Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, ciao said:

 

Meni bode oci i da izgleda niko ne pominje niti mu pada na pamet da sa ovakvim merama ima i bice i mnogo kolateralne stete - ljudi se ne usudjuju ili ne mogu da idu kod lekara zbog neke svoje druge bolesti koja moze da bude hronicna i vrlo nezgodna, u apoteku po lekove, ljudi padaju u depresiju i zbog samoce i bez mogucnosti kretanja, i bivanja na vazduhu itd; To je jednostavno nehumano.

Ako nešto znači, bila je na sajtu N1 baš danas vest da od sledeće nedelje kreću da se rade odložene urgencije. Bilo je nešto malo na internetu o tome kako su građani uskraćeni za medicinske usluge, ali pošto javnost unisono aplaudira SNS-struci i mrzi vlasnike pasa i zle penzionere, ozbiljnija reakcija se nije mogla ni očekivati.

 

Istovremeno, kako kažu vesti, u Nemačkoj su krenuli čak i protesti.

 

Da pojasnim jedno: na protestima ima svakojakih budala, teoretičara zavere i slično, sa kojima se svakako ne slažem, ali kod njih i budale imaju svest o tome da smeju da se usprotive vlasti i da traže svoja prava. Kod nas budale obično idu uz dlaku vlasti, a kod njih čak i takvi imaju mogućnost, pravo i svest o tome da im se mogu usprotiviti.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

Kod nas budale obično idu uz dlaku vlasti, a kod njih čak i takvi imaju mogućnost, pravo i svest o tome da im se mogu usprotiviti.

Sa druge strane SNS ima takvu "ideologiju" i preko svojih glasnogovornika promovise toliko oprecnih ideja da se bukvalno svaka budala u Srbiji moze pronaci u tome...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, attolini said:

 

.

 

Jbg, taman sam ostavio iza sebe ono vreme kad odes do supermarketa sa maskom i vidis tipa bez, i oboje gledate na onog drugog kao na idiota))..nije vazno koliko sam dao za maske, ali ja te hirurske nisam ni razmatrao..

 

@Laki21 je pisao nesto kako bi ffp2 i ffp3 trebalo da kostaju oko 50 dinara...Interesuje me, mogu li da se kupe, i koja je cena sad..ne samo u Srbiji vec svuda odkuda pisu forumasi?

 

Imao sam goste pocetkom februara iz Srbije, tad su ffp3 3M bile oko 700 din...

 

.

 

Preko stranih sajtova FFP2 tj N(K)95 može da se kupi po cca 5-6$ komad. Druga stvar je način isporuke, s obzirom na trenutno stanje. Žena i ja smo poručili pre više od mesec dana, i dalje je status "u tranzitu".

 

No ja sam pisao o subvencioniranju nabavke istih.

 

1 hour ago, ciao said:

 

Meni bode oci i da izgleda niko ne pominje niti mu pada na pamet da sa ovakvim merama ima i bice i mnogo kolateralne stete - ljudi se ne usudjuju ili ne mogu da idu kod lekara zbog neke svoje druge bolesti koja moze da bude hronicna i vrlo nezgodna, u apoteku po lekove, ljudi padaju u depresiju i zbog samoce i bez mogucnosti kretanja, i bivanja na vazduhu itd; To je jednostavno nehumano.

 

Ne samo neusuđivanje, moja poznanica nedelju dana ne može kod lekara u DZ zbog šećera jer primaju samo "urgentne" pacijente i kovid.

Edited by Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, činjenica je da ima ljudi koji ne poštuju mere i da ima nekog smisla to što Mek priča. 

 

Recimo, kod mene u zgradi ima zajedničko dvorište, gde niko nikada nije izašao. Kada je uveden policijski čas komšija je sa detetom došao da bi ga malo izveo napolje. Nakon toga se pojavio i sledeći komšija sa detetom, da bi nakon par dana došlo do toga da se pet šest porodica pojavljuje tu. Krenula je i da se nosi rakija, doneli su i pikado, vidim i planiraju koš da stavljaju?? Čak su sad krenuli da borave tu i kada nema zabrane. I eto, niko nije u tom dvorištu poštovao mere vlade, dzabe čas kada se tu okupljaju, često ima 10+ ljudi na ne baš velikom prostoru. 

