Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Bolnice nisu pune. Na 25% je popunjen kapacitet.
Jee ima vise humki na groblju, svi su umrli od covida, od niceg se vise ne umire, samo od covida.
I ta godista, kad umre neko dete od 2-3 godine jer nema leka za njegovu bolest niko ne broji humke. Mislim da korona izaziva ludilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Pa što onda kritikuješ naš zdravstevi sistem ako spašava živote? 😉 Po brojkama, srpski sistem je najmanje 2.5 puta bolji od svih suseda. Izvini, ali to je jednostavno nemoguće. Ako se pacijenti suviše lako primaju u bolnice kao što pišeš, to onda znači da ima mnogo lakših slučajeva koji uzimaju krevet težim - jer su bolnice valjda pune. U tom slučaju, za očekivanje je više smrtih slučajeva a ne manje jer se ti teži slučajevi onda ne leče u bolnicama kako treba.

 

Anyway, neću više - prežvakana tema. Ima toliko pokazatelja da su brojke lažirane da mi je glupo ukazivati da 2 + 2 = 4.

 

Kad pisem o zdravstvenom sistemu u Srbiji, pisem o cinjenicama i brojkama, koje su objavljene i vidis ih i ti, kao i ja. Kako objasnjavas 8500 hospitalizovanih u Srbiji vs. 2500 u Holandiji? Ko vise hospitalizuje? 

I pre sam pitala - ili imamo 3-4 puta vise zarazenih od Holandjana, ili hospitalizujemo (iz neznanja, straha) ili imamo ozbiljniji soj virusa (odatle povecana potreba za hospitalizacijom)? Sta je u pitanju, po tvojim pretpostavkama?

 

I opet - kazi(te) koje su to realnije brojke umrlih? Ja stvarno ne mogu da "mastam" koliko bi to moglo biti, ali ocito da nekima ovde ni tih 5-6000 ne zvuci dovoljno mnogo/ocekivano. Koliko je to koliko ti mislis da je realnija brojka?

 

Probaj da odgovoris, ali ne sa "Ima toliko pokazatelja da su brojke lažirane da mi je glupo ukazivati da 2 + 2 = 4."

Daj pokazatelje!

1 minute ago, CheshireCat said:

 

Zvaničnih je 3250. Realna cifra je 2 do 3 puta veća.

 

Hvala na odgovoru.

 

U mom gradu nema toliko vise umrlih, koliko cujem. A vidim ni u Subotici.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Probaj da odgovoris, ali ne sa "Ima toliko pokazatelja da su brojke lažirane da mi je glupo ukazivati da 2 + 2 = 4."

Daj pokazatelje!

Onda nisi čitala moje postove pažljivo, dao sam ih nekoliko. Neću više o tome, kao što rekoh prežvakana tema i glupo mi je da više o tome trubim. 

 

Inače, mislim da je broj umrlih od korone jedno 3-4 puta veći od zvanične brojke. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Stiletto said:

 

Idi na sajt pa pogledaj broj sahrana u Beogradu po danima (možeš da vidiš i za prethodne dane). U Beogradu nikad do jesenas nije bilo sahrana nedeljom i za državni praznik, a sad su i tim danima popunjeni skoro svi termini. I to samo za centralna beogradska groblja. Obaška svako selo u okolini Beograda ima sopstveno groblje.

Sreo moj tata prosli vikend poznanika svestenika i rece mu "bas ima posla".

Nije sve kovid ali decembar je vidljivo iznad proseka u Beogradu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pusti ih, vidis da broje humke emoji23.png Pitam se da li su to radili i pre korona virusa

Slavisa, sa ovim si bas, da prostis, zasrao.

Moj pasenog, sapatnik... nije bo ni u jednoj rizicnoj grupi: sportista, zaljubljenik u reku - provodio na svom brodu svaki slobodan trenuta, ribolovac... ode Bogu na ispoved posle nedelju dana!

Culi smo se 2 dana pre nego sto je umro!

Nikakav faktor rizika, nista - ode.

Kao i jos par ljudi koje sam dobro poznavao i sa kojima sam se druzio - odose, a niko ih ne bi stavio u rizicne grupe.

