Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Francuskoj ne mozes da nadjes informaciju zbog cega je tako sporo i prakticno nisu vakcinisali, neki kazu da je to jer je administracija jako spora i neorganizovana a drugi kazu zato jer je vakcina neproverena i da francuski lekarski ne znam sta nece da odobri i da zeleno svetlo - nista od toga nije zvanicno, nemamo pojma o cemu se radi, nista zvanicno sem da postoji problem

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Israel and the UK are the countries that have administered the most vaccine doses to date, while France and the Netherlands are among the slowest countries."

 

https://www.euronews.com/amp/2021/01/03/coronavirus-which-european-country-is-fastest-at-rolling-out-the-vaccine

 

Nije sramota pitati - ako ne znaju kako, nek pitaju ove koji znaju!

Ovo bi i kod na smoglo da vazi, i za vakine, ali i za sprovodjenje mera..ali, Vucic je najpametniji na svetu i sve zna..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

U Francuskoj ne mozes da nadjes informaciju zbog cega je tako sporo i prakticno nisu vakcinisali, neki kazu da je to jer je administracija jako spora i neorganizovana a drugi kazu zato jer je vakcina neproverena i da francuski lekarski ne znam sta nece da odobri i da zeleno svetlo - nista od toga nije zvanicno, nemamo pojma o cemu se radi, nista zvanicno sem da postoji problem

 

Holandjani kazu da su se oni spremali za AZ/Oxford vakcinu, koja nije zahtevala takve  uslove cuvanja i distribucije kao Pfizer i Moderna, pa su sad zateceni!

 

Usput, prvo su planirali da vakcinisu u starackim domovima (zaposlene i korisnike), pa sad "u po' svatova" resili da to, ipak, budu medicinski radnici u acute care.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

U Francuskoj ne mozes da nadjes informaciju zbog cega je tako sporo i prakticno nisu vakcinisali, neki kazu da je to jer je administracija jako spora i neorganizovana a drugi kazu zato jer je vakcina neproverena i da francuski lekarski ne znam sta nece da odobri i da zeleno svetlo - nista od toga nije zvanicno, nemamo pojma o cemu se radi, nista zvanicno sem da postoji problem

 

Ma nema zurbe, osladilo se politicarima i dojucerasnjim anonimusima aka kriznim stabovima da uredjuju zivote ljudi a da pritom nema odgovornosti. Kako rece onaj psihopata, premijer Viktorije (Australija), Nisam vam ja uzeo slobodu nego virus.

 

Previse im se osladilo da bi se tako lako ovoga odrekli.

 

Na kraju ce biti ostaju mere dok se ceo svet ne vakcinise. Pa necemo valjda da diskriminisemo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izrael će prvi izbockati dovoljno naroda. A kako su to postigli?

Citat iz Times of Isreal:

"Supplying Israel early was an attractive proposition for vaccine companies, firstly because Israel has shown a willingness to pay top dollar, and then some, to get the vaccine earlier than elsewhere. Some reports have put the cost at more than double what the US or European Union is paying for the Pfizer vaccine."

 

Hteli i Grci sve da izrokaju na brzinu, ali njih ograničava i Evropska Unija a i verovatno ne mogu baš toliko da se zaduže da plate duplo.

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko od vas pročitao ovaj tekst

 

https://nova.rs/vesti/politika/tepic-ljudi-vise-umiru-od-sepse-nego-od-kovida-video/

 

Ovo je intervju od 30.12.2020. godine a Marinika Tepić je verovatno dan, dva pre toga razgovarala sa lekarima iz bolnice u Batajnici jer se u tekstu spominje povećan priliv pacijenata 

 

Nemam razloga da sumnjam da je ovo istina

 