Možda je neko od nas mogao da ih prijavi, možda smo pogrešili, ne znam.  Čak smo se jedino mi bunili zbog tog koša koji planiraju da stave, valjda jer smo najviše na udaru buke koje je nesnosna. Ja sad tokom dana imam manje mira nego pre korone...

 

Ali, može se primeniti i obrnuta logika. Da vlast nije uvela ovako učestale 0-24 zabrane možda bi ljudi šetali svoju decu kao i ranije i ne bi se ovo desilo. Možda ne bi bile stravične gužve po prodavnicama, kod bankomata, apoteka. 

 

Tako da, čim se malo olabave mere verujem da će ljudi masovno krenuti da se vidjaju i da će se sve ove preporuke minimalno poštovati.

 

Samim tim, ovo što su pričali da smo maltene pobedili virus takođe nije pomoglo. Ja sam evo već dobio ponudu da idem na roštilj u četvrtak, pošto ne može da se ide nigde za prvi maj. Par ljudi koji su max poštovali mere, koji su se pazili i pre nego što je uvedeno vanredno stanje mi ili pričaju kako im više ništa ne veruju šta govore i da ne mogu više ovako ili više nisu toliko bojažljivi kao ranije. Da li je opravdano ili ne, ne znam, ali mi se ništa ne svidja šta su radili poslednjih dana, baš poznajući naš mentalitet. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, wrecktangle said:

Onako, sire gledajuci sve vise se “pomalja” narativ kako je ovo sve u stvari laz. ili cak zavjera. A to sve cesce cujem od ljudi koji do sad bili pobornici istih. 

Laz i zavera nece biti, ljudi umiru od toga i to brzo ali s druge strane ne moze se ni reci da je to sada uzasan neprijatelj koga cemo mi sada pobediti jer smo uveli stroge mere i onda cemo uzivati u pobedi miru i blagostanju do kraja zivota. Ovaj virus je tu, mozda ce da nestane tokom leta sam od sebe mozda nece, smanjuje se broj ljudi istovremeno u kriticnom stanju, vakcinu i/ili lek cemo cekati najmanje godinu dana, znaci treba ziveti sa tim do daljnjeg, ne znamo koliko mozda jos par meseci ako se desi da sam nestane, mozda jos godinu dana ako vakcina bude ok i ako virus ne mutira u medjuvremenu pa onda sve ispocetka. A mozda jos puno godina, koliko zivimo sa HIV om? vakcine nema, sad se leci prilicno ali postoji i dalje i zivi se sa njom. Gledas, pazis koliko mozes ali zivot ide dalje

Edited by ciao
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wrecktangle said:

Onako, sire gledajuci sve vise se “pomalja” narativ kako je ovo sve u stvari laz. ili cak zavjera. A to sve cesce cujem od ljudi koji do sad bili pobornici istih. 

 

Sasvim je normalno da postoje ovakve reakcije kada su vesti koje dolaze i od kredibilnih izvora iz ozbiljnih država često kontradiktorne, nepotpune i slično. Činjenica je i da najveći svetski stručnjaci moraju da uče u hodu, ali i to da je običan svet sluđen. Naravno, ako su u pitanju bajke o 5G i Gejtsovim čipovima, to ima veze sa IQ, ali i racionalni ljudi mogu da se zapitaju čemu sve ovo vodi i otkud odjednom tolika panika oko nečega sa čime nisu imali kontakta i što im deluje daleko.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Azazelkg said:

I svuda u isto vreme kreće pošuštanje mera...

 

Da. Svima je jasno da se od nečega mora živeti, da produženi godišnji odmor mnogo košta i da može imati ogromne posledice i na sve ostalo. I običan flaster košta, istraživanja korone koštaju (mnogo više), a ako se gušenje ekonomije nastavi, sasvim realan scenario su socijalni nemiri ili Mad Max. Cela priča malo podseća na medveda u zimskom snu - medved se najede, stvori naslage sala, ali kada se to salo potroši, mora da izađe iz pećine i da nađe hranu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Da. Svima je jasno da se od nečega mora živeti, da produženi godišnji odmor mnogo košta i da može imati ogromne posledice i na sve ostalo. I običan flaster košta, istraživanja korone koštaju (mnogo više), a ako se gušenje ekonomije nastavi, sasvim realan scenario su socijalni nemiri ili Mad Max. Cela priča malo podseća na medveda u zimskom snu - medved se najede, stvori naslage sala, ali kada se to salo potroši, mora da izađe iz pećine i da nađe hranu.

i onda ću da seirim, da svima kažem:
"Jesam vam rekao da je besmisleno?"

