Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, djura.net said:

kako to mislis ne testira se porodica? testiraju se svi sa simptomima.

ovi sa negativnim nalazom a pozitivni su mozda 2-3% stanovnistva Srbije, 
ta prica o 50% 'prokuzenih' je potpuno neutemeljena, toga nece biti u skorije vreme.

nema vise od 20% ljudi sa antitelima u Srbiji, po drugim zemljama jos i manje. mada bi bilo zanimljivo videti koliko ljudi u Sweden ima antitela.

Pođimo od činjenice da je Slovačka našla 1% asimptomatskih. 

Decu iz bolesnih porodica ne testiraju ili retko.

Ne mali broj pokazuje simptome, a antigen negativan je. Svi koji su u mojoj okolini radili pcr posle toga- radili su na vezu jer nisu imali set simptoma koji se zahteva za pcr.

Naravno da će i dalje biti zaražavanja, ali manje. Imamo i komponentu zime koja neće dozvoliti da imamo mir kao u septembru. Neka i bude 20, svakako je više nego na početku jeseni. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

 

Veliko nepostovanje zdravstvenih radnika pre svega. 

e sad ozbiljno, ja tu vezu ne vidim, to jest vidim je ali ne na taj način. Ta uzročno posledična veza ne može biti tako jednostavna, bar onako kako je mediji prikazuju, kao i svako pojednostavljanje, makar metafore radi - nosi sa sobom važno zanemarivanje ostalih činjenica.
Nepoštovanje poslodavca prema zaposlenom je, na žalost česta pojava, kako u javnom sektoru tako i u privatnom. 

Link to comment
Share on other sites

Da li ste čitali ovaj tekst

 

http://www.politika.co.rs/scc/clanak/469174/Ношење-маски-не-изазива-блокаду-рада-мозга

 

Razmišljam koliko nas je primilo manji broj čestica više puta? Koliko nas nema simptome, a bilo je zaraženo?

 

Da li stvarno broj obolelih pada jer dosta ljudi je prošlo sa virusom bez simptoma?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Likvi said:

Ja i dalje mislim da se ne umire od korone, nego s koronom. Ona ogoli ono najslabije u nama. Pa se ispostavi da je baka zdravija od gojazne doktorke koja je umrla u Kraljevu ( ogromna tuga). Ili prijatelj, o kom sam vam pričala, ima insulinsku rezistenciju. Razvaljuje korona gojazne- čitala sam studiju, komorbiditet br.1. 


Nema tu šta da se misli, naravno da se umire od korone, to “ogoli ono najslabije u nama” je samo prazna floskula kojom se umanjuje opasnost. Ta gojazna doktorka, koliko god gojazna bila i koliko god propratnih faktora rizika imala, ne bi umrla tog dana, čak najverovatnije ni tog meseca, ni te godine, pa bi možda imala i mogućnost da te faktore rizika koriguje i doživi duboku starost... ali neće, jer je umrla od bolesti koja se zove Covid-19. Ni od čega drugog.

 

A pitanje koji su to tačno faktori rizika koji povećavaju rizik od umiranja od covida i na koji način taj virus iskoristi, da ne kažem ogoli to najslabije u nama jeste pitanje koje još uvek nema odgovor, ali nauka će ga naći, pre ili kasnije.

 

Dakle, gojazni ne umiru od gojaznosti sa pratećim faktorom koronom, već umiru od infekcije uzrokovane coronavirusom, sa pratećim faktorom gojaznosti. Čisto da postavimo stvari u pravu uzročno posledičnu vezu.

Edited by Eddard
typo
  • Like 19
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li ste čitali ovaj tekst

 

http://www.politika.co.rs/scc/clanak/469174/Ношење-маски-не-изазива-блокаду-рада-мозга

 

Razmišljam koliko nas je primilo manji broj čestica više puta? Koliko nas nema simptome, a bilo je zaraženo?

 

Da li stvarno broj obolelih pada jer dosta ljudi je prošlo sa virusom bez simptoma?

 

 

Sekler je inace, jedino dobo koje sma video u ovoms ranju od epidemije pored Zujovica, i Panica, mislim da je teoretski u pravu, u praksi je vec pitanje..to je ono o cemu govorim, da svi nosimo maske, ovo bi se mnogo lakse podnosilo, ali, pobogu, maska mi ugrozava slobodu, makse su samo alibi mera, itd..

