Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@McLeodPoenta je da ne postoji samo kod nas i nije ovaj narod "definicija stoke" kako ti to predstavljas...Mene je ovo "vanredno stanje" bas uverilo u to...Ogromna vecina ljudi je ovo shvatilo na pravi nacin i ponasa se pristojno, bar u gradu u kom ja zivim...Nije nikakav problem iskontrolisati manjinu ako za to ima volje ali je lakse stoku zatvoriti u obor...Zasto je bio problem zabraniti kretanje u petak a u subotu i nedelju ostaviti ljudima prostora da izadju napolje do recimo 14-15 casova? Mislis da bi se svi sjatili po sumama i valjali po blatu i onda se uredno vratili kucama na rucak? Ovo je cisto ugnjetavanje normalnih ljudi zato sto njih boli paja da se malo vise angazuju, da upozore ljude na licu mesta, objasne, upute...Nismo mi stoka, stoka nam drzi konferencije za stampu, evo vec mesec i po dana...

Edited by ZiS
  • Like 19
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Strasno, necemo moci da se valjamo u blatu u sumi pijani.

 

Drzeci distancu, naravno.

Prosto vapi AV za jos jednim dobrim poslušnikom!  Svoje lučne frustracije nemoj nametati ostalim gradanima ove drzave a ni nama ovde na forumu pa makr da si i sam vlasnik ovog foruma.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, laki perkos said:

Prosto vapi AV za jos jednim dobrim poslušnikom!  Svoje lučne frustracije nemoj nametati ostalim gradanima ove drzave a ni nama ovde na forumu pa makr da si i sam vlasnik ovog foruma.

Koliko ja vidim frustriran i nemoćan si samo ti. Nit ćeš uspeti da me iznerviraš pominjanjem Vucica. Jasno je svakome da je ovaj policijski čas tu zbog prvog maja. A ne zbog Vucicevih hirova. Vucicevo biračko telo ovo ne podržava, zato mu se i žuri na izbore. I zato si ti mnogo bliže njegovim poslusnicima i dupeliscima od mene.A te gluposti ne bih ja i ja i moja porodica/prijatelji možete da okacite mačku o rep dok postoji i 10% debila oko vas, a mnogo ih je više.

50 minutes ago, ZiS said:

@McLeodPoenta je da ne postoji samo kod nas i nije ovaj narod "definicija stoke" kako ti to predstavljas...Mene je ovo "vanredno stanje" bas uverilo u to...Ogromna vecina ljudi je ovo shvatilo na pravi nacin i ponasa se pristojno, bar u gradu u kom ja zivim...Nije nikakav problem iskontrolisati manjinu ako za to ima volje ali je lakse stoku zatvoriti u obor...Zasto je bio problem zabraniti kretanje u petak a u subotu i nedelju ostaviti ljudima prostora da izadju napolje do recimo 14-15 casova? Mislis da bi se svi sjatili po sumama i valjali po blatu i onda se uredno vratili kucama na rucak? Ovo je cisto ugnjetavanje normalnih ljudi zato sto njih boli paja da se malo vise angazuju, da upozore ljude na licu mesta, objasne, upute...Nismo mi stoka, stoka nam drzi konferencije za stampu, evo vec mesec i po dana...

Policije nema dovoljno ni da za vreme policijskog časa uspe da spreči sve da izlaze, a kamoli da održava neki red van njega. Na ostalo sam već odgovorio. Iživljavanje nad normalnim je konstanta u ovoj zemlji, ako ste to tek sad primetili onda svaka čast. Uz jednu sitnicu - ovde normalni nisu većina. To se vidi čak i na ovom forumu, a kamoli u stvarnom svetu, u posti, ambulanti ili kafani.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

dok nas stručnjaci uveravaju da se situacija sa korona virusom polako stabilizuje, zvanični podaci govore da je samo u jednom danu broj zaraženih u Jablaničkom okrugu porastao za 48 novozaraženih (juče 219, danas 267 – prim nov.), dok ih je u ovom trenutku od početka epidemije na teritoriji celog jugoistoka Srbije registrovano 2.175.

 

Naravno, najviše ih je  u Nišu, čak 1.087, zatim u Leskovcu 174, u Aleksincu 146 i Prokuplju 103. Porast obolelih danas se beleži i u Vlasotincu gde je na koronu pozitivno 67 građana, što je za 12 više nego što je to juče saopštio lokalni Zavod za javno zdravlje.