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

i onda ću da seirim, da svima kažem:
"Jesam vam rekao da je besmisleno?"

🙂

 

Uh, nemoj tako, ima odma' da padneš pod udar jer ti „nije stalo do života”, jer te boli uvo za bake i deke, jer si na platnom spisku CIA, NATO, Vatikana i Klingonaca, jer roštiljaš na Fruškoj gori ili čak vodiš psa u šetnju dok se nebeski narod šeta između dnevne sobe i kuhinje i aplaudira lekarima i našem Velikom Vođi 😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Uh, nemoj tako, ima odma' da padneš pod udar jer ti „nije stalo do života”, jer te boli uvo za bake i deke, jer si na platnom spisku CIA, NATO, Vatikana i Klingonaca, jer roštiljaš na Fruškoj gori ili čak vodiš psa u šetnju dok se nebeski narod šeta između dnevne sobe i kuhinje i aplaudira lekarima i našem Velikom Vođi 😄

😉 čak Klingonci zvuči  ovako:
 

Quote

peloS na

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Hoćete li uzeti 100 evrića? 

 

Najjača mi je stvar što penzioneri neće morati da se prijavljuju i njima se prvo daje, a oni su kategorija koja je najmanje ugrozena što se finansirajskog dela tiče, primali su redovno penziju. Čudo šta rade izbori 🙂

 

Mislim da ću se svakako prijaviti i gledaću da prosledim deo ili sav novac u humanitarne svrhe, pošto ne mogu da kažem da mi te pare rešavaju egzistencijalne probleme, srećom.  

Link to comment
Share on other sites

Nas je ovaj ubrzani medijski ciklus od toga da je svake teme 3 dana dosta, napravio potpuno nesposobnim da odrzimo paznju malo duze. 

 

Znaci ponavljamo, poenta kod ovog virusa nije to da je on u kontrolisanim uslovima jako smrtonosan, već problem nastaje zbog prepoterecenosti zdravstvenog sistema ukoliko se dopusti slobodna cirkulacija. Ako ne verujete zvanicnim izvestajima, @vanjabarsa je pisala vise puta sa lica mesta u Spaniji da stvar nikako nije naivna, prodjite kroz njene postove ponovo, kao mali podsetnik. 

 

Stvari su se smirile i vise me deluju toliko strasno zato sto je bukvalno ceo svet uveo mere socijalnog distanciranja i zaustavio u odredjenoj meri normalan nacin zivota. 

 

Ovde nije poenta da li se neko licno plasi za sebe, vec je u pitanju zastita, za pocetak, ugrozenijih grupa gradjana, a kasnije i citavog drustva ukoliko bi doslo do nekontrolisanog sirenja. Jer, ako ste propustili, pokazalo se da su ljudi zarazni dva dana pre pojave bilo kakvih simptoma. Tako da i ako mislimo da smo bili pazljivi mogli smo negde da pokupimo virus i onda da ga prenesemo dalje ljudima sa kojima smo u bliskom kontaktu. 

 

Naravno da ne moze sve da stane zauvek, ljudi moraju da rade i zaradjuju, zato se sada svuda i govori o postepenom popustanju mera, ali to je moguce samo zato sto je stvar pre toga agresivnim merama stavljena pod kontrolu.

 

Virus je nov i jos uvek jako puno toga ne znamo, zato i sve mere koje se svuda sprovode nisu optimalne posto jednostavno nema dovoljno informacija, pa se islo sa onim sto je sigurno, a to je smanjivanje kontakata. 