“Pročitaću vam sada poruke koje sam dobila od tih lekara. Naime, kažu da ljudi preživljavaju na sreću, da ne mogu adekvatno da se leče, zato što nema lekova, ni edukovanog kadra. Oni ne kritikuju njihove kolege oftamologe i ginekologe koji su poslati da leče pneumoniju i teške bolesnike u kovid bolnicu u Batajnicu, ali nema ko drugi da ih leči i onda zaista, lekari koji nisu edukovani za ovu vrstu teških oboljenja, kako kažu lekari specijalisti za lečenje pneumonije, ne mogu da pomognu pacijentima bez obzira što su kolege sa Medicinskog fakulteta. "

 

Moj lekar opšte prakse već mesecima ne radi u nekoj od ambulanti na Voždovcu, kada sam pre možda dva meseca pitala gde je, prvo su mi rekli da je u kovid ambulanti a posle da je u nekoj kovid bolnici.

 

 

 

 

 

   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je neko od vas pročitao ovaj tekst

 

https://nova.rs/vesti/politika/tepic-ljudi-vise-umiru-od-sepse-nego-od-kovida-video/

 

Ovo je intervju od 30.12.2020. godine a Marinika Tepić je verovatno dan, dva pre toga razgovarala sa lekarima iz bolnice u Batajnici jer se u tekstu spominje povećan priliv pacijenata 

 

Nemam razloga da sumnjam da je ovo istina

 

“Pročitaću vam sada poruke koje sam dobila od tih lekara. Naime, kažu da ljudi preživljavaju na sreću, da ne mogu adekvatno da se leče, zato što nema lekova, ni edukovanog kadra. Oni ne kritikuju njihove kolege oftamologe i ginekologe koji su poslati da leče pneumoniju i teške bolesnike u kovid bolnicu u Batajnicu, ali nema ko drugi da ih leči i onda zaista, lekari koji nisu edukovani za ovu vrstu teških oboljenja, kako kažu lekari specijalisti za lečenje pneumonije, ne mogu da pomognu pacijentima bez obzira što su kolege sa Medicinskog fakulteta. "

 

Moj lekar opšte prakse već mesecima ne radi u nekoj od ambulanti na Voždovcu, kada sam pre možda dva meseca pitala gde je, prvo su mi rekli da je u kovid ambulanti a posle da je u nekoj kovid bolnici.

 

 

 

 

 

   

 

Opet ja sa strucnom grupom - evo jedna poruka od 29. decembra, doktorica pise:

 

"Moj tim sutra pocinje u Batajnici 😊 ... nas 5 dermatologa i 5 ORL iz KCS preuzimamo PIN7... tokom prethodnog meseca to je bio jedan od retkih PINova  u Bataji, ima ih ukupno 12 ako sam dobro informisana, u kome niko nije umro... trudicemo se da tako i ostane... znaci, kolege, izgleda da je kombinacija dermatologa i ORL, do sada bila dobra kombinacija..."

 

Naravno, u Batajnici su stalno prisutni i pulmolozi i anesteziolozi, ali ocito ih nema dovoljno

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Holandjani kazu da su se oni spremali za AZ/Oxford vakcinu, koja nije zahtevala takve  uslove cuvanja i distribucije kao Pfizer i Moderna, pa su sad zateceni!

 

Usput, prvo su planirali da vakcinisu u starackim domovima (zaposlene i korisnike), pa sad "u po' svatova" resili da to, ipak, budu medicinski radnici u acute care.

 

I mi u Fra smo pre mesec dana imali detaljan plan i redosled za vakcinaciju a sad odjednom nema ni plana ni redosleda, niceg, sad ce sutra da zrebom izvuku 35 francuza koji ce da se izjasne u ime kolektiva gradjana sta oni misle kojim redosledom bi trebalo da ide vakcinacija -  ne mogu da verujem sta citam. Toliko luda nacija nikad nismo bili, zato mi se cini da se tu nesto desava iza kulisa i da zasigurno ima veze sa parama ali sta se desava zapravo ko zna da li cemo saznati. Ovo nesto zamajavaju narod

 

https://www.francebleu.fr/infos/sante-sciences/coronavirus-35-francais-tires-au-sort-des-demain-pour-se-prononcer-sur-la-strategie-vaccinale-1609692378

 

Lici mi da ni nekako da izbegnu i zaobidju ovu skupu i neprakticni Fajzerovu i sacekaju neku jeftiniju i jednostavniju 

Edited by ciao
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Akiro said:

Izrael će prvi izbockati dovoljno naroda. A kako su to postigli?