Edited by Harmonika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:


Nema tu šta da se misli, naravno da se umire od korone, to “ogoli ono najslabije u nama” je samo prazna floskula kojom se umanjuje opasnost. Ta gojazna doktorka, koliko god gojazna bila i koliko god propratnih faktora rizika imala, ne bi umrla tog dana, čak najverovatnije ni tog meseca, ni te godine, pa bi možda imala i mogućnost da te faktore rizika koriguje i doživi duboku starost... ali neće, jer je umrla od bolesti koja se zove Covid-19. Ni od čega drugog.

 

A pitanje koji su to tačno faktori rizika koji povećavaju rizik od umiranja od covida i na koji način taj virus iskoristi, da ne kažem ogoli to najslabije u nama jeste pitanje koje još uvek nema odgovor, ali nauka će ga naći, pre ili kasnije.

 

Dakle, gojazni ne umiru od gojaznosti sa pratećim faktorom koronom, već umiru od infekcije uzrokovane coronavirusom, sa pratećim faktorom gojaznosti. Čisto da postavimo stvari u pravu uzročno posledičnu vezu

Pa dobro, umiraće se i posle 2020. Valjda? Šta ćemo tad da krivimo? Posledice korone? Lošu medicinu? Radioaktivni uranijum? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Likvi said:

Pa dobro, umiraće se i posle 2020. Valjda? Šta ćemo tad da krivimo? Posledice korone? Lošu medicinu? Radioaktivni uranijum?

 

Neposredne uzroke.

Poginu ljudi sa karcinomom ili srcanim bolestima u saobracajkama, pa je uzrok smrti udes a ne karcinom - mada bi zrtva prezivela jos mozda samo mesec dana bez udesa...

 

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Likvi said:

Pa dobro, umiraće se i posle 2020. Valjda? Šta ćemo tad da krivimo? Posledice korone? Lošu medicinu? Radioaktivni uranijum? 


Na taj način možeš da relativizuješ svaku bolest i na kraju dođeš do zaključka da nam medicina ne treba, nikakve mere za očuvanje i unapređenje zdravlja jer ćemo svakako da umremo nekad od nečega. Izvini, ali glupost.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

U Ontariju od 26. Decembra, na cetiri sedmice se uvode specijalne mjere zatvaranja, ostaju otvorene samo prodavnice hrane i apoteke sa pola kapaciteta, plus prodavnice alkohola i marihuane :s_d: da narod ne poludi.

Ostale radnje i restorani samo dostava i podizanje kroz prozor. Firme od osnovnog znacaja ostaju da rade, ostali pod kljuc itd.

Projekcije su ako se nista ne preduzme da bi zdravstveni sistem kolapsirao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Eddard said:

Čisto da postavimo stvari u pravu uzročno posledičnu vezu.

Da, tačno je tako, ispravna logika nema joj se prigovoriti ni zarez.
Problem nastajae kada logiku sprovedemo do kraja, a imamo Covid kao promenjlivu jer na kraju jednačine jeste smrt kao ishod, pa i potpuno zdrav, sa jakim i podržanim imunim sistemom, i bez pridruženih bolesti - umre.

Što je ispunjen cilj profilakse, svih mogućih mera, i odgovornog ponašanja građana.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:


Na taj način možeš da relativizuješ svaku bolest i na kraju dođeš do zaključka da nam medicina ne treba, nikakve mere za očuvanje i unapređenje zdravlja jer ćemo svakako da umremo nekad od nečega. Izvini, ali glupost.

Živimo u društvu koje je zaboravilo da je doskora polovina dece umirala pre puberteta zbog zaraznih bolesti, u istoriji je više Indijanaca stradalo od morbila nego od konkvistadora. No, gle čuda, ljudski rod se nije ugasio?

Otkad je sveta i veka, postoji pravi rat na relaciji patogene bakterije/ virusi i čovek. Pandemija je očekivana. U tom ratu, političari i nekakve mere ti minimalno pomažu. Rat dobija ili gubi naš imunološki sistem. Većina nas ga ubija- prejedanjem, gojaznošću, nedovoljnom fizičkom aktivnošću, ali i lošim mislima i izlaganjem kontinuiranom strahu, mržnji, agresiji. Ne samo što trpi imunološki sistem, već se i menja ekspresija gena kroz epigenetičke mehanizme i na duže staze vodi preranoj smrti takvih osoba ( kardiovaskularne, metaboličke bolesti, karcinom).