Njihove humke i te kako brojim - svi su umrli na respiratoru.

Zahvali Bobu sto te je to zaobislo i ne generalizuj, druze i pobratime - molim te.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Darko said:

Onda nisi čitala moje postove pažljivo, dao sam ih nekoliko. Neću više o tome, kao što rekoh prežvakana tema i glupo mi je da više o tome trubim. 

 

Inače, mislim da je broj umrlih od korone jedno 3-4 puta veći od zvanične brojke. 

Statistički nema razloga, u stvari statistički gledano, ako se merimo sa regionom treba množiti sa 2. Mislim da je realno tako, nema razloga da smo ne znam koliko bolji/gori od komšiluka,uzgred u komšiluku ako gledamo objektivno vučićeva kosilica je najvrednija u BiH, tamo se ne gasi 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne generalizujem. Vec pisem normalno. Bio sam na groblju za Bozic kod mame i tate, u okolini nekoliko novih, ali ne pada mi na pamet da pomislim da su to covid umrli. Jednostavno ne mogu tako da gledam na stvari.

Zao mi je tvojih prijatelja. Ne znam po koji put da napisem da ne negoram korona virus. Jedino pokusavam da normalno reagujem na desavanja oko mene.

Edit: brojis humke onih koje poznajes, a ja ne brojim onih koje ne poznajem, nisam to nikad radio i ne pada mi na pamet da to sad radim.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Baby said:

 

Urose, regulative uglavnom idu sa potrebama drustva. Ako je sada vanredno stanje, uvode se regulative da bi se smanjila steta. Ovog puta steta su ljudski zivoti i opterecenje zdravstvenog sistema. 

 

To sto se vama ne dopada, ne verujem da ima ikog ko je ovim odusevljen, ali ljudi su svesni desavanja i cute i trpe, kao sto trpe i druge regulative koje su donesene iz nekih razloga. Ovo ce proci, regulative se ukinuti. 

 

Uopste nije bitno da li ti mozes da nadjes logiku ili ne, tako je kako je. To je nesto na sta ustvari ne mozes da utices i samo sebe krljas (kako si napisao, neces se predati bez borbe). Mozes ti da se boris, ali kao sto si napisao da se ne predajes, isto tako si napisao da pratis te mere, ne zato sto ih neki tamo od gore donose, nego zbog sebe. E, ti si jedan u manjini, jer da nema tih mera koje vecina ne bi pratila samovoljno jer "se to tamo nekom drugom desava" bi ugrozili ne samo sebe, nego i tebe. 

 

Prestani da pratis i citas sta Kon i ostala boranija govore i ne maltretiraj sebe tim glupostima. Oni su budale koje dolaze i prolaze, a ti treba da sacuvas sebe, svoj zivot i zivot svojih bliznjih, prvenstveno zdravlje. 

 

To sto se meri stalno da negde zatvaraju pa ima obolelih, negde je slobodno i nema virusa, na to kako ce virus cirkulisati zavisi od mnogo faktora u odredjenim sredinama. Gustina naseljenosti, infrastruktura, nacin ponasanja drustva na datom prostoru, klima.... Ne moze se pratiti jednako u Sibiru i Argentini, niti u Kongu ili Francuskoj... prsto razlicita podneblja razlicito funkcionisu i tako se i virus siri. Veca koncentracija virusa, vise obolelih, laksa zaraza, opterecen zdravstveni sistem, vise umrlih.

 

Verovatno da su mnoge mere nepotrebne, a opet negde potrebnije ali ih nema... uvode ono sto misle da moze da pomogne. Politika se umesala svuda u ovo u sta nije trebala i eto, tako je kako je. Ne trazi logiku, nema je, tj. osloni se na onaj deo logike koji ti govori sta treba da radis u ovakvim situacijama, pa ces i sam videti da i neke od tih mera upravo u svrhu da se sprece oni koji eto, nemaju nikakvu logiku i bas ih briga (a mnogo ih je). 