Ukratko, kako napisa ovim povodom americki naucnik Yaniv Erlich pre neki dan na tviteru - brzina ispred birokratije! Ovako ovih dana izgleda trg Rabin u Tel Avivu:

 

spacer.png

 

Vakcinacije se vrse danonocno, 24/7, cak i na Sabat, uz blagoslov ultra-ortodoksnih rabina (na bazi principa iz jevrejskog prava zvanog "Pikuach nefesh", koji nalaze da ljudski zivot ima prvenstvo nad svim religijskim pravilima). Izraelci dobijaju telefonske poruke gde i kada (a to moze biti u bilo koje doba dana ili noci) treba da dodju da se vakcinisu. Ako dodjete ranije pokusace da vas uguraju preko reda cim se pojavi prazan hod. Kada se vakcinisu svi koji su imali zakazan termin, umesto da vakcine propadaju sestre ih iznesu na ulicu i ponude viskove slucajnim prolaznicima. Sve se obavlja impresivnom brzinom, tako da je Izrael u samom vrhu cak i po apsolutnim brojevima (per capita da i ne pominjem) razdeljenih vakcina. (Sve u ostrom kontrastu, npr, u odnosu na ono sta se desava u SAD, gde usled birokratskog zagusenja milioni doza laze u friziderima i kvare se, gde se sa vakcinacijom prekidalo usled odlaska na odmor(!!!) i gde je zbog pritiska totalitarne i rasisticke postmoderne ideologije CDC insistirao da 'esencijalni radnici' budu vakcinisani pre starih ljudi jer su stari ljudi previse beli(!!!), iako upravo njihovi modeli pokazuju da bi u tom slucaju umrlo daleko vise ljudi svih etniciteta)

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

Da li iz straha zbog kraha sistema, Srbija je drugacije pristupila - vidi Sasin post i moj odgovor

Nije mi jasno - jer hoćeš da kažeš da je naše zdravstvo DALEKO efikasnije od svih komšija i cele Zapadne Evrope? 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darko said:

Nije mi jasno - jer hoćeš da kažeš da je naše zdravstvo DALEKO efikasnije od svih komšija i cele Zapadne Evrope? 

 

Hocu da kazem da Srbija mnogo drugacije pristupa - a ti to nazovi kako hoces.

Ja sam vec toliko puta pisala kako se ovde u NL tretiraju pozitivni, a ti to uporedi s tim kako se tretiraju u Srbiji, pa mi reci kako ti to vidis.

 

- Suncica ima simptome u NL --> testira se --> pozitivna --> Email kaze:"Suncice sedi kuci, ako ne budes mogla da dises, onda se javi doktoru. Ako mozes i ako si ok, sedi kuci 10 dana, posle toga si free!

 

- Suncicina kuma (i jos 10 poznanika u Srbiji) imaju simptome --> idu u covid ambulantu, cekaju dugo, vade im krv, snimaju pluca, daju lekove --> za 7 dana svi na kontrolu, opet krv, opet snimanje pluca, pa jos 7 dana kuci --> posle dodatnih 7 dana opet kontrola (nekima vadili krv, nekima ne) --> jos par dana ne idu na posao, cisto za svaki slucaj

 

Da sumiramo - Suncica imala covid, isto kao i njenih 10 poznanik u Srbiji, ali Suncica nema pojma u kakvom su joj stanju pluca i krv, iako se na Suncicino ime izdvaja oko 700  eura mesecno za zdravstveno

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State, @sasa965,

 

Valjda razlog zašto Holandija i ostali rade drukčije je da ima mesta u bolnicama, da lakši slučajevi ne zauzimaju mesto težim. Takođe, da se manje širi zaraza među medicinskim osobljem, jer ako se više njih razboli neće biti ljudi da efikasno tretiraju bolesnike. Tako pre bih rekao da Srbija ne radi efikasno. 