Nije ni medicina svemoćna. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zoran59 said:

Neposredne uzroke.

Poginu ljudi sa karcinomom ili srcanim bolestima u saobracajkama, pa je uzrok smrti udes a ne karcinom - mada bi zrtva prezivela jos mozda samo mesec dana bez udesa...

 

Jbm ti zivot, kad sam spao na to da kvotujem samog sebe...

 

Da nastavim.

Medicina/forenzika je strahovito napredovala u drugoj polovini 20. veka i napreduje i dalje.

Secate li se (moja generacija, mladji svakako nece) da su nekada neki ljudi umirali od starosti? Pogotovu u ruralnim krajevima.

Nije bilo dostupne medicine, mnoge bolesti su bile nepoznate.

Danas, svako ima dijagnozu. Cerebralni infarkt u 95-oj nije "smrt od starosti" nego ulazi u statistiku incidencije cerebralnog infarkta.

 

Znam za slucaj iz prakse. Covek se ubio vatrenim oruzjem jer nije hteo da trpi bolove ili opterecuje familiju - u kasnoj fazi karcinoma. I (jbg) usao u statistiku samoubica umesto u broj umrlih od karcinoma.

 

Statistika je (donekle) varljiva u malim brojevima, ali kad do dodje do velikih - pokazuje pribliznu sliku, tj. istinu.

 

 

 

 

Edited by zoran59
slovca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Likvi said:

Živimo u društvu koje je zaboravilo da je doskora polovina dece umirala pre puberteta zbog zaraznih bolesti, u istoriji je više Indijanaca stradalo od morbila nego od konkvistadora. No, gle čuda, ljudski rod se nije ugasio?

Otkad je sveta i veka, postoji pravi rat na relaciji patogene bakterije/ virusi i čovek. Pandemija je očekivana. U tom ratu, političari i nekakve mere ti minimalno pomažu. Rat dobija ili gubi naš imunološki sistem. Većina nas ga ubija- prejedanjem, gojaznošću, nedovoljnom fizičkom aktivnošću, ali i lošim mislima i izlaganjem kontinuiranom strahu, mržnji, agresiji. Ne samo što trpi imunološki sistem, već se i menja ekspresija gena kroz epigenetičke mehanizme i na duže staze vodi preranoj smrti takvih osoba ( kardiovaskularne, metaboličke bolesti, karcinom).

Nije ni medicina svemoćna. 

 

Ne gojaznost per se, vec visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, problemi sa bubrezima...I mrsave sa tim istim problemima nosi korona. A opet, mnogo vise ljudi sa svim tim i mnogim drugim problemima je preguralo koronu nego sto je od nje otislo. Svaka osoba je prica za sebe, nema pravila - kao i sa svakim drugim virusom.

S druge strane, ne treba ni mesati imunitet sa opstim stanjem organizma. Uostalom, svako sebe unistava, na ovaj ili onaj nacin. Lepo je Rodzer Voters rekao da covek od trenutka rodjenja pocinje da polako umire.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne gojaznost per se, vec visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, problemi sa bubrezima...I mrsave sa tim istim problemima nosi korona. A opet, mnogo vise ljudi sa svim tim i mnogim drugim problemima je preguralo koronu nego sto je od nje otislo. Svaka osoba je prica za sebe, nema pravila - kao i sa svakim drugim virusom.

S druge strane, ne treba ni mesati imunitet sa opstim stanjem organizma. Uostalom, svako sebe unistava, na ovaj ili onaj nacin. Lepo je Rodzer Voters rekao da covek od trenutka rodjenja pocinje da polako umire.

 

Da, baš gojaznost per se. Ovim što si opisao, organizam ulazi bez ikakvih rezervi u borbu.

Zašto per se

Rektalna temp.gojaznih je viša, bazalni metabolizam povišen, tireoidea trpi da uspostavi homeostazu

Zapremina korita ( periferne cirkulacije) povećana, implikacija na srčanu pumpu, povećan udarni volumen, povećan pritisak u plućnoj cirkulaciji

Površina kože veća, lakše dolazi do elektrolitnog dizbalansa i poremećaja ćelijskog metabolizma

Dijafragma podignuta zbog abdominalne gojaznosti, vitalni kapacitet pluća smanjen

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

 

Ono što vidimo iz publikovanih brojki je da je testiranja manje.