 

 

Ostao sam tu dužan odgovor, ne zameri 🙂
Nemam ja problem većinom, ja imam problem sa mirenjem sa "tako je kako je"
Jer to kako je nije posledica elemntarne nepogode, da se lako pomirim, nego ljudskog činjenja, u našem slučaju činjenja vlasti. Neko, a u svakomj državi poneko vuč te konce pandemijskih mera, one su zakačene za iste poluge moći, crpu isti legitimitet kao i bilo koja regulativa. Potpuno mi je jasno da smo u tom deljenju karata prošli dosta jadno, naše poluge moći vuku ljudi kojima je logika strana, ali me uvek iznenadi kako neke države, inače za primer isto imaju problema sa elementarnom logikom.

Logika je čak i u ovom okolnostima potrebna, mere moraju da budu srazmerne, dosledne, efikasne i pravovremene. Sasvim je u redu kritikovati ih, jer utiču na naše živote.

Ja lično, naravno da znam da se ponašam u okolnostima da zaštitim sebe i porodicu,  kada svedemo na lični nivo to je to, ali kada pričamo načelno vidim mnogo problema a jako malo rešenja, prirodno je da me brine.
Nema povlačenja i nema predaje 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Ostao sam tu dužan odgovor, ne zameri 🙂
Nemam ja problem većinom, ja imam problem sa mirenjem sa "tako je kako je"
Jer to kako je nije posledica elemntarne nepogode, da se lako pomirim, nego ljudskog činjenja, u našem slučaju činjenja vlasti. Neko, a u svakomj državi poneko vuč te konce pandemijskih mera, one su zakačene za iste poluge moći, crpu isti legitimitet kao i bilo koja regulativa. Potpuno mi je jasno da smo u tom deljenju karata prošli dosta jadno, naše poluge moći vuku ljudi kojima je logika strana, ali me uvek iznenadi kako neke države, inače za primer isto imaju problema sa elementarnom logikom.

Logika je čak i u ovom okolnostima potrebna, mere moraju da budu srazmerne, dosledne, efikasne i pravovremene. Sasvim je u redu kritikovati ih, jer utiču na naše živote.

Ja lično, naravno da znam da se ponašam u okolnostima da zaštitim sebe i porodicu,  kada svedemo na lični nivo to je to, ali kada pričamo načelno vidim mnogo problema a jako malo rešenja, prirodno je da me brine.
Nema povlačenja i nema predaje 🙂

 

Razumem ja tebe, ja sam cesto anti protivna svemu i uvek u nekom otporu. Ali ova situacija nema opciju cak ni glasanje 😄 

Nisu to samo vlasti one koje se tebe doticu u Srbiji, tako je mahom svuda. Citao si sta ljudi pisu iz drugih zemalja, bilo je i gore u vecim demokratijama nego sto je u Srbiji. 

 

Naravno da mere treba da budu efikasne i pravovremene, ali nisu (svuda i uvek - btw mislim da ti se te efikasne i pravovremene jos manje svidele, pitaj mnoge istocne zemlje koje su se izborile sa virusom bolje nego Srbija i zapad kakve su imali mere). Napisala sam ti, politika je svuda. Oni mere uvode i ukidaju sebe radi, ne tebe radi (ne laje kera sela radi, nego sebe radi). Ali Urose, da su ove mere najveci problem u Srbiji ja bih i razumela taj tvoj otpor, medjutim ova garnitura vlada vec godinama (a i decenijama) pa se nista nije promenilo na sta je moglo da se utice. Zato mislim da se bezveze nerviras i pruzas otpor, troseci sopstveno vreme i energiju koju si mogao da usmeris na nesto drugo. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Baby said:

 

Razumem ja tebe, ja sam cesto anti protivna svemu i uvek u nekom otporu. Ali ova situacija nema opciju cak ni glasanje 😄 

Nisu to samo vlasti one koje se tebe doticu u Srbiji, tako je mahom svuda. Citao si sta ljudi pisu iz drugih zemalja, bilo je i gore u vecim demokratijama nego sto je u Srbiji. 

