Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, djura.net said:

imao sam potpuno iste snove, sigurno vise od dva puta. prvo se probudim sav u daunu jer sam pokleko i zapalio, a onda kad ukapiram da je to bio samo san - neopisivo zadovoljstvo 🙂

E ja sam doživeo da su mi snovi stvarnost 🙂

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam i Madjari imaju ostar pad. To mozda isto nesto znaci.
Šta ti znači "i Mađari..."? Ko jos pored njih? Mi nemamo oštar pad. Mi padamo vrlo polako i samo čekamo da skočimo opet. Krenula škola, biće posle uskrsa/1.maja opet skok u vis.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

[mention=366]urosg3[/mention] Kakva je situacija u kovid ambulanti u Vojvode Stepe? Pitam jer moja sestra tvrdi da lažu za sve brojke.
 
Sestra i zet su danas ponovo išli u "Šumice" i kažu da je velika gužva. Skoro svaki dan su tamo...i stalno je gužva. 
 
Zetu nije dobar ni D dimer, inače je prilično gojazan. Sutra on i sestričina snimaju pluća.
 
Ponovo su sestra i zet radili PCR test ( ne znam zašto rade po drugi put ).  
 
***
Izvinjavam se ukoliko sam dosadna sa ovom svojom pričom..strašno sam zabrinuta. 
 
A i tužna sam. Čula sam jutros da je umro jedan moj stari prijatelj u Batajnici...Bio je dijabetičar.. 
 
 
Ja prolazim pored Šumica svako jutro oko 0750-0810 i poslednjih dana ispred ili nema nikoga ili ima jedno do dvoje. Pre nedelju dve je u to doba bilo ispred i po dvadeset i više ljudi. Kako je kasnije tokom dana nemam pojma.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Možda muzičari lažu, ne znam.. 
 
Znam samo da smo u porodici imali jednu baba Olgu koja je umrla u 96 godini.  Pušila je od svoje 15-16 godine, pa do smrti. I umrla je zato što je bila stara. Nije bila bolesna.
Uz cigaretu praktikovala je ujutru  i pre ručka jednu čašicu rakije, čiste, domaće.
 
To je i stvar genetike. Njena majka doživela bi možda i 102 godinu da je nisu Nemci ubili u logoru ( bila je Jevrejka ).
 
*
Izvinjavam se na off topicu..Nemam nameru da propagiram duvan jer znam da je štetan.. I za razliku od Akira i Uroša ja retko, veoma retko popušim dve kutije..obično dnevno zapalim do 22-23 cigarete...tako nekako.. 
  
Moj drugar sa fudbala je svojevremeno na faxu prošao i kroz onkologiju i pulmologiju itd. Njegova rečenica: 9 od 10 pacijenata sa mikrocelularnim kancerom pluća je pušač.
Što bi moderno rekli, NEpušenje je 90% efikasno u sprečavanju nastanka mikrocelularnog kancera pluća.

BTW znao sam osobu koja nikad nije zapalila cigaretu, živela na zlatiboru i u nekih 75-80 godina umrla od tumora na plućima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NMX said:

 

Joj živote, al se ovi sprdaju :roflmao:

 

9000 vakcina mesečno, pa toliko damo inače za jedno prepodne jebem vam majku baš. 

 

Inače, topla preporuka za komentare i kvotove, ima fantastičnih :lol_2:

 

Pa podela se i bazira na epidemioloskoj situaciji i potrebi za vakcinama. Zato ce Bih dobiti preko 300k doza. 

Ovi sto se sprdaju, pa 80% njih nece da se vakcinise. 