Ali je udeo pozitivnih sličan.

 

Kakvo je smanjenje može da nam kaže neko ko prolazi pored Covid ambulanti pa da kaže da li je manje je ljudi tamo.

 

ne znam, ja sma nacuo da smanjuju testiranja dal namenro, ili zbog nedostataka, kako god, ali, mirise mi da zele d aproglase pobedu opet, i da odrade docek NG..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Likvi said:

Da, baš gojaznost per se. Ovim što si opisao, organizam ulazi bez ikakvih rezervi u borbu.

Zašto per se

Rektalna temp.gojaznih je viša, bazalni metabolizam povišen, tireoidea trpi da uspostavi homeostazu

Zapremina korita ( periferne cirkulacije) povećana, implikacija na srčanu pumpu, povećan udarni volumen, povećan pritisak u plućnoj cirkulaciji

Površina kože veća, lakše dolazi do elektrolitnog dizbalansa i poremećaja ćelijskog metabolizma

Dijafragma podignuta zbog abdominalne gojaznosti, vitalni kapacitet pluća smanjen

 

I sta kaze statistika, koliko je 48-godisnjaka sa tim problemima otislo/preteklo (posto je spomenuta doktorka), a koliko 78-godisnjaka bez tih problema otislo/preteklo (posto su spomenute bakice)? 

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

I sta kaze statistika, koliko je 48-godisnjaka sa tim problemima otislo/preteklo (posto je spomenuta doktorka), a koliko 78-godisnjaka bez tih problema otislo/preteklo? 

Koliko je zdravih 48 uopšte umrlo?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Koliko je zdravih 48 uopšte umrlo?

 

Ne znam da li bi iko u nasoj zemlji mogao prema tvojim kriterijumima da se smatra zdravim 🙂 Ja sam vec jednom pisao, svako ce da se uhvati za nesto - jedan da je mlad, jedan da ne pije i ne pusi, jedan bas za ono istrazivanje o pusenju i koroni, jedan za to sto je fizicki aktivan i hrani se zdravo..Sustina je da se sa virusima nikad ne zna i da - barem kada je ovaj virus u pitanju - najcesce nista nece biti smetnja. Ali isto tako nekad, ponekad, bilo sta moze da bude smetnja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@djura.net vrlo malo podataka o seroprevalenciji, zanimljivo malo

Našla sam Iran koji je divljao

Do kraja aprila 17%

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne znam da li bi iko u nasoj zemlji mogao prema tvojim kriterijumima da se smatra zdravim 🙂 Ja sam vec jednom pisao, svako ce da se uhvati za nesto - jedan da je mlad, jedan da ne pije i ne pusi, jedan bas za ono istrazivanje o pusenju i koroni, jedan za to sto je fizicki aktivan i hrani se zdravo..Sustina je da se sa virusima nikad ne zna i da - barem kada je ovaj virus u pitanju - najcesce nista nece biti smetnja. Ali isto tako nekad, ponekad, bilo sta moze da bude smetnja.

Ko što rekoh, prijatelj se ne bi bavio insulinskom rezistencijom da ne bi korone. Mi mislimo da smo zdravi. I mladi i lepi. Ali nas priroda demantuje. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Likvi said:

@djura.net vrlo malo podataka o seroprevalenciji, zanimljivo malo

Našla sam Iran koji je divljao

Do kraja aprila 17%

Ko što rekoh, prijatelj se ne bi bavio insulinskom rezistencijom da ne bi korone. Mi mislimo da smo zdravi. I mladi i lepi. Ali nas priroda demantuje. 

 

Priroda nas uvek i svakako demantuje, njena je poslednja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Harmonika said:

ne znam, ja sma nacuo da smanjuju testiranja dal namenro, ili zbog nedostataka, kako god, ali, mirise mi da zele d aproglase pobedu opet, i da odrade docek NG..

 

Kod mene u ambulanti su smanjene guzve, niko ne ceka ispred. 

Rekao bih da je taj neki jaci udar ipak prosao. Ali realno dosta se sada privatno testira. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...