nisam se tamo dugo zadržala, brzo sam sve obavila.

 

****

 

Kon. kao po običaju priča gluposti. Onih bez maski u zatvorenom prostoru i u prevozu biće sve dok ozbiljno ne počne kontrola. Prava kontrola.

 

Šta im rade komunalna policija i komunalna milicija? To za miliciju ne kapiram, za koje poslove su oni zaduženi? Koliko je sns-ovaca zaposleno u komunalnoj policiji i komunalnoj miliciji ?

 

Da li su oni zaposleni samo da jure babe koje prodaju ispred pijace cveće i da jure vozače koji su nepropisno parkirani? 

 

90 posto njih mogu da kontrolišu prevoz, tržne centre, prodavnice, kafiće...

 

10 posto ostaje za babe i za nepropisno parkiranje. 

 

Eh..da sam na mestu onog Sićvea :innocent:

 

Kovid propusnice, kada i gde? Prvo je Ćale rekla da će to biti za prostore u kojima ljudi ne moraju da borave ( kafići, restorani, noćni barovi ) posle je dodala i tržne centre ali ne i samoposluge i " mesta gde se kupuju hleb i mleko "-tako je baš rekla.

 

Logična pitanja glase: Idem u TC samo u "Rodu", neću u kafić ili u neki butik. Da li mi treba propusnica ili ne, pošto kupujem hleb i mleko i još ponešto od namirnica?

 

Svaki TC ima hipermarkete ( jedino ne znam za Rajićevu i onaj TC u Beogradu na vodi ). 

 

Kada će biti propusnica?  Kad ovde bude 12000 zaraženih ili...nikad, jer je kampanja i jer su izbori, a propusnica je mrtvo slovo na papiru?

 

I treće logično pitanje: Zašto nema kovid propusnica za stadione i kladionice?   

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
slovo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

@DJ_Vasa

 

Kako roditelji?

 

 

 

Hvala na pitanju. Izgleda da otac za koji dan izlazi iz bolnice, a oseća se pristojno. Majka ima sutra kontrolu, danas je preko telefona zvučala manje umorno, kaže da se oseća bolje nego prethodnih dana, a nadam se da će joj lekari reći dobre vesti.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Što se booster-a tiče sklon sam da Dorstenovo gledište prihvatim kao dobro. Booster za rizične grupe, za raju, i mene, mooožda ne bi bilo loše da preležimo...
Sad bi mi leglo da preležim ionako jedva hodam, ihaa

Problem je sto moramo da biramo kome da verujemo.

A nesto se kao cudimo sto su ljudi zbunjeni.

Ako je Dorsten u pravu, koj ce nam djavo maske? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

Nisam siguran da zovu za trecu. 

 

Elem, kad pominjete vrtice i sline 🙂 mi smo vec nekoliko dana u 2-nedeljnom karantinu zbog zarazenog deteta u grupi. 

Povratak u vrtic tamo negde 22.09. a deca i mi se porazboljevali. 'bem li ga sta je, izgleda da nije korona jer smo testirali decu (u fazonu ako imamo oni su nam doneli iz vrtica, daj prvo njih da vidimo), ali negativni su. Imali su temp povremeno, koja se skidala sirupom, videcemo da li ce se vracati veceras. Slinavost prilicna, sad su prilicno promukli. A mi nismo dobili temperaturu samo neki bol u grlu, tu i tamo glavobolja sto moze biti i "od stila zivota". Da smo barem izgubili culo mirisa/ukusa pa da znam da je to to. 

 

Ne znam da li da zelim da nam je ovo korona ili da zelim da nije. 

 

Meni revakcina treba da bude 18.09. (sad u subotu), pa ne znam da li moze da se odlozi koji dan dok jos ne vidimo sta nas je ovo uhvatilo ili da ipak primim drugog fajzera? 

Isto i kod nas: klinci, prvaci, vecina slinava, malo povisena temperatura, kasalj,  na smenu ostaju kod kuce dan - dva pa se vracaju u skolu. Snaha kaze da ih niko ne testira jer su deca prehladjena. 

Juce naletim na novog taksistu u gradu, grmalj, zauzeo 2 trecine automobila, jedva  sam se smestila na zadnje sediste sa sve KN95 maskom, kaze mi "Gospodjo, sta ce vam to, samo se gusite, evo ja: stalno sam medju narodom i nista vec mesecima". Pomislim, kad mi se vec mesa u strategiju da budem i ja bezobrazna pa ga pitam "A koju ste vi vakcinu primili", covek pocinje da se smeje, "Beli luk i slanina, kakva vakcina, nece mene a ni ikog mog da truju". I ja lepo, prvi put u zivotu, osetim da imam pred sobom svog prirodnog neprijatelja, to je taj koji mi radi o glavi, zbog njega razmisljam na koju foru da dobijem jos jednu, drugu Fajzer vakcinu koja bi mi, je l te, bila 4 vakcina za manje od godinu dana, zbog njega danima odlazem kontrolu u Bg, onkoloski sam pacijent, da cekam da prodje ovaj talas ili da rizikujem da pokupim virus u prevozu, privatnoj ordinaciji u kojoj smo doktorka i ja nos uz nos, takav je protoklol kad vam pregledaju oko....i javlja mi se misao da je onaj Dejvid Ajk u pravu, stvarno postoje "reptilijanci", mene je juce jedan vozio taksijem. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

stvarno postoje "reptilijanci", mene je juce jedan vozio taksijem. 