 

Naravno da mere treba da budu efikasne i pravovremene, ali nisu (svuda i uvek - btw mislim da ti se te efikasne i pravovremene jos manje svidele, pitaj mnoge istocne zemlje koje su se izborile sa virusom bolje nego Srbija i zapad kakve su imali mere). Napisala sam ti, politika je svuda. Oni mere uvode i ukidaju sebe radi, ne tebe radi (ne laje kera sela radi, nego sebe radi). Ali Urose, da su ove mere najveci problem u Srbiji ja bih i razumela taj tvoj otpor, medjutim ova garnitura vlada vec godinama (a i decenijama) pa se nista nije promenilo na sta je moglo da se utice. Zato mislim da se bezveze nerviras i pruzas otpor, troseci sopstveno vreme i energiju koju si mogao da usmeris na nesto drugo. 

Pa verovatno, meni otpor hrani smopoštovanje, a to je važno. Uzgred čujem da se lagano po Bgd zapatio koncept "speakeasy" mesta, sad ću se raspitam kod dobro obaveštenih krugova, pa eto i to je vrsta otpora 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slovenija (ca. 2 miliona stanovnika)

"U bolnicama se nalazi 1173 pacijenata, dok je prethodnog dana bilo 1.111"

 

Holandija (ca. 17 miliona stanovnika)

"On Saturday, the national coordination center for patient distribution LCPS reported that 2005 patients were being treated in regular care facilities" 

 

Srbija (ca. 7 miliona stanovnika)

"U bolnicama širom Srbije nalazi se 8 011 pacijenata obolelih od korona virusa"

 

@Darko

 

Kako ti vidis/razumes ove brojke?

 

1. Srbija ima mnogo vise zarazenih nego sto prijavljuje?

2. Srbija ima relativno manje umrlih, jer vise hospitalizuje/vise ljudi dobija adekvatnu terapiju?

3.  Nesto trece...

 

Pitala sam vec nekoliko puta, i bila bih zahvalna ako nekoliko vas kaze kako gleda na ove brojke, zasto su toliko vece u Srbiji? Hvala!

Uopste ne kazem ni da je to lose ni da je dobro, samo uporedjujem situaciju u tri drzave koje imaju i mere i ozbiljan broj zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

Znas kako, ako pitas doktora Dejana Zujovica, on ce i reci, i mislim da  tu ima neceg, kvalitet zivota u Srbiji poslednjih 30 godina..devedesete, zivotni standard, zagadjen vazduh, voda, losa ishrana..sve to utice na imunitet nacije, plus los zdravstveni sitem,a mere niakve, vazno je da su do pre mesec dana nocni kluibovi radili bez pardona, i onda malde lude glave odlaze u te nocne klubove, nakupe se virusa, i  zavrse na respiratoru...

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

1. Srbija ima mnogo vise zarazenih nego sto prijavljuje?

2. Srbija ima relativno manje umrlih, jer vise hospitalizuje/vise ljudi dobija adekvatnu terapiju?

3.  Nesto trece...

 

Pitala sam vec nekoliko puta, i bila bih zahvalna ako nekoliko vas kaze kako gleda na ove brojke, zasto su toliko vece u Srbiji? Hvala!

Mislim da sam ti vec napisao kako mislim da je to rezultat kombinacije svih faktora koje si nabrojala uz cinjenicu da je generalno zdavstveno stanje naseg sveta vrlo lose I prilicno zapusteno u odnosu na recimo Holandiju ili Sloveniju koje pominjes.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Znas kako, ako pitas doktora Dejana Zujovica, on ce i reci, i mislim da  tu ima neceg, kvalitet zivota u Srbiji poslednjih 30 godina..devedesete, zivotni standard, zagadjen vazduh, voda, losa ishrana..sve to utice na imunitet nacije, plus los zdravstveni sitem,a mere niakve, vazno je da su do pre mesec dana nocni kluibovi radili bez pardona, i onda malde lude glave odlaze u te nocne klubove, nakupe se virusa, i  zavrse na respiratoru...