Što se zvaničnih podataka tiče, U Jablaničkom okrugu broj registovanih slučajeva u  ovom trenutku u pstalim mestima je u Bojniku 12, Lebanu 11, Medveđi 2 i Crnoj Travi jedan.

 

Više od 60 obolelih ima i u Doljevcu, tačnije 66, u Merošini je zabeležen 51, Sokobanji 33, Žitorađi i Svrljigu po 25, a Gadžinom Hanu 15.

https://jugmedia.rs/ubedjuju-nas-da-se-situacija-stabilizuje-a-na-jugoistoku-srbije-samo-u-jednom-danu-broj-zarazenih-porastao-za-preko-sto/

 

 

Link to comment
Share on other sites

ZNaci teretane i kafici i saloni mogu ali zato vikendima covek ne moze da izadje iz kuce da baci djubre :roflmao:

Ja kad pricam ovde strancima sta se desava u Srbiji, ljudi mi ne veruju, moram da im pokazujem vesti da bi ih prevodili na google translate.

Da ponovim- Ceska nema policijski cas. Kafici se nece otvarati pre kraja Maja iako je broj zarazenih u padu vec 2-3 nedelje prakticno i iako ima mesta u bolnicama i ceo zdravstveni sistem skroz radi normalno.

  • Like 24
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

Ne znam šta bih rekao, da je "štela" u pitanju, nama bi posle onih 160 pre neki dan, danas broj zarazenih bio ispod 80 i već bi se slavila pobeda...

Pa vec se pricalo da se ovi brojevi ne gledaju apsolutno - sad imamo 80 i nesto na respiratoru,  a bilo ih je i oko 130, ako se ne varam.

Znaci, gleda se celokupna slika, tezina slucajeva, procenti testiranih, a ne samo "juce bilo 286, danas bi trebalo 237 da bismo rekli da je situacija bolja"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Pa vec se pricalo da se ovi brojevi ne gledaju apsolutno - sad imamo 80 i nesto na respiratoru,  a bilo ih je i oko 130, ako se ne varam.

Znaci, gleda se celokupna slika, tezina slucajeva, procenti testiranih, a ne samo "juce bilo 286, danas bi trebalo 237 da bismo rekli da je situacija bolja"

 

Ne, sto se toga tice meni je jasno, odlicno je sto je broj pacijenata na respiratorima konstantno u padu, bez obzira sto broj otkrivenih pozitivnih "stabilno raste".

 

To me onda dovodi do drugog pitanja - da li smo sigurni da se patogenost smanjuje ili povecanim testiranjem u stvari hvatamo sve vise asimptomatskih i sticemo pravu sliku o razmeri epidemije?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ne, sto se toga tice meni je jasno, odlicno je sto je broj pacijenata na respiratorima konstantno u padu, bez obzira sto broj otkrivenih pozitivnih "stabilno raste".

 

To me onda dovodi do drugog pitanja - da li smo sigurni da se patogenost smanjuje ili povecanim testiranjem u stvari hvatamo sve vise asimptomatskih i sticemo pravu sliku o razmeri epidemije?

 

Pa nadam se da znaju... Jer, eno i u Spaniji, u kojoj danas ima preko 200 umrlih, smatraju da se situacija smiruje i olabavljuju neke mere

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas od sutra uvode obavezan karantin za sve koji dodju u UK. Presli smo i zvanicnih 20K umrlih u bolnicama od coronavirusa dok se stvarna cifra umrlih se ne zna. 

 

Sreca pa se PM oporavio pa zakljucio bolovanje i sutra pocinje raditi. Blagol'namse.

  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

Kod nas od sutra uvode obavezan karantin za sve koji dodju u UK. Presli smo i zvanicnih 20K umrlih u bolnicama od coronavirusa dok se stvarna cifra umrlih se ne zna. 

 

Sreca pa se PM oporavio pa zakljucio bolovanje i sutra pocinje raditi. Blagol'namse.

 

14 ili 28 dana?

 

Nije da planiram da dolazim, ali poredjenja radi, da vidimo koliko je kod vas period inkubacije

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Veliki faktor je i gustina naseljenosti, a treba spomenuti i upućenost na kontakte. Ako uzmemo npr. neki tempo, gde dolazi ceo Beograd, i neku malu prodavnicu u vojvođanskom selu, jasno je gde je rizik veći.

 

Dobro, da, svakako da je manja šansa da se neko zarazi u nekom selu nego gradu, ali gledam opštu sliku vezanu za Vojvodinu i ostatak Srbije. Jer, takođe je veća je šansa da se neko zarazi u Subotici nego u selu kod Obrenovca.