 

Nisu to reptilijanci to je stoka.

 

Nego...

 

5 hours ago, Angelia said:

moramo da biramo kome da verujemo

 

Uvek kad vidim ovako nešto pomislim... hm, evo, sad će...

 

5 hours ago, Angelia said:

koj ce nam djavo maske?

 

...i budem u pravu. :classic_rolleyes:

Edited by fancy
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fancy said:

 

Nisu to reptilijanci to je stoka.

 

Nego...

 

 

Uvek kad vidim ovako nešto pomislim... hm, evo, sad će...

 

 

...i budem u pravu. :classic_rolleyes:

Sta budes u pravu? 

Ja pricam o vakcinisanim ljudima, ako je preporuka da se zarazimo I budemo izlozeni virusu, zasto onda pratimo mere koje treba da izvrse suprotno?

 

Malo nelogicno.

 

I naravno da treba da biramo, jedna "struka", to ovde kod mene je Fauci I cdc tvrdi treba nam booster, a druga FDA kaze ne.

 

Evo ti reci, koga da slusam?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Slobodnih mesta u bolnicama Zlatiborskom okruga za hospitalizaciju pacijenata sa srednje i teškom kliničkom slikom preostalo je još 91.

Nevakcinisanih je na lečenje primljeno 30 pacijenata, oni koji su primili dve doze sinofarma 26 i jedan pacijent koji se vakcinisao fajzerom.

 

 

Quote

Koordinator u kovid bolnici KBC Dr Dragiša Mišović Slavica Radovanović izjavila je danas da je u toj bolnici ukupno 125 kovid pacijenata hospitalizovano u poslednja tri dana i da je oko 30 odsto obolelih vakcinisano. "Među obolelima imamo 30 dece, pet trudnica, a dve od njih su uspešno porođene. Takođe, imamo podjednak broj muškaraca i žena među pacijentima", rekla je ona za RTS komentarišući broj primljenih pacijenata od petka do danas.

 

Dakle, prosto divno...

Link to comment
Share on other sites

 

27 minutes ago, shonke said:
Quote

Slobodnih mesta u bolnicama Zlatiborskom okruga za hospitalizaciju pacijenata sa srednje i teškom kliničkom slikom preostalo je još 91.

Nevakcinisanih je na lečenje primljeno 30 pacijenata, oni koji su primili dve doze sinofarma 26 i jedan pacijent koji se vakcinisao fajzerom.

 

Znamo za 57 od 91 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2021 at 10:03 AM, handys said:

A nije prava nauka tj. naucno razmisljanje ako se kaze 'ivermektin je sada legitimna alternativa vakcini'. 

Ako je neko to i tvrdio ovde ja nisam, dakle čemu ovo?

 

17 hours ago, Eddard said:

Previše potežeš argumentum ad verecundiam, pa šta ako je rekao jedan profa sa Kolumbije? Btw, profa nije rekao ništa što nije u skladu sa mainstream naukom, već upravo ono što tu nauku i odlikuje - daj da proverimo valjanim studijama da li ima nečega u ivermectin priči. Imto je sve. Sa tim nema šta ko da se ne složi.

Bold 1 i 2 su malo i koliziji. Profa sa Kolumbije, sa Oksforda i dve velike studije pokazuju ono što tvrdim od početka, da taj lek kao i svaki drugi koji obećava treba ispitati najboljim sredstvom koje imamo, naučnim metodom. Dakle ako je ispitivanje u toku tvrdnja da relativna sigurnost ivermektina "nema teorije da je veća" takođe ne stoji i tu ne pomaže što dolazi od nekog ko nastupa kao autoritet i ko nije reagovao na tvrdnju o 85% sterilnih.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Sta budes u pravu? 

 

Pa da postoji nekakva "nauka" koja sve zna najbolje kao da je baba Vanga a ne metod dolaženja do najboljeg trenutno mogućeg odgovora na neko pitanje. Nažalost, kad već nauka sve zna, na ovo nije odgovorio:

 

Quote

Evo ti reci, koga da slusam?

 

Što se tiče neslaganja preporuka to je baš normalna stvar u nauci, neslaganje mišljenja koje se prevazilazi sagledavanjem do sada poznatih dokaza i po potrebi, traženjem novih. Idealno, ljudski ego i bias tu ne bi trebalo da igra ulogu. U stvarnosti skoro uvek igra zbog ljudske prirode.

 

Konkretno, ovde bi trebalo ostaviti još malo vremena da se vidi da li će uspeti da se usaglase oko buster doza. Ako se ne usaglase onda u se i svoje kljuse najbolje kako možeš. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...