 

Wrong! U Srbiji na respiratoru manje od 300 (na hospitalizovanih 8000), a Holandjani imaju skoro 700 na respiratoru (na hospitalizovanih 2000) - pokusavam da objasnim da Srbija ozbiljnije (koliko god to cudno zvucalo) pristupa covid lecenju, pa je posledica toga i manji broj umrlih.

 

Ja vam lepo opisah moj slucaj - nijednog lekara ne videh ovde od kad sam saznala da sam pozitivna. Po prisanju Ruby Rod-a, njegova mama (u Srbiji) je imala slicne simptome kao ja, pa koliko vidim njoj je vadjena krv, dali su joj neku (kakvu god) terapiju, i za koji dan mora i na kontrolu. Ovde toga NEMA!!

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Milion faktora tu utice, nigde nije idelano i sjajno, ja ne mogu da govorim za druge drzave, jer, ne zivim tamo, ovde znam kako je, i tesko da se imamo cime pohvaliti i ponositi, jeidno mozda brojem prokuzenih, ako je to za pohvalu..najcrnji horor film prozivljavamo bar dva meseca,a ni letos nije bilo dobro, daleko od dobrog ,s tim sto je sad bilo bar pet puta gore..ostaje nada, da smo najgore sa  koronom prolsi, kada je broj zarazenih u pitanju, i da vise encemo gledati one redove ispred ambualnte..ali, Marfijev zakon ovde odlicno prolazi..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djura.net said:

Mislim da sam ti vec napisao kako mislim da je to rezultat kombinacije svih faktora koje si nabrojala uz cinjenicu da je generalno zdavstveno stanje naseg sveta vrlo lose I prilicno zapusteno u odnosu na recimo Holandiju ili Sloveniju koje pominjes.

 

Sve to stoji, a ako je vec tako, i ako gledamo procentualno odnos hospitalizovanih i onih na respiratoru, ako vec ljudi u Srbiji imaju losije zdravstveno stanje, za ocekivati bi bilo da je na 8000 hospitalizovanih mnooogo vise na respiratoru....a nije

Link to comment
Share on other sites

I za respiratore je pitanje sta je istina..i d ali ih ima dovoljno funkcionalnih..bolnica u Batajnici je otovrena, ali, bez sredstava, lekova, icega, smao da se nas predsednik, reklamira kako je eto otvorio bolnicu, u apotekema je trenutno nestasica nekih lekova koje kovid pacijenti koriste..mislim, ne mogu vise zaista, veruj mi, sve sto se zvanicno objavljuje je filtrirana verzija stvarnosti,a ni ta filtrirana stvarnost nije sjajna, prave razmere ovoga cak ni mi koji znamo vise verovatno ne mzoemo da zamislimo..najbolje znaju lekari, i oni koji zu izgubili nekoga, od ili zbog korone..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sve to stoji, a ako je vec tako, i ako gledamo procentualno odnos hospitalizovanih i onih na respiratoru, ako vec ljudi u Srbiji imaju losije zdravstveno stanje, za ocekivati bi bilo da je na 8000 hospitalizovanih mnooogo vise na respiratoru....a nije

Mnogi I ne stignu do respiratora, na zalost, manja mesta I zdavstveni centri jednostavno nemaju respiratore, kod ove bolesti je karakteristicno drasticno pogorsanje za vrlo kratak vremenski period za koji lekari I ne stignu da upute pacijente na vece klinike gde ima respiratora pre fatalnog ishoda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Sunshine State said:

Kako ti vidis/razumes ove brojke?

 

1. Srbija ima mnogo vise zarazenih nego sto prijavljuje?

2. Srbija ima relativno manje umrlih, jer vise hospitalizuje/vise ljudi dobija adekvatnu terapiju?

3.  Nesto trece...

 

1 i 3. Ali stvarno nije relevantno - to je moja poenta. Našim brojevima se jednostavno ne može verovati, već nekoliko puta su uhvaćeni u laži (Batut, pa onda Vučićeva "kosilica" itd).

 

Inače, mislim da razumem šta hoćeš da kažeš. Pošto Srbija (po zvaničnim brojkama) mnogo hospitalizuje u odnosu na druge, postoji mogućnost da je smrtnost manja jer dosta pacijenata dobija adekvatnu negu, jel?