 

Dakle, mislim na opšte slučajeve, te poredjenju gradova i sela po Vojvodinini i ostatku. Odnosno, poredimo Novi Sad i Niš, prosečno selo u Vojvodini, sa prosečnim selom u Šumadiji, pa da vidimo zašto recimo baš taj  Niš ima toliko više zaraženih nego Novi Sad. Da li je to zbog toga što:

1. Vojvođani više poštuju mere zaštite 

2. Pokrajinske vlasti su uvele strožije mere ranije i rade bolju kontrolu 

3. Vojvođani imaju nešto drugačiji stil života, gde je distanciranje veće 

4. Gustina naseljenosti mesta u Vojvodini je manja nego po ostatku Srbije 

5. Su jednostavno imali sreće da je manje ljudi došlo zaraženo iz inostranstva nego u ostatku Srbije. 

A možda je i mix ovih stavki. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

14 ili 28 dana?

 

Nije da planiram da dolazim, ali poredjenja radi, da vidimo koliko je kod vas period inkubacije

 

Cini mi se da procitah 14.

 

Kasne sa ovim mjerama oko dva mjeseca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marejosip Objasnio je uroš3g zašto je tolika razlika u zaražavanju. Ovamo na Jugu Srbije ne vode računa o higijeni kao u Vojvodini....

 

P.S. Možda ima veze sa aerodromima i međunarodnim letovima, a poznat nam je stav "vlasti" da je dosta došlo ljudi iz zaraženih područja iz Evrope....pa eto-možda je i to imalo nekakav uticaj.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

 

Cek, Wisconsin nije uveo mere i nemaju obolelih, ali mitinguju? Show! 😂

Btw meni deo familije zivi tamo i neki od njih rade, ne mitinguju. 

 

Nemam pojma zasto imas potrebe da me stalno ubedjujes u nesto. Mislim, ako je tebi normalno da se tiskaju po mitinzima, zasto lepo ne odes na neki da vidis hoces ili neces zakaciti virus?! Ja smatram da je to belosvestki idiotluk koje ljudi prvenstveno sebi mogu da naprave. Dovoljno je da dvoje ima virus i pola njih pokupi. Sto je najgore zasto to sve rade, da bi dali Trampu kojeg totalno zabole za njih i njihovo zdravlje podrsku. Debili. Ovako se nikada necemo izvuci iz virusa niti iz karantina. Sve samo produzavaju. Kada brojke idu na gore, manje ce NORMALNIH ljudi zeleti da se vrati u normalu iz straha. 

 

Ja nemam pojma sta pricas, ja rekoh da im je model pokazao da cak i nisu uveli mere maximum bi bio 22k obolelih.

 

kako ti to razumes kao da nisu uveli mere, kad ti svuda pise da protestuju protiv mera - nemam pojma.

 

Ja nemam potrebe da idem na te mitinge, meni ekonomsko prezivljavanje nije ugrozeno ovim merama, to sto mi zezaju um je vec druga prica. Ali ja mogu da radim od kuce poprilicno, znaci nisam ugrozena.

 

neki ljudi jesu, i aj ih razumem da prave izbor izmedju razboleti se i preziveti.

8 hours ago, vilhelmina said:


Jedno je biti protiv nekih mera jer smatras da su preterane za tvoju sredinu, ako ona nije jednako pogodjena virusom kao neke druge u okviru iste zemlje... A nesto sasvim drugo udenuti se u masu od par hiljada ljudi da bi taj stav izrazio na javnom protestu, usred pandemije koja odnosi onolike zivote. Za ovo drugo stvarno treba imati pileci mozak.

Ili treba biti dovoljno ocajan.

Posto ne postoji drugi nacin kako da budes "protiv" tih mera, u svoja 4 zida.

 

7 hours ago, Baby said:

 

Izvinjavam se na smetnji, ali ove mitinge organizuje vlast, kako bi oni dobili zeleno svetlo da urade nesto sto planiraju i da posle imaju nacin da speru sa sebe odgovornost. 

 

Inace, kada hoces da izvrsis pritisak onda pises pisma guvernerima.

:lol_2: Sta pricas ti? Kakva vlast organizuje mitinge? 

Zato sto vlast organizuje onda je onu sto je organizovala u NJ uhapsila. Nemoj molim te tumacenja koja nemaju veze sa realnoscu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...