 

Sto se tice stanja kod nas, naravno da je mnogo stvari uradjeno lose, posebno sa komunikacijske strane. Zato je i tesko ocekivati od gradjana da se ponasaju skroz odgovorno kada konstantno od vlasti i kriznog staba dobijaju oprecne i kontradiktorne poruke i onaj retard Nestorovic se ne skida sa televizije. U svakoj normalnoj zemlji bi dve nedelje policijskog casa i edukacija i jasne poruke gradjanima kako da se ponašaju bila dovoljna da vecina ljudi shvati ozbiljnost situacije i ponasa se u skladu sa time. A grupica neodgovornih bi mogla da bude kaznjavana velikim novcanim kaznama pa bi se vremenom i to smanjilo. 

 

Umesto toga imamo vlast koja gradjane treitira kao nedokazana derista, a dobar deo njih se zauzvrat tako i ponasa. Tako smo i dosli u ovu pat poziciju da bi trebalo ukinuti zabranu kretanja vec sad, ali da ne smeju posto bi se ljudi ponasali ko pusteni s lanca i napravili haos za prvi maj. 

 

Sto se tice mera i uporedjivanja sa drugim drzavama iz regiona po Urosevom pisanju ispada da mi imamo ovakve rezultate zbog mera koje su uvedene, ali moglo bi da se kaze i da imamo ovakve rezultate cak i uprkos njma. Jbg korelacija, nije jednako, kauzalnost. Ali i tu bi moglo da se postavi pitanje, kako su ove mere dale rezultate u Vojvodini, gde je situacija u potpunosti pod kontrolom, a na jugu i u Beogradu nisu. 

 

Kad prodje Djurdjevdan svakako se ukidaju mere, pa cemo videti gde smo. Meni iz dosadasnje perspektive izgleda kao da ce zeljeni efekat stavljanja epidemije u kontrolisane okvire biti manje vise uspesan, ali da je nacin kojim se dotle doslo budzevina neukog majstora koji je na silu nesto popravio, a ne delikatan rad dobrog zanatlije. 

 

 

  • Like 13
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, marejosip said:

Hoćete li uzeti 100 evrića? 

 

Ja bih svoje evriće da zaradim jer nisam navikao da prosim niti da molim ni za šta. Ako postoji opcija da kažem da hoću da se usmere u humanitarne svrhe, vrlo rado ću to učiniti. U suprotnom, j*** ih sto evra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marejosip said:

Hoćete li uzeti 100 evrića? 

 

Najjača mi je stvar što penzioneri neće morati da se prijavljuju i njima se prvo daje, a oni su kategorija koja je najmanje ugrozena što se finansirajskog dela tiče, primali su redovno penziju. Čudo šta rade izbori 🙂

 

Mislim da ću se svakako prijaviti i gledaću da prosledim deo ili sav novac u humanitarne svrhe, pošto ne mogu da kažem da mi te pare rešavaju egzistencijalne probleme, srećom.  

Plus već dobili po 4000 za šampončići...

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ja bih svoje evriće da zaradim jer nisam navikao da prosim niti da molim ni za šta. Ako postoji opcija da kažem da hoću da se usmere u humanitarne svrhe, vrlo rado ću to učiniti. U suprotnom, j*** ih sto evra.

More ne dam im. Mislim da ću zajebem nekog bot-a za koju dnevnicu....bar to. A kako ću i potrošim....će vidimo, za kafanu će ima...mada, mi smo 7 u kuću...mogu i biciklu da kupim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako ljudi da ne polude i izadju na ulice da protestuju, kada im se porucuje da drugi talas samo sto nije stigao, pre nego sto je prvi i otisao. Ocigledno da svetski lideri traze neki model da ekonomija funkcionise bez ljudi, ako je moguce, samo nikako da ga pronadju.

Kolicina nagadjanja i lupetanja prevazilazi sve norme. Jedan dan SZO izadje i kaze da se ljudi ne mogu drzati non stop u karantinu, drugi dan da ne treba bas popustati mere, treci ce verovatno reci da virusa ni nema.

Evo slusam Kurca kad prica kako ce pustati mozda samo turiste iz nekih zemalja tipa Nemacke a Austrijanci da letuju kuci. Jes vala uzivace na plazama Linca i Graca. Zna se da se leti ide na more, aj' ne s..i...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...