 

Ako je to - pa to je u domenu naučne fantastike. Jednostavno, ne verujem da je naše zdravstvo DALEKO efikasnije od svih komšija i cele Zapadne Evrope. Jer ti tako tvrdiš ili sam te pogrešno razumeo Sunčice?

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State

Da probam ja iz ličnog iskustva.

Gospođa i ja smo se vukli na kućnom lečenju desetak dana,simptomi srednji ,temperatura i blagi kašalj.

Kada smo videli rendgenske snimke sa obostranom upalom pluća počela je da gori crvena lampica.

Sledeća stanica je bila odlazak u bolnicu.

To je najbolja odluka koju smo mogli da donesemo.

Što se samog lečenja tiče niko osim lekara koji su direkno u kovid bolnicama nema veze sa čime se suočava.

Kovid ambulante i porodični lekari mogu da dovedu u zabludu pacijente jer se iza blagih simptoma mogu da sakriju

ozbiljna oštećenja pluća i krvnih sudova.

Mi smo trebali ranije na rendgen pluća ali i ovako smo prošli manje više dobro.

Gde je prednost bolničkog lečenja?

Prva je mirovanje,to u kući nije moguće.

Treba ići na pregled , čekati za laboratoriju ako treba terapija i tu se čeka.

Tako da bolnica je funkcionalnije rešenje.Sve je na dohvat ruke  i pod kontrolom obučenog osoblja.

Preko puta nas je bio stariji bračni par (80+),deda veseo ,priča ,peva a baka kao miš ne čuje se.

U toku noći smo čuli neki metež u hodniku , montiranje boce sa kiseonikom.

Posle doručka samo videsmo da je dedin krevet prazan ,odneo ga kovid.

Tako da koliko god mi sa pravom kritikujemo zdravstveni sistem u  ovoj situaciji kapa dole.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

@Sunshine State

Da probam ja iz ličnog iskustva.

Gospođa i ja smo se vukli na kućnom lečenju desetak dana,simptomi srednji ,temperatura i blagi kašalj.

Kada smo videli rendgenske snimke sa obostranom upalom pluća počela je da gori crvena lampica.

Sledeća stanica je bila odlazak u bolnicu.

To je najbolja odluka koju smo mogli da donesemo.

Što se samog lečenja tiče niko osim lekara koji su direkno u kovid bolnicama nema veze sa čime se suočava.

Kovid ambulante i porodični lekari mogu da dovedu u zabludu pacijente jer se iza blagih simptoma mogu da sakriju

ozbiljna oštećenja pluća i krvnih sudova.

Mi smo trebali ranije na rendgen pluća ali i ovako smo prošli manje više dobro.

Gde je prednost bolničkog lečenja?

Prva je mirovanje,to u kući nije moguće.

Treba ići na pregled , čekati za laboratoriju ako treba terapija i tu se čeka.

Tako da bolnica je funkcionalnije rešenje.Sve je na dohvat ruke  i pod kontrolom obučenog osoblja.

Preko puta nas je bio stariji bračni par (80+),deda veseo ,priča ,peva a baka kao miš ne čuje se.

U toku noći smo čuli neki metež u hodniku , montiranje boce sa kiseonikom.

Posle doručka samo videsmo da je dedin krevet prazan ,odneo ga kovid.

Tako da koliko god mi sa pravom kritikujemo zdravstveni sistem u  ovoj situaciji kapa dole.

 

Bravo, o tome ja pricam!

 

Koliko god sumnjali u brojke, pristup lecenja u Srbiji je drugacjji nego ovde (a pisala ciao za FR, Vili za Swe, wwww za Nemacku isto)  - nema lekara i krvi i x-ray samo zato jer si pozitivan. U Srbiji svi koje ja znam da su bili pozitivni (njih 14) svi su bili kod lekara, svima vadjena krv, svi posle 7 dana kontrola... 3 bilo hospitalizovano.