Srbija ne zna ni sta ce sa ovih 36k.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

https://www.prva.rs/web-tv/emisija/jutro/89052/jutro-18042021/322603/2-deo?fbclid=IwAR0NHu0d0ZXMT6AdxEUQiv3cD4R_TU4E7o2EVBjzATxpW5l_jRoZd6uXt7M
 

Na 18:55 jučerašnje gostovanje dr Seklera na jutarnjem programu, pricao o efikasnosti vakcina, razlicitim sojevima (kako virusu nije cilj da ojača i da britanski i brazilski soj zapravo nisu jače), kombinaciji vakcina, trećoj dozi kod Kineza, strahu od AZ... 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Ridji said:

https://www.prva.rs/web-tv/emisija/jutro/89052/jutro-18042021/322603/2-deo?fbclid=IwAR0NHu0d0ZXMT6AdxEUQiv3cD4R_TU4E7o2EVBjzATxpW5l_jRoZd6uXt7M
 

Na 18:55 jučerašnje gostovanje dr Seklera na jutarnjem programu, pricao o efikasnosti vakcina, razlicitim sojevima (kako virusu nije cilj da ojača i da britanski i brazilski soj zapravo nisu jače), kombinaciji vakcina, trećoj dozi kod Kineza, strahu od AZ... 

 

A na kraju je palo i muvanje ;)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MrTripleDouble said:

Postoji li neki medicinski stav koja je vakcina najpogodnija za dijabeticare?

Ja sam dobio Pfizer i nisam imao nikakvih problema. Posle druge sam imao glavobolju koju obicno imam kad duva vetar i pritisak je promenljiv. Tako da ti je to svedocenje jednog dijabeticara. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Eddard said:

A što ne ide na recept? Bar antibiotici i antikoagulacioni lekovi bi trebalo?

Antibiotici idu na recept ali antikoagulacioni ne idu. Xarelto 10mg kutija od 10 tableta je nešto preko 2400din. Ja sam dobio terapiju 14 dana tako da sam morao 2 kutije da kupim.

 

Elem, bio sam danas na kontrolnom pregledu. Trebao juče popodne ali se doktorka prebacila u prvu smenu jer joj je koleginica prešla u kovid ambulantu. Rekla mi da ne radim do kraja meseca. Da ispijem drugu kutiju Xarelta do kraja i da nakon toga mesec dana pijem aspirin. Merila saturaciju, 97. Pritisak mi malo bio povišen, 140-88. Pitala da li radim vežbe disanja, reko naravno :classic_smile: Sve u svemu da ne žurim i da se polako vratim u kondiciju.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

To su valjda sad malo doveli u red. Do pre par godina si mogao opusteno da kupis antibiotik u apoteci bez recepta. I onda coveka mrzi da ide kod doktora, kupi baktrim u apoteci, pije par dana, bude mu bolje i zajebe da uzima. I onda, nit se zna da li je uopste bilo potrebno da uzima antibiotik, a i ako jeste, da li je uzeo onaj sto treba, a u svakom slucaju ga nije upotrebio kako treba i tacan vremenski period.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, djura.net said:

Kupuje se I sad antibiotik bez recepta skoro svuda.

Zanimljivo I da Grckoj mozes da uzmes antibiotik bez recepta u apoteci.

U Srbiji antibiotik bez recepta možeš da kupiš samo u apotekama koje prodaju na crno. Kod mene u mestu je bila jedna apoteka koja je prodavala ali se zatvorila pre par meseci. U ostalih 7-8, koliko ih već ima, ne može.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa rekoh već, svi se plaćaju. Ja sam 2 kutije Xarelta od 10mg platio 4800din. Cimer iz sobe u areni nije mogao da nađe od 10mg pa je kupio od 20mg i platio 5500din. Doduše njih u kutiji ima 28kom dok ovih od 10mg ima 10kom.

 

Ista je situacija i sa ostalim.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jamesdin said:

Na recept samo Farin. Za ostale ne znam. Matori mi pije dotični, a neki drugi neće da mu prepišu.

 

Tako je - ni Pradaxa, ni Eliquis, ni Xarelto ne idu, a svi su oko 50-ak eura mesecno, pa jadni ljudi uzimaju Farin, maltretiraju se s proveravanjem krvi svaki mesec

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...