 

Teško mi je da verujem da je Srbija efikasnije spašava živote od Holandije, Hrvatske, Mađarske, Bosne, Makedonije, Bugarske, Slovenije, Crne Gore i bukvalno svih zapadnih zemalja. I to ne malo efikasnije, nego još 2 i po puta! Jer ako su brojke u Srbiji tačne to je to što u stvari znači, ignorisali mi to ili ne. 

 

Zašto je to nemoguće? Zato što je ovo Srbija. Ima veće šanse da se dobije lutrija nego da su brojke tačne. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sasa965 said:

Predrasuda.

 

Manjak para, korupcija, manjak opreme, nedovoljno doktora i sestara, itd itd - teško da zdravsteni sistem može da funkcioniše kako treba. Vađenje krvi i snimanje pluća mi ima smisla btw, samo me čudi ako to toliko spašava živote, zašto i drugi nisu to uradili? 

 

Predrasuda je verovati brojkama od Vučića, kada se dobro zna:

(1) Da se krio broj umrlih u martu/aprilu

(2) Da se lagalo za vreme izbora, famozna kosilica

(3) Da je bilo dana kada su kosili podatci po bolnicama i zvanični broj

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

.

 

(kako me nervira ovo politizovanje nauke, pozivanje na "vekovne sukobe" i sirenje raznoraznih teorija zavere).

Ne preteruj molim te, ne bih da se sa tobom prepirem ali ja sasvim sigurno ne pozivam nigde na vekovne sukobe niti sirim raznorazne teorije zavere.

Mene najvise nerviraju francuzi u celoj stvari 

Cinjenica je da je Fejzer vakcina komplikovanija za distribuciju od svih ostalih za koje se ocekuje da ce uskoro biti overene

PCR test se negde proizvodi, najvise u Aziji a u evropi se najvise proizvodi u Svajcarskoj i Nemackoj i naravno da ga ne proizvode za dz niti treba,

Ne vidim ni zbog cega i sa kojim pravom omalovazavati sve sto kazu ili urade kinezi naprimer

 

 

4 hours ago, wwww said:

Molim te da ne siris dezinformacije, niti mrznju prema Nemackoj. Nemacka nema nikakvu materijalnu korist od PCR testa. Prof Drosten je razvio test i odmah ga dao na raspolaganje celom svetu preko WHO (za dzabe, ne dobija ni cent od toga), a test su razvile i jos neke zemlje (sve sakupljeno u jednom dokumentu WHO, koji je na raspolaganju na njihovom sajtu - licno sam videla). I nemoj da se pozivas na Kineze i izjave njihovih politicara kao nesto u sta se moze verovati.

Takodje te molim da se manes pljuvanja po Pfizer&Biontech vakcini. Za doticnu je lepo receno da se efikasnost od 95% postize posle dobijanja 2 doze u razmaku od 3 sedmice. To sto neki politicari iz ovog ili onog razloga razmisljaju da vakcinisu narod samo jednom dozom (a za koju nemaju dokaza koliko stiti) nema veze ni s Nemackom ni s Pfizer&Biontech-om niti njihovom vakcinom.

Ako se Francuzima ne svidja - molim fino, ima onih koji ce da prime "nemacku vakcinu", a vi cekajte Pasterovu.

 

(kako me nervira ovo politizovanje nauke, pozivanje na "vekovne sukobe" i sirenje raznoraznih teorija zavere).

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe potcenjivati nas zdravstveni sistem...Kako to da nasi doktori i sestre kad su ovde ne valjaju, ali su nam super kad odu preko? Imamo sasvim dobar medicinski kadar koji je prenapregnut skoro godinu dana, ali i pored toga herojski spasava zivote.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...