Ja pojma nemam ni koliki mi je bio crp, ni kakva su mi (bila) pluca - nema NL para i lekara da to svima radi

12 minutes ago, Darko said:

 

1 i 3. Ali stvarno nije relevantno - to je moja poenta. Našim brojevima se jednostavno ne može verovati, već nekoliko puta su uhvaćeni u laži (Batut, pa onda Vučićeva "kosilica" itd).

 

Inače, mislim da razumem šta hoćeš da kažeš. Pošto Srbija (po zvaničnim brojkama) mnogo hospitalizuje u odnosu na druge, postoji mogućnost da je smrtnost manja jer dosta pacijenata dobija adekvatnu negu, jel?

 

Ako je to - pa to je u domenu naučne fantastike. Jednostavno, ne verujem da je naše zdravstvo DALEKO efikasnije od svih komšija i cele Zapadne Evrope. Jer ti tako tvrdiš ili sam te pogrešno razumeo Sunčice?

 

Hvala na odgovoru!

Da li iz straha zbog kraha sistema, Srbija je drugacije pristupila - vidi Sasin post i moj odgovor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Bravo, o tome ja pricam!

 

Koliko god sumnjali u brojke, pristup lecenja u Srbiji je drugacjji nego ovde (a pisala ciao za FR, Vili za Swe, wwww za Nemacku isto)  - nema lekara i krvi i x-ray samo zato jer si pozitivan. U Srbiji svi koje ja znam da su bili pozitivni (njih 14) svi su bili kod lekara, svima vadjena krv, svi posle 7 dana kontrola... 3 bilo hospitalizovano.

Ja pojma nemam ni koliki mi je bio crp, ni kakva su mi (bila) pluca - nema NL para i lekara da to svima radi

 

Hvala na odgovoru!

Da li iz straha zbog kraha sistema, Srbija je drugacije pristupila - vidi Sasin post i moj odgovor

Moj utisak je sada da je u Srbiji ustvari primenjen kineski postupak da ga tako nazovem - znaci izolovanje ovih sa simptomima u bolnicu a ne preterano se baviti celokupnim stanovnistvom i testirati i testirati.

Nesto pocinje i da mi lici da je generalno u evropi nemacka nametnula svoje vidjenje i usput zaradila masu para jer pcr je nemacki test ( po kinezima prilicno nepouzdan i jos vise nepotreban jer asimptotski nemaju veze) sad i vakcina koja sve vise pocinje da lici na izuzetno sklepanu brzo napravljenu vakcinu za koju se jos uvek ne zna da li treba jedna doza ili dve, da li vakcinisani prenose ili ne prenose, kolika je uopste zastita i koliko traje... Jedino se zna da je prva izasla na trziste i da je dogovor i ulaganje para bio zajednicki i obaveza da ce svi da kupe prvo napravljenu pa posle redom. Francuzi po obicaju ispali blesavi ...

 

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ciao said:

Moj utisak je sada da je u Srbiji ustvari primenjen kineski postupak da ga tako nazovem - znaci izolovanje ovih sa simptomima u bolnicu a ne preterano se baviti celokupnim stanovnistvom i testirati i testirati.

Nesto pocinje i da mi lici da je generalno u evropi nemacka nametnula svoje vidjenje i usput zaradila masu para jer pcr je nemacki test ( po kinezima prilicno nepouzdan i jos vise nepotreban jer asimptotski nemaju veze) sad i vakcina koja sve vise pocinje da lici na izuzetno sklepanu brzo napravljenu vakcinu za koju se jos uvek ne zna da li treba jedna doza ili dve, da li vakcinisani prenose ili ne prenose, kolika je uopste zastita i koliko traje... Jedino se zna da je prva izasla na trziste i da je dogovor i ulaganje para bio zajednicki i obaveza da ce svi da kupe prvo napravljenu pa posle redom. Francuzi po obicaju ispali blesavi ...

 

 

"Israel and the UK are the countries that have administered the most vaccine doses to date, while France and the Netherlands are among the slowest countries."

 

https://www.euronews.com/amp/2021/01/03/coronavirus-which-european-country-is-fastest-at-rolling-out-the-vaccine

 

Nije sramota pitati - ako ne znaju kako, nek pitaju ove koji znaju!

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...